Biervliet Gouden priesterjubileum. Onomwonden heeft Biervliets bevol king, katholiek en niet katholiek meege leefd met Biervliets pastoor, de eerw. heer E. P. G. Burm, die 50 jaar geleden als priester werd ingewijd. De Gouden Pastoor, zoals Biervliet za terdag de pastoor betitelde, werd 's morgens vanaf de pastorie door een grote stoet met bruidjes, geestelijken, en de padvinders, met zijn familie op feestelijke wijze de R.-K. kerk binnen geleid. De H. Mis van dankbaarheid droeg hij zelf op, terwijl een van zijn leerlin gen, pastoor A. Ingels, afkomstig uit Biervliet, de feestrede uitsprak. In deze feestrede benadrukte de heer Ingels wat het betekent om als uit verkorene te mogen werken in een pa rochie, waar de pastoor op handen wordt gedragen. Na de H. Mis, die door talrijken werd bijgewoond, was er een feestelijke recep tie, waar o.a. het voltallige gemeente bestuur bij aanwezig was, alsmede nage noeg alle geestelijken uit de omtrek, de vier priesters, afkomstig uit Biervliet, enkele religieuzen, eveneens afkomstig uit Biervliet en vele vertegenwoordigers van katholieke verenigingen. Ook de Ned. Herv. Kerk van Biervliet had een deputatie gestuurd. Tijdens de receptie waren het eerst de schoolkinderen, die de pastoor toe spraken. Zij deden dit met enkele verzen op rijm, waarin tot uitdrukking kwam, dat de pastoor van de schooljeugd veel kan verdragen, wel eens boos kijkt, doch steeds de kwajongensstreken kan verge ven. Een enorme fruitmand kreeg de pastoor aangeboden. De heer H. A. M. van de Vijver schetste daarna pastoor Burm als een zeer humaan mens, die vooral steeds veel aandacht heeft besteed aan de jeugd, hen begeleidde, door de moeilijk heden heen hielp en altijd een open oog had voor de opgroeiende jeugd, waar voor hij steeds veel begrip kan opbren gen. De heer van de Vijver schetste het 50-jarig priesterschap van de heer Burm op vaak geestige wijze en bracht de dank over van de parochie, dat de pastoor het van deze 50 jaren 31 jaar in Biervliet kon uithouden met zijn parochianen. Wij zijn u hiervoor bijzonder erken telijk, aldus de heer van de Vijver, want voordat u kwam, versleten ze zo wat ieder jaar een pastoor. Als blijk van warme erkentelijkheid uit de parochie bood hij een prachtig te levisietoestel aan, het meest moderne, dat er thans voor geld te koop is, ver zekerde hij de pastoor. Aan de huishoudster, juffrouw Marie, die de pastoor steeds trouw ter zijde staat, bood hij een enveloppe met in houd aan. Namens de burgerlijke gemeente sprak burgemeester A. P. Kostense zijn war me gvoelens van erkentelijkheid voor het feit, dat de pastoor, naast het wel zijn voor het katholieke bevolkingsdeel ook steeds een open oog had voor de ge hele bevolking. Hierdoor was het moge lijk, dat beide bevolkingsdelen steeds in ware eendrachtigheid naast elkaar kon den leven. De burgemeester reveleerde de hou ding van de pastoor in oorlogstijd en noemde hem een grote held. Hierna voerde de heer Labruijere het woord na mens de Herv. kerkeraad. Ook hij had woorden van warme waardering voor de pastoor en bood hem namens het Herv. bevolkingsdeel zijn hartelijke gelukwen sen aan. In een zeer geestige toespraak verze kerde de pastoor zelf tenslotte zijn parochie, dat hij beslist nog niet van plan is, op zijn lauweren te gaan rusten, doch voorlopig, met Gods hulp en zo lang ik kan, de oude pastorie te blijven bewonen, al zijn er zo voegde hij er on deugend aan toe, wel jongeren, die vin den, dat die oude pastoor nu maar eens weg moet gaan. Sprekend over zijn hou ding in oorlogstijd, merkte de pastoor op dat hij net als ieder ander hem goed geknepen had en steeds zo gauw moge- het? Vindt u het goed?" Ze wenkte met haar hoofd. „Vooruit