OUWENDIIK rnR9pTT alg. nieuws blad alg. nieuws blad VOOR west zeeuws-vlaanderen HET ONMOGELIJKE HUWELIJK U VT Surchtstraat 13 JjIN oostburg de icha kei r~ DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOOR DÊ HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 18e Jaargang Nr. 969 Vrijdag 24 april 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 "h .J Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering. De Raad van de gemeente Biervliet kwam vorige week donderdag in open bare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Afweeig was met kennisge ving de heer G. Claeijs. Na het openingswoord door de voor zitter, deelde hij mede, van de Minister van Binnenlandse Zaken een medede ling te hebben ontvangen inzake de her indeling der gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. De Ministér schrijft, dat hij terzake van het voorstel van G.S. met betrekking tot de herindeling van de gemeenten in Z.-Vlaanderen, zijn voorlopig standpunt heeft bepaald en dat hij G.S. heeft uitgenodigd een door haar op te stellen ontwerp tot herin deling binnen drie maanden aan de raden der betrokken gemeenten ken baar te maken. De kas en boeken van de gemeente ontvanger werden door het Verifica- tiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten gecontroleerd en in orde bevonden. Ingekomen was een schrijven van de Minister van Verkeer en Waterstaat, als antwoord op het protest van de raad van Biervliet tegen het stichten van een zelfstandige automatische tele fooncentrale in het zuid-westen van de Koninginnepolder te Biervliet, het net „Braakman" genoemd, op welk net een 25-tal Biervlietse ingezetenen zullen worden aangesloten. Deze mensen zul len voor een gesprek met een telefoon aansluiting in Biervliet het zogenaamde a-tarief moeten betalen en dat levert, omdat zij op Biervliet georiënteerd zijn, een niet onbelangrijk financieel nadeel op. Hoewel de stichting van een z.g. wijkcentrale tot de mogelijkheden zou behoren, is deze zeer onbevredigende oplossing van een afzonderlijk zelfstan dig net door de P.T.T. verkozen, met voorbijzien van de belangen der abon nees. Het onelegante van de hele ge schiedenis is, dat de gemeente voor een voldongen feit werd geplaatst, doordat er in het geheel geen overleg werd ge pleegd. De Minister blijkt nu in zijn brief deze door de raad als onjuiste en onrechtvaardige oplossing, geheel te dekken, wat de raad onder protest moest aanvaarden. Bij het agendapunt: de benoeming van een schoolschoonmaakster voor de o.l. school B te Driewegen, memoreerde de voorzitter het plotselinge verschei den van mevr. M. Babijn-v. d. Broeke. Haar werk deed ze steeds bijzonder goed. De school zag er dan ook netjes uit, waarvoor we haar dan ook dank baar zullen blijven. Voor de vacature hadden zich twee candidaten gemeld, n.l. mevr. C. de Regt-de Reu en mevr. J. Wisse-Kesse- laar. B. en W. hadden voor mevr. de Regt een aanbeveling uitgebracht. Met algemene stemmen werd aldus mevr. de Regt-de Reu tot schoolschoonmaak ster benoemd. De raad bepaalde dat het parkeren FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Jannie Reidel legde ook de nodige tact aan de dag. Al spoedig begreep ze, dat de 12-jarige Flip anders behandeld moest worden dan Hennie en Wimmie. Ze verschafte hem meer vrijheid, vcor zover dat mogelijk was en behandelde hem als een half volwassen mens. Soms vroeg ze hem op ernstige toon zijn oor deel, als er al het een of andere kleine probleeem was ontstaan. „Jij bent de cudste van de vier, Flip, dus eigenlijk ben je een beetje mede-verantwoorde lijk voor hen. Zo af en toe moest je maar eens helpen. Wat denk je er van?" En de jongen, gevleid en verguld, om dat juf hem niet meer als een kiud zag, verklaarde, dat hij haar graag van dienst wilde zijn, als ze hem nodig had. Tijdens het opgroeien van zijn oudste zoon ontdekte Arie enkele karakter trekken, die