J. van Geel; 12. J. v.d. Horst; 13. P. Deenen; 14. G. Minneboo; 15. A. Holle- mans; 16. P. Pellenaers; 17. W. van Op stal; 18. H. Schouten; 19. F. Liebrechts; 20. T. Blom; 21. T. Rijkers; 22. J. Schou ten; 23. W. v.d. Stappen; 24. H. Bos; 25. O. Baker. De uitslag totaal ploegenklassement is als volgt: 1. „Caballero" 23 u. 39 min. 36 sec.; 2. „Amstelbier" 23 u. 41 min. 14 sec.; 3. „Breda Bier" 23 u. 49 min. 38 sec.; 4. „Verhoeven"; 5. „Legrand"; 6. „Boidin"; 7. „De Schrijver". 0 De afwachtingswedstrijden te Oost burg leverden overwinningen op voor de renners van de streek. Bij de nieuwelingen werd Sjaak Beun uit Biervliet winnaar en bij de adspi- ranten Ch. de Smit uit Hoofdplaat. In de nieuwelingenwedstrijd over 50 km. vormde zich al spoedig een kop- grcepje van 4 man, dat later uitgroeide tot 11 renners, waarvan een 2-tal door pech moest lossen. De eindsprint meest de beslissing brengen. De uitslag was als volgt: 1. Sj. Beun, Biervliet, 50 km. in 1 u. 5 min. 30 sec.; 2. J. Brouwer, Rotter dam; 3. R. Buckacki, Axel; 4. C. Rent meester, Ovezande; 5. R. Wagtmans, Zundert; 6. R. Cornelisse, Amsterdam; 7. V. Baker, Amsterdam; 8. J. Roosen daal, Steenbergen; 9. W, Huysmans, Maassluis; 10. J. de Vrieze, Souburg; 11. P. Deunhouwer, Puttershoek; 12. R. Koene, Achthuizen; 13. C. Kroonen, Dordrecht; 14. G. Janmaat, Amster dam; 15. H. de Schipper, Breskens. 0 Ook in de adspirantenkoers werd een vinnige strijd geleverd. Ook hier moest de eindsprint de beslissing brengen met als uitslag: 1. Ch. de Smit, Hoofdplaat, 25 km. in 37 min.; 2. Th. Schouwenaar, Kruinin- gen; 3. A. Strcosnijder, Kruiningen; 4. J. Blok, Kruiningen; 5. A. Spuessens, Westdorpe; 6. J. Kiviet, Borssele; 7. J. Hinneman, IJ'.'endijke8. P. Vermoen, Zwijndreht; 9. W. Luppers, Punnerend: 10. B. Fransse, 's-Heerenhoek11. K. Westerweele, Sluis. Breskena De laatste showbootvaart was weet een succes. Vrijdagavond werd de zesde en tevens laatste showbootvaart in dit seizoen ge maakt. Ook nu weer werd het - dank zij het mooie weer - een prachtige tocht langs de West Z.-Vlaamse-, Belgische- en Walcherse kust. De ruim 700 deelne mers genoten dan ook volop van het prachtige uitzicht. Evenals vorige keren was er ook nu weer gelegenheid tot het maken van een dansje cp het benedendek. terwijl de plaatselijke muziekvereniging voor de nodige afwisseling zorgde. Aan dere tocht namen ook veel door de V.V.V. genodigden deel. Glas-ln-loodraam. overgedragen. Het comité geschenk gemeentehuis heeft zaterdagmorgen het door Antoine Mes vervaardigde glas-in-loodraam over genomen. Bij deze overname waren aanwezig de heer K. Maas, voorzitter; burgemees ter J. A. Eekhout en architect J. Loonen. Zowel de heer Maas als de heer Loo nen spraken woorden van waardering over het prachtige raam, waarin de vele Breskense beroepen worden uitge beeld. Weer successen voor „Scheldestroom". Zaterdag j.l. werd te Zierikzee een 2 km. zwemwedstrijd gehouden, waar aan door zwemsters en zwemmers uit bij Van Herpen of ze een blokje met hem om mocht. Sander keek het alle maal aan, vond het wel gezellig zo. Sandra bedacht dat zij eigenlijk de enige was, die niet op slag door de mo torman was overwonnen. Wij Cranen- burgh's, dacht ze, zijn zo oppervlakkig niet. Olga was toch niet helemaal een twiig van de oude stam! Het eten was al klaar en Van Herpen, die Dick bleek te