kend zal zijn, of de eerste prijs, bestaan de uit een personenauto met daarnaast nog enkele andere prijzen, in Groede zal kunnen worden afgeleverd. De betref fende jonge doffer van de heer De Krij ger heeft de voor hem totale afstand van 526 kilometer afgelegd met een gemiddelde snelheid van ruim 1303 me ter per minuut. Van de acht duiven, die deze duivenliefhebber aan de door de Zuid-Nederlandse bond georganiseerde vlucht mee liet doen, waren er zondag avond reeds vier thuis, zodat verwacht mag worden, dat hij voor nog meer prijzen in aanmerking zal komen. Schoondljke Opbrengst collecte. De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbestrij ding heeft in deze gemeente een bedrag van f 125,45 opgebracht. Lichtmasten Willemsweg. De Willemsweg (rotonde IJzendijke), welke thans reeds goed is verlicht, wordt uitgebreid met 6 lichtmasten. De provincie en de gemeente hebben over eenstemming bereikt omtrent de exploi tatie. De palen zullen aan de oustzijde worden geplaatst. Als dit is gerealiseerd, is de verlichting van de Willemsweg vol tooid. Instruktie-zwembad. Ook na de vakanties wordt er weer gebruik gemaakt van het instruktie- zwembad. De afgelopen maanden heb ben velen van de lagere- en landbouw scholen de zwemkunst geleerd. De R.K. lagere school uit Slijkplaat (gemeente Hoofdplaat) maakt ook tweemaal per week van het bad gebruik. De Schoon- dijkse Sportvereniging geeft eveneens tweemaal per week zwemles. Ongeveer 40 dames en heren hebben van deze ge legenheid gebruik gemaakt. De belangstelling van andere gemeen ten is eveneens bijzonder groot. Zo wer den er bestek, tekeningen en kostenbe rekeningen toegezonden aan o.a. Krui- ningen, Sevenum (L.), Groesbeek (Gld.), Serooskerke (W.). Een zelfde soort bad is reeds verrezen in de gemeente Mid- delstum (Gr.). Ook zijn er reeds kolle ges van burgemeester en wethouders (met bouwplannen) en burgemeesters naar het fraaie bad wezen kijken. Velen moesten wel vaststellen, dat een prijs van f 17.500,bijna niet te halen is. Aardenburg Raadsvergadering. In de vergadering van maandag avond besloot de Raad der gemeente Aardenburg het kruispunt Boogaard straat - Beekmanstraat - Lampstraat - Oude Kerkstraat aan te wijzen als voorrangskruising en zo snel mogelijk de daarvoor benodigde verkeersborden te plaatsen. Dit gebeurt naar aanlei ding van de recente verbetering van de Boogaardstraat. De gemeenterekening 1962 werd vast gesteld met een batig slot van f 3682,82. Nodig werd geacht, in verband met de verbetering van de Wilhelminaweg te Sint Kruis, het woonhuis Wilhelmi naweg 5 aan te kopen. De heren de Clerck, Rijckaert, Rosseel en Lampo verklaarden tegen deze aankoop te zijn op grond van het feit, dat zij wegens het ontbreken van situatietekeningen van de uit te voeren verbetering, niet konden oordelen of deze aankoop nood zakelijk was. Met 7 tegen 4 stemmen werd echter besloten het woonhuis met erf aan te kopen voor de som van f 7140. Besloten werd aan de heer A. Zelden- rust een perceel bouwgrond aan de Wandeldreef te verkopen voor de bouw van een woning, tegen de prijs van f 7,10 per m2 voor de bouwgrond en f 1,50 voor de tuingrond. Afgewezen werd door de raad een verzoek om subsidie door de Bond tegen het vloeken. Tijdens de rondvraag drongen de he ren de Clerck en Rijckaert aan op uit breiding van de straatverlichting aan de Langeweg te Draaibrug en te Sme- „Hij lijkt een beetje te