1 Alui niniumfolie firma SMOOR DE BraAkrnaT] HAARVERZORGING 10 - 30 pCi. korting Versprille 's kledingbedrijf een woning oi twee ongemeubileerde kamers \?A12 Alles voor Parfumerie Maas-Hamelijnck KANTOORBEDIENDE voor cU i huishouding ook schaaltjes Fa. Smoor de Hulster Tijdens de uitverkoop terug. Er is thans weer een groeiende be langstelling voor het uitstrooien van fosfaat en kali over de stoppel. Want naast de voordeliger prijs van deze meststoffen in de zomer, zijn er ook landbouwkundige voordelen. Men rijdt gemakkelijker over de stoppel dan over het geploegde voorjaarsland. De struc tuur wordt minder geschaad. De mest stoffen worden beter door de bouwvoor verdeeld. Vooral bij het gewas aardappelen kan dit laatste tot merkbaar hogere op brengsten leiden. En nu de „norm" voor kalibemesting op zeekleigronden voor dit gewas is verhoogd, is er reden te meer om althans een deel van deze be mesting reeds in de nazomer of in de herfst, als de velden zijn geruimd, over de stoppel toe te dienen. DE EERSTE EN DE LAATSTE. Bij het zien van het gebeuren In de wereld om ons heen, Staat toch ieder mens weer macht'loos Of men Noor is of, een Deen. Ook in Holland en in Frankrijk Noem maar op, welk land het zij, Is bij God heus niet belangrijk Zijn vraag is: „Hoor jij bij MIJ?" Allen zijn wij landverhuizers En wij trekken er op uit, Ver van huis, als een ontspanning Al bezitten we geen - duit! En toch, ieder heeft het nodig Arm en rijk, geniet er van, Ga, verantwoord en - bescheiden Maar ver weg en - leert - er van! Ziet het mooie van Gods schepping En sta hier en daar eens - stil, 'k Weet heel zeker dat uw hart dan Zingen gaat: „Dat is Zijn - wil!" Bij uw thuiskomst wacht het werk weer En pak aan met - nieuwe - moed, Dan zult gij het dankend zeggen: „Alles wat God doet, is - goed!" Dieper nog zult u het zoeken, Heel ver in de achtergrond, Wat voorheen nog was verborgen Ziet u NU als Zijn verbond. Bovendien zult u gevoelen Hoe heel klein een mens maar is, En dat God, hoewel - onzichtbaar Zo oneindig - Machtig - is! Want dan gaat u pas begrijpen Wat hij stééds zegt in Zijn - Woord „Ik ben d' Alpha en d' Omega Die regeert van oord tot oord\" ..'k Ben de eerste en de - laatste, 'k Wil zo graag uw Heiland - zijn, 'k Sta nog steeds met open - armen. Wilt u nu, de Mijne - Zijn?" J. B. IS DE MODERNE MUZIEK TE INGEWIKKELD? Japans professor zoekt raad in Holland. Begin van deze maand vertoefde er een dag lang een stille, slechts door en kelen opgemerkte gast in ons land, die échter in zijn eigen land aan het an dere eind van de wereld een zeer voor aanstaand autoriteit op muziekgebied is. Professor Kiyoshi Komatsu doceert muziekgeschiedenis aan de Universiteit der Kunsten te Tokio. Hij is secretaris van de Japanse afdeling van het Con- seii International de la Musique, een sectie van de Unesco. Uit dien hoofde nam hij onlangs deel aan congressen in Hamburg en Boedapest. Alvorens via Rome naar Tokio terug te vliegen, bracht hij een zeer kort be zoek aan ons land en om precies te zijn: aan Slikkerveer. Internationaal probleem. „Het is een groot internationaal pro bleem," zo legde hij uit, „dat de moder ne muziek te ingewikkeld is om nog duidelijk en nauwkeurig in het ook in Japan gebruikelijke traditionele wes terse notenschrift te kunnen worden neergeschreven. Maar dit notenschrift als zodanig is ook zeer ingewikkeld, het is niet gemakkelijk te lezen. Voor de musicus betekent het een studie apart, laat staan voor de gewone mu sicerende burger. Door het moeizame leren lezen van het notenschrift komt hij vaak niet voldoende aan het leren musiceren toe. Sinds ik in 1951 via de Unesco voor het eerst