Land- en Tuinbouw 6. W. Ie Feber, Sluiskil; 7. J. de Vrieze, Souburg; 8. P. Hiilebrand, Renesse; 9. W. Evertse, Zierikzee; 10. W. Rijk, Goes; 11. J. de Schipper, Breskens; 12. H. de Schipper, Breskens; 13. J. Ghijzel, Ka- pelle-Biezelinge14. P. Hiel, Sluiskil. J eugdverkeersexamen. De commissie voor verkeersonderwijs te Oostburg heeft dezer dagen de uitslag bekendgemaakt van het in maart ge houden schriftelijke gedeelte van het jeugdverkeersexamen. In totaal hadden in Oostburg 114 leerlingen van de hoogste klasen der lagere scholen aan dit examen deelgenomen, waarvan 4 kandidaten moesten worden afgewezen. Eén de deelnemers, Christianne de Milliano, leerlinge van de r.-k. lagere school wist het schriftelijk examen zon der één foutief antwoord af te leggen. Oroede Burgemeester herbenoemd. Bij Koninklijk Besluit van 11 maart j.l. is tot burgemeester van Groede en Nieuwvliet herbenoemd de heer J C. Everaars. Sluis Nieuw bestuur. De luchtbuksclub „De stad Sluis" heeft een nieuw bestuur gekregen, dat als volgt is samengesteld: I. de Rooy, voorzitter; W. Ghijsels, secretaris; R. van Pamelen, penningmeester. areskens Emmabloem-collecte. Evenals vorige jaren zal ook nu weer de Emmabloem-collecte worden gehou den en wel in de week van 13-19 april. Carnalenkoningln gekozen. Zaterdagavond is tijdens een ont spanningsavond van de visserijvere niging „Ons Belang", Colette v. Houte, een 16-jarig meisje uit Breskens, uit verkoren tot „Garnalenkoningin 1964". Colette zit in de vierde klas van de r.-k. h.b.s. „St-Eloy" te Oostburg Haar taak als „Garnalenkoningin" be staat uit het opluisteren van de tradi tionele visserijfeesten, die in augustus in Breskens gehouden worden. Colette van Houte werd gekozen uit twaalf gegadigden. Toen zij als ko ningin uit de bus kwam was dat een hele verassing, maar toen ze aan het idee gewend was vond ze het wel leuk. Behalve een koningin is er zaterdag ook een hofdame gekozen. Dit werd het 16- jarlge meisje H. Verduijn, dat in het dagelijks leven verkoopster is in Vlis- singen. De tweede hofdame zal op een later tijdstip gekozen worden. Muziekconcours. Op de a.s. Hemelvaartsdag zal alhier het muziekconcours worden gehouden, georganiseerd door de Bond van mu ziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen. Hieraan zal worden deelgenomen door de korpsen uit Kloetinge, Westkapelle, Bergen op Zoom, Breskens, Oostburg, Zuidzande (2x) en St. Kruis. Jaarvergadering Kring Zeeland K.N.Z.B. Zaterdag hebben in hotel Valk te Breskens de afgevaardigden van de verenigingen in de Kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zich verdiept in de samenstelling van de zwemagenda voor het komende sei zoen. Deze ziet er als volgt uit: 6 juni: kringzwemcompetitie 1, „De Schelde" te Terneuzen; 13 juni; kring zwemcompetitie 2, S.Z.V. te Souburg; 20 juni: kringzwemcompetitie 3, Star ters te Aardenburg; 27 juni: Schelde- bekerzwemwedstrijd. Zeehond te Vlis- singen; 4 juli: stedenontmoeting Alblas- serdamSouburg te Alblasserdam11 juli: seniorenkampioenschappen „De Bruinvis" te Sas van Gent; 18 juli: po lodag, „De Ganze" te Goes; 25 juli: juniorenkampioenschappen: Luctor te Middelburg; 1 aug.: kringzwemcompeti tie 4, Scheldestroom te Breskens; 8 aug.; polodag, De Schelde te Terneuzen; 15 aug.: havenwedstrijd, Scheldestroom te liet ze niets merken, dankbaar als ze was voor elke dag nog, die haar temid den van haar lievelingen werd gelaten. Ze had geen pijn, was dankbaar voor alle bewijzen van genegenheid, die haar in deze weken ten deel vielen, omdat er geen dag voorbij ging, of er kwam een kort bezoek: van vader, die