Griep...? werd even gepauzeerd. Daarna werd door de heer Boekhout een film ge draaid van de in juni gehouden school reizen, bijna geheel door hem zelf op genomen. Deze film werd door de ouders met belangstelling gevolgd, evenals de 2e film, eveneens opgenomen door de heer Boekhout, van de visserijfeesten'64 te Breskens. Al met al een gezellige, geslaagde ouderavond. Raadsvergadering De nog steeds onthouden goedkeuring op de gemeenschappelijke regeling kust- gemeenten West Z.-Vlaanderen, is op nieuw in de gehouden vergadering een langdurig onderwerp van discussie ge weest. Uit deze discussie bleek dat de gemeentebesturen nog steeds niet op de hoogte zijn van de redenen, waarom G.S. over deze aangelegenheid nog geen beslissing hebben genomen. Burgemeester Eekhout vond het maar het beste daar eens naar te informeren. De heer Vergouwe wees op een artikel in een dagblad, waarin uit een gesprek met gedeputeerde J. van Dongen bleek, dat deze zaak gekoppeld zou moeten worden aan de gemeentelijke herinde ling. Weth. Zegers voelde er weinig voor om in te gaan op een artikel uit een dagblad. Doch wel hebben wij recht op een antwoord van G.S., zo meende hij. Ook mevr. Niermans was het wel duidelijk dat G.S. deze zaak gewoon hebben laten liggen. Besloten werd het boetebeding bij de verkoop van woningwetwoningen te ver hogen van f 2000,- tot f 5000,-. De vergoeding van de exploitatiekos ten van het bijzonder gewoon lager on derwijs over 1963 werden vastgesteld. Op een verzoek van het hoofd der o.l. school om ten behoeve van het gymnastiekonderwijs voor de leerlingen der lagere scholen gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een mat- tenwagen en een springplank, werd gunstig beschikt. Een krediet van f 400,- werd verstrekt. Met 9 stemmen werd de heer W. Bruijnooge uit IJzendijke benoemd als onderwijzer aan de Openb. lagere school op een nader door het college te bepa len datum. De keurlonen van de vleeskeurings dienst West Z.-Vlaanderen werden ver hoogd. Door een groot aantal instellingen en verenigingen was een aanvrage inge diend om subsidie. Van de gemeente ontvangen reeds subsidie: Koningin WilhelminafondsNederl. Amateur To neel Unie; Stichting Geref. Bejaarden zorg in Z.-VlaanderenE.T.I. voor Zee land; het Fruitteeltproefbedrijf Z.-Vl. krijgt voor 1965 f 100,-. Voorgesteld werd om op de volgende verzoeken af wijzend te beschikken: Vormingscen trum voor militairen van het Humanis tisch Thuisfront; Stichting Katholiek Militair VormingscentrumFederatie van Verpleeginrichtingen voor langdu rige zieken; Ned. Gesprek Centrum. Het verzoek van de Ned. Ver. Bescher ming Voetgangers werd gehonoreerd met f 15,-. De heer Vergouwe meende dat dit werk zeer belangrijk is en deze vereniging een opvoedende taak heeft. Met 6 st. voor en 5 tegen werd f 15,- toegekend. Het verzoek van de Stichting Jachthavenbelangen Breskens" werd voor advies in handen van het college gegeven. De Ver. Instrumentale Muziek te Middelburg kreeg een subsidie van f 75,- voor de niet door entree gedekte kosten voor een gegeven concert te Oostburg. Het comité Z.V.U.-jubileum kreeg een éénmalige subsidie van één cent p. inwoner voor aanschaffing van een concertvleugel. Bij de algemene beschouwing van de gemeentebegroting voor 1965 merkten B. en W. op, dat deze sluitend is met een post onvoorzien van f 6075.