Breskens Nieuwe bushalte. Met ingang van de zomerdienst is de busroute in Breskens-dorp zowel voor de bussen van de S.B.M. als Z.V.T.M. enigszins gewijzigd. De bussen rijden nu via Langeweg naar en van de veerha ven en doen een nieuwe halte aan tus sen de Crijnsenlaan en de Bankertlaan. Voor de bewoners van het nieuwe ge deelte in het uitbreidingsplan West is dit een grote verbetering. Geslaagd. Te Den Haag slaagde dezer dagen voor het examen le gedeelte beroeps- gcederenvervoer de heer Jan Roest Pz. te Breskens. Overdracht nieuwe stalen viskotter BR 20. Op de Noordzee vond zaterdag jj. de proefvaart en overdracht plaats van de nieuwe stalen viskotter „Br 20", ge naamd „Nova Cura", eigenaar de heren A. de Baare en Zn. te Breskens. Het schip werd gebouwd en afgewerkt door de Fa. Gebr. v. d. Sande, scheeps werf - machinefabriek te Breskenshet heeft een lengte van 19 m., een breedte van 5 m., is voorzien van een 210 PK „Cummins" scheepsdieselmotor en ver der uitgerust met de modernste appa ratuur. De overdracht geschiedde door de heer J. I. v. d. Sande, die de heren De Baare dankte voor het vertrouwen, door hen in de werf gesteld. Hij wenste hen verder een behouden vaart en goede vangsten toe. De heer W.'v. d. Hooft, wethouder der gemeente Breskens, bracht in zijn speech naar voren, dat vooral het be- manningsvraagstuk momenteel één der problemen is voor allen, die bij de vis serij zijn betrokken en welke slechts in nauwe samenwerking kan worden op gelost. De heer J. de Koning, directeur der Amsterdamsche Bank te Breskens, welke hierna sprak, bracht in z'n speech naar voren met genoegen te hebben geconstateerd, dat, dank zij de garan tiestelling door de Gemeente, waardoor financiering van nieuwbouw mogelijk werd, goede resultaten in de visserij van Breskens zijn bereikt. De heer De Baare Sr. dankte daarop de sprekers voor hun woorden en de verdere aanwezigen voor de belangstel ling. De maandag daarop is het vaartuig ter visvangst uitgevaren. Vissersvaartuig CLN. 20 gezonken. Het te Breskens gestationneerde vis sersvaartuig Clinge 20, met aan boord de Gebr. Praet uit Nieuw-Namen, voer dinsdagmorgen ter garnalen vangst op de Westerschelde. Ter hoogte van boei één, tussen Vhs- singen en Breskens, zij visten met de boomkor, haakte een der netten aan een voorwerp op de bodem vast, waar door het schip overhelde en kapseisde. De Gebr. Praet, resp. 25 en 23 jaar oud, sprongen direct overboord om even later op het met de kiel naar boven drijvende schip te klauteren. Al spoedig bemerkten zij echter, dat het vaartuig zinkende was, maar ge lukkig wisten zij zich op een ronddrij vend zwemvest en een reddingsboei van het schip drijvende te houden Na pl.m. 10 minuten werden zij aan boord genomen door de sleepboot „Van Woelderen", die gewaarschuwd was door een passerend zeeschip. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens, heeft de twee onfortuinlijke vissers later in Breskens aan wal gezet. De gezonken CLN. 20 levert geen di rect gevaar op voor de scheepvaart. Vandalisme. In de nacht van woensdag en donder dag hebben enkele opvarenden van de in de Breskense haven liggende coaster „Spolanda" uit 's-Gravenhage, een pas- sagierstocht door de gemeente ge maakt en enkele vandale streken uit gehaald. De 3 matrozen A. C. D. uit Dordrecht. R. Z. uit Onderdendam en P. de H. uit Nijmegen, kwamen van de laatste boot Vlissingen-Breskens en hebben op de Boulevard de ruit van een sigaretten automaat vernield, enkele aanplantin gen uitgetrokken en op geparkeerde De jongen dacht een poosje na en keek toen naar zijn vader. „We hebben eigenlijk maar één moeke gehad, hè papa?" Arie knikte. „Ja, m'n