Beoordeling van liet Bloemencorso Ie Breskens op 15 aug. 1964 als afsluiting van de goede zwem-zomer 1964, onderlinge wedstrijden georgani seerd in het „Wilhelmina-zwembad" te Breskens. Hieraan vooraf werd door mej. Paula Donze een poging gedaan het Zeeuwse record op de 400 m. vrije slag te verbe teren. Dit meisje, dat deze zomer zo sterk naar voren kwam onder de be kwame leiding van de onvermoeibare trainer H. Bondewel, bewees dat alle moeite aan een dergelqke recordpoging verbonden, niet voor niets op touw was gezet. Rustig zwem zij de 8 banen in een goed verdeeld tempo en liet de prach tige tijd 6.06.6 afdrukken. Het oude re cord op naam van de eveneens goede zwemster Gertie Hogerheide, van de ..Starters" uit Aardenburg, stond op 6.14. Geen twijfel dus, we hadden met Paula weer een record in de wacht ge sleept en voor de Zeeuwse zwembegrip- pen aardig scherp gesteld. Dit was deze z mer de derde record verbetering, die aan de „Scheldestro- mers" te beurt viel. Onnodig te schrij ven, dat met dit succes een prima stem ming in en om het bad heerste. De sportiviteit en teamgeest kwamen goed tot uiting toen Paula het water verliet en alle leden zich verdrongen, om maar het eerst hun gelukwensen te kunnen aanbieden. Ze werd dan ook letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Onder deze omstandigheden werden de verdere nummers vlot afgewerkt, waar op enkele hiervan zeer goede tij den werden verwezenlijkt. Vermeldenswaard is toch zeker de 100 m. schoolslag van Bob Riemens, die fel opgedreven door J. Jobse, net een fractie eerder aantikte met een tijd van 1.29.8, wat, gezien het eerste seizoen van deze zwemmer, een pracht resultaat was. Als veteran v. d. Heuvel nog eens mocht beslissen, niet meer mee te zwem men (niemand weet wanneer), zal Sehel- destroom ook op dit nummer, met deze heren, zijn partijtje blijven meeblazen. Het was een prachtig slot en de vele belangstellenden voor deze laatste krachtmeting konden, ondanks hun moeilijke (zit-houding) vanwege de harde tribunes, tevreden huiswaarts keren, evenals het actieve bestuur van deze vereniging, die met hun leden op één der prachtigste seizoenen van „Scheldestrcom" kunnen terugzien De uitslagen van de clubkampioen schappen waren als volgt: 400 meter vrije slag dames: P. Donze 6.06.6 (nieuw Zeeuws record). 50 m. schoolslag jongens t.e.m. 10 j.: 1. J. Flikweert 53.9; 2. I. v. d. Sande 55.2; 3. H. Monjé 64.7; 4. H. v. Vliet 88. 50 m. schoolslag meisjes t.e.m. 10 j.: 1. C. Melieste 52; 2. J. Cambier 53.8; 3. M. Francke 66.1; 4. L. Bondewel 66.9; 5. W. v. Quekelberghe 68; 6. R. Vermeu len 70. 100 m. vl.slag jongens 14 j. en ouder: 1. D. de Winde 1.45.7; 2. F. Verplanke 1.45.8: 3. R. v. d. Vijver 2.03.7. 100 m. vrije si. meisjes 14 j .en ouder: 1. A. Brugge 1.24.9; 2. I. Klaassen 1.33.1. 50 m. vlslag jongens 12 en 13 j.: 1. J. Wesdorp 45.3; 2. F. Verplanke 49; 3. J. de Back 55.1: 4. A. de Bree 58.9. 100 m. sch.slag meisjes 12 en 13 j.: 1. L. Vergouwe 1.48.2; 2. C. Arendse 1.49. 50 m. vl.slag jongens 10 en 11 j.: 1. I. Brugge 55; 2. I. v. d. Broecke 62.3; 3. A. Bondewel 62.9; 4. J. Salomé 87.5. 