.J HET ONMOGELIJKE HUWELIJK ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 979 Vrijdag 3 juli 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT. 10 - BRESKENS - TEL, PLAATSELIJK NIEUWS Breskens Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Breskens heeft maandagavond een vernietigend oor deel uitgesproken over de houding van de voorzitter van Havenbelangen. Tijdens de algemene vergadering van deze Stichting zijn aan het adres van het gemeentebestuur onheuse dingen gezegd, die niet of gedeeltelijk niet waar zijn. Krantenverslagen waren aanleiding tot het stellen van vragen aan het college van B. en W. door de fractie van de P.v.d.A., Gemeentebelan gen, de heer Carels en de heer Luteijn. Op de vraag of de Vereniging Havenbelangen, gevestigd te Breskens, voordat mededelingen van vertrouwe lijke aard werden gedaan in deze ver gadering, contact heeft opgenomen met het gemeentebestuur, antwoordden B. en W. ontkennend. De wijze waarop dit onderwerp, o.a. de overdracht van de derde haven, aan de orde is gesteld door de Ver. Havenbelangen, noem de het gemeentebestuur in strijd met de belangen van Breskens. Uitvoerig werd tijdens de raadsver gadering dere kwestie besproken. De heer Vergouwe voerde het woord namens alle raadsleden. Hij vroeg zich o.m. af, wat de Ver. Havenbelan gen heeft beoogd om op deze „lompe" wijze in het openbaar vertrouwelijke stukken betreffende de oeververdedi ging te behandelen. Zeer kwetsend voor de beide wethouders werd het genoemd, dat de Ver. Havenbelangen na de dei ning, die er vorige week was ontstaan over de mededelingen in de openbare vergadering, een bespreking belegde met de negen raadsleden, doch de beide wethouders, nota-bene de vertrouwens mensen van de raadsleden, niet uitno digde. De gehele havenmaterie is nog in een onderhandelingsstadium. Daar om is het zeer onjuist dat tijdens deze onderhandelingen nog mededelingen gedaan worden. Met grote nadruk werd er door de heer Vergouwe en later door de heer Carels op gewezen, dat ergens de draad tussen de Ver. Havenbelangen en het gemeentebestuur weer moet worden opgenomen, om het maken van verdere brokken te voorkomen. Het is maar moeilijk aan te nemen, zo betoogde de heer Carels, dat men de mededelingen willekeurig en klakkeloos gedaan heeft. De fout ligt bij de Ver. Havenbelan gen, zo werd door de raadsleden be toogd, doch met verdeeldheid over een zo belangrijke materie als de havens bereiken we niets. Het antwoord van B. en W. kwam van wethouder Zegers, die het een ge lukkige omstandigheid vond dat de raadsleden in Breskens wel hun mond mogen opendoen om vragen te stellen. Het was hem niet bekend, dat er ooit een bepaald overleg is geweest tussen de Ver. Havenbelangen en het gemeen tebestuur. Er is nooit geen overleg van die zijde geeocht. Wethouder van der Hooft ontkende FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Om „En?" half acht was Arie beneden. „Ik heb wel een plan. Vanmiddag, na het eten, vertel ik het je wel". „Weet je een oplossing?" Ze haalde haar schouders op. „Hier voor is geen oplossing. Het klinkt hard, maar het is de waarheid. Stil, daar komt Hennie". 's Middags, toen de meisjes de tafel afgeruimd hadden en de kinderen naar buiten waren gegaan, rookten ze een sigaret op de bank bij het raam en ver telde Bep wat ze van plan was. „Ik rijd morgen naar Den Haag. Het adres heb ik. Per slot van rekening ben ik een zuster van Riet, dus kan ik dit - ook al omdat ik een vrouw ben - het beste bespreken. Hij is de schuldige, dus hij moet er maar voor zorgen dat ze verdwijnt uit Flip's leven. Hoe, dat is zijn zaak, niet de onze. Ik vind het ontzettend verschrikkelijk, voor Flip net zo erg als voor dat aardige, rustige kind. Maar dit kan natuurlijk niet". Arie zuchtte. „Bep, meid, wat haal je op je hals". fel, dat er ooit enig meningsverschil omtrent de havens in het college van B. en W. geweest zou zijn. Hij vroeg