ES 2 331 DE EERSTE VIOOL V CORSETTENOOST OUWENDIJK 1lHJ.-l.il alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen Verkouden? de jcha kei iSe Jaargang Nr. iooo Vrijdag 27 november'64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen i2ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS FT SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.^W - GIRO 356296 PLAATSELIJK NIEUWS Broeken» Opbrengst collecte. De Klaproos-collecte heeft in Breskens f 158,07 opgebracht. Intocht Sint Nicolaas. Zaterdag deed St. Nicolaas in de gemeente Breskens zijn intrede. Hij ar riveerde met de boot van 3.10 uur, waar bij de muziekvereniging en de drum band, alsmede vele ouders met kinde ren aan de veerhaven stonden te wach ten op zijn aankomst. Zodra de boot in zicht kwam begon de muziekvereniging St. Nicolaas-liedjes te spelen, die door de kinderen werden meegezongen. Te paard kwam even la ter de goede Sint, vergezeld van een 2- tal knechten, van de boot, hartelijk toe gejuicht door de inmiddels in grote ge tale aanwezige kinderen. Voorafgegaan door de muziek, begaf hij zich via de v. Zuijenstraat naar het gemeentehuis, waar hij op het bordes hartelijk werd ontvangen door Burge meester Eekhout en de wethouders. De burgemeester zei in zijn toespraak o.m.: „Sint Nicolaas U bent niets ver ouderd, U hebt nog een prachtige baard en gelukkig doen ze in Spanje nog niet mee aan de Beatlekoppen-mode". Ver der zei de burgemeester dat het reizen voor St. Nicolaas tegenwoordig heel wat gemakkelijker was. „U stapt in Spanje in een vliegtuig van de K.L.M. en bent zo hier". Hij wenste de Sint een pret tige tijd toe in Breskens. St. Nicolaas dankte vervolgens de burgemeester voor de hartelijke wel komstwoorden en zei o.m. het nieuwe gemeentehuis en het uitbreidingsplan prachtig te vinden. Hij hoopte veel brave kinderen in Breskens te zullen aantreffen, doch waarschuwde hen te vens vooral niet met peperbollen naar zijn paard te gooien. Nadat de zwarte Pieten rijkelijk met peperbollen hadden gestrooid, werd nog een rondgang door een aantal straten gemaakt. De overige straten hoopt St. Nico laas op 5 dec. a.s. te bezoeken. Vogeltentoonstelling. In zaal „Casino" heeft de vogelvereni ging „De Vink" uit Breskens een ten toonstelling gehouden. Door de fa. de Roos uit Sas van Gent werd deze tentoonstelling opgeluisterd met bloemen en planten. Tevens werd door de heer T. Verschoor uit Breskens een demonstratie met electrische trei nen gegeven, hetgeen een unicum op dit gebied was. De vele rijdende treinen, compleet met stations, verlichting, tun nels, enz., trokken ieders belangstelling Weth. W. v. d. Hooft opende vrijdag avond als wnd. burgemeester deze zeer geslaagde en druk bezochte tentoon stelling. Kampioenschappen werden behaald door: Kanaries e.k.: J. v. d. Bunder, IJzendijke; kanaries o.k.: A. v. Dale, Oostburg; grote parkieten o.k.: T. Swar- telé, Breskens; grote parkieten e.k.: C. FEUILLETON door L. van Schooten „Toch niet in de kunst der letteren", lachte Jaap, „hier in huis is dat ten minste nog niet het geval". Maar hij glimlachte er bij, want inderdaad wa ren zijn financiën er niet op achteruit gegaan door het succes van zijn boek, vooral nu ze er een televisie-serie van walden maken. Hij moest eens met Van Herpen praten over de fiscale kant van dit alles de belasting zou wel zorgen aan zijn trekken te komen! De gedach te dat hij, enkele maanden terug nog een „arme schoolmeester" een belas ting-adviseur zou nodig hebben, ver maakte hem. „Ik zou best met jou naar die ten toonstelling toe willen", zei Sandra op eens, „veel liever dan met die wijven van de krans". „Met mij is het ook veel leuker", knip oogde hij haar toe. En die zaterdag gingen ze samen naar Arti. Brevet, Breskens; tropische vogels e.k.: C. v. As, Souburg; tropische vogels o.k.: M. Claerhoudt, Sluis; bastaarden e.k.: L. Wieme, Philippine; bastaarden o.k.: L. Wieme, Philippine. Verder werden eerste prijzen behaald door: Klasse isabel: H. v. 