DE EERSTE VIOOL alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen vJ Visserijfeesten te Breskens feuilleton Aan de vooravond van hei twaalfde Visserijfeest te Breskens 7®% de jchakel r~ 18e Jaargang Nr. 984 Vrijdag 7 augustus '64 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw,; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertentie! m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS- F« SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Nog slechts een goede week rest ons om de jaarlijks terugkerende visserij feesten te vieren. Door aller medewerking beloven deze dagen wederom onvergetelijke te zullen worden. Het bloemencorso zal ook dit jaar evenals vorig jaar, zoveel mogelijk in het teken van de visserij staan. Alle buurtverenigingen welke een praalwagen hebben, zijn druk aan het werk met de bouw daarvan. De wagens beloven weer mooi en groots van opzet te zijn. Voor de bezoekers zal het dan ook een waar kijkgenot geven. Zoals door vele ingezetenen is kun nen worden geconstateerd, is onze Stichting dit jaar voor het eerst, dank zij de volle medewerking van de firma Gebr. Cruson, in het bezit van een eigen overdekt podium met kleedlokaal, dat reeds nu voor de aanstaande feeste lijkheden is opgebouwd op het Oranje plein. Reeds verscheidene malen werd ons geadviseerd een dergelijk podium te doen bouwen en nu is het dan zo ver. Niets is de fa. Cruson teveel ge weest om een en ander te verwezen lijken. Het podium is gebouwd van sta len buizen welke uitneembaar zijn. Het is dus zonder veel moeite op te bouwen, uitneembaar te maken en zodoende gemakkelijk verplaatsbaar en kan zo nodig tegen vergoeding ook door ande ren in gebruik worden genomen. De Stichting stelt dit gebaar van de Gebr. Cruson zeer op prijs en is deze firma hiervoor dan ook zeer erkente lijk. Tenslotte rest nog een woord van dank aan alle ingezetenen die door hun spontane medewerking de komende visserijfeesten wederom tot onvergete- zullen maken. Als een der laatste verzoeken van de Stichting wordt alsnog een beroep ge daan op alle dorpsgenoten om tijdens de feesten de vlaggen uit te hangen en de feestverlichtingen te doen branden. Bressianers helpt allen mee, om deze feesten zoals voorheen in alle opzich ten te doen slagen. Voorts kan nog worden gemeld, dat een hengelwedstrijd voor de jeugd zal worden gehouden op vrijdag 14 aug. a.s., des nam. om 17 uur. Samenkomst in de Vismijn om 16.30 uur. Gratis deel name voor ieder. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE. over de maand juli 1964 GEBOREN: 12, Adriaan, zn. van Jan nis Anthonie Moggré en van Janneke Cornelia Verlinde. OVERLEDEN: Geen. HUWELIJKEN: 30, Pieter Jannis Ver sprille. 46 j. en Marie Nathalie van Hee, 44 j., beiden wonende te Schoon- dijke. INGEKOMEN: 13, Louis Dieleman en door L. van Schooten HOOFDSTUK 1. De brief. Sandra stond voor het raam en zag de brievenbesteller naderen. Nu ging hij de voortuin in. Ze hoorde de plof van poststukken in de bus. Ze haastte zich naar de voordeur. Ze had dat nooit afgeleerd, dat ver wachtingsvol uitkijken naar de post. Soms bracht hij niets bijzonders: een paar tijdschriften, enkele drukwerken en dan zuchtte ze teleurgesteld. En nu? Ah een brief van de Vereniging van Huisvrouwen. Over de tentoonstel ling, natuurlijk. Sandra zat in de or ganisatie-commissie. Een brief van 's kijken, dat kloeke handschrift in paarse inkt dat moest van mevrouw Harinxma-Muller zijn, die ze gevraagd had voor een lezing voor de Kunstkring. Convocatie voor de vergadering van het Rode Kruis hm, hm kon weer gezin, van Hoek naar Dorpsstraat 72; 28, Marcel E. Steijaert en gezin, van Hoofdplaat naar de Biltstraat 