jongen. Maar tante Bep wil nu voor jullie ook een moeke zijn, begrijp je?" Ja, dat snapte hij ook. „Misschien vergis ik me nog wel eens, maar ik wil best moeke zeggen, hoor ta moeke Bep". En toen schoten ze allemaal in de lach. De huwelijksvoltrekking had in alle eenvoud plaats. Arie en Bep waren het hierover met elkaar roerend eens ge weest. Op advies van zijn schoonouders zouden ze een kort huwelijksreisje ma ken: één week. Langer gedoogde zijn werkzaamheden niet, dat hij wegbleef. Gedurende die week zouden vader en moeder van Beusekom in Haren ver blijven en een oogje in het zeil hou den. Zodat het paar onbezorgd enkele dagen zou kunnen genieten. Na het diner reden ze weg, hartelijk nagewuifd door de familie en de vier jongens. Toen de wagen door de bocht van de weg verdwenen was, begon Bep auto's geplaatst, alsmede enkele straat naambordjes vernield. De politie heeft tegen de drie zeelui proces-verbaal opgemaakt. Onderlinge hengelwedstrijd. Zaterdag j.l. organiseerde de nengel- sportvereniging „De Zeekrab" te Bres kens een onderlinge wedstrijd. Dit was de eerste van de vier clubwedstrijden voor het kampioenschap. Er werd door 44 leden aan deelgeno men, waarvan er 36 vis gevangen heb ben. De uitslag was als volgt: 1. Fr. v. d. Bekke, 273 p., 2. R. v. d. Voorde, 261 p.; 3. I. Verduijn, 257 p.; 4. C. Dijl, 252 p. 5. C. P. Riemens, 224 p.; 6. P. van Velzen, 182 p.; 7. F. Veldman, 177 p.; 8. S. Versprille, 171 p.; 9. Ph. Keijmel, 153 p.; 10. A. Kareis, 121 p.; 11. M. Beerens, 102 p.; 12. P. Roest. 83 p. Sluis Raadsvergadering. De Raad van de gemeente Sluis be sloot tijdens de j.l. dinsdagavond gehou den vergadering om aan het architec tenbureau Rothuijzen en 't Hooft te Middelburg opdracht te geven tot het maken van een plan voor de bouw van een nieuwe Christelijke- en Openbare lagere school in de Kloosterstraat. Qp een vraag van de heer de Ruijter, of het ook in de bedoeling ligt gelijk tijdig een gymnastiekzaal te bouwen, zei burgemeester P. F. van Hooteghem dat dit wel in de bedoeling van het col lege van B. en W. ligt. De vergunningen van rijkswege worden echter zeer schaars afgegeven, doch de voorz. had goede hoop, dat bij deze scholen ook een gymnastiekzaal gebouwd zal kun nen worden in de toekomst. Ook het col lege, zo verzekerde de voorz. d eheer de Ruijter, is overtuigd van de noodzaak van een gymnastiekzaal en zal al het mogelijke doen om deze gerealiseerd te krijgen. De heer Herdink had bezwaren om een architectenbureau in te schakelen. Hij had de opdracht liever verstrekt ge zien aan de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht. De voorz. vond, dat dit thans om technische redenen niet mogelijk was. De heren O. van Vosselen te Beveren en R. Dusardeijn te Sluis kregen hun verzoek om voor een schilderijen-expo sitie de raadskelder te mogen gebruiken, door de raad toegewezen. Een huur van f 75,- per week zal verschuldigd zijn. Aan de Europese beweging werd een subsidie van f 25,- toegekend, terwijl de raad zich garant stelde voor een bedrag van f 500,- ter gelegenheid van de vie ring van het 500-jarig bestaan van de Rederijkerskamer te Sluis. f 400,- werd uitgetrokken voor de aan koop van een verkeerstafel van de ge meente Sliedrecht ten behoeve van het verkeersonderricht. Het schilderwerk etc. aan 37 woning wetwoningen werd voor f 76.959 opge dragen aan de firma C. G. Hast te Sluis. De uitvoering van de derde fase van het wederopbouwplan werd gegund aan de firma P. R. Toussaint te Cadzand. B. en W. stelden voor zich aan te slui ten bij de gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil in Zeeuws- Vlaanderen, waarbij inmiddels al