er ook in zijn vader wa ren. Toen Riet nog leefde had hij iedere gedachte hieromtrent onder drukt. Per slot van rekening wist, be halve Bep, niemand beter of Flip was zijn eigen zoon en hij had hem dan in de Hoogstraat toegestaan zal zijn aan de Westzijde inplaats van aan de Oostzijde, zoals tot dusverre het geval is geweest. Deze wijziging werd aange bracht op advies van de commandant van de Rijkspolitie te Biervliet. Besloten werd ter verhoging van de veiligheid van de schoolkinderen in de Gentsestraat, nabij de kruising met de Schoollaan en de Boterzandestraat, een zeebrapad aan te leggen, terwijl de be staande zeebrapaden, die in de Braak manlaan nabij de Chr. kleuterschool en in de Noordstraat nabij de R.K. kleu terschool, door de raad werden gesanc tioneerd, dat wil zeggen: officieel als zeebrapaden aangewezen. Aan de heer R. Boeije werd de ge meentelijke erfpachtsgrond van zijn perceel Beukelsstraat 14, ter grootte van 967 m2, verkocht voor de som van f 1068,-. Zo ook werd de aan de heer M. Le- cluijze-van Vooren in erfpacht uitge geven grond waarop zijn winkelbedrijf staat gebouwd, een totaal gronaopper- vlakte van 560 m2, verkocht voor f 1120,-. De gemeenterekening 1962 werd voor lopig vastgesteld. De commissie uit de raad, die deze rekening heeft gecontro leerd, adviseerde de raad de Gewone dienst met een batig slot van f 42.084,11 en de Kapitaaldienst met een nadelig saldo van f 244.949,51 voorlopig vast te stellen. Tijdens de rondvraag complimen teerde de heer Dekker B. en W. voor de bijzonder goed geslaagde uitbreiding van de algemene begraafplaats. Nieuwvliet Raadsvergadering. Onder de ingekomen stukken, die de Raad van de gemeente Nieuwvliet tij dens de openbare vergadering te be handelen kreeg, was een schrijven van G.S. waarin dit college mededeelde, geen goedkeuring te kunnen hechten aan in de gemeente-begroting geraam de uitgaven voor de aanleg van een brandblusvijver f 7500,- en f 8500,- voor de riolering van de Molenweg. G.S. ad viseren daarom de raad over te gaan tot een belangrijke verhoging van de str a atbelas ting B. en W. gaven een toelichting op dit schrijven, waaruit bleek, dat de begro ting voor 1964 inderdaad erg zwak is en er bijna geen ruimte is om deze uit gaven te kunnen doen. De gevraagde belastingverhoging zal echter weinig effect sorteren. Zij zal beslist niet tot gevolg kunnen hebben, dat het verzor- gingspeil in de gemeente omhoog zal kunnen gaan. In de naburige gemeenten, zo voeren B. en W. verder aan, is de belasting niet hoger dan in Nieuwvliet, terwijl hetver- zorgingspeil wel aanzienlijk hoger is. Geconcludeerd werd dan ook, dat er iets hapert in de regeling tot financiële ver houding tussen Rijk en de gemeenten. Daar er een herindeling van de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten voor de deur staat, achtte men het niet raad zaam thans de straatbelastingen te ver hogen. Voorlopig dus geen riolering voor de Molenweg besloot de raad. Jammer ook altijd als zodanig behandeld. Nooit had hij zijn eigen jongens voorgetrok ken bij Flip, want hij hield zeker even veel van zijn oudste. In de andere twee kinderen - de baby was nog te klein - ontmoette hij Riet of zichzelf. De rus tige Wimmie had meer van hem weg, terwijl de aanhalige Hennie in menig opzicht op zijn moeder leek. Flip daarentegen had al vroeg iets hautains over zich. Hoewel hij op een gewone school was, die bezocht werd door kinderen uit vrijwel ieder miljeu, zocht hij instinctmatig zijn kameraad jes onder de zonen der beter gesitueer den. Eddie van Velzen, de zoon van de notaris, was al gauw zijn boezemvriend. Aan ruwe spelletjes, zoals de andere kinderen ze wel eens uitdachten, deed hij nooit mee. Uit de school vandaan kwam hij regelrecht naar huis, dronk de melk, die Jannie voor hem neerzet te en begon aan zijn huiswerk. Soms fietste hij daarna naar zijn vriend aan het andere eind van