BRILLEN alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaan vj feuilleton HET ONMOGELIJKE HUWELIJK DEREN 18e Jaargang Nr. 967 Vrijdag 10 april 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS R SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 2Sriïlemaefter" OOSTBURQ Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS Over de maand maart GEBOREN: 5, Jacqueline Monique, d. van: Verduijn, Adriaan Willem en van: van Peenen, Catharina Elizabeth; 5, Monica, d. van: Kareis, Adriaan en van: de Rijke, Marina Sara; 9, Jozina Catha rina, d. van: Vermeulen, Pieter Willem, en Casteleijn, Jozina; 27, Elvira Johan na, d .van: van den Broecke, Johannis Willem, en van: Faas, Elizabeth Wilhel- mina Maria; 30, Walter Eduardus Petrus, zn van: Cornells, Johannes Franciscus en van: de Looze. Lydia Ma ria Celina; 29, Pieternella Johanna, d. van: Spierenburg, Anthony en van: la Gasse, Pieternella Magdalena. HUWELIJKEN: 26, de Bliek, Rudi Wou ter, oud 25 jaar en: du Bois, Jacoba Francina, oud 20 jaar, beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 13, Barra, Johan F., en echtg. van Groede naar Leeuwebekstr. 5; 16, de Ruijsscher, Petrus van Norg naar Begoniastraat 11; 20, Benningshof Leendert A., en gezin van Yerseke naar Scheldekade 25; 24, van de Vijver, Pau lina A., van Utrecht naar Dorpsstraat 89 VERTROKKEN: 4, de Milliano, Nico W. M. en gezin van Scheldekade 24 naar Cadzand: 9, Theijse, Thecdoor en gezin van Parklaan 10 naar Amersfoort; 11, de Maillie, Abraham I. en gezin van Leeuwebekstraat 5 naar Groede: 11, de Baare, Pieternella van Visserijstraat 20 naa Vlissingen; 12, Heijens, Augustinus J., en gezin van Meidoornstraat 10 naar Axel; 13, Luteijn, Adriaan J., en gezin van Grote Kade 32 naar Groede; 27, Oosterling, Jacobus van Molenwater 26 naar Amsterdam. GEMEENTE OOSTBURG over de maand maart GEBOREN: 2, Norbert Theodoor, zn. van M. G. M, van Berckel en van M. Wreesman, wonende te Aardenburg; 7, Pieter Willem, zn. van A. J. Ekkebus en van M. E. Riteco, wonende te Groede; 7, Franciscus Josephus Gerardus, zn. v. Ch. A. Hoogerwerf en van G. V. M. Maenhout, wonende te Hoodplaat; 10, Neeltje Suzanna, d. van J. W. Ie Clercq en vn T. E. Salomé, wonende te Re- tranchement: 10, Wilhelmina Jannetje Anthoinetta, d. van I. Riseeuw en van J. A. Kools, wonende te Cadzand; 17, Alice Helena, d. van G. J. Bogaard en van S. A. M. Datthijn, wonende te Sluis; 21, Karina Cornelia Maria, d. van A. J. Cantrijn en van J. J. M. Mutsaers, wo nende te Oostburg, Finlandstraat 7; 23, Suzan Jannie Marie, d. van T. A. Tellier en van J. P. Herrebout, wonende te Oostburg; 24, Cornelia Pieternella, d. van J. A. Duininck en van C. D. J. Boekhout, wonende te Zuidzande; 27, Elizabeth Suzanna Sara, d. van I. Pleij- te en van S. J. Faas, wonende te Cad- Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Zo hervond Arie Schras de kracht om verder te gaan. Al bleef hij de eerste dagen nog dikwijls met tranen in zijn ogen staren cp het grote portret van zijn moeder, dat tegenover hem aan de wand hing. HOOFDSTUK XI De zaken van Arie Schras bleven voorspoedig gaan. Het oude huis, hoe groot overigens, was niet meer naar zijn zin, zeker niet meer, nu zijn moeder er niet meer was. En daar hij als bouwma- terialenhandelaar beschikte over alle benodigde relaties, dacht hij er niet te lang over na, kocht een stuk grond in Haren en liet daar een grote bungalow neerzetten. En terwijl Riet in verwach ting was van haar vierde kind, verhuis de het gezin van Groningen naar het lieflijke Haren. Mede met het oog op de gezondheid van Riet, die de laatste tijd wel wat te wensen overliet. Daar, dicht bij de bossen zou ze ongetwijfeld wel weer de oude worden. Het werd een moeilijke