Verkouden? woordig waren. Voorzitter H. Everwijn kon in zijn openingswoord naast de afdelingen wel kom heten: de heer J. van Dongen, lid van Ged. Staten en voorzitter van het Wit-Gele Kruis; de heer D. Boone, voonzitter van het Oranje Groene Kruis; de heer Kortland namens de A.N.V. en burgemeester J. van Leeuwen van Oost burg. Spr. zei dat bij de landelijke or ganisatie veel werk verzet is. De mo gelijkheden voor samenwerking op lan delijk, plaatselijk en provinciaal niveau werden onder de loupe genomen. Er werden voorlopige conclusies geformu leerd om op een volgend congres nader te worden besproken. Ook werd gespro ken over de taak van de verpleegster in algemene dienst. Goede vooruitgang werd geboekt inzake de studies voor een nieuwe verpleegstersopleiding. Men wil komen tot de oprichting van een school voor wijkopleiding. Ten opzichte van de plaatselijke af delingen kon spr. constateren, dat de 76 plaatselijke verenigingen in 1963 een netto-ledenwinst boekten van 433. De praktijk wijst uit dat er nog behoorlijke mogelijkheden liggen voor de ledenwer ving, echter men moet ze benutten. Bij deze ledenwerving willen wij U gaarne helpen. Een geheel nieuwe folder is er ontworpen welke U bij ons kunt krij gen. Doch ook Uw persoonlijke inzet is nodig. Een abonnement op het gemeen telijk bevolkingsregister kan ik ten zeerste aanbevelen. U weet dan pre cies elke mutatie die in de gemeente heeft plaats gehad. Het ledental loopt gestadig op naar 50.000. Wanneer dit zo voort gaat kan dit getal over 3 jaar bereikt zijn. Vol gens mij moet het mogelijk zijn dit eer der te bereiken. Ik vraag U daarom zo spoedig mogelijk tot een ledenwerf - aktie over te gaan. Op de gehouden districts-vergaderingen mochten wij met genoegen constateren, dat het in het algemeen wel goed gaat in de mees te afdelingen. Alleen de geldmiddelen zijn dikwijls nog een grote zorg. De con tributies zijn meestal wel tot een re delijk peil opgetrokken, alhoewel bij sommige afdelingen de angst bestaat om tot invoering van een hogere con tributie over te gaan. Een minimum contributie van f 10,- is tegenwoordig noodzakelijk om de plaatselijke taken naar behoren te kunnen vervullen. Door het A.N.V. is berekend dat een gemid delde contributie van f 12,- noodzake lijk is. Over de gemeentelijke subsidies was men wel tevreden, daar de meeste gemeenten subsidiëren tot 50 pCt. van de contributie. In het begin van dit jaar kreeg het dagelijks bestuur van het hoofdbestuur machtiging een proef te nemen met bejaardengymnastiek. Wij zag^n dit als een nieuwe taak voor onze vereniging. Met de provinciale regeling voor sub sidie aan de Kruisorganisaties in Zee land zijn wij nog steeds niet gelukkig. Voor enkele jaren kregen wij 5 pCt. van de totale contributie-opbrengst. Het Prov. bestuur heeft deze regeling zoda nig gewijzigd, dat wij nog slechts het nadelig slot van onze exploitatie-reke ning krijgen tot een maximum van 5 pCt. van de totale contributie-op brengst. Ik doe daarom een beroep op de vertegenwoordiger van het Prov. be stuur deze ongelukkige subsidieregeling verandert te krijgen. Ik vraag daarom ook om een deputatie van de 3 Zeeuwse Kruisverenigingen in de gelegenheid te stellen hun belangen bij Uw college te mogen behartigen. In de afgelopen periode hebben de drie Zeeuwse Kruisverenigingen beslo ten te komen tot een samenwer- kingsprogram. De dagelijkse besturen van de verenigingen zijn hiervoor al enkele malen bijeen geweest. Jammer is het dat ondanks bestaande afspraken nog dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, zoals onlangs op plaat selijk niveau te Souburg is geschied. Besloten werd samen te werken op de volgende punten: 1. streven naar een