BRILLEN DE EERSTE VIOOL J „®e ^Srülemaefter" WIL Wees zuinig met Uw kolen BRIKETTEN ,EM FENIJN - Breskens de jcha kei ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 989 Vrijdag 11 sept. 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prys der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. BURGELIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONDIJKE. over de maand augustus GEBOREN: 9, Johannes Edial, zn. van: Risseeuw, Pleter Izaak en van: Dekker, Martina Maria; 16, Lean Maria, d. van Staelens, George Jacobus en van: Beun, Maria. OVERLEDEN: 4, Boeije, Anna, oud 82 j. wonende te Schoondijke; 12, Stut), God fried Johannes, oud 10 jaar wonende te Schoondijke: 25, Welzoet, Pieter, oud 87 jaar, wonende te Schoondijke. ECHTSCHEIDING: van den Broecke, Johannes Willem en Tellier, Francina Levina. INGEKOMEN: 11, Taillie, Abraham A. van Biervliet naar Pr. Beatrixstraat 35; 20, van der Weele, Huibert M. en echtg. van Wageningen naar Pr. Beatrixstraat 58; 24, Cook, Louise A. e. v. J. P. Baars, J. P. van 's-Gravenhage naar Molen straat 22; 26. Correljé, Hendrik J. van Den Helder naar Enkhuizerstraat 5: 27, Baars, Johannes P. van Alkmaar naar Molenstraat 22; 31, Bos, Hilbrand van Utrecht naar Willemsweg 15. VERTROKKEN: 7, Kindts, Cornells van Tragel Oost 17 naar Vlissingen; 25, van der Lijke, Izaak en echtgenote van v. d. Slikkestraat 24 naar Sas van Gent; 27, van de Waal, Roelof van Dorpsstraat 23 naar Utrecht; 27, van de Waal, Agatha S. M. M. van Dorpsstraat 22 naar Lek- kerkerk; 31, Cammaert, Paula M. van O 54 naar Hulst; 31, van de Luijster. Marina D. van Pr. Bernhardstraat 29 naar Rotterdam31, Rooderkerk, Jan en echtgenote van W 95 naar Heusden. GEMEENTE BRESKENS over de maand augustus. GEBOREN: 1, Maria Catharina, d. van: Keijmel, Adriaan Ph.. en van: van de Wege, Adriana Jozina: 5, Nicole Alice, d. van: Baas. André H. P. en van Reyn- voet, Jeanine H. HUWELIJKEN: 14, den Dekker, Izaak, oud 29 jaar, wonende te Nieuwvliet en: de Kruijter, Maria Jozina, oud 32 jaar, wonende te Breskens; 27, Blondeel, Pierre J., oud 24 jaar. wonende te Aar denburg en: Heijboer, Adriana J., oud 24 jaar, wonende te Breskens. OVERLEDEN: 1, Bruggeman, Jacob A., oud 44 jaar, wonende te Goes, overleden te Breskens; 11, Faas, Izaak, oud 45 jaar wonende te Breskens, overleden te Oostburg; 12, Sijnesael, Lieza V., oud 44 jaar, echtg. van: van Zeele, Camiel, wo nende te Breskens, overleden te Oost burg; 14, Robesin, Virgenie M., oud 44 jaar, echtg. van: Quaars, Izaak, wo nende te Breskens, overleden te Oost burg. INGEKOMEN4, Tissink, Marinus en gezin van Serooskerke naar van Zuijen- straat ong.6 ,van Hootegem, Maria E. J., van Hulst naar W 53; 13, Kiewiet, Eitje en gezin van Vlissingen naar Scheldekade 19; 11, Scheerens, Jacobus I. en gezin van Oostburg naar Wulpen FEUILLETON door L. van Schooten „Jaap", zei Van Herpen, we gaan er samen heen. Kijk es. het hangt er nou maar helemaal vanaf hoe dit boek wordt gemaakt. Een boek wordt geen succes, doordat allen die het gelezen hebben zeggen, „dat is mooi, dat moet je lezen!" Nee, je moet de mensen ver tellen dat ze het kopen moeten, omdat het zo mooi is, dat ze niet bij zijn, wan neer ze het niet gelezen hebben". „En wie moet ze dat vertellen?" „De recensenten, de uitgever in zijn reklame. Als Burgerhout dit goed speelt, kan dit voor hem hèt boek van het jaar worden. Maar hij moet er met zijn