De Zeeuwse reisgids Wegens vakantie gesloten Slagerij VERDUIJN MEISJE administratieve betrekking jongensfiets kies dus het beroep van verpleegster DUIVENSPORT P.V. „Strijd in vrede" te Groede Uitslag van de prijsvlucht vanuit Beaumetz op zondag 6 september Jl. Oud en jong samen. Los 11 uur. Aank le duif 13.08.35 u. Snelh. 1098,65 m. p. mm. 1, 5, 8, 14, 24 D. Ekkebus. 2 G. Dusar- duyn. 3, 12, 16, 20 Joh. v. d. Wege. 4 Schaut.-de Roo. 6, 21, 26 Joz. v. d. Wege. 7, 11, 15 O. de Zutter. 9, 19 23 25 M. Ro bijn. 10 Ch. Ras. 13 C. v. d. Wege 17 L. v. d. Wege 18, 22 C. de Poorter. Z7, 29 L. v d. Wege Jz. 28 J. Elfrink, le overd. J. Wolbers. Uitslag prijsvlucht vanuit Chatauroux op zaterdag jl. Jonge duiven. Los 6.45 u. Aank. le duif 13.28.47. Snelheid 1303,70 m. per min. I, 6, 12, 18 Joh. de Krijger. 2, 15 Jac. Be- cu. 3, 4, 5, 8, 9, 11, 13 G. Dusarduyn 10 O. de Zutter. 7. L. v. d. Wege. 14, 17 D. Ekkebus. 16 J. v. Driel. 19 J. Merk. 20 Schautt.-de Roo. Duivenver. „DE REISDUIF", Breskens Uitslag prijsvlucht vanuit Vilvoorde op zaterdag jl. Los 9 u. 50.Aank. le duif II.00.20 u. Snelheid 1147 m. per min. 1, 2, 13 le overd. J. Woittiez. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 A. W. Verduijn. 9, 11, 12 J. Quaars Mzn. 14, 15 J. v. d. Lijke. VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN. Het komt de laatste tijd nogal eens voor, dat eigenaren, die zich van hun huisdieren willen ontdoen, deze in de auto meenemen en „ergens in Neder land" buiten de wagen zetten, misschien wel met de gedachte, dat er wel dieren vrienden zijn, die er zich over zullen ontfermen. Dit is dan nog een „gun stige" vorm om zich van dieren te ont doen. Immers het komt ook wel voor, dat een hond midden in een eenzaam bos aan een boom wordt vastgezet. Wanneer er dan tijdig geen hulp komt opdagen, is het dier gedoemd de hon gerdood te sterven. Vanzelfsprekend wordt het gevonden, dat dierenbescherming de verzorging van dergelijke dieren op zich neemt, maar heeft u er wel eens over nage dacht, dat deze adoptie geld, veel geld kost en dat de „middelen" ergens vandaan moeten komen? De kleine huisdieren behoren tot een bepaalde categorie, waarvan ieder het vanzelfsprekend vindt, dat dierenbe scherming er zich mee bemoeit. Daar naast zijn er echter miljoenen andere dieren, die dagelijks met de mens in aanraking komen en die vaak van de Willekeur van hun verzorgers en gelei ders afhankelijk zijn. Per jaar komen er ongeveer 3 miljoen dieren op onze veemarkten. In de slachthuizen worden jaarlijks 7 a 8 miljoen dieren aangevoerd. Al deze die ren vallen in handen van mensen, die ze niet hebben gefokt en verzorgd; ze zien er enkel een economisch belang in, dat ze zo spoedig mogelijk op de plaats van bestemming komen. Wij wil len hiermede niet zeggen, dat alle men sen, die vee vervoeren of er in hande len, dierenbeulen zouden zijn. Geluk kig niet, want dan zou het er voor de dieren wel heel slecht uitzien! Er zijn evenwel ook mensen met de mentaliteit van ,,ze-moeten-toch-dood", hetgeen dan wil zeggen, dat het er niet op aan komt hoe er de laatste dagen en uren met de dieren wordt omgegaan. Om zoveel mogelijk leed aan deze diergroepen te besparen, heeft de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren een uitgebreide inspectiedienst, die da gelijks op alle grote markten vertegen woordigd is. Men wéét, dat er inspec teurs zijn en men houdt daar rekening mee! Deze inspecteurs treden op, al het moet ook door het maken van pro ces-verbaal. De Justitie legt over het algemeen gevoelige straffen op bij mis dragingen. Helaas moet er vele malen tot deze uiterste maatregel worden overgegaan, b.v. bij het vervoer van te veel dieren in bepaalde ruimten, waar door gevallen van verstikking voorko men, vooral bij vervoer van gewonde of zieke dieren over te lange afstanden. Ook tegen het vervoer van