5. VERTROKKEN: 3, Willem Dekker en gezin, van Dorpsstraat 72 naar IJzen- dijke: 22, Neeltje M. der Weduwen, van de Biltstraat 5 naar Middenschouwen, Kerkwerve. GEMEENTE OOSTBURG over de maand juli 1964 GEBOORTEN: 1, Eric, zn. van H. van den Bunder en van C. E. Heetesonne, wonende te Aardenburg; 4, Elodie Anny Maria, d. van E. P. Verschorre en van D. I. Kaas, wonende te Breskens; 3, Maria Margaretha Lea Alphonsus, d. van J. S. M. van Bellegem en van I. C. M. van de Vijver, wonende te Aar denburg, Eede; 3, Paulus Camiel Joseph Maria, zn. van J. S. M. van Bellegem en van I. C. M. van de Vijver, wonende te Aardenburg, Eede; 6, Irene Caroline, d. van P. J- Moens en van M. W. Bon- jernoor, wonende te Oostburg; 8, Jan netje Jacoba, d. van J. F. de Bourgraaf en van S. D. Bergsma, wonende te Oost burg; 7, Manfred Anthon Robert, zn. van J. T. de Graaf, wonende te Oost- burg; 20, Jacobus Marcus Simon, zn. van J. S. Huigh en van E. F. Ysebaart, wonende te Cadzand; 22, Emmy, d. van F. de Ruijter en van J. P. van de Voor de, wonende te Oostburg; 23, Jolanda Jakoba Leonie, d. van A. E. Vermeire en van M. H. J. Westerbeke, wonende te Oostburg; 24, Kathleen Maria, d. van B, P. van Hevele en van M. V. Buysse, wonende te IJzendijke; 25, Hen drik, zn. van H. Overeem en van A. P. de Visser, wonende te Breskens; 27, Jarmis Charel, zn. van P. W. Verfeulen en van B. van den Broek, wonende te Oostburg; 28. Ingrid Emelie Anna, d. van R. B. P. de Schoolmeester en van A. J. Willemkens, wonende te IJzen dijke. HUWELIJKEN: 10, Adrianus Hendrik Fenijn. 22 j., wonende te Breskens en Janna Jeanne Avot, 19 j., wonende te Oostburg; 10, Johannis Izaak Risseeuw, 26 j., wonende te Delft en Elizabeth Johanna Bril, 27 j., wonende te Oost burg; 14, Adriaan Frederik de Bruijne, 22 j., wonende te Hoek en Jannetje Scheele, 26 j., wonende te Oostburg; 16, Walter Maria Joseph Haars, 22 j. en Rita Maria Verheije, 18 j., beiden wonende te Oostburg30, Hubertus Ma- rinus Julma Simonse, 27 j., wonende te Hoofdplaat en Edith Maria Louisa Claessens, 22 j., wonende te Oostburg; 30, Jozias de Kraker, 24 j., wonende te Groede en Cornelia Maria Verplanke, 18 j., wonende te Oostburg; 31, Joseph Jerome Marie Petit, 24 j., wonende te Oostburg en Jane Jeltje van Rietscho ten 24 j-, wonende te Middelburg; 31, Herbert Klijmij, 27 j., wonende te Rot terdam en Johanna Ritico, 20 i-, wo nende te Oostburg; 31, Jacobus Izaak Ritico, 25 j., wonende te Amsterdam en Janneke Catholina de Visser, 23 j., wo nende te Oostburg. OVERLEDEN: 9, Germaine Emelie de Badts, 57 j., wonende te Sluis; 11, Ma ria Emma De Bock, 74 j., e.v. J. Leon- hardt, wonende te IJzendijke; 11, Ed- spannend worden na die ruzie met Sas- kia Bergman. En een brief voor Jos. Uitgeversmaatschappij de Dietse Li- brye, Amsterdam. Wat kon Jos hebben met de Dietse Librye? 't Ging misschien over schoolboeken. Ze zette de brief in de standaard, trok met haar eigen oogst naar de diepe fauteuil. Sandra van Santen stond midden in het leven. Zij voelde niets voor een huisvrou wenbestaan, altijd maar opgesloten in dit mooie, maar toch kleine Meerloo. Als je maar zocht, dan vond je genoeg te doen. Meerloo lag een kilometer of vijf van de stad. De laatste jaren was het uit gebreid met enkele mooie villawijken. Het werd zo langramerhand een echte forensengemeente. Daar lagen tal van mogelijkheden voor een vrouw, die be schikte over organisatietalent, zich overal thuis voelde en haar woordje wist te doen. Sandra's vader was rector geweest aan het Coornhert Lyceum. Het had haar altijd gespeten, dat hij het niet verder had gebracht. De Cranenburghs vormden een geslacht van studiozen. De grote Cranenburgh, de