neus opgedrukt worden. En ja, hoe gaat dat dan intervieuws met de schrijver, le zingen straks, de radiolui moeten er op attent gemaakt worden „Ik vind dat een boek door zijn eigen verdienste omhoog moet komen en niet door reclame", meende Sandra koeltjes. Die Van Herpen ging haar hoe langer hoe meer tegenstaan. laan 15; 14, den Dekker, Izaak van Nieuwvliet naar Scheepvaartstraat 25; 20, van Zetten, Dirk A., en gezin van Baarn naar Boulevard 96; 18, Hofland, Arte N. G„ van Groningen naar Oester put 4; 26, de Kraker-Verplanke, Corne lia M., van Oostburg naar Fuchsiastraat 9; 27, de Kraker, Jozias van Groede naar Fuchsiastraat 9. VERTROKKEN: 4, Kint, Petrus J. B., en gezin van Dorpsstraat 91 naar Vlisingen 11, van Poelje, Marinus P., van Nieuw- straat 11 naar Gent (B.)18, Brugge, Abraham M„ van Nieuwstraat 10 naar Hilversum; 20, van Houte, Pieter J., en gezin van Burg. Gerritsenstraat 28 naar Breda; 27, Blondeel-Heijboer, Adriana J„ van Spuiplein 43 naar Aardenburg: 28, Risseeuw, Cornelia J. van Langeweg 7 naar Amsterdam. GEMEENTE OOSTBURG over de maand augustus. GEBOREN: 1. Benjamin Joseph, zn. van P. A. de Smet en van A. A. M. Cornelis, wonende te IJzendijke; 4, Abraham, zn. van J. Cambier en van S. J. Christiaan- sen, wonende te Retranchement; 5, Ed win Robert, zn. van J. D. Vasseur en van M. H. C. Rinkhoud, wonende te Oost burg; 12, Roger Gustaaf, zn. van H. J. Raven en van G. Kamstra, wonende te Oostburg; 16, Anita Jolanda, d. P. M. Baas en van J. A. de Lobel, wonende te Oostburg; Maria Janneke, d. van J. A. de Smit en van N. van Hoeve, wonende te Aardenburg; 15, Pieter Johannes, zn. van P. J. ten Tuijnte en van H. P. Ver hoeven, wonende te Vlaardingen; 18, Aleida Dieuwke, d. van A. Wierda en van J. J. Ordelman, wonende te Sluis; 22 Theodorus Johanna Maria, zn. van F. F. Hermans en van J. L. Poppe, wonende te Aardenburg; 23, Robert Hans, zn. van C. Fourdraine en van C .E. den Beer, wonende te Oostburg; 25, Magdalena Anna. d. van A. I. de Smit en van M. E. van de Ree, wonende te Oostburg; 26, Johannes Bernardus, zn. van F. J. M. van Leeuwe en van W. L. de Poorter, wonende te Hoofdplaat. HUWELIJKEN7, Luteijn, Rudi, oud Z5 jaar, wonende te Roosendaal en den Hollander, Elizabeth Maria, oud 23 jaar, wonende te Eindhoven; 27, Boekhout, Johannes Abraham, oud 21 jaar, wonen de te Oostburg en van der Hooft, Jo hanna Lijdia, oud 20 jaar, wonende te Oostburg; 28, Leenhouts, Abraham Ma rinus, oud 24 jaar, wonende te Rotter dam en den Arend, Klazina, oud 22 jaar, wonende te Oostburg OVERLIJDEN: 9, Martijn, Camil, oud 78 jaar, wonende te Aardenburg; 12, Sijne sael, Lieza Vina, oud 44 jaar, e. v. C. van Zeele, wonende te Breskens; 11, Faas, Izaak, oud 45 jaar, wonende te Breskens; 13, van der Hooft, Fieternella Adriana, oud 52 jaar, wonende te Oost burg, gehuwd geweest met J. Deij16, Hontelez, Camelius Josephius, oud 77 j„ wonende te Oostburg; 14, Robesin, Vir genie Marie, oud 44 jaar, wonende te Breskens, e. v. I. Quaars; 16, de Roos, Johannes Anthonij Zacharias, oud 84 jaar, wonende te Oostburg; 16, de Fouw Jacobus Johannes, oud 83 jaar, wonende „Het is vrijwel onmogelijk", ant woordde Van Herpen, „de mensen door reclame en tam-tam een boek aan te smeren, dat de moeite niet waard is. Neem nou zo'n boek als dokter Zjivago van die Rus, hoe heet-ie ook weer. Gro te deinig, Nobelprijs, ruzie rondom eh Pasternak, zo heette ie. En iedereen