veel op u", glimlachte Olga en Jaap zag zijn doch ter verstolen aan. Zo raak als dat kind uit de hoek kon komen! „Is dat als een compliment voor mij bedoeld?" vorste Sandra koeltjes. „Hoogstens als een compliment voor hem", meende Jaap. „Ik zal 'm toch eens zien over te halen om mij achterop die Norton mee te ne men", peinsde Olga. „Je zult wel wijzer zijn", bestrafte Sandra. „Geen gezicht, jij met Je knie- en omhoog achter op dat stinkding". „Stinkding. een Norton 500 kopklep- per", verrachtte Sander, die toch wel een en ander van de motorsport afwist. „Ik vind het maar proletarisch", hield Sandra vast. „Ziet u me liever op een Solex?" vroeg Olga haar neus gerimpeld. „Moeder ziet je liever in je droom van vanavond, een Rolls Royce met chauf feur", grinnikte Sander. „Wel", glimlachte Sandra, „als ik kie zen moest, verkoos ik ook de Rolls boven dehoe heet het ook al weer? die Nor- tonpomp". „Nortonpomp! Kostelijk!", schalde Sander. Van toen af aan heette het vehikel Van Herpen de Nortonpomp. Jaap ver telde het hem de volgende morgen. „Wie vond dat uit? Olga?" „Nee, mijn vrouw". dekensbrugge. De heer Rijckaert drong ook aan op spoedige uitbreiding van de speeltuin op het gemeentelijk sport complex. Sluis Hervatting training. Deze week zijn weer de oefenavonden begonnen van de gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" te Sluis. Zoals gewoolijk worden deze gehouden in het gymnastiekzaaltje van de Openb. lagere school. Seizoenverlichting verwijderd. De verlichting van het stadhuis, mo len en kade te Sluis, die gedurende het zomerseizoen iedere avond brandde, is weer verwijderd. Breskens Hengelwedstrijd. Zaterdag jl. is door de hengelvereni- ging „De Zeekrab" een onderlinge wed strijd georganiseerd, die gehouden werd aan het Dulvelshoekje. Het totaal aantal deelnemers was 41. De uitslag is: 1. P. Versprille, 651 pnt. 2. K. van de Voorde, 301; 3. J. Lalkens, 261; 4. C. Dijl, 247; 5. S. J. Versprille, 245; 6. A. Verha- ge, 191; 7. M. Zegers, 188; 8 H. de Mees ter, 187; 9. Ph. Moelker, 114; 10 Marian Dijl, 51; 11. I. Verduyn, 51; 12. H. de Bliek, 31; 13. A. Kareis, 8; 14. J. Albregt- se, 5; 15. A. Versprille, 4; 16. H. de Looze 3; 17 P. van de Broecke. 3; 18. J. de Feij- ter,2. 19. W. Roth, 2; 20. L. Riemens, 2; 21. J. Christiaansen, 1; 22. J. van de Lij- ke, 1; 23 L. van der Hooft, 1; 24. S. Ri- teeo, 1. School-zwemdiploma's. Op maandag 31 aug. werden in het „Wilhelmina-zwembad" te Breskens school-zwemdiploma's verzwommen met de daaraan verbonden traditionele school-zwemestafettes. Deze werden zo wel bij de meisjes als bij de jongens, gewonnen door de Openb. lagere school. Voor Diploma I slaagden: J. v. d. Heuvel, Adrie Spaans, Attie van Oostenbrugge, Onno van Vliet, Marinus Brugge, Jan Keijmel, Jan du Bols. Ma rien v. d. Heuvel, Piet Verpoorte, Ineke Verdouw, Annie Verduijn, les v. d. San- de, Lilian Kolijn, Marianne Ghijsels, Harm van Vliet, Sjaak Flikweert, Henk Lucieer, Bram Manneke, Hannemieke Leenhouts, Hannie de Weert, Paul de Milliano, Harry Cornelis, Emmy Kor- stanje, René de Milliano, Bea de Co- ninck, Elly v. Noijen, Lieske Korstanje, José Rljckaart, Guido de Milliano, Els de Meester, Jenny Cambier, Marjan Heijboer, Wilma van Quekelberghe, Joh. v. d. Broecke, Henk v. Hanegem, Henk Fenijn, Simon Salomê, Hans Monjé, Han de Vlieger, Nellie Koster, Dinie Nelisse, Jannie v. Quekelberghe, Adri de Lobel, Dirk Mookhoek, Henk Brand, Sjaak v. d. Velde, Sari Mlsilje, Ronald Witterick. Voor Diploma II: Willy Keijmel, Laura v. d. Meule, Rlenle Mookhoek, Carla Mulder, Adrie de Co- ninck, Ad v. d. Made, Jan Flip Salomé, Louise Bondewel, Simon Salomé, Peter Kolijn. Voor Diploma IEL J. Fenijn. 