beroemde hoogleraar in de oogheelkunde, was haar grootvader. Een andere Cranen- burg doceerde bosbouw in Wagenin- gen. De bekende literator Felix Cra nenburgh was haar volle neef. En als mond Petrus Pharaildus Hamerlinck, 83 j., wonende te Aardenburg; 12, Char les Louis Ghijs, 81 j., wonende te Oost burg; 17. Marinus Pieter Bouwens, 55 j., wenende te Groede; 18, Janna Pie- ternella de Die, 82 j., wonende te Bier vliet; 22, Marie Louise Lippens, 81 j., geh. geweest met H. Groosman, wonen de te Oostburg; 24, Johannes de Hullu, 64 j., wonende te Cadzand. PLAATSELIJK NIEUWS Waterlandkerkje Kollekte. De te Waterlandkerkje gehouden kol lekte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen", bracht een bedrag op van f 13,80. Retranchement Concert. Ter gelegenheid van de kermis geeft de muziekvereniging „Harmonie" uit Oostburg aanstaande zondag een con cert op de Markt te Retranchement. Muziekavond. Op initiatief van de plaatselijke V. V. V. wordt op woensdag 12 aug. a.s. in de Ned. Herv. Kerk een muziekavond gehouden. Het orgel zal bespeeld worden door ds. G. M. C. de Vries. Verdere medewer kers zijn: mevr. J. A. de Vries-van der Werff (zang) en de heren J. en J. Bas ting (bugel en trompet). Geslaagd strandfeest. De plaatselijke V. V. V. van Retran chement hield zaterdagmiddag op het Het programma van het twaalfde Breskense Visserijfeest heeft zodanige vormen aangenomen, dat het bestuur van de Stichting Visserij dagen heeft gemeend opening van zaken te moeten deen. Dit deed de voorzitter, de heer E. Seuss, tijdens een persconferentie in hotel „Het wapen van Breskens". Donderdag 13 augustus, 's avonds om half acht, vindt de opening plaats van de Visserij tentoonstelling door de Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- brcot. Deze tentoonstelling, ingericht door de Visserijvereniging „Ons Belang", zal geopend zijn t.e.m. 16 augustus. Vrijdag is er een hengelwedstrijd voor de jeugd in de handelshaven, waaraan kinderen kunnen deelnemen tot 15 jaar. Op die dag wordt de aankomst ver wacht- van twee mijnenvegers, n.l. Hr. Ms. „Grijpskerk" en Hr. Ms. „Eist", die ligplaats zullen kiezen in de Vissers haven en te bezichtigen zijn op zater dag en zondag in de middaguren. Vrij dagavond is er een showbootvaart op de Westerschelde met een hiervoor ge charterde Provinciale Boot. Zaterdag houdt de visserij vereniging „Zevibel" in het gebouw De Uitkomst haar jaarlijkse reünie. Er zal een offi ciële ontvangst plaats hebben door het gemeentebestuur, terwijl de Commissa ris der Koningin de visserij wimpel 1964 zal uitreiken. Op het Spuiplein zal de heer E. Seuss, voorzitter van de Stichting Visserij dagen, de Visserij feesten officieel openen, waarna een feestelijke rondvaart met de Breskense vissersvloot zal plaats hebben, waaraan belangstellenden kunnen deelnemen. Ook trekt het bloemencorso door de straten van Breskens, opgeluisterd door diverse muziekgezelschappen. Dit jaar zullen 9 praalwagens aan het corso deelnemen. Zaterdag zal ook de traditionele ha venzwemwedstrijd worden gezwommen. Hierna worden concerten gegeven door vader een beetje had doorgezet, wie weet was hij ook wel professor gewor den. Maar vader voelde daar niets voor. „Ik ben in m'n hart een schoolmees ter", had hij gezegd, „ik zit graag tus sen de jongens". En hij was er in ge slaagd zijn lyceum te maken tot iets méér dan een bijenkorf, waar de zwerm de honing der kennis kwam puren. Hij wist er zijn docenten van te doordrin gen, dat hun leerlingen geen nummer waren. Als pedagoog had hij de reputa tie verworven, die hem misschien als hoogleraar zou zijn ontgaan. Nu ja, zuchtte Sandra, dan maar geen profes sor. Dr. Cranenburgh