van het Nederlandse Kla- varskribo-muziekschrift hoorde, heb ik hier veel studie van gemaakt en er ook verschillende publikaties aan gewijd. De muziekwereld in Japan is zeer ge ïnteresseerd in dit muziekschrift, dat misschien op den duur een oplossing voor vele problemen kan vormen. Er zijn vooral op het punt van de huismu ziek al belangwekkende ervaringen mee opgedaan". Zoals professor Komatsu verder ver telde, was hij voor het eerst in Europa en had de gelegenheid te baat geno men, in Nederland meer theoretische gegevens en praktische ervaringen te verzamelen. Grote uitvinding. „Het is een grote uitvinding," ge tuigde hij, „want dit muziekschrift is zeer gemakkelijk te lezen en daardoor wordt ook het musiceren gemakkelij ker. Het is eenvoudiger dan het nor male notenschrift en desondanks kan men er alle nuances van de muziek nauwkeuriger mee uitdrukken". Daarbij vertelde professor Komatsu dat hij pas in Slikkerveer ten volle van de waarde van dit notatiesysteem over tuigd was geraakt. Werkelijk verbaasd had hij gestaan, hoe doeltreffend dit muziekschrift in de praktijk is. De professor had namelijk op een vleu gel in het Slikkerveerse instituut een oude Japanse melodie gespeeld, die aan de Nederlandse toehoorders uiteraard volkomen onbekend was. Een aan die vleugel gekoppelde electrische schrijf machine had tegelijkertijd de noten van de melodie met alle rusten, maat- karakteristieken, accenten en andere bijzonderheden op rol uitgetikt. Toen nu een Klavarskribo-speler dit muziek blad op de vleugel kreeg voorgezet, bracht ook hij de onbekende Japanse melodie onmiddellijk feilloos ten ge hore! POSTUUM SCHOOLREISJE Er is welhaast geen onderwijsinstel ling in Nederland of de leerlingen heb ben het jaarlijkse schoolreisje al weer achter de rug. Maar 37 leerlingen van de „Providentiaschool" in de Corten- bachstraat 80 te Helmond (N.B.) maak ten er dit jaar maar liefst twee. Aller eerst het gewone huis-tuin en keuken reisje en enkele dagen geleden als het ware een postume schoolreisje naar Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg. Waarom postuum? In januari van dit jaar wonnen deze scholieren een prijsvraag die was uitgeschreven om het baby-olifantje van Ouwehands Dierenpark een naam te bezorgen. Uit niet minder dan 700 inzendingen won de klas van zuster Dorothea deze wed strijd met de naam „Rhena". Als belo ning mochten de kinderen een dagje op kosten van de heer Ouwehand naar zijn fraaie park komen met de bedoeling dat zij dan meteen kennis konden ma ken met het kleinste dikhuidje van Europa. Dat extra dagje uit hebben de kinderen er thans op zitten, maar van kennismaking met de baby-slurf kon helaas niets meer komen. In april van dit jaar brak „Rhena" een poot en stierf enkele dagen later aan complicaties. De heer Ouwehand deed zijn belofte echter gestand en zo maakte zuster Do rothea met haar 37 pupillen dan toch nog de reis naar de Grebbeberg. Neder land kent nu één postuum schoolreisje. Het was alsof de kinderen ergens voel den dat zij iets terug moesten doen. De meesten hadden dan ook een pakje brood bij zich. Die moesten beslist ge dacht hebben de strop voor de heer Ouwehand is al groot genoeg, laten we hem op zo min mogelijk kosten brengen Maar daarvan wilde hij niets weten. De kinderen zijn ontvangen op een wijze alsof „Rhena" nog leefde. De hele klas kreeg naast verschillende consumpties zelfs nog een warme maaltijd aange boden. Tijdens de georganiseerde rond leiding over het park werd er uiteraard veel aandacht besteed aan alle dieren, maar toch steeds kwam het gesprek op „Rhena", die als het ware weer één dag in het leven was teruggekeerd, al thans