Breskens Geslaagd. Eén dezer dagen slaagde te Middel burg vt>or onderwijzer, de heer p. j. Risseeuw te Breskens. Geslaagd. Aan de R.H.B.S. te Vlissingen slaag den voor de 5-jarige cursus B de heren W. Klaaijsen en J. v. d. Broeke te Bres kens. Verkeersongeval. Dinsdagnamiddag, omstreeks 5 uur, stak het 8-jarig knaapje J. R. uit Bres kens, plotseling met zijn fietsje de rij baan van de Scheldekade over zonder op het verkeer te letten. Op dat moment kwam de heer P. de M., eveneens uit Breskens, met zijn auto uit de richting Spuiplein aangereden. Het knaapje werd geschept en kwam op de rijbaan terecht, stond overeind en liep naar een woning. Hij bekwam slechts enkele schaafwond]es. De auto, die een matige snelheid had, werd licht beschadigd, evenals het fietsje. Openbare lagere school. Magda Cambier, Helga Kotvis, Nel- leke Ossewaarde, Carita Salomé, Sjaak van den Broecke, Sjaak Brugge, Joop Carels en Kees Neele slaagden voor het toelatingsexamen aan het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg en Rita Lalkens voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. te Vlissingen. Str and-bibliotheek. De strandbibliotheek, welke ten be hoeve van de toeristen is geopend ach ter de R.-K. kerk, bevat naast vele goede Nederlandse boeken, ook weer vele Duitse. Gedurende de maanden juli en augustus is de bibliotheek ge opend 's zondags na de H. missen van 8.30 en 10.30 uur en dinsdag- en donder dagavond van 19 tot 19.45 uur. Benoeming. Tot vak-onderwijzeres aan de Chr. U.L.O.-school te Oostburg en de Herv. lagere school te Terneuzen werd be noemd mej. C. de Winde te Breskens. Benoemd. Mej. W. Ekkenbus te Breskens is be noemd tot onderwijzeres aan de Openb. lagere school te Retranchement. Een derde leerkracht [voor de R.-K. school. Het R.K. Schoolbestuur te Breskens heef1 van de Minister van Onderwijs, Kunsten er Wetenschappen toestemming gekregen om bi de aanvang van het nieuwe schooljaar eer derde leerkracht aan te stellen. Aardenburg Geslaagd. De heer M. M. L. de Rijcke uit Aar denburg slaagde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen voor het kan didaatsexamen geschiedenis. Groede Verkeersongeluk. Zondagmiddag had op de Rijksweg nabij Breskens een verkeersongeluk plaats, waarbij vier Belgische toeristen verwondingen opliepen. Zij waren de inzittenden van een per sonenauto, die in botsing kwam met een voor hen rijdende auto, op weg naar de boot. De bestuurder, dhr. M. M. S. uit Kuune, kon niet op tijd af remmen toen een 2-tal auto's voor hem stopten. Zijn auto botste op de door J. S. uit Gent bestuurde auto voor hem. Deze kwam daarop weer in botsing met zijn voorganger, een door I. J. D. uit Gent bestuurde personenauto. De automobilist uit Kuune, zijn echt genote alsmede de beide zoons liepen verwondingen op. Zij werden behandeld door Dr. Hermans uit Breskens. De drie auto's werden beschadigd. Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Groede kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, onder vooritterschap van burge dat dat „Flip is uw zoon, meneer van Hilst. Een zoon van u en onze Riet. Arie Schras offerde zich op om Riet te red den van de schande. Niemand heeft ooit beter geweten, dan dat Flip een zoon is van Arie en Riet. Behalve ik. Zelfs onze ouders hebben wij onwetend gelaten. Onnodig te zeggen, dat Flip het evenmin weet. Begrijpt u nu ein delijk, dat er van een huwelijk tussen uw Jenny en onze Flip niets kan ko men? Om de eenvoudige reden dat de wet natuurlijk niet toestaat, dat broer en zus met elkaar trouwen. Begrijpt u nu, dat deze omgang verbroken moet worden? Dat wij die lieve jonge kinde ren dit grote verdriet moeten aandoen, •omdat het noodlot wilde, dat ze elkaar moesten ontmoeten en elkaar sympa thiek gingen vinden, je zelfs van el kaar gingen houden?" Het meisje klopte en Bep zweeg. Ge agiteerd zocht ze in haar tas naar een zakdoek en wiste zich het zweet af. Het dienstmeisje kwam binnen en schonk rustig twee koppen thee in, waarna ze de pot op een lichtje zette. „Dank je, Alie. Wij redden het zelf wel verder". Nadat het meisje vertrokken was, heerste er geruime tijd een stilte tus sen de beide mensen. Bep roerde in haar thee en dronk er van. De man voor zich keek haar aan en vroeg: „Eén ding is mij niet duidelijk, mevrouw. U bent toch Bep, nietwaar?" meester J. C. Everaars. Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S., waarin werd mede gedeeld, dat de begroting voor het dienstjaar 1964 werd goedgekeurd. In middels werd ook de eerste wijziging van de begroting goedgekeurd. Eveneens goedgekeurd werden ver schillende verordeningen, die de raad vaststelde; een wijziging van de arbeids overeenkomst, een wijziging van het ambtenarenreglement, alsmede de ver plaatsingskosten-verordening voor amb tenaren. De politieverordening werd in gewijzigde vorm eveneens goedgekeurd, evenals een gewijzigde kampeerveror- dening. De heer Jac. Sonnevijlle berichtte de raad, dat hij zijn benoeming tot lid van de Woonruimtewet-adviescommis- sie aanvaard. De vereniging voor instrumentale muziek te Middelburg betuigde de raad zijn dank voor de verleende subsidie. Een subsidie van f 25,- werd verleend aan de Ned. Amateur Toneel Unie te Utrecht als bijdrage in de kosten van de toneeladviseur. Het Kon. Wilhelminafonds kreeg een subsidie van 1 ct. per inwoner voor de kosten in de kankerbestrijding. Aan de heer A. van Looy te IJzendijke werd een perceel bouwgrond verkocht aan de Uitvalsweg voor de bouw van een bungalow. De grond werd verkocht voor f 10,- per m2. Voor de bouw zal waarschijnlijk 600 m2 nodig zijn. De bepaling die anders bij de ver koop van bouwgrond werd opgenomen in het contract, dat als binnen twee jaar geen aanstalten zijn gemaakt met de bouw van de bungalow, een boete bepaling wordt opgelegd, werd op ad vies van G.S. niet meer toegepast. Thans werd bepaald, dat indien men binnen twee jaar niet met het bouwen is be gonnen, het verkoopcontract ongedaan gemaakt kan worden. De notariskosten van de overdracht zijn dan uiteraard voor rekening van de koper. Deze be paling werd opgenomen om te voor komen dat er met bouwgrond gespecu leerd wordt. De Vleeskeuringsdienst West Zeeuws- Vla anderen Noord heeft op de rekening 1963 een tekort van f 2569,65. Dit saldo, zo deelde de voorzitter mede, is niet verontrustend, daar het grotendeels veroorzaakt is door de langdurige ziek te van de keuringsveearts. Hierdoor moest een plaatsvervanger worden be noemd. Bovendien wordt thans ook het ingevoerde vlees door de keuringsvee arts gekeurd voordat het verkocht mag worden. Dit levert de dienst aan keu- ringsloon nog een bedrag van 4 ct. per kg. op. Mede hierdoor moet het moge lijk zijn, dat het nadelig saldo van thans volgend jaar zal zijn weggewerkt. De raad stelde de rekening voorlopig vast. De raadsbesluiten betreffende de ver- dienstebeloning van de gemeentearbei ders voldoet niet in de praktijk. Thans werd op verzoek van de Minister van Binnenlandse Zaken dit besluit inge trokken en vervangen door een besluit, dat in de praktijk beter hanteerbaar zal zijn. De voorz. deelde nog mede, dat het in de lijn der verwachting ligt, dat de gemeentelijke sportzaal waarschijnlijk de eerste week van sept. officieel in ge bruik genomen zal kunnen worden. Het 100 pCt.