heten, schoof met snuivende neusgaten aan. De geur van Sandra's soep deed weer wonderen! .Dat is toch weer eens heel iets an ders". zei hij innig vergenoegd, „dan de eeuwige soep, aardappelen-vlees-en- groente en het puddinkje na, van mijn goeie hospita. Of wacht, ik d e haar onrecht. Vrijdags krijg ik altijd vis en af en toe heeft ze nasi-goreng, als ze eens een makkelijke dag wil hebben. Die haalt ze bij de Chinees bij ons in de buurt". „Dat is een van de weinige nadelen van de vrijgezellen'taat", merkte Jaap op en nam nog wat bloemkool. „Het grootste nadeel van de vrijge- zellenstaat is deze staat zelve", vend Van Herpen. „Dat is je eigen keus, d'r zijn meer meisies dan kerken". „Geen handvol maar een landvol", citeerde Sander. „Er is te veel keus", klaagde Van Her pen, „je ziet door de bomen het bos niet meer". „Nou", plaagde Jaap, „de oudste doch ter van ons hoofd, die interesseert zich wel heel erg voor eh de letterkun de". „Ik zal haar een leesplankje voor haar Sint geven", beloofde Van Herpen en wendde zich met hernieuwde aan dacht aan het maal. Sandra had wel voldoening van haar geheel Zeeland werd deelgenomen. Vanzelfsprekend was ook „Schelde stroom" met een behoorlijk aantal le den present en niet voor niets hadden de onzen de lange reis gemaakt. Vooral de Scheldestroom-dames gaven blijk over een prima conditie te beschikken. Vanaf de start namen ze de leiding met de dames Hoogerheide, Jasperse en Kingmans, namen die hoog genoteerd staan in de Zeeuwse zwemkring. Tot op de helft van de wedstrijd hadden we nog steeds drie troeven voor de over winning, t.w. Paula Donze, Theuni v. d. Heuvel en Coby Heijboer, met in hun kielzog onze jongste en veelbelovende Carita Salomé. Maar Gertie Hooger heide van de „Starters" en Margriet Kingmans van „Luctor" gaven geen meter prijs. Na ongeveer 13 a 1400 meter, maak ten Gertie en Paula zich los van dit kopgroepje en diegenen, die de haven wedstrijd in Breskens hadden gezien, verwachtten dat zij hetzelfde beeld te zien zouden krijgen, n.l. dat de strijd in het voordeel van Gertie Hoogerheide zou eindigen, maar bij het laatste keer punt op 1500 m. kwam Paula pas goed los en bewees dat zij de verwachtingen van trainer Bondewel kon bevestigen. Steeds haar voorsprong vergrotend, ging rij alleen op de finish af en tikte, met ruim 100 m. voorsprong op de fel sprintende dames Kingmans en Hooger heide, als eerste aan. De vierde plaats werd door Theuni v. d. Heuvel ingeno men en dan kwamen Carita Salomé en Coby Heijboer bewijzen dat Schelde stroom een toekomst heeft. Marjo Vergouwe, die vorig jaar deze wedstrijd won, had dit keer een wat bescheidener rol, hoewel haar 8e nlaats toch altijd nog meetelt in dit goede ge zelschap. Alle andere dames zwommen de wed strijd uit binnen de limiettijd en het was zelfs leuk te zien hoe Cora Arendse die haar eerste lange baan zwom, sprintte met twee anderen, om niet als laatste te moeten aantikken. Bij de heren was het al even span nend. Het neusje van de Zeeuwse zwemzalm was aan de start, met als favoriet de Goesenaar Herman Frant- zen. Deze werd echter tot op 1400 m. geschaduwd door Karei Wieland, ge volgd d or De Pooter en Volwerk. Na dere kopgroep volgden Van Krui ningen van „Luctor", Asselman van „De Bruinvis" en Van Doorn van „De Schelde" en met een kleine lussen- ruimte volgden er vier van „Schelde