meente elk naar eigen kracht en elk naar eigen inzicht proberen iets te be reiken, hetzij geheel alleen, op eigen houtje, hetzij met gelijkgerichte ge meenten, in welk verband ik hier moge wijze op het Industrieschap Breskens- Groede-Schoondijke-Hoofdplaat alsme de op de nog wel zwaar in de nevelen hangende recreatiegemeenschap Bres- kens - Groede - Nieuwvliet - Cadzand- Re tranchemen t. Er zijn nogal wat onvoltooide symfo- niën, wanneer men als kleine gemeente iets wil bereiken! Doch laat ik op deze zonnige feestdag terugkeren tot mijn visserij. Meneer de Commissaris der Koningin. Bij besluit van het B. en W.-college van 20 juli 1956 werd ingesteld een wimpel in de Breskense kleuren groen- rooa. Deze wimpel wordt elk jaar toe gekend aan het vaartuig, dat in het afgelopen jaar bij geregelde' vangst de gemiddelde hoogste prijs voor de te Breskens aangevoerde garnalen heeft behaald. Deze wimpel komt voor het jaar 1963 toe aan het schip, de BR 47, waarvan eigenaar-schippers zijn de he ren Gebr. Marijs. De hoogst gemiddelde prijs was f 2,20. Wij voelen ons zeer vereerd, meneer de Commissaris, dat U persoonlijk aan Gebroeders Marijs de wimpel wilt uit reiken en aan hen en het overige be manningslid de bij de wimpel beho rende onderscheiding, zijnde een em bleem, eveneens in de Breskense kleu ren, wilt opspelden. Zoudt U, meneer de Commissaris thans hiervoor ons po dium willen beklimmen en mag ik de bemanning van de BR 47 vragen hier te komen. Meneer de Commissaris, alvorens U tot de uitreiking van de wimpel over gaat, mag ik U namens de Gemeente raad van Breskens als erkentelijkheid voor Uw aanwezigheid hier een schil derstukje overhandigen van de Bres kense kunstschilder André Nicolai. De schilderij is een beeld van de West- ha vendam. De Commissaris zei aan het verzoek de wimpel uit te reiken gaarne te wil len voldoen. Hij begon zijn toespraak met te zeg gen dat het visserij probleem voor het Prov Bestuur een drama is. Wij zijn allen zeer bezorgd. Hoe wij uit deze puz zel mceten komen, is een grote vraag en dat kwelt ons in hoge mate. Laat cns hopen dat we kunnen bereiken wat mogelijk is. Breskens heeft heel andere problemen dan o.a. Yerseke, Zierikzee, Bruinisse of Tholen. Heel Zeeland heeft last van de zuigkracht van de industrie (3000 pendelaars). De Commissaris zag echter de toe komst van de gemeente niet zo som ber in, men heeft immers op tijd het roer omgegooid. Hij wilde dit zien als het symbool van de energie en daad kracht van Breskens. Hierna reikte de Commissaris de wim pel uit en speldde de Gebr. Marijs en de heer I. de Reu de bij de wimpel be horende onderscheiding op. Er is gesproken over de prijs van de garnalen, aldus de Commissaris en over export en garnalenoverschotten. In dit verband noemde hij het distri butiesysteem op visserij gebied zeer pri mitief en sprak als zijn mening uit, dat men deze wellicht zou kunnen bevor deren door het inschakelen van de mid denstand. De heer Lockefeer zei dat dit pro bleem thans in onderzoek is bij de Commissie „Diepenhorst". Het eerste gedeelte van de bevindingen van deze Commissie, het „Rapport Zeevisserij" is verschenen. Men hoopt lijnen te vinden waarlangs de distributie zich zal kunnen bewegen. De heer Locke feer eindigde met de hoop uit te spre ken, dat het Breskens goed moge gaan, waarop hij de bemanning van de BR 47 met het behalen van de wimpel van harte geluk wenste. Na dit officiële gedeelte verzamelde men zich in de nieuwe vishal voor een maaltijd, welke door de vereniging Ze- vibel en Ons Belang werd aangeboden. Voor de aanvang hiervan begroette de heer Lockefeer een aantal genodig den, t.w. de Commissaris en echtgenote, Gedeputeerde M. van Poelje en echt genote, de Visserij-koningin met beide hofdames, de burgemeester van Bres- haar op fuiven gezien. „Jimmy's nieu we vlam" zeiden de vrienden, in de boulevard-bladen bevatten de society- kletskolcmmen bijzonderheden over de „beautiful Dutch princess" die Jimmy