vj Burgemeester Everwijn nam afscheid van Züidzande alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen HET ONMOGELIJKE HUWELIJK dejchakel ALG. nieuws blad r~ DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 18e Jaargang Nr. 975 Vrijdag 5 juni 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand mei 1964. GEBOORTEN2, Heieen Petra Maria, d. van A. F. Stokkerman en van M. A. A. de Loos, wonende te Oostburg; 8, Geert Abraham, zn. van G. P. de Smidt en van E. M. Versprille, wonende te Re- tranchement; 10, Maria Suzanna Eli zabeth, d. van A. J. Cauwels en van A. de Rooij, wonende te Breskens; 17, An drea Joan, d. van A. P. van der Meulen en van W. van Roekei, wonende te Oost burg; 16, Elizabeth Wilhelmina, d. van C. F. Vogelzang en van A. G. M. Luk, wonende te Oostburg; 21, Edith, d. van J. van der Lijke en van J. E. Faro, wo nende te Oostburg; 24. Rika Gerarda Maria, d. van J. E. M. Cattoor en van E. E. N. Joos, wonende te Aardenburg Eede; 25, Karin Maria Georgia, d. van H. Speijer en van A. M. A. Van den Kerchove, wonende te Cadzand; 25, Jan Frederik, zn. van J. F. de Vrijer en van T. A. de Vries, wonende te Schoondijke; 25, Marc Etienne Liza, zn. van F. A. de Rijcke en van A. J. Steijaert, wonende te Aardenburg; 27, Mare Gijsbertus, zn. van H. Sukkel en van M. Higgins, wo nende te Groede; 31, Jean Pierre Theo- dorus René, zn. van J. P. de Koek en van M. E. van den Neste, wonende te Aardenburg. HUWELIJKEN; 2, Rolf Meaubert, 23 j., wonende te Bad Honnef in Duitsland en Maria Sara Leenhouts, 21 j., wonen de te Oostburg; 14, Erasmus Johannes Smit, 30 j., wonende te Amsterdam en Cathalina de Jager, 26 j., wonende te Oostburg; 15, Wilhelm Christiaan Peper zak, 27 j. en Catharina Johanna Maria Risseeuw, 20 j., beiden wonende te Oost burg; 28, Johannis Cornelis van de Sluis. 24 j., wonende te Retranchement en Catharina Elizabeth Meijers, 21 j., wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 4, Elizabeth Maria Ver- kaik, 5 j., d. van M. Verkaik en van M. E. van Luijk, wonende te Oostburg; 7, Willem Hendrik den Breugom de Haas, 55 j., wonende te 's-Gravenhage13, Abraham Adriaan de Bert, 91 j., wonen de te Retranchement, 14, Anna Schut, 79 j., ev. I. A. Catsman, wonende te Schoondijke; 19, Petrus Franciscus Ser- rarens, 79 j., wonende te Oostburg; 19, Julien Alphons Johannes Ego, 81 j., wo nende te Oostburg; 19, Jacob Focke, 70 j., wonende te Sluis; 20, Irma Maria van den Hauwe, 78 j., geh. geweest met P. J. Doens, wonende te IJzendijke; 21, Daniël Willem de Koster, 59 j., wonende te Sluis; 21, Suzanna Sara Deseijn, 79 j., e.v. J. F. Desein, wonende te IJzendijke; 21, Elodie Marie Naeyaert, 82 j., geh. geweest met L. C. Dhondt, wonende te Oostburg; 22, Camillus Josephus van Houtte, 86 j., wonende te Aardenburg; 23, Camillus Joannes Bernardus Tho- maes, 86 j., wonende te Hoofdplaat; 29, Ludovicus Johannes de Broek, 69 j., wo nende te Sluis; 31, Jacobus Adriaan Hoogesteger, 55 j., wonende te Breskens; 31, Maria Pieternella de Winde, 62 j., e.v. J. Kolijn, wonende te Oostburg. FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. HOOFDSTUK 15. In huize Schras veranderde er niet veel. Voor de vorm ging Bep een maand naar huis, kwam overdag voor de kin deren zorgen, at mee en liet zich. als er niemand bij was, door haar aan staande man liefkozen en kussen. Als ze een enkele keer 's avonds met z'n tweeën een ritje maakten, had Arie een arm om haar heen geslagen en zat ze dicht tegen hem aan. Op stille plekjes stopte hij dan en nam de vrouw in zijn armen, overdekte haar met kussen tot ze er genoeg van kreeg en lachend zei: „Hou op, Arie, je maakt me ontoon baar. Verdraaid zeg, je lijkt wel een verliefde schooljongen „Misschien voel ik me ook zo", beken de hij, „Ik kan m'n geluk niet op. De gedachte, dat jij over enkele dagen mijn vrouw zult zijn ik ben gewoon hopeloos verliefd. Wat kan ik er aan deen?" Bep van Beusekom sloeg spontaan haar armen om de man heen en drukte