CORSETTEN DE EERSTE VIOOL MG NIEUWSBLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Arme Franciscus de Qhakel r~ DRUKKERS-UITGEVERS F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 18e Jaargang Nr. 991 Vrijdag 25 sept. 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties ia ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen iact. extra Telefoon (01173) 419 MEDISCHE I'll IJl" I "I" "I" I Hl Surchtstrant 13 O OSTBURG Het zou de goede Franciscus van As- sisi, wiens sterfdag, de 4e oktober, tot Werelddierendag verheven is, waar schijnlijk moeite kosten zijn zachtmoe dige ziel in lijdzaamheid te bezitten, als hij vandaag de dag ken zien, hoe de mensheid eeuwen later me tzijn ge liefde medeschepselen, de argeloze vier voeters en de vrolijke vogels omgaat. Hij zou die Werelddierendag nooit zelf uitgevonden hebben, want hij ging er simpelweg van uit, dat een recht schapen mens eerbied heeft voor alle leven, dat uit de goede hand van de Schepper is voortgekomen. Hij zou waarschijnlijk de schouders ophalen over de sentimentele lieden, die die dag benutten tot het verwennen van hun kat of hond, de goudvis en de kanarie. Maar hij zou diep bedroefd, beschaamd en verontwaardigd aan de oever staan van de stroom van leed en lijden, dat de dieren door de mens wordt aange daan, die schijnbaar onstuitbaar over de wereld golft. Want hoe gaan wij, rentmeesters ever de schepping, met de ons toevertrouw de dieren om? Veelzins alsof ze ons on beperkt ter beschikking staan ter vol doening aan elke winzucht, aan elke sensatie en alle grillige dictatuur van mode en smaak. Of ook om er iedere menselijke ergernis of wreedheid op bot te vieren. De schokkende bewijzen daarvan, die de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren steeds opnieuw op ta fel kan leggen, vormen slechts een paar stenen van een berg weerloos en zin loos werelddierenleed, die hoog boven onze veelgeroemde beschaving opto- rent. Ook ons volk draagt daar onder onbegrijpelijke onverschilligheid van een overigens nette meerderheid het zijne toe bij. Vandaar dat de Werelddierendag niet is gericht tegen de wrede zondaar, die het gebod der liefde tot de naaste in de schepping het dier, met plompe voeten treedt, maar op de tallozen, die deze smet op onze beschaving met on verklaarbare gelatenheid verdragen. Juist zij, die geen vlieg zullen kwaad doen, worden opgeroepen zich met per soonlijke inzet tegen de schoffering van de schepping te weer te stellen. Moeizaam worstelt de wereld om de erkenning van de rechten van de mens. Als wij eens begonnen met de eerbiedi gingvan de rechten van het dier? Dan zouden wij ook op de weg naar het ware mens-zijn een stap vooruit doen. G. P. Klijn. PLAATSELIJK NIEUWS Oostburg Veekeuringen. Te Oostburg werden de jaarlijkse vee keuringen gehouden. De uitslagen wa ren als volgt: Vetvee: Ossen met zes tanden, la fam. de Hullu, Cadzand. Ossen met vier tanden: la, lb en 2a M. Bertou, Oost burg; 2a, 2b, la, Zb en 3b C. van den Driest, Souburg; 3a fam. de Hullu, Cad zand. Ossen met twee tanden: la en 3a C. Kok, Oostburg; la, lb, 2a en 2b M. Bertou, Oostburg. Vaarzen met zes tan FEUILLETON door L. van Schooten „Nou, 't succes zal jou niet verblin den, gelukkig. Blijf maar met allebei je benen op de grond. Jongens, hier moeten we wat op drinken. Ober!" Jaap luisterde naar het gesprek tus sen Van Herpen en Kerkhof f. De laat ste gaf adviezen, hoe dit boek te intro- duoeren. „Je meet het zelf aan Gerard van Marken geven, er bij zeggen, dat hij het niet met de grote hoop mee re censeert. Gerard neemt dat wel van jou, hij kent je natuurlijk niet zo goed als ik „Hou m'n naam een beetje hoog bij m'n