va^ alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen J HET ONMOGELIJKE HUWELIJK O® X ^VJN' W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef. (01172) 506 de ichakel r~ 18e Jaargang Nr. 981 Vrijdag 17 juli 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS i |F3 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT <10 - BRESKENS - TEL. Wi - GiRO 358296 3 i i BURGERLIJKE STAND GEMEENTE OOSTBURG over de maand juni 1964 GEBOORTEN: 3, Karei Reinier, zn. van M. Hamelink en van C. J. van de Luijster, wonende te IJzendijke; 5, Eduardus Jacobus, zn. van Ch. M, de Bree en van M. G. E. Beijersbergen, wo nende te Sluis; 10, Marianne Marga- retha Firminia, d. van G. G. Doens en van G. A. van den Hemel, wonende te IJzendijke: 12, Ingeborg Bertha Maria Magdalena, d. van J. K. G. M. L. Qua- taert en van A. A. Wieme, wonende te Sluis; 12, Benno Celina, zn. van E. C. Hinneman en van F. M. J. de Windt, wonende te Oostburg; 17, Peter-Paul Richard Marie, zn. van P. A. L. van Overveld en van J. G. P. Peeters, wo nende te Oostburg; 19, Peter Marinus Sonja, zn. van P. T. Maas en van R. M. Claerhoudt, wonende te Sluis; 25, An- dré, zn. van A. M. G. Caudron en van C. A. van den Bergh, wonende te Oost burg; 27, Robby, zn. van C. J. F. Bran- kaert en van F. J. Verploeg, wonende te Eindhoven; 27, B'obby, zn. van C. J. F. Brankaert en van F. J. Verploeg. wo nende te Eindhoven. OVERLEDEN: 7, Petrus Bernard Pau wels, 71 j., wonende te IJzendijke; 8, Margaretha Verherbrugge, 69 j., wed van I. A. Ekkebus, wonende te Oost burg; 9, Willempje Johanna Jansen, 61 j„ e.v. J. I. Meijer, wonende te Sluis; 11, Joannes Franciscus Scherbeijn, 91 j.. wonende te Hoofdplaat; 13, Pieter Abraham Hendriks, 59 j., wonende te Groede; 17, Cornells Verstraaten. 74 j., wonende te Groede; 17, Cathalijntje Buijze, 64 j., wonende te Sluis; 18, Pe trus Chrysostimus Soulimans, 86 j., wo nende te Hoofdplaat; 27, Leendert van Gessel, 88 j., wonende te Oostburg; 29, Margarete Ella Erna Reimer, 46 j., e.v. H. K. Huck, wonende te Brussel. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Biervliet kwam eind vorige week in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. waarin werd mede gedeeld, dat de verordening ingevolge de Algemene Bijstandswet geen beden kingen ontmoet bij het college. De Commissaris der Koningin deed de raad een tweetal uittreksels toeko men, waarin werd medegedeeld, dat burgemeester A. P. Kostense voor de tijd van zes jaar als burgemeester en secretaris herbenoemd werd. De raad verhoogde op advies van het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten de waarborgsom van de fraude-risico verzekering van f 8000,- tot f 25000,-. Aan de heer H. J. de Ruijsscher, wo nende in de Gentsestraat te Biervliet, werd een perceel bouwgrond verkocht in het uitbreidingsplan West, groot 720 m2, voor de prijs van f 8,50 per m2. FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. „Hoe kunt u over zo iets ernstigs zo lichtvaardig denken, meneer van Hilst". Hij weerde haar af met zijn handen. „Een ogenblik, mevrouw Schras, als u me wilt laten uitspreken. Jenny is een door ons geadopteerde dochter. Mijn vrouw en ik hebben geen kinderen sa men, Dat was niet mogelijk". Bep knipperde met haar ogen en haar mond viel open van verbazing. „Een geadopteerde dochter?" herhaal de ze. De man knikte. „Ik zal het u vertel len, mevrouw. Zoals u weet, strandde ik begin mei in Engeland. Nederland was in oorlog en terugkeer was op dit moment niet mogelijk. Ik had geheime stukken bij me, bestemd voor de Neder landse regering en in overleg met het Foreigh Office werden ze daar in een safe gedeponeerd. Nadat de Nederland se regering naar Engeland was overge komen, ging ik op mijn