't Gilde 87 p., Nagtzaam 87 p.; zilveragaat: Hoornick 87 p.; zilverisabelP. Versprille 89 p.; oranjerood: H: v. Nieuwenhuijze 87 p., L. Wieme 87 p., R. Rogiers 87 p.. A. de Vlieger 87 p.; oranjegoudagaat: P. Mo rel 88 p., J. v. d. Bunder 88 p., M. Wieme 88 p., A. Stokkerman 87 p., A. v. Dale 87 p.; oranjeroodisabel: H. v. Nieuwen huijze derby, W. Wieme 87 p.. A. Stok kerman 88 p., Ph. Cornelis 87 p.; zalm: A. Stokkerman 87 p., W. Wieme 87 p., A. de Vlieger 87 p.; roodisabelschimmel P. Morel 88 p.; oranjebronsschimmel A. v. Dale 88 p.; br.roodag.schimmel: L. Verheije 88 p., A. v. Dale 87 p.: br.- roodisabelschimmelA. v. Dale 88 p.; mozaïkisabelP. Morel 88 p., A. v. Dale 87 p.; grote parkieten: Gebr. de Reu 89 p.. T. Swartelé 89 p., J. de Voogd 88 p., C. Brevet 87 p.; tropische vogels: Ph. Keijmel 90 p., C. v. As 87 p., P. Mo rel 90 p., G. Rammeloo 87 p., J. de Pré 87 p., M. de Heer 87 p.; bastaarden: W. Boidin 87 p.; kwartels: P. Maas 88 p.; grote parkieten: C. v. d. Stel 87 p., Kos ter 90 d. Hoofdplaat Raadsvergadering. De gemeenteraad van Hoofdplaat kwam in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester J. Tem merman. Bij de behandeling der ingek. stukken meende de heer Steijaert, dat het nog wel geruime tijd kan duren eer Hoofd plaat ook aan de ratiobouw toe zal zijn. Door weth. Blaakman werd nog naar voren gebracht dat deze wijze van bou wen aanmerkelijk goedkoper zal zijn. De heer Dekker wilde het uitbreidings plan vergroten door nog een weg aan te leggen. Gezien de hoge kosten werd besloten hierop niet in te gaan, mede in verband met het feit, dat daar enige gebouwen in de weg staan. Over de verkoop van grond in de Mgr. Luypenstraat behoeft de raad niet meer te beslissen. Deze grond ligt in het herbouwplan der gemeente, aldus deelde de voorz. mede op een vraag van de heer Thomaes. Aan het Fruitteeltproefbedrijf te Philippine werd de gevraagde subsidie toegekend. IJzendijke Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van burge meester J. Ficq kwam de raad van IJzendijke vorige week in vergadering bijeen. Bij de ingek. stukken waren de vol gende goedkeuringen van G.S.: uitgifte grond aan dhr. O. Noë en de fa. J. van Poucke Zn. Beiden krijgen de grond in erfpacht. Goedgekeurd werd de uit gifteprijs van bouwgrond in het Gaai- persplan, alsmede het bouwrijp maken van dit plan met een onderhandse op dracht aan de fa. Jansen de Vos. De gemeente zal een geldlening aan Jaap was opgewekt, maar een beetje geforceerd. Hij had Sandra wel verteld van zijn gesprek met Erika, maar niet dat ze samen in haar auto naar Bosch- lust waren gereden en daar hadden zit ten praten. Waarom begreep hij zelf niet, hij had nooit geheimen gehad voor Sandra. Van het gesprek met Erika zou hij haar zonder blozen een woordelijk verslag kunnen geven. Toch had hij het gevoel gehad dat Sandra het niet zou appreciëren. In gedachten hoorde hij haar vragen, met die intonatie die hij vooral de laat ste tijd zo goed leerde