-plan van de Waterlei ding Mij., dat bij de uitvoering nogal wat stagnatie ondervond, zal thans voor wat betreft Groede weer met kracht ter hand genomen worden. Het ligt in de verwachting, dat in nov. a.s. iedere boerderij die daarvoor in aanmerking komt, op het waterleidingnet zal zijn aangesloten. Uitvoerig werd gedebatteerd over de vaststelling van verschillende verorde ningen betreffende de Alg. Bijstands wet. Tegen de verordeningen op zich zelf was geen bezwaar, doch de raad sprak zich gelijktijdig uit over de com missie van bijstand, zoals deze door de wet is voorgeschreven. De heer Vermeu len had liever een plaatselijke commis sie van advies dan een commissie op regionaal niveau. De vcorz. zei, dat de commissie van Zé knikte. „U vertelde mij, dat Arie Schras in 1940 met Riet huwde en u stelt zich aa,n mij voor als zijn echtgenote". „Meneer van Hilst, ik ben Arie's tweede vrouw. Arie en Riet hebben bij na dertien jaar een uitzonderlijk goed huwelijk gehad. Er zijn vier zoons ge boren, waarvan Flip dus de oudste is. In augustus 1953 is onze Riet gestorven, tot groot verdriet van ons allen, omdat we allemaal ontzettend veel van haar hielden. Vier jaar geleden trouwde ik met Arie. Wij hebben één dochtertje". Van Hilst bleef zwijgen en Bep ver volgde zachter: „In ons gezin heerst een zeldzaam goede harmonie. Wij hou den allemaal heel veel van elkaar. On nodig te zeggen, dat mijn dochtertje door iedereen in huis vertroeteld en verwend wordt. Niet in het minst door Flip, als hij thuis is. Kunt u zich voor stellen. hoe ontzettend mijn man en ik het vinden, dat hij zijn eigen halfzus ter moest ontmoeten en daarop verliefd te worden? Dat wij hen dit grote ver driet moeten aandoen?" De man tegenover haar schudde zijn hoofd. „Mevrouw, u ziet het veel te somber in. En daarom ben ik u dank baar. dat u gekomen bent. Dit voor komt een zee van misverstanden. Dit voorkomt bovendien, dat Flip onnodig in kennis gesteld zou moeten worden van het feit, dat ik zijn natuurlijke vader ben". (Wordt vervolgd.) bijstand slechts algemene richtlijnen vaststelt en zich niet bemoeid met plaatselijke aanvragen. De heer Marijs was wel voor een streekcommsisie, de heer Van Damme echter zag weinig heil meer in regionale samenwerking. Van gewestelijke commissies, zo meende hij, gaat niets uit. Nadat nog een aantal vragen waren gesteld, werd besloten de kwestie van de commissie van advies voorlopig te laten rusten, daar er nog geen voorstel ter tafel lag voor de in stelling van een dergelijke commissie. Wel werd de verordening ingevolge de Alg. Bijstandswet vastgesteld zoals deze door B. en W. aan de raad was voorge steld. Op verzoek van de plaatselijke V.V.V. werd door de raad medewerking ver leend aan de aanleg van een parkeer- terreintje bij de duinen. Het Water schap Het Vrije van Sluis st'ond een stukje grond voor dit doel af. De kos ten van de afrastering van de duinen zal de gemeente voor haar rekening nemen. Deze worden geraamd op f 1200. De raad ging met dit voorstel accoord. Voorts besloot de raad bij de blus- vijver een beplanting aan te brengen en enkele banken te plaatsen. De totale kosten worden geraamd op f 1700,-. De heer Salomé kreeg de verzekering, dat getracht zal worden in deze aanplan ting een subsidie van Staatsbosbeheer te verkrijgen. Toegetreden werd tot de gemeen schappelijke regeling inzake de stich ting Bestuursschool voor Zeeland. De gemeentelijke bijdrage zal 10 ct. per in woner bedragen, terwijl bovendien aan ambtenaren die cursussen volgen, een dag per week verlof zal worden ver leend. De raadsleden zullen, indien G.S. hierin toestemt, voor het bezoeken van de raadsvergaderingen een presentie geld van f 15,- per vergadering ontvan gen. Dat is een verhoging van f 5,- per bijgewoonde vergadering. Er wordt, al dus merkten B. en W. in hun toelich ting op, zo vaak een beroep gedaan op de raadsleden om zitting te nemen in bepaalde commissies etc., dat een ver hoging van de presentiegelden zeker op haar plaats moet worden geacht. De raad besloot het voorstel te aanvaar den. De heer Vermeulen informeerde tij dens de rondvraag naar de bouw van de 8 aan Groede toegewezen woning