departement aan het werk en als alles normaal ge bleven was, zou ik met de regering na de bevrijding zijn teruggekeerd. Maar Een perceel grond van 950 m2 werd verkocht aan het Makelaarskantoor Rouw te Terneuzen, t.b.v. de heer F. Steffelaar te Den Haag, voor de bouw van een bungalow in het uitbreidings plan West, eveneens voor f 8,50 per m2. De raad besloot op advies van B. en W. tot herziening van het uitbreidings plan, waardoor er weer bouwgrond ter beschikking zal komen. Het betreft hier o.a. de weide van dhr. Dhondt vanaf de Weststraat tot het uitbreidingsplan West en vanaf het benzinestation en de terp weer aansluitend op het uitbrei dingsplan. In het uitbreidingsplan West zijn thans nog slechts enkele percelen bouwgrond beschikbaar. Het z.g. Brielspad, een voetpad vanaf de Provinciale weg tot de Brielsdijk, werd aan het openbaar verkeer ont trokken. Het oude Gemeentepad, waar nu de Schoollaan is gekomen, over de oude stadsweide, werd eveneens aan het openbaar verkeer onttrokken. Ook het voetpad, waar thans het rijwielpad ligt naar de Braakman, werd in ver band met de samenstelling van de nieuwe wegenlegger, aan het openbaar verkeer onttrokken. Voorts werd bepaald dat enkele stuk jes weg, o.m. de Rondweg bij Driewegen en de aansluiting van de Wilhelmina- dijk tot de grens van de gemeente Hoofdplaat, op de wegenlegger dienen te worden opgenomen. De raad ging in haar vorige vergade ring al accoord met de instelling van een Zeeuwse Bestuursschool. Thans werd burgemeester A. P. Kostense in het algemeen bestuur van deze school benoemd, terwijl de heer A. Dijk bij stemming werd aangewezen als plaats vervanger. In verband met haar 15-jarig bestaan vroeg en verkreeg de Gidsengroep te Biervliet een éénmalige subsidie van f 50,-. De Stichting Humanistisch Thuis front vroeg om een gemeentelijke sub sidie ten behoeve van het humanistisch vormingscentrum. De raad was v an mening dat met de subsidiëring van de militaire tehuizen, aan dit instituut reeds financiële steun gegeven wordt en wees de subsidie-aanvrage op voor stel van B. en W. af. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Klaeijssen naar een plan om het plein te Driewegen te verbeteren. Dit plein verkeert inderdaad, zo werd van de zijde van B. en W. toegegeven, in een miserabele toestand. Al verschil lende malen werd beplanting aange bracht, die steeds vernield werd. De zaak zal bekeken worden om de groen stroken te verbeteren. Schoondijke Raadsvergadering De voltallige Gemeenteraad van Schoondijke kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen. Hoofdmoot van de agenda was de re geling van een pachtovereenkomst met de heer van Luijck, die een stukje grond in pacht heeft dat de gemeente van de eïgenaïessel heeft aangekocht. Tijdens de vorige raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat men het was oorlog en u hebt natuurlijk uok gehoord van de Blitzkrieg, de bombar dementen op Londen en andere Engel se steden. Tijdens zo'n bombardement werd ook ik getroffen en zwaar ge wond. Toen ik dagen later in een zie kenhuis me kon realiseren, wat er pre cies gebeurd was, bemerkte ik, dat mijn benen geamputeerd waren en nog meer. Ik kan hierover niet in bijzon derheden treden, maar ik neem aan, dat u het begrijpt. Ik was plotseling een menselijk wrak geworden. En weken lang was ik uiterst verbitterd, zo zelfs, dat ik misschien wel een eind aan mijn leven gemaakt zou hebben, als ik daar toe de kans gekregen had. Ik deed geen enkele poging tot medewerking om beter te worden. Voor mij betekende dit immers het einde van mijn carrière. Want wie kon nog een man gebruiken, die op een dusdanige wijze invalide was geworden?" Van Hilst zweeg en dronk zijn thee leeg. „In het