BRILLEN HET ONMOGELIJKE HUWELIJK „<®t Sörlüemaefier" dejchakel Ai fi NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN r~ 18e Jaargang Nr. 971 Vrijdag 8 mei 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 11 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 1 act.extra Telefoon (01172) 429 vJ DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.* - GiRO 358296 MOEDERDAG! Tien mei is het voor een moeder Wel eeji dag van grote rust, Want eij wordt dan erg vertroetelt Met cadeaux en wordt gekust! Dankbaar zegt dan steeds een ieder Die althans een moeder heeft: ..Lieve mam, ik weet dat jij steeds Alles voor mij over heeft!" En toch, 'k weet het haast wel zeker. Dat er óók wel moeders zijn Die in eenzaamheid en droefheid Lijden, van ondragelijke pijn! Nee, niet ziek of, s.ms bedleeg'rig, Maar haar gouden hart dat schreit Want haar kind doet niet de moeite En dus, moeders huis vermijdt! Lieve mensen met een moeder. Dit zie ik niet commercieel, Zij is en blijft altijd moeder, En draagt jein haar hart geheel! Breng die lieve schat wat bloemen, Slaat je armen om haar heen, Geef haar duizend en méér zoenen, Dan is zij nooit meer alleen Zeg haar lieve kinder woorden, Zeg haar óók - dat Jee,us leeft Die op Hemelvaartsdag opsteeg, En haar straks een plaatsje geeft! Zeg haar, dat diezelfde Heiland, Toen zij steeds maar voor je bad Al haar tranen wist te drogen En haar leven in zich had! Wees niet trots, maar buig je neder. Maak je moeder steeds maar blij Want haar liefde, zacht en - teder Leeft dan voort bij jou en mij J. B. Plaatselijk Nieuw» Cadzand Raadsvergadering. De raad van de gemeente Cadzand vergaderde donderdagmorgen voltallig. Direct na de opening van de raadsver gadering stelde burgemeester J. A. Leenhouts de raadsleden voor een te legram van aanhankelijkheid en trouw naar H. M. de Koningin te zenden en tevens een gelukwens voor haar ver jaardag. De raad stemde hiermede in, doch direct hierna vroeg mevr. Adriaan- sen het woord. Zij stelde, dat zij volko men instemde met het verzenden van een telegram, doch wilde de rest van de agenda, gezien het karakter van de Na tionale Feestdag maar liever verder niet afhandelen. Zij sprak er haar bevreemding over uit, dat B. en W. op de verjaardag van de Koningin een gewone raadsvergade ring uitschreven en protesteerde hier tegen. De burgemeester zette uiteen, dat het feit om op deze dag te vergaderen voort komt uit het verlangen, zo snel mogelijk verder te werken voor het uitbreidings plan, dat tot 28 april j.l. ter visie heeft gelegen. In verband met de lintjesregen en en kele andere zaken was het niet mogelijk op de 29ste te vergaderen. Daar het plan echter voor 2 mei bij G.S. moet binnen zijn, was dit de enigste datum. FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Een week later vierde Bep haar drie en dertigste verjaardag onder grote be langstelling van alle familieleden en toen Arie haar verblijdde met een gou den polshorloge, sloeg ze spontaan haar armen om zijn hals en drukte een kus op zijn wang. „Dank je, zwager Arie, voor dit vorstelijke geschenk. Ik heb nog nooit zoiets moois gehad". HOOFDSTUK XIII Weer zijn er twee jaar verlopen, waar in geen enkele schokkende gebeurtenis plaats vond. Flip ontpopte zich als een bijzonder begaafde leerling en Arie dacht: ook in dit opzicht is hij als zijn vader, die immers ook zo'n kraan was in het studeren. Flip was nu op de mid delbare school in de stad en zou, als hij afgestudeerd was, naar Delft gaan om te studeren voor bouwkundig ingenieur. Dat hij later in de zaak bij zijn vader zou kernen, stond bij voorbaat al vast. Hennie daarentegen had een hekel aan leren, had al eens gespijbeld van school, hetgeen hem een week huis arrest had bezorgd, die Bep hem zonder Volgens de wettelijke termijn moest het plan voor 1 mei worden vastgesteld, aldus