regelmatig con- „Je zult het gek vinden, maar jij bent de enige, wie ik het niet durf zeggen". ..Waarom niet?" Hij zag haar zwijgend aan en opeens kroop een kleur op in haar gezicht. „Zeg Dicky „Ja. Als je dat denkt, dan denk je goed". Ze maakte een gebaar alsof ze wou opstaan van haar stoel. „Nee dat kan niet". ..Wat kan niet? Waarom niet?" „Dick jij als ik nou ooit ..Heb je daar nooit aan gedacht0" Nn was zij in het defensief. „Och, Dick je bent een collega van m'n vader zo kwam je bij ons in huis we jijen en jouwen met elkaar, zo veel schelen we tenslotte niet „Toch niet". „Nee ik plaagde je daarnet maar. Maar ik zou nooit gedacht hebben, dat jij ook maar één ogenblik „Serieus dacht over jou". „O ja, wél serieus. Dat vond ik juist zo zo aardig in jou, dat ik met jou nooit het idee had van een een oudere man", herhaalde hij glimlachend haar woorden. „Nee! Je moet me niet al mijn eigen argumenten naar m'n hoofd gooien, beest. Ik vind je niks aardig meer". „Nee, Olga, begin nou niet meteen weer het in de gekheid te gooien. Ik heb m'n hart in m'n handen genomen, ik snap zelf niet waar ik de moed van daan haal om hierover met je te pra ten". „Ik eet je niet op". tact tussen de verschillende vereni gingen op plaatselijk niveau; 2. streven naar gelijke plaatselijke con tributies 3. gezamenlijke subsidie-aanvragen bij de gemeentebesturen en gezamenlijke aktie voor verbetering van de Prov. subsidie-regeling 4. het voor elkaar waarnemen van de wijkverpleging bij ziekte en vakantie van de zusters; 5. streven naar de bouw van gemeen schappelijke wijkgebouwen waar mo gelijk is; 6 het gezamenlijk organiseren van bij scholingscursussen voor wijk- en districtsverpleegsters. Op verschillende punten hebben wij el kaar kunnen vinden en het is nodig dat wij op de ingeslagen weg voort gaan. Ons bestuur is tot samenwerken be reid, doch samenwerken moet niet be tekenen het naar zich toe halen wat een ander gedurende een lange reeks van jaren met moeite en kosten heeft opgebouwd. Ons bestuur ziet dit niet als samenwerken doch als proiteren in de ongunstigste zin. Door de heer Van Dongen werd op gemerkt, dat het Prov. bestuur het werk van de Kruisverenigingen met grote aandacht volgt. Als voorzitter van het Wit-Gele Kruis dankte hij voor de pret tige contacten. Hij pleitte voor een ef ficiënte werkwijze door grotere samen werking. Burgemeester van Leeuwen wist niet dat de taak van de Kruisver enigingen zo omvattend is. Aan de heer J. Mijs uit Oostburg werd de zilveren medaille van de A.N.V. uitgereikt omdat hij 40 jaar achtereen zitting heeft gehad in het plaatselijk bestuur te Oostburg. De heer Boone haakte nog in op de opmerking van de voorzitter, aangaan de de ledenwerving. We moeten, aldus spr., de moeilijkheden die hier zijn ont staan zo spoedig mogelijk oplossen daar anders de samenwerking in gevaar zou kunnen komen. Unaniem werd besloten het quotum te verhogen van 50 tot 75 ct. per 1 jan. 1965. Het Holland Huis te Scherpenisse werd aangewezen als plaats voor de vol gende jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren P. Abrahamse, drs. A. v. d. Ban, J. Blok en H. Everwijn. In de vakature voor Tholen en St. Philips- land, wegens het vertrek van mr. A. v. d. Hoeven uit de provincie, werd geko zen de heer C. Moerland uit Stavenisse. Bij wijze van proef is enkele maan den geleden opdracht gegeven aan een lerares bewegingsleer, een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan bejaar- den-gymnastiek. Het onderzoek heeft er toe geleid dat reeds twee dagen vol ledig met lessen zijn gevuld. Het be stuur zou gaarne machtiging ontvan gen om met deze proefneming voort te gaan. Zij verwachten dat de kosten hieraan verbonden f 