BRILLEN DE EERSTE VIOOL V.J ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 1002 Vrijdag 11 december'64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, PLAATSELIJK NIEUWS Bresken» Raadsvergadering (Slot) Door de heer A. v. Overbeke, onder wijzer aan de o.l. school, werd ontslag gevraagd in verband met zijn benoe ming aan de landbouwhuishoudschool te Kruiningen, per 1 febr. 1965. Mevr. Niermans vroeg of tegen de gestelde termijn een nieuwe kracht aangetrok ken kon worden. Weth. Zegers zei dat er reeds 7 sollicitanten zijn. Eén kandi daat heeft reeds een onderhoud gehad met het hoofd der school, terwijl door 2 sollicitanten nog een proefles zal wor den gegeven. Door het bestuur van de r.k. lagere school was verzocht om met toepassing van art. 72 der l.o.-wet 1920, gelden be schikbaar te stellen voor aanschaffing van leerlingensets, 1 handwerkkast en 3 klasse-tafels metbijbehorende stoelen. Door de schoolartsendienst en de in specteur werd geadviseerd de banken geleidelijk te vervangen door 1-per- soonssets, welke vervanging getempori seerd zou kunnen geschieden. B. en W. stelden voor de gevraagde medewerking te verlenen, doch gezien de financiën der gemeente zou dit in 3 jaar dienen te geschieden, te beginnen in 1965. De heer de Nooijer vroeg zich af of deze banken nu al in een dergelijke staat van verval zijn, dat aan vernieu wing moet worden begonnen. De andere scholen kunnen wel met dezelfde vraag komen. Ook mevr. Niermans was deze gedachte toegedaan. Bij de bouw van de school zijn deze banken nieuw aan geschaft. De heer Cambier vond het rapport van de schoolarts toch wel enigszins te bekrompen. Hij had liever een meer gedetailleerd rapport gezien. Kunnen wij alsnog vragen aan de schoolartsendienst wat er aan man keert? Weth. Zegers zei dat volgens de rapporten van de deskundige vervan ging noodzakelijk is, daar het type ver ouderd is. Als de banken worden ver vangen, zijn sets aanbevolen. De in ge bruik zijnde banken dateren van 1952. Op de adere scholen heeft men nieuwe re modellen met een gescheiden zitvlak en een schrijftafel. Vooraleer men aan verdere behandeling toe was, ging de raad eerst in besloten zitting om over een vertrouwelijk rapport te spreken. Na heropening meende de voorz. dat men voor de andere scholen zich nog niet moet uitspreken, men moet dit dan eerst aan het betreffende school hoofd vragen. Uiteraard is de raad vrij om te besluiten. De heer Cambier meen de toch dat de raad kan besluiten wat zij aan de o.l. school geeft, terwijl mevr. Niermans vond dat banken toch geen modeartikelen zijn. De heer Leenhouts wilde maar liever uitstellen en later alle drie de scholen van deze nieuwe meu bels voorzien. Weth. Zegers antwoord de dat uitstellen niet mogelijk was daar de raad binnen drie maanden een besluit moet nemen en als zij dit niet doet, geacht wordt het voorstel te zijn aangenomen. Tot slot wilde de heer FEUILLETON door L. van Schooten HOOFDSTUK IX. Bij Erika thuis. „Zie zo", zei Erika van Wittem te vreden, „daar laten we het maar bij vandaag". „Heb ik zoet gezeten?" vroeg Jaap. „Als een muisje", lachte ze. „En wat krijgt hij nu van tante Erika?" „Hij mag bij tante Erika blijven eten". „En wat eten we dan?" „Iets heel lekkers". „Jakkes, wat kun jij infantiel baze len. Je kunt wel merken dat je heel de dag tussen de kleine kinderen zit". „Nou zeg, kleine kinderen. DY zijn er bij die steken boven mij uit. Ik heb de hoogste klas". „Dat jij daar altijd maar op zo'n school blijft hokken, Jaap". „Niks geen hokken. Ik hou van de jongens. Ik zit er graag tussen. Ze ma ken je oud en ze houden je jong". Ze bekeek hem aandachtig. Cambier het voorstel maar in stem ming brengen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen van de