ziekenhuis, waar ik ver pleegd werd, was onder meer een ver pleegster, die nog wel eens bij m'n bed kwam zitten. Ze nam dan een bloemetje mee of wat fruit. Ze vertelde van haar leven en probeerde op alle mogelijke manieren mijn aandacht af te leiden, me op te monteren en zodoende weer belangstelling te wekken voor het le ven. Maanden later, toen ik overge dat houdt U fit en wijs! Vanaf heden kunt U weer elke dag heerlijke patates frites bekomen van nieuwe aardappelen Ijstaarten altijd in voorraad Beleefd aanbevelend, met de heer van Luijck geen overeen stemming had kunnen krijgen en werd namens B. en W. machtiging gevraagd om te gaan procederen, teneinde de pachtovereenkomst ontbonden te krij gen. De raad verklaarde toen onomwon den het met deze gang van zaken niet eens te zijn, gaf de machtiging niet en vroeg B. en W. ten overstaan van een propvolle publieke tribune, nogmaals te trachten met de heer van Luijck overeenstemming te verkrijgen door het benoemen van erkende schatters, die de waarde van de pachtgrond zouden kunnen schatten. B. en W. stelden thans, dat zij over eenkomstig het verzoek van de raad gehandeld hadden. De heren Dekker uit Oostburg en Salomé uit IJzendijke hadden de gronden geschat en waren tot een bedrag van f 4020,- gekomen. Het voorstel van B. en W. was nu om voor dit bedrag de pachtovereenkomst met de heer van Luijck ongedaan te maken. De heer van Luijck was ondertussen met deze gang van zaken accoord ge gaan, evenals met de einduitslag van de afkoopsom voor de pachtovereen komst. De raad besloot zonder stemming volgens het voorstel van B. en W. te handelen. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S., waarin werd mede gedeeld, dat de zesde begrotingswijzi ging was goedgekeurd. Dit houdt o.m. in, dat Schoondijke toestemming heeft gekregen om het beeld van de Zaaier, naar een model van Vincent van Gogh en vervaardigd door Philip ten Kloos ter uit Veere, te laten maken. Deze zaaier zal een plaats krijgen in een van de fraaie groenstroken kort langs de openbare weg. Voorts werd goedgekeurd de veror dening op de Algemene Bijstandswet, zoals die door de raad werd vastgesteld. Definitief werd door de raad geregeld een aangegane grondruil met de fa. Bliek te Schoondijke, terwijl aan dhr. Verduijn een stukje grond, grenzende aan zijn tuin bij de Veldstraat, werd verkocht voor de bouw van een garage. De voorzitter zette uiteen, dat het wat moeilijk is om het bouwcontingent voor 1964 te verwezenlijken daar het lastig is overeenstemming te krijgen over de curveprijs. Aanvankelijk lag het in de bedoeling 16 bejaarden wonin gen te bouwen en 4 woningwetwonin gen. Thans zullen dit 24 bejaardenwo ningen Worden in het bouwplan Noord- bracht werd naar een revalidatiecen trum in Noord-Engeland, waar het rus tiger was, bezocht ze me op gezette tijden. Ze was erg lief, bracht altijd wat mee en ik begon haar aardig te vinden. De afstand was vrij groot en daarom nam ze haar ontslag in het ziekenhuis en ging in het centrum werken, waar ik verder verzorgd werd. Om een lang verhaal kort te maken, mevrouw, we gingen van elkaar hou den en mijn ongeluk was voor haar geen bezwaar, hoe ik haar ook de toe komst met een invalide man voor schil derde. Ze hield van me, zei ze, en dat was voldoende. In het najaar van 1941 zijn we getrouwd en ik heb sedertdien alles aan haar gehad: een verpleegster, verzorgster, liefhebbende vrouw, kort om alles. Zij heeft weer zin aan m'n leven gegeven en we zijn ondanks mijn gebrek erg gelukkig met elkander". „En Jenny?" „Wij wisten, Mary en ik, dat een kin derzegen ons niet beschoren was. Tij dens de bombardementen zijn veel mensen om het leven gekomen. Man nen verloren hun vrouwen en omge keerd, ouders hun