r alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de Jcha kei 18e Jaargang Nr. 968 Vrijdag 17 april 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (0x172) 429 vJ DRUKKERS-UITGEVERS. Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE (over de maand maart) GEBOREN: 7, Aldegonde Anna Petro- nella, d. van: de Rijk, Robert Petrus Marie en van: Geerards, Aldegonde Ma ria; 9, Wolfgang Danny, zn. van; van van Houte, Joseph Daniel Izaak en van: Stuij, Elizabeth Maria Johanna; 19, Si mon, zn. van: de Feijter, Jan en van: van der Hoofd, Clara Suzanna; 22, Mo nique Andrea Maria, d. van: van Waes Urbine Amand Cesar en van: Paridaen, Eliana Leontina. HUWELIJKEN: 10, Van de Vijver, Ka- rel Prudent Marie, oud drie en twintig jaar, wonende te Sluis en: Cammaert Aimée, oud vier en twintig jaar, wo nende te Schoondijke; 25, Duste, Jan nis, oud vijf en twintig jaar, wonende te Oostburg en: de Jonge, Suzanna Jan- neke, oud één en twintig jaar wonende te Schoondijke. OVERLEDEN9, Eekhout, Izaak, oud acht en veertig jaar, wonende te Schoondijke; (overleden te Oostburg; 12, Kotvis, Tanneke Maria, oud vijf en zeventig jaar, wenende te Schoondijke; (overleden te Oostburg). INGEKOMEN: 12, Soede, Jannigje van Zuidzande naar de Biltstraat 9. VERTROKKEN: 20, Visser, w. v. Rade maker, Johanna A. van Kon. Juliana- straat 28 naar Breda; 24, Hamelink, Ja- comina J. van Lange Herenstraat 4 naar Sluis; 25, de Jonge e.v. Duste. Su zanna J. van Lange Herenstraat 29 naar Oostburg. Plaatselijk Nieuws Retranchement Raadsvergadering. Maandagavond kwam de gemeente raad van Retranchement in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Naar aanleiding van de door de heren Lauret en v. d. Sluis gestelde vragen werd besloten om van door de raad be sproken geheime punten notulen aan de leden toe te zenden. De voorzitter deelde mede, dat. mevr. S. v. Langevelde-Lako te Cadzand door B. en W. benoemd is tot tijdelijk hand- werkonderwijzeres aan de openbare la gere school te Retranchement. De zojuist ontvangen regeling voor een gemeenschappelijke ophaaldienst van huis- en straatvuil in West Zeeuws- Vlaanderen zal in een volgende zitting aan de raad worden voorgelegd. Een verordening werd vastgesteld regelende het premiesparen voor het ge- nieentepersoneel. Op verzoek van het Oranje-comité werd voor 1964 een subsidie van f 100, verstrekt voor het organiseren van een Oranjefeest voor de jeugd op 30 april a.s. Op voorstel van de A.N.W.B. werd be sloten aan de Tol twee voorrichtings- borden te plaatsen. De kosten zullen f 593,21 bedragen. FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Hij boog zich over zijn vrouw en druk te met bevende lippen zacht een zoen op haar smalle ingevallen mond. Teder streek hij even over haar wang. „Slaap wel. mijn schat. Morgen gaat de zon weer schijnen, dan ben je wel weer uit gerust". „Nacht liefsteprevelde ze. Arie Schras bleef nog even bij haar staan en toen hij haar ademhaling v;at rustiger hcorde worden, sloop hij op de tenen het vertrek uit en sloot onhoor baar de deur achter zich. Maar achter in de gang brak z'n zelfbeheersing in stuk ken. Hij liep naar de verlaten keuken, viel op een stoel neer en snikte het uit, met zijn hoofd op de armen. Nadat hij wat gekalmeerd was, dronk hij een glas water en ging hij nog even terug naar de kamer. Doch Riet's adem haling was rustig. Even bleef hij naar het smalle gezicht kijken. Dat bleef dus over van de mens: een uitgeteerd, moe gestreden schepsel, met alleen nog een heldere geest. Langzaam ging hij naar boven en Besloten werd de ministeriële salaris maatregelen voor 1964 van overeen komstige toepassing te verklaren voor het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel. De subsidie voor 1964 voor de Stich ting lager land- en tuinbouwonderwijs West Zeeuws-Vaanderen werd van f 25 verhoogd tot f 37,50. Zonder hoofdelijke