zich af, of er in Breskens nu geen andere weg bewandeld kan worden dan direct actie-comité's te vormen en zich te verweren tegen plannen, die nog niet eens vast staan. In de vergadering van de Ver. Havenbelangen is met cijfer materiaal gewerkt, dat niet juist is en niet juist gehanteerd werd. Was het nu persé nodig om alles wat met de E.E.G. te maken heeft, af te keuren? Dit is van een Ver. voor Havenbelangen toch wel erg kort gezien. Er zijn tus sen het gemeentebestuur en Rijkswa terstaat zeer goede contacten. Die wil len we graag handhaven en niet laten vertroebelen. De voorzitter gaf daarna nog een historisch overzicht van de plannen voor de derde haven die geponeerd zijn, nadat gebleken was, dat aan haven en kadeuitbreiding een grote behoefte was. De Minister van Rijkswaterstaat stelde op de begroting van 1959 een pest van f 300.000,- voor voorbereiden de werkzaamheden. Ook in 1960 kwam dit bedrag op de begroting, daarna niet meer. Er zijn verschillende besprekin gen geweest waarin o.a. de vraag is ge poneerd, of de streek West Z.-Vlaande ren er niet voor zou voelen deze ha vens over te nemen. De streek, de Ont wikkelingscommissie West Z.-Vlaande ren, aangevuld met enkele mensen uit de industrie en van de Ver. Havenbe langen, hebben toen gesteld dat het niet juist zou zijn de havens van Bres kens in handen te leggen van een streek-n.v. of iets dergelijks. Deze ha vens zouden door Breskens zelf, in nau we samenwerking met Rijkswaterstaat, beheerd moeten worden. Het gemeente bestuur van Breskens houdt vast aan de toezegging van de Minister van Wa terstaat, in Breskens een derde haven te zullen aanleggen zonder dat hierbij restricties worden opgelegd. De voorzitter vertrouwde er op, dat Rijkswaterstaat deze toezegging wel gestand zal doen. Een belangenvereni ging, aldus de voorz., heeft een andere verantwoordelijkheid als een gemeente bestuur. We willen graag samen gaan werken, doch de Ver. Havenbelangen kan niet op de stoel van B. en W. gaan zitten. Nadat nog een aantal vragen gesteld waren omtrent deze voor Breskens be langrijke havenkwestie, diende de heer Vergouwe een motie in, waarin werd gesteld dat de mededelingen van de voorzitter van de Ver. Havenbelangen gedaan in de openbare vergadering niet juist zijn geweest. Zij stelt vast dat de raad haar instemming betuigt met de handelingen van B. en W. De heer Carels verzette zich tegen deze motie, die hij niet nodig noemde. Hoewel de aanval op het gemeente bestuur niet erg fatsoenlijk is te noe men, zo verzekerde de voorzitter hem nogmaals, zullen we, als de Ver. Ha venbelangen hierem vraagt, graag eens van gedachten wisselen over het ha venprobleem. Het eerste contact dient dan echter uit te gaan van de Ver. Ha venbelangen en niet van het gemeente Ze keek hem verwijtend aan. ,.Als jij een betere oplossing weet, houd ik me aanbevolen. Doch dit is een kwestie, die we meteen radikaal uit de wereld moeten helpen. En Flip moet hiervan natuurlijk onkundig blijven. Tcnnie moet maar een redelijk argument ver zinnen. Hij zal waarschijnlijk wel een of andere functie hebben in Den Haag. Wacht eens Jenny is winkeljuffrouw in een modemagazijn zou hij een gewoon ambtenaartje gebleven zijn? Vader had het vroeger altijd over „deze veelbelovende jongeman". Maar we hebben nooit meer wat van hem gehoord. Zou het hem na de oorlog soms niet zo best zijn gegaan?