J Visserijfeesten te Breskens HET ONMOGELIJKE HUWELIJK ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 982 Vrijdag 24 juli 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw,; franco p. post f 1,90 Prys der advertenties ia ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra |Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS |Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Er wordt hard gewerkt in Breskens om de visserijfeesten, die dit jaar voor de twaalfde maal zullen worden gehou den, weer in alle opzichten te doen sla gen. De buurtverenigingen zullen ook dit jaar hun uiterste best doen om de praalwagens klaar te krijgen en daar door de bezoekers aan te trekken. De Stichting Visserijdagen heeft een programma samengesteld, dat er zal mogen zijn. Dit programma is zowat geheel uitgewerkt. Er zal een keur van muziekgezelschappen aanwezig zijn, verder plaatselijke medewerkers, radio- en televisie-artiesten, o.a. Roland Wag- ter, Louis Neefs (voor de tieners) Imca Marina, het Coctail-trio, het Calma- trio, het Bonelly-kwartet, enz. enz. Ook zullen watersportdemonstraties met skiën worden vertoond door onze reeds bekende leden van de Yachtclub te Brussel de B.R.Y.C. Eén van de grootste attracties van heel het feest is zeer zeker het optreden van de Eindhovense Kunst-Rollergroep Victory. Met ongeveer 40 personen zul len zij op de rolschaatsen vertonen wat nog nimmer in Zeeuws-Vlaanderen is vertoond zoals kunstschaatsen, dansen, enz. De Visserij v ereniging „Ons Belang" organiseert ook dit jaar een tentoon stelling die alle voorgaande zal over treffen en die voor iedereen te bezichti gen zal zijn. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat een muzikale show zal worden gege ven waaraan ongeveer 200 personen hun medewerking zullen verlenen en tenslotte zal ook zoals vorige jaren een taptoe door de zo in Zeeuws-Vlaande ren bekende Unie worden gegeven. Al les bij elkaar beloofd het dus weer een reuze feest te worden. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE WATERLANDKERKJE. over de maand juni GEBOREN: 1, Paula Maria, d. van Gi- rolami, Leonardus Lambertus Victor Maria en van van de Velde, Johanna Jozina. OVERLIJDEN: geen. HUWELIJKEN: geen. INGEKOMEN: 3, Goethals, Agnes C. e.v. Bron, J. W. van Oostburg naar Ke telaarstraat 8; 25, Schieman, Francina C. e.v. de Nood, C. J. van Hoek naar Mo lenstraat 71. VERTROKKEN: geen. GEMEENTE BRESKENS over de maand juni 1964 GEBOREN: 2, Mariene Alexandra, d. van Pieter Dubbelman en van Adriana Elizabeth Klaassen, (geb. te Dordrecht) 7, Hendrika, d. van Arij van Oosten- brugge en van Jannetje Hendrika Knops; 13, Janneke Elizabeth, d. van Marinus Arie van den Broecke en van FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Hij zuchtte. „Daar is niet veel van terecht gekomen, Bep". Ze boog zich naar hem tce en legde haar hand op de zijne. „Probeer in al les de zonzijde te ontdekken, Tonny. Die is er". Hij trok met zijn mond. „Soms is het erg moeilijk, Bep. Van die zonzijde dat zegt Mary ook altijd. Ik probeer het dikwijls. Anderzijds: je leert berusten". Ze probeerde zijn aandacht af te lei den. „Zal ik nog een kopje thee in schenken?" „Doe dat. Ergens moeten nog koek jes staan, maar ik weet niet „Alsjeblieft geen koek. Ik moet een beetje aan m'n lijn denken, zie je". Hij keek haar onderzoekend aan. „In 1940 was je nog op school, hè? Zo'n spring-in-'t veld van een jaar of vijf tien, zestien. Dan ben je nu negen en dertig, veronderstel ik?" „Bijna veertig, Ton. Het mooie be gint er af te slijten". „Je ziet er uit als dertig, Bep. Knap en gedistingeerd. Mary ook. Ze is van Louisa Catharina