WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD In verband met de ko mende feestdagen zal ons blad in de Kerstweek niet verschijnen. De Nieuwjaarskrant zal op woensdag 30 december verschij nen. De uitgever. PLAATSELIJK NIEUWS Breskens Vergadering K.N.Z.B In hotel Valk heeft de Kring Zeeland van de K.N.Z.B. een buitengewone al gemene ledenvergadering gehouden. Het voornaamste punt voor deze ver gadering was het aan de orde stellen van de wijziging in de bondscontribu tie en heffingen, op de komende buiten gewone vergadering van de bond. Als bondsafgevaardigde was aanwezig de heer W. den Boer, directeur van het bondsbureau. In het licht van deze financiële wijzi gingen had de Sasse Zwem- en Poloclub ,,De Bruinvis" een motie ingediend, om vooral de financiële lasten, verbonden aan deelname uit het buitenland In de z.gn. grensstrook, weg te nemen. Men stelde voor deze wedstrijden in de regle menten op te nemen als kringwedstrij den. Deze motie werd gesteund door ,.De Starters" uit Aardenburg, „Schelde- stroom" uit Breskens en „De Schelde' uit Terneuzen. De heer de Boer advi seerde deze motie in te dienen bij de bondsraad, zodat deze eventueel aan de algemene vergadering kan worden voor gelegd na bestudering. Als afgevaardigden naar deze buiten gewone algemene vergadering werden aangewezen de heren ir. J. Geerling en W. Buijs. De afgevaardigde van S.Z.V. uit Sou burg had nogal enige kritiek op de over dekte zweminrichting op Walcheren. De totstandkoming komt maar niet van de grond. De vergadering besloot dat het kringbestuur bij de Stichting Zee land nogmaals op spoed zal aandringen. Brand. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werd de Breskense brandweer gealar meerd voor brand in de meeldrogerij van de heer P. Oosterling aan het z.gn. ..Duivelshoekje". De heer W. v. d. Broecke stelde de rijkspolitie in kennis van de brand, die op haar beurt de brandweer waarschuw de. De brandweer slaagde er ln om de door de straffe wind hoog oplaaiende vlammen vrij spoedig te bedwingen. Toch ontstond er nog een flinke schade. Het vuur vernietigde een vrachtauto, terwijl ook nog 500 jutezakken en een partij cocosmeel door de brand werden aangetast. Verzekering dekt de schade. Kerstmiddag bejaarden. In „De Uitkomst" heeft het Comité Bejaardenzorg en de dames V.V.H. aan de bejaarden van Breskens een Kerst middag aangeboden. De voorzitster, mevr. Poissonnier-den Doelder, kon in haar openingswoord een groot aantal bejaarden welkom heten. Bijzonder stelde zij het op prijs dat bur gemeester Eekhout aanwezig was op deze middag. Wederom is een jaar voorbij gegaan en allen zijn wij een jaar ouder geworden. Met grote interesse hebben wij het nieuws gevolgd over het open bejaardenwerk, toch heeft ons dit met een beetje weemoed gestemd. Wij hopen allen vurig dat er ook een goed geoutilleerd verzorgingshuis of dienst- centrum bijkomt, dan behoeven de ouderen niet naar een andere gemeen te om daar hun levensavond te slijten. „O ja, zeker", glimlachte hij, .ze ker En in deze stille kamer, in dit sche merlicht dat snel tot duister werd, praatte Jaap van Santen zoals hij zelfs nooit met Sandra had gepraat. Vertelde hij van zijn jeugdjaren, de vrolijke en de verdrietige dingen, van de hoop en van de zorg, de grote zorg, altijd. Erika luisterde, wist hem soms met een enkel woord aan te moedigen, begrip te tonen. „Ja zo was het", zuchtte hij en zweeg. Hij zag haar nu alleen nog als een vage glimmer van zilver, de bleke vlek van haar gezicht en een glans van het licht van buiten op haar haar. Traag reikte ze naar een sigaret en even ver lichtte