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet. Ik heb van die heie fa milie nooit meer wat gehoord. Nou, ik maar weer. Hoe wil je naar Den Haag?" „Met de wagen natuurlijk. Misschien is het wel eens goed, dat ik er een dag je tussenuit knijp. De meisjes kunnen het voor één dag best aan". De volgende morgen omarmde hij zijn vrouw en kuste haar aangedaan. „Goede reis. Doe voorzichtig en voor de rest ik denk, dat dit jou wel toe vertrouwd is". „Dank je, Arie. Ik hoop vanavond een beetje bijtijds thuis te zijn". „Haast je maar niet. Wij redden het wel". bestuur. De motie van de heer Ver gouwe werd tenslotte aangenomen, met de stem van de heer Carels tegen. Mej. J. van Noorden werd door de raad benoemd als tijdelijk kleuterleid ster aan de Openbare kleuterschool. De raad drong er met grote klem op aan, dat het gemeentebestuur stappen onderneemt om uitbreiding te verkrij gen van het aantal telefoonaansluitin gen in Breskens. Er is een lange wacht lijst van gegadigden, w.o. o.m. de cam ping van N.V. Zeebad, die met een druk seizoen voor de boeg, groot gebrek heeft aan een telefoonaansluiting. Voor de kleuterschool werd voor f 2.508,- aan nieuw schoolmeubilair aangekocht, daar de oude kleutersets versleten zijn. De R.K. school kreeg op haar verzoek het benodigde crediet voor de aanschaffing van enkele T.L.- buizen in een der schoollokalen. De verordening op de nieuwe bij standswet werd door de raad vastge steld. Aan de fa. Mollet te Hoofdplaat wer den riolering- en bestratingswerken ge gund in het uitbreidingsplan West voor een bedrag van f 152.850,-. De raad ver leende opdracht tot uitvoering van het werk en voteerde een crediet van ca. f 168.150,- voor deze werken. De heer H. Vermeulen had de raad verzocht om financiële medewerking voor de aanschaf en aflossing van een nieuw te bouwen vissersvaartuig. Deze aanvrage werd tijdens de vorige raads vergadering aangehouden voor het aanvragen van een E.T.I.-rapoprt. De heer de Kruijter meende dat de door het E.T.I. gehanteerde cijfermateriaal niet juist was en vroeg een nader on derzoek voordat op dit verzoek afwij zend werd beschikt. Nadat hierover zeer uitvoerig was gesproken, ging de raad er mee accoord dat nieuw cijfermate riaal op tafel moet komen. In het uitbreidingsplan werden ver schillende percelen grond verkocht, o.a. aan de fa. Cruson voor de bouw van drie woningen aan de Westlandstraat. Vastgesteld werd een regeling met de fa. Bron te Waterlandkerkje voor het ophalen van het huisvuil. Daar het ge meentebestuur bezwaren had tegen de vastgestelde gemeenschappelijke rege ling werd deze door de raad op voor stel van B. en W. niet aanvaard. Daar met de fa. Bron nog geen overleg is gepleegd omtrent deze gang van za ken, machtigde de raad B. en W. om met de vaststelling van het contract naar bevinding van zaken te handelen. De raadsleden betreurden het, dat men niet kan deelnemen aan de gemeen schappelijke regeling, doch konden de bezwaren van B. en W„ dat deze dienst geen rechtspersoonlijkheid zou krijgen, volkomen onderschrijven. Biervliet Geslaagd. Aan het Koninklijk Conservatorium te Gent slaagde voor het einddiploma de heer J. Anthonisse Jr. voor trompet en slagwerk A. Het diploma werd be haald met de aantekening „met lof". Gedurende de lange rit van Haren naar Den Haag zette Bep alle gedach ten over het komende gesprek van zich af. Als het eenmaal zover was, dat ze tegenover de vader van Jenny zat, was het nog vroeg genoeg. Ze wil de de<ze dag tenminste ook nog een beetje genieten. En ze was in jaren niet in het westen van het land ge weest. Tegen het middaguur bereikte ze Den Haag. Ze wilde in ieder geval niet het risico lopen dat ze Jenny thuis trof, dus besloot ze eerst maar ergens te gaan eten. Ze reed rustig door en kele straten en ging tenslotte door naar Scheveningen, waar ze een gele genheid uitzocht die haar wel aan stond. Het was er niet overmatig druk. Bij het raam zocht ze een plaatsje, zo dat ze een ruime blik had over het grote plein met zijn drukke verkeer. Ze koos met zorg een diner, nam een kop koffie vooraf en rookte een siga ret. Hè, zo'n dag er helemaal uit was toch wel prettig. Jammer, dat ze zo'n beroerde missie te vervullen had. Het zou ook te mooi zijn, als het leven al tijd maar zonder schokken verliep. Voor de maaltijd nam ze rustig alle tijd en genoot van het uitstekend be reide eten. Na afloop tracteerde ze zich zelf op een ijscoupe en bleef nog een half uurtje kijken