ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Visserijfeesten te Breskens HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de jcha kei DRUKKERS-UiTGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 18e Jaargang Nr. 983 Vrijdag 31 juli 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw,; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 De festiviteiten tijdens de Visserij- dagen volgende maand, zijn zo goed als rond. De optocht, zijnde de grootste at- traktie van het feest, zal bestaan uit een 9-tal praalwagens met aan het hoofd de door de Visserijvereniging „Ons Belang" gekozen Garnalen-Ko ningin, mej. Colette van Houte. In het kader van al deze feestelijk heden is er, evenals vorig jaar, de vloot- show van de Breskense vissersvloot, waarbij het publiek weer de gelegen heid geboden wordt gratis mee te va ren. Ook zullen tijdens deze dagen weer een 2-tal mijnenvegers van de Marine in de haven gemeerd liggen, n.I. H.M. „Grijpskerk" en H.M. „Eist". Beide schepen zullen op 15 en 16 aug. voor het publiek te bezichtigen zijn van des nam. 2 tot 4.30 uur. Verder zullen zij feestverlichting voeren van zonsonder gang tot zonsopgang. Zeker ook vermeldenswaard is het grote congres van „Zevibel", de Stich ting Zeeuwse Visserij belangen, dat za terdagmorgen 15 augustus in „De Uit komst" zal worden gehouden. Naar men van officieuse zijde mededeelt, zullen de deelnemers aan dit congres officieel in dit gebouw door het ge meentebestuur worden ontvangen. Tenslotte kan nog melding worden gedaan, dat dit jaar, de zaak is zo goed als rond, niet 1 doch 2 vuurwerken zul len worden ontstoken, zowel op zater dag 15 aug. als op zondag 16 aug. as. Vanzelfsprekend moet er nog veel werk verzet worden, doch men rekent er op, dat ieder zijn volle medewerking zal verlenen om ook dit jaar de Visserij feesten in alle opzichten te doen sla gen. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE GEBOREN: 3, Hendrik Jacob, zn. van: Velthuis, Arrien en van: Jansen Eliza beth Jacomina; 10, Elisabeth Suzanna, d .van: de Feijter, Francois Piet.er en van: Leenhouts, Elizabeth Maria; 11, Andrea Elisabeth Anna, d. van: de Smit, Carolus Ludiovicus en van Sutin, Lucie Emma; 12, Mare Bernhard Jaques, zn. van: van 't Westeinde, Jo- han Laurentius en van: Verdonk, Adri- ana; 28, Saskia Sara, d. van: Van Houte Albert Petrus en van: Clarissen, Sara Jacomina. HUWELIJKEN: geen. OVERLEDEN: geen. INGEKOMEN: 1, Passchier, Johannes Putten (Gld.) naar Pr. Bernhardstraat 25; 1, Neele, Willem J. en gezin van IJzendijke naar Pr. Beatrixstraat 40; 5, Leenhouts, Pieter J. en echtgenote van Groede naar W 76d; 18, Gossije, Hu- brecht W. en echtgenote van Oost en West Souburg naar Pr. Bernhardstraat 13; 19, Pladdet, Daniël van Schiedam FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. 's Avonds besprak Arie het eerst met Bep en deze gaf onmiddellijk als haar mening te kennen, dat Flip als ge trouwd man evengoed zijn studie zou kunnen voltooien. ,,Ik ken je oorspron kelijke standpunt: eerst de studie, daarna het meisje, maar ik vraag me af of we wel het recht hebben om de jongelui tegen te houden. Als Tonny en Mary het goed vinden laten ze dan het komende voorjaar maar trouwen. Wij weten, wat geluk is. Ik zou het hen ook zo graag gunnen". Tonny en Mary hadden evenmin be zwaren, juichten integendeel dit hu welijk toe en toen de verloofden na een avondwandeling thuiskwamen, werden ze in kennis gesteld van het goede nieuws. Arie zei: „Bepalen jullie