DE EERSTE VIOOL alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen r J feuilleton ^\jN's f W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telel. (01172) 506 18e Jaargang Nr. iooi Vrijdag 4 december '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen ia ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F \SMOOR. DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE. over de maand oktober 1964 GEBOREN: 14, Sonja Carolina, d. van Wilfried Margariet van den Bunder en van Janneke Janna de Maillie; 27, Ja- coba Catharina, d. van Adriaan van de Ree en van Jacoba Catharina Scheele; 29, Jozias Leendert, zn. van Oscar An dreas de Lijser en van Sara Catharina van de Wege. OVERLEDEN: 16, Christina Verstraate, 46 j., e.v. Cornells van Nieuwenhuijzen, wonende te Schoondijke, overl. te Ter- neuzen. HUWELIJKEN: 2, Louis Kaijser, 19 i., wonende te Vlissingen en Geertruida van Espen, 18 j., wonende te Schoon dijke; 15, Adriaan Jacobus Jansens, 22 j., wonende te Cadzand en Johanna Jozina Boogaard, 2 3j., wonende te Schoondijke; 30, Joos den Hollander, 27 j., wonende te Oostkapelle en Johanna Elizabeth Dingetje Scheele, 24 j., wo nende te Schoondijke. INGEKOMEN: 12, Francisca A. J. van der Straaten, van Utrecht naar West straat 9; 15, Adriaan J. Jansens, van Cadzand naar O 58; 21, Fabian Ber- voets, van Schiedam naar Kon. Juliana- straat 28. VERTROKKEN: 2, Geertruida van Es pen, e.v. Kaijser, van Willemsweg 57 naar Vlissingen; 12, Abraham C. de Kraker, van Ooststraat 5 naar Eind hoven; 14, Maria J. de Regt, w.v. de Regt, van Prins Bernhardstraat 2 naar Terneuzen; 16, Bennie W. de Reu, van Lange Heerenstraat 31 naar Hoek; 19, Hillegonda Dees, van Lange Heeren straat 38 naar Serooskerke (W.)30, Johannes W. M. de Rijk, van Dorps straat 52 naar Roermond: 30, Johanna E. D. Scheele, e.v. den Hollander, van Willemsweg 55 naar Vlissingen. GEMEENTE OOSTBURG over de maand oktober 1964 GEBOREN: 2, Gideon, zn. van W. J. Pieters en van M. den Hartog, wonende te Oostburg; 3, Nancy, d. van M. Mercy en van F. R. M. Cornelis, wonende te Hoofdplaat; 7, Franciscus Johannes, zn. van Ch. C. Provoost en van C. L. de Smit, wonende te Biervliet; 10, Dorien Georgette, d. van P. P. Snouwaert en van A. M. Missiaen, wonende te Oost burg; 12, Monique Martha Louisa, d. van W. M. E. Gijzeis en van P. W. Bon- dewel, wonende te Sluis; 19, Sheila Maria, d. van Ch. van Dierendonck en van H. J. E. Hendriks, wonende te Oost burg; 24, Alexandra Petronella, d. van A. Fonteijne en van A. J. van der Laan, wonende te Oostburg; 27, Jaquelina, d. van G. Loof en van A. M. De Guesquière, wonende te Oostburg; 30, Cornelis Mar- tinus, zn. van S. A. Vastenhout en van C. van der Hoofd, wonende te Oostburg. HUWELIJKEN: 16, Theodorus Hende- rikse, 38 j., wonende te Oostburg, geh. geweest met C. M. H. den Boer, en Erika Neumann, 23 j., wonende te Middelburg; 22, Franqois Dekker, 64 j., wonende te Oostburg, geh. geweest met E. v. Hoeve, door L. van Schooten „Mag ik u een paar dingen laten zien waar ik zelf zo aan gehecht ben, dat ik ze niet eens wil verkopen?" vroeg ze. Ze vroeg het aan Sandra. Jaap huppel de maar mee, blij dat de eerste botsing zonder blikschade was verlopen. En hij verwonderde zich over Erika van Wittem. Wat had dat kind een men senkennis! Zijn eigen Sandra, die in zo vele opzichten voor hem nog steeds een gesloten boek vormde, had ze als met één oogopslag gepeild. Hoe zag ze an ders kans al binnen vijf minuten er achter te komen dat Sandra een Cra- nenburgh was? Hoe zag ze kans dat ele ment van eerbied in haar stem te leg gen toen ze de namen noemde van de Cranenburghs, die deze naam met zo veel eer droegen? Hoe zag ze kans San dra