BRILLEN 15 pCi. korting a contant 20 pCi. korting aan waardebonnen UW DE EERSTE VIOOL Profiteert van deze aanbieding BL E Us kledingmagazijn VJ ,,©e 'StllIemaefteT' Geldig tot 31 oktober 1964 of geldig tot 30 november 1964 Spuiplein BRESKENS op vrijdag 16 oklober is ook van veel betekenis 18e Jaargang Nr. 993 Vrijdag 9 oktober '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS. FA SMOOR DE BULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., PLAATSELIJK NIEUWS Breskena Herinnering s-medailles uitgereikt aan sportlieden. In het gebouw „De uitkomst" heelt het gemeentebestuur vrijdagavond her- inneringsprijzen uitgereikt aan Bres- kense sportlieden en verenigingen, die in het afgelopen seizoen uitzonderlijke prestaties hebben geleverd. Burgemeester J. Eekhout kon dan ook in zijn openingswoord welkom heten leden van de zwemvereniging „Schelde- stroom", de watersportvereniging „Bres- kens", het tweede elftal van de voetbal vereniging „Breskens" en het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „B.K.C." Bij „Scheldestroom" betrof het niet alleen de individuele prestaties, doch zij kregen ook een prijs voor het behalen van de eerste plaats in de zwemcompe- titie van de K. N. Z. B. Burgemeester Eekhout wees er in zijn openingswoord nog op dat indien er jaarlijks dergelijke sportprestaties ge leverd worden, een dergelijke bijeen komst zal worden herhaald. Hij hoopte dan ook, dat de band tussen de verenigingen en de gemeente hier door verstevigd zal worden. Wethouder Van der Hooft zei in zijn toespraak, dat een dergelijke bijeen komst iets nieuws is voor Breskens. Hij zag dit dan ook als een verder gaande belangstelling van het gemeentebestuur voor de sportprestaties. Vroeger werd er door de de overheid geen bemoeienis met de sport gemaakt. Gezien de hoge kosten is de exploitatie voor de vereni gingen niet meer mogelijk. Er is hier een gezamenlijke verantwoordelijkheid. In deze tijd van automatisering en me chanisering wordt de mens meegeno men en dreigt zelf een mechanisme te worden. De grote vraag is hoe wij de thans opgroeiende generatie kunnen op vangen. Hij vond dat de sport een steeds belangrijkere plaats zal moeten gaan innemen in een maatschappij waar de mensen over steeds meer vrije tijd zul len gaan beschikken. Voor sportleiders ligt er een zware en belangrijke taak. Alhoewel de gemeente financiëele steun kan geven, zal het eigenlijke werk toch door dezemensen gedaan moeten worden. De heer Th. Cambier, voorzitter van „Scheldestroom", sprak namens alle ve renigingen zijn waardering uit voor de steun van het gemeentebestuur. Hij zei: met trots naar deze bijeenkomst te zijn gekomen. Hij vond de behaalde resulta ten in het kader van de Zeeuwse sport uitzonderlijke prestaties. Hij hoopte dan ook dat de vriendschapsband tussen de verschillende verenigingen tot nog grotere prestaties zal mogen leiden. Laat echter uw werklust en enthousi asme door dergelijke huldigingen niet verslappen, de prestaties komen niet vanzelf, er moet voor gewerkt en ge traind worden. Een extra woord richtte hij tot de trainer van „Scheldestroom", de heer H. Bondewel. Veel vrije tijd heeft Bondewel opgeofferd, doch het succes van de vereniging is er het resul taat van. Als blijk van waardering over handigde hij hem een zilveren fluit, waarbij hij de wens uitsprak dat Bonde wel deze fluit in het belang der vereni ging zal mogen verslijten. De heer Cambier meende voorts nog dat men trots kan zijn op de aangelegde sportvelden, immers goede accomodatie moet er zijn. Dat ook de watersport zich in Breskens thuisvoelt bewijst wel. dat de B.R.Y.C. zijn thuishaven hier heeft. Als Jachthaven kan Breskens wed ijveren met heel Nederland. Het aan trekken van een zwemleraar is voor de zwemvereniging ieder jaar weer een grote zorg geweest, ook is de entourage van het zwembad