haal je schetsboek van boven". Terwijl hij later ijverig zat te tekenen, hield hij ineens op en keek enige tijd naar moeder en kind. „Tante Bep", zei hij met een vreemde, zachte stem, zo ben je net een madonna ik teken je als een madonna 's Avonds, toen de jongeman sliep, haalde ze het schetsboek uit zijn kamer en liep ermee naar beneden. Arie las de krant en verbleekte, toen ze het open geslagen schetsboek over de krant legde. „Hoe vind je het?" vroeg ze. Hij keek met grote ogen naar de sterk gelijkende tekening en toen naar zijn vrcuw. „Dat ben jij met onze Riet hoe? Wie heeft dat getekend?" „Hoef je niet te vragen. Onze Hennie. Hij heeft talent, vind je niet?" Hij schudde zijn hoofd. „Dat je het goed vond „O, Arie doe niet zo vreselijk ouder wets. De jongen ziet het onbevangen en zo jong als hij nog is, met een kunste naarsoog. Laat hem leren, waar hij zin in heeft, je hebt Flip al voor de zaak en als het moet nog twee jongens. Stuur die jongen naar de tekenacademie. Als hij goed ontwikkeld wordt, groeit er een genie in hem op". Hij lachte. „Genieën worden geboren, niet gemaakt". „Goed. Neem van mij maar aan, dat hij dan als genie geboren is. Ik voel dit. lijk weer in de kelder terug ging. Ik deed slechts, zo Voegde hij er in alle eenvoud aan toe, wat ik dacht dat mijn plicht was. Na deze zeer humoristische toespraak was er gelegenheid de pastoor geluk te wensen, waarvan zeer ruim gebruik gemaakt werd en de pastoor voor ieder apart een hartelijk weerwoord had. Hoofuplaat Dijkval. Woensdagmorgen pl.m. 8 uur, heeft zich aan de zeewering van de Calami- teuze Hoofdplaatpolder een vrij ernstige oever- en dijkval voorgedaan. Het was laag water en plotseling zak ten de slibgronden tussen een uitste kend stuk zeedijk en een pl.m. tweehon derd meter verder naar het oosten ge legen golfbreker. Daar de oeverval met een van de uiteinden nog juist een ge deelte van de zeedijk raakte, ontstond ook nog een dijkval. Over een lengte van pl.m. 50 meter zakte alles weg. De ravage werd nog groter toen het water opkwam en aan de onbeschermde dijk begon te knabbe len. Reeds woensdagmiddag werd een aan vang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe zeedijk, die de bedreigde hoek geheel zal afsnijden. Het ligt in het voornemen voorlopig dag en nacht door te werken. Omtrent de oorzaak zal een grondig onderzoek moeten plaats hebben. Nleuwvliet Collecte. De te Nieuwvliet gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft f 176,- opgebracht. Oostburg Geslaagd. Voor het examen kleuterleidster slaagden te Middelburg de dames J. A. van Noorden en S. Reins. Retranchement Collecte Roode Kruis. De lijstcollecte voor het Ned. Roode Kruis bracht te Retranchement f 168,50 op. Veekeuring. De uitslag van de veekeuring te Re tranchement was als volgt: Eerste kalfskoeien: la Marie 4, van P. J. Vercouteren lb Hilda 4, van P. Vercouteren. Tweede kalfskoeien la Wietze, van Joh. Vercouteren. Vierde kalfskoeien: 1 Rika, van Iz. Basting. Oudere koeien: 1 Johanna 30, van L. de Regt; 2 Alco- ma Sijke, van P. Verc/outeren; 3 Irene van Iz. Basting. Oudere kalfvaarzen: la Aaltje 110, van L. I. Basting; lb Tjerkje 55, van L. de Regt; lc Johan na 38, van L. de Regt en Irma, van P. Vercouteren. Jongere kalfvaarzen: 1 Juweel, van Iz. Basting; 2 Jankje 120, van Iz. Basting. 