iteliuis Ie DE EERSTE VIOOL mg nieuw J de ichakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT tO - BRESKENS - TEL. 18e Jaargang Nr. 997 Vrijdag 6 november '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw#; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen 13 ct. extra Telefoon*(01172) 429 (Slot) Na de openingsrede van de burge meester, verkreeg de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het woord. Deze zei dat het bu reau oorlogsdocumentatie weinig ken nis heeft van de slag om de Schelde- mond, alsmede van heel Zeeland. Deze slag is beslissend geweest voor de be vrijding van heel West Europa. West Z. Vlaanderen zat in de misère, doch bo ven de Schelde op Duiveland en Tholen was het ook niet gering. Ik vraag me af, wat men beter kan doen, 4 weken in de gevechten zitten of 6 maanden verdre ven zijn en honger lijden. Volkomen ben ik het met u eens, dat een monument op zijn plaats zou zijn. In uw gemeente was het fanatieke punt, het „Fort Frederik Hendrik", hetgeen het meest omstreden is geweest. Dat uw gemeentehuis het laatste in Zeeland is, dat hersteld geworden is, is niet te wijten aan de traagheid van uw bestuur. Uw gedachte van eerst de burgerij en dan het gemeentehuis, is wel te waarderen. De plannen hebben lang geduurd, desondanks hebt u als zuinig huisvader steeds weer geld op zij weten te leggen, tot een bedrag van f 365.000,- was bereikt, waaruit nu al les betaald is kunnen worden. De papieren, die uit het gemeente huis kwamen waren goed, doch moge lijk zullen de stukken, die dit nieuwe gemeentehuis zullen verlaten, nog beter zijn. De wederopbouw van Breskens ging hard en ik hoop, dat de sanering van de noodwoningen even hard zal blijven gaan. Ik hoop, dat u ook hier de charmante Visserijkoningin met haar hofdames mag ontvangen, en ook dat het een trekpleister voor de burgerij moge zijn. Ik wens u nog veel vruchtbaar werk toe, want er is nog veel te doen. De heer K. Maas kwam als voorzitter van het comité geschenk gemeentehuis namens de gehele bevolking zijn geluk wensen aanbieden. Hij zag vele jaren te rug, toen Breskens slechts een werk ruimte had voor secretariepersoneel. Dat personeel bestond toen uit een ambtenaar en de gemeenteveldwachter bode: daarnaast was er nog een raads- zaaltje en de woning van de hoofdon derwijzer. Door steeds maar verbouwin gen is er een werkruimte gevormd, waarin het steeds toenemende perso neel met moeite werd ondergebracht. Zoals het altijd gaat met dingen die men kwijt wil, heeft de oorlog slechts dit ding gedeeltelijk verwoest. Het siert het gemeentebestuur, dat zij pas na de gehele opbouw aan een eigen huis hebben gedacht. De bevol king is u hiervoor dankbaar. Deze dank meenden zij het best tot uitdrukking te kunnen brengen door een blijvend ge schenk. Dit geschenk weerspiegelt de bewogen geschiedenis van de laatste 20 jaar. Onze gedachten gingen uit naar een glas-in-lood raam, waarin tot uit drukking moest komen de vernietiging, FEUILLETON door L. van Schooten Deze mensen en nog vele anderen, telkens wisselend, bevolkten „Het gou den anker" op de wekelijkse soosavond. Jaap was meegenomen door Van Her pen en zijn goede humeur, zijn totaal gebrek aan enige „deining" plus het feit dat hij makkelijk een minder be deelde kunstbroeder vrijhield, hadden hem daar snel doen inburgeren. De ouderen beschouwden hem als een man die door zijn talent een plaats in hun midden verdiende, de jongeren vonden hem een geklofte vent, omdat hij hen serieus nam en zo aandachtig kon luis teren, wanneer ze hun lange theoriën ontwikkelden over wat kunst moest zijn en hoe het publiek die moest zien. Jaap zelf voelde hoe door dit alles zijn hori zon wijder werd, hoe hij hierdoor het gevaar van een geestelijk eenrichtings verkeer ontliep en al kwam hij niet iedere week, hij zat graag