kennen: „En ben je toen zomaar met die wildvreem de juffrouw in een auto gaan zitten en in een café?" Enfin, hij had het haar niet verteld en hij was nu alleen maar bang dat Erika er zou zijn en dat ze er iets over zou loslaten. Dan stond hij daar voor aap en zou Sandra groot ge lijk hebben als ze ontstemd was over rij n geheimzinnig-doenerij -Erika was er. Hij zag haar meteen. Ze stond te praten met de wethouder van onderwijs, een bekend kunstlief hebber, die na de officiële opening nog eens een keertje met zijn vrouw privé kwam kijken. „Is ze dat?" vroeg Sandra. J a „Wel een opvallend persoontje ,nietV' „Dat haar, hè?" MEDISCHE rchtstraat 13 BURG gaan van f 325000,-. Door de gemeente kunnen de krotwoningen Zuidstraat 4, 8 en 10 worden aangekocht. Naar aanleiding van het verslag in zake de algemene bijstandswet, wilde de heer Cornelis weten of het de bedoe ling is om de commissie van advies uit West Z.-Vlaanderen te laten samen stellen of dat dit per gemeente moet gebeuren. De voorz. zei, dat er al veel over gesproken is en dat getracht zal worden om deze commissie zo breed mogelijk op te stellen en niet persé een te veel politieke richting te geven. Machtiging werd verleend tot uitbe taling van de schadeloosstelling zwem bad ad f 1225,- en voor het schilderen van lichtmasten ad f 2500,-. Op advies van het Centraal Bureau voor gemeenschappelijke behandeling van de gemeentelijke personeelsaange legenheden werd besloten, de verplaat singskosten-verordening te wijzigen. De uitkering inzake de trend 1964 werd van overeenkomstige toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel. Ak koord ging men met het voorstel van G.S. om de jaarwedde van de wethou ders te verhogen. De voorz. meende dat hier een steeds terugkerende zaak werd besproken; hij zag de wedde van de wethouders liever aan de bezoldiging van de burgemeesters gekoppeld. Met ingang van 1 jan. 1965 zal een uitke- rings- en pensioenverordening van kracht zijn voor de wethouders. Op een vraag van de heer Cornelis hoe groot dit percentage is, zei de voorz .dat dit gebaseerd is op de pensioenwet en 3Va pCt. per jaar bedraagt met een maxi mum van 20 jaar. Aan dhr. J. Pieters werd pl.m. 110 ca. grond verkocht aan het Doel Bastion voor f 12,50 per ca. Aan het complex bejaardenwoningen achter de Waterpoortstraat zal de naam „Walplein" worden gegeven. Bij de rondvraag informeerde de heer Salomé nog eens naar het electrificeren van de Roode Hoek. De voorz. zei hier met super-onrendabele gebieden te doen te hebben. In een volgende vergadering hopen B. en W. met een voorstel te ko men. De heer v. Cadsand informeerde naar de Bijstandswet en zou gaarne eens een uiteenzetting willen horen wat deze wet precies inhoud. Men zal aan de heer de Priester van het Bureau Maatschappe lijk Werk vragen of deze bereid is een uiteenzetting te geven. De heer Cornelis vraagt naar de mo gelijkheid om aan de Mauritsweg een rijwielpad aan te leggen. Ook wilde hij weten hoe ver het staat met de ver nieuwing van de Schoondijkseweg. Een rijwielpad is volgens de voorz. geen noodzaak .Er heeft er al eens een gele gen, doch waar die gebleven is weet nie mand te zeggen. Ten aanzien van de Schoondijkseweg werd medegedeeld, dat dit in een ver gevorderd stadium is en „Nou, verder ook. Is ze een Holland se?" „Wat heb je toch scherpe ogen, meisje. Ze heeft Iers bloed". „Vandaar dat rooie haar zeker. Heeft ze jou dat allemaal verteld?" „Nee", kon Jaap met een gerust ge weten