S Hs HET ONMOGELIJKE HUWELIJK <c-® dat houdt U fit en wijs! W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef. (01172) 506 dejchakel Al G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN r~ 18e Jaargang Nr. 978 Vrijdag 26 juni 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.S»I - GIRO 358296 BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE. over de maand mei 1964. GEBOREN: 11, Janna Janneke, d .van Pieter Abraham de Lijzer en van Maria Magdalena Dees; 18, Raymond Jozef Maria, zn. van Hubertus Jozef Cornips en van Theresia Maria de Waal; 25, Jan Frederik, zn. van Jan Frederik de Vrijer en van Trijntje Aaltje de Vries, igeb. te Oostburg). HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 5, David Scheele, 80 j., wonende te Schoondijke; 14, Anna Schut, 79 j., wonende te Schoondijke (overl. te Oostburg); 21, Jozias Goossen, 65 j., wonende te Schoondijke. INGEKOMEN: 8, Alphonsus J. E. Tem merman, van Hoofdplaat naar W 76c. VERTROKKEN1, Peter de Visser, van Willemsweg 13 naar VSA.8, Hendrik H. Visscher en echtgenote, van O 28c naar Oostburg; 15, Adriana A. de Vos, e.v. van Maldegem, van Weststraat 11 naar Wissenkerke: 21, Jan C. Hoftijzer, van Dorpsplein 11 naar Papendrecht. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Raadsvergadering De Gemeenteraad van Biervliet kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S., waarin werd mede gedeeld dat de gemeenterekening 1961 definitief is vastgesteld. Voorts werd door G.S. de overdracht van erfpachts- gronden aan de heren Boeije en Le- eluijze goedgekeurd. Van het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten was een schrijven ingeko men, waaruit bleek, dat kas en beschei den van de gemeente-ontvanger werden gecontroleerd en in orde bevonden, als mede de legeskas. De voorzitter deelde mede, dat goed keuring voor gunning voor de bouw van een achttal woningwetwoningen is ver kregen. Hiervan zullen er vier gebouwd worden aan de Schoollaan en vier aan de Boterzandestraat. Totaal zal deze bouw 1 129.250,- kosten, exclusief f 800,- aansluitkosten. De huurprijs is geraamd op f 17.- per week per woning. De bouw van deze woningen is gegund aan de fa. Gebr. de Ruijsscher en Blomme te Bier vliet. De wens werd uitgesproken, dat spoedig met de bouw begonnen zal kun nen worden daar er nog een grote lijst van woningzoekenden is. Een verzoek om subsidie van het Katholiek Vormingscentrum werd afge wezen. Eveneens een verzoek om een bijdrage uit de gemeentekas door de Stichting Interlokale Woningruil Cen trale en de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Voetgangers. Wel werd een subsidie van f 12,50 toe FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Het werd een verrassing, maar één die het echtpaar Schras volkomen uit zijn evenwicht bracht. Om half vier reed de kleine blauwe wagen van Flip "rolijk claxonnerend de oprijlaan op en even later hielp hij een frêle figuurtje in het wit uitstappen. Hand in hand liepen ze naar de voordeur, waar de hele fami lie het tweetal opwachtte. Wat verlegen door zoveel belangstelling, kreeg Flip een kleur. Bep joeg met een paarwoor den de jongens naar de kamer en stak lachend haar hand uit. ..Welkom Jen ny, geloof ik, niet? Kom binnen". In de hal stelde Flip voor: Jenny van Hilst uit Den Haag. Dit is mijn vader en mijn moeder Kleine Riet, die met een duim in haar mond half verscho len achter moeders rok naar de binnen- gekomenen stond te kijken, werd plot seling door twee stevige jongenshanden opgenomen en terwijl hij naar het meis je keek, zei hij: „En dit is onze jongste, zus Riet. Het zonnetje van ons allen". Arie had het meisje de hand gedrukt en Bep zei op rustige toon: „Kom ver der, kinderen. De rest staat al om de gekend aan de Stichting Lager Land- en Tuinbouwonderwijs in West Z.