dieren met gebroken ledematen, tussen de andere dieren, moet vaak worden opgetreden. Het slaan met dikke knuppels, het prik ken met hooivorken, het in de ogen steken van vingers bij varkens om deze dieren te dwingen in een bepaalde rich ting te lopen e.d. komen eveneens voor Om er geen gruwelverhaal van te ma ken, is. dit nog maar een kleine opsom ming van gevallen, die zich ook nu nog dagelijks voordoen. Men denkt er niet bij na, dat bij ver voer van dieren, deze uit een vertrouw de omgeving in een vreemd voertuig geplaatst worden en dat ze komen in handen van onbekende mensen, hetgeen bij dieren altijd onrust verwekt. De mens begrijpt veelal het dier niet en schrijft het onwil toe. Hij is dan spoe dig geneigd hardhandig op te treden ïn de voertuigen, wanneer deze niet goed zijn ingericht, kunnen gemakke lijk verwondingen ontstaan. Vandaar, dat dierenbescherming er immer op heeft aangedrongen, dat de veeauto's aan bepaalde eisen voldoen en volgens voorschrift worden „beladen". De in specteurs zijn belast met de keuring van deze voertuigen, waardoor is be reikt, dat nu alle vervoermiddelen goed zijn Ingericht, hetgeen veel dierenleed voorkomt. Voorkomen is beter dan ge nezen. Voor dit werk zijn door de Vereniging ambtenaren aangesteld, die echter nog niet alle miljoenen dieren, die jaarlijks worden vervoerd, een humane behande ling kunnen garanderen. Door gebrek aan geld is het aantal inspecteurs nog steeds te gering om het gehele veever- voer te controleren. Laat staan om toe zicht te houden op alle slachtplaatsen en de 50 miljoen stuks pluimvee, dat jaarlijks in ons land via markten en slachterijen, door handen van lang niet altijd zachtzinnige mensen gaat, om nog niet te spreken over de vele geval len van onvoldoende verzorging. Nu de uitvoeringsvoorschriften van de Wet op de Dierenbescherming van kracht zijn geworden, komt daarnaast nog de controle op kettinghonden, de huisvesting van mestkalveren, de han del in honden en katten en vele andere zaken waarbij dieren zijn betrokken. K. Visser, hoofdinsp. N.V.B.D. ONTDEK DE ZEBRA TIJDIG EN VERWACHT ER VOETGANGERS. door S. van der Meer, Inspecteur Verkeerspolitie in Den Haag. Met het toenemen van de verkeers intensiteit worden de eisen, waaraan een goed bestuurder moet voldoen steeds hoger. Een van deze eisen is dat men tijdens het rijden voldoende ver vooruitziet, ongeacht of men nu fiet ser, bromfietser, scooter- of motorrijder, dan wel automobilist of trambestuurder is. Veel bestuurders nemen niets waar van hetgeen zich afspeelt op enige af stand of in de verte op de rijweg of op de trottoirs. Zij betrekken in hun waar nemingen vrijwel uitsluitend het weg- beeld onmiddellijk voor het voertuig, waardooY zij zelf voortdurend in narig heden komen en ook anderen in ge vaarssituaties brengen. Deze, doorgaans slechte rijders, zijn, doordat hun waarnemingsgebied te be perkt is, niet in staat soepel en vlot te rijden. Ze reageren niet tijdig genoeg op situaties, die een goede rijder al in de verte ziet aankomen of inluitief verwacht. Een slechte rijder zal te laat ontdek ken, dat een voetganger op een zebra oversteekt. Die voetganger is op het juiste moment begonnen met het over steken: het naderende rijverkeer be vond zich op een zodanige afstand dat het zonder moeite tot stilstand zou kun nen komen om hem onbelemmerde doorgang te verlenen. Doordat echter de bestuurder de zebra en de voetgan ger te laat opmerkt, zal hij in het gun stigste geval slechts op het laatste mo ment, door krachtig remmen vlak vóór de zebra tot stilstand kunnen komen, daarbij de voetganger en het achter hem komende verkeer in gevaar bren gend. De goede vlotte rijder weet situaties als deze te voorkomen. Hij is steeds be dacht op zebra's en daarop oversteken de voetgangers. Zijn rijstijl is daarop ingesteld. Hij matigt zijn snelheid bijtijds en