vriend van Santen", verzocht Van Herpen. Twee uur later waren ze terug in Americain. „Nou, wat heb ik je gezegd?" triom feerde Van Herpen. „Dat is wat anders dan die kale vijfhonderd gulden. Het is net als ik hoopte, Burgerhout had den: la P. van Hijfte, Groede. Kam pioen os: M. Bertou, Oostburg. Kam pioen vaars en algemeen kampioen: P. van Hijfte, Groede. Beste groep vetvee: M. Bertou, Oostburg. Handelsvee: Pinkossen: la A. S. Rie- mens, Oostburg; la, lb, 2a en 2b C. v. d. Driest, Souburg. Graskalveren: la, lb, 2a en 2b H. Picavet, Westdorpe; la, lb, 2a en 2b C. v. d. Driest, Souburg; la, lb, 2a, 2b, 3a en 3b M. v. d. Guhte, 's-H. Arendskerke. Tweejarige en oude re rammen: la en kampioen R. C. Jan sen, Waterlandkerkje en I. J. Risseeuw, Oostburg. Enkelingen ramlammeren: la en kampioen J. de Feijter, Schoondijke, lb, idem; le A. v. d. Voorde, IJzendijke; 2a J. Butijn, Aardenburg en Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. Tweetallen ooilammeren en ooien met haar in '64 geboren lam: la P. J. Risseeuw, Bres- kens; lb idem; lc Gebr. de Milliano, Waterlandkerkj e. Ooien met haar in 1964 geboren lam meren: la R. C. Jansen, Waterland kerkje, lb en lc idem. Enkelingen ooien, geboren in 1962: la en kam pioen I. J. Risseeuw, Oostburg; lb P. J. Risseeuw, Breskens, lc idem. Enkelin gen ooien, geboren in 1963 (vóór 3 mrt.)la I. J. Risseeuw, Oostburg; lb P. J. Risseeuw, Breskens; lc Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. ld idem: le A. v. d. Voorde, IJzendijke. Enkelin gen ooien, geboren in 1963 (na 7 mrt.) la P. J. Risseeuw, Breskens; lb I. J. Risseeuw, Oostburg; lc idem; ld W. Bruijnzeel, IJzendijke; 2a Gebr. Butijn, Aardenburg. Enkeling ooien, geboren vóór 1962: la I. J. Risseeuw, Oostburg; lb idem; lc idem; ld Gebr. Butijn, Aar denburg; le idem; If I. J. Risseeuw, Oostburg; lg W. Bruijnzeel, IJzendijke; 2a Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje; 2b W. Bruijnzeel, IJzendijke; 2c Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. Bedrijfs groepen: la I. J. Risseeuw, Oostburg; lb P. J. Risseeuw, Breskens; lc Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. Beren, geboren voor 1 april 1964: la en kampioen: Camiel, R. C. Jansen, Waterlandkerkje: 2 Piet, R. Focke, Sluis. Gedekte zeugen, geboren in 1961: la en kampioene: Birgitta 4568, R. Focke. Sluis; lb en reservekampioeeneBir gitta 4550, idem; 2a Beatrix 4731, idem. Gedekte zeugen, geboren in 1962: la Carolien 4891, R. Focke, Slius; lb Carla 5031, idem. Gedekte zeugen, geboren vanaf 1 jan. 1963 t.e.m. 30 sept. 1963: 2a 6016 l.o., R. Focke, Sluis. Gedekte zeugen, geboren vanaf 1 okt. 1963 t.e.m. 29 febr. 1964: la 7407, R. Focke, Sluis; lb 7779 l.o., J. Rammelae- re, Sluis; lc 7406 l.o., R. Focke, Sluis; 2a 7784 l.o., J. Rammelaere, Sluis; 2b R. Focke, Sluis. Vrouwelijke loopvarkens, geboren vanaf 1 mrt. 1964 t.e.m. 17 juli 1964: lb 7872 l.o., A. J. Tresonier, Sluis; 2a 7871 l.-o., idem; 7873 l.o., idem. Bedrijfscollecties, bestaande uit drie zeugen: la R. Focke, Sluis. Vergadering P. J. G. De P.J.G. West Zeeuws-Vlaanderen hield in hotel „Victory" te Oostburg een streekvergadering, waarin o.in. af scheid werd genomen van de voorzit ter, de heer D. Dekker uit Hoofdplaat, deksels goed in de gaten wat hij voor brood op de plank had. Hij heeft het alleen maar geprobeerd. Hij was doods bang dat we met jouw boek naar een ander zouden gaan!" Jaap knikte, in gedachten het ge sprek met de uitgever herhalend. Hij was wel een beetje ontdaan van alle gebeurtenissen van deze middag, eerst dat gesprek met Kerkhoff, die beloofd had „dat hij er werk van zou maken" en toen het duel met de uitgever. Het was goed dat Van