-Vlaan deren. Thans bezoeken 7 uit Biervliet afkomstige leerlingen deze school. Afgewezen werd nog een verzoek om subsidie voor de Prot. Geestelijke Ver zorging van het Ned. leger. De raad ging acöoord met een voorstel van B. en W. om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van het huisvuil. Met de firma Bron te Waterlandkerkje werd een over eenkomst aangegaan waarin wordt vast gesteld, dat deze firma het huisvuil tweemaal per week zal ophalen. Tot deze regeling zijn thans toegetreden de gemeenten Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Retranchement, Schoondijke, Sluis, Waterlandkerkje en Zuidzande. Zonder verdere opmerkin gen ging de raad met de voorgestelde ïegeling accoord. Het R.K. schoolbestuur te Biervliet verzocht ingevolge art. 72 van de l.o.- wet medewerking voor de aanschaffing van een nieuw schoolbord. De raad ging hiermede op voorstel van B. en W. ac coord. De raad stelde vervolgens de gebrui kelijke vergoedingen vast voor het Bij zonder kleuteronderwijs. Dit werd voor de R.K. kleuterschool voor 1963 vastge steld op f 2081,60 en voor de Chr. kleu terschool op f 1565,40. Hierna werden de vijfjaarlijkse afrekeningen voor het la ger onderwijs vastgesteld. De raad ging accoord met het toetre den van de gemeente tot de gemeen schappelijke regeling voor de instelling van een schoolbestuur voor Zeeland, waar de gemeenteambtenaren een bij scholing zullen kunnen ontvangen. Voorts stelde de raad vast dat ambte naren. die cursussen aan de bestuurs- school volgen, 1 werkdag per week ver lof mogen nemen voor het volgen van deze cursussen. De instelling van deze school werd toegejuicht, daar men mede hierdoor in de toekomst een goed in gelicht ambtenarencorps zal kunnen op bouwen. De gemeente zal aan de oprichting en instandhouding van deze bestuurs- school een financiële bijdrage van 10 ct. per inwoner verstrekken, dit is f 190,- per jaar. Het ambtenarenreglement werd door de raad zodanig gewijzigd, dat bij ziek te het loon normaal doorbetaald wordt, terwijl ook de verplaatsingskostenver goeding werd gewijzigd. Aan de heer M. Hekhuis te Rotterdam werd een perceel grond verkocht aan de Tuinstraat voor de prijs van f4,- per m2, waarop de door hem gekochte wo ning van de heer W. A. de Jonge staat. De grondprijzen in het uitbreidings plan West, langs de Prov. weg bij de bushalte, werden door de raad herzien, daar gebleken is dat met de oude vast gestelde prijzen geen ronde exploitatie van dit uitbreidingsplan verkregen kan worden. De prijzen zullen nu worden voor z.g. A-percelen van f 12,- per m2, een verhoging met f 2,-. Voor B-perce len wordt de prijs f 3,50 per m2, een verhoging met f 0,50 en voor C-percelen eveneens een verhoging met f 0,50, zo dat deze koopprijs thans f 7,- per m2 hoek van de deur te loeren". Jenny bleek een rustig meisje te zijn met een lief gezicht. Bep sprak onbe vangen met haar, terwijl Dientje met de thee binnenkwam. De jongens waren, nu hun nieuwsgierigheid bevredigd was, een voor een afgedropen. Flip zat trots naast zijn meisje en knipoogde naar Arie. Op dit moment ging er een schok door Arie Schras. Twee gedachten