het dorp, maar meestal vermaakte hij zich thuis met zijn boeken of zijn speelgoed. Of lag, als het mooi weer was, voorover op het gazon, vlak bij de vijver, en kon soms lange tijd alleen maar kijken naar de bewegingen van de goudvissen. Dat hij in zijn eentje op zijn kamer wel eens lag te huilen, wilde hij voor niemand weten. Hoewel hij er zelden ever sprak, miste hij van al de kinderen misschien MEDISCHE co* u UIlijL 1 1 vond de heer Quaars, want het is zo hard nodig, waarmede alle raadsleden volmondig instemden. Onder de ingekomen stukken was voorts een schrijven van de heer J. C. Heule, waarin deze dankte voor het in gebruik geven van de sportweide. Opgemerkt werd, dat het hoofd der school verzocht heeft een klein gedeelte van de sportweide in gebruik te mogen nemen voor sportbeoefening van de jeugd. Hierop werd gunstig beschikt door de raad, zodat aan de heer Heule wat minder grond in gebruik gegeven kan worden dan aanvankelijk in de be doeling lag. Het bestuur van de Vleeskeurings dienst berichtte, dat de heer H. H. F. M. v. d. Vijver uit IJzendijke is benoemd tot keuringsveearts in de vacature van de heer Risseeuw. Voorts was onder de ingek. stukken een schrijven van G.S., waarin werd medegedeeld, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken zijn standpunt heeft bepaald betreffende de gemeen telijke herindeling van Zeeuws-Vlaan deren en dat het college van G.S. werd uitgenodigd de ontwerpregeling aan de gemeenten te zenden binnen een tijd van drie maanden. G.S. heeft B. en W. gemachtigd tot een uitgave van f 21.870,- ten behoeve van een onderhandse aanbesteding voor het maken van een verharde toegangs weg naar het zomerhuisjes-terrein van de Gebr. van der Poel uit Terneuzen. De raad ging accoord met een ver zoek van het bestuur van Het Groene Kruis om de gemeentelijke subsidie met f 1,- per lid te verhogen, zodat een auto kan worden aangeschaft voor de wijk zuster. B. en W. stelden de raad voor dit verzoek in te willigen ,daar het on verantwoord wordt geacht dat de wijk zuster haar patiënten per bromfiets bezoekt. Afgewezen werden verzoeken om bij dragen van het Kath. Militair Vor mingscentrum en de Kath. Stichting voor Militaire Tehuizen. De raad besloot toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling, samen met de gemeenten Breskens, Biervliet, Cad zand, Groede, Retranchement, Schoon- dijke, Sluis, Waterlandkerkje en Zuid- zande, betreffende de ophaling van het huisvuil. Met de fa. Brcn te Waterland kerkje werd een overeenkomst aange gaan voor het 2 x p. week ophalen van het huisvuil op de meest moderne wijze, waardoor de hygiëne belangrijk zal wor den bevorderd. Voor de eerste emmer komt dit op f 15,50 per jaar, voor iedere volgende emmer per gezin op f 12,- per jaar. De overeenkomst werd aangegaan voor 10 jaar. De gemeenterekening 1961 werd door de raad voorlopig vastgesteld op: Gew. dienst f 2049,66 batig saldo, terwijl de Kap.dienst sluit met een nadelig slot zijn moeder wel het meest, omdat hij altijd ontzettend veel van haar gehou den had. Was Hennie een verschrikke lijk aanhankelijk kind, Flip uitte zich doorgaans niet zo erg, maar vereerde zijn moeder op zijn manier. Slechts heel sporadisch, als de kleintjes al naar bed waren, had Riet hem nog wel eens op haar schoot getrokken en zijn hoofd tegen zich aangelegd. „Mijn oudste schattebout", noemde ze hem dan en als Flip wist, dat ze geheel onbespied waren en zeker wist, dat de meiden of in de keuken of niet thuis verbleven, dan kuste hij zijn moeder wel eens en fluisterde in haar cor: „Ik had jou het eerst, hè moeke?" Dat waren heerlijke intieme ogenblik ken, waarvan moeder en zoon genoten. Ze nam dan zijn hoofd tussen haar handen en antwoordde zacht: „Nou en of, Flip. Ruim vijf jaar lang was jij de enige. Dus moest ik het wel met jou deen, hè?" „Hou je nog veel van me, moeke?" „Je bent mijn grote baas, Flip. Alleen als niemand het zien kan, mag je nog wel eens even op m'n schoot komen zitten". Riet begreep haar oudste zo goed. Aan die momenten dacht hij wel eens als hij in zijn kamertje lag en niet in slaap kon komen. Dan snikte hij zijn leed uit, half onder de lakens, want hij was als de dood zo bang, dat een an van f 76.115,08. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de zitting werd gesloten door burgemeester J. C. Everaars Cadzand Vergadering Provinciale V.V.V. In hotel „Noordzee" te Cadzand werd onder leiding van mr. J. J. Moolenbergh uit Middelburg, de jaarlijkse Provinciale V.V.V.-vergadering gehouden. Tijdens de opening werden speciale welkomstwoorden gericht tot de burge meester van Cadzand, de heer J. A. Leenhouts en mr. J. de Vries, die na mens het Provinciaal Bestuur op deze vergadering aanwezig was. Wegens het 25-jarig bestaan van de afdeling Cadzand trad deze afd. op als gastvrouwe van de V.V.V.-afgevaardig den. De kas had het afgelopen jaar een klein nadelig saldo van f 198,93. De heer N. de Priester uit Vlissingen werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. In de plaats van de heer O. de Mil- liano uit Sluis werd de heer P. F. van Hooteghem uit Sluis in het algemeen bestuur gekozen. De 83-jarige heer G. Houtekamer uit Goes, die al jaren het secretariaat van de vereniging beheerd, werd benoemd tot ere-lid. De titel ere lid wordt slechts zelden verleend, doch de heer Houtekamer, die meer dan 50 jaar getracht heeft het Zeeuwse toeris me te bevorderen, komt deze eretitel zeker toe, aldus de voorzitter. Het werd betreurd dat de heer Hou- tekamer deze hulde niet persoonlijk in ontvangst kon nemen, daar hij wegens familieomstandigheden verhinderd was. Hem zal alsnog een boekwerk worden aangeboden, terwijl tevens besloten werd een gelukstelegram met de benoe ming tot ere-lid te zenden. De heer A. M. Dumon werd benoemd tot administrateur. Thans werkt deze bij de plaatselijke V.V.V.-afdeling te Rotterdam. De heer M. Haasdonk uit Goes zal het secretariaat voorlopig waarnemen. Bij de behandeling van het jaarver slag besloot de vergadering dat dit voor taan aan de leden dient te worden toe gezonden. De afdeling Cadzand werd toegespro ken dcor de heer P. Hoste uit Grcede, die een prachtige brieven weger aan bood namens de contactcommissie voor V.V.V.'s in West Z.-Vlaanderen. Het gemeentebestuur bood de gasten in het badhotel verversingen aan, waar na de lunch werd gebruikt in hotel „De Wielingen". De heer J. van Hinte hield hierna een causerie over het ontstaan van de Zwinmonding en de haaietanden op het Cadzandse strand. Tenslotte kreeg ieder als speciale surprise een haaietand aangeboden. der het zou horen en merken. Op een keer was zijn vader onver wachts in zijn kamer gekomen. Fip zat te le^en en schrok op, toen hij zijn va der op de drempel zag staan. „Waar zijn de anderen? Waar is juf?" „Juf is wandelen met Hennie en de kleintjes". Arie Schras keek de kamer eens rond. Echt een jongensvertrek: boeken, speelgoed, een postzegelalbum en enke le verspreid liggende zegels. En op zijn nachtkastje een vergroting van Riet. Arie keek er lange tijd met grote ogen naar en vandaar naar zijn zoon, die hoogrood kleurde. „Hoe kom je daaraan?" vroeg hij ver baast aan zijn zoon. „Uit een vakantiefoto geknipt", hak kelde Flip, bevreesd voor een standje. „Twee jaar geleden in Eelderwolde, weet u nog wel? Die heb ik laten ver groten. Ik heb het van m'n zakgeld betaald". Arie was getroffen. Hij herinnerde zich nog dat zonnige weekeind, toen ze genoten hadden bij het meer. Zelf had hij de foto gemaakt: Riet met haar drie jongens om zich heen, lachend om de grap, die Arie vertelde. En Flip had Riet. er tucsenuit geknipt en de foto graaf in het dorp opdracht gegeven er een vergroting van te maken. Als vastgenageld stond hij daar en keek naar de foto, waarop bijna levens-

De Schakel | 1964 | | pagina 1