1-jarige vaarzen: 1 Nora 48, van P. Vercouteren; 2 Wil lie 54, van L. Basting. Schoondijke Geslaagd. Aan de psychiatrische inrichtingen te Den Dolder slaagde zuster T. van Baal te Schoondijke voor diploma B. Waterlandkerkje Collecte Het Hoogeland". De te Waterlandkerkje gehouden col lecte voor de Stichting „Het Hooge land" te Beekbergen bracht een bedrag op van f 10,50. Collecte Simavi De gehouden collecte voor de Medi sche Hulp in de Tropenlanden „Simavi" Laat hem in de goede richting vormen. Zijn er kunstenaars in jouw familie?" „Ga weg kunstemakers misschien. Een oudoom van me ging de kermissen af met een harmonica". Ze schoot in een lach. „Malle vent. Hij legde het schetsboek op tafel, keek nog eens naar de tekening en knikte. „Goed, je krijgt je zin. Als hij wil, mag hij naar de tekenacademie. Kan ie later hongerlijden op een zolderkamer in Pa rijs of zo". „Werkelijke kunstenaars slagen altijd in het leven, Arie. Laat hem desnoods tes ten. Dan weet je al wat meer". De kleine Riet groeide voorspoedig en was de lieveling van iedere huisgenoot, de beide dienstmeisjes incluis. Enerzijds was Bep trots op haar dichtertje en verwarmde zich aan de genegenheid, die ieder ten toon spreidde voor het zusje, anderzijds moest ze wel eens paal en perk stellen aan al te veel belangstel ling. In zo'n geval riep ze het eens uit: „Jullie verwennen Rietje tot in de grond. Over een paar jaar is er geen land meer mee te bezeilen. Afgelopen! En nu la ten jullie haar rustig in de wieg. Moet ik nu echt boos op jullie worden?" Hennie lachte en keek haar olijk aan. ..Tante Bep en boos Twee begrippen, die helemaal niet bij elkaar passen. Ik geloof dat ik me dood zou schrikken, als je eens echt boos op me werd, tante Bep". Ze zuchtte en schudde haar hoofd. leverde een bedrag op van f 35,95. Breskens Nieuwe toonzaal van de gas maatschappij Zeevlam geopend. Voor de officiële opening van de toon zaal van de N.V. Zeevlam, geves tigd aan de Westlandstraat te Breskens, was vrijdagmiddag veel belangstelling. Aanwezig waren o.m. burgemeester J. A. Eekhout van Breskens, J. M. van Berc- kel uit Aardenburg, P. F. van Hooteghem uit Sluis, de gemeente-secretaris van Nieuwvliet, de heer D. Dekker, alsmede verschillende wethouders van de ge meenten Groede en Nieuwvliet. Het was de directeur van het gasbe drijf, de heer A. Jacobs uit Brugge, die een begroetingswoord sprak tot de vele genodigden die zich in de toonzaal ver enigd hadden. De N.V. Zeevlam, zo ver zekerde de directeur, is blij op deze be scheiden wijze een toonzaal te Breskens te kunnen openen. Zij is bestemd om de klant te laten zien wat men met gas en de diverse apparaten kan doen. Het eerste doel van de toonzaal is voorlich ting geven in de meest uitgebreide zin over de voordelen, die het gebruik van gas aan de consument biedt. De moge lijkheden zijn, vooral nu het aardgas er is en deze ontwikkeling zeer snel gaat, enorm. Het gaat niet alleen om het aan de man brengen van gastoestel- len en kookapparaten, dcch vooral om de diverse mogelijkheden die er zijn voor het koken en verwarmen met gas te kunnen tonen. Want, zo vervolgde de heer Jacobs zijn toespraak, we verwach ten veel van het gas in de toekomst. Het toekomstige gebruik van aardgas in dere streek moet worden voorbereid. Met de voorbereiding zijn we voor het bestaande net reeds begonnen, zodat we met de omschakeling gereed zijn als het aardgas ook in West Zeeuws- Vlaanderen komt. Dit vraagt van de gasmaatschappij Zeevlam, gevestigd te Brugge, met een dochtermaatschappij te Sluis, enorme investeringen. We ver wachten in de toekomst een grote uit breiding van het gebruik van het gas en zijn hierop reeds ingesteld door dit groter verbruik door vermindering van de gasprijs te stimuleren. Deze vermin derde prijs werd, ondanks vele prijsver hogingen, reeds enkele maanden gele den ingevoerd. Hoe de komst van het aardgas naar deze streek geregeld zal worden, is nog niet bekend. Er zijn enkele mogelijkhe den, waarvan de eerste is een buislei ding via Antwerpen en een tweede mo gelijkheid een buisleiding onder de Westerschelde