Zaterdagmiddag heeft burgemeester H. P. Everwijn afscheid genomen van Züidzande, de gemeente, die hij acht jaar als burgemeester gediend heeft en waarvan hij voor zijn benoeming tot burgemeester jarenlang eerste ambte naar ter secretarie was. Burgemeester Everwijn ging Zuidzan de verlaten om dat hij benoemd is tot burgemeester van Westerschouwen. Hoezeer Züidzande aan zijn burger vader verknocht was, kwam vooral tot uitdrukking na de officiële raadsverga dering, waarin hij afscheid nam van de raad. Tijdens het onofficiële gedeelte van deze bijeenkomst toonde de bevol king van Züidzande onomwonden, hoe node men het burgemeestersgezin uit de gemeente laat vertrekken. Vooral op het gebied van het cultu rele leven, met name voor de muziek vereniging „Veronica" en voor de zang vereniging „Juliana" heeft de burge meester enorm veel gedaan. Mede door zijn toedoen, hij is dirigent van beide verenigingen geweest, is het niet alleen gelukt een hoog muzikaal peil te beha len, doch dit ook te behouden. Voor het officiële afscheid, de raad zaal was hiervoor te klein, was men ge togen naar hotel „De Roode Leeuw", waar de openbare raadsvergadering, met op de publieke tribune een zeer groot aantal genodigden, werd gehou den. Hier gaf burgemeester Everwijn een terugblik op de 26 jaren, dat hij in Zuid- heeft gewoond en als jonge klerk het ge meentehuis betrad. In de raad, aldus de scheidende bur gemeester, heb ik altijd een grote eens gezindheid aangetroffen. We beschouw den de zaak van de gemeente als onze eigen zaak en behartigden haar belan gen zo goed mogelijk. Ingaand op de mogelijkheid dat Züid zande haar zelfstandigheid zal verlie zen bij de herindeling van gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, verzekerde de burgemeester, in antwoord op de bange vraag die veel gesteld wordt, dat Züid zande nog een eigen burgemeester zal krijgen. Van hoger hand was hem dit persoonlijk met grote nadruk verzekerd. Met de wens uit te spreken, dat het Züidzande goed zal gaan en zijn eigen zelfstandigheid zal blijven behouden, beëindigde de burgemeester zijn af scheidstoespraak. Loco-burgemeester A. Luteijn verze kerde de burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, dat de jaren in Züidzande doorgebracht, goed be steedde jaren zijn geweest. Wij hebben alle reden tot tevredenheid, zo vervolg de spr. U hebt zich niet beperkt tot de belangenbehartiging van Uw gemeente, doch tevens in hoge mate het streekbe- lang gediend. Ook mevrouw Everwijn werd in deze hulde betrokken en kreeg een prachtige bloemenruiker aangebo den. Ook werden nog enkele geschenken aangeboden namens de gemeente, de raad en het gemeentepersoneel. een lange kus op zijn lippen. „Je bent een schat, Arie, maar dat weet ik al meer dan zeventien jaar.Pas in deze dagen besef ik dat wat dieper. Natuur lijk heb ik altijd van je gehouden. Maar op een andere manier. Ik hield van Riet en natuurlijk van mijn broers. Toen kwam jij opeens als het ware uit de lucht vallen. Ik kende je ternauwer nood. Riet had het wel eens een enkele keer over je en ik wist, waar jullie zaak was. Later, toen je zo hals-over-kop met Riet trouwde, dacht ik als slome bakvis: Hoe heeft-ie dat voor elkaar gekregen? Ik dacht natuurlijk dikwijls aan Ton- nie. Hoe kon ik toen weten, wat er was voorgevallen? Maar veel later, toen Flip geboren was en ik ging uitrekenen toen gingen mijn ogen open. Als ik nog aan die ruzie denk, die eerste avond, toen je bij ens thuis kwam Cornelis, Adrie en ik zaten op de kamer van de jongens, waar we alles vrij goed konden horen Vader maakte je uit voor al les wat maar zwart was en die dooie Arie zei maai* niks. Allemaal voor Riet. Doch toen ik alles wist, Arie toen vond ik je een geweldige knul. Een ech te fijne vent, omdat je het allemaal voor onze Riet gedaan had. Het was voor jou toch een geweldig risico. Ik had mijn ogen ook niet in mijn zak en zag best, dat Riet helemaal niet zo ver liefd was als ze ons wel eens