dan eindelijk aan haar zegekar geke tend had. Ja, want dit was geen voor bijgaande bevlieging, ze was niet zo maar een vriendinnetje. Jimmy verze kerde haar, dat het verleden voor hem dood en begraven was en smeekte haar er net zo over te denken. De vrienden zeiden dat Jimmy nog nooit zo wègwas geweest, praatten over fuifnummers die de beste huisvaders waren en San dra wou het allemaal wel graag gelo ven. Ze schreef enthousiaste brieven naar huis en begreep niet, dat de Cra- nenburghs in Holland niet even enthou siast waren. Ze wist niet dat haar va der zich met alle geweld had moeten verzetten tegen de wens van haar moeder, dat hij naar Londen zou gaan en „het kind" thuishalen. Maar het kind was een-en-twintig en vader Cranenburgh was bang dat een dergelijke handeling niet alleen weinig zou uithalen, maar zijn dochter van hem vervreemden zou bovendien. Hij was helemaal niet enthousiast over de vriendschap met Jimmy en hele maal niet optimistisch, hij hield zijn kens, beide wethouders en secretaris met hun echtgenotes, de oud vice- voorzitter, thans erelid van Zevibel, de heer van Oorschot, de mijnmeester en vele anderen. Na de maaltijd, waarbij men, hoe kan het ook anders, een heerlijke gar nalensalade kreeg voorgezet, bracht de voorz. van Ons Belang dank aan de vrouwen en meisjes en de secretaris der visserij vereniging met echtgenote, voor de voortreffelijke wijze waarop zij de maaltijd hadden verzorgd. De heer Kosten maakte de prijzen bekend voor de mooist opgetuigde sche pen. De le pr. werd behaald door de BR 20, Gebr. de Baare, de 2e prijs werd toegekend aan de BR 46, schipper A. v. d. Broecke, de 3e pr. aan de BR 14, schipper A. Fenijn en de 4e pr. aan de BR 42, schipper J. de Lobel. De Visserij - koningin reikte aan de winnaars de bij de prijs behorende trofee uit. Namens de vereniging Ons Belang werd aan mevr. de Casembroot, mevr. Lcckefeer, mevr. Eekhout en de beide hofdames een prachtig bouquet bloe men aangeboden door de Visserij - koningin. Opening Visserijfeesten. De heer E. Seuss, voorzitter van de .„Stichting Visserij dagen Breskens", opende hierna de festiviteiten met de volgende woorden: Hare Majesteit de Visserij-koningin, mevrouw de Casembroot, Mhr. de Com missaris, dhr. van Poelje, lid van Ged. Staten, dhr. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, Burgemeester, heren Wethou ders en Raadsleden, voorzitter visserij- vereniging Ons Belang, geachte aan wezigen, Namens de Stichting Visserijdagen Breskens heet ik U allen van harte welkom op deze opening. Het doet mij een bijzonder genoegen de visserijfees ten, die dit jaar voor de twaalfde maal zullen worden gehouden, te mogen ope nen in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in Zeeland, „onze Commissaris" mag ik wel zeggen en echtgenote. Donderdag jJL bij de opening van de tentoonstelling heb ik de Commissaris nog horen zeggen: „ik kom graag naar Breskens" en dat doet ons Bressianers goed. Wij stellen Uw aanwezigheid dan ook ten zeerste op prijs. Enkele dagen vóór de opening van de tentoonstelling was het ons be kend, dat U zou blijk geven van Uw aanwezigheid en alom werd beweerd op z'n Bresjes dus „De Commissaris komt zelf deze keer, stik leutig". Dames en heren, er is de laatste da gen vanzelfsprekend heel veel werk ver zet, vooral door de buurtverenigingen. Moeite noch kosten zijn gespaard om wederom met een extra mooie wagen vcor de dag te komen. Het corso zal ook dit jaar geheel in het teken der visserij staan. Voor al deze genomen moeite reeds nu onze welgemeende dank. Ook U, Burgemeester en heren wethouders, dank ik ten zeerste voor Uw medewerking, alsook de plaatselijke politie en de heer Van der Made van Rijkswaterstaat. Nimmer werd tever geefs een beroep op U allen gedaan voor de een of andere bespreking i.v.m. de organisatie voor deze feesten. Hore cabedrijven en middenstand en verder alle ingezetenen, hartelijk dank voor Uw spontane medewerking. Door Uw aller medewerking