nog immer een indrukwekkende verschijning was in zijn uniform: van moeder, die haar verwende met het duurste en lekkerste fruit, wat er maar te krijgen was: van de broers en een enkele keer hun vrou wen, en niet te vergeten van Bep, die er zo'n slag van had om haar geduren de een poosje te laten vergeten, dat ze eigenlijk al sinds de geboorte van de kleine Gerard stervende was. Tante Bep, die stoeide en ravotte met de jon gens, die verhalen deed over haar be levenissen met haar bazen en collega's en daarmede de zieke afleidde van de harde realiteit. Tante Bep, die schier iedere dag in haar kleine autootje, dat ze zich aangeschaft had - waarvoor zal ik sparen? De mannen zien me toch niet meer! - naar Haren reed en opgewekt lachend de ziekenkamer betrad en zo ongedwongen deed, alsof de ziekte maar een griepje was in plaats van een kwaadaardig gezwel. Maar de tante Bep, die niemand kon zien, was een zielig hoopje verdriet op een parkeer plaats, waar ze haar gevoelens de vrije loop liet, omdat ze zo verschrikkelijk Breskens; 29 aug.: driekamp Breskens- Aardenburg-Souburg en 5 sept.: twee kilometer zwemwedstrijd, De Bruinvis te Sas van Gent. Verder zal De Bruinvis op nog nader te bepalen zondagen wedstrijden orga niseren tegen buitenlandse verenigin gen. Duinbrandje. Doordat kinderen met vuur hadden ge speeld, ontstond woensdagavond brand in de duinbeplanting aan het begin van de prome nade. Een oppervlakte van pl.m. 120 m2 ver brandde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist uitbreiding te voorkomen. Proefneming met reddingsboot. Zaterdagmiddag zal de E.H.B.O., af deling Breskens, in samenwerking met de Koninklijke Zuidhollandse Mij. tot Redding van Drenkelingen een proef nemen met de nieuwe reddingboot „Ko ningin Juliana". De proefneming zal om half drie be ginnen en omstreeks half vijf klaar zijn. Er zullen een groot aantal E.H.B.O.-ers aan meewerken. De proef zal er in be staan, dat men eerst een elftal „pa tiënten" aan boord zal brengen, waar na men een eind zal gaan varen. Tij dens deze tocht zullen de gereddenver- blijven worden getest, met name op de kwaliteit van de ventilatie. Deze proefneming heeft ten doel of en hoe de volgende nieuwe redding boot, die t.z.t. voor Breskens bestemd is, in dit opziht kan worden verbeterd. Burgemeester herbenoemd. Bij Koninklijk Besluit van 11 maart j.l. Is tot burgemeester herbenoemd de heer J. A. Eekhout. H. Vormsel. Dinsdag 28 april a.s. zal onder de H. Mis van 9 uur, door de bisschop van Breda, Mgr. de Vet, het H. Vormsel wor den toegediend aan de kinderen yan de 3e en 4e klas der R.-K. lagere school. Tevens zal hij zelf de H. Mis opdragen. Voetbal 4e klasse H. Uitslagen van zondag j.l. SluiskilLewed. Boys 00; Biervliet Breskens 43; KoewachtR.C.S. 2 4; SteenIJzendijke 41: Aardenburg Yerseke 31. De stand is nu: Sluiskil 18 13 4 1 30 47-12 Breskens 18 12 2 4 26 63-33 R.C.S 17 8 4 5 20 38-36 IJzendijke 18 8 3 7 19 66-41 Biervliet 16 9 0 7 18 48-55 Lewed. Boys 17 7 2 8 16 29-36 Yerseke 17 5 5 7 15 42-39 Koewacht 17 7 1 9 15 34-43 Steen 17 6 2 9 14 29-48 Clinge 15 4 3 8 11 28-27 Oostburg 17 4 3 10 11 28-41 Aardenburg 17 4 1 12 9 30-71 Programma voor zondag a.s. R.C.S.Clinge; BiervlietSteen; Koe wachtYerseke. R.C.S. zal de winst wel thuishouden, evenals Biervliet. KoewachtYerseke daarentegen zal wel gelijk spel worden. 10 uur: Breskens 2Zeeland sport 3. Vismijn - Breskens Week van 29 maart t.e.m. 5 april 1964 610 kg. bot. 479 kg. schar 20 kg. schol 7 kg. tong 2 kg. kabeljouw 4737 kg. export garnalen. 