7500,- zullen be dragen. Na enige vragen uit de zaal werd de machtiging verleend. Na de middagpauze werd door mej. W. Haarsma, lerares bewegingsleer Ce- sar te Middelburg, een toelichting met film gegeven over de bej aarden-gym - nastiek. Zij vond dat de term gymnas tiek ongelukkig is gekozen, daar het woord gymnastiek moeilijke oefeningen betekent. Daardoor ontstaat er onbe grip en misverstand. Het zijn slechts lichaamsoefeningen die er op gericht zijn de spieren en gewrichten soepel te houden, waardoor de alledaagse din gen, zoals wassen, haarkammen, enz. tot op hoge leeftijd zelf gedaan kunnen worden. Zij meende het van het groot ste belang te vinden, dat deze oefenin gen een plaats krijgen in het normale levenspatroon. Vooral in de bejaarden tehuizen is dit een noodzaak, daar men hier minder beweging krijgt dan wan neer men een eigen huishouden heeft. Voor een normaal gezonde is een me dische keuring niet noodzakelijk, daar geen overmatige krachtsinspanningen van het lichaam worden gevraagd. De resultaten liggen niet alleen op het „Hm, nou ik had het jou af en toe graag gedaan. Zelfs op dit ogenblik". „Kannibaal". „Olga toe „Dick, ik had het nooit gedacht, dat jij dat jij zó aan me denken zou". „Neem je het me kwalijk?" „Nee, ik vind het een eer". „Anders niet?" „Dat weet ik nog niet, Dick ver draaid, het ene moment rij je me dood en het andere moment tja het an dere moment „Doe ik je een liefdesverklaring". „Ja!" Haar ogen schitterden en de man tegenover haar kon de zijne niet van haar afhouden. „Ja, dat was het toch. Dick? Dat was het toch?" „Niet met zoveel woorden, Olga maar ik wil het wel met zoveel woorden doen. Als jij alleen maar zou zeggen: Dick, we willen het samen proberen". „O Dick, het komt allemaal zo onver wacht. Dat klinkt vreselijk ouderwets. Ik geloof dat elk meisje zoiets hoort te zeggen. Maar het idee dat jij, dat juist jij mij de moeite waard vindt „Ja nou. dat is het nou net, Olga. Wat je daar zegt. Ik zit in duizend vre zen dat jij voor mij niet de minste in teresse hebt en jij, jij begrijpt niet dat ik jou de moeite waard vind. Je bent dubbel en dwars de moeite waard, kind, allemensen, als je eens wist wat je mij waard bent! En jij zegt daar zo dood gewoon: dat je niet begrijpt dat ik jou de moeite waard vind. Voor zoiets zou ik je kunnen (Wordt vervolgd.) lichamelijke vlak, doch geven ook een toenemende beweeglijkheid en een groeiende zelfverzekerdheid alsmede 'n algehele geestelijke opleving. Door een 10-tal aanwezigen werd op het toneel een demonstratie gegeven, welke veel bijval oogstte. Vergadering K.V.P. In de Katholieke Kring heeft de K.V.P. een zeer matig bezochte leden vergadering gehouden. In een snel tempo werden enkele belangrijke pun ten afgehandeld. De voorzitter, de heer A. Modde, stel de in zijn openingswoord vast, dat uit de geringe opkomst moest worden vast gesteld dat men weinig kritiek heeft op de gang van zaken, of dat de belang stelling voor de politiek sterk is ver minderd. De afdeling telt nog 170 leden, het geen werd opgemaakt uit het financieel verslag van mej. Buijck. De secretaris P. Pollemans werd bij acclamatie her kozen voor de tijd dat hij nog in Oost burg zal wonen. Ook de heer A. Modde gaf een vingerwijzing, dat hij in de toe komst zijn functie liever aan een jon gere kracht zal overlaten. Namens de fractie gaf de heer W. v. Dongen een overzicht van de werkzaam heden die de K.V.P. raadsfractie in het afgelopen jaar heeft verricht. Hierin werd aandacht besteed aan het stand punt ten aanzien van de verloting bij de winkeliersactie, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest 1963bouw en plaats van een bejaardentehuis op het Ledelplein en het bedanken