is ook nu weer ge bleken, dat we echte Bressianers zijn en ons comité is er dan ook van over tuigd, dat deze 12e Visserijfeesten we derom zullen slagen. Hiermede verklaar ik de Visserij feesten voor geopend en verzoek nu Hare Majesteit als symbool voor deze opening, de vlag te willen hijsen. Onder de vrolijke klanken van de Breskense muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" hees de Visserij- koningin, mej. Colette van Houte, de Breskense vlag. De Commissaris die hierop een kort geestig speech je hield, zei de visserij feesten „stik leutig" te vinden en de vrienden en vriendinnen zijn compli ment te maken voor de vele uren, dat men bezig is geweest om het feest en het bloemencorso te doen slagen. Hij wenste Breskens succesvolle feestdagen toe. Na deze opening hees de Commissa- hart vast voor zijn lieve Sandra, maar ook was hij er diep van overtuigd, dat ze dit helemaal zelf moest uitvechten en dat ze daartoe in staat was ook. Toen merkte Sandra, dat Jimmy ver slaafd was aan verdovende middelen, dat hij eenvoudig niet kon spelen zon der zijn „poedertje". Toen zag ze hem een keer toen het middel was uitge werkt een wrak, een zieke man. Ze gaïg het gevecht aan, ze wilde hem er van afhelpen, samen zouden ze het winnen. Maar Jimmy vocht niet mee. Hii werd het „gepreek" zat en toen hij een concert moest gaan geven in Rome, kon Sandra niet mee. Vanuit Rome bereikten haar de verhalen, vanuit Rome kwam de brief. „Ik ben niet goed genoeg voor jou, 't wordt toch niks". Toen was Sandra gevlucht naar haar tante in de buurt van Edinburgh en deze wijze oude dame bleef zo gesloten als een p~t. Maar na enkele maanden kwam Sandra, met een gezicht alsof er niets gebeurd was, maar een uitdruk king in de ogen die haar vader er nooit eerder gezien had, thuis terug. Ze maakte grappen over het Jimmy-tijd- perk, het was leuk geweest, gelukkig niet al te serieus geworden. Niemand zag het litteken (Wordt vervolgd.) ris der Koningin de wimpel in de mast van de BR 47. Om dit schip te kunnen bereiken, moest hij en het gezelschap dat van deze gebeurtenis getuige wilde zijn, een overstapje maken via de beide mijnenvegers „Eist" en „Grijpskerk". Inmiddels lag de Breskense vissers vloot, vrolijk gepavoiseerd, gereed om met de vele belangstellenden een rond vaart op de Schelde te gaan maken. De Commissaris met echtgenote, alsmede de andere leden van het gezelschap, maakten de rondvaart mee op het luxe jacht van de heer de Jong, directeur van de R.F.D. Reddingsmaterialen N.V. uit Rotterdam. Tijdens deze rondvaart demonstreerde de heer de Jong een rubber reddingsvlot, hetwelk vanaf de vissersschepen, die zich in de mond van de Schelde rond het jacht hadden geschaard, door de honderden opvaren den met belangstelling werd gevolgd. Inmiddels stonden de praalwagens op het plateau van de oude veerhaven opgesteld en was het dan zover, dat het bloemencorso haar tocht door de stra ten van Breskens kon beginnen, vooraf gegaan door de plaatselijke muziek vereniging met gecombineerde drum bands Breskens-Vlissingen. Onmiddel lijk hier achter kwam de open auto van de Visserij-koningin met haar hof dames, gevolgd door de 9 prachtige praalwagens, welke werden afgewis seld door de muziekgezelschappen „Vlijt en Volharding" uit Souburg, „Ons Genoegen" uit Vlissingen en „O.N.D.A." uit Middelburg. De vele duizenden kijk- lustigen, die zich langs de route had den opgesteld, genoten niet weinig van het prachtige schouwspel dat aan hen voorbij trok. De Commissaris der Koningin en echtgenote en de overige gasten van het gemeentebestuur, zagen de stoet op het Spuiplein voorbij trekken. Ook dit gezelschap waardeerde hooglijk het kleurrijke schouwspel. Eerst zondagmiddag werden de prij zen der praalwagens bekend gemaakt door de voorzitter van het Visserij- comité, de heer E. Seuss. Deze zei ge luiden te hebben gehoord van de zijde van een bepaalde buurtvereniging, dat dit de laatste maal is geweest dat men aan het