de vlam van haar aansteker haar gezicht, haar ogen die op hem ge richt waren. „Het is nu helemaal donker", zei hij zacht. „Ja „Als we nog naar de soos moeten „We moeten toch niet?" „Nee maar hij probeerde op zijn polshorloge te kijken, de lichtende wij zers wezen half tien. „Ik moet toch zo langzamerhand eens opstappen, meis- De bejaarden van nu kunnen niet wach ten tot 1980. De dames V.V.H. zijn ook deze mid dag weer op hun post. Reeds weken van te voren hebben zij gezorgd dat deze middag een goed verloop zou hebben. In deze dagen wordt veel gesproken over de donkere dagen vóór Kerstmis, doch de kaarsjes branden en stralen van vreugde en geven ons weer moed voor de toekomst. Burgemeester Eekhout prees zich ge lukkig met een comité dat zich beijverd om een dergelijke middag voor de be jaarden te organiseren. Hij sprak nog enkele woorden over het te bouwen be jaardencentrum, waar de bejaarden ze ker een genoeglijke oude dag kunnen hebben. Mevr. Niermans herdacht hierna de overleden bejaarden van het afgelopen jaar, waarna mevr. Spaans de Kerst boodschap voorlas. Door een meisjes club van de Herv. jeugd werd, o.l.v. mevr. Kareis, een klein Kerstspel opge voerd. Vervolgens deed een der dames een voordracht van de „Klompenmaker die voorzanger wilde worden". Mevr. Vroon-v. Maarleveld beeldde op teke ning het werk van mevr .Poissonnier rond de bejaarden uit. Mevr. Niermans deelde nog mede, dat het dit jaar geen sociëteit meer zal zijn. Op 6 jan. zal weer de eerste bijeenkomst worden ge houden. In het begin van het volgend jaar zal door leerlingen van de School met de Bijbel een toneelavond worden gegeven voor de bejaarden. Aan het slot dankte mevr. Poisson nier allen die aan het welslagen van deze middag hun medewerking hebben gegeven. Dit jaar zijn er weer vele so ciëteitbezoekers bijgekomen, doch van de 450 bejaarden die Breskens telt, kun nen er nog velen naar de sociëteit ko men. Moge de komende Kersttijd U te vredenheid en stil geluk brengen en wij wensen U allen gezellige dagen en een voorspoedig 1965 toe. Tot slot werd door allen het Stille Nacht, Heilige Nacht gezongen. Bij de uitgang kreeg iedere bezoeker nog een kleine attentie mee naar huis. Aardenburg Raadsvergadering De raad der gemeente Aardenburg kwam onder voorzitterschap van bur gemeester M. v. Berckel in openbare vergadering bijeen. Bij de ingek. stukken was een plan voor voltooiing van de openbare ver lichting te Draaibrug, waarvoor opdracht voor uitvoering was gegeven. De plannen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de St. Bavo- straat zijn bestek-klaar en toegezon den aan de bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs. De rijksgoedkeu ring is reeds aangevraagd. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Z.V.U. wordt een subsidie van 1 cent per inwoner verleend. Voor de gemeente vergt dit in totaal f 38,-. Door de Ver. Instrumentale Muziek is een concert gegeven in Oostburg. Om de tekorten te dekken werd een bijdrage verleend van f 50,-. Bij de wijziging van de keurlonen in de kring Oostburg, die alleen gelden voor St. Kruis, bleek de heer' Bonte voor afscheiding van St. Kruis, daar hij het niet billijk vond dat het ene gedeelte van de gemeente veel meer moet beta len dan het andere. Onderzocht zal wor den welke de gevolgen van uittreding zullen zijn. Besloten werd tot vaststelling van het uitbreidingsplan Aardenburg Oost tussen de weg naar St. Kruis een de Akkerstraat. Reeds enige jaren wordt geen gebruik meer gemaakt van de regeling om on der .dienst' de post te verzenden. Er worden, zoals voor particulieren gebrui