DE EERSTE VIOOL J ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 996 Vrijdag 30 oktober '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prij» der advertenties ia ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen ia ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS I - GIRO 35Ó296 VERLOREN, MAAR GEVONDEN Twintig jaren is 't geleden Dat de dochter „Grapendaal", Nu inmiddels vrouw „Wildurski", Weggevoerd werd - helemaal! Zij werd toen door de bezetter, Zo ik in de kranten las. Zelfs geslagen en - mishandeld. Dat kwam in hun kraam te pas! 't Beverwijkse jonge „Grietje", 't Is haar voornaam - lees dus goed, Wei geslagen door ontbering, Maar verloor dus niet de moed! Door een Hollandse wielrenner, Die een heel klein briefje bracht Bij de ouders van dat „Grietje", Was opnieuw kontakt gebracht! 't Bloed kruipt eenmaal waar 't niet |gaan kan, Wat geweest is, is voorbij, Deze ouders met hun dochter Zitten nu weer zij-aan-zij! Een ontmoeting zonder woorden Is begrijp'lijk, na zo'n tijd, Vreugde-tranen die bewijzen Wat een ouderhart steeds lijdt! De Beverwij kse „Burgervader" Moet een man zijn met gevoel, Is aan 't zorgen voor die mensen, 'k Hoop dat „HIJ" bereikt zijn doel! Hij zet alles in beweging, Zorgt voor hen, zoveel hij kan, Werk en huis in ZIJN gemeente Als het God behagen kan! 'k Hoop dat straks die „BURGER- IVADER" En familie „Grapendaal" Samen met hun kind'ren zitten danken, in de „Burger-zaal"! Eén ding moet mij van het harte En dat is geen vlijerij, Deze Beverwijkse „VADER" Is beslist een vriend van mij! 'k Heb een voorstel, lieve lezers, Heel eenvoudig, maarrr in ernst, Laat ons bidden voor „DIE" mensen, Dat het gaan zal zo „GOD" het wenst! En tot slot „Burgemeester", Dank voor al Uw liefde-werk Zij was verloren, maarrr gevonden, „ZIJN" nabijheid, maakt U sterk!! J.B. PLAATSELIJK NIEUWS Zuidzande Raadsvergadering. De Raad der gemeente Zuidzande kwam vorige week in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wnd. burge meester A. Luteijn. Door B. en W. werd de ontwerp-be groting 1965 aangeboden. In de toelich ting schrijven B. en W. dat de finan ciële ruimte voor 1965 weer minder is. Niettemin doet het ons genoegen, aldus de voorz., te kunnen mededelen dat de gewone dienst van deze begroting met een reëele raming der posten, sluitend kon worden verkregen met een post voor onvoorziene uitgaven van f 3000,-. Als oorzaken voor de minder finan- ciale ruimten noemt het college de ho gere personeelslasten, de stijging der lonen, alsmede de stijging van het per FEUILLETON door L. van Schooten „Zoenen", hielp Olga blozend, ge schrokken van haar eigen vrijmoedig heid. Hij schudde vermaakt zijn hoofd. „Nou weet ik eigenlijk nog niks". „Doe dan je best maar dat je het te weten komt". „Voorlopig durf ik maar één ding- jou vragen of je een keer een end met me gaat rijden". „Dat is voorlopig genoeg. Trouwens, daar heb ik zelf om gevraagd". „Maar je gaat niet rijden met een ouwe vent, die een collega van je vader is". „Ik ga rijden met een moordenaar op een knalmotor. Pas als ik gezien heb wat je daarop presteert. Diederik van Herpen, zal ik eens rijpelijk rij-pe- lijk overpeinzen of ik misschien moge lijkerwijs jou het stuur van mijn leven in handen zou durven geven". „Afgesproken", zei hij en reikte haar centage voor verschuldigde pensioen bijdragen. Een andere oorzaak van deze stijging is de huisvesting van be hoef tigen in verpleegtehuizen en ver pleging van geesteszieken. Bij het hoofdstuk algemeen beheer staat een post bezoldiging van de bur gemeester. Alhoewel op het ogenblik nog geen burgemeester is benoemd, ne men wij aan dat binnen afzienbare tijd in deze vacature voorzien zal worden. Voor de 2e ambtenaar ter secretarie wordt een hoger crediet gevraagd, daar deze ambtenaar, mej. M. Faas, reeds 2 jaar in gemeentedienst is en gezien haar prestaties, haar met ingang van 1 jan. 1965 in vaste dienst te benoemen in de rang van schrijver. Ook de beloning van de