bevalling en zand; 26, Monique, d. van J. J. du Fossé en van T. C. Rosseel, wonende te Sluis; 31, Patricia Johanna Frederica, d. van G. C. Hinneman en van J. H. Aerts, wenende te IJzendijke. HUWELIJKEN: 5, Vasseur, Johannes Daniël, oud 20 jaar, wonende te Cad zand en Rinkhoud, Maria Hendrika Cor nelia, oud 19 jaar, wonende te Oostburg; 6, Schrijver, Cornelis, oud 25 jaar, wo nende te Oostburg en Boone Maria Maatje, oud 24 jaar, zonder beroep, wo nende te Oostburg; 17, Sieverding, Ni- colaas Johannes Georgius, oud 53 jaar, wonende te Oostburg en Koopmans, Trijntje, oud 58 jaar, wonende te Oost burg. OVERLIJDEN: 2, de Meijer, Camille August, oud 72 jaar, wonende te Oost burg; 3, Scheele, Adriana, oud 48 jaar, wonende te Schoondijke, e.v. I de Putter; 12, Kctvis, Tanneke Maria, oud 75 jaar, wonende te Schoondijke, e.v. P. de Pooter; 16, Vandaele, Willy Maurus, oud 40 jaar, wonende te Aardenburg; 17, Dosche, Theophile Emile, oud 77 jaar, wonende te Aardenburg; 21 Reems, Geertrui da Wilhelmina, oud 72 jaar, wo nende te Sluis, gehuwd geweest met L. A. H. Vierdag; 25, Verschuure, Maria, oud 68 jaar, wonende te Aadenburg, e.v. C. Koole: 26, Schippers, Elizabeth Jo hanna, oud 79 jaar, wonende te Castri- cum, e.v. J. P. Rosendaal; 28, Boidin, Anthonij Adriaan, oud 88 jaar, wonen de te Oostburg; 30, de Vulder, Maria Louisa, oud 80 jaar, wonende te Hoofd plaat; 31, van Campen, Leonie Petro- nella, Maria, oud 55 jaar, wonende te Waterlandkerkje, gehuwd geweest met C. J. Wijffels; 31, Walkiers, Augustinus Desiderus, oud 89 jaar, wonende te IJ zendijke. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering. Na het vaststellen van de notulen der vorige vergadering en het behandelen van de ingekomen stukken kwamen een aantal subsidieaanvragen aan de orde, namelijk die van het Katholiek Mili tair Vormingscentrum en van de Ned. Vereniging Bescherming Voetgangers, welke werden afgewezen. Beter ont haald werd de subsidieaanvrage van het Bachcomité in Aardenburg, dat ver zocht ook dit jaar in aanmerking^ te mogen komen voor een gemeentelijke bijdrage. Besloten werd f 500,te geven ten behoeve van de kosten, verbonden aan de opvoering van de Mattheus Pas sion. De heer P. Lampo wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. De gemeente Aardenburg is tegen fraude verzekerd bij de Fraude Risico Onderlinge van Gemeenten tot een maximaal bedrag van f 18000,B. en W. achtten dit bedrag niet meer vol doende, waarop de raad het verwaar- borgde bedrag op voorstel van B. en W. op f 25000,bracht. De vergoedingen over 1963 ten be hoeve van de kleuterscholen werden toen Arie Schras zijn vierde zoon in de armen hield, lag Riet uitgeput in het ziekenhuis, waarheen ze in allerijl was gebracht. Wekenlang kreeg Arie Schras ter nauwernood rust. Hij had zich een auto aangeschaft en reed daarmee dagelijks naar de zaak. Maar driemaal per dag bezocht hij zijn vrouw en de baby en vroeg het oordeel van de dekter, die hem overigens gerust stelde. „Het komt allemaal wel weer in orde, meneer Schras. Uw vrouw is op het ogenblik erg zwak, maar ze komt er wel weer bo venop". Een maal per week reed Bep mee met hem naar Haren, schiep wat orde in de chaos en adviseerde Arie een tweede meisje er bij te nemen, wat hij ook deed. Geleidelijk knapte Riet op en acht weken na de geboorte van de kleine Gerard, haalde Arie haar uit het zie kenhuis om haar terug te brengen naar de bungalow, die in een bloemenpaleis was veranderd. Toch werd ze niet meer geheel de oude. Riet was gauw moe en lag vaak hele middagen cp de grote divan bij het raam, dat uitzag op het bos. De winter viel dit jaar snel in en reeds in decem ber zat men rondom in de sneeuw. Arie had het ontzettend druk in zijn zaak, zodat