zelf maar een datum. En laat je als de wind inschrijven vcor een woning, want dat zal wel het grootste probleem vormen". Tonnie van Hilst in zijn stoel kneep één oog dicht en antwoordde: „Als jullie dit nu eens overlieten aan Mary en mij. Daar zullen we wel een mouw aanpas- naar W 43a; 19, van Beek-Wander, Pe- tronella A. van Schiedam naar W43a; 30, Haartsen, Neeltje A. van Rotterdam naar Damstraat 31. VERTROKKEN: 15, Deij, Jan Levinus en gezin van W 43a naar Oostburg; 18, van -Espen, Jacob Johannes en gezin van Pr. Bernhardstraat 31 naar Oost- burg; 30, van Espen, Salomon en gezin van Enkhuizerstraat 1 naar Axel; 30, Bosker, Lukas Meindert en gezin van Pr. Beatrixstraat 58 naar Baarn. PLAATSELIJK NIEÜWS Breskens Showboct. Maandagavond vertrok voor de 2e maal in het zomerseizoen de showboot uit Breskens, met aan boord ruim 750 passagiers, de plaatselijke muziekver eniging „Uit het Volk - Voor het Volk" en de teenagerband „Freddy Teddy and the blue Jets" uit Sluis. Deze tocht werd weer georganiseerd door de V.V.V.- afdeling Breskens, in samenwerking met andere V.V.V.-afdelingen in West Z.-Vlaanderen. De boot voer eerst langs de Walcher- se kust tot Westkapelle, waarna werd teruggekeerd en overgestoken naar de Zeeuws-Vlaamse kust tot aan het Zwin, om vervolgens weer af te meren in De stemming aan boord was uitste kend. Op het benedendek speelde „Freddy Teddy and the blue Jets", waar gelegenheid was tot dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Dit werd afgewisseld met marsmuziek en o.m. een polonaise door de plaatselijke muziekvereniging. Ook deze tweede vaart van de show boot kan een succes genoemd worden. Dit seizoen zullen nog vier showbo- ten varen. Aanrijding. Zaterdagmorgen, omstreeks 11 uur, had op de hoek van de Dorpsstraat- Mercuriusstraat een aanrijding plaats tussen een Duitse personenauto en de jeugdige wielrijdster M. R„ alhier. Het rijwiel werd beschadigd en mej. R. liep enige verwondingen in het gelaat op. Na een korte behandeling in het zie kenhuis te Vlissingen, kon zij weer di- rekt huiswaarts keren. Reddingboot redt 13-jarige Duitser. Een 2-tal Duitse toeristen, een vader en diens 13-jarige zoon, die verblijven op een van de kampeerterreinen nabij Nieuwe Sluis, begaven zich zondag avond, ondanks het feit dat zij gewaar schuwd waren zich niet te ver van het strand te wagen, te ver in zee. De vader zag nog kans tijdig uit de zware ebstroom te geraken, doch zijn zoon kwam in moeilijkheden te verke ren. Gelukkig werd langs de kust het gevaar opgemerkt en waarschuwde men de bemanning van de Breskense reddingboot evenals de rijkspolitie. De „President J. V. Wierdsma" voer onmiddellijk uit en het gelukte schip per W. v. d. Broecke en zijn manenn OCH In de week na Pasen werd het huwe lijk tussen Flip en Henny voltrokken. Het meisje zag er allerliefst uit in haar witte bruidsjapon en Arie was in stilte erg trots op zijn knappe zoon, toen deze met zijn vrouw aan de arm naar buiten stapte en even bleef staan om te foto grafen gelegenheid te geven af te druk ken. Het werd een prettig feest en in de avond reed het jonge paar weg om van een korte huwelijksreis te genieten. De volgende morgen keerde de fa milie Schras terug naar Haren en ging het leven van alle dag weer zijn gang. Door bemiddeling van Arie werd de bijna zeventienjarige Hennie in de gelegen heid gesteld een aantal van zijn teke ningen en schilderijtjes te exposeren in een bescheiden tentoonstelling, die door een kunsthandelaar op touw