WONING Herfstmode 1 De Zeeuwse reisgids Profileert van Quick Shop Bleus kledingmagazijn Jacobs-van Dixhoorn Breskens mannelijke werkkrachten Hervormingsdag Herfslreclame tot 12 december Heden brengen wij in onze collectie Modehuis Cabans, Coais, Jacks, Annoraks Pantalons in Helanca en Terlenka Ribfluweel, Noorse pullovers, vesten Mutsen, Wanten, Sokken Jacobs- van Dixhoorn, Br6Sk6flS MEISJE KACHEL (Brandaris) 2 BIJZET-STOELEN VERLOVINGS RINGEN HOVESTADT J. SCHRIER, Breskens Haal nu Uw rijbrevei met nieuwe Opel Kadeti Rijschool „Succes" en Rijbewijzen-bureau a de ge- Aan de hij een nden van :rig stond itregelen onveilig le bevol ike taak. er houdt de ver schillen en zette ke alde- den ver en en - Kostense lewerkers icht zich i te vor- and voor door een :p gehoor r van de de heren les. e leerlin- verkeers- s werden aan de >r het in n jeugd' eve ont r hij de i foutloos vesting te zorgen, maar het zag voorts als een zeer belangrijke opdracht de geestelijke apathie te doorbreken, het uitzichtloos bestaan, waarin de mensen leefden. Het stelde zich dan ook o.m. tot taak om het verenigingsleven weer op gang te brengen. Dankbaar gedenk ik de vele landelijke organisaties, die ons daarmede hielpen. Met grote lof wil ik hier getuigen en zonder ook maar iets af te doen aan de hulp van de vele anderen - van de steun van het Westland, door wiens krachtige acties en bezoeken aan onze gemeente wij op de goede weg bleven Een nood-verenigingsgebouw en massa' geldelijke bijdragen waren van deze ac ties het resultaat. Breskens is het Westland veel dank verschuldigd! Een Westlandstraat en de jaarlijkse bezoeken van de muziekver enigingen over en weer getuigen van de blijvende vriendschap. Bevrijding van Breskens; Bevrijding van West Z.-Vlaanderen: voorportaal van de 2 maanden durende Slag om de Scheldemond. - Een bevol kingsgroep van duizenden, door elkaar gehutst, verjaagd, afgeknapt, beroofd, verkleumd, tot het hemd toe uitgekleed, speelbal van 2 legers, waarvan het ene de zuidelijke Schelde-oever niet kon be reiken en het andere deze oever niet wilde afstaan. En toen het dan eindelijk zover was we telden al half november - toen kon den ook wij in West Z.-Vlaanderen ver zuchten, dat wij bevrijd waren. Toen een gedeelte van Zeeland de feestvreug de uitleefde, stond in die barre winter de West Zeeuws-Vlaming, gestoken in allerlei vreemde kleedij, gekregen van Hulpakties Rode Kruis - de Hark -, vanuit België en van buitenlandse mis sies, met het pannetje in de hand voor de gaarkeukens. 't Was verschrikkelijk! En dan te be denken, dat met veel luister, met Dracht, met toespraken, zowel ten oosten als ten noorden van onze streek het open breken van de Wester Scheldemond, waarvan het vertrekpunt de haven van Breskens was, herdacht kon worden. En wij hier, bestuurderen van West Z. Vlaanderen kunnen onze struggle for life, onze expansieverlangens niet uit leven, gehandicapt als wij nog steeds zijn door de zware oorlogsschuld, die immer nog onze gemeentebegrotingen belast. Wil men deze bange tijd voor het na geslacht in herinnering blijven houden om daaruit lering te trekken van wat oorlog teweeg brengt, zo plaatse men hier aan de zuidelijke oever van de Wes ter Schelde, bij de troepeninscheepha- ven-Breskens een nationaal monument, dat elk jaar opnieuw in het kader van de Zeeuwse herdenkingen de Slag om de Scheldemond levend houdt. Dan zal er recht gedaan worden aan de historie van ons gewest. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie behoeft dan voorts niet meer, zoals nu, 20 jaar na de bevrijding - op 20 okt. 1964 - aan de West Z.