0 K.N.Z.B.-diploma's. Op dinsdag 1 en donderdag 3 sept. j.l. werden in het „Wilhelmina-zwembad" te Breskens zwemproeven afgenomen voor het K.N.Z.B.-diploma. De geslaag den zijn: Voor diploma I: M. Quaars, L. van 't Westeinde, M. van Melle, R. Caboor, B. de Conink, Th. v. Vliet, S. v. Vliet, H. v. 't Westeinde, C. v. 't Westeinde, M. Beuningshof, P. v. Oostenbrugge, J. Goethals, A. Goethals, T. Wijffels, R. Jongman, D. Jongman, J. Risseeuw, C. Cijsouw, H. Woittlez, W. v. Overbeeke, P. Verpoorte, N. Manneke, „Dat dacht ik wel", zei Van Herpen. En hij glimlachte. Hoofdstuk V SANDRA'S TRIOMF Door de zonnige lanen van de Meer- lose villawijk wandelde Sandra van Santen naar het burgemeestershuis. Vanmiddag kwam de letterkundige kring van Meerlo bijeen. En natuurlijk was Sandra daar lid van. Natuurlijk maar dat had ze te dan ken aan het feit dat ze een Cranenburg was, een feit waarmee ze de Meerlose dames terdege had weten te doordrin gen. Ondanks het schone motief van de be oefening der schone letteren was deze kring eigenlijk niet meer dan een soos, een dameskransje, waarvan maar niet iedereen lid kon worden. Het onderwij zeresje Lina Zandvliet mocht dan zo mooi gedichten kunnen declameren, dat ze op vele avonden als declamatrice werd gevraagd, dat maakte haar nog niet verkiesbaar voor de uitverkoren kring van de letterkundige dames. De letterkundige oefeningen van mevr. Beyma bijvoorbeeld beperkten zich voornamelijk tot de vervolgver halen in de damesbladen. Mevrouw Van Aertsen Seelberg, echtgenote van Meer- loo's deftige burgemeester, verklaarde K. Daansen, I. Hennekelj, P. Loonen, I. de Hullu, M. v. Ree, M. de Bliek, M. Meeusen, M. Tournois, S. Verpoorte, B. v. d. Ree. Voor diploma II: F. Dellaert, P. Huigh, I. Haartsen, S. Salomé, R. de Jager, H. de Paepe, D. Nelisse, H. Risseeuw, B. de Die, M. de Rijk, R. Blaakman, M. de Milliano, R. Eekhout. Voor Diploma III: A. Groen, K. de Rijk. Voor diploma IV: L. Vergouwe. Er werden 19 candidaten afgewezen. Weer groot succes voor „Scheldestroom" De laatste langebaan-wedstrijd in Zeeland, j.l. zaterdag te Sas van Gent verzwommen, de z.gn. „Ronde van Sas", is voor „Scheldestroom" weer een enorm succes geworden. Na een zer spanneende strijd bij de dames, kwam Paula Donze bevestigen dat haar overwinning te Zierlkzee geen uitschieter was geweest, want na een prachtig duel met Gertie Hoogerheide van de „Starters" uit Aardenburg, kwam ze als eerste Zeeuwse aan de finish, ter wijl maar drie dames haar waren voor bij gegaan uit een veld van pl.m. 70 deelneemsters. Vierde dus in het alge meen klassement, voorwaar een prach tige prestatie. Van start af ging het hard bij de dames en na 400 m. had zich een kop- groepje gevormd, waaronder vier Zeeuw se meisjes, t.w. mej. Kingmans, Gertie Hoogerheide, Paula Donze en Theuni v. d. Heuvel. Deze dames probeerden zo goed mogelijk mej. Mulder van „de Mer- wede" uit Dordrecht te volgen, die al spoedig los kwam en blijk gaf het enorme tempo nog te kunnen opvoeren. Ze werd nog gevolgd door mej. Breuker van „Surea" uit Breda en mej. Schal - wijk, maar daarachter kwamen dan onze dames Donze en