BRILLEN alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Om het behoud van Hoofdplaats haven feuilleton HET ONMOGELIJKE HUWELIJK ,,©e ^tlflemaefier" OOSTBURG de jchakel r~ 18e Jaargang Nr. 980 Vrijdag 10 juli 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 419 vJ DRUKKERS-UITGEVERS: SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Nu door de Waterstaatswerken langs de kust de Hoofdplaatse haven verloren dreigt te gaan, is Hoofdplaats' bevol king in aktie gekomen om te trachten de haven, die voor dit dorpje langs de Schelde van groot belang is, te behou den. De haven is al ruim 150 jaar oud en haast niet weg te denken uit Hoofd- plaat's gemeenschap. Een aktie-comité, gevormd uit de bur gerij, dat de warme steun heeft van het gemeentebestuur, belegde een vergade ring die druk bezocht was. Die comité, „Havenbelang Hoofdplaat" genaamd, heeft een groot aantal gegevens verza meld, die van belang kunnen zijn om Hoofdplaats haven voor verdwijnen te behoeden. Toen de plannen voor het op Delta hoogte brengen van de dijken bekend werden, bleek, dat om zo weinig moge lijk inhammen te krijgen, Hoofdplaats' haven radicaal geschrapt was. Hier mede was en het gemeentebestuur van Hoofdplaat en de gehele bevolking het niet eens. Er kwam een plan vcor een nieuwe haven. Een gesprek met G.S. leverde als resultaat op, dat de deur voor de haven-besprekingen op een kiertje bleef staan. G.S. nodigde de be langhebbenden uit om argumenten op tafel te leggen, die zouden pleiten voor het behoud van Hoofdplaats' haven De voorzitter van het comité Haven- belang Hoofdplaat, de heer R. Versae- vel, zeide in zijn openingswoord dat het hier om een belangrijke zaak ging, het behoud van de haven. Nu bestaat, aldus de voorz., meer dan ooit de kans dat door de dijkwerken de haven is gedoemd te verdwijnen. Met de haven echter staat of valt het Voortbestaan van Hoofdplaat. Per jaar wordt 16 a 17000 ton aan peulvruchten verscheept. Als de haven beter was ingericht en dieper zou zijn, zou dit opgevoerd kunnen worden tot zeker 33 a 35000 ton per seizoen. Bij de opheffing van de haven zou den twee Hoofdplaatse graanbedrijven hun emplooi verliezen. Alleen voor de landbouw is de schade door het ver dwijnen van de haven door de Rijks- landbsuwconsulent berekend op f 30.000 per jaar. Er worden per jaar 10.000 ton bieten vervoerd via Hoofdplaat. Dit jaar komt er een premie op de aanvoer van bieten via Hoofdplaat waardoor de tonnage, naar men verwacht, nog aan merkelijk zal stijgen. Niet alleen als handelshaven is de haven erg in trek, dloch buitenlandse jachtclubs hebben al gevraagd of het mogelijk is enkele pontons aan te leg gen, zodat de jachten in Hoofdplaat een thuishaven zouden kunnen krijgen. Dit zou een enorem aanwinst in de re creatieve zin kunnen zijn en een be langrijke stimulans voor het watertoe risme. waarvan de thuishaven alleen maar voordelen kan plukken. Er zou een plaats aangevraagd zijn voor 120 jachten, die graag op de Schel Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. „Meneer van Hilst, om maar meteen met de deur in huis te vallen U hebt vroeger ook in Groningen gewoond, nietwaar?" De gastheer knikte. „Inderdaad. Dat zal Jenny of Flip wel verteld hebben, veronderstel ik". „Flip is in bepaalde opzichten erg gesleten. We wisten alleen, dat hij en kele jaren geleden enige jongelui had ontmoet tijdens een vakantie in Cam perduin. Daarna is hij een enkele maal een weekeindje naar Den Haag geweest en mijn man en ik vermoedden al, dat er een meisje in het spel zou zijn. La ter, toen hij in Delft studeerde, liet hij wel eens doorschemeren, dat hij nog steeds met dit meisje omging. Maar mijn man heeft hem aan het begin van zijn studie duidelijk te verstaan gege ven, dat het leren nummer één moest zijn en blijven tot