alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen J HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de Qhakel 18e Jaargang Nr. 977 Vrijdag 19 juni 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS ?F# SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO 358296 BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRESKENS over de maand mei 1964. GEBOREN: 1, Mickel Ernst, zn. van Ernst Adoll Hamann en van Deonisia Mariëtte Johannes de Bakker, (geb. te Hulst)5, Anita, d. van Erwin Frangoïs Cornelis en van Anna Janneke Vilijn 8, Jacqueline, d. van Abraham Cornelis van Overbeeke en van Elizabeth Adriana Everaers; 10, Maria Suzanna Elizabeth, d. van Arie Johannes Cauwels en van Adriana de Roolj, (geb. te Oostburg) 16, René Petrus Gerardus, zn. van Wil lem Johan Verstraete en van Maria Rommers; 16, Margaretha Janna, d. van Jacob Bonamie en van Maria Louisa Temmerman: 20, Wilhelmina Annie, d. van Hendrik Adrianus Fenijn en van Marretje Wezelman: 21, Robert Jan, zn. van Pieter van Tuijl en van Johanna Vergouwe; 26, Monique Anne-Marie, d. van Looran de Vriend en van Ria Hor tensia Vermeesch. HUWELIJKEN: 15, Pieter Johannis Bril, 26 j., wonende te Utrecht en Paulina Adriana van de Vijver, 24 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 1, Jannis Willem Cats- man, 68 j., wonende te Breskens; 25, Florimondus Bartholomeus Weijnen. 58 j., wonende te Breskens; 31, Jacobus Adriaan Hoogesteger, 55 j., wonende te Breskens, (overl. te Oostburg). INGEKOMEN: 1, Johanna C. van de Sande-de Rijke, van Middelburg naar Langeweg 22; 5, Cornelis Salomé en ge zin, van Groede naar Banckertlaan 3; 5, Leuntje Salomé-Klaassen, van Groede naar Langeweg 54; 14, Daniël P. Porreij en echtg., van Groede naar Langeweg 44; 14, Jan Lalkens en gezin, van Drie wegen naar Banckertlaan 17; 20, Cor nelis A. Jtbse en echtg., van Vlissingen naar Langeweg 50; 22, Hendrik J. Won- dergem en gezin, van Serooskerke naar v. Zuijenstraat ong.; 25, Willem F. Hart man en echtg., van Haarlemmermeer naar Goudsbloemstraat 19; 28, Jozina G. Notebaart-van Houte, van Cadzand naar Visserijstraat 12 21, Annie J. Loh- man-de Baere, van Aardenburg naar Havenstraat 32. VERTROKKEN: 4, Bertus Seekles en echtg., van Visserijstraat 10 naar Rot terdam 14, Kenneth Knowles en echtg,, van Wulpenlaan 12 naar Winterswijk: 13, Dirk A. Albregtse, van Havenstraat 6 naar O'ostkapellelS, Paulina A. Bril- van de Vijver, van Dorpsstraat 89 naar Utrecht. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Kleiduivenschieting De jagersvereniging Biervliet organi seerde zaterdagmiddag in de Braak manpolder 'n kleiduivenschieting, waar voor veel belangstelling was. De orga nisatie van dit jagersfestijn bij uitstek FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Hij stopte het in zijn zak, keek naai de lachende vrouw, nam toen voorzich tig haar hoofd tussen zijn handen en drukte een zoen op beide wangen. „Dank je moeke", zei hij zacht, maar met een vielen zijn handen van haar af en stapte hij uit de wagen. Terwijl ze naar huis reed, streek ze met een vinger over haar wangen en prevelde dankbaar: „Moeke heeft hij tegen me gezegd, die lieve jongen van me De hoogconjunctuur bleef aanhouden en de woningnood was nog steeds niet veel minder dan in 1945. Zodat het be drijf van Arie Schras gouden tijden be leefde. Er moest hard voor gewerkt wor den, van de directeur tot de bijrijder op de stenenwagen, maar iedereen kreeg zijn deel en was tevreden. Hennie ging in 1959 naar de H.B.S. um zich voor te bereiden voor zijn ideaal, schilder worden. Gerard ging over naar de tweede klas en het zusje begon al te lopen, soms tot grote wanhoop van de beide dienstmeisjes, die wel eens een deur vergaten te sluiten. Iedereen was was bij het bestuur van de jagersver eniging in goede handen. De inzet was het kampioenschap op kleiduivenschieting van Oost en West Z.