van de heer A. v. Terheijden als gemeentelijk afge vaardigde in het bestuur der Technische School. Over het punt contributieverhoging werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Men was van mening dat de procen tuele afdracht aan het hoofd- en kring- bestuur te hoog is, waardoor er te wei nig kasmiddelen voor de plaatselijke afdelingen overblijven. Gezien de in de pen zijnde verhoging van f 3,50 naar f 4,50 zal ook de plaatselijke contributie verhoogd dienen te worden, hetgeen een verlies aan leden zal betekenen. Ofschoon men de noodzaak van de ver hoging wel inzag, meende men toch niet met het voorstel accoord te moeten gaan. Gesproken werd nog over de instel ling van meerdere werkgroepen, doch gezien de geringe belangstelling werd hieromtrent geen beslissing genomen. Vergadering Plattelandsvrouwen. De afd. West Z.-Vlaanderen van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen hield in hotel „De Éénhoorn" een goed bezochte vergadering. Mevr. Vroon-v. Maarleveld uit Bres- kens richtte een bijzonder woord van welkom tot de leden van de afd. Sluis en mevr. L. Huisman-Griep uit Rilland- Bath. Door haar zou deze middag een lezing worden gehouden over het on derwerp: „Zes godsdiensten". In haar inleiding behandelde zij het boedhisme, het hindoeïsme, de islam, het judisme en het christendom. Voor opstellend dat van haar geen theolo gische lezing werd verwacht, sprak zij toch over de stichters van de 6 gods diensten en het bekende aantal belij ders er van. Verder ging zij iets dieper in op de geloofsgewoonten van de ver schillende mensen, die deze godsdien sten belijden. Breskens Afscheid van de heer L. Stofberg. Vrijdag 16 okt. j.l. nam de fa. W. Woittiez Zn., Bouwmaterialenhandel te Breskens, in tegenwoordigheid van het overige personeel, op het kantoor afscheid van een hunner medewerkers, n.l. de heer L. Stofberg. Namens de directie sprak de heer Joh. M. Woittiez de heer Stofberg, die pl.m. 45 jaar in dienst van de fa. Woit tiez is geweest en wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd deze dienstbe trekking beëindigde, toe. Hij memo reerde dat, na wijlen de heer J. Asard, die 50 jaar aan de zaak verbonden is geweest, de heer Stofberg nu met de meeste dienstjaren bij de fa., zijn loop baan afsloot. We willen, aldus spr., dit niet geheel ongemerkt voorbij laten gaan. Dat is ook de reden waarom we hier samen zijn. Ten eerste, al is het nog 2 dagen te vroeg, namens alle firmanten en ik mag ook wel zeggen namens alle andere hier aanwezigen, onze hartelijke geluk wensen met de 65e jaardag, die, naar we hopen, gij samen met familie tot een genoegelijke dag zult maken. Zoals ge bruikelijk, willen we U ook nog een blijk van waardering geven en daarom verzoek ik één der jongere firmanten om de bewuste gesloten enveloppe aan de heer Stofberg te willen overhandi gen. Hetgeen is ingesloten hoop ik dat naar Uw genoegen zal zijn en ge kunt dit naar eigen goeddunken besteden. Maar we zijn nog niet aan het eind. Dit jaar hebben we twee scheidende vaste oude medewerkers gehad en we vonden het prettig beiden gelijktijdig nog eens te verrassen, waarom we ook •juist de heer v. d. Lijke hier hebben ge nodigd. Ere wie ere toekomt, was de leuze van de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland, toen ze besloten een uniforme regeling in te stellen, die voor alle leden geldt, hoe men scheidende medewerkers met lange diensttijd een hulde moet brengen. Er is een regeling voor medewerkers met meer dan 25 dienstjaren en één voor medewerkers met meer dan 40 dienst jaren. Het verschil is wel niet zo groot, IteüftoMS cfi Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Itetofootas c/> maar het is er. En omdat