50 m. sch.slag meisjes 10 en 11 j.: 1. J. Fenijn 47.1; 2. P. Erasmus 47.2; 3. D. Bondewel 48.4; 4. E. Beun 48.4; 5. M. Cambier 516. A. v. Oostenbrugge. 50 m. vrije slag jongens t.e.m. 10 j.: 1. I. v. d. Sande 47; 2. H. Monjé 50; 3. J. Flikweert 53.5; 4. H. v. Vliet 64.8. 50 m. vrije ^lag meisjes t.e.m. 10 j.: 1. C. Melieste 55; 2. L. Bondewel 56; 3. W. v. Quekelberghe 65; 4. J. Cambier 67.1: 5. M. Francke 1.17.3. 100 m. sch.slag jongens 14 j. en ouder: 1. B. Riemens 1.29.8; 2. J. Jobse 1.30; 3. J. Verduijn 1.36.8; 4. J. Fenijn 1.44.1. 100 m. sch.slag meisjes 14 j. en ouder: 1. A. Brugge 1.49.5; 2. I. Klaassen 1.55.3. 100 m. sch.slag jongens 12 en 13 j.: 1. J. Wesdorp 1.40.3: 2. A. de Bree 1.46; 3. H. v. Schoote 1.46.3; 4. J. de Back „Snertvent!" Hij klopte Dick van Herpen op de schouder. „Sjonge Dikkie, waar heb jij zo lang gezeten, jongen? Ben je nog altijd broekebindster op die school van je?" „N:g altijd", zei Van Herpen plechtig. „Hier Frits dit is Jaap van Santen, collega van me, straks ook van jou". „Van mij, hoezo?" „Is ook bezweken voor de verleiding, boek geschreven". „Aangenaam", zei Kerkhoff effen. Hij zag Jaap scherp aan. Die moest lachen om de formele begroeting. „Ook aangenaam", zei hij. Nu lachten ze allebei. „Deze man", legde Van Herpen uit, „is de vent die dat verhaal geschreven heeft dat ik je laatst heb laten lezen". „Toch niet uit dat dorp, hoe heet het ook weer o wacht eens. Van Santen zei je, nou gaat me een licht op. Nou, meneer van Santen, je kon het minder doen voor de eerste keer". Jaap was met zijn houding verlegen. Die Dick van Herpen, die had hem al verkocht waar-ie bijzat. Zijn manuscript aan Kerkhoff laten lezen! Meteen maar voor de bijl. „En heb je er een uitgever voor?" „Burgerhout wil het uitgeven, van de Librye. Maar voor een jodenfooi". „Nou ja, dat probeert hij altijd. Nieuw talent, nog onbekend. Valt niet mee meneer voor een arme uitgever we kennen dat. Stink er niet in, Van 1.51; 5. F. Verplanke 1.51.1. 50 m. vl.slag meisjes 12 en 13 j.: 1. P. Donze 44.5; 2. L. Arendse 56.7. 50 m. rugslag jongens 10 en 11 j-: 1. I. v. d. Broecke 51.3; 2. I. Brugge 56.8; 3. J. Salomé 62; 4. A. Bondewel. 50 m. vl.slag meisjes 10 en 11 j.: 1. P. Erasmus 47; 2. J. Fenijn 47; 3. D. Bondewel 49.9; 4. M. Cambier 51.2. 100 m. rugslag jongens 14 j. en ouder. 1. H. Jongman 1.31.3; 2. R. v. d. Vijver 1.32.4; 3. J. Jobse 1.41. 100 m. rugslag meisjes 14 j. en ouder: 1. Th. v. d. Heuvel 1.33.2; 2. A. Brugge 1.46.3; 3. I. Klaassen 2.43.9. 100 m. rugslag jongens 12 en 13 j.: 1. J. de Back 1.41.9; 2. J. Wesdorp 1.42.3. 3. S. Verplanke 1.49; 4. A. de Bree 1.59.1. 100 m. vrije slag meisjes 12 en 13 j.: 1. P. Donze 1.18.2; 2. C. Heijboer 1.20.7; 3. C. Salomé 1.24.2. 50 m. schslag jongens 10 en 11 j.: 1. I. Brugge 50.6; 2. J. Salomé 53.9; 3. I. v. d. Broecke 54; 4. A. Bondewel 61. 100 m. vrije slag meisjes 1 Oen 11 j.. 1. M. Cambier 1.27; 2. P. Erasmus 1.27.2; 3. E. Beun 1.34.1; 4. D. Bondewel 1.43.4; 5. J. Fenijn 1.52. 