associeer den zich bij hem als twee bliksemflitsen. Die gelaatstrekken van Jenny en van Arie, nu ze zo naast elkaar zaten die neus, de mond of was het verbeel ding? Zag hij spoken op klaarlichte dag? Maar haar naam, die Flip bij het voorstellen genoemd had en die hij eigenlijk maar half verstaan had Van Hilst nee dat kon niet Bijna hetzelfde ogenblik keken man en vrouw elkaar aan. Eén moment slechts. Maar in die éne oogwenk be greep Arie, dat Bep hetzelfde ontdekt had. Als dit een dochter was van Tonnie \an Hilst, die in 1940 een 22-jarige De partementsambtenaar was, dan hield dit in. dat Flip en Jenny halfbroer en -zus waren. Daaraan was geen twijfel mogelijk. Het verschrikkelijkste was ge beurd. Het verre verleden, dat met Riet dood en begraven scheen, was terugge komen in de vorm van een lieflijk jong meisje. Vanaf heden kunt U weer elke dag heerlijke patates frites bekomen van nieuwe aardappelen Beleefd aanbevelend, bedraagt. De heer Claeijs was het met deze ver hogingen niet eens. Hij was van oordeel dat de prijs van de bouwgronden zo laag mogelijk gehouden moet worden en als het uitbreidingsplan niet geheel rond gemaakt kan worden er uit de alge mene middelen moet worden bijgepast. De voorzitter was het wel eens met de zienswijze dat de bouwgronden niet te duur verkocht mogen worden, doch vond dat het niet aanging uit de al gemene middelen bij te passen als de exploitatie niet uitkomt. Bovendien houdt G.S. nadrukkelijk vast aan de eis, dat ieder uitbreidingsplan zich zelf moet kunnen bedruipen. De heer Claeys was aanvankelijk niet te overtuigen. Weth. Dijk ondersteunde de verdedi ging van de burgemeester en vond, dat men niet zo maar over gemeenschaps gelden kan beschikken ten voordele van een enkeling. Nadat het plan nog van verschillende kanten was belicht, werd uiteindelijk bestoten de grond prijzen volgens de richtlijnen van B. en W. te verhogen. In dit uitbreidingsplan werd bouw grond verkocht aan de heren E. Popu lier uit Terneuzen, P. de Regt te Bier vliet en F. Feije uit Hoek, allen voor f 12,- per m.2. De heren A. Stoutjesdijk te Terneuzen en H. de Ruijsscher te Biervliet kochten een perceel aan van f 8,50 per m2. Medegedeeld werd, dat de Armenwet van 1912 is vervangen door de Alge mene Bijstandswet. De raad zal in een der volgende vergaderingen voorstellen ter tafel krijgen om deze commissie samen te stellen. Ondertussen is een commissie uit de Ver. van B., S. en O. in West Z.-Vlaanderen bezig om dit vraagstuk te bestuderen. Het is de be doeling- dat eenheid wordt gebracht in de normen van uitkeringen; dat er b.v. in de gemeente A geen kolentoe- slag gegeven zal worden en in de ge meente B wel. De raad was verheugd, dat men probeert enige eenheid te brengen in de hoogte van uitkeringen. De gemeentebegroting werd gewij zigd, terwijl tijdens de rondvraag de Arie Schras beheerste zich wonderwel. Al had de schok hem geruime tijd uit zijn evenwicht gebracht. Hij luisterde zonder te horen naar de gesprekken, de zachte lach van het meisje, de vriende lijke stem van zijn zoon en het gebrab bel van zijn dochtertje. Bep stond op. „Ik moet even naar bo ven, jongelui, jullie excuseren me wel, hè? Jenny, daar staat de thee neem gerust nog een kopje als je zin hebt, hoor! Tot straks In het voorbijgaan streek ze even over Arie's hoofd. Een teken, dacht hij. Na enige tijd mompelde hij eveneens een verontschuldiging, stond op en keek even naar zijn dochtertje, dat inmid dels bij Flip op