door. De directie van N.V. Zeevlam tracht dit alles op te los sen in nauwe samenwerking met de gemeenten en provinciaal bestuur. We zullen, aldus de directeur, ons best doen de beste manier uit te zoeken waarop we dit gewest kunnen dienen. De tweede spreker was de burgemees ter van Breskens, de heer J. A. Eekhout, die namens het gemeentebestuur zijn dank uitsprak voor de uitnodiging om bij de opening van de toonzaal aanwe zig te zijn. De burgemeester legde voor al de nadruk op het gebruik van gas voor de verwarming van grote gebou wen en zei, dat het nieuwe gemeente huis straks een verwarming zal hehbcn, die slechts weinig veranderd zal behoe ven te worden voor de omschakeling naar aardgas. De mens moet wat meer gas-minded gemaakt worden, vond spr., daar men de voordelen die gas voor ver- wanning en kookdoeleinden biedt, niet volledig kent. Er moet baanbrekend werk gedaan worden, omdat gas vele economische mogelijkheden heeft. De burgemeester sprak de wens uit, dat de gasmaatschap pij er in slagen zal het gasverbruik op te voeren en bracht zijn gelukwensen over met de ingebruikstelling van de nieuwe toonzaal. Architect P. C. J. Loonen besprak uit voerig de mogelijkheid om door gebruik van gas een betere bouw te bevorderen, o.a. door het vroegtijdig aanbrengen van gasverwarming, waardoor de bouw als deze wat gevorderd is, doorgang kan vinden. De heer Jacobs sprak nog een kort „Dan mag ik wel oppassen, dat ik het nooit word. Als ik jullie een snoepje geef, blijven jullie dan bij de wieg van daan?" Flip grinnikte „Dat is omkoperij". Bep hief in gemaakte wanhoop haar handen omhoog. „.Kunnen jullie wel? Vier mannen tegen een zwakke vrouw? Schaam je je niet?" Hennie keek zijn broers aan en zei: „Verdraaid lui, dat is een idee. Vier mannen tegen een zwakke vrouw. Voor uit, we gaan die zwakke vrouw over meesteren. Met z'n allen". In een ogenblik was de hele kamer in rep en roer en er werd zo'n herrie ge maakt, dat Gonnie uit de keuken kwam kijken wat er aan de hand was. De vier „mannen" hadden al spoedig de „zwakke vrouw" overmeesterd en droe gen haar onder indianengehuil in triomf naar de zitbank. En net begonnen de jongens te overleggen, wat ze verder met de zwakke vrouw zouden gaan doem, toen de baby beg:n te huilen. Met een sprong was iedereen overeind en bij de wieg. „Zie nu eens, wat jullie gedaan heb ben", mopperde Bep. „En ze sliep net zo lekker". „We zullen het nooit meer doen", ver zekerde Flip plechtig. „We zijn veel te gek met ons lieve zusje". Bep vertederde en omarmde vier jon genshoofden. „Jullie zijn alle vijf mijn heerlijke schatten!" dankwoord, waarna een uitgebreide re ceptie volgde. De toonzaal is een juweeltje gewor den. De nieuwste en meest moderne apparaten, kooktoestellen, gaskachels, gasfornuizen, gijsers, etc. worden ge toond, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op de voorlichting om voor iedere woning en ieder gezin, aangepast aan de omstandigheden, een zo goed moge lijke oplossing Voor het kook- en ver warmingsprobleem vast te stellen. Tijdens een onderhoud, deelde de di rectie van het gasbedrijf mede, dat het niet onwaarschijnlijk is dat het gasnet, dat thans slechts te Breskens, Groede, Nieuwvliet, Sluis, Aardenburg en Oost burg ligt, in de toekomst uit te breiden. Dit is mogelijk omdat achter de N.V. Zeevlam ook het grote technische bu reau E.B.E.S. te Brugge staat. Men is thans administratief en technisch be zig met voorbereidende besprekingen om te trachten het gasnet uit te breiden. Man overboord gevallen. Woensdagmorgen is de 55-jarige C. Jisrooh uit Rotterdam in de handels haven te Breskens overboord gevallen van de sleepboot Hardinxveld. De heer J., die zich in 't gangboord