de burgemeester, vandaar dat het juist op deze dag behandeld moest wor den. Ook het raadslid, de heer Steenhart, viel mevrouw Adriaansen bij. Hij vond het maar een rare dag om te vergade ren, te meer daar ook alle gemeentelijke bureaux en Rijkskantoren gesloten zijn. De burgemeester verzekerde de raad, dat het niet te vaak zal gebeuren, dat men op Koninginnedag bijeenkomt. Me vrouw Adriaansen vroeg de burgemees ter daarop af te zien van de verdere be handeling van de agendapunten, waar op de burgemeester repliceerde, dat dit, gezien het telegram dat net was samen gesteld, een vervelende indruk zou ma ken. Nogmaals verzekerde mevrouw Adriaansen hem, dat zij volledig ach ter dit telegram staat en hiermede graag haar instemming had betuigd. Zij vroeg echter de raad om een uit spraak betreffende het vergaderen op de nationale feestdag ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin. De heren Steenhart en de Lijser, als mede mevr. Adriaansen bleken hier te gen te zijn en bleven bij de vergadering onder protest. De burgemeester zeide hierop dit in cident als gesloten te willen beschou wen. waarop mevr. Adriaansen repli ceerde, dat dit geen incident genoemd mocht worden, doch eèn verschil van mening over de inzichten van het ka rakter van de Nationale Feestdag. Hierna werd overgegaan tot afwer king van de agenda. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S. waarin werd mede gedeeld, dat er geen bezwaren zijn te gen de garantie en aflossing van de geldlening door het Bouwfonds van Ned. Gemeenten t.b.v. de woningbouw van dhr. M. L. Verlinde. Voorts machtigde G.S. de raad tot het uitgeven van gelden t.b.v. de ver betering van de Prinsestraat en de riolering in de Vlamingpolder. Jammer genoeg is de toestemming tot riolering van de Vlamingpolder, waaronder het kampeerterrein van dhr. de Keuninck valt, nog steeds niet afgekomen. Hier door wordt de aanvankelijke gedachte dat deze riolering Van het kampeerter rein, die zo broodnodig is, voor de aan vang van het seizoen gereed zou zijn, in gevaar gebracht. Wel zijn er nood voorzieningen getroffen, zodat de faeca- liën kunnen worden afgevoerd, doch dit bracht extra en onnodige kosten met zich mee. Inmiddels is de eigenaar van het terrein gevraagd medewerking te verlenen, zodat na afkomen van de goedkeuring direct zal kunnen worden begonnen. Getracht is dit werk te be spoedigen, doch helaas nog zonder re sultaat. Zoals bekend wordt het werk belangrijk vertraagd, doordat het Rijk een belangrijke financiële bijdrage in dit werk heeft toegezegd De burge meester gaf een overzicht van de brie ven die ten behoeve van deze riolering- aanleg al zijn uitgegaan en verzekerde de raad, dat al het mogelijke is gedaan om deze riolering tot stand te brengen voor het zomerseizoen. Hij betreurde tegenspraak te dulden had opgelegd. Hij zwierf het liefst met zijn kameraadjes door de bossen en op straat. Wimmie was door Bep naar de le klas van de lagere school gebracht. Hij bleef een rustig, bedeesd kereltje. Die wordt net als zijn vader, dacht Bep wel eens. Daarentegen was de vierjarige Gerard de bengel in huis. Door en door verwend door de beide dienstmeisjes, had Bep heel wat moeite om hem in het gareel te houden. Tenslotte bracht ze hem naar de kleuterschool, wat de eerste dagen heel wat voeten in de aarde had, maar toen hij eindelijk de smaak van het matjes vlechten en spelletjes doen met andere leeftijdgenoten te pakken had, was hij er mee verzoend. Zodoende had Bep overdag een paar uurtjes voor zichzelf, nadat ze de ka mers aan kant gemaakt had. Dan dronk ze met de meisjes koffie in de keuken en rookten ze gedrieën een sigaret. Dat was altijd een prettig half uurtje, waar na ze een der meisjes hielp met stoffen en schoonmaken, want in het grote huis was altijd wel wat te doen. In de zomer van 1958 zei