Hoogerheide, die op hun beurt Theuni v. d. Heuvel en Kingmans verlaten hadden en elkaar zo weinig mogelijk prijsgaven. Maar In de laatste bocht, toen Paula zag dat het meisje uit Aardenburg wat op haar in liep, verhoogde zij haar tempo en meter voor meter, luid aangemoedigd door alles wat aan supporters in Breskens te krijgen is, zwom ze tenslotte 15 m. weg van haar grote rivale, om de wissel - beker voor de eerste Zeeuwse dame ln de wacht te slepen. Theuni v. d. Heuvel moest in de eind sprint mej. Kingmans van „Luetor" voor laten gaan, maar klasseerde zich toch als 9e in dit sterke veld van zwem sters. Jammer dat vanwege hun leeftijd Coby Heijboer en Karita Salomé niet mochten deelnemen, want gezien hun tijden die deze meisjes op 2000 m. ma ken, hadden we een pracht kans gehad in deze wedstrijd de clubprijs te winnen. Misschien een volgende keer, want wat deze meisjes betreft kunnen we met een gerust hart de volgende zwem- zomer tegemoet zien. Bij de heren, die met pl.m. 100 deel nemers aan de start verschenen, ging het niet minder fel. Doch hier kwamen de Zeeuwen niet zo uit de verf als bij de dames. Hoewel Frantzen uit Goes weer prachtig partij gaf en geen zwem mer uit onze provincie de kans kreeg voorbij te komen, waarmee hij dus ook zijn beker verdiende, waren de verschil len toch aanmerkelijk groter dan bij de dames. De „Scheldestromers", waarvan Wim Jongman zich het beste klasseerde als 28e, bleven in tegenstelling tot hun elubgenotes, ver van de kopgroep ver wijderd, maar wat wilt U met namen als Tino Jansen, van Schijndel, van Hemert en Schans, die uiteindelijk win naar werd. De elite van de langebaanzwemmers in Nederland was aan de start present en ging dan ook met de bekers naar huis. Het was een prachtige middag en de steeds toenemende schare supporters uit Breskens, die getuige waren van de niet de minste interesse te hebben voor de moderne auteurs en was gestopt bij Felix Timmermans. Freule Van Ryne- cam las alleen maar Franse novelles van zeer licht gehalte, maar wist door steeds hooghartig te zwijgen, soms haar wenk brauwen op te trekken, soms haar mondhoeken misprijzend te doen zak ken, de indruk te vestigen dat zij ver boven de rest van het gezelschap uitstak dat ze eenvoudig niet te benaderen was. Mevrouw Bergman liet, wanneer de kring te haren huize bijeenkwam, van de boekhandelaar in de stad een serie moderne romans en dichtbundels op zicht komen, plus enkele modeplaten. Dat stond heel gekleed en na afloop kreeg de goede man het meeste terug. De beicefening van de letterkunde be stond dan ook meestal hierin, dat een der dames een stukje voorlas uit een boek dat haar getroffen had, of een ge dicht. In sommige gevallen gingen zij hiervoor te rade bij diegenen hunner kinderen, die een middelbare school be zochten en dus wel zo'n beetje wisten wat er aan de markt was. Soms was er een uitzondering, bijvoorbeeld toen me vrouw Bijleveld enkele sonnetten had voorgelezen van haar nichtje en daar mee getoond had kunstenaars'oloed in de aderen te hebben. Dat nichtje van mevrouw Bijleveld werd door haar sindsdien telkens weer ten tonele ge voerd en deze dame beschouwde zieh- strjjd in deze 30e Ronde van Sas. gin gen tevreden huiswaarts. 