klein en koud, een nieuw bad zou wel een goede oplossing zijn. Nadat men 'n ogenblik had gepauzeerd, richtte de burgemeester zich nogmaals tot de aanwezigen. Hij zei, dat het jaar '64 zeer spectaculair is geweest en dat hij erg gelukkig is met het initiatief van wethouder Van der Hooft, deze bijeen komst te houden. Mettertijd hopen ook wij over een instructiebad te kunnen beschikken. Hierna reikte hij de prijzen uit, welke bestonden uit medailles, bekers en een vaantje allen met een oorkonde en een persoonlijke gelukwens. Bronzen herinnerings-medailles ont vingen: Diny Melieste; Joke Fenijn; Ina Klaassen; Patricia Erasmus: Mario VergouweTheunie van de Heuvel Sjaak Brugge; Bob Riemens; Wim Jongman; Daan de Winde; Rudy van de Vijver; Wim de Zeeuw en Piet van de Heuvel. Een zilveren medaille ontvingen Annie Brugge en Cobie Heyboer. Paula Donze, die drie Zeeuwse records brak en eveneens drie kampioenschap pen behaalde, kreeg een gouden me daille. De heer Cambier nam namens „Scheldestroom" een zilveren medaille in ontvangst. Dhr. J. van de Lijke kreeg als aan voerder van „B.K.C." een beker, evenals dhr. G. van Heek als aanvoerder van „Breskens II", terwijl dhr. P. Vroon het vaantje voor de watersport in ontvangst Eerste noodwoning gesloopt. Maandag j.l. is men begonnen met het slopen van de eerste noodwoning, n.l. Crocusstraat 20. Men hoopt dat over 3 of vier jaar alle woningen ge sloopt zullen zijn. OOSTBURQ Bij aankoop van een HEREN- of JONGENSREGENJAS te besteden aan herenmodes, confectie, werkkleding Maakt nu Uw keus uit een grote collectie regenjassen tot maat 54 Poplin, Terlenka, Fomback en Poplin met losse teddy voering Proefvaart viskotter. Zaterdag j.l. vond op de Noordzee de proefvaart en overdracht plaats van de nieuwe stalen viskotter BR 35, ge naamd „Broedertrouw", eigenaren de heren J. Heijdens en P. van Velzen te Breskens. Het schip werd gebouwd en afgewerkt door de firma Gebr. van de Sande, scheepswerf-machinefabriek te Bres kens en heeft een lengte van 19 m., een breedte van 5 m en is voorzien van een 182 pk „GM"-scheepsdieselmotor en verder uitgerust met de modernste apparatuur. De overdracht geschiedde door de heer J. I. van de Sande, die de heren Heijdens en Van Velzen dankte voor het vertrouwen, dat zij in de werf hebben gesteld en wenste hen verder een be houden vaart en goede vangsten toe. Verder werd ook het woord gevoerd door de edelachtbare heer J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens, welke in zijn toespraak naar voren bracht, dat het hem verheugde, dat wederom een nieuw vaartuig aan de Breskense vloot is toegevoegd en wenste hen namens de gemeente Breskens veel succes toe. De heer Van Velzen dankte daarop het gemeentebestuur voor de garantie stelling inzake de financiering en de bouwers voor het mooie vaartuig. Zeilwedstrijden. Door de watersportvereniging Bres kens zijn zondag de jaarlijkse wedstrij den gehouden om de „Blauwe Wimpel". Deze wedstrijd werd gehouden voor zeil jachten en werd gevaren zonder handi cap. Óm half elf werd het startsein ge geven door de sekretaris der vereniging, dhr. J. Koster, met een geïmproviseerd kanon. Er diende gevaren te worden volgens parcours II, hetwelk leidde naar de de lichtboei, vanwaar overgestoken werd naar de Walcherse kust, vandaaruit stak men weer over naar de vuurtoren aan de Nieuwe Sluis om dan koers te ANTWOORD '64 FEUILLETON door L. van Schooten „Ik begrijp uw standpunt volkomen", lachte Jaap. „Goed. Daar praten we niet meer over Maar, meneer Van Santen eon man als u die het zo in z'n vingers heeft, moet het hier niet bij laten. Goed, wacht op uw inspiratie, wacht u tot u denkt dat u er voor klaar bent, maar schrijf dan ook. U Kunt het en u moet dit talent niet begraven". „Je hebt je heel goed gehouden", prees Van Herpen, „en Burgerhout van zijn kant had ook