daaraan de hand zal worden gehouden, geschied dit steeds door bemiddeling van ge noemde bond. We willen daarom nu beginnen met dhr. v. d. Lijke, die dit jaar eerst de 65 jaar heeft bereikt, v. d. Lijke mag ik U namens onze firma en mede namens de bond aanbieden de bronzen gedenkpen ning voor de meer dan 25 jaar, die gij bij ons zijt geweest en tevens de daarbij behorende oorkonde. En U Stofberg met de meer dan 40 jaar, mag ik U aanbieden namens firma en bond de bronzen gedenkpenning met lauwerkrans en de ook daarbij beho rende oorkonde. We spreken daarbij de wens uit dat ge beiden met Uw huisge noten nog vaak met vreugde aan deze dag zult mogen denken. Van het personeel mocht de heer Stofberg een bloemstuk, alsmede een surprise in ontvangst nemen, aange boden door dhr. A. Corijn. Na afloop volgde nog een gezellig sa menzijn. Vergadering „De Vink". Een dezer dagen hield de vogelvere niging „De Vink" in zaal Casino, haar algemene ledenvergadering. De hoofdschotel van deze avond was, bespreken en plannen van de a.s. ten toonstelling, die gehouden zal worden op 21 en 22 november 1964. Evenals andere jaren zal de fa. de Roos uit Sas van Gent weer het gedeel te bloemen en planten verzorgen. Op voorstel van de voorzitter zal aan de heer Th. Verschoor gevraagd worden te demonstreren met zijn treinen, loco motieven, stations, seinhuisjes, enz., enz., teveel om op te noemen, in ieder geval een unicum op dit gebied. Dit voorstel werd door alle leden met enthousiasme begroet. Verder werd besproken de verkoop loten en het aanschaffen van de prijzen voor deze loterij. Geslaagd. Een dezer dagen slaagde aan de Rijks universiteit te Lelden voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde, de heer F. W. Klaaijsen te Breskens. Oogstdankdienst. Evenals andere jaren hoopt de Her vormde Gemeente te Breskens haar Oogstdankdienst te houden en wel op zondag 25 October a.s. De Hervormde Vrouwen Groep wil ook dit jaar weer fruitbakjes bij de zieken en ouden van dagen, thuis en in de ziekenhuizen, bezorgen. Het is steeds weer een feest, als we 's zondagsmorgens in de kerk het resul taat zien en dan daarna de blijde ge zichten van onze zieken en ouden van dagen. Ook U kunt daaraan medewerken, door Uw gaven en fruit te brengen a.s. zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur in de consistoriekamer, Dorpsstraat 50. Uw aller medewerking wordt zeer op prijs gesteld. Vergadering hond van bejaarden. In zaal „Immanuel" heeft de afd. Breskens van de Algem. Bond van Be jaarden een algemene ledenvergadering gehouden. Voorzitter J. Besemer sprak in zijn openingswoord zijn tevredenheid uit over de opkomst der leden. Een bijzon der woord van welkom ging naar dhr. Leenhouts, hoofdbestuurder uit Sou burg. Uit het jaarverslag van sekretaris v. d. Sande bleken nog eens de verschil lende aktiviteiten van het afgelopen jaar. Het financieel verslag van dhr. De Poorter was niet zo rooskleurig en sloot met een nadelig saldo van f 487,-. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. v. Dijke en V. Schepens. Door de heer Leenhouts werd een in leiding gehouden over doel en streven van de bond, welke gericht zijn op het hebben van een passende levensavond. De heren J. Besemer, J. A. v. d. Sande en J. v. d. Sande-Bouwens hadden ge meend hun bestuursfunctie om gezond heidsredenen beschikbaar te moeten stellen. In hun plaats werden benoemd: dhr. J. v. Dijke, voorzitter: mevr. Boek hout, le sekretaresse en dhr. W. Ver- planke, 2e sekretaris. De afd. Breskens telt thans 254 le den, bestaande uit 77 echtparen en 100 alleenstaanden. „Vrederust". Te Breskens zijn stellig niet veel men sen die nog nooit deze naam hebben

De Schakel | 1964 | | pagina 2