Zeeuwse collecte dat de prijzen van deze huizen hoger liggen dan de voorgaande, hetgeen voortvloeit uit de duurdere levensstan daard .Hij vroeg zich echter af of de boetebepaling van f 2000,voor vroe gere verkoop dan 10 jaar nog wei in overeenstemming was met de duurdere levensstandaard. Mevr. Niermans sloot zich hierbij aan. Wethouder Zegers zei dat de raad indertijd f 1000,ge steld had, hetgeen door G.S. op f 2000, gebracht werd. Het verhogen van de boetebepaling zal wel geen bezwaar ontmoeten. Echter voor de lopende aanvragen is dit niet mogelijk. Wij zul len het in B. en W. bekijken. De bouw van het gemeentehuis na dert zijn voltooiing. Ten aanzien van de inrichting, alsmede voor de bouw blijken nog enkele dingen te ontbreken. Deze houden o.m. verband met een rij wielbergplaats ten behoeve van het per soneel, bekleding tuinmuur op de schei ding gemeentehuis en erf van de heer Moorlag, aanbrengen zonneschermen, aanschaffen boen- en schrobmachine en een stofzuiger tevens waterzuiger en de beplanting van de tuin achter het gemeentehuis. Het totaal hiervan wordt geraamd op f 15000,-. Mevr. Niermans sprak er haar be vreemding over uit dat men na de bouw met dit alles moest komen. D.e ar chitect had toch dienen te weten dat dit alles bij de aanbesteding behoort. De heer Carels vroeg met de meeste nadruk of het aanschaffen van deze artikelen mogelijk door bemiddeling van de Breskense middenstand zou kun nen geschieden. Misschien kunnen zij niet direct leveren, maar dan toch wel licht een tussenschakel vormen. Het speet hem dat de Breskense midden stand al op enkele punten voorbijgelo pen is. De heer Leenhouts vraagt naar de mogelijkheid de rijwielbergplaats van de Chr. school over te nemen. De heer Vergouwe meent dat de midden stand zich niet gepasseerd behoeft te voelen, daar er veel dingen niet in Bres- kens aanwezig zijn. Weth. Zegers antwoordde, dat toen het gemeentehuis aanbesteed is, er ook nog een brandweergarage gebouwd dien de te worden. Oorspronkelijk zou deze achter het gemeentehuis komen, doch de Centrale Dienst en de Stedebouw- kundige achtten een andere plaats be ter geschikt. Hierdoor is ook de rijwiel bergplaats komen te vervallen. Wat het leveren door de Breskense middenstand betreft, zei hij dat wat moglijk was, ook door hen geleverd is. Toen echter een bepaald artikel gevraagd werd bleek dit, na informatie bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, van de minste kwaliteit te zijn. Voorts hebben wij ms laten voorlichten door deskundige ad viseurs. De rijwielbergplaats van de Chr. school is reeds verkocht. Bovendien is dit een afgedankte op bergplaats, aldus weth. van der Hooft. Burgemeester Eekhout meende toch dat de inrichting van een ge meentehuis niet te vergelijken is met de inrichting van een woning. Wij zijn aangewezen op bedrijven die hun spo ren hierin verdiend hebben. Bovendien dienen zij gespecialiseerd te zijn en kijk op de inrichting te hebben. Door de Rijksnijverheidsdienst is een vis-losinstallatie ontwikkeld, welke ha ring en sprot zal kunnen lossen vanuit het schip. De Gebr. v. d. Sande hebben in nauwe samenwerking met deze dienst de constructie reeds ter hand ge nomen. Voor de verdere uitvoering zou een crcdiet van f 24000,- nodig zijn. De heer de Kruijter had toch wel enige bedenking hiertegen. Hij vroeg zich af, of het wel de taak van de ge meente is, gezien het grote bedrag, een dergelijk duur experiment uit te voe ren. Ook blijkt nergens dat dit appa raat aan de gestelde eisen zal voldoen. De heer Vergouwe meende, dat men met dit experiment nog niet aan het einde is. Als dit lukt zal men nog wel met heftrucks gaan werken. Het ge stelde bedrag is dan nog maar een be- ,.Toen