stemming werd een nieuwe kampeerverordening vast gesteld naar het model van de Neder landse Kampeerraad. Blijkens deze ver ordening kunnen B. en W. in het belang van de openbare orde,- veiligheid, ge zondheid en welstand nadere voor schriften vaststellen. In de te verlenen exploitatievergunningen zal bepaald worden, dat het kamperen in autobus sen, carosserieën of andere vehikels ver boden is. De heer Kornelis informeerde of kamperen buiten de kampeerterreinen nog geoorloofd is. Dit blijkt nog in be perkte mate mogelijk te zijn in bepaalde gevallen, mits daarvoor goedkeuring is verkregen van B. en W. Op een door hem gestelde vraag ver nam de heer Versprille dat het aantal kampeerders op één terrein gebonden is aan een maximum, dat door B. en W. be paald wordt. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van de heer Lauret mede, dat het onderhoud van de weg Retran- chement-Cadzand-haven in handen is van het Waterschap. De heer Lauret wees op de gevaarlijke situatie bij het kruispunt te Terhof stede. Dit heeft de aandacht van B. en W. De aldaar aanwezige heg dient in gekort te worden. Op een vraag van de heer Kornelis deelde de voorzitter mede, dat alle le den van de commissie woonruimtewet hun herbenoeming hadden aanvaard. Bresken» Proefneming van de nieuwe reddings boot met vervoer „gewonden". In tegenwoordigheid van Burge meester Eekhout en Inspecteur De Jong van de K.Z.H.R.M., hebben zaterdag middag in de Breskense haven leden van de plaatselijke afdeling E.H.B.O. en de reddingsbrigade deelgenomen aan een proefneming met de nieuwe red dingsboot „Koningin Wilhelmina". wel ke gestationeerd is in Hoek van Hol land. De proefnemingen waren vooral ge richt op de capaciteit en accommodatie der boot voor het vervoer van gewonde schipbreukelingen. Hiertoe werden tot tweemaal toe liggende en lopende „pa tiënten" aan boord geladen van de „Koningin Juliana" om te zien hoeveel er in de beneden-dekse ruimten konden worden geborgen. Bij deze proeven werd ook gebruik gemaakt van verschillende modellen brancards, alsmede van zuurstofappa raten, terwijl tevens met de „gewon den" een kleine vaartocht werd ge- m UUkt De resultaten worden geraadpleegd bij het ontwerpen van nieuwe reddings boten. ontkleedde zich. In zijn pyama liep hij naar de kamer van de jongens om zich er van te overtuigen dat ze allen slie pen. De baby lag met zijn duim in de mond en vertederd keek Arie naar het kind.. Wat een rijkdom houd ik over, dacht hij beschaamd; vier van die lieve kereltjes. Riet heeft gelijk: ik moet dankbaar zijn voor datgene, wat ik hou den mag. Hoewel haar straks te moeten missen de moeder van zijn kinderen Waarom moest dat nu? Terug in zijn slaapkamer kreeg hij opeens een angstig gevoel. Was het wel goed met Riet? Ze was zo heel anders vanavond. Net of ze er een voorgevoel van had, dat het niet lang meer zou duren. De angst greep als een wurgende hand om zijn keel. Vlug trok hij zijn kamerjas aan en liep naar beneden. Zacht opende hij de deur en bij de kleine lamp, die altijd bleef branden, zag hij haar liggen, nog net zo als hij haar een half uur geleden had verlaten. Of was het al een uur? Nog niet helemaal gerustgesteld liep hij op zijn tenen naar het bed en luis terde. Maar het dek ging niet mee op en neer en de mond, die ze altijd half open had, omdat ze het vaak zo be nauwd had en niet gemakkelijk meer door haar neus kon ademhalen, was nu gesloten. Om haar smalle mond lag een glimlach. Vergadering Het Groene Kruis. Woensdagavond hield de afdeling Breskens van Het Groene Kruis haar algemene jaarvergadering in het Wijk- gebouw. De belangstelling was gering. De viee-voorzitter de heer A. Streef kerk, kon slechts 4 leden welkom heten. Spr. vond het prettig dat de medisch adviseur, dokter v. d. Maas, weer zo ver hersteld was dat hij de vergade ring kon bijwonen en sprak daarbij de hoop uit, dat