vJ HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de Jchakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 970 Vrijdag 1 mei 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01173) 439 DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL./*» - GIRO 358296 NATIONALE HERDENKING maandag 4 mei 1964 te Breskens Evenals vorige jaren zal, ter herden king van de in de oorlog en bij de be vrijding gevallenen, een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt worden. Het vertrek van het tijdelijke gemeen tehuis zal onder klokgelui geschieden om 19.40 uur. Na aankomst op de begraafplaats is de orde van de dienst als volgt: Eerst zal gelegenheid bestaan tot het leggen van bloeanen op de graven, waar na de zangvereniging „God is mijn Lied" een toepasselijk lied zal zingen. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna zal op de begraafplaats volkomen stilte in acht worden genomen. Hierna zal de „Last Post", ten gehore worden gebracht, waarna de zangvere niging de plechtigheid zal besluiten. Tenslotte zal er gelegenheid zijn om langs de graven te defileren. Naar aanleiding van het bovenstaan de verzoekt de burgemeester aan de in gezetenen om van 18 uur tot zonsonder gang de vlaggen half stok te hangen. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Breskens kwam maandagavond in openbare vergade ring bijeen in het jeugdgebouw „De Uit komst," onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Onder de ingek. stukken was o.m. een goedkeuring van G.S., inzake de aan koop van de voorterreinen aan de Bou levard. Voorts werd door G.S. goedge keurd de verkoop van de sloop van het verenigingsgebouw aan da firma West dorp Zn. te Goes voor f 3060,-. De jaarrekening van de Stichting Zeeuwse Muziekschool werd door de raad voor kennisgeving aangenomen, evenals het verslag van de Woning bouwvereniging Breskens over het jaar 1963. De heer C. J. Maas werd door de raad met algemene stemmen in vaste dienst benoemd als gemeentebode. De heer Vergouwe informeerde, of door deze vaste benoeming ook een salarisverho ging plaats vindt. Dit bleek niet het ge val te zijn, daar de gemeentebode in dertijd werd benoemd op het hoogst toegestane salaris en er in deze functie slechts één rang is. De exploitatierekening van de Stich ting Schooltandverzorging werd door de raad zonder commentaar aanvaard. De heer J. I. van de Sande verzocht de raad zijn woning Scheldekade 1 te mogen optrekken. Bij inwilliging van dit verzoek, waardoor de goothoogte 2.30 m. hoger wordt als in het herbouw plan is toegestaan, werd als gevolg hier van het herbouwplan door de raad ge wijzigd. De heer Cambier informeerde, FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Jannie nam de dag voor Kerstmis afscheid, kreeg een kostbaar huwelijks geschenk als blijk van waardering en huilde zowaar, toen de kindereen ook riog met een eigengemaakt fotostan daardje, waarop het edele viertal pronk te, kwamen aandragen. Twee januari deed Geesje haar in trede en binnen veertien dagen had Arie het bekeken: deze jongedame was er op uit zoveel mogelijk geld te ver dienen tegen zo min mogelijke presta ties. Na de eerste maand gaf hij haar zaterdagsmiddags kort en bondig te kennen dat ze wel in Middelburg mocht blijven, omdat ze voor vijf gulden in de week nog te duur was, waarna een hevig verontwaardigde Gees haar kof fer pakte en zonder iemand te groeten het huis uitliep naar de bushalte. Nieuwe advertenties werden geplaatst en tussen februari en mei 1956 probeer de Arie het nog met drie andere „kin derverzorgsters", doch geen kon ook maar in de verste verte tippen aan Jannie, zodat ze na korter of langer of dit verzoek het gevolg is van de op Delta-hoogte te brengen havendijk, waardoor het uitzicht van de Schelde- kadebewoners belangrijk