op de soos. Maar het was in zijn leven niet alles de herrijzing en na de herrijzing de ak- tiviteiten in onze kleine, maar levens lustige gemeente. Kontakt werd gezocht met de heer Antoine Mes te Middel burg en hem werd opgedragen onze ge dachten in beeld te brengen. Volgens ons comité is de heer Mes hier volledig in geslaagd. Een album, bestemd voor het archief, vergezeld ons geschenk. Wanneer het raam reeds lang in de vergetelheid zal zijn, zal uit dit album blijken, dat alle lagen der bevolking hun steentje hebben bijgedragen. De heer Th. Cambier sprak als oudste raadslid woorden van waardering voor het mooie gebouw en hoopte, dat er vele en goede werkzaamheden zullen worden verricht. Nog weinig weten wij van de herindeling van West Z.-Vlaan deren, veel geruchten doen de ronde, doch daar blijft het bij. Het beste zou zijn één gemeente in West Z.-Vlaande- ren, waardoor dan geen gemeenschap pelijke regelingen en vele brandweer korpsen meer nodig zouden zijn. Er zou een technische dienst geschapen kunnen worden. De raadsleden hebben middels een commissie gemeend een uurwerk voor de raadszaal beschikbaar te moeten stellen, waarop dan de tijd in de gaten gehouden kan worden tij dens de raadsvergaderingen. Ds. Spaans sprak namens alle kerk genootschappen in Breskens zijn geluk wensen uit. Hij zei blij te zijn dat de gemeenteraad is samengesteld uit alle lagen der bevolking. Er is een relatie tussen overheid en kerk. Ik ben blij dat de kerk uitkomst heeft kunnen bieden in „De Uitkomst" tijdens de verbou wingsperiode. Ik hoop, dat Gods Zegen mag rusten op het werk van de ge meenteraad en dit werk mag bekronen en stimuleren. De heer P. J. Woittiez sprak namens het gemeentepersoneel en zei dankbaar te zijn met dit nieuwe gemeentehuis ter vervanging van het oude krot, dat mogelijk nog voor krotopruimingspre- mie in aanmerking had kunnen komen. Als blijk van waardering bieden wij een vaas aan met een herfstbouquet, dat een plaats heeft gekregen onder het glas-in-lood raam. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet sprak namens de collega's uit de omliggende gemeenten en meende dat het een kroon op het werk is van allen, die Breskens er boven op hebben trachten te krijgen. In de 18 jaar dat u Breskens geleid hebt, is de gemeente uitgegroeid tot een belangrijke gemeen te in de streek. U met de dynamische gemeente gaan een goede tijd tegemoet. Burgemeester B. Kolff uit Vlissingen sprak namens de buurgemeente, waar van de grens niet aan te wijzen is. Deze grens geeft ons geen zorgen en wij heb ben naar deze kant dan ook geen land- honger. Er is geen gemeente zonder zorgen. Toch hebben wij enkele dingen gemeen, zoals de visserij en het bad- strand. Als buurgemeente bied ik u een rozengeur en maneschijn. Reeds enige tijd bespeurde hij een verandering in zijn verhouding tot San dra. Voorheen was Sandra de zon ge weest in zijn heelal, het middelpunt waarom alles draaide. Hij had dat van zelfsprekend gevonden en zij blijkbaar ook. De laatste tijd kwamen er wolken voor de zon. Vroeger, wanneer hij thuiskwam, was het Sandra die van alles te vertellen had. Hij zelf praatte nooit zoveel, wei nig over zijn werk, meestal over de kin deren. Hij was een goed luisteraar. Hij vond het leuk Sandra te horen praten, te zien hoe ze voldaan was over de ma nier waarop ze dit en dat had opge knapt, haar zijn oordeel te horen vra gen en tegelijk alvast duidelijk te ma ken hoe ze dat oordeel verwachtte. Nu, nu hij in deze gans nieuwe we reld getreden was, was er opeens zoveel, waarover hij met Sandra wilde praten. Allerlei nieuwe gezichtspunten, nieuwe problemen doemden voor hem op, hij had allerlei belevenissen. Maar het leek wel of Sandra daar maar weinig inte resse voor had. Wanneer Dick van Herpen op be zoek kwam, die toch altijd vol attenties voor