deze spoedig de vereni ging weer met raad en daad zal kunnen dienen. Uit het jaarverslag van de heer L. Bruijnooge bleek, dat in het afgelopen jaar, wegens ziekte van enkele bestuurs leden, geen ledenvergadering is gehou den. Het ledental bedraagt 870. Door de wijkverpleegster zijn 944 be zoeken afgelegd en 300 controlebezoe ken aan baby's. Aan 106 gezinnen wer den 226 verplegingsartikelen uitgeleend. Voorts werd door 65 baby's het consul tatiebureau bezocht, terwijl 592 inen tingen werden gegeven tegen diverse ziekten. Het bestuur vergaderde vier maal. Ver der bleek nog uit het jaarverslag, dat van een lid een legaat werd ontvangen. De begroting 1964 vertoonde een na delig saldo van f 3000.-, mede in ver band met noodzakelijke voorzieningen en onderhoud aan het wijkgebouw en stijging van salarissen van het perso neel. Het bestuur stelde voor de contributie te verhogen van f 7,- tot f 10,-. Hierop werd door een der aanwezigen gevraagd of er een regeling is voor bejaarden en minder draagkrachtigen. De voorzitter zei dat hiervoor geen regeling is. Ech ter kan iemand, die minder draagkrach tig is, altijd een beroep deen op het be stuur. Zonder enige discussie werd hier op de verhoging aanvaard. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren M. Meeusen en W. van der Hooft. Tijdens de rondvraag sprak de heer Van der Hooft zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Hij vroeg of het bestuur al gedacht had om iets te doen in de vorm van een film of lezing, teneinde de vergadering iets aantrek kelijker te maken. De voorzitter zei dat reeds eerder getracht was met iets der gelijks de vergadering op te luisteren. Verder vestigde de heer v. d. Hooft reeds nu de aandacht op de samenvoe ging der gemeenten en welke gevolgen dit voor de vereniging kan hebben. IJzendijke Zeehengelwedstrijd. Zondag j.l. werd te IJzendijke de 8ste internationale Zeehengelwedstrijd ge houden. Ondanks het regenachtige weer wa ren er toch 733 deelnemers aan deze wedstrijd. De vangst was matig, slechts 15 kg. vis werd gevangen. Na afloop van de wedstrijd ontving het gemeentebestuur van IJzendijke de afgevaardigden van de diverse vereni gingen in de raadszaal, waar burge- Paniek greep hem aan. Hij knielde voor haar bed en legde zijn hoofd op haar borst. Hij keek haar in het gezicht, maar ze lag onbeweeglijk. Toep rende hij naar de gang en greep de telefoon om zenuwachtig een nummer te draai en. Nog geen uur later stonden ze allen aan het doodsbed. Misschien was Riet een kwartiertje, nadat ze nog met haar man gesproken had, stil ingeslapen. Voorgoed. Misschien nog eerder. Het lichaam had de lange hopeloze strijd tenslotte opgegeven. Er was ook niet veel meer over om voor te strijden. Met zachte drang brachten Bep en haar moeder de mannen buiten de ka mer. de gang in, waar de beide dienst meisjes stonden te snikken. „M-et je de jongens niet wakker ma ken", informeerde Cornelis, maar Arie schudde zijn hoofd. „Laat ze maar sla pen. Als ze morgenochtend horen, dat hun lieve moeder overleden is, is het nog vroeg genoeg." Arie Schras was in de dagen voor de begrafenis wonderlijk kalm, Bep had vrij gevraagd en gekregen van haar werk en resideerde met haar moeder in het sterfhuis, namen de honneurs waar en zorgden ervoor, dat alles verliep, zo als het behoorde. Het ergste was nog de reaktie van de beide oudste kinderen de twaalf-jarige Flip en de achtjarige Hennie. Toen ze meester J. Ficq hen toesprak. Verder werd het woord gevoerd door dr. E. Ma- quet namens de Belgische hengelfede- ratie, de heer J. Rubben uit Biervliet, namens de Zeeuwse delegatie en de heer W. de Meijer uit Sas van Gent, na mens de algemene Nederlandse Hengel- bond. Sprekers prezen de goede organi satie en dankten het gemeentebestuur en het comité voor de ontvangst. De voorzitter van het comité, de heer J. Wijffels, dankte op zijn beurt