zal worden be lemmerd. Uit het antwoord van wet houder Zegers bleek, dat de uitbreiding van het pand noodzakelijk is, doordat behoefte is aan meer ruimte. Een defi nitieve wijziging van het herbouwplan voor alle betrokken panden zou later, als dit noodzakelijk mocht blijken te 'Zijn, aan de orde kunnen komen. De raad besloot het plan zo te wijzi gen, dat de verbouwing kan geschieden. Over de door B. en W. voorgestelde sa nering van de Bloemenwijk, het nood woningcomplex, ontstond een breedvoe rige discussie. In verband met sanering van dit noodwoningencomplex bleek het noodzakelijk te zijn, dat in deze wijk verhuizingen worden bevorderd, om voor de aanleg van straten de beschikking te krijgen over het achterste gedeelte van de Bloemenwijk. Om deze „binnenver- huizingen" in de Bloemenwijk te bevor deren vroegen B. en W. de raad om als tegemoetkoming in de verhuiskosten per gezin een bedrag van f 150,uit het krotopruimingsfonds te mogen voteren. B. en W. motiveerden het voorstel, dat door deze verhuizingen het eerder mo gelijk zal zijn de voorbereidingen te treffen voor de bouw van het bejaar dencentrum. De heer Vergouwe informeerde of de woningen die men zal betrekken, door de gemeente toch in een behoorlijke staat gebracht zullen worden. Voorts informeerde hij of wordt vastgehoudn aan het saneringsrapport, dat de raad indertijd goedkeurde. Mevr. M. Niermans-Gossije drong aan op spoed met de bouw van een bejaar dentehuis en informeerde of het in de bedoeling ligt een dergelijk tehuis te bouwen. De heer Carels vroeg B. en W. een overzicht van de stand van zaken in de Bloemenwijk i.v.m. de sanering en drong er tevens op aan het verhuizen binnen de Bloemenwijk izoveel mogelijk te be perken. Is het saneringsfonds wel groot genoeg, zo informeerde hij, om ook dit te kunnen opvangen en worden hier door andere faciliteiten niet beperkt? De heer v. d. Hooft verzekerde de raad, dat hei binnenverhuizen in de Bloemenwijk zoveel mogelijk zal worden beperkt. De f 150,- verhuisvergoeding moet gezien worden als een balsum op de wonde, daar verhuizen vaak geen eenvoudige zaak is. Het is echter van groot belang voor de te saneren straten dat het mogelijk is, binnen de Bloemen wijk te verhuizen. Indien dit nodig is, zal de gemeente de noodwoning, voor dat deze wordt betrokken, nog wat op knappen. De wethouder zegde de raad tenslotte nog een overzicht toe van de slopingswerkzaamheden. Voor wat betreft een bejaardencen trum, zo zei de wdth., kan de raad in een der volgende vergaderingen een rapport van B. en W. verwachten, waar in voorstellen voor de bouw van of een bejaardencentrum, of een bejaarden tehuis zullen worden gedaan. Getracht zal worden de Bloemenwijk voor afglijden te behoeden, nu er zo- tijd alle drie verdwenen. De laatste werd op staande voet door Bep ontslagen. Toen ze op een zater dagmorgen poolshoogte kwam nemen, vond ze Ina in haar kamer, languit op bed liggend te lezen, met naast zich een pakje sigaretten, een asbak met peukjes en een lucht om te snijden. Terwijl in de kinderkamer Gerard nog in zijn pyama rondliep en ze in de tuin een ongewassen Wimmie was tegen geko men en Hennie in geen velden of we gen was te bekennen. „Je krijgt een half uur om je koffer te pakken en te verdwijnen", besliste Bep op koele toon. „Als u maar weet, dat ik m'n geld moet hebben", bitste de jongedame. „Het kantoor van meneer is in Gro ningen. Het adres is je bekend. Ik zal meneer wel per telefoon inlichten". Toen Ina vertrokken was, liet Bep het bad vol lopen, haalde de beide jongsten naar boven en begon ze te wassen. Toen de kinderen in schone kleren gestoken naar de kinderkamer waren gebracht, nam ze de slaapkamers onderhanden. Zonder aan te kloppen liep ze Flip's kamer binnen en schrok, toen ze de jongen in bed zag