Sijnesael; 19, Mo nique, d. van Albertus Pieter Vilijn en van Johanna Verduijn. HUWELIJKEN: 4, Adriaan M. A. Lu- teijn, 30 j., wonende te Groede en Adriana E. Dieleman, 27 j., wonende te Breskens; 10, Jonny Zeegers, 23 j., wonende te Hoofdplaat en Johanna Maria de Martelaere, 25 j., wonende te Breskens; 25, Abraham F. de Ruij- ter, 22 j. en Sara M. de Winde, 19 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 10, Christiaan Jiskoot, 55 j., wonende te Rotterdam, (overl. te Breskens)18, Johannes Jacob de Kruijter, 68 j., (overl. te Vlissingen); 24, Maria van Houte, geb. Elve, 73 j. INGEKOMEN: 1, Cornelis Baris en ge zin, van Ridderkerk naar Langeweg 42; 2, Jacob Notebaart, van Retranchement naar Visserijstraat 12; 8, Johannis J. van den Heuvel en gezin, van Iran naar MeKcuriusstraat 41; 18, Jacob Bouwens, van Groede naar Banckert- laan 11; 22, Raijmond A. A. Calon, van Hoofdplaat naar Dorpsstraat 93; 25, Jo hannes de Nooijer en gezin, van Vlis singen naar Langeweg 26; 30, Monique M. E. Calon-van Poucke, van IJzen- dijke naar Dorpsstraat 93; 22, Sijgje J. Bouwens-Bouter, van Krimpen a.d. Lek naar Banckertlaan 11; 29, Teunis Lems en gezin, van Rotterdam naar Langeweg 24. VERTROKKEN: 4, Adriana E. Luteijn- Dieleman, van Burg. Gerritsenstraat 19 naar Groede; 5, Jacob M. van Oosten- brugge, van W 2 naar Bodegraven; 10, Johanna M. Zeegers-de Martelaere, van Steenoven 4 naar Hoofdplaat; 15, Maria C. E. Scherbeijn, e.v. Rommers, van Scheepvaartstraat 23 naar Krui- ningen; 19, Edumondus J. Neufeglise en gezin, van Fuchsiastraat 20 naar Terneuzen; 22, Johanna M. de Meijer, wed. van Lippens, van 2e Zandstraat 1 naar Wachtebeke (België). PLAATSELIJK NIEUWS Schoondtyke Zwemlessen. De zwemlessen in het instructiebad te Schoondijke, naderen, met de zo mervakantie in het zicht, hun einde. Uiteraard is op dit moment nog niet bekend hoeveel leerlingen de zwem kunst machtig zijn geworden, maar als wij ons oor bij de zwemleraren te luis teren leggen, dan is praktisch geen kind achtergebleven, al is het ene kind wat vlugger dan de andere. Kinderen die een been nog niet in het ondiepe gedeelte durfden te steken, zwemmen nu. Dit bad is een zegen voor de jeugd van Schoondijke en voor de jongelui die een streekschool alhier bezoeken. Schoolkrant „De Vlegel" Voor ons ligt de 2e editie van de schoolkrant „De Vlegel", van en voor leerlingen van de Rijksmiddelbare Landbouwschool te Schoondijke. Meld de enige maanden geleden de le uit gave zich enigszins schuchter aan, deze uitgave meldt izich reeds met een dosis ervaring rijker, m.a.w. er zit al meer journalistiek in. Wanneer de redactie, jou leeftijd, maar jullie beschikken over het geheim van vele vrouwen om om er altijd jeugdig uit te zien". „Dank je, Tonny. Zeg, heb je hier telefoon?" Hij schudde zijn hoofd. „We hebben 't niet nodig. Ik ben op nonaktief en verslijt m'n dagen hier, bij het raam". Haar hart vloeide over van medelij den. „We komen je eens halen met de auto, Tonny. Voor een weekje bij ons in Haren. Misschien heeft je vrouw zin om mee te komen? Dan kunnen we al lemaal samen eens heerlijk genieten van de mooie omgeving". Er kwam wat meer licht in zijn ogen. „Ik zou het heerlijk vinden, Bep". „Dan doen we dat," besliste ze. „En nu wil ik mijn man het heugelijke nieuws vertellen. Ik bel ergens en kom dan terug. Ik zou graag je vrouw ont moeten". HOOFDSTUK 19. Het verlovingsfeest van Flip en Jen ny werd twee keer gevierd: één a\ond in Den Haag rond de familie en ken nissen van het meisje, daarna een avond in Haren, eveneens in tegen woordigheid van Tonny en Mary, die tevens van de gelegenheid gebruik maakten om enkele dagen te