DE EERSTE VIOOL alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen X vJ X fr'tes (/s W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef (01172) 506 de jcha kei ALG. nieuws blad 18e Jaargang Nr. 999 Vrijdag 20 november'64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. PLAATSELIJK NIEUWS Sluis Raadsvergadering. De gemeenteraad van Sluis besloot enige aanvullende bepalingen op te ne men in de Politieverordening, waardoor het wegwerpen van afval op straat en het laten liggen van huisvuil strafbaar wordt gesteld. Het schuttersgilde „Willem Teil" zal twee avonden per week gebruik mogen maken van de raadhuiskelder en moet daar f 2,50 per uur voor betalen. De kunstschilder O. van Vosselen te Beveren-Waes en Beer Suuring te Rot terdam kunnen in dezelfde ruimte ex poseren, resp. van 17 juli t.e.m. 16 aug. en van 16 t.e.m. 30 april. Zij moeten hiervoor een huur van f 75,- per week betalen I De 74 v. die bij haar 20-jarig jubi leum een nieuwe vleugel wil kopen, krijgt een cent per inwoner. Overgegaan zal worden tot restaura tie van een drietal schilderijen voor een bedrag van f 700,-. Het Rijk draagt hier in f 400,- bij, onder voorwaarde, dat deze restauratie geschiedt door A. v. Bohemen uit Den Haag. Voor een aantal leerlingen die de fruitteeltvakschool bezoeken te Philip pine, werd f 50,- per leerling uitgetrok ken. Het fruitteeltproefbedrijf te Phi lippine kreeg een bijdrage van f 100,-. Onderhands werd aanbesteed de ver betering van de bestrating voor en naast de o.l. school voor f 864.-, waar bij de gemeente de klinkers levert. Aan Leenhouts Aannemingsbedrijf te Sluis werd gegund voor f 8800,- de be stratingswerkzaamheden aan de Gre- veningseweg te St. Anna ter Muiden. Een verordening werd vastgesteld voor de gemeentelijke bijdrage aan de Zeeuwse muziekschool. Evenals in verschillende andere ge meenten werd ook de goedkeuring ver leend aan de invoering van een woon- forensenbelasting voor een z.gn. 2e woning. De grondprijzen in het uitbreidings plan Oost werden verhoogd en zullen in het vervolg voor woningwetwoningen f 25,50 per m2 bedragen en voor auto boxen f 30,- per kavel. De leden van de Commissie van Ad vies als bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet 1947, werden allen herbe noemd, met uitzondering van de heer A. Batselaere, die overleden is. In zijn plaats werd benoemd de heer L. Batse laere. Voor de periode 1 nov. '641 april '65 werd voor de minderdraagkrachtigen een kolenbijslag vastgesteld, welke ge baseerd is op de normen van de luister en kijkgelden. Zuldzande Cursus. In hotel „De Zwaan" werd de eerste les gegeven van de cursus „Het ver zorgen en ontvangen van gasten". Deze cursus, die is georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen, in sa- FEUILLETON door L. van Schooten Jaap schrok een beetje van de voort varendheid van deze Iersbloedige jon gedame. Nou ja, jongedame, dertig was ze zeker! „Laat me er over denken, ja? We zien elkaar wel op de soos". „Ben je er vrijdag?" „Ik denk het wel". „Zal ik je even naar het station rij den?" Liever niet, dacht Jaap. „Het is hier dichtbij, ik wil liever nog wat lopen". „Je hebt je leven te lief, natuurlijk. Groot gelijk". Ze stond op en gaf hem een stevige, bijna mannelijke hand. „Tot ziens, Jaap". „Tot ziens, Erika". Die avond thuis vroeg Sandra: „Waar zit je toch met je gedachten? Alweer een nieuw boek?" Hij glimlachte, maar antwoordde niet. Dat was ook niet nodig, want Sandra menwerking met de V.V.V.'s van Cad- zand, Nieuwvliet en Zuidzande, is toe gankelijk zowel voor leden van genoem de organisaties als voor ieder ander, die op enigerlei wijze met het toerisme te maken heeft. De lessen worden in de loop van deze winter gegeven met als sluitstuk omstreeks mei 1965 een gezamenlijk bezoek aan een hotel-pen sion en zomerhuis. De eerste les startte met ruim 50 deel nemers. Behandeld werd het begrip recreatie en de ontwikkeling van de streek, waarover een inleiding werd gehouden door de heer P. Verhage te Cadzand. Spr. stelde de unieke positie van West Z.