brandweer lieden is hoger geraamd, dit naar aan leiding van uw besluit van 21 april 1964 deze beloning te verhogen. Gedurende een aantal maanden zal ook in '65 een losse kracht aangesteld dienen te wor den, daar de in dienst zijnde gemeente werkman gedurende de zomermaanden de vele werkzaamheden niet zal kun nen doen. Aanmerkelijk hoger geraamd is de post reinigingskosten in verband met de invoering van een gemeenschappe lijke vuilnisophaaldienst. Een voorstel voor verhoging van de reinigingsrech ten kan nog dit jaar tegemoet worden gezien. Voor het onderhoud schoolgebouw is f 1500,- extra uitgetrokken, daar op ad vies van de technische dienst het ge bouw buitenom geschilderd dient te worden. Een nieuwe post vormt de woonforen- senbelasting, welke op f 1000,- wordt geraamd. De uitkering van het gemeentefonds geeft een voordelig verschil van f 15000,- aan ten opzichte van 1964, hetgeen een gevolg is van een aanmerkelijke verho ging van het uitkerings-percentage. Op korte termijn zal nog een wijzi- gingsbesluit der begroting 1965 worden aangeboden voor een krediet van f12000 voor electrificatie van onrendabele ge bieden. Deze post was reeds opgenomen in de begroting 1964, doch daar de Fzem bericht heeft gezonden niet voor 1965 te kunnen aanvangen met de werk zaamheden, zal de betreffende post van de begroting 1964 worden afgevoerd. Bij de vaststelling van de gemeente- rekening had het Verificatiebureau de opmerking gemaakt dat de fraudever zekering opgevoerd diende te worden van f 5000,- tot f 25000,-. Het voorlopig bedrag per leerling voor de Openb. lagere school werd vastge steld op f 71,92. Op voorstel van Ged. Staten werden de wedden der wethouders verhoogd van f 1080,- tot f 1200,- per jaar. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft het gemeentebestuur per circulaire ge vraagd de salarismaatregel voor ge- meentepersoneel ook in deze gemeente van overeenkomstige toepassing te ver klaren. Het minimum-inkomen van een amb tenaar, die 24 jaar of ouder is, zal wor den gesteld op f 434,20. Aan het rijks over de tafel de hand. Zij legde er de hare in, zag hem aan. „Sjonge, Dick, wie had dat ooit ge dacht wij tweeën". „Wij tweeën wie had ooit gedacht dat jij dat zou zeggen". De kelner met de grafstem zag het hoofdschuddend aan. „Vroeger", zei hij tot de bedaagde juffrouw in het buffet, „hielden we me kaars hand tenminste nog onder de ta fel vast. Die moderne jeugd Maar de moderne jeugd voor het raam dacht alleen maar aan de toekomst. HOOFDSTUK VII. Erika. Voor Jaap van Santen kreeg het le ven, na het verschijenn van zijn boek, een ander gezicht. Voor die tijd was hij geheel opgegaan in zijn school en in zijn gezin. Nu trad hij buiten die vertrouwde le venskringen. Hij leerde allerlei mensen kennen, wier namen alleen hem tot nog toe be kend waren: schrijvers, dichters, critici en kunstenaars op ander gebied. Hij reisde naar verschillende plaatsen om lezingen te houden, hij kreeg contact met mensen van radio, televisie en pers. Hij begon thuis te raken in de za kelijke wereld van uitgevers, contrac ten en honoraria, hij hoorde verbalen, roddeltjes en schandalen uit de arties tenwereld. personeel wordt over 1964 een na-uitke ring gegeven van 3V2 pCt. van de wed den. Deze uitkering wordt va ntoepas- sing verklaard voor het gemeenteper - soneel. Tot lid van de commissie Woonruim- tewet 1947 werden benoemd de heren: J. Risseeuw, J. Neve, P. de Veij, J. du Bois en P. Moll. Door de voorz. werd nog medegedeeld, dat de Centrale Huisvuilophaaldienst nog niet rond is. Negen gemeenten heb ben zich bereid verklaard hun mede werking te verlenen, terwijl Sluis deze zaak nog in beraad heeft. Breskens verleent geen medewerking aan deze centr. huisvuilophaaldienst. Deze kwes tie wordt op de Prov. Griffie nog nader onderzocht ten opzichte van de juridi sche kant. Desniettemin hoopt de fa. Bron in 1965 te starten. In een vorige vergadering was beslo ten grond te verkopen aan dhr. P. Morel te Oostburg voor