V CORSETTEN alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen .J feuilleton HET ONMOGELIJKE HUWELIJK oostburg dejchakel ALG nieuws blad DRUKKERS-UITGEVERS: F° SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, 18e Jaargang Nr. 974 Vrijdag 29 mei 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 PLAATSELIJK NIEUWS Breskens Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Breskens ver gaderde maandagavond in het Jeugd- gebouw „De Uitkomst". Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. waarin werd mede gedeeld, dat het raadsbesluit om alsnog f 500,- aan aandelen te nemen in de N.V. Exploitatie Mij. Zeebad Breskens, werd goedgekeurd. De 8e en 9e wijziging van de gemeen tebegroting 1963 werd door G.S. goed gekeurd. Kas en bescheiden van de mijnmees- ter en de gemeente-ontvanger werden door het Veriicatiebureau nagezien en in orde bevonden. De kleuterleidster, mej. J. L. Ver- straete uit Hoofdplaat, vroeg en ver kreeg haar ontslag als kleuterleidster, per 1 Mei j.l. In haar plaats is als tij delijke kracht benfcemd mevr. C. J. Kraak-de Nood te Breskens. Mevr. Nier- mans-Gossije informeerde of er meer dere sollicitanten waren. Dit bleek uit het antwoord van weth. Zegers inder daad het geval te zijn, doch geen der drie sollicitanten was al bevoegd om les te geven en waren pas na de exa mens beschikbaar. Het schrijven van de Minister van Binnenl. Zaken betreffende de herin deling van gemeenten, vond de heer Vergouwe nogal summier. Hij vroeg B. en W. of er omtrent deze herindelng al meerdere gegevens bekend waren en sprak er zijn verwondering over uit, dat in verschillende kranten hierover al uit voerige mededelingen gestaan hebben. Burgemeester Eekhout deelde mede, dat officieel nog niets over deze kwestie bekend is. G.S. hebben een termijn van drie maanden om zich over deze plan nen te beramen. G.S. verleende machtiging voor de uitgave van f 85.000,- voor de bouw van een brandweer-garage en f 75.000,- voor de bouw van kleedlokalen op het sport terrein. Voorts is van G.S. bericht ontvangen, dat zij de beslissingen op de besluiten van de raad tot vaststelling van het uitbreidingsplan zes maanden hebben verdaagd, daar het onderzoek terzake nog niet is voltooid. De raad besloot 3 woningwetwonin gen aan de bewoners over te dragen. De woning Ph. v. Kleefstr. 35 aan dhr. R. A. de Kramer voor f 10.022.-, de wo ning Ph. v. Kleefstr. 37 aan dhr. I. Cru- son voor f 9.886.- en de woning Burg. Gerritsenstr. 18 aan dhr. J. J. Kareis voor f 11.089.-, waarbij nog een bedrag van f 50,- komt voor de splitsingskosten van de waterafvoer. Met deze koopprijs zijn de kopers accoord gegaan. Aan de heren M. Tellier te Breskens en J. Willemsen te Biervliet werd een perceel grond verkocht aan de Van Zuijenstraat voor de bouw van een wo ning. De koopprijs werd door de raad bepaald op f 19,25 per m2. De raad besleot de indertijd met de Parochie van de H. Barbara te Breskens aangegane geldlening op verzoek van Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. „Jannie Reidel was bijzonder lief voor ze, maar ze was en bleef een vreemde en de man van haar dromen vond ze uiteindelijk toch belangrijker dan de vier jongens van weduwnaar Schras. Doch jij bent familie en hoe ze over tante Bep denken, weet je. Stuk voor stuk, Flip niet uitgezonderd, zijn ze gek op je. Is het dan te verwonde ren, dat ik op m'n oude dag nog ver liefd wordt op mijn knappe schoonzus ter, die iedere dag aan mijn tafel zit, mijn jongens vertroetelt en kust en haar liefde ten toon spreidt? Bep, ik ben jaloers geworden op mijn knullen. Zo wil ik het noemen. Daarom zou ik je graag als mijn vrouw willen, zie je? Dan kan ik ook ten veile delen in dat grote hart van je, dat overvloeit van liefde". Automatisch drukte ze de sigaret uit en stond op. Hij hoorde haar hijgen en zag, dat ze zich omdraaide en naar de wand liep. Daar nam ze het grote por tret van Riet weg en keerde er