Land- en Tuinbouw Nieuwpoort; 93. E. de Buck, Oostk. Vis sers; 94. D. Cannoit, Eekloo; 95. A. de Caluwé, Sluiskil; 96. H. Stoffels, Bergen op Zoom; 97. M. Zuidweg, Kapelle; 98. A. Lippens, Sas van Gent; 99. E. Posse- miers, Oostk. Vissers; 100. G. Bonte, Oostk. Vissers; 101. P. Srroeijs, Sluiskil; 102. P. Govaert, Blankenberghe; 103. P. Kalle, Westdorpe; 104. F. Briquet, Sluis kil; 105. W. Koole, Hoek; 106. A. Roose, Axel; 107. D. Couvreur, Nieuwpoort; 108. M. Schoof, Sluiskil; 109. R. Hostens, S.I.B.P.; 110. C. Decommer, Oostende; 111. A. Knights, Antwerpen; 112. Ch. de Ruijsscher, Hoofdplaat; 113. Y. Riga, Blankenberghe; 114. P. Riemens, Ter- neuzen; 115. S. van Twist, O.K.V.; 116. P. Smits, S.I.B.P.117. W. Gevaerts, Molenvissers; 118. F. Imkert, Antwer pen; 119. J. Crobeck, Oostende; 120. L. van Raffelgem, Oostk. Vissers; 121. A. Knockaert, Oostende; 122. A. Geelhoed, De Vogel; 123. R. Moerman, Oostk. Vis sers; 124. F. Roorijk, Oostk. Vissers; 125. P. Goossens, Bergen op Zoom. De prijzen werden door de Burge meester uitgereikt in het jeugdgebouw. Oriëntatierit. De V.V.V. IJzendijke houdt zondag middag 19 april a.s. een oriëntatierit voor auto's, scooters en motoren. De rit is uitgezet door leden van de regionale autoclub „W.Z.A.". De opzet is dusdanig, dat ook beginnelingen met succes aan de rit kunnen deelnemen. Schoondijke Kampioenschap Schoondijke II Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap door Schoondijke If is het elftal in een bijeenkomst, waarbij officials en de dames van de spelers aanwezig waren, toegesproken door de voorzitter, de heer J. C. Hoftijzer. Na deze bijeenkomst volgde er nog een uitermate gezellig samenzijn. Bouw nieuwe lagere land en tuinbouwschool. Bij het gemeentebestuur is bericht in gekomen, dat de Rijksgoedkeuring voor de bouw van de lagere land- en tuin bouwschool voor West Zeeuws-Vlaande- ren in het 3e of 4e kwrtaal van 1964 te gemoet kan worden gezien. De school zal aan de Koningin -Julia- nastraat gebouwd worden en o.m. be staan uit een handvaardigheidslokaal van 10 bij 20 meter met gereedschaps ruimte, een waslokaal met 4 douche cellen, een melklokaal, directeurskamer, kamer voor de leraren, 2 leslokalen, een natuurkundelokaal, overblijflokaal, gar derobe, enz. De monumentale ingang zal tevens als muziektent kunnen worden gebruikt. Kas voor het tuinbouwonderwijs. In de tuin van de nieuwe school zal een dezer dagen door de stichting lager land- en tuinbouwonderwijs een nieuwe kas voor het tuinbouwonderwijs ge plaatst worden. Deze kas is voor dit on derwijs van essentiële belang. Het be stuur doet er goed aan deze zaak zo flink aan te pakken. Bevolkingsonderzoek Eind juni zal in Schoondijke het be volkingsonderzoek op tuberculose plaats vinden. Het gemeentebestuur heeft hiertoe, na overleg met de Provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tubeculose besloten. Een plaatselijk co mité zal worden gevormd. Collecte. Dezer dagen zal de Emmabloemcol- lecte uitgaande van de kruisverenigin gen, alhier worden gehouden. De op brengst komt ten bate van de plaatse lijke kassen. Sluis 100-jarig bestaan Rederijkerskamer. In aanwezigheid van burgemeester en meer hebben, moet jij vader een beetje steunen, nietwaar?" Flip had het begrepen. Vader reken de op hem. Dan kon hij, als twaalfjarige vader toch niet in de steek laten? Maar op de dodenakker, toen de kist in de grove zakte, werd het 't kind toch te machtig. Hij snikte het uit en Bep, die zelf haar tranen niet meer kon be dwingen, legde haar armen om de jongen heen en trok hem dicht