100 m. vrije sl. jongens 14 j. en ouder: 1. W. Jongman 1.12.2; 2. D. de Winde 1.13.1; 3. J. Fenijn 1.18; 4. R. v. d. Vijver 1.26.8. 100 m. vl.slag meisjes 14 j. en ouder: 1. A. Brugge 1.49.8: 2. I. Klaassen 2.13. 100 m. nigslag meisjes 12 en 13 j. 1. C. Heijboer 1.53; 2. L. Vergouwe 1.54. 100 m. vrije slag jongens 12 en 13 j.: 1. J. Wesdorp 1.23.4: 2. J. de Back 1.29; 3. F. Verplanke 1.34.9: 4. P. de Bree 1.35. 50 m. rugslag meisjes 10 en 11 j.: I. P. Erasmus 49.6; 2. M. Cambier 50.2; 3. E. Beun 50.6; 4. J. Fenijn 50.6; 5. D. Bondewel 65. 100 m. vrije slag jongens 10 en 11 J.: 1. I. v. d. Broecke 1.40.4; 2. J. Salcmé 1.40.5; 3. I. Brugge 1.50.4: 4. A. Bonde wel 2.10. 200 m. vrije slag meisjes: 1. P. Donze 2.56.7; 2. Th. v. d. Heuvel 3.01.4; 3. C. Salomé 3.05; 4. C. Heijboer 3.06; 5. P. Erasmus 3.18.7; 6. M. Cam bier 3.20.7: 7. A. Brugge 3.25; 8. I. Klaas sen 3.37.5. 200 m. vrije slag jongens: I. W. Jongman 2.46.7; 2. H. Fenijn 3.01.1; 3. D. de Winde 3.07.8: 4. J. de Back 3.14.4; 5. R. v. d. Vijver 3.18.3; 6. J. Wes dorp 3.20: 7. F. Verplanke 3.33.9. Korfbal. Zaterdag jX speelde B.K.C. zijn eer ste wedstrijd in de tweede klas. Het was meteen een krachttoer voor B.K.C., want Swift kwam in Breskens op bezoek. En dat de Middelburgers kunnen korfballen is bekend. Het werd dan ook een nederlaag voor B.K.C., zij het met het geringst moge lijke verschil van 1 punt. Jammer was dat in het begin 2 straf- worpen werden gemist, want in de slot fase van de wedstrijd kwam B.K.C. zo op dreef, dat ze Swift geheel in de ver dediging dreef. Het was Sjaak Merk die het eerste te- genpunt scoorde, waarna van vak werd verwisseld. Het nieuwe aanvalsvak had kennelijk de moed niet laten zakken en weerde zich fel. Het duurde dan ook niet lang of Joost v. d. Lijke wist met een mooi schot de achterstand tot 1 punt te verkleinen. Hierna werd nog hard gevochten voor de gelijkmaker, doch de tijd die nog restte, was hier voor helaas te kort. Zo eindigde deze eerste wedstrijd voor B.K.C. met een negatief resultaat van 23, wat zeker niet slecht genoemd kan worden tegen zo 'n gerenomeerde ploeg als Swift. Ooatburg Benoeming Als leraar plaatwerken en lassen is aan de Lagere Technische School te Oostburg benoemd de heer H. de Goeij te Nijkerk. VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Santen". „Dat heb ik hem ook al gezegd. Van middag gaan we op audiëntie. En dan zullen we het eens anders gaan aan pakken, maar m'n vriend Jaap is zelf te onzeker. Hij kan niet geloven dat hij werkelijk iets goeds geschreven heeft". „Luister eens, van Santen", zei Kerk hoff met nadruk. „Dick hier weet dat ik geen mens ooit stroop om de mond smeer en dat ik vind dat veel te veel mensen die het niet kunnen, zich be- z ndigen aan boeken schrijven. Maar ik zou het jammer vinden als dat boek van jou ongeschreven gebleven was. Het is geen Hoge Literatuur, je bent eigenlijk meer verteller dan literator. Wees er blij mee. Al dat hoge gedoe vindt toch geen koper, je verdient er geen droog l„. me°. rpmand die goed, die mees terlijk vertel'en kan, vindt altijd lezers. De voorbeelden zijn voor