te suggereren, dat het voor haar een voorrecht was, een vrouw van zo grote eruditie te mogen rondleiden? En dat alles zonder gekwispelstaart, zon der pluimstrijkerij, maar met een ze en Maria Weijns, 65 j., wonende te Oost burg, geh. geweest met P. Dekker. OVERLEDEN: 5, Adriaan Jansen, 76 J., wonende te Breskens; 6, Catholijntje Jansen, 77 j., wonende te Oostburg, geh. geweest met P. Bouwens; 7, Jo hanna Helena Smith, 80 j., wonende te Groede, geh. geweest met P. Pieter- se; 8, Janna van Kouwenberg, 79 j., wonende te IJzendijke, e.v. A. Jansen; 14, Pieter Johannes de Bree, 78 j., wo nende te Sluis; 20, Adriaan Jacobus Meertens, 64 j., wonende te Oostburg; 22, Johannes Jacobus Penders, 66 j., wo nende te Oostburg; 25, Johannes Ber- nardus Aers, 71 j., wonende te Oostburg; 28, Andries Anderiesse, 62 j., wonende te Oostburg; 28, Janneke Luteijn, 90 j., wonende te Zuidzande, e.v. C. de Klerck. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Raadsvergadering. In de vorige week gehouden raads vergadering der gemeente Biervliet, heeft burgemeester A. Kostense mede gedeeld dat de gemeente, evenals voor gaande jaren, een rekening-courant- overeenkomst met de Bank van Nederl. Gemeenten kan krijgen tot een bedrag van f 80.000,-. Indien de gemeente Bier vliet aan dit crediet niet voldoende mocht hebben is er altijd nog een mo gelijkheid om overleg te plegen voor een aanvullend crediet. De begroting 1965 werd aangeboden aan de raadsleden. Bij doorgang van de gemeenschappe lijke huisvuilophaaldienst in West Z. Vlaanderen zal ongev. een post van f 5000,- moeten worden geput uit de post onvoorziene uitgaven, gezien de voortvloeiende hogere lasten. Als gevolg hiervan komen drie maandagen per week vrij, welke een welkome aanvulling op het gemeentelijk arbeidspotentieel betekenen. Het gemeentelijk budget is ten opzichte van 1964 gestegen met f 118.075,90 tot f 886.333,26. Door een commissie uit de raad is de voorlopige rekening 1963 onderzocht en vastgesteld. Op de gewone dienst is er batig slot van f 36.144,02, terwijl de kap.- dienst een nadelig slot heeft van f 73.017,79. Ten aanzien van het batig slot meende de heer Claeijs te moeten opmerken dat hij graag een ander be leid zou zien. Het verzorgingspeil van de gemeente zou kunnen worden opge voerd. De kap.lasten die geraamd wa ren, zijn later eerst tot uitvoering ge komen waardoor de verschillende pos ten een vrij gunstig beeld kregen, aldus de voorz. Van dhr. C. v. Hanegem was een ver zoek ingekomen om het perceel in de Oudestad, dat hij momenteel in erf pacht heeft, aan hem te verkonen. B. en W. stelden voor om dit perceel aan hem te verkopen voor f 2,- per m2. Het is 337 m2 groot en zou dus voor de ge meente f 674,- opbrengen. De heer Dek ker zag er voor v. Hanegem weinig voor deel in; toch hoopte hij dat er meerde re personen zouden komen om derge lijke percelen van de gemeente over te kere gemeenzaamheid van vrouwen onder-mekaar? Ze leek Jaap zelfs hele maal vergeten. „Mijn man zegt", hoorde hij Sandra toen ze voor het portret van Guust de Koninck terugkwamen, „dat hij dit por tret zo meesterlijk geschilderd vindt. Kent u De Koninck zo goed?" „Nee mevrouw", bekende Erika op recht, „ik was een keer op de Kring en toen zat Guust alleen. Dat gebeurt haast nooit. Hij zat zo maar te staren, hij merkte niet dat ik naar hem keek en ja toen zag ik opeens een andere Guust dan de vrolijke Vlaming, oubol lig noemen ze dat geloof ik graag. En toen wist ik dat ik hem zó wou schilde ren. Nu, tijdens dat schilderen heb ik hem natuurlijk beter leren kennen, al was het alleen maar omdat hij bijna niet kon stilzitten, de stakker!" „Je ziet niet vaak landschap en por tret