naar zich toe. Arie ondersteunde zijn schoon vader, die opeens een gebroken man leek. Hoeveel heeft hij van zijn oudste dochter gehouden, dacht hij. Hoe weinig hebben wij dat al die jaren geweten Die avond, toen de meeste familie leden vertrokken waren, ging Bep naar de hoek, waar Arie in zijn eentje zat en zakte bij hem neer. Ze greep zijn hand en drukte die stevig. „Zwager Arie, je hebt ons nog, hoor je? Vader en moe der en de jongens en mij. Je hoort nu meer dan ooit bij ons, jij en je schatten van jongens. En als je je eenzaam voelt kom je meer bij ons. Of bel je mij maar op, dan kom ik wel naar je toe". „Dank je wel Bep, voor alles, wat jij en moeder voor ons gedaan hebt in deze dagen. En voor Riet". Toen iedereen vertrokken was en de kinderen sliepen, sloot Arie Schras zich op in zijn slaapkamer. Voor het eerst se dert zijn prilste kinderjaren huilde hij zich in slaap. HOOFDSTUK Xïï Na het overlijden van Riet gooide Arie Schras zich verwoed op zijn werk. Er was ontzettend veel te doen. Er wa- mevrouw Van Hootegem en de bijna voltallige gemeenteraad met hun da mes, vierde de Sluisse Rederijkerska mer „De Oranjebloem" in zaal „Lam- minsvliet" met een extra-opvoering van het zigeunerspel „Verdeeld kamp" haar eeuwfeest. De voorzitter, de heer W. Blaeke, gaf in zijn openingswoord een overzicht van het werk der Rederijkerskamer in de jaren na de oorlog. Bij het einde van de uitvoering felici teerde de burgemeester de leden van de kamer met het eeuwfeest. Spr. wekte voorts de aanwezigen op om mee te wer ken aan het welslagen van de J. H. van Dale-herdenking, hetwelk deel uitmaakt van het eeuwfeest van de Rederijkers kamer, omdat J. H. van Dale in 1864 een van de stichters was. De toneelavond werd besloten met een bal. Installatie padvindersgroep. Dezer dagen had de installatie plaats van een nieuwe welpen- en padvinders- groep van St. Ignatius in het R.K. Pa rochiehuis te Sluis. Deze installatie geschiedde door akela D. Verschoore en werd o.m. bijgewoond door pastoor J. Holleman en verschil lende ouders van de aangesloten leden. Er is nu weer een volledige groepering van deze organisatie, waarvan de heer G. Buskens groepsleider is. Biervliet Collecte. De te Biervliet gehouden collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds heeft f 69,56 opgebracht. Cadzand Vakantieweek voor huisvrouwen en alleenstaande dames tot pl.m. 60 j. Van zaterdag 4 tot zaterdag 11 juli is er de gelegenheid een vakantiecursus te volgen op het Vormingscentrum „He- denesse" bij Cadzand. Met een groep van ongeveer 20 dames is er een gezellig en leerzaam program ma met inleidingen, gesprekken, film, excursie naar Vlaanderen, bijbelstudie, handenarbeid, enz. De leiding van deze week berust bij de vormingsleidster, mej. Ds. S. R. C. van Kempen. De kosten voor deze week bedragen f 55,p. p. (film en excursie inbegre pen). Opgaven en nadere inlichtingen bij Vormingscentrum „Hedenesse", Cad zand. elefoon (01179) 344. Ooatburg Biljartwedstrijd. In hotel-café „De Windt" hield de afd. Oostburg van de R.K.J.B. een bil jartwedstrijd, waaraan 14 leden deel namen. De uitslag was: 1. J. ReijniersA. de Maat, 2. J. de MaatE. Mabesoone, 3. A. v. He vele J. v. d. Plasse, 4. M. PietersS. Dusar- duijn, 5. A. van WaesR. de Meule- meester, 6. R. DusarduijnA. Noë. Waterlandkerkje Bestratingswerk opgeleverd. Dezer dagen werd door het Aanne mersbedrijf de Ruijsscher uit Biervliet het bestratingswerk van de Weststraat opgeleverd, Dit werk werd uitgevoerd met DACW- subsidie. Het stond onder supervisie van het Ingenieursbureau