-Vlaanderen, dat na een spectaculaire kamp gewonnen werd door de heer P. Dierick uit Koewacht met 150 punten. De verdere uitslagen waren: Wedstrijdbaan: 1 J. Nagelkerke, St. Jan steen, 140 pnt.; 2 P. Dieleman, Ter- neuzen, 130 p.; 3 mevr. van Eerden- burgh (B.), 120 p.; 4 P. Dierick, Koe wacht, 115 p.; 5 Graaf Leon de Borch- grave, (B.), 115 p.: 6 mevr. van Tuij- nen, Antwerpen 115 p. Vrije baan: J. Ingels, Biervliet, 90 pnt.; P. Dierick, Koewacht, 90 p.; J. de Kok, St. Jansteen, 90 p., allen geklas seerd na herkansing; Graaf L. de Borchgrave, 90 p.; P. Dieleman, Ter- neuzen, 85 p.; J .Nagelkerke, St. Jan steen, 80 p. VerrassingsbaanGraaf de Borchgrave, Brussel, 90 pnt.; J. van Thillo, B.), 70 p.; L. Verbeeke, (B.), 70 p. Buksbaan: P. van Hoeve, Terneuzen, 35 pnt.; A. de Putter, Terneuzen. 34 p., beiden geklasseerd na herkansing; K. de Koeijer, Aardenburg, 34 p.; K. van Rooijen, Heinkenszand, 33 p.; J. van Goethem, (B.), 33 p. De voorzitter van de jagers vereniging Biervliet, de heer P. Pladdet, reikte na afloop van de wedstrijd op de weide de prijzen uit na een geestige speech, waar in hij dankte voor de grote belangstel ling voor dzee wedstrijden. Breskens Officiële opening van het nieuwe bijkantoor van de Nutsspaarbank. J.l. maandag vond met het ontsluiten van de brandkast door burgemeester Eekhout de officiële opening plaats van het nieuwe bijkantoor van de Nuts spaarbank. In zijn openingswoord wees de burge meester op de toenemende groei van zijn gemeente en sprak er zijn vreugde over uit, dat thans de Nutsspaarbank in een permanent gebouw gevestigd is. Lof had hij vcor architect Rozenkrans, die van het oude pand Dorpsstraat 47 dit mooie gebouw heeft gemaakt. Hij feliciteerde de Directie met het besluit om zich weer en nu definitief te Bres kens te vestigen en sprak daarbij de hoop uit, dat en het gebouw en de toe name van de clientèle aan de verwach tingen van de Directie zullen beant woorden. Tevoren had de heer v. d. Briel, voor zitter van de Nutsspaarbank te Middel burg, de aanwezigen verwelkomd. Aan het slot van de bijeenkomst werd nog het woord gevoerd door de heer Volp, directeur van de Nutsspaarbank te Middelburg, die mededeelde, dat be reids een eerste spaarboekje werd uit gereikt aan de pasgeboren baby van dhr. M. A. van den Broecke uit de Fuch siastraat 2. Camping Breskens officieel in gebruik genomen. Voor het bestuur van N.V. Zeebad Breskens was het zaterdagmiddag een geizond en de onderlinge harmonie in huis was zo goed als men maar kon wensen. Het oudejaar werd uitbundig uitgeluid en nadat de klok geslagen had, wenste men elkaar een gezegend nieuw jaar toe. Maar het nieuwe jaar schiep voorBep een nieuw probleem. Gonnie, die al ruim tien jaar bij de familie in dienst was, kondigde haar voorgenomen huwelijk aan met de boekhouder van het bedrijf eigenlijk tot ieders grote verrassing. En ook Ans deelde mede, dat ze in mei dacht te trouwen met een buurjongen, zoon van een winkelier in het dorp. Zo dat Bep op vrij korte termijn moest zorgen voor twee nieuwe meisjes .Er werden enkele advertenties geplaatst, maar wat er op kwam was niet naar haar zin. Teneinde raad nam ze een oudere vrouw in dienst voor de keuken en een 15-jarig sprietig kind om op te leiden. Gonnie en Ans werden op de dag van hun huwelijk beladen met ge schenken van alle huisgenoten en daarmede was weer een hoofdstuk af gesloten. Bep kreeg het nu veel drukker, want Gonnie en Ans konden het werk, als het moest, geheel alleen af, doch de keukenprinses kwam eerst om 8 uur 's morgens en verdween weer voor het broodeten, terwijl Ella, door Hennie on eerbiedig „de bonestaak" genoemd, on middellijk na het afwassen huiswaarts glorieuze dag. Onder een stralende hemel, die de kampeergasten nodig hebben om in grote getale van de camping gebruik te maken, werden door burgemeester J. A. Eekhout de laatste beletselen weggeno men, die het vrij betreden van het grote kampeerterrein nog beletten. Met het hijsen van de vlag op het kampeer-recreatiegebouw werd ook dit officieel in gebruik gesteld. De heer J. W. Carels, president-com missaris van de raad van beheer van N.V. Zeebad Breskens, heette voordat al deze gebeurtenissen plaats vonden, in het recreatiegebouw de aanwezigen hartelijk welkom. Dat waren o.m. het bijna voltallige gemeentebestuur van Breskens, de Rijksmiddenstandsconsu- lent voor Zeeland, de heer A. A. Kor- stanje, vele vertegenwoordigers van V.V.V.