liggen. „Verroest, ik dacht dat jij naar school was? Een beetje lui vanmorgen?" Ze ging op de rand van het bed zitten. „Een beetje", antwoordde hij luste loos en teen ze hem wat opmerkzamer veel woningen leeg staan. We willen nu graag proberen hele straten leeg te krijgen, zodat we verder kunnen wer ken, verzekerde de wethouder. Het ligt niet in de bedoeling dat bewoners van de Bloemenwijk, die de woningen eerst kort geleden betrokken omdat men graag in Breskens wilde wonen, ook de verhuisvergoeding krijgen. Er is vol doende geld in het saneringsfonds om de verhuiskosten te kunnen opvangen, meende de weJth Na enig aandringen uit de raad licht te weth. v. d. Hooft de plannen voor de bejaardenhuisvesting nog nader toe. Men denkt aan twee verschillende mogelijkheden, doch de keuze is nog niet gemaakt. De eerste is een bejaar dentehuis, waar de bejaarden geheel verzorgd worden, doch een deel van hun zelfstandigheid kwijtraken. De tweede mogelijkheid is een centrum met cen trale voorzieningen, o.a. voor de was, centrale verwarming en eventueel ge zinsverzorging. Voorts een concierge, die verschillende hand- en spandiensten voor de zelfstandige bejaarden kan ver richten en als dit noodzakelijk is, ook de maaltijden voor de bejaarden gereed maken. In een der volgende vergaderin gen kan de raad in dit opzicht nieuwe voorstellen tegemoet zien, verzekerde de burgemeester. De Algemene Politie verordening werd voor wat betreft het kamperen en het toezicht daarop ge wijzigd. Ten slotte werd op verzoek van G.S. de begroting voor het jaar 1964 gewij zigd. Motorclub opgericht. Door enige motor-enthousiasten uit onze omgeving is tijdens een vergade ring op vrijdag j.l. in de cantine van N.V. Gebrs. Cruson te Breskens een motorclub opgericht, onder de naam Motorclub „de Oliespat". De oprichtingsvergadering werd be zocht door een twaalftal motorrijders, welke allen als lid zijn toegetreden. Uit dit eerste leden-aantal zijn als bestuurs leden gekozen de heren: C. de Zeeuw, P. C. Cruson, T. Seuss en L. van Voo- ren. Het is de bedoeling van deze club om gezamenlijk tochten te maken in de zomermaanden en uiteraard als club ook motor-evenementen te bezoeken in België en Nederland. Eveneens is uitvoerig gesproken om tijdens feesten in West Zeeuws-Vlaamse gemeenten behendigheidswedstrijden te organiseren voor leden van deze motor club. De motorclub zal zich bij het officiële orgaan, de Koninkl. Ned. Motorrijders- vereniging, laten inschrijven. Tot slot van de vergadering werden nog enige filmpjes vertoond van moto- cross-wedstrijden in België. Eventuele belangstellende motorrij ders, welke als lid van deze club willen toetreden, kunnen zich wenden tot de heer C. de Zeeuw, Orchideestraat 5 te Breskens. Wij hopen, dat deze motor club „de Oliespat" een „goede vaart" zal hebben, waarmee wij niet bedoelen snelheid, en dat zij de verkeersveilig heid op onze wegen zal helpen bevorde- bekeek, greep ze zijn pols en voelde die. „Zo, zo, je hebt aardig koorts, jongen lief. Ergens pijn?" Hij schudde zijn hoofd. „Niet bepaald. Ik ben al een paar dagen niet helemaal oké". Ze dekte hem stevig toe. „Blijf dan maar onder de wol. Heb je al gegeten?" „Ik heb geen trek". „Ik zal wat drinken voor je klaar la ten maken. Een eitje soms? Of wat fruit?" „Als ik maar wat te drinken heb. Ik heb dorst". Beneden belde Bep de dokter. Hij zou voor de middag nog langs komen. Te gen twaalven was hij er en constateer de roodvonk. Terstond isoleren en geen der verdere huisgenoten meer niet hem in aanraking laten komen. Gonnie, het oudste meisje, werd het dorp ingestuurd om Hennie op te spo ren. Intussen bekeek de arts de beide jongsten, maar kon nog niets consta teren. „Doch dat zegt natuurlijk niets. Zodra ze verhoging krijgen, waarschuwt u me maar". Nauwelijks was de dokter vertrokken, of Arie belde. Vertelde, dat een lievig verontwaardigde Ina bij hem was ge weest. „Ze zegt, dat jij haar de deur uit geschopt hebt". „Nou, uitgeschopt Met een paar woorden vertelde ze de situatie, zoals ze die aangetroffen had. En tenslotte, ren, door in het verkeer een goed voor beeld te zijn voor anderen. Schoondijke Dodenherdenking en bidstond voor de vrede. Op maandag 4 mei as. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke een Dodenherdenking plaats vinden, die tegelijk het karakter zal hebben van Bidstond voor de vrede. Deze samenkomst, die om precies 7.30 uur n.m. begint, wordt geleid door de voorgangers van de 3 kerkeijke Ge meenten van Schoondijke, te weten: A. P. M. de Beer, pastoor van de Rooms- Katholieke Parochie Schoondijke; P.A. L. Brinkman, predikant van de Herv. Gemeente Schoondijke en E. Hooger- werf, predikant van de Ger. Kerk van Schoondijke. Ook dit jaar gaat het om een korte, eenvoudige samenkomst, die hoofdza kelijk liturgie is (bijbellezingen, gebe den, kerkliederen, stille Dodenherden king enz.). Er wordt een korte overden king uitgesproken. Het kerkorgel zal worden bespeeld door Arie Karreman te Oostburg, organist van de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke. Alle Schoondijkenaren worden opge wekt deze van de kerken van Schoon dijke uitgaande gemeenschappelijke Do denherdenking en Bidstond voor de vrede mee te maken. Na de samenkomst wordt er een kol- lekte gehouden voor de Stichting 1940- 1945. Emmabloem-kollekte. De Emmabloem-kollekte 1964 heeft te Schoondijke het mooie bedrag van f 107,86 opgebracht. Waterlandkerkje EHBO-examen. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje werd het EHBO-examen afgenomen. Al le kandidaten behaalden het diploma. Als examinatoren waren aanwezig de doktoren N. J. Rijk uit Aardenburg en A. E. Lievens uit IJzendijke. De namen der geslaagden zijn: Mevr. M. v. d. Bossche-Pielaat; mej. R. v. d. Bossche; mej. G. Buijck; mej. N. v. d. Broeke; mevr. L. Damen-Pijcke; mej. M. de Groote; mej. S. de Feijter; mej. F. Sudijn; mevr. G. Verheije-van Pamelen; de heren P. Damen; R. Cru son; Th. Pijcke en E. Wijffels. De plaatselijke EHBO-vereniging heeft nu totaal 32 gediplomeerde leden. KIJKERS EN LUISTERAARS. Op 1 april j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.678.878 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.631.606 per 1 maart (t.e.m. 14 april 1.691.850). Er waren op 1 april 2.650.228 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.646.128 op 1 maart j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 april 458.921 tegen 459.359 op 1 maart j.l. dat Flip roodvonk had en dat Arie er maar rekening mee moest houden, dat de andere drie het ook zouden krijgen. Arie schrok van al deze berichten en zei kort en bondig: „Met een half uurtje ben ik thuis". Intussen was Hennie door Gon op gespoord en kwam roetzwart binnen. Bep keek hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Wat heb jij uitge spookt?" „Indiaantje gespeeld", antwoordde hij en voegde er trots aan toe: „Ik was op perhoofd". „Nou, indiaan, van je opperhoofd tot onder je voeten jd verschonen. In bad Mars naar boven. En netjes schoon, an ders kom ik een handje helpen". De tienjarige Hennie keek haar ver ontwaardigd aan. „Ga weg, dat kan ik zelf wel". „En niet bij Flip op de kamer bin nen, want hij heeft roodvonk". Halverwege de trap bleef Hennie ste ken en keek zijn tante vragend aan. „Wat heeft-ie?" „Roodvonk. Versta je geen Neder lands?" „Roodvonk? Hoe komt-ie daar aan?" „Misschien wel van jou geërfd, rood- huidlg opperhoofd; wie zal het zeggen", grapte tante Bep. Teen Arie thuis was en men aan de maaltijd zat, zei Bep op vaste toon: „Probeer, of je vandaag nog ergens een

De Schakel | 1964 | | pagina 1