Herpen er bij was. Dat was een scherp mannetje! „Zonder jou", zei hij tot zijn collega, „had ik geen letter geschreven. Ik zou het aan jou willen opdragen". „Ncoit doen", wuifde deze weg, „er is maar één aan wie je het kunt opdra gen en dat is je vrouw. Trouwens, ze rou denken dat je niet meer van haar hield als je het niet deed. Een vrouw als de jouwe kun je zó niet passeren!" „Sandra passeren, het laatste waar ik aan denk! Maar eerlijk Dick, als ik toch iemand hiervoor te danken heb, dan ben jij het". „Eerlijk is best, en je fuift me maar eens op een fijn dineetje „Dat zeker". „Goed, je hangt. Ik zoek het restau rant en het menu wel uit. Dat stop je niet met een rooie rug, vader. Maar die geruime tijd bestuurslid is geweest van de afdeling IJzendijke en geduren de vier jaar streekvoorzitter. In deze vergadering werd tevens de tot nu t3e als vice-voorzitter funge rende heer A. D'Hont uit Groede geko zen tot voorzitter. Als vice-voorzitter werd benoemd de heer A. Risseeuw uit Zuidzande. De heer D'Hont dankte de scheiden de voorzitter voor zijn goede diensten aan de P.J.G. bewezen en bood hem een bureaulamp aan. Verder werd nog het winterprogram- ma opgesteld, waarop naast verschil lende activiteiten ook een viertal ex cursies vermeld staan. Schoondijke Bloemen- en plantententoonstelling De afdeling Schoondijke van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw heeft vrijdag en zaterdag j.l. een tentoonstelling ge houden van voornamelijk bloemen en planten. Burgemeester Hoftijzer opende vrij dagmiddag deze expositie en maakte een compliment aan het adres van de organisatoren, die elk jaar weer iets dergelijks op touw weten te zetten. Hij sprak tevens de hoop uit, dat weer ve len van hun belangstelling zouden blijk geven. Reeds eerder had de voorzitter van de afd. Schoondijke, de heer P. Luteijn, gewezen op het feit dat het aantal in zendingen minder was dan vorig jaar, maar dat de kwaliteit hoger was. Toch waren er altijd nog ca. 350 inzendin gen. De heer A. Hoolhorst uit Oostburg, voerde het woord namens het hoofd bestuur en sprak zijn waardering uit voor de afd. Schoondijke, die met de afd. Zuidzande a.h.w. de Maatschappij in stand houden. Als jurylid sprak hij zijn verbazing uit over de voortreffelijke kwaliteit van de inzendingen. Het deed hem genoe gen dat de Schoondijkse scholen ook weer van de partij waren. Helaas waren de bejaarden van Schoondijke ditmaal niet met een inzending vertegenwoor digd. Van de lagere scholen kreeg de Open bare dit jaar de le, de R.-K. de 2e en de Christelijke een 3e prijs. Een le prijs met een groepsinzending werd veroverd door de heer P. Leen- houts. Voorts vielen le prijzen ten deel aan: J. Lako (tweemaal), P. Luteijn, P. Bun schoten en P. Haartsen. 2e prijzen wer den toegekend aan: P. Leenhouts (twee maal), J. Risseeuw-Provoost, J. van der Molen-Donze en A. Luteijn. 3e prij zen aan: J. de Feijter, P. Risseeuw, P. Leenhouts (tweemaal), mej. Hamelink, J. Huigh, I. Risseeuw, I. Hubregtse, J. Risseeuw-Becu (driemaal), P. Luteijn, J. van der Molen-Donze en Wed. Leen houts. het kan er af, want we hebben ze van middag voor je verdiend". „Hoe vind jij mijn vrouw, Dick?" Op eens was het er uit. „Jouw vrouw?" Jaap zag hem aarze len. „Een prachtvrouw. Een koningin. Ze houdt een beetje van show je neemt me niet kwalijk?" Jaap lachte. „Nee, want je hebt nog gelijk ook. Ik vroeg niet of je wat vriendelijks over Sandra wou zeggen, ik vroeg je oordjeel over haar". „Jij bent nog altijd weg van haar". „Ta. en dat hoop ik te blijven". „Zal je geen moeite kosten. En daar zal zij zelf wel voor zorgen. Zij zal je wel blijven bceien, tot haar laatste snik. 