schoot was gekropen. Toen liep hij de kamer uit. In de slaapkamer wist hij zijn vrouw. Hij stoot de deur achter zich en keek haar aan. „Heb je het ook begrepen?" vroeg hij zacht. Ze knikte met gebogen hoofd. „Maar weerlegde ze hoopvol, „er zijn meer mensen, die zo heten". „Heb ie hun gezichten vergeleken?" vroeg hij, een sigaret opstekend. „Er is immers geen twijfel mogelijk. Miljoenen aardige meisjes zijn er in de hele we reld en onze Flip pikt uitgerekend zijn eigen zuster er tussenuit en wordt op haar verliefd". „Bep zakte neer op de rand van het heer v. d. Velde nog informeerde naar het bouwplan en wandelparkje op de oude weide van Calon. De voorz. zei, dat B. en W. be?ig zijn de plannen na der te bestuderen. Retranchement Geslaagd. Mej. M. C. van Dale slaagde te Utrecht voor het examen hotel-resaturant, le deel. Fietsen terug. Na een bezoek aan het zwembad te Aardenburg misten dezer dagen een paar jongelui uit Retranchement hun fiets. Enkele dagen nadien vernamen zij van de politie dat de fietsen in Knok - ke waren teruggevonden. Wijziging oudercommissie. In de samenstelling van de Ouder commissie der openb. lagere school is dezer dagen enige wijziging gekomen. De voorzitster, mevr. J. de Hullu-de Feijter, kwam na een periode van 12 j. niet meer in aanmerking voor herver kiezing. Tijdens een ouderavond sprak het hoofd der school haar in hartelijke bewoordingen toe en bood haar namens oudercommissie en onderwijzend per soneel een plant aan. In de vacature werd voorzien door ver kiezing van mevr. M. v. d. Wege-Ras. Mevr. J. Coppens-Boeije en de heer P. J. Vercouteren werden herkozen. Reis voor de bejaarden. Dezer dagen vergaderde het comité voor de jaarlijkse bejaardenreis. Besloten werd ook dit jaar een reisje te organiseren op zaterdag 4 juli a.s. Gedacht wordt aan een busreis naar de Belgische Kemmelberg en Yperen en, als extraatje, voortzetting van de reis over Frans grondgebied naar de Cassel- berg en Duinkerken. Daar het een uitstapje betreft met enkele nieuwe elementen hoopt het co mité dat de belangstelling van de zijde der bejaarden groot zal zijn, hetgeen de reis naar verhouding goedkoper kan bed. „Dat kan hij niet helpen en ook niet weten", protesteerde ze. „Dat weet ik ook wel, hem treft geen schuld. En het meisje evenmin. Het is de straf op de zonde, die eenmaal komt. Ditmaal in deze vorm. En wij, de ouders, zullen de moeilijke taak te vervullen hebben schuld te bekennen". Ze kwam met een ruk overeind en liep op hem toe. Ze greep zijn armen beet en keek hem hoofdschuddend aan. „Niet jij, Arie jij was de ridder en van de doden niets dan goeds. Zo Riet al een misstap heeft begaan, in haar hu welijk heeft ze die met haar grote lief de voor jou en de jongens goedgemaakt. Haar straf waren de drie verschrikke lijke maanden, toen ze wist, wat er stond te gebeuren, toen ze geen enkele uitweg meer zag en dankbaar was voor de vei lige haven, die jij haar zo spontaan ge boden hebt. De schuldige is de vader, die schijnbaar zijn liefde voor Riet daar ginds, overzee, zo spoedig was vergeten, dat hij daar met Joost-mag-weten-wie trouwde. Want Jenny kan onmogelijk veel jonger zijn dan Flip". „Maar wat doen we?" „We gaan natuurlijk hun weekeind hier niet bederven. We zijn lief voor haar, dat spreekt vanzelf. Jenny kan het ook niet helpen. We horen haar voor zichtig uit, vragen belangstellend naar haar ouders en Zo. Maandag, als ze weg zijn, zien we wel verder",

De Schakel | 1964 | | pagina 1