Rennies DE EERSTE VIOOL alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen de ichakel ALG. nieuws blad 18e Jaargang Nr. 995 Vrijdag 23 oktober '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 J DRUKKERS-UITGEVERS. F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,"*» - GIRO 358296 PLAATSELIJK NIEUWS Waterlandkerkje Raadsvergadering. De Raad der gemeente Waterland kerkje kwam in vergadering bijeen. Bij de ingek. stukken was er een ver zoek van drie landbouwers uit de ge meente om een verhoogde subsidie in de aansluitkosten van hun percelen op het electr. net van de Pzem. De voorz. zei, dat men hier te doen heeft met een zeer moeilijke aangelegenheid. De per celen van verzoekers zijn door de Pzem ingedeeld bij de z.gn. super-onrenda bele aansluitingen. De subsidieregeling daarvoor van provincie, gemeente en Pzem is zodanig, dat voor betrokkenen een onevenredig groot aandeel in de kosten overblijft. Het gemeentebestuur en nog 6 andere gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen worden hier geconfroteerd met een actueel geval dat om een op lossing vraagt. De super-onrendabele percelen zijn als zodanig aangeduid, omdat de aansluitkosten boven de f 10.000,- per perceel liggen. Het onredelijke is nu, dat de bijdra gen door provincie, gemeente en Pzem, resp. 10 pCt., 20 pCt. en 40 pCt., bere kend worden van een bedrag van f 6000,- en niet van de werkelijke kos ten. De bijdragen zijn dus f 600.-, f 1200,- en f 2400.-, te samen f 4200,-. Voor de betrokkenen blijft er dus ten minste altijd nog een bedrag te finan cieren over ad f 5800,-. In de meeste ge vallen is dit bedrag nog aanmerkelijk hoger. Bovengenoemde regeling is voor de betrokkenen onaanvaardbaar, ock wat de sociale kant van de kwestie be treft. De vergadering stelde zich geheel achter het standpunt van B. en W. en besloot voor zover het in het vermogen ligt. mede te helpen om voor verzoekers tot een aanvaardbare regeling te ko men. Het subsidieverzoek werd aange houden. Bij het agendapunt „mededelingen" zegt de voorz. dat er door B. en W. een verzoek aan Ged. Staten is gericht om de toegang van het einde van de P. C. Boutensstraat naar de Prov. weg als uitrit te handhaven. Het was aanvan kelijk de bedoeling om die toegang ge heel af te sluiten in verband met de gemaakte nieuwe toegangsweg van de Prov. weg tot de kom van de gemeente. Het verzoek is gedaan om de P. C. Bou tensstraat in oostelijke richting niet te laten doodlopen. De subsidie aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland werd verhoogd van f 0,07 tot f 0,12 per inwoner, een verhoging met f 0,05 dus. Tot lid van het algemeen bestuur van de Bestuurssehool Zeeland werd voor deze gemeente aangewezen de heer W. J. A. Dhondt, gemeente-secretaris. Aan de fa. Gebrs. Bron te Water landkerkje wordt toegestaan om een aparte regeling te treffen met de ge meente Breskens, gelijkluidend aan die van de gemeenschappelijke vuilnisop haaldienst in West Z.-Vlaanderen, waaraan thans al een 8-tal gemeenten FEUILLETON door L. van Schooten „Zat je 'm niet te knijpen achterop?" vroeg hij. „Ik? 