Riet soms hele dagen alleen was. Vroeger toen ze nog bij de zaak woonde, zocht ze hem nog wel eens een paar mi vastgesteld. De raad had geen beden kingen tegen het ontwerp van G. S. d;e salarism|aatreglelen per 1 januari 1964 toe te passen ten aanzien van de gemeentesecretarissen, ontvangers en ambtenaren van de Burgerlijke Stand in Zeeland. Voor de vergaderingen van de raad werd een nieuw reglement van orde vastgesteld. Van het kruispunt Kaaipoort-West- straat-Brouwerijstraat werd aan de verbinding Kaaipoort-Weststaat voor rang toegekend. Wanneer de borden geplaatst zijn zal de veiligheid van het verkeer op genoemd punt sterk zijn verbeterd. Dan zal namelijk het verkeer uit de Brouwerijstraat voorrang dienen te verlenen aan het verkeer van en naar de Kaaipoort. Ten behoeve van de electrificatie van een tweetal percelen in de Noord straat verleende de raad een bijdrage van f 458, De financiële consequenties van de premieregeling woningverbetering drei gen door het steeds hoger worden van de bijdragen uit de hand te lopen. Het is daarom gewenst een maximum vast te stellen voor het totaal aan premie wat beschikbaar zal kunnen worden ge steld. Besloten werd voor 1964 niet meer dan f 4000,aan de premieregeling woonverbetéring uit te geven. Voorts vroegen B. en W. aan de raad haar be voegdheid tot het toekennen van aan gevraagde premies aan het College van B. en W. te delegeren uiteraard tot een maximum van f 4000,voor 1964. Dit voorstel werd door de raad afgewezen op voorstel van de heer J. Rijckaert, die zich fel tegen delegatie verzette. Elke aanvraag zal derhalve, zoals tot nu toe steeds gebruikelijk is geweest door de raad stuk voor stuk worden bekeken, zo besliste de raad met 7 tegen 4 stemmen. Besloten werd van de heer J. Henry een stukje tuingrond in de Reinaertstraat aan te kopen. Tijdens de rondvraag vestigde de heer L. de Clercq de aandacht op de slechte bestrating en de onvoldoende verlich ting op de buurtschap Smedekensbrug- ge. De" heer J. Rijckaert drong in ver band met de woningnood aan op be spoediging van de bouw van een 5-tal woningwetwoningen in de Burchtstraat. Terwijl hij wijziging van de verkeers situatie op het Kaaiplein noodzakelijk achtte De heer Verbeke vestigde de aan dacht op de ongewenste situatie, welke is ontstaan doordat beide bruggen nabij Strobrugge op de weg naar Maldegem, even over de Nederlandse grens door de Belgische autoriteiten voor zwaar ver keer werden gesloten. Hierdoor zijn enstige moeilijkheden ontstaan voor het Internationaal verkeer over deze ver binding. Burgemeester zei, dat over de ze kwestie besprekingen gaande zijn met de Belgische autoriteiten. Getracht nuten op in zijn kantoor, waar ze hem zijn koffie en thee bracht, als hij het druk had. Maar hier, in het stille Ha ren, had ze alleen de kinderen, waarvan de twee oudsten overdag op school wa ren, Wim drentelde al wat rond in het grote huis, liet zich door de beide dienstmeisjes vertroetelen en de baby lag in zijn wiegje te slapen of te kijken, het was gelukkig geen lastig kind. In januari 1953 veregerde Riet's toe stand plotseling. En na enige dagen wist iedereen behalve Arie, dat er voor Riet's kwaal geen kruid gewassen was. Bep van Beusekom, die de jonge dokter goed kende, omdat ze in de oorlogsjaren met hem samengewerkt had, vroeg hem kort en bondig op de man af, of er nog hoop was. Zijn antwoord was voor haar voldoende: ,,Zo lang er leven is, is er hoop V oor de rest Het kon nog weken, misschien maan den duren, maar langzaam teerde de eens zo bevallige en knappe Riet Schras weg. Er stond nu een ledikant in de grote kamer, vlak bij het brede raam, waar ze 's morgens vroeg de konijnen zag springen of de spitse kop van een verdwaalde