kinderen en kinderen werden wezen. In het dorpje, waar wij een klein huisje hadden, was een vluchtelingetje uit Londen, een meisje, wier hele familie waarschijnlijk om het leven was gekomen tijdens de boxnbar- Oost. Aan bejaardenwoningen heeft Schoondijke een enorm gebrek, aldus de voorz., daar de bejaarden graag kleinere woningen hebben en daardoor de grotere huizen vrijkomen voor de gezinnen. De bejaardenwoningen zullen gebouwd worden bij de speelweide. Het is een aardig bouwplan, waarmede de raad zich zeer ingenomen toonde. Zelfs van buiten de gemeente is er veel belangstelling voor deze woninkjes. Het ligt echter in de bedoeling eerst de eigen bevolking te helpen aan een be jaardenwoning. De raad besloot de 24 be jaarden woningen te laten bouwen en sprak de wens uit, dat B. en W. er in zullen slagen de woningen tijdig aan besteed te krijgen. De raad verleende medewerking bij de aanschaf van een driewieler met mo toraandrijving ten behoeve van mej. C. de Kraker. De wagen kost totaal f 1250,-. De gemeente draagt f 450,- bij. Een fout, gemaakt bij de bouw van de Chr. Nationale School te Schoon dijke, gaat de gemeente ruim f 2000,- kosten. De totale kosten van de volko men door schimmel aangevreten vloe ren werden aanvankelijk geraamd op f 8000,-. Daar de school echter nog maar tien jaar oud is, valt deze uitgave niet onder art. 72 van de l.o.-wet. Aan gezien men echter de school niet met de doorgezakte vloeren kon laten zit ten, stelde het gemeentebestuur aan het schoolbestuur voor om het mate riaal voor nieuwe vloeren beschikbaar te stellen. De ouders van de schoolkin deren zullen de vloeren dan zelf in leggen. Met deze regeling ging het schoolbestuur accoord, zodat de raad f 2000,- voteerde voor het leggen van nieuwe vloeren in de nog nieuwe school. Hoe komt dat nu? vroeg de heer Ver- kruijsse. Een grote stommiteit van de architect van de school en een fout van de aannemer, zei de voorz. Dit had bij goed toezicht van een opzichter nooit kunnen gebeuren. Het schoolbe stuur is echter autonoom. We hebben dit bestuur thans verzocht of onze op zichter het werk mag controleren, zo dat we een dergelijke verrassing niet meer krijgen. De heer de Badts vroeg of er als een dergelijke fout gemaakt zou zijn bij de bouw van de openb. school, door B. en W. ook een beroep zou worden gedaan op de zelfwerkzaamheid van de ouders der kinderen. De voorz. zette uiteen, dat men niet voor een dergelijke si tuatie staat, doch dat de gemeente nog geen tien jaar na de bouw van de school dementen. Men wist zelfs niet eens, hoe ze heette. Het kind was toen twee jaar en men noemde haar Jenny. In overleg met de autoriteiten hebben wij Jenny geadopteerd en haar opgevoed als onze dochter. Zij weet niet beter, of ze is werkelijk onze dochter. En nu zult u kunnen begrijpen, mevrouw Schras, dat u zich onnodig verschrik kelijke zorgen gemaakt hebt over het lot van uw, van onze Flip. U had een logische gedachtengang en dat was zeer begrijpelijk. Nu u precies weet, wat de status is van onze Jenny, in feite een naamloze wees, neem ik aan, dat u de toekomst van deze beide kinderen in dit opzicht althans geen zorg meer behoeft te geven". Bep slaakte een diepe zucht en er kwam een glimlach op haar gezicht. Ze keek naar de man voor haar,^ die haar lach nu beantwoordde. Spontaan greep ze zijn hand en drukte die. „O Tonny het is alsof een centenaars- last van me afvalt. O sorry, dat ik tu toyeer Hij hield haar hand even vast. ,;Ik zal het op prijs stellen, als we het vor melijke mevrouw en meneer, achter wege kunnen laten. Zeg maar gerust, zoals vroeger, Tonny. En mag ik je Bep noemen?" „Allicht. Deed je vroeger ook, toen je nog bij ons overhuis kwam".

De Schakel | 1964 | | pagina 1