heren Cambier, Leenhouts, de Kruijter en mevr. Niermans tegen. Ter beveiliging van de voetgangers is het wenselijk dat aan de zuidzijde van de v. Zuijenstraat, ter hoogte van het bedrijf v. Putten, een trottoir wordt aangelegd. De kosten worden geraamd op ca. f 2300,- waarvoor aan de raad een crediet werd gevraagd, hetwelk ten laste van de exploitatie van het uit breidingsplan zal worden gebracht. De heer Carels juichte deize verbetering toe daar het uit verkeersveiligheid wel noodzakelijk is gebleken. Hij vestigde tevens de aandacht van het college er op dat op de rijweg ter plaatse veel overlast van water wordt ondervonden, waardoor de voetgangers bij het passe ren van een auto geheel onder modder spatten komen te zitten. Weth. Zegers antwoordde, dat reeds een rapport van het Ingenieursbureau hieromtrent was binnengekomen. Het geheel gaat wel enig geld kosten. Deze winter zal de weg echter in de huidige toestand blijven liggen, in het voorjaar zal dan een as- faltlaag van 2 cm. worden aangebracht. Gegarandeerd wordt dat dan de weg in goede staat zal zijn. Machtiging werd gevraagd om aan de stedebouwkundige opdracht te geven om het uitbreidingsplan West te wijzi gen, waardoor het mogelijk wordt om op gronden, achter de Boulevard gelegen, 64 étagewoningen en 14 1-gezinswonin gen te bouwen. De heer Vergouwe in formeerde naar de motieven die er toe geleid hebben om te komen tot étage- bouw, hij zelf was er niet zo enthou siast over. Mevr. Niermans meende dat Breskens nog niet rijp is voor étage- bouw en was bang dat deze woningen niet verhuurd zullen worden. De heer Carels vroeg of er overleg is geweest met de diverse woningbouwverenigingen. Zijn deze voor een dergelijke bouw gepor teerd? De grond wordt hierdoor mis schien wel goedkoper, doch stijgt de bouwprijs hierdoor niet, daar talrijke andere voorzieningen moeten worden gemaakt dan bij ééngezinswoningen. Weth. Zegers zei dat het advies van de stedebouwkundige omtrent deze zaak was gevraagd. Bovendien moet er bouw rijpe grond beschikbaar zijn om het vol gende contingent woningen te kunnen aanvragen. In het uitbreidingsplan zijn reeds étagewoningen gepland aan de Langeweg en v. Zuijenstraat. Het verhu ren zal mogelijk in het begin niet zo vlug gaan. doch er komen steeds meer vreemden in onze gemeente die van niet beter weten. Er is geen overleg ge weest met de bouwverenigingen daar de tijd tekort is geweest. Weth. v. d. Hooft meende dat de situatie zich aan het wij zigen is en er een zeker aantal mensen zijn, die minder bezwaar hebben tegen het bewonen van een étagewoning. Bo vendien moeten wij als gemeente woe keren met de grond. Z.h.st. kreeg het college voorts de machtiging van de raad. Nota Commissie Bejaardenzorg Breskens Op verzoek van het college van B. en „Ja, je ziet er tenminste helemaal niet onderkomen uit". „Verschillende van jouw artistieke vrienden, die zo heerlijk vrij leven zon der sociale bindingen, hè, zo echt het leven om het leven zelf die zien er al heel wat meer tweedehands uit dan ik". „Nou ja ik kan je zo opnoemen wie dat zijn. Enfin, hier is de krant, daar staat m'n boekenkast duik in die makkelijke stoel en wees rustig en be daard, dan ga ik me even opknappen en me in mijn domein terugtrekken. En dan zullen we eens zien of ik je niet net zo lekker kan laten eten als je vrouw". „Hoe heet dat goedje ook alweer, dat je me wilt laten eten?" „Kisj sjebab heb ik in Turkije ge leerd". „Als ik het overleef, dan zal ik je zeg gen of je goed koken kunt of niet. Maar ik ben eigenlijk een echte bief-met-dop Hollander". „Je bent nog net niet te oud om be ter te leren". Jaap liet zich met een voldane zucht in een gemakkelijke stoel zinken. Hè net vakantie. Dat was mooi geregeld vandaag. Van avond