Hoofdpijn? bouwvereniging overdragen. De heer Luteijn wilde nog weten, wanneer heel dit project levensvatbaar wordt, of er dan grond genoeg beschikbaar is en hoeveel woningen op 3300 m2 kunnen worden gebouwd. De heer Carels had liever gezien dat men de commissie met het rapport als leidraad had laten be ginnen, alhoewel aan de commissie nog vele initiatieven zijn toebedacht. Hij was verheugd dat men rekening houdt met alle richtingen. Hij vroeg zich ech ter wel af of B. en W. niet te hard van stapel lopen met de stedebouwkundige. De heer Cambier wilde de zeggenschap van de raad toch niet geheel uitsluiten en hoopte dat er genoeg raadsleden in de commissie zitting zullen krijgen. De heer Vergouwe hoopte dat in 1965 nog gestart kan worden. Weth. v. d. Hooft antwoordde alle vragenstellers en meende dat men niet alleen de bejaarden moet helpen, doch ook moet meeleven. Het comité bejaar denzorg is in het leven geroepen om voor ontspanning te zorgen, echter niet voor huisvesting. De stedebouwkundige kan nu reeds kijken v/aar de woningen moeten komen en samen met de archi tect een vruchtbare voorbereiding tref fen. Op de beschikbare grond kunnen 38 a 40 woningen worden gebouwd. Ook de geaardheid van de bejaarden ver andert. Velen willen liever van een eigen woning in een be jaarden woning. In tweede instantie meende mevr. Niermans sterk de indruk te hebben, dat de hele zaak al van te voren be klonken was. De heer Cambier infor meerde nog of hetgeen gerealiseerd gaat worden ook van het contingent 65 wordt afgetrokken waardoor de mogelijkheid bestaat, dat andere bewoners gedu peerd zullen worden. Weth. v. d. Hooft zei dat er niets beklonken was. De be doeling is alleen te praten over dit rapport en het belangrijkste noemde hij het starten met het werk, waarbij de gehele gemeenschap van Breskens kan worden ingeschakeld. Weth. Zegers ant woordde dat op een verantwoorde wijze een gedeelte van het contingent '65 zal worden bestemd voor de bouw van deze woningen, doch dat de andere bouw ook normaal moet doorgaan. De voorz. zei nog dat dit alles gezien moet worden als een groot stuk, dat niet phase voor phase gerealiseerd kan worden. Z.h.st. schaarde de raad zich achter de voorstellen van B. en W., wel ke inhouden dat het college gemach tigd is het open bejaarden werk in Bres kens te organiseren en te komen tot de vorming van een commissie Schoondljke Sinterklaasmiddag. Ondanks het slechte weer was de „Sin terklaasmiddag" voor de bejaarden, georganiseerd door het damescomité Schoondijke, druk bezocht. Door mevr. Quaak-Scheele werden een serie dia's over Zwitserland ver toond. Na de pauze met een kopje kof fie en een sigaartje, vertoonde zij een serie dia's van reizen door de bejaar den gemaakt. Deze serie viel wel zeer goed in de smaak, daar de meesten de reizen hadden meegemaakt en op deze wijze de zaak nog eens kon worden op gehaald. Tot slot van deze middag mochten alle bejaarden nog een aardig geschenk in ontvangst nemen. Evenals vorige malen werden de be jaarden wederom door autobezitters af gehaald en thuisgebracht. St. Nicolaasfeest. Zaterdag heeft St. Nicolaas zijn in tocht in Schoondijke gedaan. In het bij zijn van vertegenwoordigers van de Schoondijkse Gemeenschap en de win keliersvereniging, werd hij door burge meester J. C. Hoftijzer op het gemeen tehuis ontvangen. Na een kort verblijf aldaar begaf hij zich naar zaal Wijffels. Hier bevonden zich op dat ogenblik alle kinderen van de kleuterscholen van Schoondijke en Slijkplaat en de kinde ren van de le, 2e en 3e klassen van de scholen. Tevens waren vele belangstel lenden aanwezig. Burgemeester Hoft