blijven logeren. Dank zij de rolstoel kon Ton ny in ruime mate genieten van de mooie omgeving en voor zover de bestaande uit de leerlingen Jan de Zwart en Peter Cornelis de zaak flink blijft aanpakken, belooft deze krant heel wat en zal zij kimnen uitgroeien tot een nog betere binding tussen leer lingen en oud-leerlingen. Ook voor deze laatste categorie staat de deur om copy in te sturen open. De direkteur van de R.M.L.S., ir. J. R~est, schrijft over „Schoondijke onge veer 80 jaren geleden" (er volgen nog meer inzendingen in deze). In 1886 n.l. werd een Staatscommissie geinstalleerd, die een onderzoek moest instellen naar de toestand op het platteland, naar aanleiding van de crisis rond 1880. Deze commissie heeft daartoe door geheel Nederland een studie gemaakt van een aantal gemeenten. Een van deze ge meenten was Schoondijke, waarover een tamelijk uitvoerig rapport is ge- plubiceerd. Wij zijn benieuwd naar de volgende afleveringen. Retranchement Collecte. De kwartaalopbrengst van de collec tes voor de vereniging Kinderzorg te Middelburg bedroeg te Retranchement f 54,90. Schoolreis. De oudere leerlingen der openbare lagere school maakten een driedaagse reis per bus naar Zuid-Limburg. In Gent werd een wandeling gemaakt langs de bekendste bouwwerken. Ook werd de Sint Baafskerk bezichtigd. In Hekelgem bewonderden de leerlin gen het fraaie zandtapijt. Via Brussel werd de reis voortgezet naar Waterloo, waar de leeuwentrap werd bestegen. Na een prachtige rit door het Zoniën- woud bezichtigden de scholieren het fraaie Congomuseum in Tervuren. Na een kort oponthoud in Maastricht werd de reis voortgezet naar Vaals, waar in de jeugdherberg werd over nacht. De tweede dag begon met een fraaie bustocht door het Limburgse heuvel land. In Gulpen werd de forellenkweek- vijvers van de Ned. Heidemij. bezichtigd In Valkenburg werd Klants Dieren park bezocht, alsmede het Grotten- aquarium. Wederom werd te Vaals overnacht, na een bezoek aan het drie landenpunt en een avondwandeling in Duitsland. De derde dag begon met een bezoek aan de stuwdam in de Belgische Gilep- pe, waarna de jeugdige reizigers geno ten van de tocht door het prachtige dal van de Vesdre. Des middags werd het gezelschap rondgeleid door de gebouwen van radio Brussel. Hierna volgde een bezoek aan de Groote markt te Brussel, het Paleis van Justitie en andere bezienswaardig heden. Tot slot volgde een bezoek aan een speeltuin in Hekelgem. Schoolreisje. De jongste leerlingen der openbare lagere school maakten per luxe auto's een reisje naar Walcheren. Na een bezoek aan de Boulevard te Vlissingen volgde een rondgang door schooltijden dat toelieten, wilden de jongens om strijd „ome" Tonny rij den. En oom Tonny koesterde zich aan al die genegenheid, die dit gezin uit straalde. Met Kerstmis was iedereen in Ha ren. Dat had Bep georganiseerd en Arie was er haar dankbaar voor. Ton ny en Mary zouden tot na Nieuwjaar blijven. Bep deed al het mogelijke om het voor de invalide man zo prettig mogelijk te maken. De stille Wim voel de zich het meest aangetrokken tot de man in de rolstoel en vertoefde dan ook dikwijls in zijn nabijheid, had hele gesprekken met de oudere man en maakte zijn belangstelling voor de di plomatieke dienst in hem wakker. De dag na Kerstmiddag, toen Arie op zijn kantoor in de stad aan het werk was, kreeg hij opeens bezoek van zijn oudste zoon. Arie glimlachte, schoof zijn werk opzij en wees naar een stoel. „Ga zitten, Flip. Daar doe je goed aan, dat je mij hier eens opzoekt. Daar staan sigaretten". Flip gaf er de voorkeur aan om op de rand van het bureaublad te gaan zitten en keek zijn vader even aan, terwijl hij