wilde dien Namens de raad sprak het jongste raadslid, de heer P. Moll en de heer J. den Doelder namens het gemeenteper soneel. Na de sluiting van het openbare ge deelte volgde een enorme rij van spre kers, die het allen betreurden dat bur gemeester Ever wijn uit Züidzande weg gaat, doch die hem allen zijn grote promotie gunden. Burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke sprak namens de Bond van Gemeenteambtenaren en het Zeeuwse Groene Kruis dankwoorden voor het vele werk, dat de heer en mevrouw Everwijn hiervoor deden. Burgemeester J. L. van Leeuwen uit Oostburg voerde het woord namens de buurgemeenten. De voorzitter van het Oranje-Comité, de heer J. Risseeuw, sprak namens de gehele bevolking zijn dank uit voor de wijze waarop burgemeester Everwijn steeds voor zijn gemeentenaren een open oor had. Als geschenk van de be volking bood hij twee sportfietsen aan, die aangeboden werden door Peter den Doelder en Tineke de Veij. Voor de ge meente is het een groot verlies dat U vertrekt. We hopen echter dat U een prettige tijd in Westerschouwen zult hebben en op de prachtige fietspaden aldaar vele tochten op de fiets zult ma ken. Dan denkt U gelijk wel eens terug aan de goede tijd in Züidzande, aldus de heer Risseeuw. Mevr. S. de Kramer sprak als voor zitster van de zangvereniging „Juliana" woorden van grote erkentelijkheid en waardering, waarin tevens de spijt weer klonk dat het dameskoor enkele goede stemmen, die van mevrouw en haar dochter, .kwijt raakt. Het dameskoor schonk aan het burgemeesters-echtpaar als herinnering haar prachtige wissel beker, de trots van het koor, die onder leiding van de burgemeester indertijd werd gewonnen. Een geschenk waarvan juist de burgemeester de waarde zo goed wist te schatten en waarvoor hij bewo gen dankte. Da. Neeling, die niet aanwezig kon zijn, had een bandje gestuurd waarop haar afscheidswoorden waren te horen. Namens de Herv. Gemeente van Züid zande, die de burgemeester als kerk voogd diende, dankte zij hem hartelijk voor het vele goede, dat hij steeds voor Züidzande gedaan heeft. Namens de Herv. Gemeente bood mevr. Houder- steijn-Kohier een geschenk aan. De heer H. Goedegebuur sprak na mens het plaatselijke Groene Kruis, de heer J. Leegsma namens de plaatselijke V.V.V.-afdeling, de heer J. B. Becu na mens het Waterschap Het Vrije van Sluis. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet sprak namens de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in West Z.-Vlaanderen. Wethouder ten Klooster woonde dit afscheid bij namens de nieuwe gemeen te van burgemeester Everwijn, Wester schouwen en sprak de wens uit, dat de burgemeester spoedig in Westerschou wen even geliefd zal zijn als thans in Züidzande. Namens het bestuur van de Beschut tende Werkplaats te Oostburg sprak burgemeester van Hooteghem uit Sluis. geloven. Je mag best weten, dat ik in stilte wel eens kwaad op haar was. Ik dacht: zo'n knappe jongen en zo lief je was altijd zo attent voor haar, in ieder opzicht. En zij bleef doorgaans zo passief. Later begreep ik natuurlijk wel, dat het voor Riet een noodsprong was geweest. Maar jij won het, Arie. Ze was op het laatst dol op je. Ik kon dat be grijpen Ze liet haar stem dalen tot een zacht gefluister. „Daarom ben ik nu ook dol op je, Arie. Ik ken je ik weet, hoe je bent. Ik zal gelukkig met je kunnen zijn en met onze vier schatten van jongens. Arie Schras man boven alle mannen, je hebt iets in me wakker ge maakt ik verlang naar je Op rustige, haast zakelijke toon, had Arie het op een avond aan zijn oudste zoon verteld. „Tante Bep en ik gaan trouwen, Flip. Je bent geen kind meer, dus je begrijpt wel, dat we dit heel goed overwogen hebben. We zijn het in alle opzichten met elkaar eens. Misschien zal het je wel een schok geven ik hoop, dat je ons besluit zult kunnen aanvaarden". Tot Arie's grote verwondering had Flip slechts licht geknikt. „Ik heb dit zien aankomen, papa, en ik ben er blij om. Soms dacht ik