J A.V.R.O. radio-en televisiegids HET ONMOGELIJKE HUWELIJK defchakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 973 Vrijdag 22 mei 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen net.extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand april 1964 GEBOREN: 7. Edwin Rudolf. zn. van Jaoobus A. Lauret en van Irène van Opdurp; 8. Jacobus Johannes, zn. van Jacobus I. van de Sande en van Pie- ternella N. Manneke (geb. te Oostburg); 9. Janna Elizabeth, d .van Govert Hui zing en van Janneke J. Fortrie; 10, Sandra, d. van Herman D. Boerjan en van Johanna W. de Lange; 17, Inge borg Cornelia Mechtilda, d. van Leo A. A. Visser en van Maria Th. van Schaick geb. te Vlissingeni26, Rudi Johannes, zn. van Johannes P. Robesin en van Sara J. de Fouw; 27, Lilian Jo hanna Petronella, d. van Johannes J. van Rooijen en van Adriana P. Korbee; 27, Abraham Adriaan, zn. van Hendrik J. Fenijn en van Janneke C .Verstraa- ten; 30, Kitty Odijlia, d. van Alex M. Hamelijnck en van Helena G. Cornells, (geb. te Oostburg); 30, Alain Robert, zn. van Leon J. Reynvoet en van Jacqueline D. Cateau (geb. te Oost burg) HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 14, Abraham Notebaart, 65 j., echtgenoot van Maria Sara Buize (overl. te Oostburg)18, Maria Cornelia Lourens, 91 j., weduwe van Jan de Kraker; 21, Sara Jicvina Valk-Leen- houts, 79 j.; 21, Elisabeth Adriana de Winde, 69 j., echtgenote van Jeroom de Groote. INGEKOMEN3, Cornelius M. Fran cois, van Middelburg naar T. F. Blan kenstraat 15; 7, Hetty C. Maas, van Zwitserland naar Dr. Broodmanstraat 55; 9, Sara L. de Hulster-Wille, van Groede naar Langeweg 60: 17, Anna L. L. Cappon, van Baarn naar W 25; 28, Petrus A. M. Jansen, van Breda naar T. F. Blankenstraat 15. VERTROKKEN: 3, Louisa M. Verheije, van Dr. Broodmanstraat 21 naar Voor burg; 10, Adriaan I. Oosterling, van Molenwater 26 naar Retranchement 13, Sara J. Cappon, w. v. Manneke, van Weijkmanlaan 2 naar Wieringen; 14, Gerard Ladestein en eehtg., van Veer haven ong. naar Breda; 22, Francina L. van den Broecke-Tellier en dochter, van Egelantierstraat 4 naar Schoon- dijke; 22, Jacob den Dekker, v. Gouds bloemstraat 20 naar Nieuwvliet; 24, Pieter W. Vermeulen en gezin, van Egelantierstraat 17 naar Oostburg; 27, Ina C. Dees, van W 38 naar Breda; 27, Pieter W. Vermeulen en gezin, van Goudsbloemstraat 1 naar Groede; 24, Jacobus H. J. van de Velde, van Scheep vaartstraat 19 naar Nieuwvliet; 29, An- tonetta S. Coppens-Soulimans en doch ter, van Wulpenlaan 1 naar Papen- drecht. verkrijgbaar bij Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. HOOFDSTUK 14. Twintig minuten later was hij thuis, tot grote verbazing van Bep, die naar de klok keek en hem daarna verschrikt vroeg: „Zeg, ben je soms niet in orde?" Hij lachte. „Als kip zo lekker. Maar de zomer is zo kort en het is vandaag zulk uitzonderlijk mooi weer ik dacht: laten we er van profiteren. Trommel de jongens bij elkaar en vraag de meisjes een soort picnic- mand klaar te maken. Gaan we met o'n allen tot donker naar Eelderwolde. De meisjes kunnen desnoods ook mee, als jij met je eigen wagen gaat". Bep's ogen lichtten op. „Moorddadig, zwager Arie, dat doen we. Een klein half uurtje, dan zijn we reisklaar". Ze gingen varen op het meer en bleven daarna nog tot donker in het zomerhuisje, deden spelletjes met de kinderen en zongen liederen mee bij de kleine radio van tante Bep. Weer thuis bracht Bep de kleinsten naar bed, waar ze bijna dadelijk in sliepen. Ze ging naar de keuken en zei Plaatselijk Nieuw* Waterland kerkje Raadsvergadering. De Raad der gemeente Waterland- kerkje kwam onder voorzitterschap van burgemeester M. J. Verbrugge in open bare vergadering bijeen. Bij de aanvang der vergadering her dacht de voorzitter de heer L. Stoor