vos. Waar iedere dag trouw de vogel -, kwamen, omdat ze wisten, dat er met een gulle hand brood en andere lekkernijen op het gazon gestrooid werd door de kinderen. En waar ze vanuit haar bed later, toen het voorjaar was doorgebroken, de goudvissen kon zien zal worden te bewerkstelligen, dat voor lopig herstel wordt uitgevoerd om de bruggen weer voor het zwaardere weg verkeer te worden opengesteld. Waterlandkerkje Brandweerwedstrijden. Op zaterdag 2 mei a.s. zullen te Wa terlandkerkje de brandweerwedstrijden 1964 worden gehouden. Als korpsen uit West Zeeuws-Vlaanderen nemen deel de korpsen van de gemeenten Zuidzan de, Cadzand, Schoondijke, Biervliet, Oostburg. Aardenburg. Sluis, Breskens. Waterlandkerkje en het korps van de P.T.T. Deze wedstrijden zijn internationaal, want ook nemen deel 4 korpsen uit W. Vlaanderen (B.) t.w. Zwevegem, Ar- dooie, Oostkamp en Harelbeeke. Oostburg Geslaagd. In het diaconessenziekenhuis te Breda slaagde voor het diploma kraamverple- glng, mej. E. M. den Hollander. Wielrennen. De door de Oostburgse Wielersport- vereniging „Luctor et Emergo" op het Kroon wij kparcours georganiseerde 3e rit voor het clubkampioenschap 1964 van de wielerclub „Theo Middelkamp" is bij de adspiranten gewonnen door D. Lindenbergh uit Wolphaartsdijk en bij de nieuwelingen door W. de Wilde uit Oudelande. Aan de start verschenen 12 adspiran ten, waarvoor burgemeester J. L. van Leeuwen het startschot loste. Het was Lindenbergh die reeds in de eerste ron den ten aanval trok, gevolgd door J. Kievit en H. Westerweele. Nadat Kievit door pech uitviel, moest even later ook Westerweele, die overigens een goede koers reed, voor het machtsvertoon van Lindenbergh het hoofd buigen. Deze laatste wist het peloton te dubbelen op Westerweele na. De uitslag was: 1. D. Lindenbergh. Wolphaartsdijk; 2. H. Westerweele, Sluis; 3. A. Spiesens, Westdorpe; 4. Chr. de Smit, Hoofdplaat; 5. B. Fransse, 's-Heerenhoek6. Th. Schouwenaar, Kruiningen; 7. A. Ku- zee. Kapelle: 8. J. Lens, Vlissingen; 9. A. Moelker, Wemeldinge. De nieuwelingen hadden 60 km. af te leggen, waarbij Rentmeester door pech een ronde werd gedubbeld. Het was hier W. de Wilde die reeds spoedig een ron de uitliep op de rest, behalve J. Beun uit Biervliet, die enkele ronden voor het einde kans zag weg te springen uit het peloton. De uitslag was: 1. W. de Wilde, Ove- zande: 2. J. Beun, Biervliet; 3. C. de Wolff, Oostburg; 4. C. Rentmeester. Ovezande; 5. E. Voerman, Westdorpe; in het heldere water van het gemetseld vijvertje. Een lusthof was haar eerste reactie geweest, toen Arie zijn aankoop had laten zien. Met zijn arm om haar heen had hij verteld, hoe hij het zou laten maken, het huis hier, de garage daar, ginds een zitje, een tuinhuisje en daar een breed gazon, omzoomd door bloe men en heesters en in het midden een vijvertje. Het voorjaar was even vroeg terug gekomen als de winter was ingevallen. Alles leefde op in de natuur en in de prille ochtend, als het eerste licht was doorgebroken, hoorde Riet het vogelen koor in de bomen van het bos op de achtergrond Alles wordt weer tot leven gekust door de warme zon, dacht ze, en ik ben gedoemd om te sterven. Dan keek ze naar haar bleke, door schijnende huid van haar steeds smal ler wordende polsen en armen. Dan keek ze voor zich naar de foto's van haar heerlijke jongens met in het mid den die van haar man, die ze zo innig en intens liefhad. Dit alles te moeten loslaten voorgoed. Hen te moeten ach terlaten, mijn schatten mijn lieve knul letjes. Als iedereen in huis nog sliep, huilde ze stille tranen om al het geluk, dat ze zo kort had mogen bezitten. Maar als Arie om zeven uur beneden kwam en zich bezorgd over haar heenboog, dan

De Schakel | 1964 | | pagina 1