-verenigingen, alsmede leden van de raad van beheer van N.V. Zeebad Breskens, terwijl men ook de aardige ge dachte had gehad om kampeerders, die nu al enkele jaren gebruik maken van de terreinen van Zeebad, uit te nodigen deze plechtigheid bij te wonen. Spijtig was het dat zowel het lid van G.S., de heer J. van Dongen, als de di recteur van de Prov. V.V.V. te Middel burg verhinderd waren aanwezig te zijn. De heer Carels schetste met welgeko zen woorden hoe N.V. Zeebad Breskens is ontstaan. Het getroffen Breskens kon in 1945, toen uit België de doorstroom- toeristen gingen komen, de moed op brengen de gebouwen langs de Dorps straat en de Scheldekade op te bouwen. Er kwam door deze nieuwe vorm van inkomsten leven in Breskens brouwerij, dat met primitieve middelen hard werk te aan de wederopbouw. De visserij was als bron van inkomsten zwaar getrof fen, terwijl de fabriek van Van Melle werd overgeplaatst naar Rotterdam. Deze voor de ecoriomische ontwikkeling van Breskens zeer ongunstige factoren werden gecompenseerd door de door- stroomtoeristen, die tijdens het lange wachten op de veerboten, in Breskens hun verpozing zochten. Toen dan ook de plannen rezen, om Breskens van een moderne, grote veer haven met grote veren te voorzien aan de westkant van de gemeente, kwam men fel in verzet, daar men de bron van inkomsten die het doorstroom-toerisme bracht, niet wilde missen. Nadat de haven een feit was gewor den, zocht men in nauwe samenwerking met het Ministerie van Economische Zaken naar compensatiemiddelen om te trachten het doorstroom-toerisme om te zetten in een blijvend toerisme. De prachtige promenade met een uniek uit zicht over de Westerschelde is hier een voorbeeld van. De middenstand, eerst verenigd in een actie-comité tegen de nieuwe veerha ven, verenigde zich opnieuw en vond uiteindelijk haar vorm in N.V. Zeebad Breskens, waarin men trachtte het strandtoerisme te bevorderen. Er werden vlot aandelen afgezet en in eendrach tige samenwerking nam men de strand- exploitatie ter hand. Al snel begreep men, dat men er alleen met een goede exploitatie van het strand niet kwam. Er moest een goede accommodatie ko keerde. Zodat Bep 's avonds alleen voor alles stond. Arie zag dit enkele weken aan en be sliste toen, dat het zo niet langer kon. Hij plaatste weer een advertentie en liet de candidaten op zijn kantoor ko men. Een klein dikkertje van 16 jaar leek hem het meest geschikt, omdat ze wel voor dag en nacht wilde dienen. Hij stuurde haar met de bus naar Ha ren en belde Bep op. „Ik heb een dienst meisje voor je. Ze is onderweg". „Een wat?" „Een dienstmeisje. Ze wil wel voor dag en nacht. Ik dacht dat ze wel ge schikt was". „Maar we hebben mevrouw Van der Vaart en Elly". „Als ze naar je zin is, zeg je mevrouw van der Vaart maar op. Ik heb het al lang bekeken dat het haar heel niet aanstaat bij ons. Jij niet soms?" „Ja, dat wel, maar „Geen maren, Bep. Zie maar eens, of ik verstand heb van dienstmeisjes. Ze zal mét een kwartiertje wel bij je zijn". Dina bleek bij Bep in de smaak te vallen. Ze kon de volgende maand be ginnen en als er een werkster was voor het ruwe werk, wilde ze verder van al les doen. Ze had een mooi getuigschrift van haar vorige dienst, maar mevrouw was naar „Holland" vertrokken en Dina wilde liever dicht bij huis blijven. men om het toerisme aan Breskens te binden. De pensions verrezen als padde stoelen uit de grond. Men kreeg in het Gemeente- en Prov. Bestuur warme me dewerkers, om het plan van Breskens een badplaats te maken, te verwezen lijken. De omschakeling