mee terug naar de tafel, waar ze het voor deze Parochie vroegtijdig af te lossen. Het resterende bedrag was nog f27.000. Indertijd heeft men deze geldlening aangegaan voor de bouw van de R.K. school. Verschillende subsidieaanvragen wer den door de raad vbor een nader on derzoek in handen van B. en W. ge steld. De heer Vergouwe wees er op, dat hij het bijzonder op prijs zou stel len als B. en W. voor zouden stellen om aan het Fruitteelt Proefbedrijf te Phi lippine een subsidie trie te kennen, daar de fruitteelt voor dit gewest van bij zondere betekenis wordt. De gemeente zal ten behoeve van de muziekvereniging Uit het Volk - Voor het Volk het repetitielokaal huren. Hier voor werd met het bestuur van de Uit komst een overeenkomst aangegaan. Voor f 1000,- per jaar zal dit lokaal twee keer per week gebruikt mogen worden. De raad ging hiermede niet zo vlot ac coord. Mevr. Niermans vond een bedrag van f 1000,- per jaar nogal hcog en in formeerde of was uitgezien naar andere oplossingen. Zij dacht o.a. aan een schoollokaal, of de speelzaal van de kleuterschool. De heer Cambier infor meerde voor hoe lang de gemeente dit lokaal voor de muziekvereniging zal hu ren, terwijl de heer Vergouwe het een pracht oplossing vond, daar de muziek vereniging de gemeentelijke steun ten volle waard is. „De Uitkomst" is voor de muziekvereniging een uitkomst,, zo vond hij. De heer Leenhouts zou ook meer geporteerd geweest zijn voor een oplossing als de kleuterschool of een an dere lokaliteit. De heer Luteijn vond een bedrag van f 1000,- voor twee avon den repeteren in de Uitkomst niet zo erg veel. Ook weth. Zegers vond f 1000,- huur voor deze lokaliteit niet veel en meen de dat geen vergelijking mocht worden getrokken tussen de klassen van het Algemeen Vormend Muziekonderricht van de muziekschool, die wel gebruik maken van de school en de muziekver eniging. Deze heeft in een klasselokaal geen plaats genoeg voor de instrumen ten, muzikanten en lessenaars. Voor de scholen is het niet aan te bevelen om er de muziekvereniging in te laten oefenen. Wie gaat na afloop de boel opruimen en wie zet iedere keer weer alles gereed voor de muziekrepe- tities. Ook de speelzaal van de kleuter school leent zich er niet voor. Het is de bedoeling dat de muziekvereniging, die van haar oefenlokaal is beroofd, langdurig gebruik van de Uitkomst zal maken. Uiteindelijk ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Op voorstel van mevr. Niermans sprak de raad in besloten zitting over een voorstel van B. en W. om aan het E.T.I. te vragen een rapport uit te brengen betreffende de aanvraag voor financie ring van een vissersvaartuig t.b.v. dhr. H. Vermeulen te Breskens. Niet ieder geval is eender, zo merkte weth. van der Hooft op. We hebben over dit geval graag een E.T.I.-rapport voor de geld lening, groot f 108.000,- waarvoor ge meentelijke garantie werd aangevraagd. De wethouder bracht gelijktijdig de personeelsvoorziening op de vissers vaartuigen ter sprake, die niet zo best zichtig neerlegde met het gezicht naar Arie. Ze wees er op en vroeg met ge smoorde stem: „En zij dan?" Arie schudde energiek zijn hoofd. „Bep, ik hoef jou niet te vertellen, dat Riet en ik ontzettend veel van elkaar gehouden hebben. Het is volgende week vijf jaar geleden dat ze rust kreeg na maandenlang weggeteerd te zijn. Dat weet jij allemaal. Doch met een dode kan men niet leven. Ik ben er van overtuigd, dat Riet het goed zou keu ren. En dat vraag je aan mij? Terwijl het je eigen zuster is?" „Ik weet het niet Ze zakte neer in haar stoel en legde de handen in de schoot. Arie kwam overeind, pakte het schil derij beet en hield het naar het licht. „Riet en jij jullie hebben zoveel ge meen met elkaar. Riet gaf alles wat in haar was. Ze heeft geleefd om te ge ven; haar hele wezen was liefde, voor mij en voor de jongens. Voor jou en haar broers en vader en moeder voor iedereen. Jij bent net zo, Bep. Jullie le