Sandra was, kwam het vaak voor dat Dick en hij samen het gesprek voer den, terwijl Sandra nauwelijks geïn teresseerd scheen. In deze tijd kwam Olga hem veel nader, die zat altijd met foto met een gezicht op Vlissingen aan. De heer J. C. P. Loonen, architect, dankte de toeleveringsbedrijven en bouwvakkers voor hun medewerking. Hij dankte het gemeentebestuur voor de grote mate van vrijheid en vertrou wen, welke als een prettige herinnering bij hem zullen blijven. De aannemer J. Barendregt memo reerde nog eens de kritiek welke er was bij de geboorte van het raadhuis, doch toen de steigers weggingen deze kritiek milder werd en zelfs helemaal verdween toen de burgers een kijkje konden ne men in het nieuwe gebouw. Hierna wandelde het ganse gezelschap naar het nieuwe gemeentehuis, waar door de Commissaris der Koningin de Nederlandse driekleur werd gehesen, welke was aangeboden door het 6-jarig dochtertje van raadslid De Jonge. Vervolgens werd de deur ontsloten en kon men binnen gaan. Het geschenk- raam werd hierna eveneens onthuld door de Commissaris der Koningin, ter wijl burgemeester Eekhout uitleg gaf van het door Antoine Mes vervaardigde kunststuk. De inrichting van het gebouw is als volgt: door een ruime deur komt men in een grote hal waar zich de sekretarie bevindt. Links in die hal is de kamer van de sekretaris en direct rechts de bode kamer, met er naast een kamer die nog een bestemming zal krijgen. Op de verdieping is direct links de burgemeesterskamer, tevens vergader kamer voor B. en W. In het midden be vindt zich de ingang naar de raad- en trouwzaal, terwijl rechts nog een com missiekamer is. In de kelder bevindt zich het archief en de gasstookinstallatie voor de cen trale verwarming. Boven de ingang is het wapen van Breskens aangebracht, vervaardigd door C. Clement uit Vught, die ook het smeedwerk langs de trap heeft gemaakt. In de hal zal nog een schilderij wor den aangebracht, uitbeeldende Bres kens' haven en vervaardigd door H. Heren uit Middelburg, een geschenk van het bouwteam. Het geheel, dat een zeer keurige in druk maakt, is in IV2 jaar gebouwd met totale kosten van f 365.000,-. 0 Op uitnodiging van B. en W. hebben alle collectanten van het gedenkraam comité, de voorzitters der plaatselijke verenigingen en de ambachtslieden vrij dagavond een bezoek gebracht aan het nieuwe gemeentehuis. Burgemeester Eekhout kon dan ook eengroot gezelschap begroeten en schetste nog eens de toestand van een vroeger gemeentehuis en een tegen woordige. Breskens heeft nooit een ge meentehuis gekend zoals het behoorde te zijn. De diensten zijn steeds uitge breider geworden en van één ambtenaar ter sekretarie werden het er meerdere. Na een uiteenzetting over de indeling en over het gedenkraam, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. Reeds vrijdagmiddag is het eerste hu welijk in het nieuwe gemeentehuis vol trokken, n.l. tussen de heer J. Roose en wapperende oren te luisteren. En al kibbelde ze veel en vaak met Dick, het ontging hem toch niet dat deze twee jongelui elkaar zeer goed verstonden. Een enkele keer dacht hij maar dan verwierp hij dat weer. Hij zag Van Her pen teveel als collega, Olga nog te veel als kind, Van Herpen als leraar, Olga als leerling al zat ze niet bij Dick op school. Yvonne bleef hem het zonnetje in huis. Onpartijdig verdeelde ze haar gun sten onder vader en moeder, maar toch voltrok er zich langzaam een haast on zichtbare scheiding. Aan de ene kant hij, Jaap en Olga, aan de andere kant Sandra, die haar aandacht sterk op Yvonne concentreerde. Sander stond er buiten en er boven; dat hij zich het meest interesseerde voor de gesprekken van zijn vader en Van Herpen, raakte niet zijn gevoels- maar zijn verstands leven. Hij werd steeds meer de kame raadvan zijn vader, maar hij zou nooit naar bed gaan zonder zijn