van het door stroom-toerisme naar het verblijfstoe- risme ging geruisloos. Velen schakelden om en dank zij enorme medewerking van vele kanten kon N.V. Zeebad Bres kens van de grond komen. Als men het, aldus de heer Carels, samen eens kan zijn kunnen er veel dingen gebeuren. Terreinen voor de kampexploitatie werden aangekocht; men kreeg vlak on der de zeedijk de beschikking over een groot stuk grond, waarop al spoedig tent woninkjes gebouwd werden. Dank zij de nauwe samenwerking groeide het aan tal overnachtingen te Breskens gedu rende de zomermaanden hard en ver viervoudigde het zich. Er zit, aldus de voorzitter van N.V. Zeebad, lijn in de ontwikkeling. Ieder jaar wordt het drukker in Breskens. Met deze gebouwen, die thans in ge bruik genomen worden, zijn we er nog niet, aldus de heer Carels. Het probleem van de riolering van het kampeerter rein wordt nijpend. Voor deze voorzie ningen kunnen we financieel niet zelf zorgen. Er zijn echter al gesprekken ge weest met het Ministerie van Economi sche Zaken om uit de landelijke re- creatiepot steun te mogen ontvangen om de verdere uitbouw van de camping, alsmede de aanleg van de riolering mo- gelijk te maken. Vandaag, zo verzekerde de heer Ca rels zijn mede-aandeelhouders, maken we een enorme sprong vooruit. We heb ben een goede camping en prachtige ge bouwen, ook goede toiletvoorzieningen, alsmede een kampwinkel waar de kam peerders terecht zullen kunnen. De voorz. dankte allen die op enigerlei wijze aan N.V. Zeebad Breskens steun hebben gegeven. De aandeelhouders krijgen nog geen rente van hun geld, doch incasse ren de rente in ruime mate over de toonbank heen door de grote toeristen- stroom die in Breskens komt. Toen N.V. Zeebad voor de verwezenlijking van de plannen deze winter gebrek aan geld had, werd een beroep gedaan op de mid denstand van Breskens om opnieuw enkele aandelen te nemen. Het resultaat was f 20.000,- aan aandelen die ge plaatst konden worden. Dit bewijst dat men vertrouwen heeft in de ontwikke ling. De heer Carels wenste de exploi tant van het terrein en de gebouwen, de heer Van de Sande, nog veel succes toe terwijl hij de hoop uitsprak, dat men op vruchtbare wijze zal kunnen samenwerken. Op verzoek van de voorzitter bega ven alle genodigden zich nu naar bui ten, waar burgemeester Eekhout de laatste beletselen, een groen-rode strik in de kleuren van Breskens, weg nam. waardoor de slagboom open kon en men het terrein vrij kon betreden. Daar na werd de Breskense vlag op het ge bouw gehesen door de burgemeester. Het uitgebreide terrein werd bekeken door de genodigden, terwijl in sommige kampeerhuisjes een kijkje mocht wor den genomen. De prachtige toiletgebou- 1 juli deed Dina haar intrede en na een maand constateerde Bep tot haar genoegen, dat Arie's keuze niet slecht was. Weliswaar was het kind zestien jaar, maar Gonnie was ook op die leef tijd gekomen en kon het ook al spoedig aan. 1960 ging verder zonder belangrijke dingen voorbij. Flip werd tweedejaars en Hennie, die op de lagere school een hekel aan leren had, ging tot ieders verbazing met vlag en wimpel over. De kleine Riet begon de jongens te tiran niseren, hetgeen ze zich lieten welge vallen, terwijl Arie een buikje begon te krijgen. Er ging nog een jaar voorbij waarin Dient je, het dikkertje, helemaal geac climatiseerd was en de bonestaak Ella uitgroeide tot een normaal meisje. Flip toonde zich een waardige student, die in de kortst mogelijke tijd zijn graad wenste te halen en Hennie maakte zijn huiswerk, waarna hij met schetsboek en potlood door de omgeving zwierf. Wimmie, die nu al enige tijd gewoon Wim heette, stapte over naar de Ulo en Riet was de oogappel van de beide meis jes in de keuken. Op zijn twintigste jaar kreeg Flip als verjaardagsgeschenk van zijn vader een auto, waarmee de hele familie nog die zelfde dag in gedeelten een rit mee mocht maken om te constateren, dat het een „moord"wagen was.

De Schakel | 1964 | | pagina 1