hij geslaagd was. Flip is gelukkig een verstandige jongen en we hebben aangenomen, dat hij dit heeft begrepen". „Dat heeft hij ons ook verteld, me de zouden willen varen. Als er veel jachten komen, zou als gevolg daarvan een onderhoudsbedrijf kunnen worden gevestigd, dat emplooi aan vele werk nemers zou kunnen geven. De aanleg van een jachthaven is dan ook zeker gerechtvaardigd, zo meende de voorzitter in zijn gloedvolle betoog. Hij riep de bevolking op haar medewer king te geven bij de door de Vereniging Havenbelang Hoofdplaat in te stellen enquette over de havenkwestie. Van het E.T.I., het Landbouwschap en nog enkele andere instanties werd krachtige steun ontvangen voor het be houd van de haven, die door een aktie met medewerking van Hoofdplaats' ge hele bevolking en het Provinciaal be stuur, Rijkswaterstaat er van moeten overtuigen, dat Hoofdplaat zijn haven niet kan en niet wil missen. De Rijksmiddenstandsc'onsulent, de heer A. A. Korstanje, rekende de ver gadering voor, dat de schade door het verdwijnen van de haven voor de mid denstand veel groter is dan de verkapi- taliseerde f 108.000.-, die men thans heeft uitgerekend aan de hand van een onder de middenstanders gehouden en quette. Het zijn niet alleen de schippers, die dan uit de gemeente zullen verdwijnen, dcch ook enkele graanbedrijven zouden uit de gemeente weggaan. De totale schade, die het verdwijnen van de ha ven teweeg zou brengen, is haast niet te berekenen, omdat men alle fa cetten die het havenbedrijf met zich meebrengt, nog niet in het geding ge bracht heeft. Er zou een sneeuwbaleffect ontstaan, waardoor de toch al kleine gemeenschap Hoofdplaat ontvolkt zou kunnen worden. Voor een werknemer is het thans niet zo moeilijk om ander werk te krijgen, aldus de heer Korstanje. Voor een mid denstander ligt dit geheel anders. Bij het verdwijnen van de haven wordt zijn bedrijf automatisch minder waard en brengt het geïnvesteerde kapitaal te weinig rente op. Bovendien ontbreekt de mogelijkheid om in een gemeente die terugloopt met zijn bevolking, een bedrijf te gelde te maken. In een zeer bewogen slotwoord zei burgemeester J. Temmerman eendrach tig samen te moeten werken voor het behoud van Hoofdplaats haven. Als we de haven verspelen, aldus spr„ gaat Hoofdplaat kapot. Uitvoerig werd daarna gebruik ge maakt van de gelegenheid om vragen te stellen en ontstond er over de ver schillende aspecten van het eventueel verdwijnen van de haven een discussie, die tot de conclusie leidde, dat Hoofd plaat zonder haven ondenkbaar is. Men besloot eendrachtig samen te werken en mede te werken aan alle initiatieven, die de vereniging Havenbelang Hoofd plaat ontplooit. PLAATSELIJK NIEUWS Cadzand Raadsvergadering. De Raad van de gemeente Cadzand stelde een aanvulling van de politiever vrouw. We vonden het inderdaad heel verstandig. Wij zouden er natuurlijk niet anders over gedacht hebben en Jenny heeft dit zelfs zeer op prijs ge steld". „Meneer van Hilst, Groningen was 22 jaar geleden niet zo'n grote stad als thans. Met andere wcorden: in bepaal de kringen kende men elkander. Ik ken u namelijk nog van vroeger, ziet u? Meteen, toen ik binnenkwam, dacht ik: hij is het, de Tonny van vroeger". De ogen van de man lichtten op en hij keek verrast naar Bep. „U kent mij,;) Als ik niet onbeleefd ben mag ik dan uw meisjesnaam weten?" „Zeker. Ik ben Bep van Beusekom". Er kwam een gloed over zijn gezicht. „Bep wacht eens die jcngensacn- tige bakvis ik heb indertijd met uw zuster omgang gehad. Met Riet". Bep knikte en drukte haar sigaret uit. Ze boog zich voorover en dempte haar stem. „Uw geheugen is uitstekend, meneer van Hilst. Riet is kort nadat de oorlog begonnen was, getrouwd met Arie Schras, de handelaar in bouwma terialen". De man dacht na. „Schras juist, die is het. De naam