uw ANTWOORD '64 DE EERSTE VIOOL aig nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen vJ wordt vandaag, vrijdagavond, bij U afgehaald 1 de jcha kei A iSe Jaargang Nr. 994 Vrijdag 16 oktober '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS; F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRESKENS over de maand september 1964 GEBOREN: 7, Helena Maria, d. van Bastiaan Brand en van Cijsberta Schraage; 8, Silvia Magdalena Wilhel- mina, d. van Pieter J. van de Velde en van Theodora L. M. de Groot; 11. Alexander Michael, zn. van Jozias P. A. Basting en van Erika K. Walaskowski 17, Elizabeth, d. van Pieter C. Brand en van Catharina Sturm; 19, Sascha Nicole, d. van Adri W. Vroon en van Tannetje M. Casteleijn; 23, Patrick Ca- mille Elvira, zn. van Arsène Ph. M. van den Hemel en van Maria J. Simonse (geb. te Oostburg); 26, Carlos Marcel, zn. van Gustavus E. Buijsse en van Eliana M. C. Maes (geb. te Oostburg) 30, Ingrid Paulina, d. van Johannes B. Pijcke en van Jozina M. Riemens (geb. te Oostburg). HUWELIJKEN: 8, Jan Harkema, 22 j., wonende te Breskens enPieternella Rok- ven, 18 j., wonende te Middelharnis 11, Gerard Izaak Clarisse, 23 j., wonen de te Vlissingen en Gosewijntje Anna Wilhelmina Albregtse, 19 j., wonende te Breskens; 18, Robert Johannes de Smit, 25 j., wonende te IJzendijke en Catharina de Kruijter, 20 j., wonende te Breskens; 25, Wilhelm Johan Al bregtse, 24 j. en Pieternella Walbroek, 19 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 4, Jannis van de Plas- sche, 94 j., wonende te Breskens; 12, Frans Jacobus Kamp, 75 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 4, Theofiel J. Tilleman en echtg., van Vlissingen naar Park- laan 10; 11, Dirk A. Albregtse, van Oost- kapelle naar Havenstraat 6; 11, Edith M. Mookhoek-Van de Walle, van Wach- tebeke (B.) naar T. F. Blankenstraat 1; 22, August van Quekelberghe en ge zin, van Sluis naar Burg. Gerritsen- straat 28; 18, Robert J. de Smit, van IJzendijke naar le Zandstraat 25; 24, Gerda C. van Grol-van Opdorp, van IJzendijke naar Banckertlaan 13; 23. Waling P. Andringa en echtgen., van Leidschendam naar Boulevard 1; 25, Johannes Verherbrugge, van Terneuzen naar T. F. Blankenstraat 18; 28, Pieter van der Lijke, van Rotterdam naar Burg. Gerritsenstraat 18; 28, Cornelis A. Buijze en echtg., van Vlaardingen naar Wulpenlaan 11; 28, Pieter J. Por- reij en gezin, van Roosendaal naar Ph. van Kleefstraat 19. VERTROKKEN: 1, Cornelius M. Fran cois, van T. F. Blankenstraat 15 naar Middelburg; 3, Kathe C. Hamelink, van Grote Kade 33 naar Oostburg; 9. Izaak de Back en echtg., van 3e Zandstraat 13 naar O. en W. Souburg; 9, Sara 3. Verduijn, van Oranjepl. 7 naar Baarn; 11, Gosewijntje A. W. Clarisse-Albregt- se, van Crijnssenlaan 9 naar Vlissin gen; 18, Gerhardus P. A. Smidt en ge zin, van Meidoornstraat 6 naar Ter- neuzen; 25, Wilhelm J. Albregtse en echtg., van Crijnssenlaan 9 naar Vlis singen; 30, Johan A. P. Hamers, van v. Zuijenstraat 13 naar Oostburg. PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburg Zilveren jubileum. Zuster Julia, in de wereld mej. P. de Lesine, heeft haar zilveren professie- feest gevierd. Daar zuster Julia hoofd van de kleuterschool „Lentebloesem" is, was er grote belangstelling voor dit ju bileum. In de r.k. parochiekerk was er een H. Mis. waarbij alle kinderen van katholieke scholen uit Aardenburg aan wezig waren, alsmede ouders van leer lingen, die belangstelling toonden. Tijdens de receptie, die plaats vond