de ge meenten Breskens, Biervliet, Zuidzande, Groede, Schoondijke, Nieuwvliet en Cadzand zich hebben aangesloten. Weth. Gevaert kwam tijdens de raads vergadering op zijn gegeven goedkeu ring terug, daar hij de opgezette rege- lin te duur vond en te stroef. Voor de bewoners zal deze regeling zeker geen voordelen brengen, zo meende hij. Bo vendien vond hij, dat de huisvuilophaal dienst van de gemeente de laatste ja ren uitstekend functioneert. Enkele raadsleden sloten zich bij de uitspraak van de wethouder aan. De voorz. gaf toe, dat aan iedere gemeenschappelijke re geling wel enkele nadelen kleven, doch dat uit praktische en hygiënische over wegingen was besloten dit raadsvoorstel te doen. De tegenwoordige vuilnisauto is niet meer geschikt, zodat we volgend jaar voor een grotere uitgave zullen ko men. De heer Wage kon zich bij de ge- dachtengang van de meerderheid van het college van B. en W. wel aansluiten. De bezwaren van de heren Gevaert en Herdink waren, dat het ophalen van huisvuil een overheidstaak is, die niet in handen van particulieren gegeven mag worden. Weth. van Hal en de voorz. te snikken. Arie keek haar van terzijde aan en remde instinctmatig af. „Wat nu? Op je trouwdag verdriet?" „Ze zijn zo lief geweest snikte Bep, „die schatten van jongens ik zal ze missen. Ik houd zo ontzettend veel van ze Hij legde zijn arm om haar schouder en trok de vrouw naar zich toe. „Lieve vrouw, het zijn nu ook jouw kinderen. Jij bent nu ook hun moeder. We zullen hen samen in onze liefde laten delen. Maar dit weekje wil ik je helemaal voor mij alleen hebben. Eén volle week, Bep, mijn eigen lieveling Zes gelukkige dagen in de Ardennen. Waarin ze genoten van het mooie na jaar en de rust in het door vacantie- gangers verlaten dorpje. Waar ze hand in hand lange wandelingen maakten en elkaar omhelsden en kusten. Waar ze op het balcon van hun hotelkamer naar de ondergaande zon zaten te kijken. De thuiskomst was één grote verras sing. De grote kamer was door de kin deren versierd met groen en bloemen en een groot karton, kennelijk door de kunstzinnig aangelegde Hennie geschil derd, riep hen een „welkom papa en hielden een uitvoerig pleidooi voor de gemeenschappelijke regeling, die Sluis met zijn vele hotels en restaurants zeer vele voordelen zal bieden. Een water dichte centrale regeling waarbij ieder zich kan aansluiten, is, aldus de voorz., toch niet te maken. Door al deze centrale regelingen, zo merkte de heer Herdink nog op, wordt een samenvoeging van gemeenten maar in de hand gewerkt. De voorz. dacht echter dat het de onwil is om centrale regelingen te creëren, die een samen voeging eerder in de hand werken. Bij stemming staakten de stemmen, zodat in de volgende raadsvergadering dit voorstel nog eens aan de orde zal komen. Cadzand Blikseminslag. Zondagavond is tijdens het onweer de bliksem ingeslagen in de graanopslag- plaats van J. I. M. te Cadzand-haven. Dit werd pas maandagmorgen ontdekt. Er zijn slechts enkele kleine bescha digingen ontstaan. Geslaagd. De heer J. P. A. Plog, afkomstig uit Cadzand, behaalde een dezer dagen aan de Rijkspolitieschool te Arnhem het po- litiediploma A. Hoofdplaat Autobotsing. Gistermorgen kwamen een 2-tal auto's op de Hoofdplaatseweg, onder de wijk No. Eén, met elkaar in botsing. Deze botsing ontstond doordat een vrachtauto, bestuurd door D. P. O. uit Hansweert, komende uit de richting Hoofdplaat en een personenauto, be stuurd door M. de J. uit Breskens, ko mende uit de richting van deze gemeen te, elkaar op de te smalle weg moesten passeren. Gelukkig bleef het bij wat materiële schade. Nieuwvliet Collectes. De gehouden coillecte ten bate van SAKOR (kinderbescherming) heeft in de gemeente Nieuwvliet de som van f 58,25 opgebracht. De collecte ten bate van SIMAVI (me dische steun in tropenland) bracht f 144,- op. Autobotsing. Op de Prov. weg Breskens-Sluis, on der Nieuwvliet, botste een personen auto, bestuurd door dhr. K. M. uit Breskens en komend uit de richting Sluis, in volle vaart tegen een vracht auto, bestuurd door dhr. V., eveneens uit Breskens en komend uit de rich ting van deze gemeente. De auto van dhr. M. sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht, waar hij een heel eind doorschoof. De bestuurder werd daarbij uit de wagen geslingerd en wonder boven wonder bekwam dhr. M. daarbij slechts enkele blauwe plekken op een der han den. De chauffeur van de vrachtwagen van de fa. R. uit Breskens bleef onge deerd. De vrachtwagen kreeg lichte schade, doch de personenauto werd vernield. Oostburg Geslaagd. Aan de Middelbare Meisjesschool, ver bonden aan de R.K. H.B.S. voor West Z.-Vlaanderen „St. Eloy" te Oostburg. slaagden voor het eindexamen de da mes: Jet Fierens te Oostburg; Dorothy Geernaert, Groede; Raja van Houte te Breskens en Jacqueline van Oers te IJzendijke. Bejaardenreis. Dinsdag j.l. hebben de Oostburgse be jaarden een reisje gemaakt langs de Belgische kust met als doel Oostende. Burgemeester Pierse van Oostende bood burgemeester van Leeuwen uit Oostburg een gouden ere-medaille met inscriptie aan, terwijl burgemeester van Leeuwen op zijn beurt een prachtig met de hand gesneden beeldje van dc Éénhoorn aanbood. Deze bejaardenreis is een groot suc ces geworden. De bejaarden waren des middags de gast van het gemeentebe- moeke" toe. Ze stonden midden in de kamer er be duusd van te kijken. Arie slikte een brok weg en Bep kon haar tranen niet weerhouden. Ze ging zitten en trok de twee jongste spruiten op haar schoot, knuffelde en zoende ze en zei: „Gewel dig, schatten van me, wat hebben jullie dat ontzettend mooi versierd. Dank je wel, jongens, het was een grote verras sing voor ons, niet Arie?" De man knikte en streek Hennie over zijn hoofd. Bep keek hem ook even aan en knipoogde vertrouwelijk. „Reuze mooi, jongen. Dat bewaren we altijd, hoor". Flip kwam op zijn beurt met een ron de doos aandragen en toen Bep het dek sel er afgehaald had, zag ze een grote taart met het opschrift: „Van de vier bengels". Opnieuw kwamen de tranen naar boven, maar ze wist zich wonder wel te beheersen, sprong overeind en dreef de vier jongens bij elkaar. Met de armen om hen heen keek ze de kinde ren één voor één aan. „Ik kom woorden tekort, mijn lieve bengels, voor al deze hartelijkheid". (wordt vervolgd.) stuur van Oostende en kregen in de fraaie raadzaal verschillende verversin gen aangeboden. Oostburg's harmonie haalde het ge zelschap 's avonds af en bracht de bus sen en auto's naar de Markt, waar een feestelijke serenade werd gebracht. Burgemeester van Leeuwen sprak zijn warme dank uit aan het bejaarden comité voor de prachtige reis en de pri ma organisatie. Schoondijke Tentoonstelling Landbouwhuishoudschool. In de Landbouwhuishoudschool „Prin ses Marijke" te Schoondijke vond de jaarlijkse tentoonstelling van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken plaats. Een rondgang door de school gaf een beeld van de veelzijdigheid van het on derwijs. In de keuken kon men kennismaken met de producten van de bak-, braad- en kookkunst van de leerlingen. Dat datgene wat uit de keuken komt ook op de juiste wijze opgediend en geserveerd moet worden, was in een volgend lokaal te zien, waar men enkele keurig gedekte tafels aantrof. Ook de afdeling handen arbeid gaf duidelijk weer dat dit onder wijs op de meest moderne leest ge schoeid is. Deze afdeling werkt zelfs met een eenvoudige pottenbakkersoven. Tevens getuigen de geëxposeerde voor werpen van een modern artistiek ver antwoord geheel. Dat ook de A.V.O.