moeder een nachtzoen te geven. Voor Sander was moeder nog de eerste en enige vrouw in zijn leven. Verder eiste de weten schap hem voorlopig op. Jaap merkte ook steeds duidelijker, dat Sandra niet zo erg op Van Herpen was gesteld. Ze was hoffelijk en gastvrij, maar niet hartelijk. Van Herpen moest dat ook wel merken, dacht hij, maar bleef toch komen. Dat Olga een rol helpen direct W[ tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD mej. A. M. Versprille. Bij gelegenheid van deze plechtigheid waren alle vier de ambtenaren van de burgerlijke stand aanwezig. Als aandenken kreeg het bruidspaar een vaas aangeboden uit handen van de burgemeester. Ook zaterdag tijdens de bezichtiging van het nieuwe gemeentehuis door de burgerij, heeft het niet aan belangstel ling ontbroken. Het was steeds een ko men en gaan. PLAATSELIJK NIEUWS Oostburg Raadsvergadering. De gemeenteraad van Oostburg heeft in zijn gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester J. v. Leeuwen, verschillende bedragen voor het onderwijs voorlopig vastgesteld. Voor het Openb. kleuteronderwijs is dit voor onderhoud van de schoolge bouwen, verlichting, verwarming én schoonhouden f 2525,05: onderhoud en aanschaffing schoolmeubelen, ontwik kelingsmateriaal, enz. f 878,53. De kos ten bedoeld in art. 55bis van de l.o.-wet zijn voor het Openb. gewoon lager on derwijs f 7711,72: voor het Openb. uit gebreid lager onderwijs f 9345,80. Ai deze bedragen zijn in het jaar 1963 reeds uitgegeven. De gemeentelijke vergoedin gen voor het jaar 1963 bedragen voor de R.K. lagere school f 11.600,29: deChr. Nat. school f 6473,77; de R.K. Ulo school f 4786,35 en voor de Chr. Nat Ulo school f 3336,96. Verwacht wordt dat per 1 nov. het aantal leerlingen van de Openb. kleu terschool „Prinses Marijke" 91 zal be dragen. Door het ministerie van O. K. en W. is voorlopig tot het einde van het cursusjaar 1964-'65 rijksvergoeding toegezegd voor het wettelijk salaris van een tweede leidster naast de hoofdleid ster. B. en W. stelden voor om mevr. J. P. Kotvis-Jansen met ingang van 1 nov. in tijdelijke dienst te benoemen aan deze school. Met algem. stemmen ging de raad met dit voorstel accoord. De verordening op de heffing van le ges ter secretarie werd aangevuld. In het vervolg zal men bij het aanvragen en uitreiken van visakten f 1,- per aan vrage dienen te betalen. De raad besloot voorts tot het aan vragen van rijksvoorschotten en een jaarlijkse bijdrage voor de bouw van 2 woningen. Het betreft hier een toeslag van 2 woningen wegens toepassing van de arbeidsuren besparende bouwmetho- speelde, vermoedde hij niet, maar San dra wel en dat verbeterde haar stem ming ten opzichte van de jonge leraar niet. Ze had voor Olga heel andere plan nen en vergat dat zij, Sandra, het in dertijd toch óók maar met een onder wijzer gewaagd had, die voor de toe komst nog heel wat minder beloofde dan de begaafde Dick. Liever dan thuis met Van Herpen te praten, trok Jaap met hem naar de soos. Ook die sombere vrijdagavond. Jaap stond in de deur en overzag het publiek ze waren er bijna allemaal. De Koninck bespeurde hem en wenkte, zijn forse grijze kop uit de schaduw plots in het licht van de magere lamp jes, die „Het gouden anker" illumineer den. Jaap stopte ineens voor een fel plak kaat in bijna vloekende kleuren, maar van een merkwaardig raffinement. „Expositie Erika van Wittem" las hij. „Welke ster is dat nou weer?" vroeg hij Van Herpen. „Erika? Hé ja, die is weer terug. Nee, die heb je hier nog niet ontmoet. Schilderes. Zéér gemengd bloed, beetje Noors, beetje Brabants en ik geloof ook nog een beetje Iers da's gevaarlijk, zoals je weet. Daar heeft ze,ook haar rooie haren van, echte, niet geverfd, zoals bij Sonja". De Koninck wist er meer van. „Erika is terug, ja. Uit Joegoslavië en

De Schakel | 1964 | | pagina 1