jij ja zei!" En ze wist dat hij het meende. Nu nog. nu ze zo lang getrouwd waren, kon hij haar soms zitten aankijken en hij zei het ook wel eens: „Ik heb naar je zitten kijken of ik je voor het eerst zag en ik dacht: zo'n vrouw zou ik wil len hebben. En ik werd wakker en zie: het was mijn vrouw!" Sander was de enige, die nog eniger mate een nuchtere houding wist te be waren. Yvonne wilde met alle geweld een exemplaar mee naar school om het aan heel de klas te laten zien. Olga zei dat ze haar vader voortaan alleen nog maar met „u" zou aanspreken. Jaap wist dat ze alle drie geweldig trots op hem waren. Hij vond het overdreven, maar het deed hem innig goed. De grootste spanning kwam nog. Hoe zou het boek worden ontvangen? Het duurde enige tijd voor ze zich daarover een oordeel konden vormen. Want niet alle recensenten haastten zich. Maar toen het ene na het andere knipsel door de uitgever werd toege zonden. toen een gevierd radiorecen sent er een lovende bespreking van had gegeven en toen er een brief was geko men van de televisie, met het verzoek, of Jaap zich over zijn boek wilde laten uitvragen door een der medewerkers, toen stond het vast Jaap van San ten had maar niet „een boek" geschre ven. dit boek beloofde, voor zover dat in het kleine Nederland mogelijk was, ten „best seller" te worden. Meneer Burgerhoudt van de Librye had Jaap dan ook hartelijk gelukgewenst en zich zelf er bij. En meteen gevraagd wan- scheiden bedrag van het geheel. Weth. van der Hooft stelde, dat het wel zeker tot de taak van de gemeente behoort. De haringlosperiode moet mogelijk en aantrekkelijk gemaakt worden. We kunnen niet blijven afwachten tot er een andere losinstallatie komt, wij wachten al jaren. Er is nog steeds geen apparaat gevonden om de haring goed te lossen. Met deze elevator is de be schadigingsfactor heel klein. Dit expe riment moeten wij wagen, daar de ha ringperiode niet meer is zoals vroeger Het ene moment is er veel haring, het andere is er geen. Het is zeer moeilijk arbeidskrachten te vinden, waarom ze ker deze mechanisatie van belang is. De huisvuilophaaldienst was weer een punt van bespreking. Mevr. Nier- mans informeerde naar het contract met de heer Poissonnier. De heer Carets vroeg of er soms een afkoopsom zou komen voor het nog lopende contract. Ook wilde hij weten of er buiten de op haaldienst nog een stortplaats blijft voor industrievuil. Weth. Zegers zei, dat het lopende contract niet geannuleerd zal worden, doch dat dhr. Poissonnier met de Gebr. Bron in overleg zal treden. Als deze beiden geen overeenstemming krijgen, moeten wij nog 4 jaar het contract handhaven. Hoofdplaat Eventuele verdijning haven ramp voor Hoofdplaat. In het gemeentehuis te Hoofdplaat heeft de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, het rapport toegelicht van het Ministerie van Economische Zaken inzake het ver dwijnen van de haven te Hoofdplaat. In dit rapport komt tot uitdrukking dat de opheffing van deze haven voor de middenstand, de landbouw en de ge meente op een gekapitaliseerd "erlies van ruim 4 millioen gulden komt te staan. Deze cijfers blijken uit het eer der genicemd rapport, dat is opgesteld uit een onder de bevolking van Hoofd plaat ingesteld onderzoek. Er zullen 30 gezinnen, vormende tien procent van de bevolking, de gemeente gaan verlaten als de haven aan de zee wering ten offer mocht vallen. Deze 30 gezinnen zijn als volgt onder te bren gen: 8 zelfstandige bedrijven met een totaal van 12 werknemers in vaste en andere in losse dienst. Dit personeel heeft te kennen gegeven met de bedrij ven te zullen mee verhuizen. Bij deze werknemers en -gevers zul len dan nog komen de dominee, een katholieke en protestantse onderwijzer. Ook