-Vlaanderen voorop als toeristenoord. Het overgrote deel van de gasten komt hierheen om te genie ten van het strand en de zee, maar wanneer de weersomstandigheden niet gunstig zijn voor een bezoek aan het strand is er in de nabijheid een assor timent van ontspanningsmogelijkhe den. Spr. noemde o.m. de badplaatsen Knokke en Oostende, cultuursteden als Brugge, Gent, Damme en Brussel, als ook een overtocht over de Schelde naar Vlissingen, een tocht rond Walcheren en nog vele andere bezienswaardighe den die, als men ze door de bril van de toerist bekijkt, een belevenis worden. Ook het eigen landje met zijn vele polders en kreken heeft voor vele men sen een aparte bekoring. Duidelijk kwam bij de inleiding naar voren het grote belang dat de pension houder door middel van folders e.d. de gasten kan wijzen op de vele mogelijk heden die een vakantieganger hier wor den geboden. Nieuwvliet Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het Pa troonsdiploma Landbouwsmidsbedrijf en het diploma vakbekwaamheid Kachel smid, van de Stichting Vakopleiding Smecoma, de heer P. Mabelis alhier. Retranchement Oogstcollecte. De oogstcollecte heeft in de Ned. Herv. kerk f 178,75 opgebracht. Tuinkeuringen van ,,Ooft- en Tuinbouw". De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaan- deren W.D. heeft dit jaar verscheidene tuinen van haar leden gekeurd. De eerste keuring had plaats in de zomermaanden, de tweede in septem ber. De jury bestond uit de heren J. H. E. Bouwman te Middelburg en B. v. d. Bospoort te Terneuzen. In vergelijking met de proef keuring in 1963 kan opgemerkt worden, dat het aantal leden dat zich onderwierp aan keuring der siertuinen, steeg en dat de kwaliteit van het gekeurde belangrijk verbeterde. De meeste keuringen werden verricht te Zuidzande en Schoondijke, waar de Maatschappij haar meeste leden telt. Ook in Aardenburg, Breskens, Groede en Retranchement werden enkele tui nen aan een critisch oordeel onderwor- had zoveel te vertellen over de krans van die middag HOOFDSTUK VHI. De tentoonstelling. „Vader", zei Olga, „je gaat gebukt onder je roem". „Onze vader wordt een groot man", lachte Yvonne. „Onze vader IS een groot man", cor rigeerde Olga plechtig. „Zei niet Lex van Olphen in zijn radiocauserie van hedenmiddag, sprekende over het boek „Gertjan", van de thans reeds alge meen bekende „Jongens hou op", smeekte Jaap, „en laat me rustig mijn spruitjes eten. Je weet dat ik er dol op ben, je moeder kookt ze als geen ander en ik wil ze met aandacht en overgave consume ren". „Dat zou ik maar doen", adviseerde Sandra nuchter, „want je zoon Sander lust ze ook. Hé jij, zou je niet eerst vra gen of je vader nog wil?" „Vader teert wel op zijn roem", meen de Sander, weifelend de schaal met spruitjes loslatend. „Jij ook al", zuchtte Jaap, „nou dacht ik dat er tenminste hier nog één ver standig mens in huis was". „Ik meen anders", zei Sandra een beetje spits, „dat ik door al die drukte geen ogenblik kop-over-bol geweest dat houdt U fit en wijs! Gaat U even om heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten. Het gemak dient de mens en voor weinig geld lekker eten. IJs en ijstaarten altijd in voorraad. Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Beleefd aanbevelend, pen. De jury nam bij haar beoordeling de volgende punten in aanmerking: alge mene indruk, gazon en beplanting, kleurencombinatie, groepering en on derhoud. Schoondijke Schoolavond. Morgen, zaterdag 21 nov„ zullen de 2e, 3e, 4e en 5e klas van de Openbare lagere school in zaal Wijffels een avond verzorgen voor ouders, leden Volkson derwijs en anderen. De opbrengst van deze avond is be stemd voor de a.s. schoolreizen. Breskens Intocht Sint Nicolaas. Morgen, zaterdag 21 dec., zal Sint Nicolaas, vergezeld van zijn zwarte Pieten, zijn intocht maken in onze ge meente. De goede Sint zal met de boot van 3.10 uur arriveren, waarna hij met mu ziek voorop via het viadukt, v. Zuij en- straat, Dorpsstraat naar het nieuwe gemeentehuis zal rijden, waar hij op het bordes door de Burgemeester zal worden verwelkomd. Na afloop hiervan zal hij nog een rondrit door een deel der gemeente maken. Deze route is als volgt: vanaf gemeentehuis, Spuiplein, Steenoven, Havenstraat, Scheepvaartstraat, Visse rijstraat, Hullustraat, terug naar de brug, Scheldekade, hotel Valk. Op donderdag 3 dec. zal St. Nicolaas des middags de Openbare school en de School met de Bijbel bezoeken, terwijl op vrijdag 4 dec. des voormiddags de Sint een bezoek zal brengen aan de Openb. kleuterschool, alsmede des mid dags aan de Kath. lagere en -kleuter school. Voor de hoogste klassen der scholen is er 's middags om 1.45 uur een film voorstelling in zaal „Casino". Op zaterdag 5 dec. zal St. Nicolaas, vergezeld van de muziekvereniging, nog maals een rondgang door de gemeente maken. De route is dan als volgt: (£,30 uur vertrek vanaf café Schelstraete in de 2e Zandstraat, vervolgens 