accoord. De raad besloot dat een uitbreidings plan in hoofdzaak in voorbereiding is. Een subsidie-aanvrage van de Ver. tot bescherming van voetgangers werd afgewezen, evenals een aanvrage om een gemeentelijke bijdrage voor het Kath. Militair vormingswerk. Het bu reau ter bestrijding van het alcoholis me overlegde de jaarrekening, evenals de Vereniging voor instrumentale mu ziek betreffende de afrekening van het te Oostburg gegeven concert. Tijdens de rondvraag informeerde de heer de Badts naar de grondaankopen voor de Lagere Landbouwschool. De voorz. zegde toe, dat deze grondaanko pen voor de bouw van de school zo spoe dig mogelijk in begrotingswijzigingen zullen worden verwerkt om te trachten deze bouw te bespoedigen. De heer Neele tenslotte vroeg de aan dacht voor verschillende vuilnisbelten die men bezig is op te slaan op weidj es tussen verschillende woningen. Er valt zowel aan de ouderen als aan de jonge ren neg heel wat op te voeden, vonden B. en W. Men gooit maar raak met af val en vuil dat men kwijt wil en ver geet, dat de vuilophaaldienst dit alles graag meeneemt. Zelfs onderwijzers ziet men vaak ergens vuil wegsmijten en door de groenstroken lopen. Een houding die het gemeentebestuur niet erg kan waarderen. De vlag in top voor het nieuwe zwembad. „Dit zwembad is een monument van gemeenschapszin". Met deze woorden gaf de heer M. J. van Poelje de bevol king van Schoondijke een mooi compli ment voor het feit, dat men zelf de spa in de grond stak en geheel met de eigen bevolking een zwembad bouwde. Een bad, dat als instructiebad voor de scho len gebruikt zal worden en geheel door de eigen bevolking van Schoondijke werd gemaakt. Ze deden er niet eens zo erg lang over. Ruim anderhalf jaar werd er ge graven en gemetseld. Het resultaat van dit zwoegen mag gezien worden. Een prachtig instructie-zwembad van 3 bij 20 m., dat er door de fraaie afwerking met blauwe tegels zeer kostbaar uitziet. Voor ruim 17.000 gulden werd Schoon dijke eigenaar van het bad, dat nor maal uitgevoerd ongeveer f 50.000,- zou gekost hebben, een bedrag, dat een kleine gemeenschap als Schoondijke, nu eenmaal niet had kunnen opbrengen. 's Morgens ontving het gemeentebe stuur in de raadzaal alle genodigden en ook ieder, die op de een of andere wijze aan de totstandkoming van bet zwembad had meegewerkt. Onder deze medewerkers trof men scholieren aan, grondwerkers, winkeliers, schoolmees ters, kortom een grote variatie van werkkrachten, waaruit de gemeente opzichter, de heer L. van Overbeeke, kon putten om een vlotte gang van za ken bij de bouw te kunnen verzekeren. Er is hard gewerkt om dit staaltje van gemeenschapszin gereed te krijgen. Toen voor het vakwerk, de tegels zet ten, een beroep werd gedaan op de vak mensen gaven ook deze prompt hun vrije avonden, om mee te helpen het zwembad af te bouwen. In zeer warme bewoordingen dankte burgemeester J. C. Hoftijzer ieder, die op de een of andere wijze meegewerkt had dit zwembad tot stand te brengen. Zijn bijzondere waardering ging uit naar de opzichter, de heer van Over beeke, die iedere avond als er gewerkt werd bij de bouw van het zwembad aanwezig was. Het zwembad, dat ach ter de gymnastiekzaal ligt, is zodanig gebouwd dat gebruik kan worden ge maakt van de toilet- en kleedruimte van de sportzaal. Een zeer ingewikkelde zuiveringsin stallatie zorgt er voor, dat het water in het zwembad circuleert en zuiver ge houden wordt. Voor de openingsplechtigheid was veel belangstelling. Ze werd o.m. bijge woond door diegenen die aan het bad hebben gewerkt, voorts nagenoeg alle burgemeesters uit West Z.-Vlaanderen, dere stem. „Ja?" „Honderdduizend extraatjes zijn voor jou, Bep. als je wilt. Vraag wat je wilt. Je krijgt het van me. Ik heb alles voor je over". Haar hart vloeide over en ze knikte voor de microfoon. „Ik weet het. 