't Zou geen vrouw voor mij zijn, ik ben zelf een haan die altijd koning moet kraaien, we vlogen elkaar steeds in de haren maar ik ben ook niet zo'n wijze vent als jij. Jij bent haar waard. En ik geloof, als puntje bij paaltje komt, dat jij toch de baas bent". „Ik heb nooit de behoefte gehad de baas te spelen". „Ne„ de baas spélen zou je bij haar ook niet lukken. En ik geloof niet dat ze mij zo erg mag „Ach loop", zei Jaap, maar het klonk niet overtuigd. „Nee, we lijken te veel op mekaar en we kennen elkaar daarom te goed. Groede Snelste duif. De spanning die heerste rond de uit slag van de nationale concoursvlucht uit Chatauroux, is nu geweken. De dof fer van de heer J. de Krijger is inder daad de snelste gebleken met 1303.78 m. per minuut. Hiermee heeft dus de heer De Krijger de eerste prijs behaald, n.l. een personenauto. Opening aardappel-koelhuis. De fa. de Feijter uit Breskens heeft aan de Kruisdijk te Groede een groot en wel zeer modern koelhuis voor aard appelen gebouwd. Het gebouw beslaatx een oppervlakte van 30 x 100 meter en de koelruimten 10 x 100 m. Het transport- en sorteer- systeem behoort tot het modernste in Nederland. De architect was ir. W. Bruijnooge te Schoondijke. Burgemeester Everaars heeft zater dag j.l„ door met een heftruck een lint doormidden te rijden, het bedrijf ge opend. Sluis Jaarvergadering Mij. tot Nut van 't Algemeen. De Mij. tot Nut van 't Algemeen, departement Sluis-Aardenburg, kwam bijeen in Hotel Sanders-de Paauw, on der voorzitterschap van de heer G. J. van Oorschot. De heer J. P. J. Wage werd als be stuurslid herkoren. De secretaris, de heer P. Bosch uit Sluis en de penning meester, de heer J. Rosseel uit Aarden- burg brachten hun jaarverslag uit. Het win terprogramma werd samen gesteld. Majoor Van der Veer zal een lezing houden over het familieleven in Korea. Contact zal worden opgenomen met de heer Verstraete uit Sint An- dries voor het vertonen van een heem kundige film over de streek en met de toneelgroep: Oefening en Vermaak te Oostburg voor een toneelavond in de Aardenburgse sociëteit, voor de leden van het departement komt er een spe ciale dia-wedstrijd. Aardenburg Wielrennen. Te Aardenburg werd zaterdagmiddag een wielerwedstrijd gehouden voor nieuwelingen over 70 km., de z.gn. Ronde van Aardenburg. Er verschenen 11 renners aan de start. Al vrij spoedig nam een groepje van 5 man een voorsprong, die zij de gehele wedstrijd behielden. In de 17e ronde dubbelde dit groepje de overige renners. De uitslag was: 1. J. Beun, Biervliet; 2. J. Brouwer, Rotterdam; 3. C. Baaker, Amsterdam; 4. C. Rentmeester, Ovezande; 5. H. Ba- remans, Oudenbosch; 6 .J. de Vrieze, Jouw vrouw staat heel gereserveerd tegenover mij". *,Ik geloof niet dat dat zo is, Dick. Ik zou het heel jammer vinden als dat zo was". „Ik niet. Want nou wordt het voor mij een sport. Wanneer jouw vrouw straks haar oordeel over mij zou her ben, dan sta ik er goed op. En dat hoop ik toch echt. Bij zo'n vrouw als de j~>u- we wil ik graag in een goed blaadje staan". Hij lachte, maar Jaap merkte, dat hij in ernst sprak. „Ga je dus overstag?" „Ik? Nee, ze zal me moeten nemen zoals ik ben en het zou ook niet eerlijk zijn, mooi weer tegen haar te gaan spe len". „Dat zou ze deksels gced in de gaten hebben. Ze is scherp genoeg". „Maar Olga is nog scherper". „Olga! Ja, daar noem je me er ook eenIn vele opzichten een dochter van haar moeder, maar niet in alle. Olga leeft „Dieper". „Ja, hoe weet je dat?" „Dat weet ik niet, dat voel ik". „Olga houdt ook wel een beetje van show". „Vast wel, maar ze is er zich deksels goed van bewust dat het show is. En zij zelf moet niets hebben van zulke

De Schakel | 1964 | | pagina 1