ijzer sprak hier een kort welkomstwoord. Toen volgde een gezellig kinderfeest. Aan het eind van dit feest mochten de kinderen van de Sint een prachtig ge schenk in ontvangst nemen. Na dit kinderfeest voor de kleineren volgde nog een filmvoorstelling voor de groteren. Ook deze mochten een ca deau in ontvangst nemen. Vastgesteld mag worden dat nu alle scholen gezamenlijk in samenwerking met de Schoondijkse Gemeenschap en de Schoondijkse winkeliersvereniging op deze wijze dit kinderfeest vieren, het ook werkelijk een echt dorpsfeest voor alle schoolgaande kinderen is geweest. Door gebrek aan een dirigent en plaatselijke muzikanten kon de muziek helaas geen medewerking verlenen. Men hoopt echter een volgend jaar we derom op een rondgang met muziek, wat een nog meer feestelijk karakter zal geven. Trekking loterij. In zaal Wijffels vond onder grote be langstelling de trekking plaats van de door de Dorpsgemeenschap Schoondijke georganiseerde loterij. Burgemeester Hoftijzer heette in zijn functie van voorzitter van de Gemeen schap allen hartelijk welkom. Hij bracht dank aan de winkeliersvereniging Schoondijke voor haar grote medewer king. Voorts had hij niets dan goede woorden voor het St. Nicolaasfeest, zo als dit nu gevierd was. Hij meende ze ker te mogen vaststellen dat iedereen die het feest heeft bijgewoond, het met hem eens zou zijn. Hij bracht dan ook dank aan al het onderwijzend perso neel dat voor een goede en prettige or ganisatie had gezorgd. Wel zou hij gaarne zien dat een volgend jaar mu ziek en feestverlichting het feest nog meer zou opluisteren. De uitslag van de jeugdtelwedstrijd was: 1. Bram Boekhout; 2. Stephan Bos man; 3. André Tournois; 4. Ine Israël; 5. Gerard Gernaert: 6. David Almekin- ders; 7. Sjaak Marijs; 8. Ria Meessen; 9. Han de Witte; 10. Joh. de Feijter; 11. André Verkruijsse; 12. Maria v. Lare; 13. Willem Passchier; 14. Sjaak Henne- keij; 15. Piet van Luijck. Retranchement Steun aan „De Opbouw". De leerlingen der o.l. school verkoch ten ten bate van de stichting „De Op bouw" te Utrecht voor een bedrag van f 52,50 aan kalenders. Sinterklaasfeest. Het Sinterklaasfeest in Retranche ment kan zeer goed geslaagd genoemd worden. Dank zij vrij goed weer na enige stormachtige dagen kon de Sint zaterdagmiddag zich weer aan de ge hele gemeente laten zien, zittende te paard en vergezeld door twee zwarte Pieten. De gecombineerde muziekgezel schappen van Retranchement en Sluis, vergezeld van de drumband, gaven aari de rondgang de nodige vrolijkheid. Hierna werd het feest in de school voortgezet waar vele belangstellenden er getuige van waren, hoe de Sint en de Pieten de jeugd aangenaam bezig hielden en met milde hand lekkers en geschenken uitdeelden. Ook de bejaarden van de gemeente werden niet vergeten. Reeds donderdag ontvingen zij op de sociëteit van Sin terklaas' getrouwe knecht enige at- trakties. Waterlandkerkje Uitvoering. De N.H. Jeugdaktie zal zaterdag a.s. haar jaarlijkse uitvoering geven. Het programma bestaat uit volksdans en de oDvoering van het toneelspel „De stap terug" van B. Peets. Deze avond zal ook aan de N.H. Kerkvoogdij de cheque wor den overhandigd met het resultaat van de gouden oliebollenaktie ten bate van de N.H. Kerkvoogdij. IJzendijke Verkeersongevallen. De rondweg te IJzendijke was weer oorzaak van een 2-tal verkeersongeval len. In een flauwe bocht op deze weg is tijdens een hevige hagelbui een per- in korte tijd van de tafel een wonder van intieme gezelligheid gemaakt. Geen blank damast en zilver, maar een kleu rig tafelkleed, kleurige borden van een heel apart dessin, een kan van aarde werk met een paar