Bep op een avond, teen de drie jongste kinderen naar bed waren en ze met Arie en Flip in de kamer zat: „Zeg, zwager Arie, wanneer gaan we eigenlijk eens een keer met vakantie?" Arie keek haar onthutst aan. „Mens, OOSTBURG het uitermate, dat dit niet gelukt is. Aan mevr. J. C. M. Heinsdijk zal voor het schoonhouden van het gemeente huis een hogere beloning worden toe gekend. Op voorstel van B. en W. werd dit bedrag thans bepaald op f 1150,- per jaar. Op voorstel van B. en W. werden de tarieven voor het gebruik van de ten nisbanen bepaald op f 15,- per seizoen voor ingezetenen van Cadzand en f 5,- en f 3,- per uur voor resp. dubbelspel en enkelspel voor niet-ingezetenen. De raad ging met het voorgestelde accoord daar de tarieven vorig jaar geen aan leiding hebben gegeven tot klachten. Aan de E.M.S. werden de stranden ten westen van de v.m. haven* tot aan de grens van Retranchement verhuurd voor f 25,- voor dit seizoen. Op een vraag van de heer de Lijser bleek, dat .de E.M.S. daar al strand in eigendom heeft en het slechts om kleinere stuk ken gaat, waardoor een groot geheel verkregen wordt. Op het uitbreidingsplan in hoofd zaak. dat de raad thans te behandelen kreeg, zijn 10 bezwaren van landbou wers binnengekomen die hun verlan gen, dat het plan wordt aangevuld met de woorden: ten behoeve van de re creatie gereserveerde gronden, vervuld kregen, daar het steeds in de bedoeling gelegen heeft deze grond voor recreatie- doeleinden te reserveren. De burgemeester deelde nog mede, dat B. en W. de nieuwe regeling voor de gemeenschappelijke huisvuilophaal- dienst in studie hebben genomen. Voorts zullen er voorzieningen getrof fen worden voor een kleedlokaal op de tennisbanen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, doch betreffende de vordering van een woning voor een groot gezin, kreeg mevr. Adriaansen de toezegging, dat B. en W. samen met de huisvestingscommissie een bespreking zullen hebben om deze kwestie te re gelen. Breskens Ledenvergadering Woningbouwveren. De algemene woningbouwvereniging Breskens heeft de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Voorzitter, de heer W. C. van der Hooft, kon in zijn openingswoord een gering aantal leden welkom heten. Van de gemeente was een schrijven ontvangen, dat het toezicht van de in aanbouw zijnde huizen niet meer door de gemeente kan geschieden. Omtrent het ophalen der huren wordt nog onderhandeld met de gemeente. Met de katholieke woningbouwvereniging Zeeuws-Vlaanderen betaat een goede samenwerking. Het contingent 1964 zal door beide verenigingen worden ge bouwd. Het jaarverslag van penning meester J. de Nooyer, sloot met een ba- daar heb ik helemaal geen tijd voor. Gaan jullie maar". Bep schudde energiek haar hoofd. „Geen sprake van. Verleden jaar is het er ook al bij ingeschoten, maar toen heb ik er eigenlijk niet goed bij stilgestaan'. Maar dit jaar sluiten we de boel een dag of veertien en trekken er met z'n allen op uit. Wat zeg jij, Flip?" De jongen knikte. „Ik voel er verba zend veel voor. We komen eigenlijk nooit ergens anders als in Eelderwolde. Ik zou best eens naar het buitenland willen". Arie protesteerde. „Hoe kan ik me nu vrij maken van m'n werk?" „In de bouwvakantie. Dan kun je met je spullen toch nergens terecht. Wan neer zijn de bouwvakanties?" „Weet ik niet precies. Ik meen. de laatste week van juli. Bep keek op de kalender. „Hebben we neg ruim veertien dagen. Ik zal wel het een en ander improviseren", besliste ze. „En de baas gaat mee, wat zeg jij Flip? Toe, help ook eens een handje" „Ach, ja pappa, laten we er ook eens een weekje tussen uit trekken. Naar zee bijvoorbeeld". Arie keek van de een naar de ander en haalde zijn schouders op. „Wat heb je daar nu aan? Hier is het toch ook mooi?" Bep trok haar lippen samen en ant woordde op afgemeten toon: „Het zal tig