ken verschillend, maar jullie karakter was hetzelfde. Jij bent wat spontaner misschien, Riet was meer teruggetrok ken. Maar iedereen zag in een oogopslag dat jullie zusters waren Hij liep door het vertrek en hing het schilderij voorzichtig aan de wand. Toen keerde hij terug en bleef achter de vrouw staan. Voorzichtig legde hij -fa MEDISCHE 3urchtstraat 13 is, daar de bemanning door de deelvis- serij niet in aanmerking komt voor so ciale voorzieningen. Over dit probleem zullen we in de nabije toekomst eens van gedachten moeten wisselen, meen de de heer van der Hooft. Na de besloten zitting werd slechts medegedeeld, dat de raad accoord ging met het voorstel van B. en W. een rap port betreffende deze aanvrage aan het E.T.I. te vragen. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Schoondijke Raadsvergadering. Tijdens de openbare Raadsvergade ring van de gemeente Schoondijke, deelde burgemeester J. C. Hoftijzer mede. dat de heer Musson, die enkele maanden geleden met zijn auto een on geval overkwam, nog steeds in het zie kenhuis wordt verpleegd. Getracht wordt de gang van zaken ter secreta rie zo vlot mogelijk te doen verlopen. Alvorens met de agenda te beginnen, werd de oud-gemeentewerkman van de gemeente, die onlangs overleed, door de voorzitter herdacht. Staande namen de raadsleden een ogenblik stilte in acht. Onder de ingek. stukken was o.m. de rekening over de jaren 1962 en 1963 van de Werkplaats voor minder Validen te Oostburg. Met deze streek werkplaats gaat het de goede kant uit. Over 1962 bedroeg het tekort f 21.000.-, thans is het tekort ongeveer f 10.000.-. De rekening van de B.B. werd voor kennisgeving aangenomen, evenals de afrekening van de exploitatie van de Stichting Gezinszorg in West Z.-Vlaan- deren over het jaar 1963. De heer Filebert, wonende in de Pr. Bernhardstraat 15, heeft de wens te kennen gegeven de woningwetwoning, waarin hij woont, te willen aankopen. De raad had tegen dit voornemen geen bezwaar. Na de taxatie zal de prijs in overleg met het ministerie worden vast gesteld. Medegedeeld werd, dat de 4 toege wezen woningwetwoningen aan de Kon. Wilhelminastraat zullen worden ge bouwd. Gevraagd is aan G.S. dit te mo gen uitbreiden tot 8 woningen. Hierop is nog geen beslissing genomen. Alle leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim, die de raad in haar vorige vergadering benoemde, heb ben deze benoeming aanvaard. Het Ministerie van Binnenl. Zaken berichtte, dat zij G.S. hebben uitgeno digd binnen 3 maanden inzake de her indeling van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten, de raden van deze gemeenten hiervan mededeling te doen. Nu de armenwet verdwijnt zal, aldus de voorz., binnen korte tijd worden overgegaan tot de instelling van een commissie van advies, die bedoeld is voor geheel West Z.-Vlaanderen, om zijn handen op haar schouders., ,Je hoeft natuurlijk vanavond niet te be slissen, meisje denk er rustig over na. Een week, veertien dagen desnoods een maand. Ik ben er van overtuigd, dat ook wij gelukkig met elkaar zullen wor den, Bep". En toen ze nog steeds bleef zwijgen, boog hij zich over haar heen en drukte zacht een kus op haar wang. „Ik ga nu naar bed. Zo'n dag buiten maakt een mens slaperig. Ga niet piekeren, dat zou ik niet graag willen. Denk er kalm en rustig over na. Ik houd van je en ik zal graag iedere wens van je vervullen. Welterusten, lieveling De dagen die volgden, waren onwe zenlijk. Er heerste tot op zekere hoogte een gedwongen sfeer. Zelfs Flip merkte het, want vrijdags toen ze aan de maal tijd zaten, keek hij naar zijn vader en zei: „Wat hebben jullie de laatste da gen? Jullie zijn zo stil Bep lachte. „Misschien een geheimpje Flip. Dat komt wel eens meer voor in het leven, of heb jij nooit geen gehei men?" Flip lachte een beetje spottend. „Jul lie en een geheim nou, dat zal wel wat moois zijn". Zaterdagsmorgens belde Bep op naar het kantoor. „Arie, de meisjes