vogel, in leven dirigerend officier van de Rijkspolitie, die tengevolge van oen verkeersongeval is overleden. De voorzitter betuigt daarna namens de raad zijn erkentelijkheid aan het brandweerkorps, zijn commandant, de heer C. J. Bron en bevelvoerder, de heer J. de Groote, voor het verrichte werk bij de op 2 mei j.l. gehouden brand weerwedstrijd en vPor het bereikte re sultaat bij de wedstrijd zelf. Van Ged. Staten is toewijzing ont vangen voor het bouwen van 2 woning wetwoningen, zulks ter vervanging van 2 woningen die afgebroken worden voor verbetering van de weg Oostburg-Wa terlandkerkje. Het is de bedoeling die woningen zo spoedig mogelijk te bou wen op de bouwrijpe grond langs de Kerkstraat. Bij raadsbesluit wordt thans officieel vastgelegd dat de openbare lagere school de naam van: „Inspecteur Leenhouts- school" zal dragen. De begroting dienst 1963 wordt wat de GD en kapitaaldienst betreft, ge wijzigd bij middel van de 9e en 10e be grotingswij ziging. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeenschappelijke re geling met betrekking tot het ophalen van huisvuil en het aangaan van een overeenkomst met de aannemer voor het ophalen van huisvuil, de fa. Gebrs. Bron te Waterlandkerkje, wordt na be spreking en voorlezing van de betref fende stukken, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het verzekerde bedrag van de fraude verzekering bij de Frauderisico-Onder linge voor Gemeenten te 's-Gravenhage wordt gebracht v. f 3.000,- op f 25.000,-. Verder wordt besloten zonder beper king bij te dragen in de kosten van de Zeeuwse Muziekschool voor leerlingen wonende in de gemeente. Groede 55-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar De Vos - de Winne te Groede vierde in hun huisje aan de St. Bavodijk zijn 55-jarig huwelijks feest. Daar de heer De Vos bestuurslid is van de Bond voor Bejaarden te Groede werd het meer dan gouden bruidspa al door een grote schare vrienden bezocht. Het was een drukte van belang, hoewel nadrukkelijk werd verzekerd, dat er geen echt feest gevierd werd. De enor me belangstelling uitte zich in een ka mer vol bloemen, waarmede de mooiste kas op de Keukenhof kon concurreren. Burgemeester Everaars en zijn echt genote behoorden tot de velen, die dit dat de koffie kon komen, waarna ze bij Arie in de kamer ging zitten. „Daar heb je goed aan gedaan, zwa ger Arie. Als het van je werk kan, doe het dan vaker, zo lang het nog mooi weer is". Arie knikte. „Ik heb een plan. Za terdagmiddag er heen en dan blijven tüt zondagavond. Misschien weet jij een oplossing voor het slaapprobleem? Er rijn twee slaapkamertjes. Eén voor de drie oudste jongens en de ander voor jou en Gerard je bijvoorbeeld? Zou dat gaan?" „En jij dan?" „Er is nog een divan in de kamer. Mooi genoeg voor mij. Het is tenslotte maar één nacht". Ze dacht na. „Dan zouden Gonnie en Ans het weekeind vrij kunnen krijgen. Daar zit wat in. Ja, dat zouden we wel kunnen versieren. Voor de kinderen natuurlijk iets geweldigs". Als Arie later nog aan dit weekeind in hun zomerhuisje terugdacht, wist hij, dat die zondagavond beslissend was geweest voor hun toekomst. Want, de wilde 12-jarige Hennie was gevallen tijdens het spel en had zijn knie open gehaald. Omdat hij zich schaamde voor zijn grotere broer, klemde hij de tanden op elkaar om niet te huilen van pijn. Tante Bep zag het en was on middellijk bij hem. Ze nam de jongen in haar armen op een zo liefdevolle nog zo vitale echtpaar, waarvan de heer De Vos 78 en zijn echtgenote 77 jaar is, kwamen gelukwensen. Hbe vitaal de heer De Vos nog is, blijkt duidelijk uit het feit, dat hij kans zag om zijn afdeling op waardige wijze in Utrecht bij het bejaardencongres te vertegenwoordigen. Raadsvergadering In de Raadsvergadering van de ge meente