werd gezet. Gedurende twee weken bekeken leken en vakmensen de kunstprodukten en velen waren het er over eens, dat de jonge Schras talenten had, die zeker aangemoedigd moesten worden. Als beste tekening werd unaniem aange wezen het ingelijste schetsboekblad, dat Hennie jaren geleden van zijn moe der en zusje gemaakt had en dat onder het motto „Madonna" in de toonzaal geëxposeerd werd. Er was zelfs iemand, die het wilde kopen en er een aardig be drag voor wilde betalen, maar Hennie de jonge Duitser nabij de vuurtoren van Nieuwe Sluis op te pikken. De jon gen werd in Breskens aan wal gezet. Vanzelfsprekend moest hij de nodige vermaningen incasseren. Geslaagd. Te Breda slaagden aan het Mode vakschool Instituut ENSAID voor het diploma coupeuse de dames: A. Blaakman en M. Blaakman te Hoofdplaat. Voor het diploma costumière de da mes: I. Wijnands en M. Kooman te Breskens, E. de Jonge te Sehoondijke. De leerlingen werden opgeleid door mevr. K. S. v. d. Velde-Jacobs te Bres kens. Retranchement Ongeluk. Bij café Zeezicht reed mevr. R. uit Heille tijdens een moment van onop lettendheid met haar bromfiets tegen een aldaar geparkeerde auto aan. Met een gebroken been en mogelijk ook nog andere kwetsuren werd zij per ambu lance naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht. Elektrificatie. Het is thans zover, dat alle percelen in de gemeente Retranchement aange sloten zijn op het elektrische net. Be doelde woningen bevinden zich v.nl. in het kustgebied. Er zijn twee kampeer- bedrijven bij. Het is duidelijk dat men in deze sector bijzonder in zijn schik is met deze verbetering. Strandfeest. De V.V.V. te Retranchement houdt a.s. zaterdag een strandfeest bij „Het Zwin". Op het programma staan spelen voor kinderen en ook de oudere jeugd kan aan het feest deelnemen. Concert bij Het Zwin. De gezamenlijke muziekcorpsen uit Sluis en Retranchement gaven vorige week donderdagavond, samen met het tamboercorps De Jantjes van Sluis, een concert bij het Zwin. Er bestond voor dit evenement grote belangstelling. Kerkconcert. Vorige week woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een orgelconcert gegeven, waarvoor zowel van de zijde der eigen inwoners van Retranchement als van de talrijke vakantiemensen een grote belangstelling bestond. Het orgel werd bespeeld door ds. G. M. C. de Vries, die werken ten gehore bracht van Grieg, Guilmant, Franck, Boëllmann en een eigen koraalfanta sie. Ook was er declamatie door ds. De Vries, alsmede zang door zijn echtge had zijn hoofd geschud: dit was niet te koop. Enkele andere tekeningen en aquarellen vonden een koper en toen de expositie afgelopen was, kwam hij met een mooi bedrag aan geld thuis en een mapje met knipsels, waarin alle krantenrecensies zaten. De „Madonna", netjes ingelijst door de kunsthandelaar, legde hij voor Bep neer en zei: „Moeke, ik kon het verkopen, maar dat deed ik natuurlijk niet, het is voor jou en papa. Misschien wil je het ergens in huis op hangen?" Bep was getroffen door zoveel liefde. Ze kwam overeind en liep naar de jon gen toe, legde haar arm om hem heen en nam hem mee naar het schilderij. Samen stonden ze te kijken op het lij nenspel, dat door de kunstige hand van de jongen gevormd was tot één ont roerend geheel: een kindje, dat le venskracht drinkt uit moeders borst. „Dank je wel Hennie", antwoordde ze met hese stem, haar ontroering ter nauwernood meester blijvend. „Hier zullen vader en ik heel blij mee zijn. Het krijgt een ereplaats in onze slaapkamer