zeggen, „dat weet de hele ^ring". „Komt ze daar geregeld? Ik heb je nooit over haar gehoord". „Ik heb haar voor de eerste keer op de tentoonstelling gezien. Ze is geloof ik uit de Balkan gekomen. De anderen kenden haar allemaal, maar je moet niet vergeten, ik ben daar nog maar een groentje". „Nu, zij ziet daar niet naar uit", zei Sandra met nog een keurende blik naar de jonge vrouw, die ditmaal in een correct grijs wandelcostuum, heel re presentatief met de wethouder en zijn vrouw stond te babbelen. Toen pas wendde ze zich naar de schilderijen. Sandra mocht van het eerste ogen blik af een tikje antipathie hebben te genover Erika van Wittem, maar ze was niet kleingeestig. En ze wist een goed schilderij te waarderen. „Je hebt gelijk, Jaap het is goed. Steengoed, zou Olga zeggen. Ze heeft het wel in haar vingers". „Kijk, daar heb je dat schilderij van m'n vriend Guust. Dat heeft me gewoon getroffen" dat spoedig meerdere gegevens hier omtrent te verwachten zijn. Door de burgemeester werden bij de aanvang van de vergadering nog en kele woorden gewijd aan het plotseling overlijden van de heer Dikkenberg. Groede Opbrengst NOVIB-kollekte 1964. De opbrengst NOVIB-kollekte anti- honger-aktie) heeft in Groede f 86,- en in Nieuwvliet f 30,- opgebracht. E.H.B.O. De gezamenlijke afdelingen van de E.H.B.O. West Z.-Vlaanderen, hielden in de Franse kerk te Groede een oefen avond. De voorzitter van de afdeling Groede, de heer A. v. d. Hemel, kon een groot aantal deelnemers welkom heten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de juryleden, de doktoren Jansen uit Groede, Beek uit Zuidzande, Fru- mou uit Middelburg als districtsvoorzit ter en de heer M. Barendse uit Breskens als districtsbestuurder. Aan deze oefen- avond werd deelgenomen door de afde lingen uit Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Sluis, Waterland kerkje, Zuidzande en IJzendijke. Voor de eerste maal werd een proef genomen met het samenstellen van groepen bestaande uit leden van ver schillende afdelingen. Deze manier van oefenen past men toe om de E.H.B.O.- ers beter op elkaar te laten inspelen, waardoor bij eventuele hulpverlening een betere werkwijze kan worden ver kregen. Na afloop gaven de doktoren com mentaar op de afgelegde proeven. De heer v. d. Hemel dankte alle aanwezi gen voor hun medewerking en deelde nog mede, dat op 18 dec. in Sluis we derom een oefenavond zal worden ge houden. Cfi Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. „Hij lijkt, zou ik zo zeggen, hier ernsti ger dan hij is". „Dat is het hem juist. Hij is ernstiger dan hij lijkt. Maar je moet hem ken nen". „Zij kent hem dan zeker goed?" „Daar weet ik niks van, maar naar dit schilderij te oordelen, zou ik zeggen van wel". Toen ze naar de zijzaal wandelden, nam Erika net afscheid van de wet houder. Ze glimlachte toen ze Jaap en Sandra zag. „Meneer van Santen mevrouw". „Sandra dit is juffrouw van Wit tem". „Zijn jullie kunstenaars onder me kaar altijd zo formeel?" vroeg Sandra wat argwanend. „Ik denk", glimlachte Êrika, „dat wanneer we elkaar eens op de kring ontmoeten, we voor we het weten zit ten te jijen en te jouwen. Maar deze hele tentoonstellingssfeer maakt me zo officieel, mevrouw. Na dat gesprek met de wethouder voel ik me net een lerares in oude talen". Sandra glimlachte terug. Er waren er maar weinig, die Erika van Wittem kon den weerstaan, als ze charmant wilde zijn. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1964 | | pagina 1