fleurige bloemen ..net een advertentie uit een dames blad", lachte hij. „Kan het je goedkeuring wegdragen?" „Lieve kind, 't is te véél eer". „Het gaat er niet om je maag vol te stoppen eten moet een plezier zijn". Nu, dat was het ook. Erika vertrouwde het hem toe een fles sekt te openen die ze, zei ze, met levensgevaar door de douane had heen- gesmokkeld en Jaap was er niet weinig trots op, dat hij de kurk tegen de zolde ring kon laten klappen, zonder iets van het kostbare vocht te morsen. Voorzich tig goot hij de schuimende drank in de grote glazen. „Daar ga je Jacob", zei Erika en hief haar glas. „Proost", antwoordde hij, wist niet zo gauw iets anders te zeggen. „Waar drinken we op?" „Op je succes". „Jakkes, wat een materialistische toost". „Zeg jij het maar". „Nou op ons vind je niet?" Ze zag hem ernstig aan. „Jakkes, wat een egoïstische toost", imiteerde hij. Waarom? Ik wens jou het beste en lij mij". ..Zo kan het, ja". Hij was niet erg vlot, merkte hij zelf. In deze situatie wist hij zijn houding niet zo makkelijk te vinden. Chamnagne drinkend met Erika van Wittem, die hij een paar maanden terug zelfs van naam niet kende hij voelde zich hier een beetje opgeprikt zitten, niet op zijn gemak. Maar de champagne hielp hem er over heen en het voortreffelijke ooster se gerecht dat Erika klaargemaakt had, v erkte daaraan mee. „Heet spul", zei hij, „je krijgt er dorst van". „Daarom drinken we er sekt bij", zei Erika en schonk hem nog eens in. Méér niet, dacht Jaap. Hij was een ma tig man. En champagne was een drank waar je voor moest oppassen. Je werd er luchthartig en plezierig van, het deed je hart deugd. Maar hij bleef graag bij zijn positieven. Geleidelijk aan brak het ijs en her vonden ze de vertrouwelijke en toch luchtige toon. Jaap was zich terdege be wust van het genoegen hier te zitten met een knappe, jonge vrouw die er exquis uitzag, en die het blijkbaar de moeite waard achtte zich voor hem van haar beste kant te laten zien. Hij voel de zich weer jong. f Wordt vervolgd. sonenauto, bestuurd door W. v. M. uit Amsterdam, die in de richting Schoon dijke reed, geslipt. De auto kwam in de rechterberm terecht en botste daar bij tegen een personenauto van dhr. J. D. uit Hoek, die op een inrit van een perceel bouwland geparkeerd stond. De wagen sloeg over de kop en kwam op de rand van de sloot te liggen. De chauffeur werd licht gewond, doch de materiële schade was aanzienlijk. Amper een half uur later kwam mej. M. B. uit Schoondijke op dezelfde weg te slippen. Via het rijwielpad kwam zij in de berm terecht. De auto werd zwaar beschadigdde bestuurster kwam met de schrik vrij. De oorzaak in beide ge vallen moet gezocht worden in te hoge snelheid op het gladde wegdek. Cadzand Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering kon bur gemeester J. A. Leenhouts mededelen, dat aan het ing.bureau v. Hasselt en de Koning opdracht was gegeven om de Boulevard de Wielingen te Cadzand- bad belangrijk te verbeteren. Eveneens is opdracht gegeven voor het maken van een plan tot een belngrijke ui tb rei ding van de bestaande zuiveringsinst.al latie, daar deze vooral in de seizoen maanden overbelast is. Omtrent de Zwinweg zijn onderhandelingen gaande met het Min. van O., K. en W. De ter tiaire weg naar Retranchement is op het wegenplan van de Provincie ge plaatst. Op 11 dec. zal een bespreking plaats hebben met de Technische Dienst, B. en W. en gegadigden voor het bouwen van Bogaarswoningen. Door de Ver. voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg zal een concert ge geven worden te Oostburg. De kosten hieraan verbonden kunnen niet geheel