-vakken niet verge ten worden, bleek uit het in deze afde ling tentoongestelde werk. Het bleek dat het A.V.O.-onderwijs aan deze school zich richtte op actuele practische gege vens. In een der naailokalen had in de mid daguren een modeshow plaats. Deze show werd door de leerlingen zelf ver zorgd. Onder grote belangstelling wer den op vlotte wijze de diverse gemaakte kledingstukken getoond. Uit alles bleek dat West Z.-Vlaande ren in de „Prinses Marijke"-school een bloeiende inrichting van onderwijs be zit, waar de Gemeente Schoondijke trots op kan zijn. Opbrengst Sakor-kollekte. De Sakor-kollekte heeft te Schoon dijke het mooie bedrag van f 133,52 op gebracht. Vergadering Oranjevereniging. De Oranjevereniging Schoondijke kwam vorige week in cafetaria „de Brink" voor zijn jaarlijkse algemene vergadering bijeen. In zijn openingswoord drukte de voor zitter zijn spijt uit over de geringe opr komst van de leden. Uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag hoe men verandering zou kunnen brengen in het vieren van het jaarlijkse „Oranjefeest", opdat men eens meereen volksfeest zou krijgen. Het ledental was enigszins terugge lopen. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten over het afgelopen jaar f 440.90 hadden be dragen en de uitgaven f 180,86. Zo kon den de boeken worden afgesloten met een batig slot van f 260,04. De kascom- missie bevond de boeken in orde, zodat de penningmeester decharge voor het gevoerde beleid kon worden verleend. De heren De Dobbelaere en Koeijer werden in het bestuur gekozen. Woningbouw. De Kon. Wilhelminastraat nadert thans snel zijn voltooiing. Binnen korte tijd zal de bestrating voltooid zijn. De noodwoningen aan de Montfoort- straat zullen ook binnen 14 dagen ver dwijnen (zes in getal). Alleen de Bilt- straat blijft dan nog over. Hopenlijk zal deze straat ook spoedig verdwijnen. De Kon. Wilhelminastraat zal aan beide zijden een breed plantsoen krijgen. Er wordt dus veel aan groenvoorziening gedaan. Bliksem sloeg in landbouwschuren. Tijdens het vrij hevige onweer van zondagavond j.l., is de bliksem ingesla gen in een pas gereedgekomen schuur van dhr. D. te Schoondijke. Er ontstond geen brand, doch wel werd het dak ingedrukt, zodat grote vernielingen werden aangericht zowel aan de schuur als aan de daarin opge slagen landbouwmachines, e.d. Maandagavond sloeg tijdens een kort onweer de bliksem in de landbouw- schuur van de Gebr. v. 't W. aan de Cathalijneweg te Schoondijke. De heer B. van VI. bevond zich op dat moment in de schuur, doch bleef gelukkig onge deerd. Daar de schuur in brand vloog, waarschuwde men direct de brandweer van Schoondijke, terwijl buren te hulp schoten. Dank zij dec.e hulp konden een aantal landbouwmachines, die de gebr. v. 't W. als loonbedrijf in gebruik heeft, worden gered. Veel ging echter verloren in de totaal uitgebrande schuur. De brandweer moest door een opge broken weg een omweg over Oostburg nemen, terwijl enkele honderden me ters slang uitgelegd moesten worden om bij een brandkraan van de water leiding te komen. In de schuur bevonden zich ook enkele zuurstofcylinders, die echter vrij spoedig in veiligheid konden worden gebracht en met een straal werden afgekoeld. De brandweer, die de vuurhaard te lijf ging onder commandant A. Huigh, kon niet voorkomen dat van de schuur slechts de vier gevels bleven recht staan. De vlak bij de schuur staande woning kon behouden blijven.

De Schakel | 1964 | | pagina 2