stroom", n.l. Jongman, Van de Vijver, De Winde en Nicolai. Tussen de vijf eerstgenoemden zou uitgemaakt worden wie de fraaie beker zou bemachtigen en na het laatste keerpunt liet Frant- zen niemand twijfelen. Rustig het tem po opvoerend, ging hij alleen op de finish af, nog éénmaal een verbeten aanval van Wieland afslaand, won hij prachtig deze lange race. De Pooter gaf Volwerk geen kans in de laatste meters en verder kwamen er weinig wijzigingen meer, alleen Van Doorn moest enze jongens nog laten passeren in hun ijver wie eerste Bres- siaander zou worden. Dit werd Willem Jongman als 8e, gevolgd door zijn club makkers, resp. Rudi van de Vijver, Dany de Winde en Peter Nicolai. Ook Jaap de Back. Frans Verplanke en Piet Hubregt- se, die voor het eerste jaar aan derge lijke wedstrijden deelnemen, kwamen binnen de gestelde limiet binnen, zodat „Scheldestroom" in feestelijke stem ming de haven van Zierikzee kon ver laten, vol goede moed voor de wedstrijd van a.s. zaterdag te Sas van Gent, waar we weer aan de start zullen staan voor de „Ronde van Sas". De klassering van de Scheldestroom- deelnemers was als volgt: Dames: 1. P. Donze, 34.38; 4. Th. v. d. Heuvel; gast. Hij liet geen twijfel bestaan aan zijn waardering voor haar kookkunst. „Ik snap niet dat jij maar zo mager blijft", zei hij tot Jaap. „Dat komt door al 't verdriet dat ik van mijn kroost heb", legde de geluk kige vader uit en hij liet geduldig de storm over zijn hoofd gaan, want Olga en Yvonne gaven op slag tekst en uitleg hoeveel zij wel met hun vader te stellen hadden. Sandra luisterde glimlachend toe. „En nou een goeie sigaar", zei Jaap, toen ze behaaglijk wegzakten in de fauteuils in de voorkamer. „En dan gaan we eens zaken doen", voegde Van Herpen er aan toe. „Is het erg privé?" informeerde Olga, een bestraffende blik van haar moeder negerend. „Welnee kind, ik jaag je heus niet weg. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. En je kunt er nog van leren!" lachte haar vader. „Ik dacht dat jij naar Suus Beyma moest", herrinnerde Sandra haar, „Suus loopt niet weg" constateerde Olga onverschillig. Yvonne werd naar boven gestuurd om dat „hele kleine beetje huiswerk" te maken en Sander moest naar de vriend van het terrarium. „Laat nou es zien die brief", beval Van Herpen. Een diepe rimpel trok recht boven zijn neus, terwijl hij het aanbod van de uitgever doorlas. „Nou", oei hij, „daar trap je natuur lijk niet in". „Hoezo?" vroeg Jaap geschrokken. „Dat lijkt nou wel heel aardig, maar ten eerste is vijfhonderd gulden veel te weinig, zelfs al schrijf je die veertig pa gina's er nog bij, zoals meneer verlangt. En dan zul je ook andere voorwaarden moeten doen, je moet zoveel hebben per 5. C. Salomé; 6. C. Heijboer; 11. M. Ver gouwe; 13. A. Brugge; 17. I. Klaassen: 23. R. Assard; 24. D. Melieste; 27. C. Arendse. Heren: 8. W. Jongman 34.05; 9. R. v. d. Vijver; 10. D. de Winde; 11. P. Nicolai; 17. W. de Zeeuw; 18. F. Verplanke; 19. J. Job- GEEN HALT EN FRONT VOOR DE KEUKENDEUR. Een fabrikant vraagt advies aan de huisvrouw. Wij leven in een snel veranderde we reld. Dit is voor niemand opzienbarend nieuws. Overal trachten nieuwe vormen en nieuwe ideeën heen te breken door de soms nog taaie schaal van conser vatisme en verstarring. Dat gebeurt in het groot, in het rei ken van de mens naar de planeten en de oneindige verten; het