f 10,- per m2, gelegen in de Christoffelstraat. Door G.S. is de goedkeuring aan dit besluit onthouden, daar de prijs beneden het prijspeil lag. Zij menen dat de prijs herzien diende te worden. De raad was van mening de nieuwe prijs te moeten stellen op f 11,- Soms, rustig thuis zittend en starend naar hen die hem lief waren, kon hij dat als een beschutting om zich heen voelen. Want ook in die nieuwe wereld was het niet allemaal goud wat er blonk. Ook daar was roddel en achterklap, Streberei, zucht naar publiciteit, ja loersheid, ook daar gingen achter ver heven woorden soms zeer onzakelijke en onbarmhartige motieven schuil. Slechts van terzijde kwam hij in con tact met de „moderne" jongeren, van wie hij er slechts enkele waarderen kon. Hij. Jaap, was geen litterator, hij was vóór alles: verteller. En dat was volgens vele moderne dichters en schriftgeleer den een standje minder, te meer omdat er meer mee verdiend werd. Hoe kon den ze schelden op de schrijvers en schrijfsters uit de „reeksen", die som mige uitgevers de goe-gemeente aan boden. hoe konden ze smalen op het „leesvoer voor de miljoenen". Jaap hoorde hoe de schrijvers die hij zelf wel zeer kon waarderen, Anthony van Kampen, Anne de Vries, Jan de Hartog, Willy Corsari, werden afge kraakt. Hij begreep dat hij zelf een goede kans maakte, bij die groep te worden ingedeeld, er misschien al bij was ingedeeld. Het raakte hem niet. Hij had plezier in het schrijven; als de mensen het lezen wilden, vond hij dat best. Als ze het niet lezen wilden, moes ten ze dat zelf weten. De financiën spraken natuurlijk een woordje mee, per m2 en in de toekomst te moeten richten op f 12,- per m2. De kostprijs van de grond van dhr. Morel wordt hiermede gebracht op f 11.165,-. Schoondijke Raadsvergadering. De Raad der gemeente Schoondijke heeft als voornaamste punt ter behan deling gekregen de gemeentebegroting 1965. Deze begroting is sluitend meteen post onvoorien van f 5000,-. Voor het eerst in de geschiedenis zal de gewone dienst aan ontvangsten het bedrag van één miljoen overschrijden De kap.dienst geeft aan inkomsten te zien f 2.264.480,96 en uitg. f 2.162.532,46. een batig slot dus van f 101.948,50. In de beschrijving zeggen B. en W. niet ontevreden te zijn over het cijfer materiaal. Echter gaven de begrotingen '63 en '64 een gunstiger beeld. Over de nieuwe verhoudingswet Rijk-Gemeen ten zijn B. en W. echter niet enthou siast, de gemeenten weten nog steeds niet waar zij aan toe zijn, terwijl ieder jaar weer over voorlopige uitkeringen wordt gesproken. Het een en ander komt hierdoor wel op losse schroeven te maar uiteindelijk was zijn beroep: schoolmeester. Daarmee had hij altijd de kost verdiend en zou hij altijd de kost kunnen verdienen. Dat nam niet weg, dat hij graag in de kring vertoefde van degenen die zich op een of andere wijze met de Kunst in al haar facetten bezig hielden. In de stad waar hij les gaf, was er een „soos" in een café, waar de tijd scheen te heb ben stil gestaan, waar men niet dacht aan moderne vernieuwingen, waar gam mele stoelen stonden om gammele ta fels en waar één avond in de week de hele artistieke bende bijeen kwam, zonder plan, zonder organisatie, om wat te kletsen, een kop koffie, een pot bier of een borrel te drinken en te genieten van de enige stevige verkwikking die „het huis" bood: warme worstjes met mosterd. Maar die waren dan ook best En de tarieven waren niet hoog, ook de meest gesjochte kunstenaar kon het zich veroorloven. Was hij helemaal blut, dan waren er altijd wel vrienden die een voorschot hadden gekregen en dit zo snel mogelijk opmaakten, om straks op hun beurt te worden vrijgehouden. Daar was Dick van Herpen vaste klant, daar zag je dikwijls de dichter Govert- Deelen, die verzen schreef in een katholiek tijdschrift, Evert van Mannen die radiohoorspelen schreef, Sonja de Geus die zich met het restau reren van wandtapijten bezig hield; de moderne schilder Koert Dijk, die soms

De Schakel | 1964 | | pagina 1