DE EEKSTE VIOOL alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen vJ feuilleton ^VlN's fritQs eo W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef. (01172) 506 de (chakel ALG nieuwsblad r 18e Jaargang Nr. 991 Vrijdag 2 oktober '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. PLAATSELIJK NIEUWS Qroede Raadsvergadering De Raad van Groede kwam vorige week donderdag bijeen. Na opening van de vergadering, waar bij de voorzitter dank bracht aan de heer en mevrouw Dijk uit Biervliet terzake van de door hen uitgebrachte verslagen van de raadsvergaderingen van Groede, werden de notulen van 7 juli 1964 onveranderd vastgesteld. Een aantal kennisgevingen en mede delingen van Ged. Staten en de Minis ter van Binnenlandse Zaken betreffen de goedkeuringen en berichten van geen bezwaar van door de raad geno men besluiten, werden voor kennisge ving aangenomen. De Stichting het Nederlands Astma Fonds te Utrecht, alsmede het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding te Amsterdam, werden een subsidie van 2 cent per inwoner toege kend voor het jaar 1965. Nu de Algemene Loonregeling voor Jeugdig Administratief Rijkspersoneel per 1 april j.l. is vervallen, zal in de ge meentelijke salarisverordening eenzelf de artikel worden gewijzigd. Van overeenkomstige toepassing op het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel werden verklaard de huurcompensatie per 1 juli 1964, alsmede de uitkering 3Vz pCt. in ver band met de nacalculatie „trend". In de uitkerings- en pensioenveror dening wethouders 1963 werden enkele wijzigingen aangebracht naar aanlei ding van een op dit onderwerp betrek king hebbend Koninklijk Besluit. Ged. Staten zal bericht worden, dat de raad geen bedenking heeft tegen de voorgestelde maatregelen inzake huur compensatie ten behoeve van de ge meente-secretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand, alsmede een herziening van de wethou- dersjaarwedden per 1 jan. 1964. Afgewezen werden de subsidieverzoe ken van de Stichting tot steun van de Protestantsch Geestelijke verzorging van het Nederlandse leger en van de Bond tegen het vloeken. Tot vertegenwoordiger, resp. plv. ver tegenwoordiger in het algemeen bestuur van de Zeeuwse Bestuursschool werden aangewezen de heren J. A. Scheele. waarnemend gemeentesecretaris en M. J. Adriaanse, adj. commies ter secreta rie. In verband met zijn vertrek uit Groe de verleent de raad eervol ontslag en onder dankzegging voor de alszodanig bewezen diensten als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim aan de heer A. L. van Ooijen, thans wonende te Meerkerk. Ter voorziening in de aldus ontstane vacature benoemt de raad de heer D. Vonk te Groede. De raad besluit de begroting 1961 te wijzigen, hetgeen inhoud, dat enkele straten (Blekestraat, Molenstraat, El lenstraat, Walenstraat en Voorstraat) van trottoirs zullen worden voorzien. Kosten geraamd op f 9600,-. door L. van Schooten Sandra merkte dat de dames luister den. Ze las ook heel goed, ze was er helemaal in. Sjonge, Jaap had dit toch ook wel aangrijpend weten weer te ge ven ze was op dit moment zo uit bundig trots op haar man, dat ze er van blcosde. Mevrouw Beyma was de eerste die iets zei. „Wie heeft dat geschre\en?" Sandra wou de verrassing nog even bewaren, veinsde de vraag niet te ho ren. „Ik geloof niet", constateerde de bur gemeestersvrouw met haar presiden tiële stem, „dat we er spijt van hoeven te hebben, dat we even van het rooster zijn afgeweken. We hebben een frag ment uit een nog niet gepubliceerde roman gehoord en ik geloof wel, dat die een succes zal worden. Als ik ten minste na ga hoe intens geluisterd werd „Sandra droeg het ook wel heel goed Voor de aanschaf van een fotocopieer- apparaat, het schilderen van de achter zijde van het sportlokaal, de benoeming (in tijdelijke dienst) van een schoon- houdster van dit sportlokaal, alsmede het aanwijzen van toezichthouders op dit sportlokaal. Breskens Raadsvergadering. Maandag heeft de raad der gemeente Breskens vergaderd, onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Eekhout. Afwezig was dhr. J. de Nooijer wegens ziekte. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor de verkoop van enkele percelen bouwgrond aan de Langeweg aan de he ren S. A. Vastenhout, A. M. Lohman, I. P. en P. J. Cruson en aan de Weijkman- laan aan N.V. Gebr. Verduijn. Voorts was er bij deze stukken de correspondentie, welke met Gedepu teerde Staten en de gemeenten Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement is gevoerd, over het goedkeuren van een gemeenschappelijke regeling ter behar tiging van de ontwikkeling van de re creatie in het kustgebied West Zeeuws- Vlaanderen. De heer Vergouwe sprak zijn verwon dering uit over het feit, dat deze aange legenheid nog niet aan de orde is. Ook mevr. Niermans vond het wel tijd wor den dat er eens actief moet worden ge werkt aan deze regeling. Wethouder Van der Hooft was het met de sprekers eens, dat er sinds 1959 weinig was ge beurd. Alle gemeenteraden hebben zich toen accoord verklaard met de toetre ding, doch van een goedkeuring van deze gemeenschappelijke regeling is weinig terecht gekomen. De schuld hiervan moet echter niet bij B. en W. van Breskens gezocht worden. Door de heer Vergouwe werd hierna de volgende motie ingediend: „De raad van Breskens in vergadering bijeen op 28 september, besluit gezien de corres pondentie en gehoord de discussie in zake gemeenschappelijke regeling kust- gemeenten, waartoe de raden van Bres kens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet en Retranchement hebben besloten en welke nog steeds niet is goedgekeurd, zijn grote teleurstelling en verwonde ring uit te spreken over deze ernstige vertraging en is tevens van oordeel dat de oorzaken welke hiertoe hebben ge leid niet in overeenstemming zijn met de vonn van normaal bestuur zoals deze ingevolge de gemeentewet moet worden verondersteld". Deze motie zal ter kennis worden ge bracht van de raden der genoemde ge meenten en Ged. Staten van Zeeland. Een verzoek van de bewoners van het Molenwater om de onderste rij bomen te doen rooien, werd in handen gege ven va,n het college van B. en W. De bestaande spaarregeling voor het gemeentepersoneel is verouderd en dient daarom aangepast te worden aan de voor het Rijkspersoneel geldende re geling'. Een ontwerp-spaarverordening werd vastgesteld, waarbij de heer Cam- bier opmerkte dat het toch maar een verkapte Iconsverhoging is. voor", zei mevrouw Bergamn goedhar tig. Mevrouw Bijleveld zat te zinnen op enkele kritische opmerkingen. Freule Van Rynecam knikte zwijgend en dat betekende bij haar hoge lof. „Hoe heet dat boek en wie is de schrijver?'' herhaalde mevrouw Beyma, die zich niet met een kluitje in 't riet liet sturen. Sandra keek verlegen. Dit was haar hoogtepunt en ze moest het goed spe len wilde ze er de volledige triomf uit halen. „Het boek heet „Gert-Jan" naar de hoofdfiguur, dat kleine ventje „Is het een bekende schrijver?" vorste de burgemeestersvrouw. „Het is een eersteling", glimlachte Sandra. „Da's dan vast wel raak ook", meen de mevrouw Bergman, „als het uitkomt wil ik het wel hebben. Zeg Sandra, jé doet zo geheimzinnig ken je de schrijver? Is het soms familie van je?" „Het is geen bloedverwant van me", sprak Sandra de letterlijke waarheid. „Maar je kent hem wel?" „O ja", glimlachte Sandra, „ik ken hem zelfs heel goed, maar ik weet niet of hij het prettig zou vinden wanneer ik het nu al vertelde „Toe nou 't komt immers toch uit". „Nu dan het is misschien wel be- dat houdt U fit en wijs Gaat U even om heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten. Het gemak dient de mens en voor weinig geld lekker eten. Ijs en ijstaarten altijd in voorraad. Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Beleefd aanbevelend, De Openb. lagere school had verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een papierkast, welke f 393,75 kost. Een bedrag van pl.m. f 400,- werd verstrekt op advies van de Inspecteur. In de Dorpsstraat bij dhr. A. Leen- houts kan een 2-delige abri worden ge plaatst waarvan de kosten f 1500,- be dragen, De S.B.M. is bereid in deze kos ten f 500,- bij te dragen. Mevr. Nier mans vond het niet sportief dat de Z.V.T.M. in deze niet wil meewerken. Het crediet van f 1500,- werd verstrekt. De uitkering van 31/2 pCt. van de jaarwedde voor het Rijkspersoneel werd voor het gemeentepersoneel van over eenkomstige toepassing verklaard. Per 1 jan. 1965 worden de salarissen der wethouders van de gemeenten in Zeeland herzien. Voor Breskens zal de bezoldiging gebracht Worden op f2280,- per jaar. Door het R.K. schoolbestuur was ver zocht gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leerlingensets, 1 handwerkkast en 3 klasse-tafels met bijbehorende stoelen. De kosten worden geraamd op f 5636,-. Dit verzoek werd om nader advies in handen van B. en W. gesteld. Aan de Gebr. Brugge te Breskens werd een perceel grend verkocht van circa 280 m2 a f 19,25 per m2, aan de v. Zuijenstraat, hoek Ringlaan en aan mevr. A. Cruson te Hengelo werd een perceel grond ter grootte van 530 m2 aan de Parklaan verkocht voor f 17,25 per m2. Aan het n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Goes werd een perceel bouwgrond verkocht aan de Karei Door manlaan ter grootte van 1225 m2 a f 15,50 per m2. Ten gerieve van het voetgangersver keer bestaat de mogelijkheid een ver binding tot stand te brengen tussen het bungalowpark en de Singel. Het aan te leggen tegelpad