't Duurde alleen veel te kort en het ging veel te langzaam. Kun je me niet eens een eind meenemen, dat we hem eens kunnen laten uitlopen?" Verdraaid dat zou hij nu nooit hebben durven vragen en nu stelde zij het zelf voor. Maar dat kon ook zijn, zo ontmoedigde hij zichzelf meteen, omdat zij in hem ook alleen maar de collega van haar vader zag en verder niets. Helemaal niets. „Als je moeder het goed vindt", zei hij netjes. Ze schoot in een lach. „Waarom zou die het niet goed vin den?" „Weet niet „Ze heeft jou blijkbaar behoorlijk on der de plak", zei Olga, hem vermaakt beziende. „Nou kwam hij voorzichtig, besloten hebben deel te nemen. Die dienst zal worden uitgevoerd door Gebr. Bron alhier. De gemeente Breskens is niet genegen tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden, maar wil wel ge bruik maken van de diensten van de fa. Bron en daarmee een aparte rege ling treffen. Enkele pensioengrondslagen van ge meentefunctionarissen werden gewij zigd. De rijksregeling aangaande verhoging huurcompensatie en een uitkering in eens aan rijksambtenaren, werd van toepassing verklaard voor de daarvoor in aanmerking komende gemeenteamb tenaren. Het verzoek van de Interkerkelijke Commissie voor het Maatschappelijk Werk in West Z.-Vlaanderen om subsi dieverhoging vanaf 1964 tot 45 pCt. van de kosten voor gezinszorg en gezinshulp, werd z.hst. toegestaan, evenals een verhoging voor 1963 aan de R.K. Instel ling en Herv. Instelling, resp. van f 1,- per verzorgingsdag en bejaardenhulp. De begroting dienst 1964 werd, wat gewone- en kapitaaldienst betreft, ge wijzigd. De voorz. stelde vervolgens aan de orde de invoering van een z.g. „Woon- forensenbelasting" per 1 jan. as. In de ontwerp-verordening zijn de aanslagen per jaar aangegeven, waarvan de klein ste aanslag is f 100,- per jaar oplopend tot f 200,- per jaar. Als maatstaf voor de heffing wordt genomen het bedrag waarvoor de woning tegen brand ls ver zekerd. Onder de heffing zullen vallen die personen, die in de gemeente een z.g. zomerhuisje als eigenaar te hunner beschikking hebben, maar in de ge meente geen hoofdverblijf hebben en dus niet in het bevolkingsregister zijn ingeschreven. Als motieven voor de in voering van die belasting geven B. en W. aan dat die personen meegenieten van voorzieningen die de gemeente ten algemene nutte doet, zoals voorzienin gen aan straten, riolering, openbare verlichting, brandweer, e.d. De verga dering stemde volkomen in met het voorstel en ontwerp van B. en W. en z.h.st. werd besloten, die belasting in te voeren. Bij de rondvraag werd aan de voorz. de vraag gesteld of naar zijn mening het politietoezicht in de gemeente be vredigt nu er sinds geruime tijd geen post van de rijkspolitie meer is. De voorz. antwoordde, dat alhoewel over de leden van de rijkspolitie van de groep Oostburg, die in deze gemeente dienst doen, geen klachten zijn en hun medewerking goed is te noemen, hij nooit in de situatie zal berusten dat er geen politiepost meer in de gemeente is. Zo lang deze post met postcomman- dant er niet is of geen der leden van de rijkspolitie van de groep Oostburg in Waterlandkerkje woonachtig is, deugt de toestand niet en kan men niet in de gang van zaken berusten. Verder kwam het eventueel plaatsen van een wachthuisje en een lichtpunt bij de bushalte ter sprake, evenals het functioneren van het uurwerk op de to ren. „met je moeder blijf ik liever goede vrienden". „Nu, dat is wel verstandig. Want ze is niet mis als je haar tegen hebt". „Ik weet niet of ze me zo erg graag mag". Het was er uit voor hij er over had nagedacht. „Nee", zei Olga rustig, „ze mag je ook niet zo erg graag". „Waarom niet, weet jij dat?" „Ze is niet op haar gemak ais jij er bent". „Hoe weet je dat?" „Dat voel ik". „En waarom niet?" „Ze voelt dat jij juist niet bij haar onder de plak zit. dat je niet van haar onder de indruk bent". „Zeg Olga hou jij van je moeder?' „Wat dacht je? Ik hou van d'r en ik ben trots op d'r. Maar ik ben niet blind. Ik zie ook wel wat er aan haar man keert. Daarom hou ik misschien nog meer van haar. Ik kan niet houden van perfecte mensen trouwens, ik geloof niet dat die bestaan. Ik hou van mijn moeder, soms omdat ze is die ze is en soms ook ondanks met al haar ge breken, juist met haar gebreken". „Ja, maar ik geloof niet dat zij zelf het prettig vindt, als die gebreken aan anderen, opvallen". „O nee ze is een tikje verblind. Ze heeft het wel erg met zichzelf getrof fen". Groede Coaster gestrand. Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur is de Nederlandse kustvaarder „Sont" na een machinestoring onder de Zeeuws- Vlaamse kust aan de grond gelopen. Het scheepje kwam vlak naast een paalhoofd hoog op het strand te zit ten. De Breskense reddingsboot „Presi dent Wierdsma", onder schipper W. v. d. Broecke, voer uit, doch behoefde geen assistentie te verlenen daar de opva renden niet in gevaar verkeerden. Te gen hoog water lagen reeds de sleep boten „Temi II" en „Temi III" uit Vlissingen, alsmede de „Scaldis" voor de kust te wachten. Door de sterke wind en onstuimige zee was het niet mogelijk vast te maken. Des middags lag het schip bij laag water geheel droog. De „Sont" was leeg en op weg van Duinkerken naar Antwerpen. Zaterdag morgen slaagde men er niet in het schip vlot te trekken, daar de trossen braken. Diezelfde avond tijdens hoog water, om ongeveer 23 uur, zijn de sleepboten er in geslaagd de „Sont" vlot te trekken en naar Vlissingen te slepen, van waaruit het zondagmiddag naar Antwerpen is vertrokken. Tijdens het overbrengen van een tros met een roeiboot zaterdagmiddag, sloeg deze om en kregen de twee inzittenden een onvrijwillig bad. Hoofdplaat Zeehengeltoedstrijd. De hengelsportvereniging te Hoofd plaat hield een zeehengelwedstrijd, waaraan door 25 hengelaars werd deel genomen. Winnaar werd de heer A. Blaakman met 1072 pnt. De verdere uitslag was. C. van Dierendonck 356 p.: F. Steij- aert 255 p.; A. van Acker 228 p.; C. Pie- laet 158 p.; A .Verstraate 126 p.; Aug. Sijnesael 126 p. en J. Pielaet 123 p. Door voorzitter Temmerman werden de prijzen uitgereikt. IJzend|]ke Bevrijdingsrally Ter gelegenheid van de winkelweek werd een bevrijdingsrally georganiseerd voor auto's. Medewerking hieraan werd verleend door W.Z.A. De belangstelling was zeer groot. In restaurant „De Lo- zanne" reikte wethouder P. van Rijen helpen direct tegen brandend maagzuur „Jij zegt dat maar zo keihard". „Ik kan dat zeggen, omdat ik van haar hou. Ik ben trouwens in veel din gen zoals zij. Ik heb het ook best met mezelf getroffen. Maar ergens ben ik bang dat ik me vergis, en ik kan het best opschieten met mensen, die heel eerlijk zijn en me helemaal niet zo per fect vinden. En ik vrees, dat dat voor moeder moeilijker is". „Je moeder heeft het niet makkelijk in deze dagen". „Nee, heb jij dat ook gemerkt?" „Natuurlijk en ik weet ook waarom". „Zeg het eens". „Op één voorwaarde dit blijft vol komen tussen ons". „Natuurlijk. Ik ben geen kletsmeier" „Het is voor jouw moeder bijzonder moeilijk te aanvaarden, dat je vader niet langer de man is die met haar ge trouwd is, maar dat zij de vrouw is van een schrijver van naam". Olga keek nadenkend uit het raam, wendde toen haar gezicht naar hem toe. „Dat is een heel scherpe diagnose, Dicky". „Bedoel je: onvriendelijk of hel der?" „Een heldere, klare diagnose. Zo is het. Ik heb het mezelf niet willen be kennen. Moeder is een beetje jaloers op nee, niet op paps, maar op de wierook om hem heen. Vroeger viel vader nooit op. Hij deed zijn werk, hij trad niet naar de prijzen uit. De uitslag was: 1. J. van Hijfte, Schoondijke; 2. H. Boogaard, Sluis; 3. P. Cammaert, Schoondijke; 4. J. de Regt, Biervliet; 5. P. Rombout, Axel: 6. J. Wage, Sluis; 7. F. Thomaes, Hoofdplaat; 8. C. Colijn. Schoondijke: 9. P. v. d. Plas, Oost'ourg; 10. J. 