-, weik bedrag zij voldoende vinden om moge lijke tegenvallers op te vangen. De sa larisverhogingen welke eventueeel per 1 jan. zullen plaats vinden konden nog niet in de begroting verwerkt worden. Ook een te verwachten verhoging uit het gemeentefonds kon niet meer wor den verwerkt. De batige saldo's van vo rige dienstjaren zijn f 63.456,-. Een be drag van f 21.200,- kan hiervan worden men. „Mag ik mee, mams?" bedelde Yvon ne. „Heb Je je huiswerk af?" „Bijna". ..Schiet dan op". Boven, op de slaapkamer, keek San dra in de spiegel. Dit pakje stond haar goed, wist ze. Ze tipte even aan een grijze lok. Jaap ging niet mee, vroeger was er geen twijfel aan, was hij trots op haar, ging hij graag met haar mee. Mevrouw van Santen met haar man. Langzamerhand werden de bordjes ver hangen, ging Jaap een eigen richting uit, draaide het niet meer alléén om haar. Misschien moest zij zelf mee, zou ze méér moeten richten haar aandacht op hem. Onwillekeurig schokschouderde ze. De tweede viool was een instrument, dat haar niet lag „Zeg", vroeg Jaap aan zijn dochter Olga, toen ze samen in de kamer zaten. Sander veilig boven studerend, „wat zat Yvonne toch te grappen over jou en Dick?" „Ach, 't kind is zot", zei Olga glim lachend. „U weet hoe ze is. die duvel". „Geen praatjes zo raar", citeerde Jaap veelbetekenend en hulde zich in een wolk pijpesmook, „of er is wel wat van waar". „Nou Ja", Olga wierp achteloos haar afgetrokken om enige kapitaalswerken te financieren. Wanneer dan het batig slot van 1964 nog al zijn bijgevoegd, zal deze post wederom ca. f 60.000,- bedra gen. De modernisering van de Dienst Openbare Werken zal ook weer voort gang moeten vinden. De aanschaffing van een kleine vrachtauto met veegma- chine getuige hiervan. Voor het onder houd der straten is wederom een be langrijke post uitgetrokken waarin te vens een bedrag is opgenomen voor het plaatsen van een abri in plan West. In 1965 zal de Nieuwstraat volledig her- bestraat worden. De sanering van de Bloemenwijk is in volle gang. Alhoewel het bouwen niet overmatig snel vordert, wordt toch verwacht dat over ten hoog ste een paar jaar dit complex gesaneerd zal zijn. Een gedeelte van de vrijkomen de grond zal bestemd zijn voor de bouw van een bejaardencentrum. Daar in plan West weinig grond meer beschik baar is voor de bouw van nieuwe com plexen woningwetwoningen, heeft het college doen besluiten een uitbreidipgs plan op het territoir der gemeente Groe- de te leggen. T.z.t. zal een schets van het te projecteren gebied ter bespreking worden voorgelegd. In de recreatieve sector kan weinig voortgang worden gemaakt daar het re creatieplan nog niet van kracht is. Ook voor de jachthaven is de eindstreep nog niet bereikt. Gezien de hoge financiële kosten kon een nieuw aan te leggen haven niet de goedkeuring van het Min, van Economische Zaken krijgen. Op ver. zoek van het Departement zal een nieuw en goedkoper plan worden gemaakt. De Commissie Verenigingsaktiviteiten is met haar eerste nota gereed gekomen, De begroting van het Vismijnbedrijf vertoont een stijging van de exploita tielasten die niet gepaard gaan met ver meerdering van de inkomsten. Als dek kingsmiddel zal een bedrag van f 11000.- uit het reservefonds van dit bedrijf moe ten worden overgebracht. Indien dit be drag voor een sluitende exploitatie no dig zal zijn, dan zal dit fonds aan het eind van het jaar nog f 400.000,- groot zijn. Door mechanisatie van het lossen en verdere mechanisatie van het transport hoopt het college aan de steeds weer voordoende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De mecha nische losinstallatie wordt thans expe rimenteel gebruikt. Bijzondere aandacht verdient de organisatie van het vis mijnbedrijf. Ten aanzien van deze or ganisatie zijn B. en W. van plan zich nader te oriënteren. De heer Vergouwe zei namens zijn fractie tevreden te zijn over de begro ting. Geen uitschieters, maar zeer roos kleurig. Over het verkrijgen van een uitkering uit het gemeentefonds was hij niet erg gerust. Met een stijging van 4 pCt. kunnen naar zijn mening de hogere lasten niet worden opgevangen. Een van de belangrijkste taken voor de komende