het grijpen. Ik vocrsrel je met dit boek een groot succes. Laat Burgerhout maar kletsen, maa" die weet het zelf heel best. Ik ben blij dat ik nou eens kennis met je maak en ik wil je alleen maar zeggen: begin niet aan een tweede in opdracht van je uitgever, want dan bederf je je eieen markt. Schrijf je tweede boek net als je eerste, omdat je er plezier in hebt, omdat je schrijven meet". „Ja-ja", zei Jaap, „eerst maar eens kijken hoe dit afloopt". (Wordt vervolgd.) VADER. „Vader", het leven dat U ons eens gaf En U ons beloofde de vrêê tot aan 't graf, Verknoeiden wij deerlijk en U had ver- Idriet, Totdat wij beseften, „dat" deed U om |niet „Vader", U gaf ons Uw Zcon, die „die" Ivrede ons bracht, Vervulde aan ons Uwe Godd'Iijke Macht, Geen mens die besefte wat U voor ons Ideed, En wat „Jezus" Uw Zoon voor ons lijden |deed! „Vader", wij hingen Uw Zoon aan het „Kruis" En sloegen Zijn voeten en handen in Igruis, Wij spuwden Hem zomaar vlak in |'t gezicht, Dat was dan „Zijn" loon, bij dat mens'- |lijk gericht! „Vader", wij brachten Uw Zoon naar |het graf, En dachten: „Dan zijn wij voorgoed van |Hem af", Want dood is het einde, geen plaats hier Ivoor Hem, En wij leven voort zonder halt, of een - |rem! „Vader", het geld is voor velen hün God En brengt dikwijls wreedheid en duivels I genot, Dat doet dan vergeten dat Gij tóch bestaat En Gij ons met geld, straks niet bin- Inenlaat „Vader", U gaf ons Uw Zoon, die ons [vrijkocht door dood. En daardoor een kans die „vergiffenis," ibood, Want als wij goed denken, dan worden |wij klein, En moeten wij buigen, wie, wat wij ook [zijn! „Vader", Gij zijt zo Almachtig en neem |ons nu aan, Vergeef dan, o Heiland, wat wij hebben Imisdaan, Wij leggen berouwvol ons zondenpak |nêêr En leven voortaan dicht bij U, lieve |Heer! Wij kennen U nog van dien tijd op deez' |aard, Dat heeft U voor ons in „Uw Woord" Isteeds bewaard, Want U steeg uit 't graf, die de dood loverwon, En wie voor U boog, een „nieuw" leven [begon „Vader", wij brengen U need'rig veel |dank En slaan U „niet meer" aan een ruw- Ihouten plank, Wij geven ons over, U zijt onze Heer, „O, Vader", heb dank voor Uw liefde, |zo têêrü J. B. De stoet van bloemen, die op 15 aug. door de straten van Breskens uittrok, heeft het dit keer met de weersomstan digheden goed getroffen. Zoals ieder jaar was het ook dit keer weer een fleurig en feestelijk gebeuren, door een grote menigte bezoekers in vrolijke stemming gadegeslagen. De stoet in z'n geheel vormde dit jaar een echte eenheid door het éne thema, de zee, waardoor alle wagens waren ge ïnspireerd. Wij zijn er steeds voorstan ders van geweest om het corso van Breskens tot een „corso van de zee" te maken en daardoor de stoet een eigen karakter te geven, waardoor hij zich onderscheidt van soortgelijke optochten in andere plaatsen. Onze indruk is, dat zich in de opbouw der wagens en in de verwerking der bloemen een duidelijke vooruitgang ma nifesteert, waardoor de werkstukken naar een steeds beter niveau toe groeien. Het is bewonderenswaardig, dat de meewerkende gemeenschapoen