worden gedekt door de entrée-gelden. Door de Prov. Zeeland wordt reeds een subsidie gegeven, waar naast tevens een beroep wordt gedaan op de diverse ge meenten. Gezien het grote belang stel len B. en W. voor een bijdrage van 7 ct. per inwoner te verlenen. Met de stem van mevr. Adriaansen-de Neef tegen werd de gevraagde bijdrage verleend. De Vleeskeuringsdienst in de kring Oostburg heeft voor 1964 een tekort, ter wijl voor 1965 een geraamd tekort be staat van f 1815,-. Dit tekort is te wij ten aan de gestegen kosten i.v.m. te ne men salarismaatregelen. Om deze stij ging te kunnen opvangen is een verho ging van de keurlonen noodzakelijk. Voor koeien zal het keurloon gaan be dragen f 15.-; voor varkens f 7,50 en voor kalveren eveneens f 7,50. Zii.st. ging de raad hiermee akkoord. Het maximum krediet in rekening courant bij de Bank voor Ned. Gemeen ten werd voor het jaar 1965 bepaald op f 100,000,-. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak en het wederopbouwplan te Cadzand-bad zal herzien dienen te worden. De bijdrage aan het Zeeuws Studie fonds werd verhoogd van 5 tot 10 ct. p. inwoner. Op advies van het Centraal Bureau voor Ambtenarenzaken werd het ambtenarenreglement gewijzigd. De gemeenterekening 1963 werd voor lopig vastgesteld met een batig slot voor de gew. dienst van f 3497,44. De kap.- dienst heeft een batig slot van f 37.921,69 Door G.S. was in overweging gegeven om het presentiegeld van de raadsle den te verhogen van f 10,- naa.r f 15,-. Met de stem van de heer de I-Iullu te gen ging men hiermede akkoord. In verband met uit te voeren riole ringswerken in de Vlamingpolder dient de begroting 1964 te worden gewijzigd. De rioleringswerken zullen worden ge gund aan de fa. Toussaint en Zn. te Cadzand voor f 161.890,-. Door het Min. van Economische Zaken wordt een sub sidie van 85 pCt. gegeven. Door de S.B.M. wordt 50 pCt. bijge dragen in te plaatsen abri's. Eén zal er geplaatst worden te Potjes en één bij het dagjescentrum te Cadzand-bad. Tijdens de rondvraag informeerde mevr. Adriaansen naar de regeling ko- lentoeslag en of er een gastenstatistiek is. De voorz. zei dat mede ingevolge de te voeren Algem. Bijstandswet nog besprekingen gaande zijn en men een uiforme regeling wil hebben met de an dere gemeenten. De heer Kools miste nog steeds het agendapunt instructie- bad. Dit punt komt bij de begroting wel ter sprake, waar een post voor vervoer van de kinderen naar een instructiebad is geraamd, aldus de voorz. De heer de Lijser vroeg of er nog percelen bouw grond in de gemeente aanwezig waren en of de plaats voor de eventueel te bouwen Bogaarswoningen al bekend is. De voorz. antwoordde dat er nog enkele perceeltjes aan de Vijverstraat liggen. Omtrent de Bogaarswoningen wilde hij liever eerst de besprekingen afwachten. Wel moeten deze woningen passen in het uitbreidingsplan. Zuidzande Raadsvergadering De raad van Zuidzande heeft In zijn gehouden vergadering, onder voorzit terschap van wnd. burgemeester A. Lu teijn, zonder hoofdei, stemming beslo ten tot vaststelling van de gemeente begroting voor 1965. Reeds bij de vaststelling besloot de raad een krediet beschikbaar te stellen van f 12.000,- voor aansluiting van een aantal percelen buiten de bebouwde kom op het electriciteitsnet van de P.Z.E.M. De heer Mol vroeg aandacht voor de slechte bestrating binnen de bebouwde Cet/toMS qt> Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar, In verband met de ko mende feestdagen zal ons blad in de Kerstweek niet verschijnen. De Nieuwjaarskrant zal op woensdag 30 december verschij nen. De uitgever. kom en drong op herbestrating aan. Door de