't Is maar een grapje.a Je bent lief. Toe ziens". „Bep?" „Ja?" „Als het „ja" is. hè kom dan naar m'n kantoor, wil je?" Ze dacht even na. „Goed, nu leg ik neer, want ik moet nog het een en ander klaar maken voor de zondag. Het beste, hè?" „Bep". „Ja?" „In gedachten kus ik je". „Hou op, Arie, anders ga ik grienen. En Gerardie staat aan m'n rok te trek ken. Dag! Wacht even hier is je lek kere schat zeg eens: dag pappie toe maar Arie Schras had een verschrikkelijk weekend, maar probeerde zich zo goed mogelijk te beheersen. Flip was zater dagsmiddags vertrokken. Tot grote ver bazing van Arie had de jongen gezegd: Tijdens de vakantie heb ik jongelui uit Den Haag leren kennen. Ze hebben me voor het weekend uitgenodigd. Vindt u het goed als ik ga?" „Waarcm zeg je dat niet eerder?" „Ik kreeg de brief vanmorgen pas, de schoolarts mevr. w. H. van der Ende, de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. Gelijns uit Middelburg, drs. K. Laansma van de Stichting Zeeland, ir. J. J. Hasenacks van het Provinciaal Opbouworgaan, alle hoofden van scho len uit Schoondijke en vele vertegen woordigers van firma's en verenigingen. Als voorzitter van de Zeeuwse Sport raad verrichte de heer M. J. van Poelje, tevens lid van G.S., door het hijsen van de vlag de officiële opening. Hij richtte in een toespraak een bijzondere geluk wens tot de gemeente Schoondijke, waar het mogelijk bleek te zijn zelf een zwembad te bouwen. Dit is een grote felicitatie waard, aldus gedeputeerde. De mensen zijn dan blijkbaar niet zo egoïstisch als steeds wordt voorgegeven. Men heeft nog iets voor anderen over. De heer van Poelje hoopte, dat dit zwembad een voorbeeld zal zijn voor vele andere gemeenten om ook op der gelijke wijze een eigen zwembad te gaan bouwen. Het is teleurstellend, dat in het waterrijke zeeland zo'n grote be hoefte is aan goede zwem- en instruc- tiebaden. De toenemende welvaart en dit soort van zorgen voor de volksge zondheid gaan jammer genoeg niet hand in hand, meende hij. Hij deed over de hoofden van de genodigden heen een dringend beroep op de over heid, om de bouw van zwembaden te bevorderen. Na de burgemeester van Schoondijke, als stimulerende kracht voor dit zwembad, van harte gelukge wenst te hebben met het initiatief dit zwembad op deze wijze gerealiseerd te krijgen, sprak de heer van Poelje de hoop uit, dat de jeugd van Schoondijke vaak van dit mooie zwembad gebruik mag maken. Na de feestelijke opening werd het zwembad direct in gebruik genomen door de jeugd. De eerste zwemlessen werden gegeven aan de leerlingen van de landbouwhuishoudschool, die goede leerlingen bleken te zijn. Burgemeester Hoftijzer deelde nog mede, dat alle schooluren het zwembad al is volgeboekt, terwijl verschillende sportverenigingen het bad in de avond uren zullen bezetten. Oostburg Jaarvergadering Heemkundige Kring. De Heemkundige Kring voor West Zeeuws-Vlaanderen boekte het afgelo pen jaar een zeer grote ledenwinst. Hieraan bleek het feit, dat voor de le maal een jaarboekje kon worden uit gegeven, niet vreemd te zijn. Burgemeester J. L. van Leeuwen dankte in zijn openingswoord vooral de secretaris en penningmeester voor hun grote werkkracht, waardoor de Kring een steeds grotere bekendheid ver kreeg. De uitgifte van het jaarboekje noemde de voorzitter een hoogtepunt. Het ledental is momenteel 193 en nog steeds voor uitbreiding vatbaar. Er werden enkele propaganda-bijeenkom sten belegd, waarbij steeds gTote aan dacht werd besteed aan de historie van de eigen streek. Gedacht wordt aan een grote Heemkundige tentoonstelling, o.m. over de historische ontwikkelingen rond het Zwin. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Er werd een kascommissie benoemd, terwijl nog be sloten werd een excursie te maken naar Gent, waar onder deskundige lei ding een bezoek gebracht zal worden aan de Sint Baafskerk en abdij-gebou wen. Voorts staat een bezoek aan het folkloristisch museum op het program ma. Uitgebreid vertelde de heer J. van Hinte hierna over de recente opgravin gen bij Draaibrug, waarbij hij een be roep deed op de kringleden er op toe te zien, dat bij werkzaamheden kost bare historische gegevens door onacht zaamheid niet verloren gaan. De heer A. Bauds vertoonde prach tige films over het Vlaamse polderland. De heer Verstraete uit Brugge gaf hier- ziet u. Hier leest u hem maar". Arie keek even naar de brief, doch weerde de hand van zijn zoon af. „Je bent ruim zeventien jaar, dus ik ver trouw je. Goed. Pak wat spullen in vraag aan Gonnie maar een koffer zal wel ergens op zolder staan. En ge niet. Gedraag je fatsoenlijk, dat ver wacht ik natuurlijk van je. Veel plezier. Eh heb je geld genoeg?" Flip grinnikte. „Een paar tientjes kan ik altijd wel gebruiken". „Een paar Arie keek verbaasd naar zijn zoon, die al bijna zo lang was als hij. „Jij denkt ook: nee heb ik en fin je gaat niet ieder weekeind weg. Hier heb je een briefje van vijf en twin tig. Besteed het goed, want er moet hard voor gewerkt worden". De jongen was opgetogen. „Dank je, papa. je bent een reus!" Arie knikte lachend. „Valt me mee. Apropos, onder die jongelui, die je in Camperduin hebt leren kennen, was zeker ook een aardig meisje, hè?" Flip begon te blozen en knipperde met zijn ogen. Arie klopte zijn zoon op de schouders en lachte breeduit. „Zeg maar niks, beste jongen, ik ben ook jong geweest. Jullie zijn er tegenwoordig vroeger bij dan wij, maar dat vind ik niet erg. Al leen dit: eerst afstuderen. Met andere woorden: de school blijft nummer één. Begrijpen wij elkaar goed in dit op zicht?" „Ja zeker, papa, zo denk ik er ook bij op geestige wijze een toelichting. Breskens Spuiplein afgesloten tijdens muziekconcert. Naar wij vernemen, zal op zondag avond 31 mei a.s. vanwege het Gemeen tebestuur het Spuiplein worden afge sloten voor alle rij verkeer (dus ook voor brommers en rijwielen!), opdat belang stellenden ongestoord het muziekconcert zullen kunnen beluisteren. 0?igewe7ist bezoek aan de scholen. In de nacht van 26 op 27 mei j.l. is ingebroken in de School met de Bij bei en de kleuterschool. In de kleuterschool was eerst een ruit vernield, waarna men door het openen van een raam naar binnen is gekomen. In de School met de Bijbel is men via een tuimelraam bin nen gekomen. Na zich in de kleuter school tegoed te hebben gedaan aan sinaasappelen en het lichten van een spaarbedrag, is men kennelijk naar de School met de Bijbel gegaan en heeft men aldaar het z.gn. „reispotje" gele digd. Alles tesamen beloopt nog geen honderd gulden. Opvallend is, dat in diezelfde nacht ook is ingebroken in de R.-K. Kerk te Sluis. Daar is een offer blok gelicht. De politie heeft voor het Opsporingswerk een speurhond inge schakeld en zet het onderzoek voort. Tot op heden echter nog zonder resul taat. Schippersknecht verdronken. Maandagmiddag is de ruim 58-jarige schippersknecht F. B. Weijnen, door on bekende oorzaak van het beurtschip „Gideon II", in de handelshaven geval len en verdronken. Schipper J. Klaassen van de „Gideon II" keerde omstreeks één uur naar zijn vaartuig terug en miste dhr. Weijnen. Tenslotte zag hij hem in de haven lig gen en slaagde er in het slachtoffer op het droge te krijgen. Een juist passerende Belgisch arts heeft nog kunstmatige ademhaling toe gepast, maar hij, evenals de inmiddels gearriveerde Breskense arts, dr. Van der Maas, konden slechts de dood con stateren. Vergadering Visserijvereniging. De visserij vereniging „Ons Belang" te Breskens hield in hotel „Scheldezicht" haar algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer C. Kosten, kon een groot aantal leden welkom heten, alsmede burgemeester J. A. Eekhout, weth. W. van der Hooft en de heer Bolsius, secretaris van „Zevibel" uit Goes. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer P. Roest, bleek dat de vereniging er gezond voorstaat. Het jaarverslag van secretaris J. Jacobs sprak van een vergroting van de totale vangsten met f 150.000, waardoor de totale vangsten zijn gestegen in 1963 tot f 1.900.000. Dit ondanks de strenge winter, waardoor de visserij eerst in februari op gang kon komen. Het haringseizoen begon reeds op 5 september, teen de eerste haring werd aangevoerd door een Urker-span. Het visrestaurant tijdens de Visserij- dagen is weer een groot succes geweest. De vloot kon weer worden uitgebreid met 3 nieuwe schepen. Van de Scheepvaart-inspectie was be richt ontvangen dat ieder schip ver plicht is 2 brandblusapparaten aan boord te hebben, alsmede 3 vuurpijlen. Het opvangfonds voor de sprot zit met een groot tekort, hetgeen grote zorgen geeft. De heren A. de Baare en A. v. d. Heuvel werden bij acclamatie als be stuurslid herkozen. In de kascommissie werd benoemd de heer A. de Rooij. Na een uitvoerige bespreking over de reisplannen werd besloten op 25 juli een reis te organiseren naar Schevenin- gen, waar de tentoonstelling E 04 zal worden bezocht. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig over. Maar „De boog kan niet altijd gespannen staan. Dat weet ik. Nou, veel plezier". 's Maandagsmorgens verdiepte Arie zich in zijn werk. Er waren grote be stellingen van een bouwonderneming, die neg voor de winter aan de flatbouw zou beginnen en hij moest er voor zor gen, dat alle benodigde materialen ruimschoots op tijd op het werk ge bracht werden. Dat leverde een aantal vrij moeilijke puzzles op. Hij moest er maar weer een wagen bij k-pen, in de hoop, dat hij ook een flinke chauffeur zou kunnen krijgen. Negen wagens had hij nu al en nog niet voldoende. En op kantoor moest hij ook een mannetje er bij hebben. Als het zo door ging, werkte hij zich nog eens over de kop. Tegen tienen werd de deur geopend en trad Bep binnen. Arie, die met een ingewikkelde berekening bezig was, merkte het niet eens en de vrouw stond al voor zijn bureau, toen hij pas opkeek. Er kwam een blik van blijde verrassing in zijn ogen. Langzaam legde hij zijn pen neer en kwam overeind. Hun blik ken boorden zich in elkaar en meteen wist de man, hoe het antwoord zou luiden. Op het stralende, blozende ge zicht van zijn schoonzuster las hij de liefde. Rustig liep hij om zijn bureau heen en opende zijn armen. Het volgende ogenblik vonden hun monden elkaar in een lange kus. (wordt vervolgd.) gediscussieerd over de minimumprijs van de sardijn en het personeelsvraag stuk. Weth. v. d. Hooft zei dat dit een zeer moeilijk probleem is. Hij wees in dit verband nog eens op het Gemeente lijk Visserijrapport, dat door het E.T.I. van Zeeland is opgesteld. Door een der aanwezigen werd nog maals de aandacht gevestigd op het uitvaren 's maandagsmorgens. Er is reeds een afspraak om niet voor 2 uur uit te varen. Een vergadering van al de schippers hieromtrent achtte men no dig. Besloten werd deze heden te doen plaats vinden. Jeugdverkeers-examen. Bij het gehouden jeugdverkeers- examen slaagden de volgende leerlingen van de openbare lagere school: A. Albregtse; L. Kosten; J. Marijs; S. de Jonge; K. Neele; S. van de Velde; W. de Meester; H. Brand; S. van de Velde; Th. den Dunnen; S. van den Broecke; J. Fenijn; F. Keijmel; H. Roos; H. Schut; S. Brugge; B. van de Wege; T. Haartsen; H. Kotvis; W. Keijmel; C. van de Kreeke; M. Cambier; L. van Velzen; D. Bondewel; H. Hoefnagel; G. Leurgans; H. Reijnvoet; J. Carels; Ch. Bondewel; E. van Muiken; C. Salomé; N. Ossewaarde. Afgewezen 2. School met de Bijbel: S. Verpoorte; K. van OostenbruggeP. Kolijn; P. Erasmus; F. Verplanke; K. van de Velde; W. Praas; I. Flikweert; L. Geluk; J. Flikweert; P. de Jonge; G. Streefkerk; A. Verduijn; G. Bakker; N. Kousemaker; I. Flikweert; E. Pessi- reron; J. Basting; M. de Baare; J. Fenijn; J. Donze; N. Verduijn; J. Lu- cieer. Afgewezen 1. R.