3e Zand straat, le Zandstraat, Scheldestraatk Boulevard/' plan West,/Langeweg, Dorpsstraat, Vogelenzang, Dr. Brood- manstraat, Nieuwstraat, Mercuriusstr., Ph. van Kleefstraat, -Burg. Gerritsen- ben". „Nee", zei Olga en zag haar moeder nadenkend aan, „moeder heeft wel eens aan heldenverering gedaan vroeger maar onze vader ziet ze niet als een held". „Wie de dominee wil eren", be gon Olga. „Moet niet met hem verkeren. Ja, dat weten we nou al", smaalde Sander, die het toch weer voor zijn vader begon op te nemen, nadat die nog behoorlijk wat spruitjes in de schaal had achter gelaten, „en als we nou praten van mensen die niet kop-over-bol raken, dan wil ik toch wel even vaststellen dat onze grote schrijver zelf héél ge woon gebleven.is waar of niet, paps!" Zijn ogen knipperden. „O ja", riep Yvonne geestdriftig, „de roem heeft hem niet verblind. Hij zegt ons nog altijd gewoon gedag. Ik vertel het op school: mijn vader heeft giste ren gewoon zijn huiswerk nagekeken". „Dus jij geeft op school lezingen over „Beroemde schrijvers thuis", consta teerde Olga lachend. „De auteur op pantoffels". „En ongeschoren". „Jongens, stop!" riep Jaap, „na dat ellendige boek is mijn rust heen. Als jullie niet ophoudt, schrijf ik er nooit weer één". „Ach vader", smeekte Olga, „dat kunt u de Nederlandse letterkunde niet aan straat, T. F. Blankenstraat, van Dale straat, Julianastraat, Oranjeplein, Ha ven Westzijde, einde hotel Valk."-* Middenstandsavond. In hotel Valk is dinsdagavond door de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond een bijeenkomst gehouden voor de middenstanders van Breskens. Voorzitter A. Versprille kon in zijn openingswoord slechts een matig aan tal belangstellenden welkom heten. Door de heer G. R. Wielenga, adj. sekretaris, werd een inleiding gehou den over de moeilijke positie van de middenstand. Hij noemde o.a. de ver hoogde premies voor A.O.W., de kwes tie van de verticale prijsbinding, de ar beidstijdverkorting en nog vele andere zaken. Spreker stelde dat de middenstan ders een aantal van 370.000 vertegen woordigen, onderverdeeld in 160.000 winkeliers; 150.000 ambachtelijke- en 60.000 dienstverlenende middenstanders. Velen zijn er die fiscaal geen groter in komen hebben dan f 6000,- a f 8000,-. Deze groepen vertegenwoordigen hoofd zakelijk de randbedrijven. Er is zelfs nog een groep van 25 pCt„ die niet meer dan f 4000,- inkomen hebben. Eveneens een groep die geen bestaan meer hebben. Men moet trachten tot een volwaardig ondernemer te komen. Het grootste wapen van de midden stander moet tenalle tijde zijn: het ge ven van service aan de klanten en een persoonlijk kontakt met hen. Biljarten. Maandag j.l. kreeg de Breskense bil jartclub A.B.C. de Sluisse club K.O.T. op bezoek voor een vriendschappelijke wedstrijd in het clublokaal „Het Vis sershuis". Hetgeen nimmer is voorgekomen, is nu geschiedt. A.B.C. verloor deze wed strijd met 39. Er werden 12 partijen gespeeld, waarvan slechts 3 gewonnen. De eer voor de Breskense club werd hoog gehouden door de heren Claeijs, Smoor en C. Erasmus. Jammer was het, dat de topspelers Vermeulen en Seuss niet konden deel nemen, doch voorzitter Erasmus is hier in tegemoet gekomen door zijn partij niet alleen te winnen doch te spelen met een gemiddelde van pl.m. 6.5, een grootse prestatie. Na afloop van de wedstrijd, welke doen". „Wie moet er nog vla?" informeerde Sandra in 't algemeen en bracht de aandacht weer tot de materie terug, zoals Sander geleerd opmerkte. „Zeg moeder", vroeg Olga, die het eerst haar dessert op had, „moeten jul lie met de krans nog naar die tentoon stelling in Arti? Van Erika van Wit- tem? Moet steengoed zijn. Of gaan jul lie alleen maar om met letterkundi gen?" „Weet jij er wat van?" vroeg Sandra, die wel oren had naar een motief voor een gang naar de stad, aan haar man. „Ja ja", zei die, een beetje verward, want het kwam zo onverhoeds. „Ik ben er al even gaan kijken. Van Herpep zei dat het zo goed moest zijn. Ik vond het wel de moeite, ja". Goeie mensen, nu moest hij zo da delijk met de rest van het verhaal ko men dat aanbod om zijn portret te schilderen. Maar hij kreeg even respijt om zijn gedachten te ordenen, want Olga had een verhaal over een meisje van haar klas dat les had gehad van Erika van Wittem. „Ze heeft overal gezworven", besloot Olga. „Ja", zei Jaap, „dat weet ik. Ik heb haar gesproken. Ze was op de tentoon stelling". Hij was opeens weer het middelpunt

De Schakel | 1964 | | pagina 1