zullen 6 van de 50 middenstands- bedrijven geen brood meer vinden als de haven ophoudt te bestaan. De ge volgen voor de middenstand zijn zeer ernstig. De heer Korstanje rekende voor, dat ieder gezin jaarlijks f 5000,- bij de plaatselijke middenstand besteed. De totale omzet van die 30 gezinnen levert f 150.000,- op, dit komt neer op een gekapitaliseerd verlies van f 375.000,-. Bovendien komt hierbij nog het weg blijven van schippers en de mindere omzet van de horecabedrijven, hetgeen dan een totaal verlies van f 500.000,- zou opleveren. Daarbij komt dan ook nog een kapitaalsverlies van f 1.350.000,- omdat de bedrijfsgebouwen verdwijnen en f 2.400.000,- als gekapitaliseerde meerkosten van de landbouwers in de streek, die naar andere havens moeten rijden om hun produkten te lossen en de gemeente een rijksbijdrage verliest van f 16.000,- voor 113 inwoners. Uitgezonderd de financiële zijde zijn er nog andere aspecten. De leefbaarheid zal zeer sterk achteruit gaan. Vereni gingen zullen verdwijnen, de Hervorm de 'school zal gesloten worden. Burgemeester J. Temmerman, ge meente-secretaris M. Wijffels en het actie-comité, voorzitter R. Versaevel, stelden terecht, dat Hoofdplaat door de haven tot bloei is gekomen en dat zelfs neer het volgende boek uitkwam. „Dat weet ik nog niet", zei Jaap droogjes, zich de waarschuwing van Van Herpen herinnerend. „Hebt u al niet eerder iets geschre ven, dat u nog nooit naar een uitgever hebt gestuurd?" „Nee". „Dat is jammer, want met dit succes zou een volgend boek er in gaan als koek". „Ja-ja", zei Jaap, „maar laten we mekaar goed brgrijpen, meneer Bur gerhoudt. wanneer ik er ooit toe kom wéér eens een beek te schrijven, dan kom ik zeker allereerst naar u toe, want hebt de oudste rechten. Maar ik ver bind me nergens toe, ik bepaal geen enkele datum. Ik schrijf enkel en uit sluitend voor m'n plezier en wanneer het me lust". „Dat is natuurlijk", gaf Burgerhoudt toe, „vanuit uw standpunt bezien heel juist. U bent bang voor maakwerk. Ik ook. Er zijn meer schrijvers geweest die zich contractueel verbonden tot twee boeken per jaar en dan kregen ze vast een voorschot en dan zaten ze aan de ketting. En u weet net zo goed als ik de voorbeelden, zelfs van schrijvers van naam die er op die manier de klad in brachten. Maar u neemt me niet kwa lijk dat ik van uitgeversstandpunt „Ik begrijp uw standpunt volkomen", lachte Jaap. „Goed Daar praten we niet meer over. Maar. meneer Van Santen een man als u die het zo in z'n vingers heeft, moet het hier niet bij laten. Goed, wacht op inspiratie, wacht tot u veel vroeger een staatsrechtelijk be staan heeft verkregen. Vooral voor de landbouwers, die veel bijdragen aan het onderhoud van de zeewering, is 't van groot belang dat de haven blijft bestaan. Per jaar worden 12 millioen kilo suikerbieten van 480 ha. en 13 millioen kilo graan van 21300 ha. land verscheept. Dit jaar zal het bie- tencijfer nog hoger liggen, omdat voor het eerst een premie is vastgesteld voor de aanvoer van bieten. Dat de Hoofdplaatse haven geen zui ver plaatselijk belang is, getuigt wel dat ook de Vereniging van Burgemees ters, Sekretarissen en Ontvangers in West Zeeuws-Vlaanderen het probleem in studie neemt en bij Ged Staten van Zeeland zal pleiten voor behoud van deze haven. Intussen wordt door gemeente-werk lieden al het mogelijke gedaan om de haven voor diep geladen binnensche pen niet helemaal onmogelijk te maken. Oostburg Districtsvergadering Groene Kruis. De Provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" zal met alle bestu ren van de afdelingen in West Z. Vlaanderen een districtsvergadering houden te Oostburg op donderdag 8 oktober a.s. Vergadering Kringbestuur R.K.J.B. Het