jaren noemde hij de aanleg van een zwembad, gezien de plannen ter plaatse voor een jachthaven of een derde ha ven. Uitvoerige inlichtingen vroeg hij over de woningbouwaangelegenheden, o.a. ratiobouw, vervangende woningen en bouwvolume voor het bejaardencen trum. De sanering van de Bloemenwijk zal nog wel enige jaren duren. Verder wilde hij weten hoever het stond met het woonwagenkamp en waar dit in de toekomst gerealiseerd zal worden. Voorts wilde hij weten of er iets hapert aan het vismijnbedrijf. Het was hem opge vallen dat de exploitatie van het vis mijnbedrijf sinds jaren nu een nadelig tekort vertoond. Vele vragen had spr. over de nieuwe sportvelden. De vormin; van een commissie inzake de Algemene Bijstandswet is nu toch wel urgent, daar op 1 jan. deze wet in werking zal treden. De voorz. zei in zijn beantwoording dat binnenkort in een gezamenlijke ver gadering van B. en W.'s een vertegen woordiger van de Nederl. Gemeenten nadere inlichtingen zal geven over de Algemene Bijstandswet en de taak van de regionale commissie. In een z.g. klein comité zal getracht worden de aktivitei- ten van de Ontwikkelingscommissie W. Z.-Vlaanderen weer op gang te krijgen. In het vismijnbedrijf dient wat meer or de en samenhang te worden gebracht. Weth. van der Hooft vond het ook de UetifUrMS e/> boek op de grond, „we zitten nou toch met z'n tweeën Dick en ik, wij kun nen erg goed met mekaar opschieten. Dat is alles". „Echt alles?" „Nou wat hem betreft, niet. Hij is nogal recht door zee wat hem betreft stuurden we vanavond nog de kaartjes rond". „Meid Jaap was nu toch wei even geschrokken. Hij had al wel eens ge dacht, dat die twee het goed met elkaar konden vinden. Maar hij had Dick van Herpen altijd als vriend en collega be schouwd en nu schoonzoon? Hij lachte vermaakt bij de gedachte. „Wat is daarom te lachen?" vroeg Ol ga, meteen in de verdediging. „Ik lach eigenlijk om mezelf, dat zo iets nooit bij me opkwam. Maar hij is toch veel ouder dan jij". „Niet zo gek veel. En dat wordt ieder jaar beter, zegt hij". „Lijkt me rekenkundig niet juist". „Nee, heb ik ook gezegd". Ze lachten nu opeens allebei. „En jij hoe denk jij er over? Dat wil zeggen als je me dat vertellen wilt. Neem me niet kwalijk als ik me met jouw zaken bemoei". „Het zijn toch wel een beetje jouw zaken ook, paps. Ik ben toch je oudste dochter". (Wordt vervolgd). Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. hoogste tijd dat er een zwembad komt. Deze aangelegenheid heeft de volle aan dacht van het college. Over de verant woordelijkheid en de exploitatie van de sportvelden is reeds overleg gepleegd met de verenigingsvoorzitters. Omtrent de exploitatiecijfers kon nog weinig worden meegedeeld. Weth. Zegers zei dat de ratiobouw- plannen nog in studie zijn bij de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. De toewijzing van vervangende woningen voor Breskens was nog niet bekend. De heer Vergouwe was nog niet geheel gerust over de deelname van Breskens aan de ratiobouw. Hij vreesde dat het contingent vervangende wonin gen in gevaar zou kunnen komen, met als gevolg minder woningen voor Bres kens. Uitvoerig werd hierna de begroting behandeld. Bij de exploitatie van het badhuis sprak de heer Cambier zijn on gerustheid uit over het steeds terug kerende tekort dat ook steeds groter wordt. Hij meende dat de tarieven wel eens verhoogd zouden kunnen worden, waarvan hij een voorstel maakte. Het werd verworpen met de stemmen van de heren Carels, Luteijn, Leenhouts en Cambier voor. Omtrent de aanschaf van een kleine vrachtauto wilde hij nader geïnformeerd worden. Is hier overleg ge weest met de gemeente-opzichter en de le werkman? Hij meende dat voor een bedrag van f 1200,- maar een kleine auto aangeschaft zou