-K. school: 5. Adam; E. Obrie; L. Sijnesael; R. Pijcke; E. Cardon. Afgewezen geen. Biervliet Algemene vergadering Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank te Biervliet zal op maandag 1 juni haar jaarlijkse algemene vergadering houden in hotel „De Vriendschap". Op de agenda staat o.a. de goedkeu ring van de balans per 31 dec. 1963 en de rekening over het jaar 1963. Voorts de verkiezing van het periodiek aftre dende lid, de heer J. J. Dhondt, die zich herkiesbaar stelt. De heer H. E. M. Buijsse treedt af als lid van de raad van toezicht en stelt zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt als candidaat in deze functie voor de heer J. A. Mangnus te Biervliet. Voorts komt er een voorstel aan de orde tot verhoging van de presentie gelden vöor bestuursleden en de leden van de raad van toezicht. Uit de balans over het boekjaar 1963 blijkt, dat er per 31 dec. een winstsaldo is van f 24.835,28. Waterlandkerkje Collecte. De collecte ten bate van de Nationale Kinderbeschermings-organisaties „Sa- kor" heeft te Waterlandkerkje f 13,50 Oriëntatierit voor fietsers. Bij de gehouden oriëntatierit- voor fietsers eindigden 6 deelnemers met 0 fouten. De wisselbeker die vorig jaar in het bezit kwam van Freddie Bron ging nu naar Gon Hubregtsen. De ver dere uitslag was: 2. Conny Bron; 3. Anneke Meulendijk; 4. Betsie Massielje; 5. Ria Vanhulle; 6. mevr. v. d. Velde, allen 0 fouten. 7. Le- vien van Hoeve, 4 f.; 8. mevr. Poisson- nier, 6 f.; 9. C. Bron; 10. Jennie Haart sen; 11. mevr. Bron; 12. Joke Haartsen; 13. Jacques de Groote, allen 6 fouten; 14. Elly Bron; 15. Kees de Nood; 16. mevr. de Jonge; 17. Marian Meesen; 18. Piet Haartsen; 19. Sarie Heinsdijk; 20. mevr. Verheije, allen 8 fouten. 21. mevr. Pijcke, 10 f.; 22. Joh. Tazelaar, 10 f.; 23. Tony van Pamelen, 12 f.; 24. Edy Pijcke 12 f.; 25. Herman Verbrugge, 14 f. In totaal waren er 53 fietsers die deelnamen. Uitslagen oriëntatierit. Bij gelegenheid van de jaarlijkse ker mis werd er een oriëntatierit gehouden voor auto's, motoren en brommers. Geen enkele deelnemer gelukte het zonder strafpunten de finish te bereiken. Bij de auto's was de uitslag'. 1. A. Ter- mote, IJzendijke 57 st.pnt.2. B. v. d. Slikke. Biervliet 593. J. Risseeuw, Zuid- zande 614. T. van Tiggelen, IJzendijke 61; 5 L. Girolami, Waterlandkerkje; 6. J. Duste, Oostburg 68; 7. A. Haartsen, Waterlandkerkje 74; 8. P. de Jonge. IJzendijke 92; 9. L. Verheije, IJzendijke 95; 10. J. Avot, Oostburg 112; 11. A. Buijze, Zuidzande 113; 12. J. Poissonnier, Waterlandkerkje 113; 13. R. de School meester. Waterlandkerkje 116; 14. Mevr. Kolijn, Schoondijke 120; 15. A. de Bart, Schoondijke 128. Bij de bromfietsen en motoren was de uitslag: 1. N. Maas, St. Kruis 22 str.p.: 2. A. Vermeire, Oostburg 24; 3. H. Goet- hals, St. Kruis 26: 4. J Kolijn, Oost burg 26; 5. A. Jansen, Oostburg 26; 6. J. v. d. Waeter, Groede 42; 7. G. Hu bregtsen. Waterlandkerkje 46; 8. A. Triou, Breskens 49: 9. Esseling, Schoon dijke 50: 10. J. Triou, Breskens 51. In totaal waren er 62 deelnemers. Schietingen. Tijdens de kermis werden In café Bron te Waterlandkerkje een tweetal schietingen gehouden. Aan de eerste schieting namen 24 schutters deel. De heer Jac. Wijffels uit Biervliet was deze dag bijzonder goed op dreef. Hij haalde naast de hoogvogel ook de le

De Schakel | 1964 | | pagina 2