gelijk. Maar laten we ons voorlopig niet op stang jagen, Ja cob. Rust eerst maar es uit op je lauwe ren en vergeet daarenboven niet dat je volgende week een repetitie moet geven. Je broodwinning is nu eenmaal school meester, jongen!" Maar zelfs die „broodwinning" leverde Jaap in deze weken ongedachte genoe gens. Zijn klas zag hem met andeie ogen aan. Mies de Groot, zijn meest bij - dehande leerling, stond op en zei; „Me neer, geeft u ons werk maar op en we zullen het keurig maken maar be steed u dan dit uur om ons wat over uw boek te vertellen". Het was zijn eerste lezing en hij genoot er nog meer van dan de klas. Het was niet zijn laatste. Heden neen! In Jaaps leven begon het patroon duidelijk te veranderen. Hij kreeg uitnodigingen om uit zijn werk te komen voorlezen, te vertellen over zijn jeugdjaren, waarin zijn hoek speelde. Natuurlijk ook van de dames- krans van Meerlo, en Sandra probeer de door haar ogen neergeslagen te hou den, de trotse glans daarin te verbergen toen ze zag met hoeveel égards de „schoolmeester", die ze vroeger „eigen lijk geen partij voor Sandra" hadden gevonden, door de presidente werd ont vangen. Jaap van Santen hield zichzelf ge durig voor, dat hij maar met beide be nen op de grond moest blijven. Zijn kinderen hielpen hem daarbij wel. „Wie de dominee wil eren moet niet met hem verkeren" citeerde Olga, „als ze es wis ten paps, hr-e je werkelijk was, hadden ze je boek nooit uitgegeven". „Of als ze wisten wat hij voor 'n dochter had", meesmuilde Sander. In deze dagen had hij veel steun aan Van Herpen. Bij al zijn begaafdheid had deze ook nog een scherp zakenmans- instinct en wist Jaap meestal goed te raden. „Als je die man ziet en hoort", zei Olga eens, „dan zou je denken dat hij commissionair in effecten was en niet begrijpen dat hij zulke linke gedichten kon maken". Soms zat ze hem verstolen gade te slaan, wanneer hij, zijn scherp getekend gezicht met de donkere ogen naar Jaap gewend zat te praten. Wonderlijke vent Leek zo hard als een bikkel, en toch hoe kon iemand die werkelijk hard was, zulke ontroerend-mooie, zulke van diep inzicht en mensenliefde getuigende dingen schrijven? Ze vond er vermaak in met Van Her pen te kibbelen en werd wel eens echt kwaad, wanneer hij haar argumenten ontzenuwde met de stoicijnse kalmte van een chirurg. „Heb ik je nou echt boos gemaakt'" vroeg hij eens, toen ze een ogenblik al leen in de kamer waren. „Ja, u bent niet ridderlijk. U praat met me als met" een man". „Maar ik dacht dat je laatst zei, dat het je zo hinderde, dat de mannen de vrouwen nooit serieus namen? Dat je het zo prettig vond als een man net te gen je praatte als tegen een andere man?" „Ja, maar daarom ben ik nog geen man". „Nee, gelukkig niet". „Waarom gelukkig?" vroeg ze uit dagend. En toen zag ze dat hij niet meteen een wederwoord had. Gelukkig kwam Jaap net binnen. „Hebben jullie ruzie?" „Dick is onuitstaanbaar". „Bedoel je dat je niet tegen hem op kon?" „Haha!" Ze stond op. „Jullie supe rieure mannen!" En statig zeilde ze de kamer uit. „Het ontbreekt je dochter niet aan temperament", stelde Dick van Herpen vast. „Nee, zeker niet. Maar 't is een schat van een meid". Dick van Herpen begon over iets anders „Er is volgende maand een bijeen komst van de Letterkundige Kring. Nogal feestelijk. Met de dames. Jij krijgt ook een uitnodiging. Moet je heengaan met Sandra. Ze zal het heerlijk vinden, al die beroemdheden". En Dick van Herpen had gelijk. San dra vond het heerlijk. Tot nog toe had zij helemaal alleen moeten vechten voor de plaats, die haar, naar zij meende, krachtens haar afkomst en persoonlijk heid toekwam. Nu gingen, door Jaap, andere deuren voor haar open. Ja, ze had toch wel goed gezien, toen ze het met hem aandurfde. Het had een tijdje ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN

De Schakel | 1964 | | pagina 1