is ook aan de gang vlak bij ons, naast ons in onze ei gen woning. De mens van vandaag wil niet langer wonen in pluche en tussen stofnesten van bouwkundige tierelan tijnen. Hij verlangt naar strakheid, naar eerlijke kleuren, naar efficiënte, maar mooie v„rmen. Die drang maakt geen halt en front aan onze keukendeur De keuken van 1964 is een vertrek geworden - soms al een deel uitmakend van de woonruimte waar het goed toe ven is en prettig en vlot werken. Waar om ook niet? Waarom zou het labato- riumvande huisvrouw ten achter blij ven bij de ontwikkeling naar doelma tigheid en vormschoonheid, die de hedendaagse, verantwoorde woning bouw kenmerkt? Het stiefkind keuken, lang beschouwd als een soort noodzakelijk kwaad, is hard op weg zich te ontworstelen aan dat assepoesterbestaan. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat de huisvrouw zelf, in een tijd waarin de vrouw op velerlei terrein bewijst zeer mondig te zijn, n:g vaak zo weinig geraadpleegd wordt, als het gaat om zaken waarmee zij het meeste te maken DUIVENSPORT P.V. „Strijd in vrede" te Groede Uitslag prijsvlucht vanuit Albert op zondag jl. Oud en jong samen. Los 7.15 uur. Aank. Ie duif 9.28.22 u. Snelheid 1223,46 m. per min. 1, 9 Joz. v. d. Wege. 2, 4, 13, 23, 28 en le overd. Joh. v. d. Wege. 3, 18 Schautt.- de Roo. 5, 15, 25 D. Ekkenbus. 6, 27 Ch. Ras. 7, 17 L. v. d. Wege. 8, 19, 21 G. Du- sarduijn. 10. Iz. Schippers. 11, 14, 20 -J. verkocht exemplaar trouwens er staan nog een paar bepalingen in, waarover we met meneer Burgerhout wel eens een woordje mogen praten". Jaap keek teleurgesteld. Eigenlijk was hij bang, dat als hij zoveel noten op zijn zang had, de uitgever wel eens kon zeg gen: ga maar naar een ander. En in zijn hart was hij al dolgelukkig, dat de uitgever het boek genomen had. Wan neer hij hem helemaal geen honorarium geboden had, zou hij het misschien nog geaccepteerd hebben. Van Herpen scheen zijn gedachten te raden. „Verkijk je nou niet op de schrijvers- glorie", zei hij. „Schrijvers moeten ook leven. Wees maar gerust een beetje ma terialistisch. Je naam in gouden letters op de band, daar kan de molen niet van draaien. De uitgever doet het ook niet uit naastenliefde". „Ach", zei Jaap, „ik heb het maar zo voor de aardigheid geschreven, dat weet je wel. Niet om er wat mee te verdie nen". „Dat weet ik wel, maar als de uitge ver er nou alles aan verdient en jij niks, dan vind ik dat toch de omge keerde wereld". „Zou de uitgever er wel zo veel aan verdienen?" vroeg Sandra spits. „Maak u daarover maar geen zorgen", stelde Van Herpen haar gerust. „Maar het is toch zo mooi voor Jaap voor de eerste keer al? En hij heeft toch nog helemaal geen naam' Er ko men iedere week nieuwe boeken uit. En „Mevrouw", Van Herpen zag haar scherp aan. „dit is geen boekje van 12 in een dozijn. Hoewel het een eersteling is, of juist omdat het een eersteling is, is het een uitstekend boek. De grootste moeite voor een schrijver is dan ook se; 21. B. Riemens; 27. J. Verduiin; 30. J. de Back; 31. P. Hubregtse. Kerkdiensten- Na het toeristenseizoen weer zover achter de rug is, zullen vanaf a.s. zon dag in de R.K. kerk weer twee missen worden opgedragen en wel om 8 en 10 uur. heeft. Doordat ook deze huisvrouwen zich hebben georganiseerd, wordt haar advies gelukkig al steeds meer ingewon nen. Dat haar stem van grote waarde is, heeft