20 kg. binnenland garnalen 750 kg. onverkochte bot Gevonden voorwerpen Breskens kettinkje met kruisje, beige lederen tas met inhoud (vermoedelijk door beiaar den vergeten mee te nemen uit Casino), sleutels in etui, bos sleutels, 1 paar brui ne herenhandschoenen. medelijden had met Riet. met Arie er met de kinderen. Dat er geen arts en geen professor was, die de kunde bezat, de medicijn, om die verwoestende kwaal tot stilstand te brengen. Dan huilde ze om haar eigen onmacht, dat ze niets, maar dan ook niets kon doen voor haar enige zuster. Op een avond, in de vroege nazomer zat het echtpaar hand in hand te kij ken naar de stervende dag. Slechts één klein lampje brandde in het grote ver trek. Riet lag hoog in de kussens en keek naar haar man. Met het beetje kracht dat ze nog bezat, drukte ze zijn hand en glimlachte. Hij boog zich voor over haar heen en legde voorzichtig zijn lippen op haar mond. Zacht streel de ze hem over de dunner wordende kruin van zijn hoofd. ,,Arie?" ,,Ja, lieveling?" „Arie, ik ben erg opstandig geweest in het begin, toen ik hier pas lag. Van de winter toen alles nog onder de sneeuw lag, had ik er niet zo'n erg in. Maar la ter, toen het voorjaar kwam en alles begon te groeien en de bloemen en zo kwamen Toen vond ik het ver schrikkelijk, omdat ik wel begreep, dat ik toch niet meer beter zou worden. Ik ben dankbaar, dat ik deze mooie zomer nog heb mogen beleven. Dat ik alles in het volle leven heb kunnen zien, de bo men en het gras en de bloemen en de WALVISGERAAMTE VAN VIER TON OP SCH 64. Op de internationale visserij tentoon stelling SCH 64 „Rijk is de Zee", die van 17 tot en met 29 juli in en rond de nieuwe visafslaggebouwen aan de Sche- veningse haven zal worden gehouden, zal in een apart op te trekken pavil joen een bijzondere biologische inzen ding te zien zijn. Pronkstuk van die inzending is een 24 meter lang en meer dan vier ton zwaar walvisgeraamte. Op de biologische inzending zal de vis van haring tot walvis in vele facet ten getoond worden. Prof. dr. L. B. Brongersma van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, verleent bijzondere medewerking aan dit spec taculaire onderdeel van SCH 64 door het ter beschikking stellen van vele modellen en skeletten. Zo zullen een embryo van een wal vis, een narwalskelet, een maanvis, een zeeschildpad, een spinkrab, een buts- kop en nog vele andere vissen en zee dieren getoond worden. In een aantal zeeaquaria zullen tropische en andere vissen worden ondergebracht. De inzending -omvat ook een strand tafereel, waarin weer andere elementen van de zee tot uiting komen. HET VERVROEGEN VAN AARDBEIEN. Door gebruik te maken van plastic- kappen, kan men de aardbeienteelt ge makkelijk vervroegen. Hierdoor is het mogelijk een belangrijk hogere prijs te maken. De plastickappen geven een grote be scherming tegen nachtvorst. Een ver gunning zoals voor aardbeien onder glas is voor plastic niet nodig. Voor iedereen, dus ook voor de particulier, is het mogelijk zo'n plastickap in de tuin met eenvoudige middelen te maken. Er worden hiervoor dunne buizen of sterke draden gebogen, in de grond ge stoken en door draden met elkaar ver bonden. Over het geraamte dat zo is ontstaan trekt men nu de folie iLupo- len) en men maakt deze vast met was knijpers. Alvorens de kappen te plaatsen, wordt de grond goed los gemaakt en van on kruid gezuiverd. Ook het dode blad wordt eerst van de aardbeien verwij derd. De kappen blijven gesloten tot de planten beginnen te bloeien. Dan trekt men de beugels wat op om de wind en de insekten er bij te laten komen en zó de bestuiving te bevorderen. Zorg er vooral vo:or dat het plastic strak gespannen staat, zodat