kunnen worden. De heer Leenhouts wilde er tevens een sneeuwruimer van maken, waarvooreen dergelijke auto wel wat klein is. De voorz. zei dat dit op advies van de be treffende mensen is geschied. Hierna werd de begroting vastgesteld met op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 1.753.461,-. De- kap.dienst geeft aan inkomsten f 6.532.011,- en uit gaven f 6.092.949,- met een batig slot van f 439.062,-. De vismijnbegroting geeft aan inkom sten en uitgaven f 420.000,- met een post onvoorzien van f 5500,-. Man over boord. Op de Wester-Schelde is maandag middag rond half drie een man te water geraakt van de Liberiaanse tan ker „Kissavos". Het was de 17-jarige Griek E. C. uit Carlowasi-Samos, die op een stelling buitenboord stond te schilderen. Toen hij van de stelling viel werden hem vijf zwemgordels toegewor pen, die hij echter niet heeft kunnen grijpen. Vanaf een Duits schip dat ach ter de „Kissavos" lag heeft men hem nog zien zwemmen. Opvarenden van een volgend schip hebben het slacht offer niet meer gezien. Er werd een grootscheepse actie op touw gezet, waaraan o.a. werd deelge nomen door de reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens, verschillende loodsvaartuigen, Neptunes van de vlieg basis Valkenburg en een helikopter. Het zoeken had geen resultaat en bij het invallen van de duisternis werd er dan ook mee gestopt. Het zoeken werd overigens nog bemoeilijkt door het groot aantal schepen, dat i.v.m. de staking in de Antwerpse havens op de rede van Vlissingen voor anker is gegaan. Cadzand Raadsvergadering. De gemeenteraad van Cadzand heeft onder voorzitterschap van burgemeester J. Leenhouts een vergadering gehouden. Tijdens deze vergadering werden mevr. Adriaansen-de Neef en de heren de Smidt, Cappon, van Hou te en Toussaint herbenoemd als leden van de huisves tingscommissie. Een gedeelte van de Mariastraat te Cadzand-dorp zal van bestrating en trottoirs worden voorzien. De voorzitter merkte op, dat de Boulevard de Wielin gen dringend verbetering behoeft. B. en W. hebben aan het ingenieursbureau v. Hasselt de Koning te Nijmegen op dracht gegeven een principe-ontwerp te maken, zoals dit in het belang van de verkeersveiligheid behoort te zijn. Het plan is voorzien in de aanleg van stra ten, voetpaden en een rijbaan met groenstroken. Het werk zal in fasen worden uitgevoerd. De raad besloot de uitvoering van de eerste fase, n.l. het leggen van een trottoir aan de zuidzijde van deze weg, benevens gootriolering voor de afvoer van regen en parkeer- straat vanaf de winkelgalerij tot het dagjescentrum. In een circulaire delen G.S. mede, dat in de vrije sector 3 woningen kunnen worden gebouwd. Dhr. v. d. Luijster had verzocht om een vergunning voor frites te verkopen in het centrum. Besloten werd deze aan vraag door B. en W. te laten behande len. Een brandstoffenbij slagregeling werd vastgesteld. De rekening 1963 werd voorlopig vast gesteld met op de gewone dienst een batig slot van f 3497,44 en op de kap. dienst een batig slot van f 37.912,69. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1965 merkte de voorz. op. dat de financiële positie van de gemeen te goed is. Voor uitvoering van kapi taalswerken is ruim f 80.000,- geraamd. De begroting werd vastgesteld met een post onvoorzien van ruim f 13.000,-. Voor het gewoon lager onderwijs werd het bedrag per leerling vastgesteld voor het jaar 1965 op f 87,- per leerling. Qroede Raadsvergadering Tijdens de gehouden raadsvergade ring, onder voorzitterschap van burge meester J. Everaars, werd een bijdrage verleend van f 30,- aan het schoolbe stuur van St. Louis te Oudenbosch voor iedere uit Groede afkomstige leerling. Het Wit-Gele Kruis te Oostburg had verzocht een subsidie van f 5,- per lid te mogen ontvangen. B. en W. stelden voor om evenals voor het Groene Kruis een subsidie te verlenen van f 3,50 voor alleenstaanden en f 5,- voor gezinnen. Zonder op- of aanmerkingen kon de raad hiermede akkoord gaan. Het co mité Z.V.U.