v|h J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen. De Weststraat werd verbreed, voor zien van een nieuw wegdek en aan een zijde werd een trottoir aangelegd. Dit vooral is een aanzienlijke verbetering gezien uit een oogpunt van verkeers veiligheid en aanpassing aan het nog te realiseren gedeelte van het uitbrei dingsplan. ren veel meer bestellingen als hij met al zijn mensen en mogelijkheden kon uitvoeren, maar steeds weer wist hij de vele moeilijkheden op te lossen, soms via de telefoon, soms na een persoonlijk bezoek. Van de gemeente had hij het stuk grond, dat grensde aan zijn terrein gekocht, zodat hij de opslagplaats kon uitbreiden. Twee grote stenenwagens werden 'aangeschaft, die vrijwel iedere dag met geweldige voorraad op de weg waren. Hij schafte zich moderne auto betonmolens aan, die het cement rij dende klaar maakte en naar het werk brachten en de orders bleven toestro men. In zijn kantoor zetelden nu vier meisjes, een boekhouder en een be drijfsleider, terwijl hijzelf een klein ver trekje tot zijn beschikking had, waar hij de zaken dirigeerde. Op zijn schrijf bureau had hij'n groot portret van Riet staan en er ging geen dag voorbij of hij hield stille gesprekken met haar: „Wat jammer, Riet, dat je dit niet meer mocht beleven. We hebben de leverantie gekregen voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis, een miljoenenorder. Ik weet hoe blij je met mij geweest zou zijn, als ik je het verteld had. Je was immers altijd belangstellend, als het de zaak betrof". Een andere keer zei hij„De nieuwe sleenwagen, Riet, die had je eens moe ten zien. Wat daar op geladen kan wor den, is gewoon een wonder. Wat had ik je graag meegenomen om hem te laten zien lieveling Soms als hij 'savonds nog zat te wer ken, nadat al het personeel naar huis was, besefte hij, wat hij in Riet verloren Breskens Aanrijding Dinsdag j.l. had in de namiddag een botsing plaats tussen twee personen auto's op de Singel te Breskens. De bestuurder van één der auto's, dhr. L. d. R. uit Sluis, wilde de Lange- weg inrijden. Op dat moment probeerde een andere automobilist, dhr. J. L. uit Krabbendijke, die achter eerstgenoemde reed, deze op de kruising te passeren. Het gevolg was een botsing. De politie maakte proces-verbaal op. Beide voertuigen werden beschadigd. Verkeersbotsing Op de Rijksweg nabij de afrit naar Breskens verleende de vrachtautobe stuurder R. C. uit Breskens, geen voor rang aan een rechtdoorgaand over het rijwielpad rijdende bromfietser, dhr. H. uit Nieuwvliet. Beiden kwamen van de Veerhaven. Doordat de bromfietser nog met de vrachtauto trachtte mee te draaien, liep alles vrij goed af, hoewel de bromfiets onder de wielen van de vrachtauto terecht kwam en ook de kleding van de bestuurder werd bescha digd. Gelukkig deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De politie maakte tegen de vracht autobestuurder proces-verbaal op. BIJBELSE EXAMENS. Bij de aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland gehouden bijbelse examens slaagde o.m.: mej. A. S. M. M. van de Waal te Schoondijke en de heren: J. Aarnoudse te Aardenburg, A. Cappon te Zuidzande, H. M. Pladdet te Bier vliet en P .J. Risseeuw te Breskens. Vismijn - Breskens Week van 5 t.e.m. 11 april 1S64. 