't Gilde, Hoek: 11. J. Smooren burg, Sluis; 12. C. Verlinde. Terneuzen; 13. P. de Jonge, Schoondijke; 14. P. v. d. Linde, Terneuzen; 15. L. van Poueke, IJzendijke. Ooatburg Aanrijding Op de rijksweg OostburgDraaibrug heeft een aanrijding plaats gehad tus sen een tractor met twee bietenwagens, een Belgische vrachtauto, een autobus van de S.B.M. en twee personenauto's. De Belgische vrachtauto liet bij het passeren van de tractor de weg voor het tegemoet komend verkeer niet vrij. De bus, bestuurd door J. H. uit Schoondijke, werd in de berm gedrukt en kwam aan de achterzijde met de vrachtauto in botsing. Een achter de bus komende personenauto reed eveneens de berm in. Deze werd bestuurd door J. B. uit Sluis. Hij werd echter door een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door c. P. uit Oostburg, tegen de bus geduwd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Turnvergadering In hotel „Victory" heeft de Oostburg- se turnvereniging een slecht bezochte ledenvergadering gehouden. Door het bestuur zal getracht worden alsnog een zaal voor oefenavonden te vinden. De uit 150 leden bestaande ver eniging wordt bedreigd met liquidatie, daar er geen gebruik meer gemaakt mag worden van de gymnastiekzaal van het Koningin Wilhelmina Lyceum. De rec tor is bereid de zaal weer te verhuren als op de oefenavonden uitgebreid toe zicht wordt gehouden. Aan deze eis kon het driemansbestuur niet voldoen. Als eerste maatregel, die tot behoud van de vereniging kan leiden, is beslo ten het bestuur uit te breiden tot 7 personen. Het is nu als volgt samenge steld: A. Veraert, voorzitter; J. v. d. Sande, sekretaris; mevr. C. Peperzak- Risseeuw. penningmeesteressemevr. C. Drenth en de heren A. v. Terheijden, R. Houck en M. Polderman. leden. Mocht het probleem van het toezicht houden niet kunnen worden opgelost, zal naar een andere, duurdere zaal moe ten worden uitgezien. De gedachten gaan hierbij uit naar een van de fraaie zalen van de Technische school en de R.K. H.B.S. St. Eloy. Om aan de daar uit voortvloeiende hogere lasten het hoofd te kunnen bieden, zal dan een contributieverhoging moeten plaats vinden. Vergadering Het Groene Kruis. In het Ledel-theater heeft de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" de algemene vergadering gehouden, waar 48 plaatselijke afdelingen tegen- buiten. Moeder wel. Die moest zich la ten gelden. Ze is tenslotte een Cranen- burgh, nietwaar?" glimlachte ze. „Het is precies zoals je zegt paps was met moeder getrouwd, de man van een voor aanstaande vrouw. Nu is zij gedegra deerd tot de vrouw van een man-met- naam. Nu is ze als mevrouw Van San ten meer bekend als Sandra Cranen- burgh. En dat kan ze slecht verkroppen. Ze probeert het niet te laten merken, maar ik merk het wel". Ze zaten zwijgend tegenover elkaar en Dick van Herpen verwonderde zich over het vertrouwen tussen hen beiden. „Zeg Olga „Ja?" „Vind je me echt een ouwe vent?" „Nou, je bent knap oud. Vijf en twin tig. Toen jij al naar school ging, lag ik nog in de wieg". ,L)at verschil wordt ieder jaar min der". „Zeven blijft zeven". „Maar tussen veertig en vijf en veer tig „Zit je al aan je zilveren bruiloft te denken?" „Bruiloft met wie?" pareerde hij han dig. „Weet ik aan wie jij je hart in stilte hebt weggeschonken?" lachte ze. „Blijkbaar niet", zei hij duister. Ze bleef hem lachend aanzien. „Wat zeg je dat mysterieus".

De Schakel | 1964 | | pagina 1