blijven allebei zondag over. Dat heb ik met ze in orde gemaakt in ruil voor een extra vrije dag. Ik wou dit weekeind naar huis te trachten de normen voor ondersteu ning voor alle gemeenten gelijkluidend te laten zijn. Aan dhr. P. Cornelis te Schoondijke werd grond verkocht aan de Nijver heidsstraat voor de bouw van een aan tal autoboxen. De prijs werd bepaald op f 6,50 per m2. De heer de Badts wees er nadrukkelijk op, dat de grond een kos telijk bezit is waar men zorgzaam mee moet omspringen. Hij vond deze grond prijs te laag en rekende de raad voor, dat dit een renteverlies gaat betekenen van ruim f 4500.-, daar op de betrokken grond beter woningen gebouwd kunnen worden. De raad besloot echter te han delen volgens het door B. en W. in deze voorgestelde. Voorts werd aan de heer v. d. Slikke een perceel bouwgrond ver kocht voor f 6,50 per m2 en een perceel van 77 m2 voor f 1,- per m2. Aan dhr. Brugge tenslotte werd nog een stukje grond verkocht, evenals aan de Pzem voor de bouw van een transformator huisje. Ook de raad van Schoondijke ging accoord met een gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil. Inmiddels hebben de raden van Nieuw- vliet, Groede, Zuidzande en Waterland kerkje zich al accoord verklaard met deze regeling, terwijl er nog verschil lende toezeggingen zijn. Voor de eerste emmer zal de gemeente per gezin een bedrag van f 15,- moeten voteren; voor iedere tweede emmer per gezin f 12,-. Thans betalen de inwoners v. Schoon dijke f 6,- voor de eerste en f 3,- voor de tweede emmer. Voor kampeerplaat sen zal een bedrag van f 8,- per emmer betaald moeten worden. Hoewel men in het algemeen liever een rechtspersoon- lijk lichaam in het leven had geroepen en geen gemeenschappelijke regeling, ging de raad, daar er geen andere keus is, accoord met deze regeling. Schoon- dijke's burgemeester vond het bijzonder jammer voor de bestuurskracht van West Z.-Vlaanderen. dat zowel Oost burg, Aardenburg, IJzendijke en Hoofd plaat aan deze regeling niet wensten mede te doen. Uit het gemeentefonds zal een extra bedrag van f 20.000,- wor den uitgekeerd. Voor de verlichting van de Willems- weg. de doorgaande weg naar IJzen dijke, is overleg gepleegd met de Prov. Waterstaat en G.S. Hoewel het aanvan kelijk in de bedoeling lag dat deze ver lichting op gelijke basis gefinancierd zou worden, kom men thans met een voorstel om deze fifty-fifty-absis los te laten, zodat de Provincie f 9700,- en de gemeente uiteindelijk f 14.600,- zou moeten betalen. Voorgesteld zal worden over deze bedragen opnieuw te gaan onderhandelen en te bepalen, dat het onderhoud en de exploitatie van de ver lichting voor gemeente-rekening geno men zal worden. De raad ging hiermee zie je? Vind je het goed?" „Maar natuurlijk, wat zou er op tegen zijn? Doe je ze de groeten? Zal ik ook komen? Zondagmiddag met de jon gens?" „Liever niet. Ik dat, wat je me ge vraagd hebt Ik wil het thuis bespreken zie je? Misschien ben ik al besloten, maar ach, Arie, kun je me begrij pen?" „Volkomen, Bep, doe wat je hart je ingeeft en maak je geen zorgen over de kinderen. Met de meisjes red ik het ook wel. Ik denk, dat we dan maar met z'n allen naar Eelderwolde gaan. Kunnen de jongens genieten en ravotten". „Dus je vindt het niet erg?" „Hoe kom je er bij? Ik vind het in tegendeel heel verstandig van je om het eerst met vader en moeder te bepraten. Vergeet je vooral niet ze de groeten te doen en neem ie wat fruit voor ze mee? En een doos sigaren voor vader? Laat het maar op mijn rekening zetten". „Oké, Arie, dat doen we. Je ziet me wel weer verschijnen. Gonnie heeft haar instructies, die zorgt wel voor alles". „Ze krijgen allebei een extraatje van me". „Welja, verwen ze maar goed. Is er straks helemaal geen huis meer mee te houden. Wat kom ik er dan toch maar steeds bekaaid af. Wanneer heb ik m'n laatste extraatje gehad?" „Bep", zei hij plotseling met een an-

De Schakel | 1964 | | pagina 1