109 kg. bot 85 kg. schar 2 kg. tong 5 kg. kabeljauw 8 kg. wijting 1509 kg. export garnalen Voetbal Uitslagen van zondag j.l. R.C.S.Clinge 25; BiervlietSteen 22; KoewachtYerseke 44; Aarden- burgLewed. Boys 31. De stand is nu: Sluiskil 18 13 4 1 30 47—12 Breskens 18 12 2 4 26 63—33 R.C.S. 18 8 4 6 20 40—41 Biervliet 17 9 1 7 19 50—37 IJzendijke 18 8 3 7 19 66—41 Yerseke 18 5 6 7 16 46—43 Koewacht 18 7 2 9 16 38—47 Lewed. Boys 18 7 2 9 16 30—39 Steen 18 6 3 9 15 3150 Clinge 16 5 3 8 13 33—29 Oostburg 17 4 3 10 11 28—41 Aardenburg 18 5 1 12 11 33—72 Programma voor zondag a.s.; YersekeBreskensClingeBiervliet R.C.S.Oostburg; Lewed. BoysKoe wacht; IJzendijkeSluiskil; Aarden- burgSteen. Breskens is de laatste weken niet zo best op dreef en zal het dan ook zondag niet gemakkelijk hebben tegen Yerseke. Toch moet er voor de Bressiaanders winst te behalen zijn. Biervliet, dat op beeoek gaat naar Clinge, zal eveneens van aanpakken moeten weten. Toch rekenen wij ook in dit geval op winst voor de mannen van Willem Beukelsz. Voor Oostburg rekenen wij niet op winst tegen R.C.S. Wat de wedstrijd Lewed. BoysKoe wacht betreft, zit er o.i. een gelijk spel in. IJzendijke hoeft op geen winst te re kenen nu ze naar de koploper op bezoek moeten. Aardenburg, dat nieuw leven schijnt ingeblazen te zijn, heeft een kans op had. Dan voelde hij het gemis zo erg, dat hij er wel eens moedeloos onder werd. Waar leef ik eigenlijk voor? Ik werk hard, van de vroege morgen tot de late avond. En waarvoor? Thuis is er geen Riet meer, die me met haar warme kussen verwelkomt. Die blij was met elk succes, dat ik boekte. Alleen de jongens. Maar dan dacht hij terug aan zijn laatste gesprek met de zieke, waarin ze geregd had geen vrëes meer te hebben voor het naderend einde, omdat ze wist dat haar man goed voor de kinderen zou zorgen. Dat was nu zijn taak, de laatste op dracht, die zijn vrouw hem gegeven had: heb onze kinderen lief en voed ze op tot flinke mensen in de maatschap pij. Dat was Riet's erfenis. Vier fijne jongens. Toch nog wat om voor te leven. En de moeite waard om verder te gaan. Op ongezette tijden kwam Bep in haar Morrisje naar Haren. Knuffelde de kinderen, vertroetelde de baby en keek dan in de woning rond. Ruimde rommel op, die overal rondslingerde en deelde Arie na enige weken mede, dat dit huis nu te groot was voor de twee meisjes, omdat ze nu ook neg tot taak hadden de kinderen te verzorgen. „Als je het om de centen niet hoeft te laten, neem er dan een kinderverzorgster bij. Dat scheelt de meisjes enorm en het komt je huis ten goede." Arie zuchtte en knikte. „Je zult wel gelijk hebben, zus. Door m'n werk kan ik er niet voldoende aandacht aan be steden en ik heb wel eens het gevoel, winst tegen Steen, vooral ook vanwege het terreinvoordeel. DUIVENSPORT Duivenver„Nog Sneller", Breskens. Prijsvlucht uit Moescroen op zondag j.l. Los 9.00 u. Aank. Ie duif 9 u. 47 min. 38 sec., snelh. 1616 m. per min. 1, 2, 4, 6, 41 Jn. van Gijs. 3 J. Buize. 5, 19, 20, 22 M. Quaars. 7, 37, 43 Jn. Dat- thijn. 8, 24 J. van Oostenbrugge. 9 W. van Quekelberghe. 10, 26 J. Quaars-L. 11, 42 J. Donze. 12, 14 Jac. Pleijte. 13, 31, 33 Jn. Faas. 15, 17 A. Cornelis. 16, 25 en le overd. W. Verstraete. 18, 34 J. Vermeulen. 21 Jn. Pleijte. 23, 39 P. Cor nelis. 27, 38 J. Faas Sr. 28, 29, 30 H. Schelstraete. 32 J Adam. 35 P. Blaak man. 36 Iz. Ritico. 40 J. v.d. Broecke. 44 Ko. Quaars. P. V. „Strijd in vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Moescroen op zondag j.. Los 9.00 u. Aank. le duif 9 u. 47 min. 21 sec., snelh. 1610 m. per min. 1, 6, 12, 13, 14 L. v.d. Wege. 2, 5 J .de Roeck. 3, 8 en le overd. Joh. v.d. Wege. 4, 9, 10 J. van Haneghem. 