kwam me al zo be kend vcor, toen Flip hem de eerste keer noemde. En dat zijn vader in bouwma terialen handelde, heeft hij ook ver teld en toch is dit niet voldoende tot ordening vast, waarin wordt bepaald, dat tegen bromfietsberijders die er een sport van maken steeds en zionder be paalde noodzaak, hetzelfde rondje te draaien, door de politie kan worden op getreden. De verordening omvat o.a. de bepa ling, dat de bromfietsberijders niet steeds hetzelfde stukje wegdek mogen berijden, terwijl het is verboden de brommer steeds te laten draaien als de berijder ergens een tijd staat te praten. Voorts mag niet gereden worden intui nen, brandgangen, achterpaden e.d. Uit een toelichting, die burgemeester J. A. Leenhouts op deze aanvullende politie verordening gaf, bleek, dat een aantal jongelui er een sport van maken met een stuk of acht a tien bromfietsen achter elkaar steeds hetzelfde rondje te draaien. Zo blijkt de winkelgalerij, als mede het rondje bij de v.m. haven erg geliefd te zijn, terwijl de Badhuisweg gebruikt wordt als snelheids-circuit. Thans kan de politie tegen deze hin derlijke rondjes-draaiers optreden. De heer de Lijser vroeg B. en W. eens te bezien, of er misschien ergens een stukje weg of een terreintje aangewe zen kan worden, waar de jeugd naar hartelust met de brommers kan crossen. De raad trok f 2500,- uit voor de bouw van een kleedgelegenheid en een thee huisje bij de tennisbanen. Voor de gezinszorg van de Classicale Commissie werd de bijdrage bepaald op f 516,35 in het jaarlijks tek'ort dat deze Stichting heeft. De verordening tot vaststelling van de Alg. Bijstandswet werd door de raad aanvaard. Eveneens aanvaardde de raad de ge zamenlijke regeling voor de instelling van een Zeeuwse Bestuursschool voor ambtenaren. Hiervoor werd 10 cent per inwoner per jaar gevoteerd. Met de fa. Bron te Waterlandkerkje werd een overeenkomst aangegaan voor het ophalen van het huisvuil, terwijl te vens werd deelgenomen aan een over eenkomst met een aantal andere ge meenten. waarin het ophalen van het huisvuil nader wordt geregeld. Uitvoerig werd nog gesproken over het huisvuilpncbleem voor de campings en de grotere pensions. De voorz. sprak de hoop uit, dat met de moderne vuil nisauto. die de fa. Bron ter beschik king heeft, het huisvuilprobleem voor Cadzand zal zijn opgelost. De vrees werd d:or verschillende raadsleden uitge sproken, dat het huisvuil als dit niet tijdig verwijderd wordt, wel eens in de sloten etc. terecht zou kunnen komen. Er blijft echter, zo verzekerden B. en W., binnen de gemeente een eigen stortplaats aanwezig waar men steeds het overtollige huisvuil kan deponeren. Bij stemming bleek de heer Steen- hart er tegen te zijn, dat deze ontwerp overeenkomst voor het ophalen van het huisvuil werd aangegaan, terwijl mevr. Adriaansen-de Neef blanco stemde. mij doorgedrongen. Natuurlijk Arie we zijn op dezelfde middelbare school geweest Arie Riet ik". „Wanneer bent u naar Engeland ver trekken, meneer van Hilst?" „Dat was op de 2de mei 1940. Ik weet dat nog zeer goed. Ik had een zeer ge heime missie te vervullen en moest mij bij de Britse minister-president vervoe gen. De bedoeling was, dat ik twee da gen later met een antwoord zou terug keren. Inplaats daarvan kreeg ik via de ambassadeur opdracht door te rei zen naar New York en vandaar terug te keren naar Nederland. Inmiddels brak de oorlog uit en strandde ik in En geland". Ze knikte. Alles klopte als een bus en een vergissing was niet mogelijk. „Meneer van Hilst, ik heb u zoéven ver teld, dat onze Riet kort na de capitu latie in Nederland in het huwelijk trad met Arie Schras. Hebt u daarop niets te zeggen?" De man keek haar verwonderd aan. „Wat zou ik daarop moeten zeggen?" „Maar meneer, ik herinner me, dat u in het begin van het jaar 1940 omgang had met mijn zuster. Een omgang, waar;ver mijn ouders het zeer eens wa ren, gezien uw vooruitzichten in de di plomatieke dienst. Ik herinner me ook, dat m'n zusje nogal eh weg was van u. Zegt het u dan niets, dat ze des Voor het brandweerpersoneel werden nieuwe vergoedingen vastgesteld. De jaarlijkse vergoeding voor de comman dant bedraagt f 250.