Kringbestuur der R.K.J.B. Oost- burg, heeft in hotel „Du Commerce" een vergadering gehouden met de di verse afdelingsbesturen. De voorzitter, de heer L. Bonte, zei in zijn openingswoord dat het doel de zer vergadering was het opgestelde win- terprogramma bekend te maken. Het sociaal-godsdienstig gedeelte be staat uit een cursus met twee gespreks- avonden. Dit staat onder leiding van Kapelaan J. Geilliet uit Oostburg. Van 11 tot 22 jan. zal in Berg en Dal een kadervorming worden gehouden waarvoor een diploma m.l.s. en enige bestuurservaring zal worden geëist. Op 14 jan. wordt in 's-Heerenhoek een Zeeuwse studiedag gehouden, welke in samenwerking gaat met de afdelingen Hulst en 's-Heerenhoek. In de Praktijkschool te Schoondijke wordt van 22 t.e.m. 28 febr. een leergang verzorgd in het kader der technische cursussen. Voorts zal er een stalvoederwedstrijd voor melk- en jongvee worden georga niseerd. Voor het culturele gedeelte zal per af deling een instructieavond worden ge houden, terwijl getracht zal worden een toneelwedstrijd te organiseren. Tot cul tureel adviseur werd in verband hiermede benoemd pater Van der Aa uit Sluis. In samenwerking met de B.J.B. zal een politieke avond worden belegd. Als gespreksleider zal worden uitgenodigd burgemeester G. J. Molthof uit Hulst. Voorts werd afscheid genomen van de algemeen voorzitter, dhr. J. v. Elsak- ker uit Halsteren, die als zodanig is af getreden. Retranchement Collecte. De collecte voor de reclassering bracht te Retranchement f 16,07 op. Cadzand Aanbesteding. Vorige week donderdag werd in hotel „Du Commerce" te Cadzand aanbesteed het slqpen van bunkers in de Zwarte Polder. Ingeschreven werd als volgt: Aann.bedr. „Schouwen- Duiveland" N.V., Zierikzee f 178.200,- Fa. de Ruijsscher, Biervliet f 176.500,- Fa. Wed. P. Toussaint, Cadzand f 171.960,- Aann.Bedr. J. den Oude, Biervliet f 164.420,- Fa. Jansen en de Vos, Waterlandkerkje f 164.400.- D. Hardenberg, Wemeldinge f 152.780,- denkt dat u er voor klaar bent, maar schrijf dan ook. U kunt het en u moet dit talent niet begraven". „Je hebt je heel goed gehouden", prees Van Herpen, „en Burgerhoudt van ■jjn kant had ook gelijk. Maar laten we ons voorlopig niet op stang jagen, Jacob. Rust eerst maar eens uit op je lauweren en vergeet daarenboven niet dat je volgende week een repetitie moet geven. Je broodwinning is nu eenmaal schoolmeester, jongen!" Maar zelfs die „broodwinning" lever de Jaap in deze weken ongedachte ge noegens. Zijn klas zag hem met andere ogen aan. Mies de Groot, zijn meest bij- dehande leerling, stond op en zei: „Me neer, geeft u ons het werk maar op en we zullen het keurig maken maar besteed u dan dit uur om ons wat over uw boek te vertellen". Het was zijn eerste lezing en hij ge noot er nog meer van dan de klas. Het was niet zijn laatste. O neen! In Jaap's leven begon het patroon duidelijk te veranderen. Hij kreeg uit nodigingen om uit zijn werk te komen voorlezen, te vertellen over zijn jeugd jaren, waarin zijn boek afspeelde. Na tuurlijk ook van de dameskrans van Meerloo en Sandra probeerde door haar ogen neergeslagen te houden, de trotse glans daarin te verbergen toen ze zag met hoeveel égards de „schoolmeester", die ze vroeger „eigenlijk geen partij voor Sandra" hadden gevonden, door de presidente werd ontvangen. (Wordt vervolgd.1 Wed. P. Vermeulen, Breskens f 145.000,- N.V. Gebr. Geldof, Serooskerke f 142.875,- N.V. ELK, Schoondijke f 133.450,- P. R. Roos, Rotterdam f 136.400,- N.V. de Bruijn Mos, Den Haag f 135.360,- Schoondtjke Uitbreiding verlichting. Dezer dagen is het Gemeentebestuur volledig tot overeenstemming gekomen met de Rijkswaterstaat inzake de ver lichting van de rotonde met invalswe gen Oostburg en Breskens. 