een van de grootste houtverwer kende industrieën ter wereld, een Zaans bedrijf, terdege beseft. Deze industrie wil namelijk door middel van een opinie-onderzoek vaststellen welke wensen en verlangens er onder de Ne derlandse huisvrouwen leven, speciaal met betrekking tot de vorm en de In richting van de ideale keuken, zoals die past in het huis van NU. In nauw overleg met de betrokken instanties uit de wereld van de vrouw gaat zij in de provincies Limburg, Noord Brabant en Zeeland een groot-scheepse enqête houden naar de ideeën van huis vrouwen op dit gebied. Zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen van vrouwen verenigingen zijn hierover al benaderd. O k de mening van niet-aangeslotenen bij een vrouwenorganisatie wordt op prijs gesteld. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij de afdeling P.R. van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam. Een terzake kundige jury zal beoor delen in hoeverre de gegeven antwoor den getuigen van een gezend keuken inzicht en de deelneemsters met de bes te formuleringen belonen met een fraaie keuken. Uiteraard zullen de ge gevens, die dit initiatief oplevert, ten gcede komen aan een zo mogelijk nog doelmatiger en qua uiterlijk nog ver- antwoorder vormgeving van het pro- dukt, de eigentijdse montagekeuken. Huisvrouwen, een fabrikant vraagt uw advies, in zijn belang, in uw belang, in ons aller belang. Aan u dit opmerke lijke initiatief te doen slagen Elfrink. 12 J. de R .ek. 16, 22 M. Robijn. 24 O. de Zutter. 26 J. de Vlieger. Dulvenver. „DE REISDUIF", Breskens Uitslag prijsvlucht vanuit Creill op zaterdag 22 aug. Los 7 uur. Aank. le duif 11.15.11 u. Snelh. 961 m. per min. 1, 10, le overd. S. Taillie. 2, 5, 13 J. Woittiez. 3, 16 J. Quaars Mrn. 4, 8 W. Boekhout. 6, 7, 11, 12, 17 A. W. Verduijn. 9, 14, 15 W. Praas. Uitslag prijsvlucht vanuit Parkestone meestal een tweede boek te schrijven dat net zo goed is als zijn eerste. Dik wijls zoeken ze het dan maar in een vervolg". „Je kimt er ook een trilogie van ma ken", lachte Olga, „dan kun je voorlo pig voort". „Ja", ging Van Herpen er op in „Gertjan, Gertjan wordt man, Vader Gert jan „De zoon van Gertjan, de zoon van Gertjan wordt vader, de kleinzoon van Gertjan", hielp Olga, „a la Joop ter Heul". „Je hebt ze allemaal gelezen van Joop ter Heul", beschuldigde Van Herpen. „Ach", ze haalde erg volwassen haar schouders op, „de zonden van mijn jeugd". „Moet je dat kind horen", spotte Jaap. „Net door haar melktandjes heen". „Maar", hield Sandra vol, „u zegt nu wel dat het zo'n uitstekend boek is, maar de uitgever ziet het toch blijkbaar niet zo. Anders had hij wel een hoger honorarium gegeven". „Misschien ziet hij het niet zo", ant woordde Van Herpen, „maar Burger hout is niet op zijn achterhoofd geval len. Aan de andere kant neemt hij na tuurlijk zo min mogelijk risico. Je kunt het altijd proberen met die vijfhonderd piek, het is een onbekende auteur, z n- der ervaring, misschien trapt hij er in. Blijkt dan dat het boek gaat, dan zit de uitgever met die eerste druk al goed, en dan valt er bij een tweede nog te praten, nietwaar?" „U bent blijkbaar goed op de hoog te". „Ik weet er wel iets van, ja". Hij zei het zonder een zweem van opschepperij en toch had Sandra het gevcel, dat ze door hem op haar plaats werd gezet. (Wordt vervulgd.)

De Schakel | 1964 | | pagina 2