7 J. Verspril le. 11 J. Risseeuw. HOE KAN MEN EEN NOODLANDING OP ZEE OVERLEVEN? Oefeningen in „survivallen" hebben de laatste tijd nogal veel belangstelling getrokken. Onder survivallen verstaat men de techniek om na een ongeluk, in het bijzonder met een vliegtuig, in leven te blijven. Voor een belangrijk deel hangt deze techniek af van de beschikbare uit rusting en de geoefendheid van de be trokkenen. Een redacteur van het maandblad PM, die een cursus van de Sea Survival School van de Amerikaan se luchtmacht doorliep, vestigt er in ge noemd blad echter de aandacht op, dat behalve de kennis die nodig is voor een geslaagde „survival", ook de mentali teit en de aanwezigheid van een leiding gevende persoonlijkheid veel gewicht in de schaal leggen. De dag die hij in een eenmansvlot doorbracht was, ondanks de eenzaamheid, aangenamer dan het verblijf aan boord van een vlot met andere „slachtoffers". De kalktoestand van onze landbouwgronden in gevaar! Als gevolg van de moeilijkheden die zich voordoen bij de arbeidsvoorziening in sommige landbouwstreken, blijkt daar belangstelling te zijn voor meng- meststoffen. De hoge prijs van meng- meststoifen neemt men op de koop toe. Dit is een zuivere kostenkwestie en iedere boer zal voor zichzelf moeten uit maken of deze hogere bemestingskos- ten verantwoord zijn. Daar naast spelen echter andere fak- toren, die in direkt verband staan met een goed bemestingsbeleid. een rol. Het is bijvoorbeeld algemeen bekend dat de verhouding der in de mengmeststoffen aanwezige voedende bestanddelen heel vaak niet juist is. Verder bevatten mengmeststoffen geen kalk, maar erger is het dat zij de grond verzuren. In Nederand is de pH van het bouw land op zandgrond grotendeels te laag. Een verhoging van de kalktoestand is hier mogelijk door gebruik te maken van kalkmeststoffen of alkalisch wer kende meststoffen als slakkenmeel. Op dit type grond is het gebruik van meng meststoffen dus meestal niet verant woord. Waar de kalktoestand daarentegen wat beter is, zal men aanvankelijk met mengmeststoffen geen moeilijkheden ondervinden, maar zal men toch steeds erg op zijn „qui-vive" moeten zijn. Landbouwers denkt aan de kalktoe- rtand van uw grond. Een goede kalk toestand is de basis voor een hoge plan- tenproduktie en voor gezond en pro- duktief vee. dat ik m'n jongens verwaarloos Goed, ik zal morgen meteen een ad vertentie laten plaatsen. Doe mij het genoegen, als er sollicitanten komen, beoordeel jij ze dan. Dat kan een vrouw beter als een man." Drie weken later deed een gediplo meerde kinderverzorgster haar intrede in huize Schras. Een flinke jongevrouw, dol op kinderen, maar ook in staat de teugels strak te houden als het nodig was. Al spoedig verkeerde ze op goede voet met de beide meisjes, die het nu wat rustiger aan konden doen en de kinderen, die aanvankelijk het nodige wantrouwen ten toon spreidden, werden schoorvoetend toeschietelijker. Jannie Reidel had vele goede eigen schappen. Ze verstond de moeilijke taak om kinderen bezig te kunnen hou den. Ze was onuitputtelijk in het be denken van spelletjes, ging iedere dag met de beide kleinsten uit wandelen, hielp Flip met zijn huiswerk en wist tenslotte ook het hart van de meest weerspannige van het viertal, de acht jarige Hennie te winnen. Bep en Arie hadden aanvankelijk met zorg de eerste weken gekeken naar de houding van de kinderen ten opzichte van de „juf". Het viel ontzettend mee. Terloops had Arie op een avond, toen Jannie enkele uurtjes vrij had, gevraagd hoe of juf was. En de vroegwijze Flip had doodgemoedereerd geantwoord: „Ze kan ons moeke natuurlijk niet vervan gen, maar ze is wel aardig voor ons Vooral vcor Gerardje is ze lief." (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1964 | | pagina 2