een sigaret opstak. „Toch geen moeilijkheden?" infor meerde Arie. Flip schudde zijn hoofd. „Gelukkig niet. Maar toch zou ik iets met u wil- Miniatuur Walcheren te Middelburg. De reis werd via Veere voortgezet naar de dam bij Vrouwenpolder. Vervolgens werd op het strand te Domburg naar hartelust gespeeld. Kerkcollecte. De collecte voor de Generale Financiële Raad bracht in de Ned. Herv. Kerk f 47,94 op. Collecte. De collecte voor de kinderbescher ming bracht in de Ned. Herv. Kerk te Retranchement f 49,10 op. Geslaagd. De heer J. Notebaart, onderwijzer aan de openbare lagere school te Retran chement, slaagde te Breda voor het staatsexamen aantekening lichamelijke oefening. Grondaankoop. Ten behoeve van het nieuwe bouw plan in de kom der gemeente heeft de gemeenteraad van Retranchement be sloten over te gaan tot het aankopen van een perceel grond van de familie Lucieer. De grond zal voor nieuwbouw door verkocht worden aan de vereniging Het Groene Kruis en aan de heer Arth. van de Bussche. De bejaarden op reis. Een verrassend groot aantal bejaar den maakte dezer dagen een uitstapje per bus en twee luxe auto's naar Bel gië en Frankrijk. In de morgenuren werd een rondrit gemaakt in Brugge, waarna in Thou- rout de koffie werd gebruikt. Nadat in een restaurant op de Kem- melberg de soep was genuttigd, had men aldaar nog ruim de tijd om van het fraaie uitzicht te genieten. Via Yperen bereikte men de Franse grens, waar de douane het gezelschap geen moeilijkheden in de weg legde. In Frankrijk was het vooral de Cas- selberg die de aandacht trok. Na een bezoek aan Duinkerken werd de reis voortgezet naar Adinkerke in België, waar in het Melipark koffie werd gedronken en het waterorgel werd bewonderd. Tot slot werd de tocht onderbroken in Knokke, waar in het restaurant Marie Ciska" nogmaals de dorst ge lest en de honger gestild werd. Bij de terugkomst in Retranchement werd het gezelschap ingehaald door 't muziekgezelschap. Burgemeester J. A. Leenhouts, die met zijn echtgenote de tocht had meegemaakt, dankte allen, die aan het welslagen van deze reis hadden meegewerkt. Ook mevrouw Nieuwlaat sprak namens de bejaarden haar dank uit. Collecte. De collecte voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren bracht te Re tranchement f 118,50 op. Breskens Jongen bijna verdronken. Zaterdagmorgen is de 14-jarige jon gen L. Traas uit Breskens bij het bal spelen op het Breskense strand bijna verdronken. Hij was met een aantal len bepraten, papa". „Dat kan, jongen. Steek maar van wal". „Moet u eens luisteren. Ik heb nog twee en een half jaar studie voor de boeg. Waarvan één jaar praktijk. Ge lukkig zijn de tijdsomstandigheden dusdanig, dat er wel werk te krijgen zal zijn. Ik geef er evenwel de voor keur aan, als ik straks klaar ben, om hier te werken. Die mogelijkheid is er toch, nietwaar Arie knikte. „Ik heb mijn hoop op jóu gevestigd, Flip. In stilte heb ik je al gestempeld tot mijn opvolger in de zaak. Hennie is kunstzinnig aange legd, dat weet je en onze Wim heeft zich laten opwarmen door Tonny van Hilst. Misschien wordt hij later amb tenaar. In ieder geval, ik denk niet, dat hij interesse voor onpe zaak zal hebben. En wat Gerard betreft, dat moeten we natuurlijk afwachten. De zaak is evenwel groot genoeg dat twee gezinnen er een boterham in zullen hebben". Flip keek hem aan en antwoordde: „Ik hoop hier later bij u in de zaak te komen. Maar de moeilijkheid is ik wil het graag eerlijk vertellen, papa. Jenny en ik houden ontzettend veel van elkaar. We zijn verloofd en we weten beiden, dat we zeker nog een paar jaar zullen moeten wachten om te kunnen

De Schakel | 1964 | | pagina 1