even goed geschilderd", zei Sandra deskundig. „Lang niet altijd mevrouw", stemde Erika toe. „Ik heb mijn opleiding bij een portretschilder gehad. En portret schilderen dwingt je tot een heel ander soort concentratie dan het landschap. U ziet, ik hou van dat barre, dat woeste, de Dolomieten, daarginds, dat barre ge bergte in de buurt van Ankara en die wonderlijke zeeën in de Peloponesus daarin kan ik me uitleven. Portretschil deren is als het ware een correctie, een <C-® dat houdt U fit en wijs! Gaat U even om heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten. Het gemak dient de mens en voor weinig geld lekker eten. IJs en ijstaarten altijd in voorraad. Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Beleefd aanbevelend, nemen. Z.h.s. ging men akkoord met het voorstel. Verder stellen B. en W. voor om te ko men tot vaststelling van een verorde ning op de heffing van een woonforen- senbelasting. In een begeleidend schrij ven zeggen B. en W. dat hun reeds 15 gevallen bekend zijn van mensen die een 2e woning in de gemeente ter be schikking hebben en er slechts tijdens weekends of vakanties gebruik van ma ken. Tijdens hun verblijf in de gemeen te hebben zij ook het genot van door de gemeente getroffen voorzieningen. Ten behoeve van deze voorzieningen zijn door de gemeente grote uitgaven ge daan en zullen ook in de toekomst nog grote uitgaven moeten worden gedaan. Wanneer deze woningen permanent zouden zijn bewoond, zou de gemeente een uitkering uit het gemeentefonds krijgen. De belasting zou per jaar be dragen bij een brandverzekeringswaar- de of verkoopwaarde minder dan f 15000.-, 'n bedrag van f 100,-; f 15000,- of meer doch minder dan f 25000,- f 125,-; f 25000,- of meer doch minder dan f 35000,- f 150.-; f 35000,- of meer f 200,-. Bij hantering van dit voorge stelde tarief zou volgens de raming dit een opbrengst kunnen betekenen van ongev. f 1000,- a f 1500,-. De raad kon zich hiermede wel verenigen. Van het comité Z.V.U.-jubileum v/as een verzoek binnengekomen om een bij drage van f 0,01 per inwoner om een passend geschenk te geven bij het 20- jarig bestaan van de Z.V.U. De gedach ten gaan uit naar een concertvleugel, die in de gehele provincie, eventueel ook buiten Z.V.U.-verband, gebruikt kan worden. De raad verleende de gevraagde bijdrage. De heer Claeijs informeerde nog eens naar zijn vraag van de vorige maal in zake de aardgasvoorziening. De voorz. deelde mede, dat in Oostburg een oriën terende bespreking heeft plaats gehad met de gemeentebesturen uit West Z. Vlaanderen o.l.v. Gedeputeerde Kaland. Detze heeft een uiteenzetting gegeven over het Prov. bedrijf. In het voorjaar van 1965 zou reeds een zinker door de Schelde worden gelegd waardoor het mogelijk is om een gedeelte van West Z.-Vlaanderen van aardgas te voorzien. Gestreefd wordt echter naar een zo vlug mogelijke voorziening van heel de streek. Het is echter nog de vraag of al de gemeenten bereid zijn om deel te bezinning voor me dan voel ik me soms als een auto-coureur, die in zijn vrije tijd probeert een ouwe antieke klok in elkaar te zetten. De uitersten raken elkaar". Sandra bedacht hoe heerlijk zij al deze vertrouwelijke conversatie te ber de zou kunnen brengen op de dames kring en hoe ook thuis haar aanzien zou stijgen door haar intiem gesprek met Erika van Wittem. Opeens kreeg ze een idee en impulsief als ze was, voer de ze het meteen uit. „Zeg juffrouw van Wittem of mag ik Erika zeggen?" „Ik hoopte dat u het doen zou vreet u, alleen plechtige mensen, ambtenaren en zo, zeggen juffrouw. Erika klinkt zo veel gezelliger". „Is het waar dat u dat je een por- pret van mijn man wilt schilderen?" Even keek Erika haar scherp aan. „Ja", zei