-Vlaamse burgemeesters te vragen: Vertel me eens hoe erg het bij jullie was. Genoeg gezegd over deze depressie- tijd! Laten we er van afstappen! Heden, de dag van de beëindiging van de wederopbouw, geaccentueerd door de opening van ons nieuwe gemeentehuis, moet er bij ons vreugde zijn. En die is er! De noodtoestand is voorbij! Op de puinhopen van het oude dorp is een nieuwe plaats, een stadje verre zen. Een keurig uitbreidingsplan, ont worpen door Neerlands beste stede bouwkundigen is gerealiseerd. Breskens, het vissersdorpje van voor heen, is omgetoverd in een naar de eisen des tijds gebouwd woonoord. Brede stra ten met dito groenstroken, nieuwe ker ken, scholencomplexen, speelvelden, al les werd afgestemd op een modern dorp, met het doel: bij de tijd te blijven. Over al, waar men ook ziet, nieuwe woningen, moderne bedrijven. Keurig samenspel tussen bevolking en plaatselijke overheid! Breskens werd opgebouwd door Ge meentebestuur en Bevolking gezamen lijk! En zo hoorde het ook! Persoonsverheerlijking ligt verre van mij. What is in a name? Bovendien, de wereldpers laat zo nu en dan zien, waartoe een dergelijke verheerlijking kan leiden. Maar toch voel ik me ge drongen om hier in dit globaal overzicht jegens 2 personen mijn grote dank te betuigen voor alles, wat zij in de meest bewogen tijd van Breskens' na-oorlogse tijd voor de Gemeente hebben gedaan. Vergeef me deze contra-dictie, deze es capade Los van elke hovaardigheid, simpel weg uit menselijke overwegingen en pu blieke verantwoordelijkheid, rustig, va derlijk, begrijpend, modem-denkend en met een op een bewonderenswaardige manier ontwapende betoogtrant ston den daar om, meer dan een burgemees ter, de volle stoot op te vangen, de beide wethouders van Haneghem en Note- baart. Beide heren, nu oud-wethoudrs, voor al dat goede, hetwelk zij bij voort during jarenlang deden, voor al dat grote vertrouwen, dat zij van allen te Breskens kregen, mijn dank! Ik ben er zeker van, dat ik deze er kentelijkheid uitspreek namens de ge hele gemeente en zeker ook namens U, meneer de Commissaris. Want U was het, die indertijd de Koningin op beide heren opmerkzaam maakte. Zij begif tigde deze 2 grote Breskense zonen dan ook met de gouden ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Jammer vind ik het, dat oud-wethou der van Haneghem hier niet aanwezig kan zijn; een vreugde is het voor mij om U, oud-wethouder Notebaart, van deze plaats te mogen begroeten. Geachte raadsleden, wethouders! De wederopbouw hebt U afgesloten. U ging verder, in een keurig samenspel tussen U allen - en weerom geschraagd door de gehele bevolking. Verder, voor waarts, thans aan de uitbouw der ge meente, aan het opvoeren van de leef baarheid zowel economisch, maatschap pelijk als cultureel. Op zeer mooie re sultaten kunt U reeds bogen. Kijk maar om U heen! In het nieuwe gemeentehuis, dat U morgen zult betrekken, zult U vrij spoe dig voor nieuwe, belangrijke beslissingen komen te staan. Beslissingen, die aan onze gemeente, voor een lange reeks van jaren rich ting zullen moeten geven. Enkele pun ten uit de pote lijst van wat U verwe zenlijken wilt, wil ik hier noemen. De Industrievestiging (toe! E.T.I. voor Zee land, we hebben hier een Industrie schap), de jachthaven, de recreatie, de jeugdzorg, de zorg voor onze bejaarden, de visserij en niet te vergeten de 3e haven. Boven het blijven polemiseren over gedane toezeggingen, in ons goede vaderland meermalen ontaardend in 'n ,,'t is niete's - 't is wel'les-spel", hebt U vroede vaderen en steeds met succes Uw „real-politiek" gesteld; Uw zin voor de werkelijkheid. Ook het bestuurlijke le ven is meermalen een wedloop tegen de klok! Gaarne spreek ik hier tevens de wens uit, dat het prachtige, nieuwe gemeen tehuis door de ingezetenen gezien zal blijven als voor hen en voor hun belan gen gebouwd. Zij zullen zich gesteund weten door het ambtelijke apparaat dat eindelijk dan door betere outillage zich ten volle aan zijn verantwoordelijke taak zal kunnen wijden. Meneer