bijeenkomst van de Kring op de soos, vanmiddag poseren voor Erika „en dan blijf je bij mij eten", had ze geeegd op een toon, die elke discussie afsneed. „Ik wil ook wel eens voor een tSrUïemacftEr" OOSTBURG W. van Breskens heeft een commissie, bestaande uit de heren W. v. d. Hooft, weth. van sociale zaken in Breskens; L. Buijsert, directeur-arts van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Zee land: drs. H .Hietkamp, werkzaam bij het Bureau Zeeland van het Min. van Maatschappelijk Werk; drs. J. Rienks van de Stichting Zeeland Prov. Op- bouworgaan en de heer Kareis, commies ter sekretarie in Breskens, een rapport opgesteld inzake de huisvesting van be- jaarden in Breskens.. De commissie adviseert het open be- jaardenwerk ter hand te nemen voor alle bejaarden en een commissie te vor men uit verschillende verenigingen. De gedachten gaan hierbij uit naar o.a. de kruisverenigingen, gezinszorg, maat schappelijk werk, woningbouwvereni gingen, vrijwillige vrouwelijke hulpver lening, kerkgenootschappen, bejaarden bonden en vertegenwoordigers van de gemeente (gemeentearts). Door de com missie zou dienen te worden bepaald welke vormen van open bejaardenwerk in Breskens in het leven dienen te wor den geroepen. Voorts dient men te on derzoeken van welke bestaande open bare en particuliere voorzieningen ge bruik kan worden gemaakt en op welke wijze. De gedachten gaan hierbij uit naar de verstrekking van warme maal tijden, voorziening op het gebied van hulp bij ziekte en ongeval. Een speciale regeling met de kruisverenigingen en de gezinshulporganisatie is zeker een punt van bestudering. Het probleem van de wekelijkse was, waarmee vele be jaarden worstelen (alleenstaande man nen). Middels een locale wasserij zou misschien een oplossing kunnen wor den gevonden. Voor de bejaardensoci- eteit zou misschien gebruik kunnen worden gemaakt van het gebouw „De uitkomst". Ter bestudering en nadere regeling van verschillende onderdelen van het open bejaardenwerk zouden enkele werkgroepen in het leven kun nen worden geroepen. De verantwoor delijkheid voor de dagelijkse uitvoering zou in handen van een sub-commissie kunnen worden gelegd. Bij de uitvoe ring zou zowel van vrijwillige als be roepskrachten gebruik kunnen worden gemaakt. Voor de bouw van bejaarden woningen lijkt het terrein tussen de Langeweg en Van Zuijenstraat, groot 3800 m2, de meest geschikte plaats. Immers vindt men binnen een afstand van 400 m. van dit terrein 4 van de 5 kerkgebouwen, de beide kruisgebouwen, die beide huis/artsen, de tandarts, 2 bushalten, het verenigingsgebouw „De Uitkomst" en een groot aantal winkels. De commissie adviseert om op dit ter rein een zo groot mogelijk aantal be jaardenwoningen te bouwen van niet te kleine afmetingen, doch niet meer dan één verdieping. Zo mogelijk met een lift voor gemeenschappelijk gebruik, welke ook voor brancards geschikt is. man koken. Denk je dat het zo gezellig is altijd maar in je eentje, of in een hotel, of ergens te gast? Ik ben in de grond van mijn hart een echte huis vrouw die voor een man wil zorgen". „Wie belet je een man te nemen?" had hij lachend gevraagd. „Die ik krijgen kan die wil ik niet en die ik wil kan ik niet krijgen", had ze geantwoord met een ondeugende knipoog. Zijn ogen gleden langs de boekenrug- gen. Ha Peyrefitte dat boek was in Holland niet te krijgen, even door bladeren Hij schrok op toen Erika de kamer in kwam. Ze had staan schilderen in een ruige wollen trui, een lange broek, met verwarde haren en een sigaret in de mond nu zag hij een andere Erika, in een metaalachtig glanzende japon, die als een koker om haar lichaam sloot, zag hij haar mooie blanke armen met een enkele zware gouden armband, een snoer van vreemdglanzende groenach