zodat we het kunnen zien, voor we gaan slapen en het opnieuw weer zien, zodra we wakker worden". Ze boog zich voorover en drukte een kus op zijn voorhoofd. „Mijn lieve jongen zei ze zacht. En in huize Schras ging het even ver note, mevr. J. A. de Vries-van der Werff. Zij zong o.m. liederen van Schu bert en Handel. Al met al een zeer geslaagd concert. Naar wij vernemen zal in augustus nog maals een dergelijke avond worden ge organiseerd. Grenspaal 369. De Nederlands Belgische commissie tot herplaatsing van grenspaal 369 bij de Zwinmonding is op 22 juli ten ge meentehuize te Retranchement sa mengekomen tot het vaststellen van een juiste plaats van opstelling van voorncèmde grenspaal. De commissie stond onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leen houts van Retranchement. De commissie nam een éénstemmig besluit betreffende het juiste punt van herplaatsing van deze grenspaal. Sehoondijke Goedkeuring uitbreidingsplan. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 13 juli 1964 het uitbreidingsplan in onderdelen „Noord- Oost" goedgekeurd. In de raadsvergadering van 13 juli j.l. werd besloten in dit nieuwe plan 24 bejaarden woningen te bouwen. In noordelijke richting wordt een bos met speelweide aangelegd. Kollekte. De kollekte „Sonnevanck en Zonne gloren" heeft in de gemeente Sehoon dijke een bedrag van f 102,65 opge bracht. Ongeval. Vorige week kreeg de gemeente werkman A. de Coninck een ongeval met de vuilniswagen. Bij het leegstor- ten van een vuilnisemmer viel het af- sluitdeksel van de wagen op zijn ge zicht. Met een diepe snee in het voor hoofd, lip en kin moest hij zich onder behandeling stellen van dokter D. Fol- mer. Uit dit voorval blijkt weer, dat de ge meenschappelijke regeling inzake het ophalen van huisvuil in een grote be hoefte voorziet. Het is te hopen dat Breskens nog van gedachten verandert en dat Sluis spoedig een positief be sluit neemt. De andere 8 gemeenten, t.w. Biervliet, Cadzand, Groede, Nieuw- vliet, Retranchement, Sehoondijke, Wa terlandkerkje en Zuidzande zijn reeds met de nieuwe gemeenschappelijke re geling akkoord gegaan. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een regenbroek (Pr. Irene- straat) en 'n mantel (Rijksweg Sehoon dijke-Oostburg) Verloren: 1 stel bromfietstassen. Inlichtingen op de gemeente-sekreta- rie. der. De kinderen waren op school en leerden gemakkelijk. Arie had het als altijd druk in zijn zaak en Bep bestier de met Dina en Ella het huishouden in volmaakte samenwerking en eens in de week kregen ze een brief van Flip en Jenny, die een getuigenis was van het grote geluk, dat ze iedere dag opnieuw weer beleefden. Het Pinksterweekend was het jonge paar in Haren en maakte lange wande lingen in de mooie omgeving. Op de avond van de Tweede Pinksterdag, toen de kinderen op Hennie na al naar bed waren, belde Bep om koffie, omdat ze Flip en Jenny in de verte zag aanko men. Dina kwam binnen met verhit gezicht en verwarde haren. Bep keek haar verwonderd lachend aan. „Wat heb jij uitgespookt? Ge stoeid?" Het meisje bloosde en lachte verle gen. Even later, toen ze terug was in de keuken, kwam Hennie de kamer binnen, schijnbaar nonchalant. Maar Bep ontdekte terstond op zijn wang twee stel rode ovaaltjes. Ze begon te lachen en zei: „Kom eens dichterbij, Hennie". De jongen kwam, trok nieuwsgierig zijn wenkbrauwen op en keek haar vragend aan. „Is er iets?" Arie keek met grote ogen naar de jongen, ontdekte de lippen-afdrukken

De Schakel | 1964 | | pagina 1