voorz. werd geantwoord dat moeilijk een aannemer kon worden ge vonden om deze werkzaamheden naar behoren en tegen een redelijke prijs uit te voeren. Hij noemde het een ver schijnsel van de tegenwoordige tijd dat met vrachtauto's en landbouwwerk tuigen vaak onnodig schade wordt toe gebracht aan straten en trottoirs. Het Economisch Technologisch Insti tuut had verzocht om een hogere bij drage daar zij door salarisverhogingen en andere kosten geen sluitende exploi tatie meer verkrijgt. B. en W. menen dat deze verhoging alleszins gerecht vaardigd is gezien het grote nut van deze instelling voor de streek. Zij stel den voor de subsidie met ingang van jan. te verhogen van f 0,07 tot f 0,12 per inwoner. Zonder op- of aanmer kingen ging de raad hiermede akkoord. Van de Stichting Fruitteeltproefbe drijf te Philippine was een verzoek in gekomen voor een subsidie van f 100,- per jaar ter dekking van de financiële tekorten. Door de vereniging van B., S. en O. is een onderzoek ingesteld naar de moeilijkheden waarmee dit bedrijf te kampen heeft. Naar de mening van B. en W. biedt de fruitteelt voor de streek Z.-Vlaanderen goede mogelijk heden. Het verlenen van een subsidie is alleszins aanvaardbaar te achten. Ech ter menen zij dat een bedrag van f 50,- voorlopig voldoende moet worden ge acht. Z.h.st. kon de raad zich hiennede verenigen. Een verzoek van de Johanna Stich ting te Arnhem en van de Bond tegen het vloeken te 's-Gravenhage werd af gewezen. Het Comité Z.V.U. vroeg en kreeg 1 cent per inwoner. Dit Comité wil bij gelegenheid van het 20-jarig ju bileum van de Z.V.U. een concertvleu gel aanbieden. Deze vleugel zou in de gehele provincie gebruikt kunnen wor den, ook buiten Z.V.U.-verband en zou zeker in een behoefte voorzien. Een 6e wijziging van de begroting '64 was nodig voor het aanschaffen van een foto-copieerapparaat. Het bedrag zou in een keer van de saldi-reserve dienen te worden afgeschreven. Door de Provincie worden onderhan delingen gevoerd om gronden aan te kopen om de weg OostburgZuidzande te verbeteren. De onderhandelaars heb ben zich ook tot de gemeente gewend om een bod uit te brengen op de beno digde grond van het perceel behorende tot de kleuterschool, aan de Oostburg- sestraat. De aangeboden vergoeding be draagt voor ca. 45 ca. f 14,- p. ca.; voor verplaatsing van de bestaande heg f 5,- per strekkende meter en voor verplaat sing van het bestaande hek f 50,-. De raad kon zich met deze vergoedingen verenigen. Door de voorz. werd echter nog uitdrukkelijk gesteld, dat het ge meentebestuur zich volledig afzijdig houdt van de meningen van particulie ren, die ook gronden voor deze verbete ring zullen moeten missen. Hij sprak echter de hoop uit, dat deze belangheb benden spoedig langs minnelijke weg tot overeenstemming zullen komen. Voorts besloot de raad tot vaststel ling van de uitkeringsverordening en de wachtgeldregeling van de gemeente, alsmede tot aanvulling van de verplaat singskostenverordening met een bepa ling inzake het verlenen van een tege moetkoming aan nieuw benoemde amb tenaren in de kosten van aankoop van een woning. Voor aankoop van een wo ning betreft het de te maken notaris- kosten, makelaarsprovisie en registra tie en geldt alleen wanneeer de gemeen te geen passende woning beschikbaar heeft. Het bedrag per leerling volgens art. 55bis l.o.-wet 1920 werd voor het jaar 1965 voor het Openb. lager onderwijs vastgesteld op f 128,15. Voetbal Programma voor zondag a.s.; SteenLewed. Boys; BreskensBier vliet; IJzendijkeVogelwaarde; Corn BoysClingeAardenburgKoewacht. Om 12.30 u.: Breskens 3Philippine 2.

De Schakel | 1964 | | pagina 2