corso met een praalwagen zou deelnemen, dit vanwege het gebrek aan de nodige medewerking bij het versie ren der wagen. De heer Seuss was er zeker van dat men na het bekend wor den der prijzen zeker van gedachten zou veranderen, want die buurtvereni ging die zovele moeilijkheden is tegen gekomen, heeft namelijk de eerste prijs verworven, voorwaar een prachtige be loning voor de weinigen, die kost wat kostte, de deelname toch hebben door gezet. Sinds een aantal jaren heeft de Dorps straat steeds de eerste prijs weten te behalen, een feit wat op de andere buurtverenigingen deprimerend heeft gewerkt. Thans is bewezen, dat het ook anders mogelijk is en een reden voor de anderen, hun prestaties op te voe ren. Uit handen van de Visserij-konin gin ontvingen de vertegenwoordigers van de buurtverenigingen de prachtige bekers. De prijzen waren als volgt: le pr. „Zijne majesteit Vis", van de buurtvereniging Havenstraat-Visserij - straat met 121 pnt. le pr. „Vis der zee ontrukt", van de buurtvereniging Dorpsstr. met 116 p. 2e pr. „Gerookte vis is ook niet mis", van de buurtvereniging Verlengde Dorpsstraat met 112 p. en een aparte vermelding van de jury voor de kleur, die zeer goed was. 2"e pr. „Schipbreukelingen", van de buurtvereniging Ph. v. Kleefstraat met 106 p. 2e pr. „Visfantaisie", van de buurtver eniging Oranjeplein met 101 p. 3e pr. „Schip op de helling", van de Fa. Gebr. Maas met 98 p. 3e pr. „De vloot vaart uit", van de buurtvereniging Vogelenzang met 96 p. 3e pr. „Rust Roest", van de buurtver eniging Boulevard met 95 p. 3e pr. „Neptunus", van de buurtvereni ging Grote Kade met 92 p. Havenwedstrijd. Zaterdagnamiddag werd ook de tra ditionele haven wedstrijd gehouden, die georganiseerd was door de Breskense zwemvereniging „Scheldestroom". Aan deze wedstrijd werd door 80 zwemsters en zwemmers deelgenomen. Bij de heren was het niet de win naar van de twee afgelopen jaren, Michiel de Pooter van „De Schelde" uit Temeuzen, maar Herman Frantzenvan „De Ganze" uit Goes, die de wisselbe ker veroverde. Bert Velthuis uit Roo sendaal, die buiten mededinging mee deed, omdat de ha ven wedstrijd alleen voor Kring-zwemmers is, was de aan voerder van de heren, maar omdat hij bij de bocht in de jachthaven recht door bleef zwemmen, verloor hij zijn voorsprong en nam Herman Frantzen de leiding, die hij niet meer afstond. Bij de dames namen Gertie Hooger- heide van „De Starters" uit Aarden burg, Cobie Heijboer, Carita Salomé, Paula Donze en de winnares van de laatste 3 jaar Theuni v. d. Heuvel, al len van „Seheldestroom", Lia Jaspers van „Luctor" uit Middelburg en Ellen de Ccocker van de „Bruinvis" uit Sas van Gent, de leiding. Gertie Hoogerheide bleek de sterkste en tikte als eerste aan. Tweede werd Paula Donze en der de de 12-jarige Carita Salomé, die voor de eerste maal deelnam aan deze wed strijd. De bekers werden uitgereikt door de Visserij-koningin. De uitslag is als volgt Heren 1. H. Frantzen, Ganze, 26.49; 2. B. Volwerk, Luctor, 27.09; 3. T. Vervoorn, Luctor, 27.14; 4. M. de Pooter, Schelde, 27.29; 5. W. v. Kruiningen, Luctor, 27.34 6. W. Jongman, Scheldestroom, 28.21; 7. Rudi v. d. Vijver, Scheldestroom, 28.22; 8. K. Weyland, Schelde, 28.26; 9. J. Leeman, Schelde, 28.31; 10. D. de Winde, Scheldestroom, 29.29; 11. P. v. d. Heuvel, Scheldestroom, 29.36; 12. A. Koopman, Luctor, 29.44; 13. M. de Cooc- ker, Bruinvis, 29.53; 14. H. v. Oost, Ganze, 29.55; 15. L. van Doorn, Schelde, 29.57; 16. P. Nicolai, Scheldestroom, 30.03; 20. J. Jobse, 21. B. Riemens, 24. W. de Zeeuw, 26. F. Verplanke, 28. J. de Back, 33. J. Verduijn, 38. P. Hubregtse, allen van Scheldestroom. Dames: 1. G. Hoogerheide, Starters, 29.58; 2. P. Donze, Scheldestroom, 30.10; 3. C. Salomé, Scheldestroom, 30.47; 4. C. Heij boer, Scheldestroom, 30.49; 5. L. Jas- perse, Luctor, 30.51; 6. T. v. d. Heuvel, Scheldestroom, 31.12; 7. E. de Coocker, Bruinvis, 31.13; 8. F. Ploegaert, Luctor, 33.04; 9. A. Westerweele, Luctor, 33.16; 