voor de grote opkomst en het gemeentebestuur voor de medewerking. De uitslag was als volgt: 1. J. Nietsma, den Haag, 302 pn't.; 2. A. Thielt, Oostende; 3. C. Fransen, Goes 4. F. Donze, Othene; 5. G. Wintem, Heist 6. C. Meijs, S.I.B.P.6. H. Meuwsen, Hoek; 8. A. Dieleman, Terneuzen; 9. M. Lescat, Oostende; 10. M. Visser, Sluis kil; 11. Mevr. de Buck, Oostk. vissers; 12. J. Romijnse, Terneuzen; 13. J. van Vugt, Vlaardingen; 14. Mevr. w. Maes, Oostende; 15. Chr. Decommer, Oostende 16. Th. Gevaerts, Zeebrugge; 17. A. Zwaanswijk, Vlaardingen; 18. D. Knock- aert, Oostende; 19. C. Dees, Sluiskil; 20. 21 H. van de Pompe, Vlissingen; 23 W. van Leeuwen, Vlaardingen; 24. P. Cof- fens, Nieuwpoort; 25. A. Boele, Rotter dam; 26. A. Salomé, Groede; 27. J. Benou, Krabbendijke; 28. R. Vandebo- gaerde, Oostende; 29. M. Rouw, Vlis singen; 30. C. Zagers, B. o. Zoom; 31. L. Jonckheere, Oostende; 32. C. de Plaa Vlissingen; 33. F. Durand, Den Haag; 34. Joh. Harms, Hoek; 35. B. A. Pollier. Eeklo; 36. K. van Tatenhove, Vlissingen 37. P. Mechiels, S.A.S.; 38. J. Hebbechts. Molenvissers39. W. de Meijer, S.A.S. 40. A. van Maroeij, Antwerpen; 41. H. A. Pollier, Eeklo; 42. L. Desutter, Sluis kil; 43. J. Calis, Antwerpen; 44. F. Kramp, Vlissingen; 45. W. Dekker, Sluis kil; 46. Joh. Varin, IJzendijke; 47. H. A. Vanderbussche, Nieuwpoort; 48. W. van Herewege. Molen vissers49. H. Dallinga Sluiskil; 50. G. de Spiegelaere, Oost kustvissers: 51. R. Braet, Oostkustvis sers; 52. F. Depooretr, Oostende; 53. mevr. Dentandt, Oostende; 54. J. v.d. Steichel, De Vogel; 55. R. Deblock, Oostende; 56. J. Scheffer, Sluiskil; 57. G. Baiwier, Oostende; 58. Ch. Nijs, Schiedam: 59. F. v.d. Hooft, Sluiskil; 60. R. Beheijt, Oostende; 61. M. Comeij- ne. Molenvissers62. W. de Cuijper, O.N.I.; 63. G. Tanghe, Oostende; 64. J. Goethals, Sas v. Gent; 65. A. v. Torn hout. Eekloo; 66. J. Bras, Bergen op Zoom; 67. J. Bolland, Axel; 68. R. Van- denbussche, Nieuwpoort; 69. A. d. Douw, Assenede; 70. J. Kremer, Vlissingen; 71. H. van Parijs, Blankenberghe; 72. Jos. Goossens, De Vogel; 73. W. Jansen, IJzendijke; 74. F. Pieters, Oostende; 75. mevr. Faas, Sluiskil; 76. R. Groosman, IJzendijke; 77. W. Geluk, Scherpenisse 78. H. Pollier, Eekloo; 79. F. Verhelst, Antwerpen; 80. F. Cattoir, Oostende; 81. J. de Ruiter, Sluiskil; 82. J. Timmer man, Blankenberghe; 83. J. Hul, O.N.I.; 84. L. de Mul, Sluiskil; 85. P. Louter, Heinenoord; 86. M. de Kok, Bergen op Zoom; 87. E. Poubaix, Molen vissers88. P. Schippers. Sluiskil; 89. L. de Zeure, Nieuwpoort; 90. J. Knol Sr., Hoek; 91. A. Smolenaers. O.N.I.; 92. M. Denijs, de volgende morgen door tante Bep op de hoogte gesteld waren van het sterven van hun moeke, waren ze ontroostbaar. En naderhand kon Bep hen met grote moeite slechts bij het doodsbed weg- krijgen. Zij en oma van Beusekom de den wat ze konden om het leed van de kinderen te verzachten. De 4-jarige Wimmie begreep er niet veel van. „Moeke slaapt, hè?" vroeg hij aan Bep, toen hij aan haar hand even bij de dode mocht kijken. „Ja", ant woordde Bep, „Geef moeke maar een kusje." Voorzichtig boog de kleuter zich over het wasbleke gedicht en drukte de klei ne lipjes erop. „Moeke is koud con stateerde Wimmie en toen had Bep al haar kracht nodig om zich te beheersen. Het verdriet van Flip en Hennie was hartverscheurend. Ze riepen om hun moeke en verborgen hun gezicht aan de borst van tante Bep, die intens met de kinderen meeleed. Of ze gingen bij hun vader zitten, die hen dan probeerde af te leiden van hun grote kinderver driet. Van de jongens ging alleen Flip mee naar het kerkhof. Arie had 's morgens rustig met de beide oudste jongens ge sproken. „Jij bent de oudste. Flip, daar om ga jij met ons mee moeke begraven. Omdat jij eigenlijk al een halve man bent. zie je. Gedraag je flink, zoals het een man betaamt. Nou wij moeke niet

De Schakel | 1964 | | pagina 1