Grote stoelen show LEENHOUTS' woninginrichting Jacobs-van Dixhoorn, Breskens Wij geven U f 200,- POCKETBOEKEN Firma Schippers Nauta herfst- en winterstoffen fluweel - bontvellen bontranden, enz. Firma Schippers Nauta ere-tribune woensdag a.s. Hoifand-België KOOPT nu Uw TELEVISIE TOESTEL Keuze uit 50 verschillende eethoeken Philips automatische wasmachine Swiebertje in de kinderkamer durende een aantal jaren blijven stijgen. De netto groei van het aantal aan sluitingen heeft in 1962 95.300 en in '63 - door de ongunstige weersomstandig heden in het eerste kwartaal van dat jaar - 84.100 bedragen. In 1964 zal, naar het zich thans laat aanzien, voor het eerst een groei van 100.000 aansluitin gen worden gerealiseerd. Hoewel het streven er op gericht is dit aantal ver der op te voeren, zal de netto groei van de aansluitingen in de eerstvolgende jaren om eerdergenoemde redenen de 100.000 nog niet belangrijk te boven gaan. ONTVANGST TWEEDE NEDERLANDSE TELEVISIEPROGRAMMA IN DRONTEN. Ingaande eind vorige week kunnen alle bewoners van Dr nten het tweede Nederlandse televisieprogramma ont vangen. Zoals algemeen bekend is Dronten de enige gemeente in Nederland waar geen antennes voor radio- en tv-ontvangst zijn geplaatst. Alle inwoners ontvingen tot cp heden het eerste Nederlandse tv-programma en de vier draadom roepprogramma's via een door PTT ge ïnstalleerd net. Dit net is thans door het aanbrengen van getransistoriseerde versterkers en coaxiale hulpkabels ge schikt gemaakt voor de doorgifte van het prcgramma van Nederland II. De inwoners van Dronten behoeven geen speciale voorzieningen aan hun tv-toestellen aan te brengen, aange zien PTT de ontvangst via kanaal 2 (i.p.v. kanaal 27) mogelijk maakt. WERK VAN MANIAK? In de nacht van zondag op maandag heeft een onbekende zich toegang we ten te verschaffen tot het aquarium van Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Toen de verzorgers maandagochtend het gebouw binnenstapten vonden ze alle zeven deuren geopend en een on voorstelbare chaos. Alles wat men had kunnen vinden was in de aqua.rium- bakken gesmeten, van kledingstukken en gereedschappen tot serviesgoed. De maniak had verschillende vissoor ten verwisseld, waardoor enkele kost bare exemplaren verloren gingen, door dat ze in de bakken van de roofvissen terecht kwamen en prompt werden ver orberd. Stukken koraal waren uit de zout- waterbakken gebroken en in zoet wa ter gegooid. Om de chaos compleet te maken had men bovendien de centrale verwarming uitgeschakeld, waarcp ook de beide ver blijven van nijlpaarden en olifanten zijn aangesloten. Vermoedelijk zullen deze dieren er geen nadelige gevolgen van ondervinden. De Rijkspolitie heeft maandagoch tend na de ontdekking van de ruïne onmiddellijk een uitgebreide speuraktie naar de daders ingezet, waarvan tot op heden n:g elk spoor ontbreekt. Het aquariumpersoneel heeft de ge hele dag gewerkt om het vissenverblijf weer in behoorlijke staat terug te bren gen. Men vermoedt te doen te hebben met een geestelijk gestoorde. INDIA NA NEHROE; PROBLEMEN VOOR PREMIER SJASTRI. Sinds juni van dit jaar berust de leiding van India bij de 59-jarige Lal Bahadoer Sjastri. Hoe hij zich van zijn taak zal kwijten zal ook voelbaar zijn in het westen. De Verenigde Staten hebben sinds 1947 2V2 miljard dollar aan economi sche hulp verstrekt en honderdmiljoen dollar beschikbaar gesteld voor het mo derniseren van het Indiase leger. Om begrijpelijke redenen, want Washington beschouwt New Delhi als de tegenpool van Peking. Dit betekent onder meer, dat, indien India niet in staat zou blij ken de ontwikkeling van het land vol gens de democratische beginselen te bespoedigen en bij Rood-China ten ach ter zou komen, het communisme in de ontwikkelingslanden aan aantrekkings kracht zou kunnen winnen, aldus het septembernummer van „Het Beste uit Reader's Digest". De meeste Indiërs echter, beschou wen het overtreffen van de vooruit gang van de ec: r.omische ontwikkeling in communistisch China slechts als bij zaak. Veel belangrijker achten zij het verheffen van de levensstandaard bo ven het absolute bestaansminimum. De oorzaak ligt voor de hand. Alleen al in Calcutta zijn 25.000 mensen dakloos: zij zijn genoodzaakt hun leven op straat te slijten. Daar komt nog bij, dat de bevolking jaarlijks met acht milj-en zielen toeneemt, hetgeen overeenkomt met de totale bvolking van Zweden. Een der grootste belemmeringen voor een snelle ec nomische ontwikkeling is de weinig progressieve mentaliteit van de plattelandsbevolking, die driekwart van de 465 miljoen inwoner- vertegen woordigt. De meeste boeren denken er niet aan gebruik te maken van de mo derne agrarische hulpmiddelen. Dat kost geld en dat betekent dus minder winst, zo redeneren zij. Mede daardoor is gedurende 1963 de landbouwpr:duk- tie niet toegenomen. Een ander groot probleem is het we gennet, dat dringend uitbreiding be hoeft, terwijl ook de bouw van scholen en drinkwatervoorzieningen om een krachtige aanpak vragen. Alsof dit nog niet genoeg is. heeft Premier Sjastri nog de handen vol aan het slepende geschil met Pakistan over Kashmir, waarc-p