kelijk is, postzegels geplakt. Een een voudiger mogelijkheid is het aanschaf fen van een frankeermachine. Door toe voeging van een extra stempel kan men tevens reclame voor zijn gemeente ma ken. Bovendien zien de brieven er keu riger uit en geven daardoor meer ca chet. Voorts is de controle van de fran- keerkosten der gemeente veel eenvou diger Z.hst. werd een krediet van f 950,- verleend. Vastgesteld werd een regeling voor het Kaaiplein. In het midden komen twee parkeerstroken. Besloten werd opdracht te verstrek- ]e „Ja, je moet nog naar huis". Ze zei het vlak. Ze stond op, knipte het licht aan. De betovering was verbro ken. En zij was opeens weer de gast vrouw, die daar stond met een ander gezicht dan dat, wat hij zoëven bij het licht van de aansteker had gezien. „Wil je nc^* koffie?" „Nee merci. Al was ze uitstekend". „Dank je. Ik ben dus toch niet hele maal een blauwkous". „Jij? Jij hij maakte de zin niet af. In het kleine halletje stond hij, zijn jas aan. „Bedankt Jaap", zei Erika. „Bedankt? Waarvoor? Ik moet jou be danken". „Voor het lekkere eten?" glimlachte ze „en voor de koffie?" „Nee dat weet je wel heter". Ze reikte hem de hand, lil] klemde die stevig in de zijne. „Dag Erika". „Dag Jaap". Ze stonden een ogenblik tegenover el kaar. alsof ze elkaar nog veel meer te vertellen hadden. Dan draaide hij zich resoluut om. (Wordt vervulgd.) ken tot het ontwerpen van een riole- ringsplan voor de omgeving van de El- derschans, met toepassing van een rijks subsidieregeling omdat het een gebied betreft dat geacht kan worden van meer dan plaatselijk belang te zijn voor de recreatie. Een 2-tal inwoners kreeg een premie voor woningverbetering. Aan het Fruitteeltproefbedrijf te Phi lippine werd voor 1965 een subsidie van f 100,- verstrekt. Door de heer de Clerk werd om een voorziening gevraagd voor de algemene begraafplaats en de toegangswegen naar de Eeghenstichting. De heer Rijckaert pleitte voor invoering van een woonfo rensenbelasting en verbetering van het trottoir in de Landstraat. Schoondijke Geslaagd. De heer Joh. Toesseint te Schoondijke slaagde te 's-Gravenhage voor het di ploma Scheepswerktuigkundige V.D. Een zeldzaamheid De heer A. de Hulster schoot in zijn pachtgebied een „wit konijn", een z.g. Albino. Deze dieren behoren tot de zeld zaam voorkomende variëteiten. Ontspanningsavond. In zaal Wijffels organiseerde de Mij voor Coft- en Tuinbouw, afd. Schoon dijke, haar jaarlijkse ontspannings avond. De voorzitter, dhr. P. Luteijn, heette allen hartelijk welkom. Tot zijn grote spijt moest hij mededelen dat het ge meentebestuur verhinderd was, evenals dhr. Maas, die een inleiding zou houden. Dhr. Baspoort behandelde aan de hand van dia's de ziekte bij planten en de ziekteverwekkers. Tevens gaf hij ma nieren aan ter bestrijding van diverse ziekten. Dhr. Bouwman behandelde op zijn aardige manier weer de tuintjes, even eens aan de hand van dia's, welke mee dongen naar de door de afdeling uitge loofde prijzen. Hij gaf veel raad om de tuintjes nog mooier te maken. Het ver wonderde dan ook niemand die de dia' zag, dat dhr. A. v. Hoorn de eerste prijs, 83 p., verwierf en een wisselbeker ontvangst mocht nemen. De verdere prijzen vielen als volgt: 2e pr. J. Risseeuw-Becu 81 p.; 3, A. Risseeuw 79 p.; 4. P. Luteijn 74 p.; 5. C. Risseeuw 72 p.; 6. P. Huigh 70 p.; 7. P. Wispelaere 66 p.; 8. J. de Vos 63 p.; 9. I. Hubregtse 61 p.; 10. S. Huigh-v. d. Walle 60 p.; 11. M. de Jonge 55 p.; 12. C. Serlé 54 p.; 13. H. Riemens 50 p.; 14. G. Israël 49 p. Na de pauze vertoonde dhr. I. van Nieuwenhuijze zijn dia's over het Land van Cadzand. wat bij