DE EEKSTE VIOOL alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen De zeven Provinciën ^N's fr'tes W. FENIJN, Boulevard 38, Breskeus, telef. (01172) 506 de tcha kei 18e Jaargang Nr. 990 Vrijdag 18 sept. 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra {Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-U ITGËVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TELSS - GIRO 368296 Eerste Nederlands schip met geleide projectielen. N.N.P.-a.b. „De Zeven Provinciën" De raket, het welhaast onfeilbare waDen, dat trefzeker zijn eigen weg zoekt naar iedere mogelijke vijand, heeft zijn in trede gedaan bij de Koninklijke Neder landse Marine. Dezer dagen hebben wij een van de eerste proefvaarten meegemaakt met de omgebouwde „Zeven Provinciën", de eerste Nederlandse oorlogsbodem, die met geleide projectielen is uitgerust. Deze elf jaar geleden in dienst gestelde licht kruiser (12.230 ton) is sinds mei 1962 geheel verbouwd en opnieuw inge richt. Kosten: rond 50 miljoen gulden. Wie nu door het schip dwaalt, merkt duidelijk, dat de kruiser eigenlijk twee generaties vertegenwoordigt. Op het voordek bevinden zich nog de om ontzag vragende „conventionele" kanonnen, de achterhelft van „De Zeven Provinciën" leeft duidelijk in de toekomst, met on derdeks een imposante wirwar van on begrijpelijke computers en radarscher men en bovendeks een gestroomlijnde zwaar gepantserde afvuurinstallatie voor de raketten. De Nederlandse kruiser, die ongeveer april volgend jaar volledig operationeel zal zijn, is hiermee duidelijk een krui sing tussen twee verschillende werel den. Alsof men niet goed wist, welke kant men eigenlijk op moest gaan. De keuze van een gemengde conventionele en ultra-moderne bewapening is echter welbewust zo uitgevallen. En dit niet al leen uit financiële overwegingen. Een oorlogsschip zal in de komende jaren nog altijd conventionele kanonnen no dig hebben om zich een vijand van het lijf te houden. De conventionele wapens van „De Zeven Provinciën" - 4 kanons van 15,2 cm., 6 zware mitrailleurs van 57 mm. en 4 mitrailleurs van 4o mm. - worden door radar gericht en behoren tot het monernste dat nu op dit ge bied gebeden wordt. Tegen aanvallende supersonische vliegtuigen zijn zij ech ter machteloos. Hiertegen echter kun nen de Amerikaanse „Terrier"-raket- ten een krachtig schild vormen. Met hun snelheid van Mach 2,5 (twee en een half maal de geluidssnelheid) en een bereik van 60 kilometer kunnen zij elke vliegende aanvaller te vlug af zijn. De raketten, die de Nederlandse krui ser begin volgend jaar in Amerika aan boord krijgt (op het ogenblik wordt met dummies geoefend), kunnen ook met atoomkoppen worden uitgerust en te gen zee- of landdoelen worden ingezet. De Nederlandse marinemensen zijn technisch wel voorbereid op het gebruik van atoomwapens, maar vooralsnog zal de Nederlandse kruiser toch geen atoom koppen aan boord krijgen. De Zeven Provinciën zal in een moge lijk conflict vooral voor de luchtbevei- liging van convooien en vlootverbanden moeten zorgen - eventueel in combina tie met andere eenheden. Gezien deze taak lijkt het niet waarschijnlijk, dat hierbij atoomkopen nodig zijn. De Ne derlandse oorlogsbodem zal door de NATO ongetwijfeld in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan worden ge- FEUILLETON door L. van Schooten Want hoewel Sandra bij andere men sen al heel gauw door de schone schijn heen zag, was ze er gans niet afkerig van zelf die schijn op te houden, in de stellige mening, dat van haar niemand het in de gaten had. Dat glold in ieder geval niet voor Jaap, die haar wel eens glimlachend aanhoor de. „Wat