telkens weer de meed en de onderne mingszin kunnen opbrengen om dit werk voort te zetten, ongetwijfeld met opoffering van veel tijd en inspanning. De wagen „Zijne majesteit Vis" was vooral te waarderen om z'n goed ge slaagd totaalbeeld. Ook wat betreft kleur, details en afwerking was er wei nig kritiek op. Een mooi stuk werk. „Vis ter zee ontrukt" was, wat het to taalbeeld aangaat, wat ongelijkmatig. Dit kwam, doordat het vooraanzicht het motief onduidelijk tot uitdrukking bracht, terwijl ook aan de kant met de rugzijde van de enorme hand het effect niet helemaal overtuigend was. De an dere zijde van de wagen deed het bi zonder goed; voor de uitwerking van de hand aan deze zijde is een bizonder compliment op z'n plaats. Een wat min der starre compositie zou ongetwijfeld de wagen op een nog hoger peil hebben gebracht. Het idee van deze wagen was bepaald een goede vondst. „Gerookte vis, ook niet mis" wil de jury vooral apart vermelden om z'n uit stekende kleu rverwerking. De wagen bood een grappig aanzien; er zat humor in, 'n tamelijk zeldzame eigenschap; de schoorstenen waren met fantasie ge daan. Uit oogpunt van bloemschikkunst was de bloemenmand op de wagen wat slordig. Het element „bloemschikken" zou over het geheel, dus voor alle wa gens. wel meer aandacht kunnen krij gen. „Schipbreukelingen": in z'n geheel ook wel een wagen met effect, maar in de detaillering wat rommelig. Het idee was nogal ver gezocht, meende de jury. „Vis-fantasie": vertoonde een wat te starre compositie, miste min of meer de speelsheid, die bij zulk een thema juist zo belangrijk is. Het geldt bij elk bloe mencorso: speelse fantasie is een uiterst voornaam iets in zulk een optocht. „Jacht op de helling": een wagen in een bloemencorso moet het vooral heb ben van z'n effectvolle compositie, z'n kleur, z'n sprookjesachtige verbeelding, en niet van het imiteren der werkelijk heid, ook niet van het fabriceren van bewegende onderdelen, die meer type rend zijn voor een carnavalsstoet. Het jacht zelf kwam er wat mager af, met z'n onversierde mast en tuigage. Het totaalbeeld en de detaillering werden door de jury daardoor minder hoog ge noteerd. „De vloot vaart uit": het onderwerp bood ongetwijfeld zeer mooie mogelijk heden: geen slecht idee. Het uitvaren van de vloot en daarbij de schittering op het water, dat heeft iets fascine rends. De plaatsing van de boten op de wagen was te symmetrisch, waardoor de totale compositie weer teveel starheid vertoonde. De boten waren wat dun netjes, de masten ervan onversierd. De kleur van de wagen maakte weer wel wat goed. „Rust Roest": het idee sprak niet sterk aan en het is vooral hierdoor dat de waardering niet hoger kwam. Het totaalbeeld van de wagen deed het nog wel. In de detaillering waren de kansen niet ten volle benut. Tenslotte „Neptunus": het bezwaar van de jury gaat niet tegen de gedachte om de zeegod „Neptunus" als gekroonde vis uit te beelden, maar dit moet men dan ook sterk tot uitdrukking brengen. Nu zat er iets weifelends in de hele wa gen, waardoor het totaaleffect maar zwak was, terwijl ook de detaillering niet uitblonk. Was het gegeven mis schien iets te weinig doorgedacht? 