10. T. Daalhuizen, S.Z.V., 33.20; 11. H. de Vries, Bruinvis, 33.29; 12. A. Brugge, Scheldestroom, 33.33; 13. D. Franke, Luctor, 33.36; 14. I. Stadhouders, Luc tor, 33.51; 15. J. de Blonde, Zeehond, 34.06: 16. I. Klaassen, Scheldestroom, 34.31; 24. D. Melieste, 26. R. Asard, 71. L. Vergouwe, allen van Scheldestroom. Verdere feestelijkheden. Een sfeervolle feestverlichting zorgde voor een passende entourage bij de verdere feestviering. De Eindhovense kunstrollergroep „Victory" bracht op het Oranjeplein een kunst-rolschaats- revue met een zeer gevarieerd program ma van volksdansen en ballet, afge wisseld met komische nummers. Bijzonder in de smaak viel de muzi kale show, welke door de gecombineer de muziekgezelschappen van Vlissin gen, Souburg en Breskens, met mede werking van de drumbands, op sublie me wijze werd gebracht. Een grote me nigte toeschouwers kreeg hier waar voor hun geld en stelde de verrichtin gen van de drumbands op hoge prijs. Ter afsluiting van de eerste feestdag werd een groot vuurwerk gegeven op het plateau van de oude veerhaven. De zondag. De tweede en ook de laatste feestdag werd ingezet door de kunstrollergroep „Victory", door zondagmorgen op het Oranjeplein een herhaling te geven van haar kunst-rolschaats-revue. Deze geste werd door Breskens zeer gewaar deerd. Ook de jeugd genoot met volle teugen van deze non-stop revue. Om twee uur vond dan de uitreiking der prijzen voor het bloemencorso plaats op de muziektent door de Vis serij-koningin, terwijl daarna het bloe mencorso nogmaals door Breskens' straten trok, ook dit keer gadegeslagen door duizenden belangstellenden. Het corso werd besloten door de Folkloris tische Mij. „De Vismijnvrienden" uit Oostende, waarvan de leden in vissers- kledij gestoken en met klompen aan de v eten, eerst op het plateau van de oude veerhaven enkele dansnummers uitvoerden en dit herhaalden wanneer de stoet door de een of andere oorzaak stagneerde. Het corso werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskens, „De Unie" uit Breda en „Elk naar zijn krachten" uit St. Kruis met de drumband van Groede. Jammer was dat de Aarden- burgse muziekvereniging op het laatste ogenblik verstek liet gaan. De zeilwedstrijd door de Brusselse jachtclub „B.R.Y.C." over 26 mijl, met vertrek vanuit Breskens en weer aan komst in Breskens, gaf als uitslag te zien: 1. „Tonnerre de Breskens" van P. Vroon, die de overwinning in klas I en II in de wacht sleepte in een tijd van 4 u. en 58 min.; Op 2 min. volgde de „Clyde" van de heer Etienne uit Brus sel en 3. „Pegasus" van de heer Stobbe- laer uit Antwerpen. De verdere uitsla gen waren: Klas III: 1. „Scaldis", Provoost, Dordrecht; 2. „Petit Prince", Doutrep, Gent; 3. „La Licorne", v. Stappen, Brus sel. Klas IV: 1. „Njord", R. Verheyen, Antwerpen. 's Avonds werden concerten gegeven op het Spuiplein, terwijl om 8 uur op het Oranjeplein een cabaretprogramma werd gegeven, met medewerking van een aantal prominente artiesten, o.a. Imca Marina, Louis Neefs, Bonelly kwartet, Coctail Trio, „De Selvera's" en het Kalmar Trio, dit alles o.l.v. Ro land Wagter, waarbij het zeer druk was. Vooraleer een groots slotvuurwerk op het plateau van de oude veerhaven werd ontstoken en waarvan vele dui zenden belangstellenden getuige zouden zijn, verzorgde „De Unie" uit Breda een zeer imposante taptoe. Traditiegetrouw gaf ook dit keer de Koninklijke Marine acte de presence tijdens de Visserijfeesten. Het waren de mijnenvegers Hr. Ms. „Grijpskerk" en „Eist" die in de vissershaven lig plaats hadden gekozen. Zaterdag- en z ndagmiddag waren de beide oorlogs schepen voor het publiek te bezichti gen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De Visserij tentoonstelling werd door ruim 3000 bezoekers bezocht. Met grote voldoening kan de Stich ting Visserijdagen Breskens, het ge meentebestuur en met hen de gehele Breskense bevolking, terugzien op een zeer goed geslaagd 12e Visserijfeest.

De Schakel | 1964 | | pagina 2