u in de etalage niet ziet", zei hij plagend, „vraag dat binnen. Maar is er binnen wat te koop, meisje?" Ze kon daar best tegen. Als hij haar dan al niet bewonderde om de rijke schatten van haar geest, dan toch om de succesvolle wijze waarop ze hetgeen ze had, wist uit te stallen. „Haagse bluf", zei Sander wel eens, „als je maar lang genoeg klopt, heb je een schaal vol". „Dat moet nu eenmaal hier", zei San dra. „Je moet je aanpassen aan je pu bliek". En dat ging haar te beter af, naarmate ze er meer bij behoorde stationeerd. Met atoomkoppen geladen terriers zijn alleen bestemd voor aan vallende formaties vliegtuigen. Onder de huidige verhoudingen is het echter vrijwel zeker, dat een vijand geen for maties vliegtuigen tegen schepen op de Oceaan zal (kunnen) inzetten. Hij zal zich tot incidentele aanvallen moeten beperken. En die kan De Zeven Provin ciën wel de baas blijven. De kruiser bezit twee afvuurinstalla- ties voor de Terriers, die onafhankelijk van elkaar kunnen opereren. In totaal zullen in het voorjaar 40 raketten aan boord worden genomen. Binnen enkele ogenblikken kan de kruiser zeker 4 vliegtuigen vernietigen, die de fatale 60-kilometer cirkel (het bereik van de terrier» rond het schip binnendringen. De meeste aanvallers zullen zich dan nog wel eens bedenken. De hoge snelheid van de huidige aan- valsvliegtuigen vereist een snel reage ren van de scheepsbeveiliging. Het me rendeel van het werk - zoals berekening van koers, snelheid en hoogte van de eventuele aanvaller - wordt dan ook door razendsnelle computers verricht. Deze electronische breinen zijn in een speciale ruimte op het achterdek on dergebracht, de zogenaamde „seinka- mer", een oud-Hollandse marineterm voor een ultra-monerne afdeling. De snelheid van optreden wordt ge garandeerd door de zeer goede radarin stallatie, die De Zeven Provinciën aan boord heeft. Op het ogenblik heeft het schip een zeer sterke rondzoekradar met een groot bereik. Dit bleek duidelijk tijdens de proefvaart. Terwijl wij ter hoogte van Texel voeren, konden wij op het radarscherm precies zien welke toe stellen boven Brussel en Londen vlo gen. Binnenkort zal de kruiser ook nog een speciale afstandsradar van Ameri kaans fabrikaat krijgen, die de doelen voor de Terriers moet vaststellen. Het leven aan boord van de kruiser is een koel en hard bedrijf geworden. Wat wel noodzakelijk is als in fracties van seconden beslissingen moeten wor den genomen en uitgevoerd. Het ge vecht wordt geleid door technici, die geen trekker meer overhalen, maar computers aan het werk zetten. De commandoruimte is gehuld in het duister, waarbij de enige lichtveldjes de radar en de sigaretten van de be manning zijn. Gesprekken worden ge voerd door microfoons en koptelefoons. Een eigen taaltje is ook al gevormd, doorspekt met Amerikaanse uitdrukkin gen. Overigens tegen de wil van com mandant A. van der Moer in. Hij is een hartstochtelijk Neerlandicus. (Nadruk verboden). PLAATSELIJK NIEUWS Oroede Nieuwe sportzaal. Het bijna een eeuw oude gebouw, dat altijd heeft dienst gedaan als Openbare lagere school, heeft nu weer opnieuw een goede en bovenal nuttige bestem ming gekregen, n.l. als sportzaal. Vrijdag j.l. waren vele genodigden in het gebouw bijeen, waar burgemeester J. C. Everaars zijn bijzondere vreugde Verreweg de meeste dames van de krans dankten hun lidmaatschap niet aan eigen aanzien, maar dat van hun echtgenoten. De freule maakte een uit zondering, maar die had ook geen echt genoot. Sandra was óók een uitzonde ring, de positie van haar man, een on derwijzer aan een ulo-school, maakte niet veel indruk. Hij was echter „de man van Sandra". Zij was zich hiervan heel goed bewust en deze gedachten vervulden haar ook toen ze met kittige pas voortstapte naar de plaats van samenkomst. Juist in deze kring, met zijn literaire pretentie, zou haar status stijgen, wan neer ze niet alleen de vrouw was van een onderwijsman, maar van een auteur. Dan kon mevrouw Bijleveld met haar nichtje wel ophoepelen. Natuurlijk, voorlopig was het afwach ten geblazen. Eerst moest het boek uit komen. Sandra liep heerlijk te fantaseren hoe ze dat in 't vat zou gieten. Niks zeggen. Net doen of je neus bloedt, zo als Olga het heel cn-Cranenburghs uit drukte. Hoe zou ze het doen? Zorgen dat ze net tegen de tijd dat het boek uitkwam aan de beurt was, dan een fragment voorlezen en als ze vroe gen naar de schrijver, heel bescheiden zeggen: „mijn man". Nee, dat lag er te dik op. X dat houdt U fit en wijs Gaat U even om heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten. Het gemak dient de mens en voor weinig geld lekker eten. Ijs en ijstaarten altijd in voorraad. Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Beleefd aanbevelend. uitsprak over de wijze, waarop door de architect, aannemer en ambachtslieden een en ander was tot stand gebracht. Als blijk van waardering bood de burgemeester aan de architect, de heer I. A. van Overbeeke, een grammofoon plaat aan. Ook B. en W. en de raadsle den bracht spreker dank voor de spon tane medewerking. Een bijzonder woord van welkom richtte burgemeester Everaars tot de heer J. Geleins, inspecteur voor het l.o. in de Inspectie Middelburg, dokter H. J. S. Timmer, schoolarts voor West Z. Vlaanderen, de heer J. Distelbrink, con sulent voor lichamelijk onderwijs in Zeeland en tiext de leden en leiders van de Zeeuws-Brabantse Turnkring (Ze bra) en van het Sas van Gentse THOR. Architect v. Overbeeke dankte aan nemers en inrichters voor hun aandeel in de werkzaamheden. Hij bood de bur gemeester een electrische klok aan voor de nieuwe sportzaal. De sportzaal heeft een lengte van 22 bij een breedte van 9V2 en een hoogte van 5 meter. De aannemingssom be droeg ruim f 42.500 en de i nrichting van het gebouw vergde een bedrag van f 13.350. Al het nieuwe werd direct in gebruik genomen door 7 dames en herenturners van Zebra, die door een groot aantal oefeningen lieten zien wat met een ac commodatie, zoals die in Groede, kan worden bereikt. Een bijzonder applaus daarbij veroverde de nog jeugdige Ben ny Vermandei uit Sas van Gent, die, zoals bekend, enkele malen jeugdturn- kampioen van Nederland is geworden. Ook de leden van THOR lieten een aan tal aardige demonstraties zien. Geslaagd voor kraamverzorgster Dinsdagavond slaagde te Groede voor het examen kraamverzorgster mej. C. A. de Smit uit Sluis. Het examen werd afgenomen in het Groene Kruisgebouw door dokter T. Niehüser, kinderarts te Terneuzen, dok ter H. J. S. Timmer te Cadzand en Zr. L. de Graag te Groede, terwijl ook de Rijksgedelegeerde, dokter G. Hofman uit Terneuzen, het examen bijwoonde. Hoofdplaat Afscheid van de heer D. Herrebout. Vrijdagavond hebben B. en W. en de raadsleden van Hoofdplaat in de raads- Ze zou ook de dames een voorproefje kunnen geven, bijvoorbeeld wanneer de drukproeven er waren. Voorlezen uit nog niet uitgegeven werk. Ja! Dat zou even indruk maken! Al vooruit genietend liep Sandra ver der. Ze moest er zich natuurlijk niet te veel van voorstellen. Al had Jaap dat beekje geschreven, hij was nog geen be roemde schrijver. Die Van Herpen blies de zaak zo op! Als-ie Jaap maar niet kop-over-bol maakte daarmee! Enfin zij, Sandra, zou wel zorgen dat hij het hoofd koel hield. Maar