Muziekconcours te Breskens HET ONMOGELIJKE HUWELIJK <c? ^\iN-5 W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef. (01172) 506 de Qh a kei ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN r~ 18e Jaargang Nr. 972 Vrijdag 15 mei 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT tO - BRESKENS - TEL., Begunstigd door stralend zomerweer vierde de Breskense muziekvereniging „Uit het Vulk - Voor het Volk" haar 65- jarig bestaan dit jaar door het organi seren van het muziekconcours op He melvaartsdag, in de gemeentelijke vis mijn, onder auspiciën van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaan- deren. Des morgens om 11.30 uur werden de dagelijkse besturen en direkteuren der deelnemende verenigingen, de bestuurs leden van de Bond van Muziekvereni gingen in Z.-Vlaanderen, alsmede de juryleden, het Voltallig bestuur van de Breskense muziekvereniging en mijn- meester Jacobs officieel door het ge meentebestuur ontvangen in het jeugd- gebouw „De Uitkomst". Nadat allen gezeten waren, sprak burgemeester J. A. Eekhout de genodig den als volgt toe: Mijne heren, Het is voor het gemeentebestuur een groot voorrecht U te mogen ontvangen. U, meneer Ocké en Uw leden van de Zeeuws-Vlaamse Muziekbond, U be stuursleden en direkteuren van de ver enigingen, die aan het concours deel nemen, heren juryleden en de pers, allen hartelijk welkom. In het bijzonder U, leden van de Jury, die van verre gekomen zijt om Uw medewerking aan dit muziekfestijn te geven. Ter Uwer oriëntatie, wat de muziekvereniging Uit het Volk - Voor het Volk voor onze gemeenschap bete kent, kan ik U mededelen - en ik doe dat met grote vreugde en dankbaar heid - dat de Muziekvereniging voor ons een grote culturele waarde bete kent. Zij is als het ware een verleng stuk van ons gemeentebestuur in ons streven de leefbaarheid van onze ge meente op te voeren; zij is een stimu lerende kracht vcor de uitbouw van ons verenigingsleven. Men beseft eigenlijk pas goed, wat een Muziekvereniging voor een plaats betekent, als men ze niet heeft. Wij hier in Breskens hebben een dergelijke periode meegemaakt. Breskens werd n.l. op het eind van de oorlog zeer zwaar gebombardeerd. De daarop volgende gevechtshandelin gen maakten van de gehele gemeente één grote puinhoop. Om de geijkte woorden van het rampjaar 1672 aan te halen, het volk was radeloos en het gemeentebestuur zag geen mogelijkheid om ook geestelijk de bevolking de no dige vitamine te geven. De eerste per sonen, die in die tijd zichzelf herwon nen, waren de bestuursleden en wer kende leden van de muziekvereniging. Via de radio werd een beroep op het Nederlandse Volk gedaan en al vrij spoedig stroomden hier gelden binnen, werden muziekinstrumenten gezonden, muziekstukken ontvangen. Uit het Volk - Voor het Volk was de eerste plaatselijke vereniging, die zich zelf hervonden had. Zij werd vrij spoe- FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Ik zie vandaag of morgen de vrije zaterdag er helemaal doorkomen. Dat gaat dan betekenen dat er ook in jouw bedrijf zaterdags niet meer wordt ge werkt. Dan heb je twee volle dagen om je aandacht aan de kinderen te wijden. Denk daar maar eens over na, zwager Arie. En als je verstandig bent, dan sluit je straks, tijdens de bouwvakva kantie - je zaak ook een dag of tien en trek je er met de jongens op uit. Flip wil naar zee. Wat is er op tegen? Een behoorlijk pension of hotel zal er nog weil te vinden zijn. En als je niet ver weg wilt, waarom ga je dan niet naar Ameland of Schiermonnikoog?" Arie antwoordde „Ik heb nog nooit vakantie genomen. Nu ja, vroeger, met Riet, een weekeindje' naar Eelderwolde". „Dan wordt het nu hoog tijd, en niet alleen voor je kinderen, ook voor jezelf. Denk maar aan je gezondheid. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Je wordt een dagje ouder. Ik ben er van over tuigd, dat een vakantie je goed zal doen. Veertien dagen later trokken ze ge zamenlijk naar Camperduin aan Zee en dig door andere verenigingen gevolgd. Het gemeentebestuur is hiervoor de Muziekvereniging nog steeds dank baar. Nimmer doen wij tevergeefs op haar een beroep. Doch ook omgekeerd maken wij gaar ne gebruik van de advieren, die zij wil geven om onze leefbaarheid op te voe ren, om op cultureel gebied met onze tijd mee te kunnen. In dit verband moge ik wijzen op het besluit van de gemeeenteraad, indertijd genomen, om toe te treden tot de Zeeuwse Muziek school. Het succes is niet uitgebleven. Een aantal van bijna 100 leerlingen is het resultaat. Zoals alle verenigingen heeft ook de Breskense vereniging haar ups en downs gekend. Maar het feit, dat zij dit jaar op 23 augustus haar 65-jarig bestaan kan vieren, mag voor ons allen toch het bewijs zijn, dat de Vereniging kerngezond is en dat zij in het volle leven is blijven staan. Het feit, dat op haar verzoek ter ge legenheid van dit jubileum bij ons het Muziekconcours gehouden wordt, ziet het gemeentebestuur als een bewijs van erkentelijkheid van de Zeeuws-Vlaamse Mupiekbond. Het gemeentebestuur heeft voor het concours de grote vishal aan de haven beschikbaar gesteld. Wij kunnen niet beoordelen of de accoustiek goed is. Zou dat onverhoopt niet het geval zijn, dan roep ik hiervoor enige clementie van de Jury in. Wilt U het dan zo opvatten, dat het in elk geval ons verlangen en ons stre ven was cm U zo goed mogelijk van dienst te zijn. Gaarne besluit ik thans met de wens uit te spreken, dat het Muziekconcours anno 1964 in alle opzichten zal slagen en dat het voor heel velen (en ik denk hier vanzelf aan de jeugd) de stimu lans zal zijn om zich tot de muziek aan getrokken te voelen. Hierna verkreeg de voorzitter van de Bond van Muziekgezelschappen in Z. Vlaanderen, de heer P. A. Ocké, het woord. Hij bracht het gemeentebestuur dank voor de hartelijke ontvangst en het beschikbaar stellen van de vishal. De mijnmeester, de heer J. Jacobs, werd dank gebracht voor de wijze waarop hij de vishal voor dit muziekfestijn in ge reedheid heeft gebracht. Breskens werd in het bijzonder geluk gewenst met het 65-jarig bestaan van het actieve muziekgezelschap, dat nog lang niet aan het pensioen toe is, doch aan een tweede jeugd is begonnen, nu men de organisatie van een muziek concours heeft aangedurfd. Een mu ziekgezelschap, zo vervolgde de heer Ocké zijn toespraak, is voor een ge meente een groot cultureel bezit en van enorme waarde voor een gemeenschap. Er is voor de gezelschappen een twee ledig doel. n.l. de Kunst te dienen, door een zo hoog mogelijk peil te bereiken en voorts de gemeenschap te dienen. De burgerlijke gemeente heeft voor haar festiviteiten een muziekgezelschap no dig. De typische naam van Breskens' muziekgezelschap Uit het Volk - Voor het Volk vindt zijn weerklank in de genoten daar gedurende negen dagen van uitz:nderlijk fraai strandweer. En het was in die vakantiedagen, dat Arie tijd had om op te merken, dat zijn schoonzus, ondanks haar 33 jaren nog een knappe verschijning was niet een figuurtie als een mannequin. De kinderen die nog nimmer de zee gezien hadden, genoten van de vroege morgen tot de avond en vielen daarna van vermoeidheid als een blok in slaap. Flip, de 17-jarige vermaakte zich op -ijn manier, trok met een paar leeftijds genoten op, die hij had leren kennen en het clubje zocht 's avonds zijn ver tier in het dorp met andere