dit laatstgenoemde land aanspraak meent te kunnen ma ken, terwijl de Chinezen enkele Indiase gebieden aan de noord-oostelijke grens bezet houden, wa ardoor India tot grote re militaire uitgaven wordt gedwongen dan gewenst is, temeer daar hiervoor gelden uit het „ontwikkelingsbudget" moeten worden onttrokken. IJzeren ziel. Het is duidelijk dat premier Sjastri, die reeds verscheidene malen sinds zijn ambtsaanvaarding door ziekte werd ge troffen, zich voor grote problemen ge steld ziet. Zelf in grote armoede opge groeid, weet hij echter maar al te goed hoe armzalig het bestaan van de „ge wone man" in dit land is. De man met de „ijzeren ziel", zoals hij door mede* politici wordt genoemd, is een eenvou dig en door zijn geringe lengte weinig imposante man. Hij blijkt echter over een groot doorzettingsvermogen te be schikken, terwijl zijn integriteit hem het vertrouwen van miljoenen Indiërs heeft geschonken. Wat hij echter uit eindelijk voor hen, in deze staatkundig verdeelde staat zal kunnen bewerkstel ligen, zullen slechts de komende jaren kunnen uitwijzen. KIES HET JUISTE MOMENT VAN OVERSTEKEN. Veel voetgangers die willen overste ken, verzuimen hiervoor het juiste mo ment te kiezen. De oorzaken van dit verzuim kunnen vele zijn. De één is in gepeins verzonken, de ander heeft een onjuiste schatting van snelheid en af stand van het naderende verkeer. Som migen beginnen pas met uitkijken, na dat men de rijbaan al is opgelopen, waardoor men zelfs wel tegen juist passerende voertuigen aanloopt. Ook ontstaan er vaak problemen, als een voetganger via een zebra begint over te steken op een mement, dat er van links geen rij verkeer nadert, maar wèl van rechts. Hij handelt dan on juist als hij alvast de zebra oploopt, ook al is het zijn bedoeling in het midden van de rijbaan te blijven staan om dan de van rechts komende stroom rijver- keer voorbij te laten gaan. Hij kiest op deze wijze niet het juiste moment van oversteken, want het rij verkeer heeft immers de plicht aan alle voetgangers die zich op de zebra bevinden „on belemmerde doorgang" te verlenen. Het rij verkeer wordt dus voor een vol dongen feit geplaatst en moet maar zien te stoppen, ook al blijft zo'n voet ganger op de zebra stilstaan. Situaties als deze geven maar al te vaak aanleiding tot zogenaamde kop- staart-botsingen KERKDIENSTEN Zondag 27 sept. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Blom Biervliet, 9.30 uur, Ds. Brinkman Breskens, 11 uur, Ds. Spaans Cadzand, 10 uur, Da. de Neeling Groede, 9.30 uur, Eerw. Heer Allewijn Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer H. Doop Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostburg, 9.30 uur, Eerw. Heer de Vries 4 uur, streekjeugddienst, Ds. Brezet Retranchement 19 uur, Eerw. Heer de Vries Schoondijke, 11 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk H. Avondmaal St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk H. Avondmaal St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Co'lecte kinderbescherming Ijzendijke, 9.30 uur, Ds. Spaans Zuidzande, 10 uur, Ds. Luuring H. Avondmaal 9 uur, jeugdkapel, Da de Neeling Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds. den Boer, Zaamslag Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Praas Cadzand. 9 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2.30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. v. d. Molen Evang. Luth. Gemeente Groede, geen dienst. R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 27 sept. 19e zondag na Pinksteren. H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. Caritas collecte. In de week H. Mis om 7.30 uur. Woensdag gezinsmis 19 uur. Vrijdag: ie vrijdag avondmis 19 uur. Zaterdag lof om 19 uur. Vanaf 1 okt. 's avonds 19 uur Rozenkrans gebed. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede. Schoondijke: Dr. Ossewaarde, tel. (01172) 566, Bresk. Oostburg- Aardenburg-Eede Dr. Hage, Aardenburg. tel (01177) 366 Biervliet. Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Lockefeer, tel. (01176) 366, Ijzend. Cadzand-Retranchement-Sluis- Dr. Beck, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178 225 VANAF DE KIJKT U NAAR IN UW EIGEN WOONKAMER Prijzen universeel vanaf f 948, Antennes diverse prijzen Breskens telef. (01172) 617 Groede telef. (01171) 258 deze week in de winkel te BRESKENS Schoondijke, Dorpsplein 31 Telefoon (01173) 309 Breskens, Dorpsstraat 61 Telefoon (01172) 664 O.ntu-ang.e.11onze nieuwe ÏHa-debuii. voor Uw oude wasmachine bij aankoop van de van f 995, Vraagt inlichtingen Breskens, Dorpsstraat 67 Groede, Molenstraat telef. (01172) 617 telef. (01171) 258 Fa. Smoor de Huister Breskens Dorpsstraat De nationale T.V.-held „Swiebertje", Deze kinderkamer-gordijnen (was- en alsmede Bromsnor, meneer de Burge- kleurecht) zijn in zeven kleuren ver meester en niet te vergeten Saartje, zijn krijgbaar en worden in de handel ge- de hoofdpersonen op een nieuw kinder- bracht door Leefsma Utrecht N.V. te gordijn. Dank zij de meest moderne en Utrecht, verfijnde drukmethode komen zij op j unieke wijze de kinderkamer opvrolij ken.

De Schakel | 1964 | | pagina 3