allen zeer in de smaak viel. Met een passend dankwoord sloot de voorzitter deze goed bezochte avond. Groede Aanrijdingen. Op de Kruisdijk hebben zich een aan tal aanrijdingen voorgedaan, waarbij een 3-tal personen verwondingen oplie pen. Het eerste ongeval had plaats toen een vrachtwagen, die linksaf wilde slaan in de richting Groede, stopte om verkeer uit de tegengestelde richting voorrang te verlenen. Achter deze vrachtauto stopte eveneens een vracht auto met aanhangwagen, bestuurd door L. v. L. uit Souburg, daar er geen ruim te was om te passeren. Weer daarachter naderde een personenauto met C. H. uit Vlissingen aan het stuur. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak botste H. tegen de laatste auto van de tegemoet komende file uit de richting Breskens, waarop de beide vrachtauto's stonden te wachten. H., alsmede de beide inzit tenden W. de J. en F. A. uit Vlissingen, moesten met hoofdwonden en een hersenschudding in het St. Jozef zieken huis te Vlissingen worden opgenomen. Zijn voertuig alsmede de tegemoetko mende auto van J. K. uit Aardenburg en vrachtauto met aanhangwagen werden zwaar beschadigd. Enige tijd later gebeurde op dezelfde plaats een aanrijding, waarbij drie auto's betrokken waren. D. M. uit Bres kens, die van de richting Schoondijke kwam, remde bij het zien van de gele knipperlichten van de politie sterk af. De achterop komende auto met A. G. uit Breskens aan het stuur, moest de zelfde manoeuvre uithalen. Een tweede achterop komende Duitser H. B. kon niet tijdig meer tot stilstand komen en botste tegen de auto van G. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Duivententoonstelhng. j Door de duiven vereniging „Strijd in Vrede" te Groede werd in café „De Fon tein" een tentoonstelling gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Door de liefhebbers werden 205 duiven ingezonden. Het kampioenschap werd gewonnen door J. van Driel bij de oude doffers en Iz. Schippers bij de jarige duivinnen. De verdere uitslag was: Oude doffers: 1, 4 J. van Driel; 2. H. Elfrink: 3. Schautteet-de Roo; 5. J. Maas; 6. D. Ekkebus; 7. Joh. v.d. Wege; 8, 9 Joz. v. d. Wege; 10. C. de Poorter; Z.E.V. J. Wolberts en J. Versprille. Oude duivinnen: 1, 7 D. Ekkebus; 2. A. Ekkebus; 3. 4, 5 G. Dusarduijn; 6. H. Elfrink; 8. Schautteet-de Roo; 9. O. de Zutter: Z.E.V. O. de Zutter en D. Morel. Jarige duivinnen: 1. Iz. Schippers; 2. Joh. v. d. Wege; 3. J. Risseeuw; 4. J. Maas; 5. A. Ekkebus; Z.E.V. J. de Roeck en O. de Zutter. Jarige doffers: 1. J. van Driel; 2 cn 3 Schautteet-de Roo; 4. C. Brakman; 5. A. Jansen. Jonge doffers: 1, 7 J. Risseeuw; 2, 8 J. Maas; 3. Schautteet-de Roo; 4. A. de Maillie; 5. H. Elfrink; 6, 10 L. v. d. Wege; 9. M. Robijn; Z.E.V. en E.V. M. Robijn. Jonge duivinnen: 1, 6 O. de Zutter; 2. H. Elfrink; 3. J. Merk; 4. L. v. d. Wege; 5. J. Elfrink; 7. C. de Poorter; 8. G. Dusarduijn; 9, 10 A. de Maillie. Late doffers: 1. Schautteet-de Roo: 2. Ch. Ras; 3. C. Brakman; 4. J. v. Driel; 5. J. de Roeck. Late duivinnen: 1, 4 J. van Driel; 2. D. Ekkebus; 3. Schautteet-de Roo; 5. C. Brakman. Hokkampioen werden: 1. Schautteet- de Roo 362 p.; 2. J. van Driel 359 p.; 3. Joz. v. d. Wege 358Vj p.; 4. G. Du sarduijn 356 Vè p. NleuwvUet Raadsvergadering. De raad van Nieuwvliet vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. In een vorige vergadering waren enige vragen gesteld, waarop B. en W. de volgende antwoorden gaven. De in voering van een maximum-snelheid op de St. Bavodijk moet door de Minister van Verkeer en Waterstaat worden uit gevaardigd. Deze dijk behoort geogra fisch tot de gemeeent Groede, doch