wetwoningen. Tijdens de vorige verga dering had de voorz. medegedeeld, dat geen aannemer kon worden gevonden die bereid was om deze woningen bin nen de curveprijs te bouwen. Thans is er wel een aannemer bereid, zo bleek uit het antwoord van de voorz. De aan- nemingsscm bedroeg f 128.000,-. Dit is f 5000,- meer dan de hoofd-ing. voor Bouw- en Woningtoezicht te Middel burg toestaat. Nog deze week zal er een bespreking zijn te Middelburg met het hoofd van dienst, de aannemer en de architect, om te trachten het verschil in de aanneemprijs te overbruggen. Het is echter, zo veegde de voorz. aan deze mededeling toe, volkomen onbegrijpelijk dat voor de Bogaertswoningen een ho gere bouwprijs is vastgesteld dan voor de degelijke woningwetwoningen. De wens werd uitgesproken, dat men te Middelburg tot overeenstemming kan komen, daar Groede deze nieuwe woning wetwoningen hard nodig heeft. Oostburg Ir. J. Schijve promoveerde. Woensdag j.l. promoveerde aan de Technische Hogeschool te Delft, de heer J. Schijve, vliegtuigbouwkundig in genieur te Emmeloord, geboren te Oost burg, op een proefschrift dat handelt over de vermoeïïngsverschijnselen in aluminiumlegeringen. Als promotor trad op ir. P. Jongenburger. De heer Schijve werkt op het Na tionaal lucht- en ruimtevaart-labora torium te Amsterdam en is op verzoek hiervan afgestudeerd op materialen, bij prof. Brandsma. Voor zijn bijzondere prestaties werd de heer Schijve een paar weken gele den, tijdens een symposium te Delft, de professor Brandsma-prijs, een bronzen medaille, uitgereikt. Waterlandkerkje Rode Kruis-collecte. De alhier gehouden collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van f 115,80 opgebracht. Hoofdplaat Raadsvergadering. De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman. De notulen van de vorige vergade ring werden ongewijzigd vastgesteld. B. en W. deelden de raad mede, dat het uit gezondheidsoverwegingen nood- rakelij k moet worden geacht de vuil nisbelt «cp de Wijk Slijkplaat op te heffen. Hierdoor zal de huisvuilophaal- dienst. welke door een particulier wordt geëxploiteerd, meer gaan kosten, n.l. f 2080,- aan pachtsom en f 423,- aan rente en afschrijving. Tegen deze uit gaaf dienen uiteraard ook inkomsten te staan welke zullen worden verkre gen door de reinigingsrechten, welke naar redelijkheid zoals B. en W. menen, voor de eerste emmer f 7,50 en voor de tweede en elke volgende emmer f 4,50 zullen bedragen. De raad kon zich hier mede ten volle verenigen. De St. Aloysiusschool gaat deelnemen aan het schoolzwemmen in het instruc- tiebad te Schoondijke. 32 leerlingen zullen gedurende 10 weken 1 uur les krijgen, wat op een uitgaaf komt van f 112,-. Obk hiermede kon de raad in stemmen. B. en W. lichtten de raad in omtrent het persoonlijk bezoek van de Commis saris der Koningin in de Prov. Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het G.S.-lid, de heer J. M. A. C. van Don gen, terzake van de instandhouding van Hoofdplaat's haven. In principe is Rijkswaterstaat tegen de instandhou ding van elke haven, omdat deze even zovele zwakke plekken vertegenwoordi gen in de zeeweringen. Voorts deelden B. en W. nog mede, dat kontakt is opgenomen met de Hoofd ingenieur-Directeur van de Prov. Wa terstaat, ir. W. de Beijl, over de tech nische uitvoerbaarheid van de haven verbeteringsplannen, z)o ook met de Ca- lamiteuze Hoofdplaat- en Thomaes- polder en het Waterschap het Vrije van Sluis. Terzake van het handelsbelang werd kontakt opgenomen met de Mid denstandsconsulent, het E.T.I., deRijks- landbouwconsulent en de Kamer van Koophandel en voor het recreatief be lang met de Ptfov. V.V.V., het Aktie- comité Havenbelang Hoofdplaat en voor het schippersbelang met het Aktie- comité. Z.h.st. werd besloten een verordening vast te stellen tot toekenning van een uitkering en