tige stenen om de hals. „Je lijkt wel een filmster", zei hij. „Vind je 't mooi?" Even kwam ze voor hem staan, liet zich bewonderen. Zijn blik gleed van haar thans onberispelijk gekapte mahonierode haardos naar haar zilveren schoentjes. „Als ik bezoek heb, wil ik ook een knappe gastvrouw zijn". „Ja maar ik zit hier maar gewoon De woningen kunnen in twee grootten worden uitgevoerd, met 1 en 2 slaap kamers en voorzien van verschillende centrale voorzieningen, alscentrale verwarming, warm stromend water, centraal antennesysteem, een gemeen schappelijke telefoon in het trappen huis, een gemeenschappelijke hobby ruimte, voor elke woning aparte berg ruimte en voor de liefhebbers een eigen tuintje. Iedere woning zou moeten wor den voorzien van een centraal alarm systeem, aansluitend op de woning van een wijkzuster of geeins verzorgster. Mocht dit niet mogelijk blijken, dan adviseert men tot het aanstellen van een echtpaar dat in tijd van nood hulp zou kunnen bieden. Tot slot wijst de commissie er op, dat het aanbeveling verdient om de Nederlandse experi menten met dienstcentra nauwgezet te blijven volgen, om in staat te zijn op een later tijdstip te beoordelen of ook voor Breskens het stichten van een dienstcentra gerechtvaardigd wordt. Ook verdient het aanbeveling aandacht te blijven schenken aan de ontwikkeling van de behoefte aan bejaardenpensi- ontehuisbedden in West Z.-Vl. en in de toekomstige uitbreidingsplannen reke ning te houden met een mogelijkheid tot stichting van een bejaardenpensi- ontehuis in Breskens. Aan dit laatste meent men nu geen aandacht te moeten besteden, daar er plannen bestaan voor oprichting van een niet R.K.-ver pleegtehuis voor geheel West Z.-Vl. Aan de bestaande behoefte wordt voldaan door de bestaande tehuizen. Eerst in 1980 zal er weer behoefte bestaan om een nieuw tehuis te stichten Verder ver meldt het rapport nog, dat van de 3700 inwoners van Breskens ongeveer 450 be jaard zijn (65 jaar of ouder). Deze nota, alsmede de voorstellen van B. en W„ zijn het onderwerp van lange discus sies geworden. Mevr. Niermans zei dat deze materie al 10 jaar geleden is aan gehaald en betreurde het, dat het comi té-bejaardenzorg bij deze bespreking niet was uitgenodigd. Zij hoopte dat de nog te vormen commissie niet te groot zal zijn, daar dit anders mogelijk weer een fiasco zou worden. Ook zou zij liever de bouw van de woningen in gemeente handen houden en niet aan de woning- WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD in m'n tweedjasje „Ik kon je moeilijk voorschrijven avondkleding te dragen. Sandra zou ge vraagd hebben wat je van plan was!" Er vleugde even iets van onwil over zijn gezicht. Sandra die wist er hele maal niets van „Ik ga maar in de stad een hapje eten", had hij gezegd, „want ik ga meteen door naar de soos". Waarom had hij Sandra niet ronduit gezegd dat hij bij Erika bleef eten? „Moet je zo koken?" leidde hij zijn eigen gedachten af. „Het meeste is al gebeurd. En ik trek even een duster aan, wij vrouwen zijn zo handig in die dingen. Als jij je nog even opknappen wilt hier in de badka mer". Terwijl hij zorgvuldig zijn handen waste onder de warmwaterkraan, keek Jaap rond. Erika had het hier toch maar prima voor mekaar op die moder ne flat. Hij had inderdaad een gevoel alsof hij te logeren was. Zo heerlijk van alle zorgen vrij, een vrouw die je alles uit handen nam. Hij keek in de spiegel terwijl hij zijn haar kamde, onwillekeu rig kritisch. Knap ben je niet, zei hij tot zichzelf, maar nog geen ouwe kerel. En je wordt al een beetje grijs aan je slapen, vader. Maar dat, had Erika ge zegd, vinden vrouwen juist zo interes sant. Toen hij de kamer weer binnenkwam, bleef hij even verbaasd staan. Erika had

De Schakel | 1964 | | pagina 1