was toch in de kringen van het middelbaar onderwijs een topfiguur geworden. Sandra had groot respect voor top figuren en het speet haar dat zij zelf daartoe niet kon behoren. Maar al was Sandra intelligent en bijdehand ge noeg, de echte zin voor studie zat er niet in. Ze was voor alles praktisch, de theorie vond ze maar „grauw". Voor een klas staan leek haar niet, tot so ciaal werk voelde ze zich niet geroepen. Nu was ze vrouw en moeder van drie kinderen, nu zat ze in Meerloo en wa rempel in Meerloo althans was ze aardig op weg een topfiguur te worden. Want er kon in Meerloo „geen poes miauwen", zoals Yvonne plagend zei, „of mama had hem eerst aan zijn staart getrokken". de verschillende muziekcorpsen, 's Avonds treedt de bekende kunstrol- lergroep „Victory" uit Eindhoven op, waarna een grote muzikale show (200 medewerkers) en een vuurwerk deze eerste dag besluiten. Zondag 16 augustus rukt het bloe mencorso nogmaals uit, dit. nadat de visserij koningin op de muziektent de prijzen voor de praalwagens heeft uit gereikt. Na het bloemencorso is er wa terskiën en de aankomst van de wed- strijdzeilers van de Brusselse Yachtclub „B.R.Y.C." Ook worden weer concerten gegeven door de diverse muziekverenigingen op het Spuiplein. 's Avonds is er een cabaret op het Oranjeplein m.m.v. Louis Neefs, Imca Marina, Bonelly kwartet, Cocktail Trio, de Selvera's, Kalmar Trio, dit alles o.l.v. Roland Wagter. „De Unie" uit Breda verzorgt weer een taptoe, terwijl een groots slot- vuurwerk op het plateau aan de oude Veerhaven het visserijfestijn zal beslui ten. Een grote vooruitgang heeft de Stich ting weten te boeken, doordat men dit jaar de beschikking heeft gekregen over een eigen podium van buiskon- struktie, vervaardigd door de fa. Gebr. Cruson te Breskens. Onder de vloer zijn de kleedgelegenheden voor de ar- tisten, terwijl een overkapping bescher ming biedt tegen ongunstige weersin vloeden. Een andere bijzonderheid is, dat er dit jaar twee grote vuurwerken zijn, n.l. zaterdagavond als slotgebeuren van die dag en het slotvuurwerk op zondag. Dit jaar is de 17-jarige mej. Colette van Houte door de Visserij vereniging ,.O.ns Belang" tot Visserij-koningin '64 gekozen en tot hofdames de 17-jarige mej. Hannie Verduijn en mej. Beppie Florussen van dezelfde leeftijd. Wij mochten kennis maken met de drie charmante dames, die vol spanning de komende feestelijkheden tegemoet zien. Sandra schrok op uit haar lectuur door het slaan van de grote Friese klok. Twaalf uur! En 't was woensdag van daag. Ze hadden vanmiddag allemaal vrij, geen mens bleef in de stad. Yvon ne kwam thuis, natuurlijk, maar ook Olga van 't lyceum en Sander en Jaap vanzelf. Die hcefde vanmiddag geen les te geven. Jaap, haar man, was onderwijzer aan de ulo in de stad. Leraar, zei Sandra. Dat klonk beter. En dat zou hij ook gemakkelijk kunnen zijn, hij zou best de nodige diploma's kunnen halen. Maar Jaap was veel te indolent. Hij had het best naar zijn zin op de school, had een veel nauwer contact met leer lingen en collega's dan op een hbs of lyceum, en geen „drs" of „dr" voor zijn naam liet hem koud. Sandra, met haar voorliefde voor topfiguren, moest nu juist een man trouwen, die er beslist niets voor voelde ooit een topfiguur te worden Daar was Yvonne al, haar blonde ha ren glanzend in de zon, één voet op de grond, de andere op de trapper, in druk gesprek, soms proestend van het lachen, met een vriendin. Dat werd me weer een verhaal. „Kéét gehad, moe der gelachen mamma Dat kind ging lachend d or 't leven en kwam evengoed met goeie cijfers thuis. Ze hoorde het tingelen van de fiets bel op het tuinpad, in de keuken een

De Schakel | 1964 | | pagina 1