0 Morgen, zaterdag 12 sept., worden bij gunstige weersomstandigheden, in het „Wilhelmina-zwembad" onderlinge wed strijden gehouden. Hieraan vooraf zal om 14.20 uur een recordpoging worden ondernomen op het zwemnummer 400 meter vrije slag dames. Deze poging zal warden gedaan door onze jeugdige Scheldestroom-zwemster Paula Donze. Vismijn - Breskens Week van 30 aug. t.e.m. 5 sept. 1964 100774 kg. haring 35084 kg. onverkochte haring 21428 kg. export garnalen 949 kg. binnenl. garnalen 1195 kg. onverkochte garnalen 21315 kg. puf 284 kg. bot 38 kg. schar 173 kg. schol 695 kg. tong 62 kg. griet 136 kg. tarbot 230 kg. rog 436 kg. kabeljauw 41 kg. poon 17 kg. herder 103 kg. onverkochte vis IK BEN DE DEUR Iemand die een huis gaat bouwen Denkt zeker aan een deur. Want hoe mooi het ook zou worden. Zonder deur stelt het teleur! Mensen in het zakenleven Dienen zich heel netjes aan, Als er dan geen deur zou wezen. Kon men heus niet binnengaan! Het is toch wel haast ondenkbaar. Een gebouw zonder een deur, Over zoiets geen gezeur. Deuren zijn er om 't ontvangen, Open, maar óók dicht te doen. En offerte moet men maken Met beleefdheid en fatsoen, Maar het is met AL die deuren Soms een beetje raar gesteld. Deuren van de aardse huizen Breekt men open met geweld! 'k Heb gelezen in mijn bijbel, Dat er óók nog is een deur, Die van wijken NIETS wil weten, En ook niemand stelt teleur. Dat wil zeggen, als men ned'rig En heel klein wilt binnengaan. Want „die deur" alleen is „Jezus". Wilt u daar óók binnengaan? Maar pas op, „Hij" doet geen zaken, Jezus is heus niet bereidt Om met mensen te gaan praten, die |een wissel Trekken op Zijn eeuwigheid! Daarom, wilt u door „die deur" gaan, Dient u ned'rig bij Hem aan, Als een dood versleten zondaar, Want Hij neemt „die zondaars" aan', Ga dan gerust offerte maken, Zet uw koffer bij „Zijn" deur, Jezus zelf zal „de order" schrijven: „U gaat binnen door „Mijn" deur! 10-9-1964 J. B. GROOT KUNSTMEER. Een kunstmatig reservoir van 6 mil jard m3 water zal ontstaan na het af dammen van de Aziatische rivier de Syr Darja op de grens van Oezbekistan en Kazachstan. Het meer zal zich uitstrekken over een oppervlakte van 900 km2 en zal het grootste - door ingrijpen van de mens ontstane - waterreservoir van Rusland zijn. Dit reservoir zal het mogelijk maken, nieuwe oases te doen ontstaan in de z.gn. „Hongersteppe", die een opper vlakte van meer dan 10.000 km2 beslaat. VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens zelf als de letterkundigste van heel het gezelschap. Sandra was zelf niet zo bijster literair geïnteresseerd. Wanneer zij aan de beurt was om een bijdrage te leveren, speelde zij met Olga onder één hoedje. „Kind, je moet je oude moeder es even helpen. Morgenmiddag moet ik voor de krans een prevelement maken. Waar zullen we het over hebben?" „Lees ze een stukje voor uit het Ste nen Bruidsbed van Harry Mulisch", stelde Olga zedig voor, „dan kunnen ze nog eens een kleur krijgen". „Je bent een slecht kind en je zou alle Meerloose dames net zo slecht ma ken. Nee, Olgaatje, een beetje binnen de perken, nietwaar?" „Binnen de nette perken van het Meerloose villapark, om u te dienen mevrouw Van Santen geboren Cranen- burgh. Dat laatste moet er toch bij, niet mams? Anton van Duinkerken, daar kun je altijd mee voor de dag ko men". „Goed, zoek es wat voor me op, wil je?" En intelligent als ze was, wist Sandra Anton van Duinkerken wel zo aan haar toehoorsters voor te stellen, alsof ze iedere week bij de grote dichter-schrij ver op de koffie kwam. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1964 | | pagina 2