zal geleidelijk kunnen remmen om soepel op tijd tot stilstand te komen, op enige afstand vóór de zebra, om het uitzicht van de voetgangers en van het rijver- keer niet weg te nemen. Hij rijdt duidelijk en laat de over stekende voetganger door zijn wijze van rijden bewust blijken, dat hij van plan is tijdig te stoppen. De goede automo bilist kijkt daarbij ook in zijn spiegels en drukt daarbij bovendien een paar keer op het rempedaal om het achter opkomende rijverkeer door de opflit sende achterlichten te waarschuwen. Bij slechte weersomstandigheden, duisternis en regenval zal het bijtijds waarnemen van de zebra extra aan dacht vragen, temeer omdat ook de overstekende voetganger dan vaak slecht waarneembaar is. De goede bestuurder die attent rijdt, zal zich voorts afvragen, waarom een ander afremt of stil staat voor een zebra. Ook al ziet hij geen voetganger oversteken, hij zal hem verwachten. De voetganger kan immers juist schuil gaan achter het reeds stilstaande voer tuig. Aannemend dat er voor dit stil staan een reden zal zijn, remt een goede bestuurder eveneens af en stopt zonodig ook. Het passeren van vóór een zebra rijdend of stilstaand verkeer is zeer gevaarlijk. Vooral bromfietsers en fietsers maken zich hieraan echter nog al eens schuldig. Zij rijden voor een zebra stilstaande auto's soms zelfs met onverminderde snelheid rechts voorbij. Dit heeft dan ook reeds meermalen tot ernstige ongevallen geleid. KERKDIENSTEN Zondag 13 sept. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Blom Biervliet, 9.30 uur, Eerw. Heer Begeer Breskens, n uur, Ds. Spaans H Doop Cadzand, 9.30 uur, Ds. Luuring Collecte Alg. Chr. Doeleinden Groede, 11 uur, Ds. Doornink Extra collecte kerkeraadsfonds Hoofdplaat, 11 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwviiet, 9.30 uur, Ds. Brezet Coliecte werelddiaconaat Oostburg, 19 uur, Ds. Blom Katranckement ir uur, Ds. Luuring Schoondijke, n uur, Ds. Spaans Collecte Medische Zending Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, II uur, Ds. Balk St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Waterlanokerkje, 10 uur, Ds. Bergsma H. Avondmaal IJzendijke, 9.30 uur, Ds. Doornink Zuidsande, 10 uur, Da. de Neeling 9 uur, jeugdkapel Geref. Kerk, Breskens io en 3 uur, Cand. van Drimmelen, Klundert Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. v. d. Molen Retrenchement, 1 30 uur, Ds. Praas Nieuwviiet, 10.30 uur, Ds v. d. Molen Evang. Luth. Gemeente 9.30 uur, Ds. Kielh, Breda R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 13 sept. 17e zondag na Pinksteren. H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. In de week H. Mis om 7.30 uur Dinsdag feest van O. L. Vrouw van smarten Woensdag gezinsmis 19 uur. Zaterdag lof om 19 uur. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171 - 366 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 01177-466 Biervliet. Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Cadzand-Retranchement-Sluis- Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179 - 366 Op zondag 13 september a.s. hoopt onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, weduwe J. DE JONGE-v. d. VELDE, Klaproosstraat 12 te Breskens, haar 85e verjaardag te vieren. Haar dankbare kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. van 14 t.e.m 27 september Oranjeplein Breskens 19 jaar, zoekt wegens verhuizing een Diploma typen en l'/a jaar kantoor- ervaring. Inlichtingen Boulevard 41, Breskens. Zondagsdienst dierenartsen W. van Veen, tel 01170 - 2693, O astburg TE KOOP een 8 t.e.m. 12 jaar. Scheepvaartstraat 18, Breskens. Huur nieuwe televisie met ALLE pro gramma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis! Bel (ook 's avonds) nr. 01184-4410 of 01180-3973 of 01100- 5397. Verkrijgbaar Prijs 80 cent. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1964 | | pagina 3