in de kleuterschool, werd haar namens de kleuters de zilveren kroon aangeboden, waarin het cadeau der leerlingen, een vulpen, was verborgen. Zij kreeg tal rijke geschenken aangeboden. Op deze receptie waren aanwezig het r.k. schoolbestuur, de beide wethouders, de heren E. Lansu en J. Slager, de ge meente-secretaris J. Paridaen, de echt genote van de burgemeester, mevr. M. v. Berckel-Wreesman, mevr. S. v. Don- gen-Bonte, echtgenote van Gedeputeer de J. van Dongen, het personeel van diverse r.k. scholen en velen, die de ju bilerende zuster kwamen gelukwensen. In deze hulde deelden ook de vader en de beide zusters van de jubilaresse, uit IJzendijke. Namens het r.k. schoolbestuur sprak pastoor Jos Dierick een woord van hul de voor het vele werk dat de zuster ge durende de 10 jaar dat zij in Aarden- burg werkzaam is, voor de jeugd heeft gedaan. Het is voor haar een grote over gang geweest om van een ruime vijf- klassige kleuterschool in Breda naar een kleine en gebrekkig geoutilleerde school in Aardenburg te komen. Geluk kig heeft zij nu een nieuwe kleuter school, waarin het prettig werken is. 's Middags voerden de kleuters, on der leiding van de kleuterleidster, mej. Dora Verschoor, een sprookjesspel op. Bresken* Vergadering Winkeliersvereniging. Dinsdag j.l. hield de winkeliersver eniging „Ons Belang" te Breskens een algemene vergadering in hotel „Het wapen van Breskens". De belangstel ling was zeer matig. De voorzitter, de heer A. Versprille, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. hoopte, dat de besprekingen in een aangename sfeer zouden mogen verlopen. De secretaris, de heer W. v. d .Casteel, las vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd wer den vastgesteld. Hierna kwam het voornaamste punt der agenda aan de orde, n.l. bespreking St. Nicolaas-aktie. De voorzitter zei dat het bestuur voor een aktie was en die zou willen houden van 21 november tot 5 december a.s. en wel voor de plaatse lijke zwemvereniging „Scheldestroom" en de drumband der muziekvereniging. Spr. vroeg de leden of ze hiermee ak koord konden gaan. Een der aanwezi gen informeerde, of er eens een andere aktie kon worden georganiseerd, bijv. een „gratis koopdag" voor het publiek. Na uitvoerige bespreking werd besloten de aktie weer als voorgaande jaren te organiseren en een eventuele „gratis koopdag" ter bespreking op de agenda van de voorjaarsvergadering te zetten. Ook werd besloten om weer het St. Nicolaasfeest voor de schoolkinderen te organiseren, dit evenals voorgaande ja ren, in samenwerking met het onder wijzend personeel der diverse scholen en de dames V.V.H. Bij de rondvraag informeerde een der leden of de beide verenigingen, die indertijd van een gehouden voorjaars- aktie zeer weinig hadden getrokken en die de toezegging van het bestuur der winkeliersvereniging hadden ge kregen, t.z.t nog eens in aanmerking te zullen komen voor een aktie, haast aan de beurt waren. Besloten werd met beide verenigingen tijdens een volgende aktie rekening te zullen houden. Op een vraag, of tijdens de intocht van St. Nicolaas in de gemeente, deze officieel op het gemeentehuis zou kun nen worden ontvangen, zoals dit in vele andere gemeenten gebeurd, ant woordde de voorzitter dit met het ge meentebestuur te zullen bespreken. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Cadzand Zilveren V. V. V. De V.V.V. te Cadzand zal de komende jaarvergadering een feestelijk tintje ge ven in verband met het 25-jarig be staan der vereniging. Reeds ver voor 1940 was er te Cad zand logeergelegenheid in het z.gn. „Badhuis". Dit was een boerderij waar van de woning op de duinen stond en waarbij al spoedig enkele kamers wer den gebouwd om logeergelegenheid te geven, toen het toerisme op gang begon te komen. In 1930 verrees het eerste hotel „Het Zwin", van de heer A. Baas. In 1933 kwam hier nog bij hotel „Noordzee" en in 1934 „Bos en Duin". Hotel „De Schel de" werd gebouwd in 1939. In de omgeving van het kampeerter rein was er een koffie- en theeschen- kerij, „Walloni" geheten, die hoofdza kelijk voor dagjesmensen bestemd was. Rondom dit gebouw, dat afkomstig was van de wereldtentoonstelling in 1935 te Antwerpen, waren toen al enkele ten nisbanen aangelegd. Zoals overal langs de kust, heeft men ook hier van de oorlogshandelingen te lijden gehad. De meeste hotels werden verwoest of afgebroken. Na de oorlog kwam het toerisme weer op gang, al hoewel dit zich nog beperkte tot dag jesmensen, die met bussen vanuit Oost Z.-Vlaanderen en België kwamen. Hun aantal bedroeg soms 1000 tot 2000. Langzamerhand werden hotels en pensions hersteld. Nieuwe zomerhuisjes werden gebouwd en de in 1939 opge richte vereniging „Gemeentebelangen" begon, met de eigenaren, alles in het werk te stellen de vakantiegangers weer naar Cadzand te trekken. De naam werd toen veranderd in V.V.V. Cad zand. Het werk kwam pas goed op gang toen in 1955 een reorganisatie van het bestuur plaats had. Men ging zelfs over tot de aanstelling van een administra teur, die in de zomer een volle dagtaak heeft. Reeds in vroeger jaren bestond er een wisselwerking met het Belgische Knokke. Cadzand heeft een bijzonder goede ligging voor toeristen. De zomer woningen staan allen op verschillende plaatsen, bungalows en kampeerterrei nen, men beschikt zelfs over een ten tenkamp. Enkele jaren geleden werd een winkelgalerij geopend en men hoopt volgend jaar een strandkerk in gebruik te nemen. Het aantal toeristen neemt ieder jaar toe, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: In 1950 waren er 250 schriftelijke aan vragen, 50 mondelinge en werden 100 folders uitgegeven; in 1951 was het aan tal aanvragen al verdubbeld tot 500, terwijl in 1952 het aantal tot 700 aan vragen met 9200 overnachtingen was gestegen. In 1963 was het aantal aan vragen al meer dan verviervoudigd tot 3100; het aantal verstrekte hotel-, pen sion- en verhuurlijsten bedroeg 4000. terwijl het aantal verzonden ^folders was gestegen tot 5000. De uitslag van de resultaten voor het jaar 1964 zijn hoopgevend en men ver wacht dat deze 30 pCt. hoger zullen liggen. ABONNEERT U OP „DE SCHAKEL'. FEUILLETON door L. van Schooten Sandra sprak die middag allerlei mensen en vermaakte zich best. Opeens kwam ze te staan tegenover de jonge vrouw met het donkere sluike haar, wier gesprek ze onwillens gedeeltelijk had afgeluisterd. Ze vond haar niet sympathiek, een beetje fel, een beetje erg modern. „Bertie", zei Van Herpen, „dit is me vrouw Van Santen „O juist", zei Bertie, „Jaap van San ten is uw man". Ze zei het op een eigenaardige toon en Dick van Herpen met zijn scherpe opmerkingsgave, be greep meteen wat ze bedoelde. Bertie was erg intelligent, maar had ook geen schijntje tact al had ze Sandra van Santen kennelijk dóór. Sandra knikte vriendelijk en wend de zich naar een ander, maar de be doeling van Bertie's opmerking was haar evenmin ontgaan. En nu kwam het gesprek, dat ze afgeluisterd had, stukje bij beetje weer in haar herinne ring