die een beetje mee wou praten, moest het gelezen hebben". „Ik heb het ook gelezen", zei Sandra stijfjes. „Hoeveel pagina's, mevrouw?" er was een ondeugende tinteling in de ogen van Van Herpen. „Ik heb het nog niet helemaal uit", Sandra voelde dat ze kleurde. „En u krijgt het ook niet uit. Nee, word u niet nou niet boos, het pleit al leen maar voor uw nuchter oordeel. Misschien bent u het gaan lezen omdat er veel reclame omheen werd gemaakt, nee, bestrijd u het niet, u had nooit van Pasternak gehoord, trouwens geen mens u bent het gaan lezen omdat er zoveel Crver gepraat en geschreven werd, om dat hij de Nobelprijs kreeg enzovoort. En teen u een eindje op weg was, ging het u zo de keel uithangen. Nu moest Sandra toch lachen. Bestrijd het niet mams", viel Sonja in, „het is al maanden geleden dat ik .ie het laatst in Pasternak eh boven Pas ternak zag zitten sluimeren". „Zo ziet u mevrouw", verbolgde Van OOSTBURO Koop regelmatig een pak wij hebben ze weer bij ons in de auto. Telefoon (01172) 506 te IJzendijke: 23, Rodts, Camilius Hipo- litus, oud 74 jaar, wonende te Aarden burg; 20, de Neve, Emma Maria, oud 79 jaar, wonende te Oostburg, gehuwd ge weest met C. Geernaert; 31, van den Broecke, Adriana Sara, oud 76 jaar wo nend e te IJzendijke. PLAATSELIJK NIEUWS Oostburg Dr. Ir. J. Schijve benoemd tot buiten gewoon hoogleraar. Dr. Ir. J. Schijve, verbonden aan het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium te De Voost, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Hij zal daar colleges geven aan vierde- en vijfde jaarsstudenten in het vak „vliegtuig- materialen", voorlopig één college per week. De heer Schijve, die 37 jaar oud is, zal daarmee één der jongste buitenge woon hoogleraren zijn, die ons land telt. Nog onlangs meldden wij zijn pro motie op een studie over vermoeidheids verschijnselen. De titel van de disser tatie luidde: „Analyse van vermoeid heidsverschijnselen in aluminiumlege- ringen". Promotor was prof. ir. P. Jon genburger. Prof. dr. ir. Schijve werd 12 mei 1927 geboren te Oostburg in Zeeuws-VIaan- deren. In dit stadje bezocht hij de R.H.B.S, Te Delft studeerde hij voor vliegtuigbouwkundig ingenieur. Aan het Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium is de heer Schijve groepsleider van de sterkte- en materialenafdeling. Dit werk zal hij normaal voortzetten. Goede vangst. De heer J. Zonnevijlle uit Oostburg ving zaterdagmorgen in zijn, in een vis water onder de gemeente Groede ge plaatste fuik, een karper met een lengte van 55 cm. Het „visje" woog ruim 3 kg. Overplaatsing commiezen. De heren J. Scholte ter Horst en. H. Lautenbach, beiden tijdelijk hulpkom Herpen, „de vraag moet eerst geschapen worden. Zo hebben wij sigaren leren ro ken, koffie en thee leren drinken. En zo gaat het ook met de boeken". Olga luisterde geamuseerd, Suus Bey- ma bleek vergeten. „Dus", vatte Van Herpen samen, „ik maak een afspraak met de Librye en we gaan er samen naar toe. Als Burgerhout mij ziet, krijgt hij een appelflauwte". „Bent u zo Indrukwekkend?" vroeg Sandra. „Of afschrikwekkend?" wou Olga we ten. „Meneer Burgerhout", legde Van Her pen uit, „heeft mij eens gezegd dat hij niet snapte, dat ik geen uitgever gewor den was. Dat was een compliment en een belediging tegelijk en hij bedoelde het ook als zodanig. Voor een man die zo weinig om het aardse slijk geeft als jij, zei hij, weet je toch mirakels best