pensioen aan gewezen wet houders en hun weduwen en wezen. Besloten werd deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling Bestuurs school Zeeland. Burgemeester Temmer man werd benoemd tot lid van het al gemeen bestuur en wethouder Termote als plaatsvervangend lid. Aan de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurige zieken werd een kleine subsidie van een tiende cent per inwoner voor 1963 toegekend als sym pathiebetuiging. De subsidie aan het Kon. Wilhelmina fonds werd van één-tiende op twee- tiende cent per inwoner gebracht. In verband met het vervallen van de prestatiebeloning ten behoeve van de gemeentewerklieden door het inpassen hiervan in de bezoldiging per 1 jan. '64, werd in de bezoldigingsverordening ge meentewerklieden 1963 art. 2, hande lende over de prestatiebeloning, inge trokken. De raad verleende haar medewerking aan het bestuur van de parochie H. Eligius, om ten behoeve van de St. Josephschool een naaimachine aan te schaffen. Het bestuur van de Vereniging Chr. Volksonderwijs verzocht de raad inge volge art. 72 der l.o.-wet 1920, mede werking te verlenen bij de aanschaf van 20 enkele schoolsets, compleet met st-<el, een bureau of tafel en een op- bergkast. Op het ogenblik zijn er 14 leerlingen op de school. Met sept. 1964 zal dit teruglopen tot 11. Dit is aan vankelijk voor B. en W. aanleiding ge weest het standpunt in te nemen dat bij de aanschaffing van genoemd meu bilair rekening diende gehouden te worden met het leerlingen tal. Bij na dere informatie bleek B. en W., dat men tevens een naaiklas wil inrichten. De heer Steijaert informeerde er naar of in de toekomst het leerlingental nog meer terug zou lopen. Een prognose is hiervoor nog niet op te stellen. Op het advies van B. en W. werd besloten me dewerking te verlenen bij de genoemde aanschaffingen. Besloten werd ingaande 1 jan. 1964 de subsidie aan de Interkerkelijke Com missie voor het Maatschappelijk Werk in West Z.-Vlaanderen voor gezinshulp en -zorg te verhogen tot 45 pCt. van de kosten en een aanvullende subsidie van f 1,- toe te kennen over 1963 per ver zorgingsdag aan de R.K. Gezinszorg. Inzake de Alg. Bijstandswet werd ,ter uitvoering van art. 29 en 38 een veror dening vastgesteld betreffende de be handeling van aanvragen om bijstand en de behandeling van bezwaarschrif ten. Een aantal begrotingswijzigingen wer den vastgesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer Dekker of de raadsvergadering niet op een ander tijdstip had kunnen worden gehouden. Hij vond de proefdraaiende kermis met al die lawaaierige muziek nu niet bepaald een passende achter grond voor de vergadering. De voorz. gaf dit toe en zei in de toekomst hier mee stellig rekening te zullen houden. In dit geval had het wegens de urgen tie van bepaalde zaken niet anders ge kund. DUIVENSPORT Duivenver. „DE REISDUIFBreskens Uitslag prijsvlucht vanuit Creil op zaterdag j.l. Los 9.30 uur. Aank. Ie duif 13 u. 35 min. 58 sec., snelh. 1014 m. per min. 1, 3, 5 J. A. A. Quaars Jz. 2 J. Woittiez. 4, 6, 10, 11 A. W. Verduijn. 7 W. Praas. 8 S. Taillie. 9 Fr. Scheele. 12, 13 A. J. Versprille. 14 en le overd. J. v.d. Lijke. De series aangeduid zijn verdiend door: 5.A. 1. Wekker, J. A. A. Quaars Jz. met no. 3 en 5. S.A. 2. 1 ds. rollen, A. W. Ver duijn met no. 4 en 6. S.A. 3. 1 kg. suiker werk, A. J. Versprille met no. 12 en 13. S.A. 4. 1 kg. suikerwerk, J. v.d. Lijke met no. 01 en 04. P. V..Strijd m vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht vanuit Clermont op zondag j.l., jonge duiven. Los 6.20 u. Aank. le duif 9 u. 48 min. 59 sec., snelh. 1132 m. per min. 1, 4, 11, 30, 31, 34, 38, 41, 42, 43, 54, 55 G. Dusarduijn. 2, 18 C. Brakman. 3, 5, 7, 13, 20, 23, 24, 26, 48, 56 L. v.d. Wege. 6, 22, 52 J. de Vlieger. 8 Iz. Schippers.

De Schakel | 1964 | | pagina 2