0 Zoals ieder jaar wil de jury met deze karakteristiek, met alle op- en aanmer kingen niemand te kort doen en nie mand ontmoedigen. De jury weet maar al te goed, hoeveel er komt kijken om iets fraais tot stand te brengen en spreekt nogmaals z'n bewondering uit voor de Breskense gemeenschap, die dit feestelijk schouwspel ieder jaar weer tot ieders voldoening aan de duizenden presenteert. Dit is iets wat niet genoeg onderstreept kan worden. Houen zo! Namens de jury: Jac. van Poppel. INGEZONDEN De Zeeuwse Muziekschool. Tot voor kort had Breskens het voor recht, een klas van de Zeeuwse Muziek school te hebben voor het algemeen vormend muziekonderwijs. Reeds in juni werden via de lagere scholen aanmeldingsformulieren ver spreid om per september wederom met een klas te kunnen starten. Hoe teleurstellend waren de aanmel dingen, slechts zeven kinderen kwamen naar de eerste les. Wij vragen ons af, of er in de 3e klas der drie lagere scholen in onze gemeen te niet meer dan 7 kinderen zijn die muziekonderwijs willen volgen? Is het op deze manier te verwonderen, dat de plaatselijke muziekverenigingen teniet gaan wegens gebrek aan geschoolde krachten? Langs deze weg roepen wij de ouders op, om hun kinderen het muziekonder wijs te laten volgen. Er wordt veel gemopperd door de be woners van het platteland dat er nooit iets kan öf kan blijven bestaan, doch zijn wij hier zelf niet debet aan?? Ook wordt er veel gemopperd over de duurte van het in een dorp wonen, doch zijn wij ook hier niet een weinig schuld aan? Wanneer de Zeeuwse Mu ziekschool voor het A.V.M.0. niet in onze gemeente kan blijven, worden de kin deren verplicht naar Oostburg te gaan, hetgeen voor de betreffende gezinnen een kostenverzwaring betekent van f 0.60 per week of f 30,- per jaar. Dat het muziekonderwijs de belang stelling geniet van de overheid, bewijst toch ook het geven van subsidie door ons eigen gemeentebestuur van Bres kens. Ouders, grijpt deze kans aan om uw kinderen reeds op jeugdige leeftijd mu ziekonderwijs te laten volgen. Om de cursus in Breskens te laten voortbestaan moeten er 15 leerlingen zijn; er zijn er reeds 7. Nog 8 of meer en de zaak is ge zond. Voor verdere inlichtingen kunt U zich wenden tot mej. de Koning. Spuiplein alhier. Enkele ouders van leerlingen. 0 Nog steeds stijgt het aantal ongevallen op straat, in het bedrijf en in huis. Daarom is uw goede eerste hulp'nodig Weet U wat te doen als een slachtoffer uw hulp nodig heeft? Weet U hoe U iemand het leven kunt.red- den bij bepaalde ongevallen? Zo niet, volg dan de cursus die dit najaar gegeven wordt door de Koninkl. Ned. Ver eniging Eerste Hulp Bij Ongelukken te Bres kens. U leert dan hoe op deskundige wijze hulp kan worden verleend. Ieder die goed zou willen helpen bij ongevallen, waar dan ook, wordt opgewekt deze cursus te volgen. Zie verder de advertentie in dit nummert Bestuur Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afdeling Breskens.

De Schakel | 1964 | | pagina 2