het niet kapot kan waaien. Zodra de oogst er is, kan men aan een zijde duwen, waarna geplukt kan wor den. Een plastickap kan men ook gebrui ken om er in het voorjaar groenten on der te telen, zodat deze vinding voor vele doeleinden geschikt is. De voordelen zijn werkelijk van belang en men kan er bij doelmatig ge bruik erg veel plezier van beleven. CENTENMAKERS KUNNEN HET NIET BIJBENEN De Rijksmunt ziet op het ogenblik geen kans de aanmaak van centen te vergroten. Er zijn wel nieuwe machines besteld, maar de aflevering laat op zich wachten. Dit antwoordt 'srijksmunt- meester in ee,n brief aan de Haagse Ka mer van Koophandel, die had geklaagd over een nijpend tekort aan centen. In zijn antwoord doet 's rijksmunt meester de kamer van Koophandel een middeltje aan de hand om de vraag naar centen wat af te remmen. Laat de middenstanders, zo schrijft hij, hun prijzen zo afronden, dat er geen prijzen meer zijn als 1 gulden99 of 24 gulden 68. Op 1 januari 1963 warenerin ons land 1.539.000.000 munten in omloop, waar van 70.000.000 centen. „En meer kun nen we niet maken", aldus 's rijksmunt meester, „want de huidige capaciteit van onze machines gedoogt dat niet". heesters op de border „Stil maar lieveling, ik begrijp Je zo goed „Wacht even Arie, nu kan ik het nog zeggen. Nu alles zijn hoogtepunt bereikt heeft in de natuur, zie ik iedere dag wat sterven: de bloemen bijvoorbeeld. Ik heb mijn leven vergeleken met dit alles. Ik had tijd genoeg om over alles na te denken, Arie. Ik heb veel geluk gekend bij jou. Van het voorjaar waren we twaalf en een half jaar getrouwd. Het was een leuk feestje, ondanks dat ik op bed lag. Jullie zijn allemaal zo ontzet tend lief voor me geweest, al die maan den. Jij vooral, Arie. Ons huwelijk het begin ervan het was allemaal zo on wezenlijk. Ik kende je ternauwernood maar jij bent altijd goed voor me ge weest. Ook toen, die een en dertigste ja nuari, toen onze Flip geboren werd. Jij hebt nooit verschil gemaakt tussen de jongens, integendeel; misschien was je wel eens te goed voor Flip, Ik heb je ontzettend lief gekregen, Arie en ik dank je voor die grote liefde, die je me geschonken hebt. Daarom ben ik nu verzoend met de gedachte, dat ik er spoedig niet meer zijn zal. Want ik weet, dat jij altijd net zo gced voor onze jon gens zult zorgen, als je altijd voor ons allemaal gedaan hebt. Ook als ik er niet meer ben, Arie. Ik hoef me nu nergens meer zorgen over te maken. Het enige, wat me wel eens verdrietig maakt is, LADDERVR1JE NYLONS! Er is bij de Nederlandse vrouwen enige twijfel en wantrouwen ontstaan jegens laddervrije, naadloze nylons. En dat, terwijl dit soort kousen een kleine twee jaar geleden bij hun verschijnen in ons land zo'n enthousiast onthaal ten deel viel. De oorzaak is, dat een belangrijk ge deelte van het aantal nylons, dat de vrouw als „laddervrij" wordt aange prezen, dit predikaat in de verste verte niet verdient. Werkelijk laddervrij zijn kousen, die gebreid zijn volgens het z.g. „Runex"- procédé, waarover enige Nederlandse fabrikanten de beschikking hebben. Op een dezer dagen te Amsterdam ge houden persconferentie werd met be hulp van een precisie testapparaat op duidelijke wijze aangetoond, dat de op basis van het Runex-procédé vervaar- idgde kousen gagarandeerd laddervrij zijn. Waakzaamheid bij het kopen is uiteraard altijd, maar bij de aanschaf van laddervrije naadloze kousen thans extra gebeden. DE TOREN VAN PISA ZAL NOOIT VALLEN! Waarschijnlijk hebben de architekten Bonannus uit Pisa en Wilhelm uit Inns bruck in 1350 niet kunnen vermoeden, dat hun opzienbarende staaltje van