komt voor rekening van de gemeente. Het bruggetje over de sloot langs de Singel en de betontrap komen voor rekening van Rijkswater staat. De heer Vergouwe vroeg aan dacht voor de eventueel te treffen ver keersmaatregel in de vorm van een ze brapad. De heer Zegers zei, dat hier omtrent overleg met Rijkswaterstaat zal worden gepleegd. Hij hoopte toch wel dat hierin voorzien zal worden. Aan de algemene politieverordening wordt een tweetal artikelen toegevoegd. grijpelijk dat ik het niet meteen zei maar dit is het eerste boek van mijn man". Ze had haar succes. De verbazing was algemeen. „Ik wist niet dat jouw man boeken schreef". „Dat deed hij ook niet, dit is zijn eerste". „En het wordt uitgegeven?" „Ja, dit is de drukproef". „Wanneer komt het uit?" „Over twee maanden". „Wie geeft het uit?" vroeg mevrouw Bijleveld deskundig. „De Librye Amsterdam". Ja, daar viel niet aan te twijfelen, dat zat rondom goed. Sandra begreep dat ze er niet te lang over moesten doorpraten. Er waren er onder de dames die echt enthousiast waren, er waren er cok die haar de triomf niet gunden. En stekeligheden zouden de pret maar bederven. Afkap pen. „Vraag me er nu verder niet meer over", vroeg ze lief-verlegen. „Hij heeft het geschreven, niet ik". „Het zou wel leuk zijn", ontdekte mevrouw Beyma, „als meneer Van San ten straks, als het uit is, zelf ons er eens iets over kon vertellen". „Goed idee", stemde de presidente tóe. „Nu dames, dan moeten we het nu In het ene artikel wordt het verboden afval of resten van levensmiddelen, pa pier, blikken, flessen of ander verpak kingsmateriaal te werpen, neer te leg gen of achter te laten op of aan de weg, dan wel op of nabij de plaats voor het publiek toegankelijk. Het andere artikel behelst het rnet een rijwiel met draaiende hulpmotor zonder noodzaak hetzelfde of nagenoeg hetzelfde weggedeelte te berijden en voorts om van een rijwiel met hulpmo tor in de openlucht de motor te laten draaien anders dan voor het berijden noodzakelijk is. Voor de vorming en opleiding van ad ministratieve ambtenaren, vooral voor gemeenteambtenaren is een bestuurs school Zeeland opgericht. Voor de alge mene middelbare vorming en opleiding tot de bestuursdienst is een nieuwe oriëntering nodig. Deze opleiding kan in dagonderwijs verwezenlijkt worden. Voor de gemeente zullen de kosten ca. f 370,- bedragen. De heer Vergouwe hoopte dat middels de bestuursschool de moeilijkheden vlug opgelost zullen mogen zijn. De heer Cambier meende dat het geven van een vrije dag per week wel wat ver gaat, dit zijn er 52 in een jaar en komt neer op 2,5 maand salaris. Bovendien krijgen de ambtena ren nog een studietoelage. Mevr. Nier mans was het hiermee wel eens. Boven dien vond zij dat het eigen initiatief hierbij ook verloren ging. De burge meester vond toch wel dat deze school van het grootste belang is voor de vor ming van de ambtenaren. Vroeger kwam men als volontair op een ge meente-secretarie en moest men soms nog geld toegeven. Wethouder van der Hooft vond het een Zeeuwse aangele genheid. Nadat men accoord was ge gaan met de deelname aan een gemeen schappelijke regeling bestuursschool Zeeland, werd de burgemeester aange wezen als lid van het algemeen bestuur en wethouder Zegers als zijn plaats vervanger. Door een 3-tal peröonen was verzocht de door hen bewoonde woningwetwo ning te kopen. Het betreft hier de wo ningen Ph. van Kleefstraat 39 en 53 en T. F. Blankenstraat 21. Door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid zijn de overdrachtspcsten vastge steld op f 10.750,—, f 10.306,—, en f 15.454,De bewoners gaan accoord met deze prijzen en de bekende voor waarden. De heer Cambier constateerde nog hebben over die verloting Sandra was tevreden. Haar faam was gevestigd. Ze was nu niet alleen de dochter uit het bekende geslacht der Cranenburghs, maar ook de echtgenote van een schrijver. De nicht van mevrouw Bijleveld ging af. Onhoorbaar. HOOFDSTUK V. Tweede viool. Had Sandra haar kleine triomf reeds in 't vooruit genoten in de dameskring, voor het gezin Van Santen braken da gen vol belevenissen aan toen het boek, door de man en vader geschreven, uit kwam. Sandra was bepaald nerveus, toen het pakket van de Librye arriveerde en ze kon haast niet wachten tot Jaap thuiskwam, maar ze begreep, dat ze hém dit genoegen moest laten Haar 1 ïanden trilden toen ze het boek in handen hield en op het schutblad die twee woorden gedrukt zag staan: „Voor Sandra". Spontaan omhelsde ze hem. „Voor Sandra", dat klonk toch nog heel anders dan „Aan mijn vrouw". „Jaap", zei ze, „ik ben nog nooit er gens zo blij mee geweest als met dit". „O", zei hij nuchter, „ik weet wel iets waarom ik nog honderd maal blijer was". „En dat was?"

De Schakel | 1964 | | pagina 1