gasten, oog jes wagend aan aardige meisjes, om het even of dit nu gasten dan wel inboor lingen waren. Dit gebeurde in de zomer van 1958 en in deze negen dagen leerde Flip Schras een gedistingeerde, teruggetrok ken jongedame kennen, die er met twee vriendinnen in een hotel logeerde: Jen ny. Het meisje, dat zo'n hevige beroe ring teweeg zou brengen in huize Schras. Maar van dit alles was ieder een zich nog volkomen onbewust. Op de laatste avond van de vakantie wandelden Flip en Jenny hand in hand langs het strand en ver weg van het dorp draaiden ze zich plotseling, zon der dat beiden het zich eigenlijk be wust waren, naar elkander toe en kusten elkaar. „Geef me je adres", zei de jongen. dat houdt U fit en wijs Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur, heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten Ijstaarten altijd in voorraad. Beleefd aanbevelend, grote belangstelling waarin dit gezel schap staat. Uitvoerig ging de heer Ocké nog in op de moeilijkheden die de muziekge zelschappen ondervinden als men de hoogste top op de beoordelingsladder heeft behaald. Een stap terug te doen blijkt voor heel wat korpsen een te zware onderneming te zijn. Mjet de wens uit te spreken, dat ook de korpsen uit Zuid-Holland en Bra bant in Breskens een prettig concours zullen hebben en een dankwoord voor hun deelname aan dit concours, merkte de heer Ocké nog op. dat Zeeland de belangstelling uit Holland waard is nu de Zeeuwse Bond van Muziekgezel schappen aangesloten bij de Ned. Fe deratie, het grootste ledental bij deze Bond heeft. Voorts werd nog gesproken door de heer P. de Wildt, namens de Brabantse korpsen, voor de hartelijke ontvangst, die opmerkte zich in Zeeland bij goede buren te voelen. Namens het Oostburgse muziekgezel schap sprak de heer A. Gossije woor den van gelukwensen aan het adres van Breskens muziekgezelschap, terwijl de heer Paridaen uit Sint Kruis even eens hartelijke woorden van felicitatie sprak. De voorzitter van Uit het Volk - Voor het Volk dankte het gemeentebestuur voor de grote medewerking en de har telijke ontvangst, de sprekers voor hun hartelijke woorden en zei het mogen houden van het concours in Breskens, het mooiste geschenk voor zijn jubile rende korps te vinden. In optocht ging men daarna naar de vismijn, waar in de nieuwe hal alles voor het concours in orde gemaakt was. De juryleden, de heren Van den Hemel en Stalmeijer, installeerden zich en na een kort woord van voorzitter Ocké kon het concours aanvangen. Er waren voor dit concours 10 mu ziekgezelschappen ingeschreven. (Zie voor de volledige uitslag ons vorig nummer). Na afloop reikte burgemeester J. A. Eekhout de prijzen uit, terwijl de heer Ocké dank bracht aan allen, die aan het welslagen van dit concours hadden meegewerkt. Hij reikte daarbij een pre sentje uit aan de heren J. Jacobs, mijn- meester en I. Keijmel, voor hun grote medewerking bij de inrichting van de vishal. „Ik zal je schrijven". Het meisje knikte en met de armen om elkaar heen liepen ze terug naar het dorp. Na de vakantie, toen ze de eerste avond in de grote kamer zaten te sche meren, verklaarde Arie eerlijk, dat deze rustige dagen hem goed gedaan nad- den. „Dank je, Bep, dat je hebt door gezet. De jongens vooral hebben geno ten. Alleen daarom al vond ik het pret tig". Bep knikte begrijpend. „Ik weet het wel, Arie, ik ken mezelf. Soms moet je jezelf dwingQn en 'zeggen: En nu is het afgelopen. Eerst een poosje er uit. Des noods een weekeinde. Om weer tot rust te komen. Een mens is tenslotte geen machine". „En jij?" vroeg hij. „Je had het er maar druk mee. Heb jij er zelf nog wat aan gehad?" „Zwager Arie, vraag niet