naar het plein. Te gen twee uur stapte ze weer in haar Schoondljke Raadsvergadering. Raad verwijt B. en W. niet de juiste weg bewandeld te hebben in een on teigeningsk wes tie In de Raad van Schoondijke werden bijzonder harde noten gekraakt. Het ging om een voorstel van B. en W. om een ontbinding van de pachtover eenkomst aan te vragen met de heer J. van Luijck te Schoondijke en eventueel hiervoor een rechtsgeding te voeren. De heer van Luijck pacht een 65 are grond, die indertijd door de gemeente is aangekocht voor het uitbreidings plan. De bestemming uitbreidingsplan ligt reeds jaren op deze grond. Burgemeester J. C. Hoftijzer deelde mede, dat hij verschillende malen ge probeerd heeft met de heer van Luijck tot een minnelijke schikking te komen, doch de heer van Luijck wenste op deze voorstellen niet in te gaan. Hij wilde geen geld doch de grond behouden. Daar, aldus de voorzitter, het algemeen belang moet voorgaan en dat van een enkele moet wijken voor het algemene nut, stellen B. en W. voor ontbinding te vragen van de pachtovereenkomst. Het was de heer De Badts die het de bat opende. Hij oordeelde dat B. en W. niet alles hadden geprobeerd om de grond op minnelijke wijze in handen te krijgen. Waarom, zo vroeg hij zich af, werden geen schatters benoemd om de pacht van de grond, die nog voor zes jaar geldt, te laten schatten? Aan de hand van het rapport had dan ge tracht kunnen worden om tot een ver gelijk te komen. De gemeente heeft, aldus spr., deze kans laten gaan. De heer Verkruijsse vond het een bijzonder onverkwikkelijke zaak. Je procedeert toch niet zo maar tegen je eigen gemeentenaren? Waarom geen commissie ingesteld, die een rapport opstelt. Aan de hand van dit rapport zou men dan nog eens met de pachter kunnen praten. De voorz. voerde aan, dat getracht is met de pachter te praten, doch deze was niet bereid tot enig vergelijk te komen; hij wilde slechts de grond be houden. Dan is iedere vorm van gesprek onmogelijk en is er geen grond voor een vergelijk. De raadsleden waren het met deze visie niet eens. Zij vonden dat eerst al les in het werk gesteld moet worden om een vergelijk te verkrijgen. Pas daarna gaat men procederen. Uitvoerig zette de voorz. de gehele gang van za ken uiteen, er met nadruk op wijzend, dat de pachter reeds lang wist dat eens de grond door de gemeente zou worden opgeëist. Nadat verschillende raadsle den nog eens hun licht hadden laten schijnen over deze zaak en ook van de zijde van B. en W. zeer uitvoerig was ingegaan op deze materie, werd het voorstel in stemming gebracht. De stemmen staakten met drie stemmen voor, die van de beide wethouders en de heer Neele, terwijl de overige raads leden tegen stemden. In de volgende vergadering, die dan misschien voltal lig zal zijn, de heer van Baal was met wagen en reed met een kalme gang naar het Goudenregenplein, waar de familie Van Hilst resideerde. Vlak bij de woning kon ze gelukkig haar wagen kwijt, deed hem stevig op slot en belde aan. Een jong meisje opende de deur en keek haar vragend aan. „Is meneer Van Hilst thuis?" „Ja, mevrouw". „Ik zou meneer graag willen spreken. Mijn naam is mevrouw Schras, uit Ha ren bij Groningen". Het meisje had zeker bepaalde or ders, want ze maakte nog geen aan stalten om de bezoekster binnen te la ten. „Kan ik zeggen, waar het over gaat?" vr^eg ze in onbehouwen Nederlands. Bep toonde haar liefste glimlach. „Een familie-aangelegenheid. Ik ben eh de moeder van Flip Schras Kent u die?" Nu verhelderden haar ogen. Meteen ging de deur wijd open. „Komt u bin nen, mevrouw". Enige ogenblikken later zei het meis je: „Meneer zal u graag ontvangen, mevrouw. Mag ik u voorgaan?" Bep's hart klopte luid, toen ze achter het meisje een klein vertrek betrad. Bij het raam zat een man, die zijn hcofd omdraaide en de bcoekster on derzoekend aankeek. Ze herkende Ton- nie van Hilst onmiddellijk. Onnoeme-

De Schakel | 1964 | | pagina 1