de Commissaris der Koningin, U hebt zich bereid verklaard ons nieuw gebouwde gemeentehuis te openen. Voor U op Uw tafel ligt de sleutel, waarmede U wel het Huis der Gemeente zult willen openen als wij straks daar zijn aange komen. Wilt U in het aannemen van deze sleutel tevens zien het besluit van de gemeenteraad, nu genomen, dat het Huis der Gemeente verplaatst zal zijn naar het pand Dorpsstraat 25. Architect van het gemeentehuis is onze inwoner, de heer Loonen. Al heb ben wij bij al onze opdrachten aan hem steeds rekening moeten houden met de controlerende functie van de le afde ling van de provinciale griffie, toch heeft de heer Loonen heel, heel veel zijn scheppende geest in dit gebouw kunnen uiten. Aannemer is de heer Ba- rendregt van de fa. Christlaansen uit Oostburg. Over het werk van beide he ren en over de wijze, waarop zij in de geest van ons gemeentebestuur hebben gearbeid, ben ik zeer tevreden. Ik dank U, leden van de gemeente raad voor Uw aandacht en U, meneer de Commissaris, voor Uw bereidwillig heid het gemeentehuis te openen. Ik heb gezegd! Voor het verdere verslag van de ope ning van het nieuwe gemeentehuis ver wijzen wij naar ons volgend nummer. Heden overleed, na een lang durig, geduldig gedragen lijden, mijn lieve en zorgzame vrouw, onze moeder, behuwdmoeder en oma, zuster, behuwdzuster en tante, mevrouw MARIA SARA MOREL. geb VERSPRILLE. op de leeftijd van 63 jaar. D. Morel W. P Morel M. J Morel-Jongman Donny Ellen Familie Versprille Familie Morel Groede, 27 oktober 1964 Walcnstraat 22 De begrafenis zal plaats vinden op vrijdag 30 oktober a.s., des nam. 3 uur op de algemene begraafplaats te Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve vader en opa, de heer LEUNIS KARREMAN, betuigen wij onze grote dank, in het bijzonder aan Dr. Maas, Ds. Spaans en Zr. Schilders. Fam. KARREMAN Breskens, oktober 1964 Protestanten van Breskens viert met ons zaterdag 31 oktober a.s. om 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk de Medewerking Zangkoor „God is mijn lied" Afdeling Breskens Ned. Bijbelgenootschap Uw 3e kledingstuk of 3e overhemd NU gratis gereinigd Costuum of deux-pièce telt voor 2 stuks 20 pCt. KORTING op gordijnen, tafelkleden, enz. iedere dag ophaaldienst zaterdags wordt aan huis bezorgd Spuiplein le Breskens Geklede en sportieve wintermantels Mantelcostuums Japonnen, deux-pièce, bontmutsen, hoeden Tiener- en meisjesmantels en jurken, blouses, rokken N.V. GEBR. VERDUIJN's suikerwerkenfabriek vraagt voor spoedige indiensttreding Goed loon. Goede sociale voorzieningen. 45-urige werkweek. Aanmelden: Pr. Julianastraat 30, Breskens. Telef. (01172) 643 en 433 Voor koude dagen WARME SPORTKLEDING in Gevr in gezin met 3 kl. kinderen voor 3 morgens of middagen p. week. Mevr. BREZET, Dorpsstraat 35, Nieuwvliet. te huur gevraagd in BRESKENS Scheldekade 19, Breskens TE KOOP: i. g. st. z. en wegens overcompleet Dorpsstraat 4 - Breskens OPGELET! Jansen brengt maandag op de markt te Breskens gemoltonneerd ondergoed hemden broeken en borstrokken f5,Nieuwe dessins nachtjapon?. Jongens en meisjes pyama's Grote collectie da mes en heren vesten en truien.Pracht bromfieisjack f39,75. Ruime keu ze in wintermanteltjes en coats Flanellen lakens billijke prijzen. Komt en ziet wat JANSEN U biedt! De nieuwe prachtige brede modellen met of zonder ge slepen zijden. Zie étalage HORLOGERIE Meicuriusstraat Breskens GAic tri v-tttfrtydLg, voor U ontworpen, mode die U zal bevallen. Kostuums Winterjassen Regenjassen met bijpassende Handschoenen en sjaals Zie ook onze Herenvesten en Pullovers Herenkleding Kon. Emmastraat 2 Telefoon 432 Koopt bij de kleermaker de „vakman". Nijverheidsstraat 5, Breskens. Tel. 819 Verkrijgbaar: Prijs 80 cent. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1964 | | pagina 3