naar de bekende weg. Ik heb negen heerlijke dagen gehad met de schatten van jon gens, met jullie allemaal. Kijk maar, h'ce de zon bij me huisgehouden heeft. Ik lijk wel een Ambonees". Bijna had Arie geantwoord: „Meid, je ziet er uit om te zoenen", maar hij hield wijselijk zijn mond. Doch sedert de vakantie bekeek hij zijn schoonzuster plotseling met heel andere ogen. En op zijn kantoor betrapte hij op een mid dag zichzelf er op, dat hij naar haar verlangde. Als man. Des avonds gaf het winnende korps „Veronica" uit Zuidzande, een concert op het Spuiplein, waarvoor veel belang stelling bestond. Breskens kan met voldoening op dit goedgeslaagde concours terugzien. Plaatselijk Nieuws Oostburg Gepensionneerden. De afd. West Z.-Vlaanderen van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden hield haar twaalfde jaarvergadering te Oostburg, onder leiding van de heer M. Maas uit Biervliet, welke de aan dacht vestigde op de demonstratieve vergadering- door de Bond van ouden van dagen op 9 mei j.l. Wij, aldus de voorzitter, hebben hiermee ook indirekt te maken, omdat een verhoging van de A.O.W. voor ons betekent 4 5 aftrek van eigen pensioen en daarom onze be langen geheel anders liggen. Deze gedachte werd nader uitgewerkt door de heer v. d. Welle, lid van het Hoofdbestuur, welke sprak over „onze pensioenbelangen". De secretaris, de heer Th. v. d. Bun der uit IJzendijke, las het jaarverslag voor, terwijl uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er een batig sal do was. De heren J. Koole en A. v. d. Male werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Of er in 1964 een najaarsvergadering gehouden zal worden, hangt van de om standigheden af. De contributie werd vastgesteld op f 3,-. Als nieuw lid van de kascontrole commissie werd benoemd de heer I. Herman uit Groede. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering te Utrecht werd de heer M. Maas aangewezen. Reünie H.B.S.-leerlingen. In hotel „Du Commerce" te Oostburg werden zaterdagmiddag 125 oud-leer lingen van de Rijks H.B.S. te Oostburg verwelkomd. Zij namen deel aan een reünie van oud-leerlingen. Typisch was, dat de deelnemers gro tendeels uit overig Nederland kwamen en de Zeeuws-Vlamingen zelf, op een enkele uitzondering na, verstek lieten gaan. De heer J. A. Leenhouts, burgemees- Geschrokken hield hij op van zijn werk en tuurde met open ogen naar het raam. Bep Bep en hij Maar meteen zette hij dit denkbeeld weer uit zijn hoofd. Te krankzinnig om los te lopen. Veertig jaar was hij, bijna een en veertig en zijn kruin begon al aardig kaal te worden. Hij stond op en liep naar het spie geltje waarin hij zichzelf controleerde, voor hij naar huis ging. Kijk eens, wat een ouwe kop? zei hij tot zichzelf. Zie je die rimpels in je voorhoofd en die opgeblazen wangen met het begin van een dubbele icnderkin? Je ogen begin nen slechter te worden en vandaag of morgen moet je aan een bril. Man, wat haal je in je hoofd? Houd alsjeblieft je mond, want als zij er ook nog van door gaat, zit je helemaal zonder. Kin- derverzDrgsters zijn praktisch niet te krijgen; gebruik je verstand. Hij keerde op zijn schreden terug naar zijn bureau en ging weer zitten, doch het werk wilde niet meer vlotten. Zodra hij op papier keek, zag hij het beeld van Bep, zoals hij dat van haar in de vakantiedagen had bewonderd het mooie, lichtrode badpak, waarin haar jeugdige figuurtje zo zeldzaam goed t/}t uiting kwam. En zoals ze dan op het strand liep, juichend van pret met aan iedere hand een jongen, lachend de zee inrende. Om dan tien minuten later, behangen met in de zon schitterende druppels, terug te

De Schakel | 1964 | | pagina 1