-jubileum kreeg 1 ct. per in woner. Gezien het vele waarderende werk dat de E.H.B.O. verricht, meenden B. en W. ook voor 1965 een subsidie van f 100,- beschikbaar te moeten stellen. Besloten werd de bouw van een in- structiebad onderhands aan te beste den. Het wachten is nog op de goedkeu ring van G.S. om met de bouw te kun nen beginnen. Men hoopt het bad op 1 mei in gebruik te kunnen nemen. Door de heer I. v. Overbeke, hoofd van ge meentewerken, werden de plannen uit voerig uiteengezet. Aan de hand van een werktekening gaf hij een uitge breide explicatie over het zwembad en de bijzonderheden daarvan. Het bedrag van de aanbesteding bedraagt f 36.180,-. Dit betreft de bouw van het bad, dat bij het sportterrein komt te liggen, zonder bijbehorende zuiveringsinstallatie. Deze zal nog eens f 8650,- kosten, terwijl het totaalbedrag van het bad met alle bij komende kosten f 48.000,- zal bedragen. Bij de begroting werd door de heer Vermeulen een algemene beschouwing gehouden, waarin hij zei niet zo opti mistisch te zijn over de begroting. Zijn terughouding betrof o.m. het feit dat de regering slechts 4 pCt. uit het ge meentefonds uitkeert, terwijl de kosten voor de gemeente steeds meer stijgen, waardoor het verzorgingspeil lager wordt of de plaatselijke belastingen hoger moeten worden. De voorz. zei dat dit inderdaad be treurenswaardig is, maar dat er van ge meentewege weinig aan gedaan kan worden. Deze zaak heeft echter de volle aandacht van de Vereniging v. Nederl. Gemeenten. De raad stelde voorts de onderwijs- vergoedingen vast voor het jaar 1965, welke f 93,97 bedragen. De wekelijkse lesuren vakonderwijs werden bepaald op 7. De voorschotten voor de bijzondere scholen werden vastgesteld o.m. voor de r.k. school op f 3970,44 en voor de Chr. school op f 3188,86. Het voorschot voor het vakonderwijs voor de r.k. school werd bepaald op f 1200,-. De begrotingen 1963 en '64 werden ge wijzigd, waarbij de laatste betrekking had op het instructiebad. De keurlonen voor de gemeenschap pelijke vleeskeuringsdienst werden zo danig vastgesteld, dat voortaan de uit gaven zullen worden gedekt door de keurlonen. Besloten werd een rekening-courant overeenkomst te sluiten met de Bank v. Nederl. Gemeenten tot een bedrag van f 100.000,- en de bestuursvorm van de Beschuttende Werkplaats van een ge meenschappelijke regeling te doen wor den. Retranchement Raadsvergadering De Gemeenteraad van Retranchement vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle le den waren aanwezig. Uit een schrijven van de vereniging „De Hollandse Molen" bleek, dat de ver eniging zich heeft gewend tot de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, ten einde spoedig maatregelen te kunnen treffen tot herstel van de historische open standaardmolen te Retranche ment. De voorzitter sprak de wens uit, dat de molen volgend jaar geschilderd zal worden. Reeds in jan. zal een en ander ter plaatse besproken worden met een ambtenaar van Monumenten zorg. Van G.S. was bericht ontvangen, dat aan de gemeente Retranchement voor het jaar 1965 twee woningen in de vrije sector zijn toegewezen. Van de schoolarts was het rapport binnengekomen betreffende het onder zoek van de leerlingen der openbare school. Vervolgens werd een verordening vast gesteld op de heffing van reinigings rechten. Het tarief zal zijn: f 12,50 per jaar voor de eerste emmer, f 12,- voor de tweede emmer. Op de kampeerter reinen zal voor de eerste emmers f 7,- gevorderd worden. De uniforme emmers

De Schakel | 1965 | | pagina 2