terug. Zou dat kleine zwarte kren getje het over haar gehad hebben? „Zo echt de vrouw waar een man het ver mee brengt niks geen kouwe drukte - hoeft ook niet, die maakt zij wel Ze waren jaloers, die vrouwen. Na tuurlijk waren ze jaloers .Moest je nou zoiets zien met dat sluike zwarte haar, in die simpele jurk, smaak noch heer lijkheid was er aan. Leefde wellicht met de een of andere armoekunstenaar, in een huis met een stoel, een bed en een kurketrekker. Zij, Sandra, toonde in ieder geval dat een kunsten aars vrouw zich ook nog op een behoorlijk maat schappelijk peil kon bewegen, dat ze er nog aantrekkelijk uit kon zien. En toch was haar stemming bedor ven. Ze zag heel het gezelschap met andere ogen aan. Ze merkte, dat de mannen, ja, wel beleefd, vriendelijk tegen haar waren, maar dat ze meer belangstelling had den voor Jaap, haar man. De enkele kerels die zich met haar bezig hielden, waarvan een enkele zelfs een poging waagde tot flirten, vond ze de moeite niet waard en ze dacht ook niet dat die zoveel betekenden. Voor het eerst voel de Sandra zich op het tweede plan en dat was voor haar een onbekende en ontstellende gewaarwording. Haar gedachten gingen steeds ver der terug. Terug ook naar die middag op de dameskrans. O zeker, ze had ge glorieerd toen Jaap daar met zoveel strijkages ontvangen was maar was ook dat niet allemaal geweest om haar, Sandra, te doen voelen dat ze ditmaal haar man belangrijker vonden dan haar? En tenslotte nu ja, Jaap had een boek geschreven. Een goed boek ge schreven. Opeens had hij naam ge maakt. Maar zou hij dat ooit gedaan hebben wanneer zij, Sandra, hem niet geestelijk had opgetild boven zijn on derwij zersbestaantje? Zou hij er ooit toe gekomen zijn, als hij zo'n sloerie als die Bertie getrouwd had? Ze zag Jaap staan betogen in de kring dergenen die nu zijn vakgenoten waren geworden. Hij scheen haar niet te missen. Anders, wanneer ze ergens samen waren, leek het wel of Jaap's grootste glorie was, aan iedereen zijn vrouw te laten zien, voelde ze hoe trots hij op haar was en terecht. Hij had alle reden om trots op haar te zijn, haar, Sandra Cranenburgh, uit een oud geslacht, dat geleerden en ma gistraten had voortgebracht. In de trein naar huis was ze stil. Ze had een beetje hoofdpijn. Ze sloot de ogen en leunde tegen de kussens. Ze hoorde Jaap en Van Herpen pra ten, al het gepraat van die middag nog eens herkauwen en opeens hing het haar allemaal de keel uit. „Toe, praat jullie eens ergens anders over", verzocht ze moe. Dick van Herpen was het, die het gesiprek meteen een andere wending gaf. Maar Sandra wist niet, dat hij de enige was die begreep, waarom deze middag haar teleurgesteld had Wiens scherpe blik had gepeild, dat Sandra een hekel had aan de tweede viool HOOFDSTUK 6 Olga. Dick van Herpen knalde op zijn motor door de straten en wist nog maar net een meisje te ontwijken, dat nog snel trachtte over te steken. Hij herkende haar op het ogenblik dat hij haar bin nensmonds verwenste en zijn mond sloot met een klap. Met een manoeuvre die een vrachtwagenbestuurder op zijn beurt noopte tot profane uitlatingen, wendde hij de motor en stopte naast het bijna-slachtoffer. „Olga!" „Moordenaar!" „Ik kon er niets aan doen". „Je bent een wegpiraat". „Je stak over zonder uit te kijken". „Welja, geef mij de schuld maar". „Ik bied je duizend excuses aan". „Da's te weinig". „Spring dan achterop, dan drinken we het af". „Da's best", zei ze tot zijn sprakeloze

De Schakel | 1964 | | pagina 1