Groede, die vorige week werd gehouden, is bijzonder felle critiek ge leverd op de gemeente Oostburg. Aan de orde was een gemeenschap pelijke regeling voor het ophalen van huisvuil. Aan deze regeling doen de ge meenten IJzendijke, Oostburg en Aar denburg niet mee. Beide laatste ge meenten, omdat ze pas een moderne vuilnisauto hebben aangeschaft en het zonde is om een dergelijke dure in vestering onbenut te laten staan. Hier hadden de raadsleden van Groede geen bezwaar tegen. De heer van Damme noemde het on begrijpelijk, dat Oostburg als centrum gemeente niet aan deze regeling wil meedoen, doch de thans tot op de draad versleten zeer ouderwetse vuilnisauto wil gaan vervangen. Personeel, aldus de heer van Damme, heeft men ook te Oostburg niet voldoende en er is bijna geen geld. Wat hem vooral bijzonder zwaar woog, was het feit, dat Oostburg bij de a.s. samenvoeging van gemeenten een zeer grote gemeente zal worden. Hoe moet dat in de toekomst gaan, als men nu al niet voelt voor samenwer king? Worden dan de samengevoegde gemeenten totaal over het hoofd gezien, was de bange vraag van de heer van Damme, die naar hij zeide deze kwestie bijzonder hoog zat. De kleinere ge meenten willen graag kosten vermijden en proberen door een gemeenschappe lijke regeling het levenspeil in de dor pen op te voeren. Hij stelde aan B. en W. voor te klagen bij G.S. over deze bedroevende houding van de gemeente Oostburg. Burgemeester Everaars wees er op, dat de reden waarom Oostburg niet wil meedoen in de gemeenschappelijke re geling voor het ophalen van huisvuil niet bekend is. Misschien weigert G.S. de post op de begroting voor de aanschaffing van een vuilnisauto goed te keuren, opperde de heer van Damme hoopvol. Uiteindelijk mondde de felle critiek van de heer van Damme uit tot het be minnelijke voorstel van de voorzitter, om een schrijven te richten tot de ge meenteraadvan Oostburg, waarin wordt uitgesproken dat de raad van Groede het uitermate betreurd, dat Oostburg als centrum-gemeente niet meedoet met de gemeenschappelijke regeling en men tevens zal vragen, wat hiervan wel de reden kan zijn. De raad stemde hier mee in. De heer Vermeulen informeerde wat Oostburg moet doen, als deze samen voeging van gemeenten doorgaat, met het door de raad van Groede aangegane 10-jarige contract van deze gemeen schappelijke regeling. Dan zal het de erfenis van deze raad moeten overne- wijze, dat Arie met ontroering toezag. „Kom maar mee, arm knulletje, dan zal ik er een stevige pleister op doen. Je bent ook zo'n wildebras waarom doe je ook niet wat voorzichtiger? Nou, even je tanden op elkaar, even meteen watje het grind er uit vegen. Zo al klaar. Hup, de pleister er op en kom nou maar even met tante Bep mee naar binnen. Ik heb nog wat in de mand, dat niemand gezien heeft. Dat is voor mijn pechvogeltje". Arie keek het tweetal na: Bep met haar arm om de jongen. Een poosje la ter hoorde hij zacht hun stemmen: „Het deed ook zo gemeen zeer, tante Bep". „Huil jij maar even uit bij tante Bep, hoor. Niemand kan je hier zien en ho ren, hè? En het blijft lekker onder ons. Dat komt toch niemand te weten, zelfs papa niet. hè? Hebben we lekker samen een geheimpje nooit verder vertellen hoor, dat tante Bep je op haar schoot getrokken heeft". „Tante Bep, je bent bijna net zo lief als ons moeke „O nee, knulletje, jouw m'ceke was de allerliefste moeke van de hele wereld to is er geen één moeke „Ja, maar tante Bep, Harrie's moeke is ook heel lief, hoor als ik er in huis kom strijkt ze me ook altijd over m'n haar „Er zijn een heleboel lieve moeke's, maar nooit één zo lief als je eigen moe- men, was het vrij laconieke antwoord van Groede's burgemeester. De raad stelde de reinigingsrechten voor het tweemaal per week ophalen van het huisvuil vast op f 15,- per em mer en voor iedere tweede emmer per wening op f 12,-. Voor campings geldt een tarief van f 8,- per emmer. Voor de inrichting van het nieuwe sportlokaal voteerde de raad f 20.000,-. Men hoopt dat dit lokaal in October a.s. geopend zal kunnen worden. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. waarin werd mede gedeeld, dat de aankoop van 1100 m2 bouwgrond voor de bouw van 8 woning wetwoningen, was goedgekeurd. De voorz. deelde mede, dat nog steeds geen plaatselijke aannemer bereid is geble ken om deze woningen te bouwen. Daar men deze woningen zeker niet verloren wil laten gaan, zullen binnenkort aa- nemers van buiten de gemeente worden uitgenodigd deze woningen te bouwen. Voor het gevormde industrieschap vo teerde de raad bedragen van f 609,65 en f 442,53, resp. voor de begroting 1963 en 1964 van dit schap, waarvan ook Groede deel uitmaakt. Voor het Lager Tuinbouwonderwijs te Schoondijke werd f 100,- gevoteerd voor acht uit Groede afkomstige leerlingen. Geen subsidie kregen o.a. het Fruit teelt Proefbedrijf in Zeeuws-Vlaande- ren, het Kath. Militair Tehuis, de Ned. Vereniging tot bescherming van voet gangers en de Stichting Kath. Militair Vormingscentrum. Nar aanleiding van een verzoek van de Chr. chool te Groede, deelde de Staatssecretaris van Onderwijs mede, geen termen aanwezig te achten tot verhoging van de gemeentelijke bijdra ge p. leerling per jaar, die f 63,42 be draagt. Aan de Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg werd een subsidie verstrekt van f 50,- voor het te Oostburg gegeven concert. De gem.rekening over 1962 werd door de raad vastgesteld. In de gewone dienst was er aan inkomsten en uitgaven f 688.786,26, met een batig saldo van f 27.639,87. De Kap.dienst sloot met een nadelig slot van f 89.085,92. Aan de bestaande politieverordening werd toegevoegd, dat op het strand en in de duinen geen draagbare raido's mogen worden gebruikt, als deze voor anderen hinderlijk zijn. Biervliet Gouden margriet bij afscheid. Tijdens het congres van de Vrouwen bond N.V.V., dat vorige week te Utrecht werd gehouden, heeft mevr. M. S. Dijk- Langstraat afscheid genomen, wegens gezondheidsredenen, als lid van het Centraal Bestuur. Zij kreeg van de algemeen secretaris van het N.V.V., de heer C. W. van Win gerden, de gouden margriet aangebo den, de hoogste onderscheiding die in de Vrouwenbond wordt toegekend. Voorts enkele boekwerken. Namens het Centraal Bestuur sprak de landelijk voorzitster, mevr. L. van Duijn-Spruijt, Woorden van dank voor ke, Hennie". „Ja, hè, tante Bep, ons moeke was verschrikkelijk lief, hè?" Op de terugreis zondagsavonds dacht Arie: De kinderen moeten weer een moeder hebben en wie zal liever voor hen zijn dan Bep? Onzin, Arie, dat zeg je maar om jezelf voor de gek te hou den. Je bent tot de ontdekking geko men, dat je verliefd bent op Bep. Schaam je je niet? En de nagedachte nis van Riet dan? Ze is ternauwernood vijf jaar dood. En denk je nu aan her trouwen? De zondag daarop waren ze met z'n allen naar de dorpskerk geweest. De dominee had gesproken over het hu welijk met als tekst: „Het is niet goed, dat de mens alleen zij". Was hij alleen? Hij had toch zijn schatten van jongens? Was hij niet trots op zijn oudste zoon, die over een jaar wel zou slagen en dan in Delft ging studeren? En op de beide rakkers Hennie en Gerardje? Zelfs de stille, be deesde Wimmie, die in alles zo op hem leek? Moest hij niet dankbaar zijn om wat Riet hem had nagelaten? Vier ge zonde, stevige jongens? Was het dan wel toegestaan, dat hij ging verlangen naar een omhelzing, een kus? Naar nog meer? Kortom: naar een vrouw? Hij gaf een ruk aan het stuur en bracht de wagen weer goed op de weg. Idioot, zo rijd je nog tegen een boom.

De Schakel | 1964 | | pagina 1