43 lichtmasten van het nieuwste ma teriaal zullen nog deze winter worden aangebracht. Vooral de rotonde zal met 16 lichtmasten (waaronder masten met 4 en 2 armen) bijzonder gemarkeerd worden teneinde de verkeersveiligheid zoveel als doenlijk is te waarborgen. Ook met de Provincie Zeeland is ak koord bereikt over de verdere verlich ting van de Wiliemsweg. De aanbreng van meerdere lichtmasten aldaar zal spoedig tegemoet kunnen worden ge zien. Simpel gezegd, kan van een enorme verbetering van de verlichting gespro ken worden. Slula Benoeming. In de ontstane vacature van ontvan ger, aan het grenskantoor te St. Anna ter Muiden, tevens hoofd van de post Douane en Accijnzen Sluis, is met in gang van 16 oktober benoemd de heer W. Staal te Santpoort. Sinds 1 juni 1961 is de heer Staal werkzaam bij het bureau Douanerech ten van F.O.I.D., Amsterdam. Van 1 jan. 1935 tot 1 juni 1961 was de heer Staal gestationeerd in de In spectie Terneuzen, n.l. te Sluiskil als dienstgeleider, wnd. dienstgeleider te Philippine en sinds 1946 leider van de ambulante dienst te Terneuzen. Breskens Onderlinge hengelwedstrijd. Zaterdagmiddag hield de Breskense hengelsportvereniging „De Zeekrab" een onderlinge wedstrijd aan het z.gn. „Duivelshoekje". Aan deze wedstrijd was tevens verbonden het kampioen schap voor 1964. Het aantal deelnemers bedroeg 35. Er werd weinig gevangen. De uitslag was: 1. H. de Looze, 4 vissen, 444 pnt.2. M. v. d. Broecke, 4 vissen, 424 p.; 3. M. Zegers, 2 vissen, 402 p.4. I. Christiaan- sen, 1 vis, 381 p.5. C. Dijl, 2 vissen, 332 p.: 6. H. Brand, 4 vissen, 204 p.; 7. I. Verduijn. 4 vissen, 194 p.; 8. J. Lalkens, 2 vissen. 187 p.; 9. L. Riemens, 2 vissen, 112 p.; 10. K. v. d. Voorde, 1 vis, 111 p.; 11. P. Versprille, 1 vis. 91 p.; 12. A. Vis ser, 3 vissen, 68 p.; 13. J. van Houte. 3 vissen, 68 p.; 14. P. Pielaat, 1 vis, 51 p.; 15. A. Jansen, 1 vis, 51 p.; 16. J. Al- bregtse, 3 vissen, 3 p.: 17. A. Kareis, 2 vissen, 2 p.: 18. H. de Meester, 2 vissen, 2 p.: 19. D. de Feijter, 2 vissen, 2 p.: 20. L. v. d. Hooft, 1 vis, 1 p.; 21. A. de Looze, 1 vis, 1 p.; 22. S Versprille, 1 vis, 1 P 0 Kampioenschap 1964: 1. C. Dijl 942 p. 2. I. Verduijn 745 p. 3. P. Versprille 743 p. 4. M. Zegers 593 p. 5. S. Versprille 529 p. 6. H. de Looze 450 p. 7. J. Lalkens 449 p. 8. M. van den Broecke 426 p. 9. K. v. d. Voorde 413 p. 10. I. Christiaansen 385 p. 11. A. Kareis 328 p. 12. A. Jansen 286 p. 13. D. de Feijter 282 p. 14. Fr. v. d. Bekke 273 p. 15. R. v .d. Voorde 262 p. 16. Ph. L. Mcelker 247 p. 17. C. P. Riemens 224 p. 18. H. Brand 204 p. 19. A. Verhage 193 p. De prijsuitreiking had plaats in café „Centraal". Getrouw aan de traditie zal ook dit najaar de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, op verzoek van de Stichting Zeeland, de Zeeuwse collecte verzorgen, die dit jaar gehouden zal worden van 5 t.ern. 10 oktober a.s. De opbrengst zal besteed worden voor: 1. Vacantieweken voor bejaarden en huisvrouwen 2. Speeltuinwerk; 3. Anjerfonds Zeeland. Zo zullen de dames V.V.H. In boven genoemde week weer met de collecte bus er op uittrekken. Met groot vertrouwen komen de da mes bij U aankloppen en zijn er reeds bij voorbaat van overtuigd, dat U allen weer mee doet om een groot bedrag af te dragen. KIJKERS EN LUISTERAARS. Op 1 september j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.756.336 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.745.042 per 1 aug. j.l. (t.e.m. 25 sept. 1.771.8401. Er waren op 1 sept. 2.657.750 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.656.420 op 1 aug. j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 sept. 448.690 tegen 452.829 op 1 aug. j.l.

De Schakel | 1964 | | pagina 2