-, voor de onder commandant f 2'5.-, evenals voor de eerste pompbediende. Voorts krijgt de ondercommandant en de pompbedien de, evenals het overige brandweerper soneel. bij een brand of oefening een vergoeding van f 3,- per uur. De raad kon met deze nieuwe regeling akkoord gaan. Voor de secretarie werd een reken machine aangeschaft van f 1150,-. Burgemeester Leenhouts werd door alle raadsleden hartelijk gelukgewenst met zijn herbenoeming tot burgemees ter van Retranchement en Cadzand. Medegedeeld werd dat een princi piële toezegging is ontvangen ter sub sidiëring van verschillende riolerings werken, o.a. de Molenweg, Badhuisweg en de Zuidzandseweg. Het plan zal spoedig bestekklaar gemaakt worden. Er blijkt belangstelling te zijn voor de bouw van Bcgaertwoningen, zo deel de de voorz. nog mede. Met de bouw- lustigen zal contact opgenomen worden om in samenwerking met de technische dienst te bezien, hoe deze plannen het beste gerealiseerd kunnen worden. Schoondijke Sportdag lagere scholen. Vandaag wordt op het gemeentelijk sportveld te Schoondijke de traditionele sportdag gehouden voor de diploma's A t.e.m. E. De deelnemende scholen zijn: de openbare lagere, christelijke nationale en de r.k. lagere school. Tevens wordt deelgenomen door de r.k. lagere school uit Slijkplaat. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor scheikundig inge nieur de heer J. I. Risseeuw te Schoon dijke. Bejaarden uitstapje. De bejaarden van Schoondijke heb ben hun jaarlijkse reis wederom achter de rug. 's Morgens vertrokken met 2 auto bussen ruim 80 bejaarden met hun be geleiders. Burgemeester Hoftijzer en zijn echtgenote, evenals de oud-gemeen te-arts en zijn echtgenote Ch. Eggink, maakten de reis mee. Eerst ging de tocht naar „Moeder Siska" te Knocke. waar de koffie werd genuttigd. Langs de Belgische kust reed men nu naar de Meli te Adinkerke. In dit wondermooie park, waar tevens een bezoek aan het waterorgel werd ge bracht, werd de middag doorgebracht. Teneinde de inwendige mens ook niet te vergeten kregen de reizigers hier een warme maaltijd. Via Veurne en Loppem, waar men de koffie nuttigde, keerde men huiswaarts. Allen stapten dan ook wel voldaan en vermoeid 's avonds uit de bussen. ondanks kort daarna trouwde met een ander?" De man dacht even na en haalde zijn schouders op. „Ze zal begrepen hebben, dat ik de eerste paar jaar waarschijn lijk onbereikbaar zou zijn en tja wat weten we eigenlijk van de liefde af? Het ontstaat soms zo. Was het lief de op het eerste gezicht?" Bep schudde langzaam haar hoofd. „Riet en Arie kenden elkaar al jaren. Ik zal een stapje verder gaan. meneer. Zes maanden nadat hun huwelijk ge sloten was, werd er een zoon geboren. Om precies te zijn: op 31 januari 1941, Denkt u eens goed na: zegt die datum u ook niets?" De man fronste zijn wenkbrauwen. „Waar stuurt u op aan, mevrouw?" „Ik stuur nergens op aan, meneer van Hilst, maar het noodlot heeft ge wild, dat onze Flip in kennis gekomen is met een schat van een meisje, maar dat er onverbiddelijke omstandigheden zijn, die een huwelijk tussen deze twee schatten van jonge mensen in de weg staan. H;udt u zich nu zo, of is het u nog niet duidelijk geworden?" De man keek de vrouw ontzet aan. En Bep ontdekte, dat hij nu eindelijk ging begrijpen, wat zij bedoelde met haar uiteenzetting. Er kroop langzaam een donkere gloed over zijn gerimpelde gezicht en hij fluisterde: „Bedoelt u

De Schakel | 1964 | | pagina 1