te zorgen dat je aan je trek komt. Maar dat is altijd zo. Ik heb wel eens gehoord dat de mensen die naar Monte Carlo gaan om te winnen, altijd verliezen en dat degenen die het niks kan schelen om te verliezen, juist winnen". „Monte Carlo", zuchtte Olga, „daar heb ik altijd al naar toe gewild". „Zullen we nog even op de motor?" stelde Van Herpen lachend voor. „Ik wil niet achterop een motor bij het Casino voorkomen", zei Olga hoog. „Een dure slee Rolls Royce of zoiets en mies bij de Dienst Ivnoerrechten en Ac- cijnsen te Oostburg, zijn per 1 oktober a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. Inbraak. Zondagavond is te Oostburg ingebro ken in de woning van de heer J. W. de Hullu aan de Oude Haven. Toen de heer De Hullu 's avonds na een visite omstreeks kwart over tien thuiskwam, hoorde hij lawaai op de zol der. Hij rende naar boven, maar zag daar dat de dader(s) ontsnapt waren door hetzelfde raam, als waardoor men binnengekomen was. Via een muur, kon daarna de begane grond bereikt worden Voor zover kon worden nagegaan was er een aantal sieraden ontvreemd, ook was een geldkistje opengebroken, waar echter geen geld in zat. Ongeveer een jaar geleden, herfst 1963, werden in Oostburg kort na el kaar twee inbraken gepleegd, waarvan de daders nooit gevonden werden. De eerste keer sloegen toen de daders hun slag in het huls van de burgemeester, dat recht tegenover dat van de heer De Hullu gelegen is. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. Groede Snelle duif. Sinds zaterdagmiddag, toen de eerste duiven werden „geklokt" van de grote nationale vlucht voor jonge duiven van uit Chatearoux wacht een inwoner van Groede vol spanning de officiële uitslag van deze ruim 500 km. lange vlucht af. De duivenliefhebber, dhr. Joh. de Krij ger had n.l. - in kennerstermen uitge drukt - een „vroege duif", die om 28 min. over één op het hok kwam neer gestreken. Na eerst contact te hebben gezocht met het inkorflokaal te Oost burg, van waaruit de tijd van de duif werd gemeld naar het bondsbureau in Vught, bleek dat de duif uit Groede kans maakt op de eerste prijs. Zijn grootste tegenstander is een duif uit Eindhoven, die daar om vijf voor half drie werd „gedraaid". Er zal echter nog heel wat gerekend en gecontroleerd moeten worden, voordat officieel be- een chauffeur die het portier openhoudt en dan zeg ik: „Je behoeft niet te wach ten James „En dan schrijd je naar binnen". „Met opgeheven hoofd". „En de portier tikt voor je aan zijn pet". „De portier staat in de houding en zegt: Bonsoir comtesse". „En dan wil je je neus poeieren en dan moet je bij mij een dubbeltje le nen", wist Van Herpen. „Honderd francs", corrigeerde Olga en ze barstten allebei in lachen uit. „Mams was niet zo weg van Dick", stelde Olga vast, toen Van Herpen met een luid geknal was afgereisd. „Zeg je al Dick tegen hem?" „Ik niet collega van mijn vader! Maar tegen Sjoerd Beyma, de broer van Suus, zeg ik ook gewoon Sjoerd en die is één jaar jonger dan meneer Van Her pen". „Is dat waar Sandra?" vroeg Jaap, die zozeer met het hoofd in de wolken van de literaire roem had vertoefd, dat hem veel was ontgaan, „ben jij niet zo op Van Herpen?" „O, jawel", antwoordde Sandra vlot, „ik vind hem heel onderhoudend, en hij was erg gezellig". „En toch hield Olga plagend aan. „Nou niks en och ik vind hem ook wel erg zakelijk en eh. zelfverzekerd".

De Schakel | 1964 | | pagina 1