ligt buiten de bebouwde kom. Daar de ver keerssituatie niet gevaarlijk genoeg is moet betwijfeld worden of de minister bereid is om een dergelijke maatregel in te voeren. Het plaatsen van een verkeersspiegel in de bocht aan de Zeeweg, nabij de boerderij van dhr. Porreij, moet niet nodig worden geacht daar het hier een bocht van 90 graden betreft en deze alleen genomen kan worden met een geringe snelheid. Verder zijn B. en W. in beginsel be reid om permanente woningen te vor deren voor hen, die zich in de gemeen te willen vestigen. Aan het gemeentepersoneel zal de huurcompensatie over 1964 worden uit gekeerd. In de gemeente Breskens was een mo tie aangenomen inzake de goedkeuring van de gemeenschappelijke regeling kustgemeenten door G.S. De raad was het met de gemeente Breskens eens dat deze regeling in het belang is van de streek. Het college van Ged. Staten dient echter een voorzitter te benoemen die boven de partijen staat en aan de ont wikkeling krachtige steun kan geven. Het comité Z.V.U.-jubileum te Mid delburg kreeg een subsidie van 1 ct. per inwoner ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan, om een vleugel aan te schaffen. Ook het E.T.I. van Zeeland kreeg een verhoging van 5 naar 7 ct. per inwoner, waardoor zij meer armslag krijgt. De plaatselijke vereniging V.V.V. krijgt f 200.- als bijdrage in de te maken streekf older Het verzoek van de Jo hanna Stichting te Arnhem werd afge wezen. Het Fruitteeltproefbedrijf te Philippine zag haar verzoek om subsi die voorlopig afgewezen in afwachting van een nieuwe aanvraag. Het komt B. en W. voor dat iedere gemeente naar rato zal bijdragen in de kosten. Voor het fruitteeltonderwijs wordt f 50,- per jaar per leerling uit Nieuwvliet be schikbaar gesteld. De rijksregeling inzake de trend 1964 werd van toepassing verklaard op het gemeentepersoneel. G.S. vroegen de mening van de raad inzake de verho ging van de wedde der wethouders. Z.h.st. ging de raad akkoord met het voorstel, zodat de wedde zal gaan be dragen f 1200,- per jaar. Ook de gemeente-sekretarissen, -ont vangers en ambtenaren van de burger lijke stand zullen een uitkering ontvan gen i.v.m. de huurcompensatie en de trend 1964. Voor het stookseizoen 1964-'65 werden nieuwe normen vastgesteld voor de uit kering van een kolentoeslag. Voor al leenstaanden mag het maximum inko men bedragen f 2850,- en voor een ge zin met 2 personen f 4000,-. De uitke ring zal geschieden over 24 weken a f 5.- per week. Een nieuwe politieverordening werd vastgesteld daar de thans geldende verouderd is. Vooruitlopende op de behandeling "an de begroting 1965 werd besloten aan G.S. machtiging te vragen de ten laste van de gemeente komende kosten voor de aanleg van een sportveld, zijnde f 9500.-, goed te keuren. De Ned. Heide Mij. is bereid begin volgend jaar met de aanleg van dit sportveld een aanvang te maken. De heer Quaars vroeg aandacht voor de afwatering achter de woningwetwo ningen. B. en W. zullen de situatie be kijken. Waterlandkerkje Toneeluitvoering I}e N.H. Jeugdaktie voerde het toneel spel „De stap terug", van B. Peets, op. Het was een spel dat de strijd en de moeilijkheden te zien gaf van een boer die de stap terug moet doen. De stap terug om plaats te maken voor een an der. voor nieuwe ideeën, nieuwe theo- riën, voor de jeugd. Deze avond werd de opbrengst bekend gemaakt van de oliebollenaktie die door de N.H. Vrouwengemeenschap en de N.H. jeugdaktie ten behoeve van de kerk voogdij is gehouden. Freddy Bron bood met een toepasselijk gedicht de presi dent-kerkvoogd, de heer M. J. Verbrug-

De Schakel | 1964 | | pagina 4