ze. „Hij heeft een goeie kop. En hij heeft meer geduld dan Guust. In ruil kan hij me dan tijdens het po seren wat vertellen over de achtergron den van zijn boek. Dan hebben we alle bei wat. Weet u ik heb eigenlijk een stoutmoedig plan. Ik heb zo de indruk dat die avonturen van dat jongetje dat daar veel jeugdherinneringen van uw man tussen schuilen". „Dat kon wel eens zijn", glimlachte Sandra. „Ik zou een fantasie-portret willen nemen. Er zijn enkele gemeenten die reeds een gasleverancier hbben. Wij moeten echt nog even afwachten wat er allemaal gaat gebeuren. De bespreking is wel verhelderend geweest, aldus de voorz. De heer v. d. Velde was enigszins ver baasd over de werkzaamheden die men op het ogenblik aan het uitvoeren is in de Braakmanlaan. Er was afgespro ken dat deze laan van een asfaltlaag zou worden voorzien, doch hiervan is nooit meer iets vernomen. De voorz. zei dat de werkzaamheden die nu in uit voering zijn, los moeten worden gezien van het reeds af gesprok ene. Het her- straten moest toch gebeuren. Het asfal teren komt nog in de raad en zal ook blijken uit de nog te behandelen begro ting 1965. Oostburg Raadsvergadering. De raad van de gemeente Oostburg heeft in zijn vorige week gehouden ver gadering, onder voorzitterschap van burgemeester J. van Leeuwen, de ge meentel. vergoedingen vastgesteld over het jaar 1963 voor: a. Chr. Nat. lagere school, voor het vakonderwijs op f727,43 b. R.K. Ulo-school, voor het vakonder wijs, f 1580,97; c. Chr. Nat. Ulo-school, voor het vakonderwijs, f 1343,18. Op voordracht van het college van B. en W. werd de heer W. v. Dongen be noemd tot vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van de Tech nische lagere school, zulks in verband met de ontstane vacature van de heer A. v. Terheijden. Zonder op- of aanmerkingen hechtte de raad zijn goedkeuring aan het in te stellen wachtverbod in de Raamstraat. Dit gedeelte is gelegen tussen het St. Eligiusplein en het plein van het zie kenhuis. De kosten van de vleeskeuringsdienst zullen in het komende jaar nog aan zienlijk verhogen. Geraamd wordt een tekort van f 1815,- als dezelfde keurlo nen worden geheven. Om het nadelige saldi weg te werken en de nog te ver wachten stijging van kosten op te van gen, is een verhoging van de keurlonen gewenst. Op voorstel van B. en W. wer den de keurlonen vastgesteld op f 15,- voor runderen en f 7,50 voor varkens en kalveren. De salarisadministratie ter sekreta- maken van dat jongetje Gertjan, de held uit zijn boek. Zonder dat hij het weet. Dat kan ik pas als ik hèin ken. En als ik dan zijn portret af heb, wou ik hem het beeld van Gertjan laten zien, zoals ik hem zie hoe vindt u dat? Zou hij dat goed vinden, zou hij dat kunnen waarderen? Hoe denkt u er zelf over?" Ze zag met een bijna kin derlijke blik naar Sandra op. ,,'t Is een stoutmoedig plan", zei San dra nadenkend. „Net zoals u zegt. En het is ook waar dat alleen wie mijn man kent, een schilderij zou kunnen maken van dat jongetje, Gertjan. Waar om zou u het niet doen?" „Maar het blijft ons geheim. Uw hand er op". Jaap zag ze staan, hand in hand. „Welke afspraak maken jullie?" vroeg hij. „Een afspraak die ik nog wil maken", zei Sandra. „Ik wou Erika vragen om eens bij ons te komen. Als ze jou schil deren wil, zal ze je toch ook eens in de huiselijke kring moeten zien". „O, dolgraag!" riep Erika. „Dat zal zeker nodig zijn. Als je een man wilt schilderen, die niet alleen auteur, maar ook echtgenoot en vader is, dan moet je zijn vrouw en kinderen kennen"^ „Precies", zei Sandra. „Komt u zater dagmiddag? En blijft u eten? Blijf je eten, bedoel ik?" „Daar zit u aan vast", beloofde Erika.

De Schakel | 1964 | | pagina 1