wel eens: tante Bep is nog zo knap en zo lief. Vandaag of morgen ontmoet ze iemand en wordt Tenslotte werd nog het woord ge voerd door dr. Beck van Züidzande, de heer Kapsenberg uit Sluis, de heer Cor Schijve uit Oostburg en de heer J. Dron- kelaar, namens het bedrijfsleven uit Züidzande. Vervolgens gaf de muziekvereniging „Veronica" een concert, waarbij de bur gemeester nog eens als dirigent optrad toen het corps het Zeeuwse Volkslied speelde. Een ware vloed van bloemen en ge schenken daalde over het echtpaar Everwijn neer, dat aan het slot van de bijeenkomst op symbolische wijze op de fietsen, door de gemeentenaren ge schonken, het dorp uitfietste. Tijdens de receptie die hierna volgde, was er ruime gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van burgemeester Everwijn, zijn echtgenote en kinderen. PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburg Raadsvergadering. In de Raadsvergadering van maan dagavond vroeg de heer Rijckaert de aandacht van B. en W. voor de straat verlichting te Draaibrug. Burgemeester van Berckel meende dat de straatver- lichtingspunteh pas definitief konden worden vastgesteld, als Rijkswaterstaat het kruispunt heeft verlicht. Men kan dan pas zien, hoever Rijkswaterstaat gaat en wat de gemeente voor de wijk bewoners kan doen. Met de P.Z.E.M. heeft de gemeente echter al besprekin gen gehad over de vraag wat de gemeen te eventueel kan doen. Getracht wordt een voorlopige oplossing te vinden. Een verzoek van de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen om een subsidie, werd door de raad, op voorstel van B. en W., afgewezen. De raad besloot in het vervolg een legesvergoeding te heffen op visakten van f 1,- en f 0,50 als bijdrage-bewijs ter verbetering van de binnenvisserij. De bruggen te Stroobrugge worden bin nenkort verbeterd, dit in afwach ting van de bouw van een nieuwe brug. Hiervoor zal op de begroting van het Belgische Ministerie, zo werd van Bel gische zijde verzekerd, een bedrag wor den geraamd om de uitvoering van deze werken spoedig mogelijk te maken. Men hoopt echter het herstel van de beide bruggen voor de oogstwerkzaamheden van 1965 gereed te hebben. De heer van Belleghem verzocht B. en W. eens te bezien, of bij de speel plaats van het schoolplein te Eede een overdekte speel gelegenheid gemaakt kan worden. De heer Paridaen vroeg aandacht voor het gras, dat zeer welig langs het fiets pad naar St. Kruis groeit. De voorz. deelde mede, dat de Bogaertstraat bin nenkort geasfalteerd zal worden; dan zal gelijktijdig het fietspad verbeterd worden en de berm onderhanden geno men worden. Hierna sloot de voorz. deze zeer korte raadsvergadering. GEBOORTEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskens verliefd en dan zijn we haar kwijt. Maar de laatste tijd veronderstelde ik steeds meer, dat het hierop wel zou uit draaien. Gefeliciteerd, papa ons moe ke was ontzettend lief voor ons, maar tante Bep zal het ook wel zijn. We hou den erg veel van haar". Toen Bep de volgende dag in de ka mer de tafel gereed maakte voor het eten, kwam Flip thuis. Hij gooide zijn tas op een stoel, liep naar de vrouw en pakte haar hand. „Gefeliciteerd, tante Bep, van jou en papa. Ik ben er erg blij om". Hij boog zich blozend naar haar toe en drukte met bevende lippen een zoen op haar wang. Bep keek hem met schitterende cgen aan en sloeg haar armen om de grote jongen. „Dank je, Flip. Wat ben ik nu blij, lieve jongen, dat je het zo opvat. Je vader en ik houden erg veel van el kaar en we zullen samen proberen om het hier in huis zo prettig mogelijk te maken voor jullie vieren". De jongen knikte. „Dat weet ik, tante Bep. En ik ben er echt heel blij om". De eerste reactie van Hennie was, toen Arie het hem vertelde: „Gossie, zeg, moet ik nou moeke zeggen tegen tante Bep?" De jonge vrouw, die vanuit haar stoel naar de jongen keek, knikte hem vrien delijk toe en antwoordde: „Je mag me noemen, hoe je wilt, Hennie".

De Schakel | 1964 | | pagina 1