bevond, werd plotseling onwel en viel overboord. De opvarenden wisten hem sp edig weer aan boord te halen. De ijlings ontboden arts, dokter J. v. d. Maas uit Breskens, kon slechts de dood constateren. De man was gehuwd. Bezoek van Plattelandsvrouwen. De afdeling -West Zeeuws-Vlaanderen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen bez:cht met 70 leden, onder leiding van mevr. Vroon-v. Maarleveld, enkele bedrijven in Breskens. Het eerste bezoek betrof de drops- fabriek van de Firma Luteijn, waar het gehele proces gevolgd werd van de pro ductie van alle soorten suikerwerkenen waarbij alles vakkundig werd uitgelegd omtrent fabricage, verpakking en ver zending voor export naar alle landen ter wereld. Alle dames kregen een proefje mee. Daarna werd een bezoek gebracht aan het „Confectiebedrijf Blum", waar de dames grote interesse toonden voor het maken van zomer japonnen, die in grote getale gesneden, afgewerkt en geperst werden en daarna naar de groothandel gaan. Tot slot volgde een bezoek aan de nieuwe centrale bakkerij „De Zeeuw", waar de direktie allen onthaalde op koffie met verse koek, waarna een rond leiding door het gehele bedrijf met ex plicatie van het bakken met de meest moderne machines en een enorme grote gasoven. Dit alles had de grote belangstelling en vele vragen moesten worden beant woord. Met uitwisseling van vriendelijke woorden en cadeautjes, werd deze leer zame middag besloten met een geza menlijke wandeling over de nieuwe „promenade", waarbij in hotel Valk na een verfrissing men uit elkaar ging en de afdeling haar vacantie is begonnen, om in september a.s. met nieuwe moed weer het werk te beginnen. Schoolreisjes Openb. lagere school. Vrijdag, 5 juni, maakten de leerlingen van de 5e en 6e klas met hun leerkrach ten en enkele leden van de Oudercom missie hun jaarlijkse schoolreis. Met de boot van 6.20 uur begon de reis naar de „Efteling" te Kaatsheuvel. In het Liesbos bij Breda werd een half uur gepauzeerd. De leerlingen volgden de door de leer krachten uitgestippelde route zeer nauwkeurig. Ook de opdrachten werden door sommige leerlingen zeer goed uit gevoerd. Ongeveer 10 uur kwamen ze in de Ef teling aan. Reeds vele bussen hadden een plaats gevonden op de zeer grote parkeerplaats. De speeltuin, het treintje, de roeibo ten en natuurlijk de verscheidene kios ken trokken de volle aandacht. Ook de sprookjestuin had veel bewondering. Op de terugreis werd neg een bezoek gebracht aan de speeltuin de „Vrouwen hof" te Roosendaal. Om 10 min. over 9 vertelden de kin deren enthousiast hun belevenissen aan Najaar 1959 vertrek Flip Schras naar Delft en werd daar op de gebruikelijke wijze ontgroend. Toen hij het eerste weekeind thuiskwam, grinnikte hij ver legen toen Bep hem over zijn gemil limeterde haar streek, .,'t Staat ie niet eens zo gek", concludeerde ze, terwijl ze hem met beide handen oen eindje van zich afduwde. „Hoe is het daar?" „Leuk", antW:ordde hij. „Af en toe een beetje heimwee naar Haren. Naar jou en zusje". Ze kuste hem op de wang. „Dank je, Flip, dat ie ook aan mij hebt gedacht. Een kop thee? Of drink je als student nu wat anders?" Hij schoot in een lach. „Voorlopig pre fereer ik thee". „Heel verstandig, knul. Daar hou je je hersens schoon mee". 's Maandagsmorgens vroeg bracht Bep hem in de auto naar de stad, zodat hij de eerste trein kon halen. Bij het sta tion duwde ze hem een briefje van tien in de handen en zei: „Als je zin hebt, mag je best eens een avondje komen tot de volgende morgen. Het valt niet mee de eerste tijd zo ver van huis, hè?" Hij kleurde en keek beteuterd naar het geld. „Stop weg. Studenten kunnen altijd geld gebruiken". (wordt vervolgd.'»

De Schakel | 1964 | | pagina 2