hoe het ook zij, haar aanzien ging er beslist niet op achteruit. „Die man van mevrouw Van Santen stille waters hebben diepe gronden. Toch een beetje méér dan een gewone onderwijzer, zie je wel?" En misschien zou er wel iemand zijn die verband legde en zei dat zo'n vrouw een man ook verder hielp, dat Jaap van Santen verstandig had gedaan door Sandra Cranenburgh te trouwen, dat zie je maar weer. Anders was-ie maar zo'n doodgewoon onderwijzertje geble ven. Ze liep haast het burgemeestershuis voorbij, zo diep was ze in gedachten.. Nog glimlachend belde ze aan. Jaap van Santen en Dick van Herpen waren inmiddels naar Amsterdam gere den, niet op de motor. „Je meet er een beetje als heer ver vergadering afscheid genomen van de heer D. Herrebout, commies ter secre tarie, die per 1 Okt. secretaris-ontvan ger wordt van de gemeente Retranche- ment. Burgemeester J. F. C. Temmerman sprak namens de gemeente woorden van dank tot de scheidende ambtenaar. Spr. zei o.m. dat de heer Herrebout tijdens zijn 10 jaar trouwe dienst zich een goed ambtenaar heeft getoond, die algemeen vertrouwen genoot. Als bewijs van dank bood hij de heer Herrebout een schrijf- set aan. Secretaris M. G. J. Wijffels zei het vertrek van de heer Herrebout te be treuren, doch hij wenste hem geluk met zijn promotie tot secretaris-ontvan ger te Retranchement. Spr. dankte de heer Herrebout voor de prettige sa menwerking en wenste hem een succes volle loopbaan toe. Breskens Veerboot „Prinses Margriet ramde fuik. Vrijdagmorgen is de veerboot „Prin ses Margriet" bij het binnenlopen van de haven te Breskens in aanvaring ge komen met de fuik. Het schip liep op de houten, van een veringssysteem voorziene palen en be schadigde er hiervan een 6-tal flink, zowel onder- als boven water. De ferry zelf kwam er tamelijk goed af, slechts een kantplaat aan de zijde van het promenadedek werd vernield. Het schip heeft echter de rest van de dag de dienst normaal voortgezet. Persoonlijke ongelukken of schade aan de lading deden zich niet voor. De oorzaak kon niet precies worden vast gesteld. De schade beloopt een bedrag van pl.m. f 50.000,-. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het examen Frans m.o.-B, mej. A. L. Cruson te Breskens. Clubkampioenschappen ..Scheldestroom' Paula Donze verbeterde Zeeuws record 400 m. vrije slag. De laatste wedstrijd-dag van dit sei zoen is het toppunt geworden in de successenreeks, die de zwemvereniging „Scheldestroom" deze zomer behaalde. Begunstigd door goed weer werden kleed uitzien", zei Van Herpen, „anders denkt die uitgever dat je komt bedelen". Ze hadden nog ruim en ruim de tijd en Van Herpen stelde voor, dat ze in Amerieain een kopje koffie zouden gaan drinken. Het was er druk, bijna alle ta feltjes bezet. Het viel Jaap op dat Van Herpen hier blijkbaar bekend was. Van verschillende zijden werd hij begroer,, hij zelf wuifde joviaal. Toen stootte hij Jaap aan. „Zie je die vent die daar alleen aan het tafeltje zit met die krant?" „Ja". „Dat is Kerkhöoff". „Kerkhoff de kritikus?" „Ja hij publiceert zelf, als Willem Hovius". „Zo, is 'em dat", zei Jaap zijns on danks geïmponeerd. Kerkhoff was een uitermate kundig kritikus, een man van groot gezag. En de laatste roman van Willem Hovius was zeer goed ontvangen. „We kunnen wel even bij hem gaan zitten", zei Van Herpen achteloos. Jaap wilde protesteren, maar zijn metgezel liep al vooruit. „Is het misschien gepermiteerd, me neer", vroeg hij overdreven beleefd, „dat wij ons aan uw tafeltje zetten?" Kerkhoff keek verstoord op van zijn krant, smeet die toen op de tafel en sprong 'op.

De Schakel | 1964 | | pagina 1