de \chakel alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Synthetische vezels op baby- en kleuterbeurs r~ 18e Jaargang Nr. 966 Vrijdag 3 april 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT lO - BRESKENS - TEL.,» - GIRO 358296 Plaatselijk NieuWb Bresken* Ontspanningsavond. In gebouw „Immanuel" te Breskens hebben de Vrij Evangelische Jeugdor ganisatie en de Meisjesclub een goed bezochte ontspanningsavond gehouden. De heer J. de Bliek opende als voor zitter deze avond met een schriftge deelte uit Lucas. Hierna werden door mej. A. Zegers en A. Verduijn de jaarverslagen van de meisjesclub en de V.E.J.O. voorgele zen. Het gedeelte voor de pauze bestond uit delcamaties en schetsjes, terwijl na de pauze het toneelspel in 4 bedrijven: „De zoon van Berkelhof" werd opge voerd. Ds. Praas sloot de geslaagde avond met een slotwoord, waarna nog werd gezongen: Dankt nu allen God. Uitvoering turnvereniging „D. 1. O". De turnvereniging „D.I.O." te Bres kens gaf in zaal „Casino" haar jaar lijkse uitvoeringen. Zowel des middags als 's avonds wer den de aanwezigen welkom geheten door de secretaris, de heer J. Boekhout, die het bijzonder op prijs stelde, dat de Nederlandse jeugdkampioen Ben Vermandei aanwezig was. Spr. zei ver der, dat de vereniging geruime tijd met moeilijkheden te kampen heeft ge had betreffende het aantrekken van goede leiders. Hij was van mening dat deze moeilijkheden thans zijn opgelost door de komst van de heren Vermeers en La Ruelle uit Sas van Gent. 's Middags voerden meisjes en jongens verschillende oefeningen uit. 's Avonds waren het de grotere meisjes en dames en heren, die hun prestaties toonden. De heer Boekhout sprak na afloop een slotwoord, waarin hij zei dat de presta ties der leden het laatste jaar een grote vooruitgang te zien geven. De heer R. van Quekelberghe, ere voorzitter, sprak hierna woorden van dank tot de scheidende voorzitter, de heer C. v. d. Kreeke. Spr. zei dat de heer v. d. Kreeke veel heeft gedaan voor de vereniging en haar uit de put heeft ge holpen. Als dank bood hij hem een zil veren houder met een fles cognac aan. De heer v. d. Kreeke dankte voor het cadeau en de hartelijke woorden en hoopte, dat de vereniging nog verder zal uitgroeien. Oostburg Raadsvergadering. De Raad der gemeente Oostburg heeft zich tot diep in de nacht gebogen over de openbare behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1964. Bij die behandeling daalde een ware lawine van kritiek neer op het college van B. en W. Nagenoeg alle fractie voorzitters sneden een aantal punten aan, die voor Oostburg van primair be lang zijn, doch waarvoor op de begro ting geen ruimte gevonden kon worden. FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. In het najaar van 1949 werden er binnen een maand twee huwelijken vol trokken: Cornelis en Elsje eind oktober en Adrie en Truus midden november. Zodat er twee bruiloften plaats vonden, waarbij heel wat wederzijdse familie leden tegenwoordig waren. Tijdens het feest van Adrie en Truus zat Arie Schras een poosje bij zijn schoonzuster en vroeg: „En Bep, wan neer ben jij aan de beurt?" Er kwam even een ernstige trek op haar gezicht. „Ik zal wel de ongetrouw de tante blijven, zwager Arie. Waar schijnlijk heb ik m'n kansen voorbij laten gaan .Zes en twintig ben ik onder hand: een oude vrijster". Arie lachte vrolijk. „Een man zal ge straft worden met zo'n oude vrijster als jij. „Weet je, Bep hij boog zich vertrouwelijk naar haar toe vroeger dacht ik wel eens: als ik Riet niet kan krijgen, ga ik werk maken van Bep". Ze keek hem verbaasd aan en begon te kleuren. „Idioot, ik geloof er niets van. Je kende me nauwelijks". Zo vond de heer de Coene, die de rij der sprekers opende, het zonde van dc tijd cm zelfs het woord zwembad nog in de mond te nemen. Er komt toch niets van, hoe erg we het ook vinden. Andere punten, waarop de raadsleden vele verlangens hadden, waren; verbe tering van de straatverlichting, het in richten van een goed woonwagenkamp, het stimuleren van de woningbouw, een nieuwe B.L.O.