bouwkunst, de Campanile, als de Scheve Toren van Pisa de geschiedenis zou in gaan. Mochten zij het wèl vermoed heb ben, dan zullen zij nu in het vuistje la chen om de paniektoestanden die zich ieder jaar in Italië rondom het steeds „schever" worden van de toren ont wikkeld. Er worden commissies gevormd, die moeilijke „reddings-acties" ontwerpen. De toren steen voor steen afbreken en hem elders weer opbouwen is lang niet het vreemdste plan, dat ter tafel is gebracht. Aangedreven door de bewering, dat de toren in 1963 weer 3 mm. schever is gaan staan en thans 3 m. 72 afwijkt, heeft professor Gustavo Colonnetti een fabelachtig voorstel gedaan, dat bij uit voering ook wel een fabelachtig bedrag zal eisen. Hij wil de toren met een mantel van staal omhullen, en zo het gewicht van de toren in plaats van op de bodem op het staalwerk laten rus ten. Met behulp van samengeperste lucht wil hij de toren dan opvijzelen en dan de grond verstevigen. Italië zal daar ongeveer twaalf miljoen voor moe ten uittrekken, plus een hoop risico. De Nederlander A. de Waal gelooft niet erg in de „verzakkings-verhalen" van de Italianen; „dat is toeristentrekkerij" zegt hij, „Die toren kan niet vallen". De heer De Waal is directeur van het ge lijknamige Nederandse funderingsbe- drijf, dat in de loop der jaren tal van bekende en kostbare gebouwen met haar palen van verval heeft gered. Zo ondersteunen De Waalpalen de Beurs van Berlage in Amsterdam, het Rijks museum, de Torensluisbrug en de Nieuwe Kerk, de kerk in Monnickendam en een oude Romeinse toren nabij Keu len. „De toren van Pisa is al lang voor de oorlog door Mussolini voldoende on dersteund. Hij liet cementinjecties in de ondergrond drukken en zo is de bodem „verstijfd". De toren weegt ongeveer 14000 ton, dat betekent een druk van 10 kilo per vierkante centimeter c ement-bodem; dan is er echt geen extra versteviging meer nodig". Als de Italianen toch persé de toren nog meer steun willen geven, dan weet de heer De Waal daarvoor een veel eenvoudigere, goedkopere en betere op lossing dan professor Colonnetti: „Dan persen wij rondom de toren onze palen in de grend, en die palen verbinden wij onderling met betonnen balken. Die balkenring vormt dan de basis voor een betoncorset van voorgespannen beton, dat wat krapper is dan de torenom- vang. Als we dat gedaan hebben, staat die toren vaster dan een huis. En dat kost ze dan nauweijks één miljoen gul den". dat ik je geen dochter heb kunnen ge ven, Arie Hij beheerste zich wonderlijk. „Meid, Riet, ik ben verguld met mijn vier ben gels, dat weet je toch zeker wel?" Ze streelde zijn hand. „Zo ben je, Arie Al denk je diep in je binnenste: wat jammer al weer een jongen, dan zeg je: Fijn, alweer een zoon, alweer straks een goedkope arbeidskracht in de zaak. Maar je meent er niets van. Dacht je, dat ik mijn eigen lieve man niet kende? Mijn Arie, die een daad aangewreven werd, waaraan hij part noch deel had?" „Sssst, lieveling, dat is al lang ver geten. Geen mens, die daaraan ooit nog denkt". Ze viel achterover in de kussens en zuchtte. „Ik weet het, lieve jongen, daar om houd ik des te meer van je. Ik heb altijd geprobeerd een goede vrouw voor je te zijn. „Dat ben je nog, lieveling. Ondanks, dat je ziek bent, zijn we toch nog ge lukkig met elkaar, nietwaar?" Ze knikte. „Ja, Arie, we zijn nog ge lukkig. Iedere dag, die God me laat bij jou en de jongens, betekent een dag vol geluk. Ik ben er dankbaar voor. En nu ben ik moe, Arie, nu wil ik een poosje slapen. Ga jij ook naar bed. Morgen m et je weer hard werken". (wordt vervolgd.i

De Schakel | 1964 | | pagina 2