in de gedachten van deze kinde ren, die zich zoveel van de kennisma king met hun vriendje hadden voorge steld. Aan het einde van het bezoek werd duidelijk dat de „Providentia school" sedert april niet had stil geze ten. Er is daar in Helmond door deze zelfde leerlingen een actie ontketend om Ouwehands Dierenpark aan een nieuw olifantje te helpen en naar het zich laat aanzien zal er minstens een bedrag van maar liefst f 1000,uit ko men. Twee dagen na het bezoek lagen er op de directietafel in Ouwehands Dierenpark 37 brieven uit Helmond van evenzovele dankbare kinderen, die anu- niem dankten voor de onvergetelijke dag die zij op de Grebbeberg hadden mo gen doorbrengen. STILLE STRIJD IN ONDERZEESE RUIMTE. Een duikboot kan in de moderne oor logvoering een van de gevaarlijkste wa pens blijken te zijn doordat hij in staat is van verre afstand atoomwapens af te vuren. Het is dan ook verklaarbaar dat men allerwegen zoekt naar nieuwe methoden en hulpmiddelen om de duik boot effectief te bestrijden. Aan de vorderingen die bij de ont wikkeling van nieuwe opsporings methoden- en middelen zijn gemaakt, wordt een artikel gewijd in het maand blad P.M. KERKDIENSTEN Zondag 26 juli Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Blom Biervliet, 11 uur, Ds. Spaans Breskens, 9.30 uur, Ds. Spaans H. Doop Collecte Prot kerk in België Cadxand, 9.30 uur, Ds. Luuring 11 uur, Ds. Hugo van Dalen, Duitse dienst 7.30 uur, Ds. v. d. Molen Groede, 9.30 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, u uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 9 30 uur, Wika Rijks Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Geen kinderdienst Retrenchement 9.30 uur, Eerw. Heer De Vries Schoondijke, 9 30 uur, Ds. Overbeeke, Gemert Sluis, 9.30 uur, Ds Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Waterlanokerkje, 10 uur, Ds Poort, Hattem IJzendijke, 9 30 uur, Eerw. Heer Begeer Zuidxande, 10.45 uur Ds. Luuring en Da de Neeling H Doop Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds. van Reeven, H. I -Ambacht Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen Cadzand, 9 uur, Ds. Oost, Veendam Retranchement, 2.30 ur, Ds. v. d Molen Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. Oost IE Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 GEVRAAGD een mannelijke of vrouwelijke Leeftijd 16-18 jaar. Mulodiploma voor direct of direct na de vacantie. Fa. GEBR. VAN DE SANDE, Scheepswerf Machinefabriek Breskens 25 meter voor f 2,95 Dorpsstraat Breskens uitgezonderd werkkleding en vastgestelde prijzen Oranjeplein BRESKENS Telef. 768 Dame vraagt te huur te Breskens ongem. zit-slaapkamer en keukentje Brieven onder no. 982 aan het bureau van dit blad. Te huur gevraagd te Breskens Brieven onder nr. 9820 aan het bureau van dit blad. Verkrijgbaar bij BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f4,20 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296. wtw Evang. Luth. Gemeente Groede, n uur, Ds. Doornink R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 26 juli 10e zondag na Pinksteren. H. Mi» om 7 en 10.30 uur. Hoogmis om S.30 uur. In de week H. Mi» om 7.30 uur. Woensdag Avondmis 19 uur. Zaterdag Lof om 19 uur. Zondagsdienst dierenartsen H. van de Vijver, IJzendijke, tel. (01178) 388, b.g.g. (01152) 232. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. Jansen, Groedie, tel. 01171 - 306. Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Loose, Oostburg, tel. 01170-2121 Cadzand, R'ment, Slul*, Zuldzande Dr. Beek, Zuldzande, tel. (01170) 24 24 Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Lockefeer, tel. (01170) 366, IJzend.

De Schakel | 1964 | | pagina 3