-school, verbetering van de huisvuilcphaaldienst, verbetering van de verhouding tussen het gemeentebe stuur en de winkeliersvereniging (nu gebeurd er niets meer in Oostburg). De taak die Oostburg heeft als cen trumgemeente, zo vervolgde de heer de Coene zijn kritische beschouwing op de begroting, komt, doordat men geen da dendrang toont, ernstig' in gevaar. Voorts was een der wensen, die nage noeg alle sprekers op het lijstje hadden staan, dat de raad van Oostburg meer moet vergaderen en dat er minder ver gaderd moet worden in besloten zitting. De heer van Hee pleitte nadrukkelijk voor een beter woonwagenkamp. Het huidige is in strijd met alle begrippen van hygiène, vond hij. Voorts meende hij, dat een neutrale commissie moet worden ingesteld om de geschillen, die er zijn tussen het gemeentebestuur en de winkeliersvereniging, eindelijk tot een oplossing te brengen. Met de hui dige situatie is niemand gebaat. De heer Dekker lanceerde op de hem eigen wijze een aantal puntige opmer kingen betreffende het gemeenschap pelijke plan voor een vuilophaaldienst voor verschillende gemeenten in West Z.-Vlaanderen. Waarom, zo vroeg hij, is deze regeling nooit als voorstel ter sprake gebracht in de raadsvergade ringen? De heer Barendregt vroeg B. en W. hoe het nu staat met het plan tot ge meentelijke herindeling van Z.-Vlaan deren. Hij informeerde of het mogelijk is, de procedure hiervan te bekorten. Oostburg lijdt onder het uitstellen van deze plannen, was zijn oordeel. Voorts pleitte de heer Barendregt voor het spoedig in uitvoering brengen van het bouwplan „de TrageP'. In tegenstelling tot het raadslid de heer de Coene, die een warm pleidooi had gehouden voor de bouw van z.g. bogaertswoningen, meende de heer Barendregt dat dit geen oplossing is voor de woningnood, daar men vcor f 14.000,- geen goede woning kan bouwen. Voorts vroeg de heer Barendregt aan B. en W. om te bevorderen, dat in de ontwikkelingscommissie voor W. Zeeuws Vlaanderen mensen uit het bedrijfs leven worden opgenomen. Ook hij be tuigde zijn spijt, dat Oostburg gemeend heeft niet te moeten meedoen met een gezamenlijke ophaaldienst voor het huisvuil. Hij waarschuwde voor de mo gelijkheid dat Oostburg overvleugeld wordt door andere gemeenten. Als cen trum-gemeente heeft Oostburg een be langrijke taak en moet in het gemeen schappelijk belang wel eens meer doen dan een andere gemeente. Aandacht vroeg de heer Barendregt nog voor een spoedige realisering van het bejaardencentrum, waaraan een „Dat dacht je schoonzusje. Jaren ge leden, het was nog voor de oorlog, had er eens op de Grote Markt bij de oude Boteringstraat een aanrijding plaats tussen twee meisjes op de fiets. De schuldige reed snel weg en liet de ander met de brokken achter in casu een ka potte kettingkast en een verbogen trap per. Ik heb de trapper wat recht gebo gen, zodat het meisje in ieder geval weer naar huis kon rijden. En nu mag jij raden wie dat meisje was. Ze keek hem met grote ogen aan. „Was jij dat, die m'n trapper recht- boog?" Hij knikte, inwendig genietend van haar verbazing. „Dat was ik en ik her kende je meteen als het zusje van Riet. Ik dacht toen al: wat zal dat later een knap ding worden. En laat ik nou nog gelijk gekregen hebben na al die jaren." „Ze begon te kleuren: „Arie, lelijke flirt, ik zal Riet eens vertellen, dat je me hier het hof zit te maken"'. Hij genoot opnieuw. „Ik heb Riet ge kregen dus ..Dus mij had je niet meer nodig, hè?" Goeie zeg, nooit, geweten, dat jij het was die me toen hielp. Ik was een blaag van misschien 15 jaar „Dat komt wel uit. Een jaar of tien geleden is het. Gek, dat je zulke kleine voorvallen nooit vergeet hè?" „Herkende je me echt? Ik bedoel als Nu ook draion kinder confectie. De Nederlandse Baby- en kleutervak beurs is uitgegroeid tot een beurs van grote betekenis, zowel voor fabrikanten als voor de handel. Ook de zevende beurs - van 6 t.e.m. 8 april a.s. te Hilver sum geeft een prachtig beeld van wat er er voor kleine en heel kleine Neder- landertjes voor de a.s. winter te koop zal zijn. Hierin valt op, dat synthetische stoffen ook in de sektor kinderkleding met gulle hand worden toegepast. Dit natuurlijk dank zij het feit, dat synthe tics gemakkelijk te onderhouden zijn, hetgeen voor ravottende kinderen en morsende baby's ideaal is. Een nieuwtje is de kinderconfectie uit 100 pet. dralon. Jasjes, rokjes, jurkjes en pakjes uit deze stof ver vaardigd, bezitten alle eigenschappen, die vast, en niet te vergeten zo-gewas sen-zo-droog. De vlotte dessins en leuke modellen, waarin deze kinderkleding gebracht wordt maken het geheel zeer aantrekkelijk voor moeders, die hun kind er graag leuk willen laten uitzien, en die er geen prijs op stellen grijze haren te krijgen van een moeilijke kin- derwas. De sektor baby- en kinderbonneterie