saldo. Voor de woningbouw was er een klein nadelig saldo. Secretaris, P. Woittiez sprak over de vele activiteiten, die in het afgelopen jaar zijn tot stand gekomen. Het ledental bedraagt 30, het geen een achteruitgang betekent van 4. In september 1963 konden na veel on derhandelen de weningen van het con tingent 1963 worden gegund aan de fa. Christiaansen te Oostburg (28) en de fa. v. Kerkvoort te Groede (19). De andere 10 worden gebouwd door de katholieke woningbouwvereniging. Zes bejaarden woningen aan de Vijverlaan zullen wor den gebouwd door de fa. v. Schoote te Breskens. In totaal heeft de vereniging in aanbouw of gegund 80 woningen en 12 bejaardenwoningen. Voorts werd het bestuur gemachtigd het contingent 1964 aan te besteden en de bouwplannen te verstrekken aan ar chitect J. Loonen te Breskens. Oostburg Werkzaamheden aan de B.B.- commandopost officieel aangevangen. Woensdagmiddag werd te Schoondijke, vlak bij de Oostburgse gemeentegrens, begonnen met de werkzaamheden voor de bouw van de B.B.-commandopost voor Zeeuws-Vlaanderen. In restaurant Denisse te Oostburg werd een klein gezelschap genodigden ontvangen door het Kringhoofd van de B.B., de heer A. I. Catsman. Aanwezig waren o.m. burgemeester mr. H. Rijp- stra van Terneuzen, voorzitter van het Kringbestuur en de heren burgemees ters J. A. Leenhouts uit Cadzand, J. A. Eekhout uit Breskens, J. L. van Leeuwen uit Oostburg, J. J. M. Ficq uit IJzen- dijke, K. van Dijke uit Axel. allen in hun functie als dagelijks bestuurslid van de Kringraad Bescherming Bevol king. Voorts mr. L. A. Kakebeeke uit Middelburg, Provinciaal commandant Zeeland van de B.B., ir. E. J. A. Corsmit uit Den Haag en vertegenwoordigers van het Aannemersbedrijf Heerkens van Bavel uit Tilburg, die de B.B. com mandopost zullen bouwen. Nadat het gezelschap compleet was ging men naar het bouwterrein aan de Tragel, dat net buiten het grondge bied van de gemeente Oostburg ligt, 'op grondgebied van de gemeente Schoondijke. Burgemeester Rijpstra no digde de Provinciaal commandant, mr. Kakebeeke, uit samen met het kring hoofd van de B.B., de heer Catsman, de eerste werkzaamheden te verrichten. Uit een met een vlag gemarkeerde put schepte mr. Kakebeeke met een drag line, compleet met de helm op zijn hoofd, de eerste wagen vol met klei, die door de heer Catsman met een tractor met oplegger werd weggereden. In de kantoren van de aannemers mij., die op het bouwterrein staan, sprak burgemeester Rijpstra een welkomst woord tot de genodigden. Hij gaf een er wel niet af kunnen, veronderstel ik. Het zal wel teveel geld kosten". Het leek een ogenblik of Arie kwaad werd. „Meid, zeg maar hoeveel je moet hebben, maar laat mij met rust, wil ie?" Ze boog zich wat voorover en keek hem enige tijd onderzoekend aan. „Dat is nu de fo<ut van jullie mannen", zei ze op onverwacht zachte toon. „Zodra het jullie maatschappelijk goed gaat, als de raken naar wens verlopen en zich steeds meer uitbreiden^ dan denkt een man nog maar aan één ding: hoe kan ik nog meer verdienen? En besteedt dan alle tijd aan de zaken. De zaken gaan voor alles. Daar meet allets voor wijken. Hoe veel avonden in de week kom je op tijd thuis en wijdt je wat aandacht aan je vier jongens? Hoeveel keren neem ie ze zondags eens mee in de wagen naar Eelderwolde? Wanneer doe je eens een paar leuke spelletjes met je kroost0 Of ga je met hen ergens heen, waar de kin deren zich heerlijk kunnen uitleven? Een dierenpark of een speeltuin? Wat weet je eigenlijk van je kinderen? Nou, zwager Arie, geef daar eens een eerlijk antwoord op?" Arie protesteerde heftig. „Ik doe ge noeg voor mijn jongens! Ga eens boven kijken? In de kinderkamer? En vertel me dan maar eens, of er veel kinderen zullen zijn, die zo'n sortering speelgoed bezitten". Bep knikte enige malen zeer nadruk-

De Schakel | 1964 | | pagina 1