is deze keer omvangrijker dan ooit. Voor baby's is er prachtig dralon haakwerk, zoals jasjes, jurkjes en vest jes. Natuurlijk zijn er ook fijne winter truien, die Keesje en zijn moeder in verrukking zullen brengen. Ook het kinderbedje is niet vergeten: de makkelijk wasbare, warme en kleur rijke dralon-deken zullen er voor zor gen, dat weerbarstige Jopie met zoveel plezier naar bed gaat, dat hij er 's ochtends met geen tien paarden meer uit te krijgen is. Als laatste nieuwtje zij genoemd de 100 pet. dralon kinderwagen bekleding, waar zelfs stevig ingewreven chocolade met een nat spons en in een handom draai uitgehaald kan worden. Tot slot mogen wij opmerken, dat wij het feit, dat de Nederlandse moeder een steeds ruimer wordende keuze krijgt uit een groeiende kollektie kwaliteitskle- ding, van harte toejuichen. Bij de afbeelding: Een uitgebreid staaltje van het baby- en kleuterbeurs- nieuwtje: kinderkonfektie uit 100 pet. dralon. (Modellen: Hygia uit Sassen - heim). zo grote behoefte is en een nieuwe werkplaats voor minder-validen, terwijl ook hij een spoedige bouw van de B.L.O. school nog eens warm onder de aan dacht van het college van B. en W. bracht. In zijn beantwoording merkte burge meester Van Leeuwen op, dat de raads leden een groot aantal wensen naar vo ren hadden gebracht, die fel in het col lege van B. en W. leven. De krappe be groting komt voornamelijk voort uit het het zusje van Riet?' Hij knikte. „Jij lijkt immers nog veel op haar? Jullie zouden wel voor twee lingen kunnen doorgaan". Automatisch dwaalde haar blik of en keek ze naar haar zuster, die in een geanimeerd gesprek was met mevrouw van Leer. Ze moest toegeven, dat Riet en zij wel verschillende overeenkomsten hadden. Maar toch „Jouw vrouw is opengebloeid als een prachtige bloem, Arie." zei ze zacht. „Dat viel me iedere keer weer op na de geboorte van je jongens. En ik ik begin een tanige vrouw te worden, met rimpels en de eerste grijze haren". Arie Schras schudde zijn noofd. „Meid, ik begrijp die jongens niet. Dat ze jou niet opmerken. Zwam jij nu maar niet over je tanige huid en je rimpels. Nou, als ik vrijgezel was dan wist ik het wel, hoor!" Ze gaf hem speels een tik op zijn wang. „Malle vent, jij denkt ook: van daag is het bruiloft en dan mogen we allemaal een beetje gek doen. Weet je wel, dat jij cok heel wat veranderd bent in je huwelijk?" Hij ging recht overeind zitten en keek geamuseerd naar zijn schoonzuster. „Vertel op, ik ben nieuwsgierig. In mijn voor- of nadeel?" „Toe nou ik ga je niet nog ij deler maken als je al bent. Maar alle gek heid daargelaten je was indertijd feit, dat Oostburg als centrum-gemeen te een aantal grote financiële zorgen meer heeft dan andere gemeenten, ter wijl tevens voor zeer speciale maat schappelijke voorzieningen, die bij de wet geregeld zijn, zeer grote uitgaven moeten gedaan worden uit de gewone dienst, die eerst later bij de departe menten kan worden teruggevorderd. De exploitatierekening van het te bouwen zwembad is niet geheel rond te krijgen, terwijl de begroting verder maar een verlegen mannetje. Zelfs het eerste jaar dat je getrouwd was. Je bent langzamerhand vlotter geworden. Het bewijs lever je zelf; wat je vroeger nooit zou doen: je kunt nu ook flirten". Hij klopte haar gemoedelijk op de schouders. „Weet je, Bep, nu in alle ernst: vroeger vond ik je maar een bak vis, die je natuurlijk niet helemaal se rieus nam. In de oorlogsjaren ontpopte Bep van Beusekom zich als een vrouw, die haar mannetje stond als het moest. Die het gevaar onder de ogen durfde zien en haar in nood verkerende land genoten hielp waar mogelijk was. Later werd je militair en maakte je je ver dienstelijk als tolk. Ik weet, dat je zo het een en ander hebt gedaan in het belang van onze bevolking. Je toonde karakter te bezitten. In de oorlog werd je een persoonlijkhed, misschien wel als gevolg van de abnormale omstandighe den. Maar velen gingen er aan ten gronde, terwijl bij jou juist je goede eigenschappen naar voren kwamen. Door dit alles ging ik je respecteren. Je hebt altijd een scherp onderscheidings vermogen bezeten. Ik herinner me daar van een staaltje, toen Riet en ik nog niet eens ze lang getrouwd waren. Je begrijpt wel, wat ik bedoel en ik ben je et altijd nog dankbaar voor, dat we dit onder ons konden houden. Zelfs de oudjes hebben er nooit enig idee van gehad, hoe de zaak precies in elkaar

De Schakel | 1964 | | pagina 1